,tijn van de prestaties der Nederlandsche nijverheid. De indruk was, dat in den laatsten tijd over het algemeen, de gemeenten iets meer dan vroeger zich er van rekenschap geven, dat. door aan de Nederlandscho nijverheid opdrachten te verleenen, niet alleen een nationaal, doch ook een gemeentelijk be lang wordt gediend. Ten aanzien van de gemeente Amster dam werd do aandacht er op gevestigd, dat nog al eens blijkt, dat opdrachten, met voorbijgaan der nationale nijverheid, in liet buitenland worden geplaatst. Aan den minister van birmenlandsche ïaken en landbouw was in overweging gegeven voor bet stichten van kleine boer derijen op woeste gronden wederom een post op de begrooting te brengen, daar hierdoor blijvende werkverruiming kan worden bevorderd. Blijkens de memorie fan antwoord werd voor dat doel alsnog ©en bedrag uitgetrokken. i T Ged. Staten van Zuid-Holland. Maandag 25 Februari a.s., 2 uur n.m. Vergaderen de Gedep. Staten in het Gou vernementsgebouw aan bet Korte Voor hout, ter behandeling van de volgende punten: De voorziening van de N.V. „West Den Haag1' tegen onbewooribaarverklaring van de woningen Hofstraat 3, 5, 7, 9 en 15 te Hi 11egom ;de voorziening van N. Mell to Leiden tegen onbewoon'-! baarverklaring van de woningen Zwarte- bandspoort 1 tot en met 13 aldaar; de voorziening van P. J. Marks te Leiden inzako onhewoonhaarverklaring van do woningen Bouwelouwensteeg 6 en Paradijs steeg 37 aldaar en do voorzieningen van R. Massaar en H. J. de Ru te Leiden tegen onhewoonhaarverklaring van de wo ningen Bouwelóuwesteeg 37 en Sliksteeg 13. In al deze zaken is mr. Schokking rapporteur. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben- besloten: de gesloten verklaring van den Woubruescken weg onder Alphon'aan den Rijn voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen op te heffen, te beginnen met 16 Februari 1924. J De toelage van Jan ter Laan. „De Volkskrant" schrijft: „Men weet, dat de hm- Jan ter Laan zich, onder mitsen die het onmogelijk maken, bereid heeft verklaard, van zijn inkomen, niet van zijn toelage als Kamer lid, een deel af te staan aan de noodlij dende schatkist. Nu was het opgevallen, dat do heer Jan ter Laan,die toelage als Kamerlid (f 5000) als onbeduidend onbeduidend op zich zelf of onbeduidend voor een man als Jan ter Laan. dit laten we in bet midden had afgeteekend. Volgens het eene verslag had hij ge sproken van „stumperige" toelage, vol gens het andere van armoedige" toe lage: het Kort Verslag had „armoedige", het Kamerverslag in het „Volk" „stum perige" toelage. En nu de Handelingen, het officieelo Kamerverslag? Die gewagen enkel van toelage zonder Vreemd? Och neen, de heer Jan ter Laan heeft achteraf zijn qualificatie van de toelage min of meer compromitteerend geoordeeld en ze eenvoudig op de drukproef ge schrapt. Eenvoudig, maar toch niet zooals het hoort." De. op wachtgeld gestelde of nog op wachtgeld te stellen militairen, die tot het reservepers on eel van de landmacht komen te behooren, zullen, naar de „Avp." meldt, in 1924 niet voor 'herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Aan de leden van den bijzonderen vrij- wüligen landstorm zullen thans de portret ten van de Koningin worden uitgereikt, wel- kes H.M. in September voor het doel heeft toegezegd aan de nationale landstormconi- missie, ter gelegenheid van de aanbieding van bet jubileum-album ten paleizo te Am sterdam. Gisterenmiddag is in tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de tiende jaarbeurs voor het drogistenvak