goddelijke zending, gaat Karei VIT, de dauphin, mede naar Reims om daar tot koning te worden gekroond. Do beelden van d© zalving in de Kathedraal van Reims waren zeer schooit. Nadat de Eerw. kape laan haar verdere tochten en het weder rechtelijk vonnis, geveld door den bis schop Oauchon had besproken, keerschte er een docdsche stilte, toen de heldin van den avond zich op 't doek vertoonde, als staande op den brandstapel te Rouaan. Na nog eenige oogenblikken te hebben ge sproken over het proces van hare zaligver klaring, daverde de zaal van 't applaus als uiting van groot© voldoening. Do Voorz, dankte dien kapelaan voor de heerlijke en spannende uiteenzetting. Hierna volgde do beantwoording van de Vragenbus. Drie vragen waren binnenge komen en werden naar wiensch beant woord. Do rondvraag, die volgde, leverde geen bijzonderheden op. Om het talrijk opkomen der leden meen de de voorzitter te moeten sluiten mot een dankwoord aan allen. RIJNSBURG. Tentoonstelling. De datums voor de te houden tentoonstelling van getrokken tul pen, kyyacintken, Darwintulpen enz. in het gebouw „Flora" zijn thans vastgesteld op 26, 27, 28 en 29 Febr. RiJPWETERING. R.-K. Tooneelvereeniging. Ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan der R.-K. Tooneelvereeniging „Door Oefening" zal op Dinsdag 26 cn Donderdag 28 Februari a.s. een uitvoering worden gegeven in Café „Rustoord". Door omstandigheden is de viering van dat 10-jarig bestaan iets uitgesteld. Er zullen twee blij- en een 'kluchtspel worden opgevoerd. Het is zeker do moeite waard om eens te gaan kijken; het programma ziet er smakelijk uit! ,-J- -- STCMPWIJK. Gemeenteraad. De Raad der gemeente vergaderde Maandagavond te «7 uur. Voorz. burge meester W. Keijzer. Aanwezig alle leden, behalve weth. "Wijsman. De Voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna notulen der vorige vergade ring onveranderd worden goedgekeurd. De Voorz. doet hierna mededeeling van verschillende ingekomen stukken; o.a. een schrijven van de R.-K. Raadsfractie om do vergaderingen des 3s avonds te houden. Do Voorz. zegt hieraan gaarne gehoor te willen geven en stelt den Raad voor om dit verzoek in te willigen, waarmede de gvheele Raad aceoord gaat. Verslag van het Burgerlijk Armbestuur De Voorz. doet .mededeeling van de ver- gehillendo werkzaamheden en brengt een woord van lof aan het bestuur, vooral aan den voorz., den heer Mooijman en den socr., den heer Scholtes. Een schrijven van den heer de Bruin al hier over lruuropzegging woning veld wachter Scheffêrs. Een schrijven van Ged. Slaton betreffen de afwijzende beschikking verlaging sala rissen burgemeester en secretaris en amb tenaar Burg. Stand; goedkeuring verlaging salaris gein.-ontvanger, enz. Verslag van cl'en Directeur van het Openbaar Slachthuis over keuring in het afgeloopen jaar. Proces-verhaal van kas opneming gem.- on t vanger. Een schrijven van den Min. v. Water staat, dat wegens bezuiniging de bewaking aan den overweg Veenweg zal worden op geheven. Do lieer v. Wijk vraagt hiertegen te protesteeren. De Voorz. zegt, dat indertijd hiertegen reeds is geprotesteerd, doch zonder resultaat; hij doet echter de toe zegging, dat B. en W. controle zullen uit oefenen en hij gebleken noodzakelijkheid zicli Avedor tot den Min. zullen wenden. Verder worden alle stukken vor ken nisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W. tot onderhand- schc verpachting van het visc-hwater in de Stompw. Vaart en Nieuwe Vaart. Hieromtrent is een schrijven gekomen van den heer v. Veten, die zegt, dat hij dit visc-hwater gepacht heeft in 1922 voor 3 jaar. De Voorz. zegt, dat de heer van Veen' hier abuis is en dat de verpachting loopt van 1 Juli 19211 Juli 1924. B. en W. stellen voor de verpachting voortaan ie doen loopen van Jan. tot Jan., omdat cleeds verwarring ontstaat; zij stellen te vens voor liet vischwater onderhandsch te verpachten aan den heer v. Veen van 1 Juli 1924 tot Jan. 1928. Wordt z. h. st. aangenomen. Vaststelling van het kohier: a. van de bedrijfsbelasting over 1923; b. van de straatbelasting over 1923. De Voorz. deelt mede, dat de firma En- kes over 1923 moet betalen aan bedrijfs belasting f 1200; verdere firma's vallen niet in de termen voor bedrijfsbelasting. Tn onderzoek is, of de Voorb. Gasfabriek bedrijfsbelasting zal moeten betalen. De heer Verheijen vraagt, of daar zoo veel personeel is; de Voorz. zegt, dat dit Juist onderzocht wordt. Z. h. st. goedge keurd. Het bedrag der Straatbelasling_ is f 1434.30. Hiervan was meer voorgesteld, vooral in Veur. Een bedrag van ongeveer f 1400 over 761 aanslagen is te gering. B. en W. stellen daarom verhooging voor. De heer van Wijk stelt voor alles op een biljet onder te bijengen, daar anders de kosten liooger zullen zijn dan de werke lijke opbrengst der belasting. De Voorz. fegf, dat B. en W. dif reeds