geopend. Wethouder de Miranda heeft aan de Tel. medegedeeld, dat door de intrekking van den uitzonderingsmaatregel betreffende de Huurconimissiewet, in Amsterdam vier millioen gulden méér aan huur zal moeten worden opgebracht. De gewone audiëntie van den minister Van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal op Donderdag 28 dezer niet plaats heb ben. SemBssgcSe ierichten. De moord te 's-Gravenfoage. Van der G., die verdacht wordt van znoord op zijn zuster, de vrouw van den 'groentenhandelaar W. uit de Engelen- burgstraat te 's-Gravenhago is gisteren, hoewel hij nog steeds hardnekkig blijft ontkennen, naar het huis van bewaring overgebracht. Kind verbrand. Het tweejarig zoontje van den heer C. Breure te Zuid-Beijerland, dat voor enkele 'dagen het ongeluk had in een ketel ko kend water te vallen, is te Rotterdam in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. i I Botsing fusschen locomotieven. Gistermorgen omstreeks half 10 zijnl nabij het station D. P. te Rotterdam ten gevolge van den mist twee locomotieven op elkaar gereden. De eene locomotief, waarachter drie personenwagens, werd van voren ingedrukt. De lantaarns wer den vernield en de cylinders verhogen., Een [der personenrijtuigen kreeg schade aan don zijkant. De andere locomotief kreeg slechts geringe materieele schade. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Zware mishandeling. Woensdagavond omstreeks 9 uur heeft in de Overhavenerstraat te Sittard een ern stige mishandeling plaats gehad. Een kleine woordenwisseling was aanleiding, dat zeke re E. zoodanig in woede ontstok, dat hij zijn tegenstander, een 18-jarigen woonwagenbe woner met een mes twee gevaarlijke steken toebracht, een in het hoofd, waardoor ver moedelijk do hersens geraakt werden, en een in het rechter dijbeen. De getroffene werd door de inmiddels ver schenen; gemeente-politie naar heb hospi taal vervoerd, alwaar hij van de laatste H.H. Sacramenten werd voorzien. Zijn toe stand is ernstig. (Limb. Koerier). Dcor de tram gedood. Een ernstig ongeluk is gisterenmiddag in de Andreas Bonnstraat to Amsterdam ge beurd. Een schoolgaand meisje is, toen zij nabij het gemeentelijk badhuis de tramrails wilde oversteken, door een motorwagen van lijn 6 gegrepen. Het kind kwam met bet hoofd onder een dor wielen terecht, waardoor het vreeselijk weid verminkt. Een voorbijganger droeg bet kind, da-t onmiddellijk dood was, naar het badhuis, waar binnen enkele mi nuten een dokter met aan. auto van den gem. deskundigen dienst was gearriveerd. Eenige onderwijzers van de in de nabij heid liggende B'oerhaveschool, veronderstel lende, da-t het kind in hun klas thuisbehoor- de, kwamen in liet badhuis kijken, doch kon den tengevolge van de vreeseliikö vermin king het lijkje niet herkennen. De wagenbe stuurder van den tramwagen van lijn 6 was lievig ontdaan door bet gebeurde en ook bij de buurtgenooten verwekte dit ongeval groote consternatie. Later is gebleken, dat het verongelukte meisje de 6-jarige Dientje Vrolik is. Zij was met haar broertje op weg naar school, toen het ongeluk plaats greep. Auto-or.geluk. Door een defect aan de stuurinrichting reed een groote auto, bestemd voor het vervoer van mijnwerkers, te Simpelveld, te gen het winkelhuis van den slager C. Op hetzelfde oogenblik verliet, een 14-jarig meisje, H.. den winket. Zij had geen tijd meer zich in veiligheid te brengen en ge raakte met baar beenen tusschen den motor en den muur. In zorgwekkend en toestand werd zij naar het hospitaal te Heerlen ver voerd. Overreden. Dc zoon van den voerman Van Ewiik te Oss had heb ongeluk gisterenmorgen bij bet aantrekken van een voor zijn kar gespannen paard in de leidsels verward te raken. Het kwam daardoor te vallen en kreeg het voer tuig over ziin lichaam. In zeer zorgvollen toestand is hii naar het ziekenhuis vervoerd. Zekere S.. uit Koewacht, gehuwd - en vader van 10 kinderen", is, zittend op een rijwiel, aangereden door een voertuig. Aan de gevolgen van den val overleed de man spoedig. Een ter dood veroordeelde Rus. Uit Gulemborg werd ter beschikking ge steld van den grenscommissaris te Heerlen, ftfMl Vno +AV, oiWIo idftrpvof B® man had reeds verschillende wederwaardig heden gehad. Door de Bolsjewiki werd hij tér dood veroordeeld, en aangezien he-b al tijd nog beter is de wereld in te gaan, dan op sovjet-bodem door de tirannie een eind aan je leven te zien maken, nam de ter dood veroordeelde dienst als matroos bij bet Oostzee-eskder en maakte deel uit van de Wrange!-espeditie. Tenslotte kwam hij in Frankrijk waar hij werd geïnterneerd. Hij is daar ontvlucht en heeft zijn toevlucht-, ge zocht tot het vrije Nederland, war de grens politie hem evenwel ovtv de grenzen des Rijke zette. Inbraak. Door uitsnijding van-een ruit hebben dieven zich toegang versohaft tot de wo ning van den heer Van W. aan het Oost- - eindo te Voorburg. Er is een partij zilver gestolen. Vergane grootheid. Te Amsterdam is de invloed.- van "Willem Broekhuis wegens diens faillissement ver kocht. Een der veelbesproken Simplex machines werd voor f 110 verkocht; de andere, waarvoor f 40 werd geboden, is opsehouden. Voor een gulden en een kwartje ging weg een reusachtig wit emaille boTd, waar op in groote zwarte letters stond dagblad „De Dag". Prettige verhouding. De gemeenteraad, van Hodikhuizen (N.-R.) heeft besloten een adres te richten tot Ged. Staten, waarin hij klaagt over het optreden van den burgemeester, die door zijn onont- wikkeldheid en eigenaardig karakter totaal ongeschikt is om een vergadering met tact en zeifbeheersching te leiden, zoodat con flicten moeten volgen. Onveilig strand. Het strand te Scbeveningen zal de vol gende week op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donder da? tot Katwijk onveilig zijn, wegens schieten met geschut. Land» en Tuinbons? Jachtwet 1923. De samenstelling der Jachtwet commissie. Bij Kon. besluit zijn met ingang van den dag, waarop de Jachtwet 1923 in werking zal treden, benoemd in de Jacht-commissie a. tot lid en voorzitter: mr. P. M. J. E. Bloemarts, president der arrondissements rechtbank te Breda; b. tot leden: mr. J. P. W. A. Smit, Rijks archivaris in Noord-Brabant, te 's-Hcrtogen- bosch; mr. A. D. H. Fookema Andreae rechter in de arrondi»sernents-rechtbarik te Arnhem; mr. df. K, J. Frederiks, referen daris bij het Ministerie van Binnenlandsc'he Zaken en Landbouw, te 's-Gravenhage; jhr. mr. D. E. van Lennep, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, te Heemstede; mr. H. F. Lantsheer, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, te Middelburg; mr. J. J. H. de Waal Malefijt, wethouder der gemeente Utrecht, te Utrecht; mr. J. W. Schneider. advocaat en procureur, te Hengelo (O.); prof. mr. I. B. Cohen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; c. tot plaatsvervangende ledcür 'G. J. van Poppel, burgemeester van Gilze en Rijen, ie Gilze; L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van cle Tweede Kamer der Sta-ten-Geueraal, te Twello (gemeente Voorst); E. M. Feenstrn, te s-Gravenhage; M. Th. Kompier, ie Zoeterwoude; K. Kistenmaker, te Hoofddorp (Haarlem mermeer); W. Kakebeeke, lid van de Prov. Staten van Zeeland, te Goed; W. H. de Beaufort, te Maarn; J. W. J. baron de Vos van Steen wijk. lid van Ged. Staten van Overijssel, to Zwolle (Frisia State); F. H, Dijksterhuis te Mensingcweer tot secretaris: mr. dr. K. J. Frederiks, voornoemd tot adjunct-secretarissen: mr. Jos. de Voort, advocaat en procureur te Tilburg; L. Peters, landbouwkundig ingenieur,, te 56-Gravenha.ge. Wo hebben reeds vermeld, dat het Leid soli Univer&iteitsfonds heeft besloten den minister van Onderwijs machtiging te vragen tot de vestiging van een bijzonderen leerstoel aan de Leidsc'he universiteit in de oude geschiedenis, meer speciaal van het Hellenistisch tijdvak. Wordt deze machtiging verleend, dan zal, naar het „Vad." meldt, voor dezen leerstoel worden benoemd dr. D. Co-hen, conrector van het Haagsehe lyceum en privaat-docent in de Grieksche papyrologie aan de univer siteit alhier. LEIDEN. Geslaagd voor 't Doctoraal exa men in de rechten: R. M. Soedirman, Ned. Oost-Indië. Doctoraal examen klassieke letteren do heer E. E. Pot, Rotterdam. STADSNIEUWS HERWONNEN LEVENSKRACHT. Open in g der ten to onstelling. Gistermiddag te 4 uur had in den foyer der Stadsgehoorzaal de opening plaats der 'tentoonstelling, door „Herwon nen Levenskracht" in de kleine Stadszaal 'georganiseerd. Behalve de burgemeester, jhr. mr. dr. N. Cl. de Gijselaar, dio het openingswoord zou spreken, zagen we o.m. aanwezig de wethoudersAug. L. Reimeringer en J. F. X. Sanders, do Zeeresrw. heer Pastoor Th. M. Beukers, do Wcleerw. heeren J. G. C. Groot, A. J. M. v. d. Donk en P. G. Frigge, de heeren doctoren v. 'd. Horst, Weebers, Verpoorten en Gorter, dr. v. Gils, voorz. fier Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, uit Den Haag, de heer J. v. d. Laan, lid van het hoodfbestuur van Henv, Lev. uit Utrecht, de heer T. S. Goslinga., voorz. R. v. A. al hier, en verder besturen en afgevaardigden van Jdanze, Yoocsüond, .fiaaTseiijK L-'oin. JC.S.A., St. Elis., Vereen., St. Vincentius- vercen. en van ebonite's H. L. uit do om geving. - - De heer P. v. Bergen Henegouwen, voorz. van bet plaatselijk Comité van H. L., riep alle aanwezigen een hartelijk wel kom toe, in het. bijzonder de Eerw. heeren Geestelijken, dio hot streven der Vereen, altijd van nabij hebben gadegeslagen en door hun sympathie de Vereen, steeds hebben gesteund. Verder verwelkomt spr. den burgemeester, dio zich bereid heeft verklaard dezo tentoonstelling to willen openen. Spr. brengt daoik aan do fa. Vroom en Dreesmami en do fa. v. Bergen en Hene gouwen, die gratis voor de tentoonstelling gewerkt hebben, alsmede de winkeliers, die voor de verloting tal van van artikelen afstonden, de werklieden der vakorganisa ties, die hulp verleenden bij het in elkaar zetten der tentoonstelling en tenslotte aan de dames, dio als steeds zoo bereidwillig waren om hare gewaardeerde medewer king te verkenen. Het schoone doel der Vereen., zegt spr., doet steeds streven naar beter en daarom vraagt spr. aller steun, om ook de 260 op de wachtlijst geplaatste tuberculozen spoe dig te kunnen uitzenden. Openingsrede burgemeester. Hierna verkreeg jhr. mr. dr. N. G. de Gijsela ar, burgemeester van Leiden, het woord, die de volgende openingsrede uit sprak: Dames en Heeren! Toen ongeveer drie weken geleden het bestuur van het plaatselijk comité „Her wonnen Levenskracht" het veizoek tot mij richtte om de tentoonstelling van „Her wonnen Levenskracht", welke mede moet strekken, om de bestrijding der tubercu lose te bevorderen, te openen, heb ik beslo ten gaarne aan dat verzoek te willen vol doen, omdat het zoo nuttige en vrucht dragende werk van deze Vereeniging over het. geheele land van algeaneene bekend heid is en óók, omdat het particulier ini tiatief bij deze Vereeniging zoo'n over wegende en zoo'n schoone rol vervult. Do gelden, die moeten strekken, om de kosten van de Vereeniging te dekken, wor den hier toch niet grootendeels gevonden uit subsidiën f—integendeel, deze Vereen, leeft in hoofdzaak van persoonlijke of fers en van de gelden, die de leden zelf opbrengen door wekelijksche contributies van een cent of meer per persoon, welke contributies ongeveer f 0 0.0 0 0 per jaar In opdracht van de Regeering heeft „Herwonnen Levenskracht" bovendiien een uitstekend ingericht nood-Sanatorium, n.l. Berg en Bosch te Apeldoorn kunnen stich ten en inrichten. Ook het Leidsche Comité doet nuttig werk; het zendt' velo patiënten ter gene zing uit naar Sanatoria en herstellings oorden. Om den werkkring en de werkwijze van de Vereen, te demonstreeren en te ver spreiden en levens eenige kas-versterking te verkrijgen, die uit den aard der zaak, hoogst noodig is, bracht het Leidsch Comi té het vorig jaar do tuberculose-film tot ons, een film, waarop het leven in het se- natorium. werd weergegeven en thans komt het comité weer met de tentoonstelling, die wo zoo straks zullen gaan bezoeken. En dat Mor in Leiden werk verricht wordt, zooals door deze Vereen, en speciaal het Leidsch Comité geschiedt, is zeer ze ker niet. omioodig. Jaarlijks sterven nog heel wat men- schen te Ledden aan verschillende vormen van tuberculose, alhoewel percentsgewij ze niet meer dan in andere steden van ons land. In de Vereeniging en in het Comité be groet ik óók bondgenooten van het Ge- aneentebestuur tegen een gemeenschappe- lijken vijand. De gemeente doet toch ook reeds heel wat voor de bestrijding dezer zoozeer ge vreesde volksziekte. Zij geeft eeno flinke subsidie aan de Veroeniging tot Bestrijding der Tubercu lose te Leideai en eveneens aan de -Buiten school; daarenboven draagt de gemeente vaak geheel of gedeeltelijk de kosten van verpleging van lijders aan tuberculose. Ook zullen van de nieuwo gemeente woningen een zeker aantal ten goede ko men aan tuberculeuze gezinnen. Dat bij de Vereen. „Herwonnen Levens kracht" en haar Leidsch Comité ook ter gelegenheid van deze tentoonstelling het particulier initiatief nu ook eens flink uit den hoek komt, wordt daarom door mij (en zeerste gewaardeerd, en ik ver moed wel, dat zeer velen daarbij met mij zullen instemmen. Moge dezo tentoonstelling dus in allen deele slagen, der Vereeniging en het Co mité tot eer en zooveel mogelijk geldelijk voordeel, den kranken tot heil en den be zoekers lot vermeerdering van hun kennis c-n inzicht. Hiermede verklaar ik de tentoonstelling voor geopend. Do heer J. v. d. Laan, lid van het hoofdbestuur, verkreeg hierna het woord, om er nog eens op to wijzen, dat het par ticulier initiatief in 10$ jaar lijd voor 1100 patiënten genezing mogelijk maakte, wat het niet onbeduidend© bedrag van f 600.000 cischto. Spr. moot tot zijn spijt bemerken, dat de actie tot liefdadigheid den laatsten tijd vermindert. De resultaten zijn niet meer zoo mooi als enkelo jaren gel eden. en dat is zoo jammer, omdat er in don tegen- woordigen tijd juist een andere richting wordt ingeslagen. Op het oogenblik toch is men bezig meer aandacht te wijden aap do nazorg der verpleegde patiënten, want als zij na hun herstel in de oude, ongezondo en be dompte woningen terugkomen, dan gaat alle gegeven moeito grootendeels teloor. Spr. wijst erop, wat hiervoor in het bui tenland gedaan werd en wat ook voor ons land noodig is. Hij doet op allen een be roep, om, indien voor de nazorg gevraagd wordt, met mildo hand te steunen. Do Voorz. dankt hierna den burgemees ter voor zijn hartelijk woord, dat spreekt van sympathie voor de Vereen, en dat daarom zoo mild aandoet, wijl het gespro ken is door de overheid. Spr. hoopt, dat het zal strekken, cm allen nieuwen moed to geven voor de toekomst. Na nog een woord van dank gebracht to hebben aan de heeren v. d. Laan en aan dr. Horst, die'zich bereid verklaarde, hedenavond oen lezing te houden, werd do tentoonstelling bezichtigd. P r o p a g a n d a-v e r g a d e r i n g. Do propaganda-vergadering, door het Comité gisteravond gehouden in de groote zaal, was maar zeer matig bezet, wat voor een groot deel wel te wijten zal ge weest zijn aan het feit, dat meerdere ver gaderingen tegelijk worden gehouden. Intusschen viel dit zeer te betreuren, waar hot bestuur voor al zijn moeiten ze ker beter had verdiend en ook de spreker van den avond, Pater Borromaeus, niet voor ©en half leege zaal had behooren te Namens het bestuur werden de aanwe zigen, vooral Pater Borromaeus en de andere Eerw. heeren Geestelijken, harte lijk welkom geheeten door den Voorz. Ook het muziekgezelschap „Black Band" en het duo Hellman en v. Leeuwen gewerd een woord van dank. Rode Pater Borromaeus. Hierna verkreeg de Weleerw. Pater Borromaeus de Greeve het woord. Zijneerw. zegde in zijn inleiding te zijn uitgenoodigd om een woord te spreken, om waardeering te wekken voor Herw. Le venskracht en aan te zetten tot liefdadig heid. Wij Katholieken, aldus spr., met onze hoogere idealen, met de 'hoop op een eeuwig leven, mogen niet verwaarloozen de gezondheid van het lichaam. Door ook dit goed te verzorgen, verzorgt men zijn ziel. Wij mogen arbeiden, zorgen en zwoegen om de ziekte van ons af to wen den. Immers, er staat wel geschreven: Zoek eerst het Rijk Gods, maar er staat niet: Zoek alleen het Rijk Gods. Echter, vooral wanneer het geldt de ar men en zieken te helpen, dan dwingt het voorbeeld van onzen Heiland tot medelij den. En in het hijzonder waar het de witte pest of longenpest geldt, moeten wij helpen Deze bijzondere ziekte toch heeft zoo veel invloed op het zieleleven. Die ziekte eischt een verpleging, waar ook rekening gehouden wordt met de godsdienstige ge- gemeentelijke flankondia;. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOI Aan den gemeentelijken visckwii.t Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERji en voor zoover voorradig ook ZATERri' AVOND verkrijgbaar SCHELVISCH f 0.20—f 0.30, SCHOL a f 0.28—f039 pond en VOLLE HARING a f0.05 stuk. N. G. DE GIJSELAAR, De Eerw. spreker betoogt, dat wij moe ten helpen die ziekte te besitrijden: lo. uit naastenliefde; 2e. uit apostolaat. Daar is nog nooit Iemand geweest, die ons Katholieken verweten heeft, dat wij geen naastenliefde hebben, daar is zelfs niemand, die ons opzij kan streven. Onze Christelijke naastenliefde beeft oen his torie van 19 eenwen. ECsflioëieEke Agenda LEIDEN. Vrijdag. Lezing Dr. Horst in verband, de Tentoonstelling „Herw. Lev kracht", Foyer, te 8 uur. Zaterdag. Lering van den heer T. 8.9, li/ga, over: ^De Routekaart 'band anet de bestrijding' der Tub- cülose", Foyer, te 3 uur. Zondag. H. Mis met Alg. H. Comm. Gjj Ver. Jeanne d'Arc, Lodewijksfe 8 uur. Dinsdag. Uitvoering Gymn. Ver. Je31 d'Arc, Stadsgehoorzaal, te 8 um Dinsdag Liefdadigheidsuitvoering R.-K, eeniging voor Kra aan verzorg» Leidscke Schouwburg, te 7.30 NIEUWKOOP. Vrijdag Praatavond, Patronaatsgebouir, 7.30 uur. OEG STGEEST. Zondag. Feestvergadering R. K. Propas da club St. Willibrord, 7.30 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Maandag Lezing met lichtbeelden JU Band", Stadsgehoorzaal, te 8 ue Apotheek dio tot en met Zondag Maandagmorgen eiken nacht en des Ze dags geopend is: M. Boekwijt, Visclimarkt 8, Tel. 552. Velegpafiseh Weerfc®picht volgens waarnemingen verricht in den re; gen van 22 Febr. 1924, medegedeeF dcor het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.775.0 Thorsbavi Laagste Barometerst: 743.0 Memel. Verwachting tot den avond van 23 Feb Matige tot zwakke Noordelijke Noord-Oostelijken wind, half tot zïïs bewolkt weinig of geen neerslag, lid vorst '3 nachts, lichte dooi overdag. In begeesterende taal schildert spr, i de Christelijke charitas in al die eeur vLnji- -de lijvlemle men-sclikeicl deed, brandende tropen en het kille Noori in do gasthuizen en barakken der pe ders ©11 noemt dan met oero een Doa co, een Vincentius, een Elisabeth, een P ter Damiaan. In een mooi citaat schetst spr. liefde is, om dan trotsch erop te wijze dat de liefde is onze roem, ouzo Kadi lieke grootheid. Dan gaat de Eerw. spr. 11a, hoe wij bestrijding der gevreesde ziekte moei; steunen en wijst aan de hand van stak tieken op de gevolgen, die zij veroorzaal De bijzondere ellende van deze zie treft zoozeer, omdat zij neersmakt bloeiende levens van kinderen, van mi jes en jongens, van jonge mannen vrouwen. Dat langzaam zich voelen s! ven, dat is zoo bedroevend en daarom f biedt de naastenliefde t.e helpen, zcow men kan. Echter, ook uit een oogpunt van aps tolaat, moet hier hulp verschaft worde Daarom hebben wij onze Katholieke richtingen. Wij hechten teveel waarde ai de geestelijke belangen onzer zieken hen toe te vertrouwen aan de neutraled eenigingen, hoe goed dio ook voor lichaam mogen werken. De tuberculoselijders vooral hebben 1 dig de kracht van den godsdienst, oa door het werkeloozeleven, dat zij de strijd tegen hun zinnelijke neigim? grooter is. En niet alleen do kracht, W ook de troost van den godsdienst hefcte zij noodig, om niet in opstand to ko® tegen de beschikkingen van God Almacht! De godsdienst is dan ook voor zieken een der heilzaamsto geneesmitó len, dus 'moeten wij R.-K. hebben. In zijn slotwoord spoort de Eerw, dan nog eens hartelijk aan tot mild<ladi: heid. Do Voorz. zegde Pater Borromaeus R telijk dank voor rijn begeesterend woon dat allen heeft gesterkt in hun overtuig' om verder te gaan op den ingeslagen Tijdens do hierop volgende pauze ba den allen gelegenheid gratis do tento® stelling te bezichtigen, waar het al Rw en bedrijvigheid was. Er werd geof» gelukkig veel, maar het bestuur verlrou dat er dezer dagen nog veel meer beztf kers komen. Mooio prijzen werden velen mee naar huis genomen. Na do pauzo was het woord aan heeren Hellman en v. Leeuwen, die m1 'J repertoire, oud zoowel als nieuw, onvei'bcterlijkon zijn. Hun gecshg1' viel hijzonder in den smaak. Hedenavond te 8 uur houdt dr, Horst, directeur van den Gom. des kundigen Dienst, in den Foyer een met lichtbeelden. Medewerking ven K. Gem. Zangvereenigng „Pulchn ;|J' en Strijk-Ensemble „Black Band. Morgenmiddag te 3 uur spreekt cto T. S. Goslinga, voorz. R. v. A., Rentekaart in verhand met de bes' der Tuhurculose".

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2