overwogen hebben, doch' dat hieraan nog verschillen de moeilijkheden verbonden zijn, d'aar jele eigenaren' hun eigendommen op ver schillende plaatsen hebben liggep, doch fcegt verder onderzoek in deze toe. Voorstel van B. en W. inzake onïeige- bïnjj van grond voor 'de verbetering van "den weg Rijswijk1—De yjnk. De .Voorz. zegt, dat deze zaak reeds lang aanhangig 1 is, doch dat er niet opgeschoten wordt. In dertijd is opdracht gegeven aan notaris Boom dezo zaak te bewerken, doch hij ziet er momenteel geen kans toe. De ge meente Voorschoten heeft Ged. Staten ver zocht zelf deze zaak ter hand te nemen. B. en W. stellen voor Ged. Staten te verzoeken de onteigeningen to doen, daar er voor do gemeente te veel kosten aan verbonden zijn en dat de gemeente 50 der kosten zal dragen. Z.k.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake jaarwed den der ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. Er is een schrijven ingekomen van Ged. Staten, dat de voor gestelde salarisverlaging van burgemees ter, secretaris en ambtenaar Burg. Stand vooralsnog niet zullen worden toegepast; de voorgestelde salarisverlaging van gem. ontvanger en lager personeel wel. B. en W. hebben nu voorgesteld, daar de salarissen der hoogero ambtenaren niet zijn verlaagd, ook die van het lager personeel niet te verlagen. De heer Verheijen brengt hiervoor hui- do aan B. en W. De heer v. Wijk stelt voor in beroep to gaan bij den Kroon; daar het niet op gaat de hoogere ambtenaren niet en de lagero wel verlaging te geven. De Voorz. antwoordt, dat het nog niet gaat in beroep to gaan bij den Kroon, zoo lang nog geen. besluit van Ged. Staten is ingekomen. De beer v. Wijk stelt voor, do 10 pet. verlaging van bet lager personeel toch in te houden. Mocht.later blijken, dat de sa larisverlaging voor het mindere personeel niet doorging, dan kan altijd nog worden bijgegeven. Do Voorz. antwoordt, dat dit reeds ge daan wordt. De heer De Lange brengt eveneens hulde aan B. en W. De heer Verheijen zegt, dat do heer v. Wijk er om héendraait. De heer v. V/ijk betoogt, dat hij niet goed begrepen wordt, doch dat hij de sa larisverlaging van het lager personeel niet wil, indien de hoogere ambtenaren niet verlaagd worden. Na stemming wordt roet algemeene stemmen besloten geen 10 pet. verlaging toe te passen. Vaststelling vermeuigvuidigingscijfer pl. inkomstenbelasting', dienst 1924'1925. B. en W. stellen voor, het cijfer zoo to laten, dan zullen Ged. Staten wel een an deren weg wijzen om de tekorten te dek ken. Do heer Verheijen zegt, dat om de te korten te dokken het vormenigvulcligings- cijfor 31' of 4 zou moeten zijn. Blijven wij do bevolking zoo belasten, hoe zal ze dat kunnen opbrengen'? Spr. heeft persoon lijk een onderzoek ingesteld te Stompwijk. De Regeering "laat ons wachten omtrent de gegevens der Inkomstenbelasting:, laat de regeering nu eens wachten op het ver- menigvuldigingscijfer. Hij wil Ged. Sta ten oen nieuw belastingtarief voorleggen en zal dit opzenden aan den Raad, dan kunnen zij dit eens nakijken. Een voorstel wordt gedaan aan den Raad, of hier verhoogd moet worden of niet. Besloten wordt in een volgende ver gadering een besluit te nemen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit tot voorloopige vaststelling der gemeente-rekeningen, dienst 19201921. De Voorz. zegt, dat B. en W. van Ged. Staten verschillende bemerkingen hebben gehad over 1920—1921 en dat verschillen de cijfers gewijzigd zijn, doch dat som mige bemerkignen juist, andere echter on gegrond waren. Het voorstel van B. en W wordt #dan z. 'h. st. aangenomen. (Wordt vervolgd). VOGRSCHOTEN. R.-K. Vrouwenbond. De R.-K. Vrou- wenhond, afd. Voorschoten, vierde Zondag j.l. haar patroonsfeest. Deze feestdag werd op echt Roomsche wijze des morgens met een Alg. H. Communie ingezet, terwijl een H. Mis werd opgedragen tot intentie der leden. Des avonds had de jaarvergadering, welke een feestelijk karakter droeg, plaats in het R.-K. Verenigingsgebouw, waartoe tevens de leden van den Jonge-Vrouwen- bond toegang hadden, De presidente, mevr. J. F. de KleerinaekerMaas opende deze feestelijke bijeenkomst met Jnet gebed en sprak een woord van welkom lot de aan wezigen, waarna de secrelarese, mej. M. van der Geest, de notulen las der vorige vergadering en het jaarverslag uitbracht, waaruit bleek, dat do opgerichte Naai school met groot succes werkzaam is ge weest en in een grooto behoefte voorziet. Dank werd gebracht aan mej. A. Rem- merswaal, de bekwame leidster van de naai school, voor de energieke wijze, waarop zij de belangen dezer school en haar leerlingen behartigd heeft. Tevens werd in herinne ring gebracht het behalen van den eersten prijs door de Naaischool op de huisvlijt- tent o ons telling, gehouden hij gelegenheid van de jubileumfeesten alhier in September 1923. Voor de hulpactie van Rijnland ("Duitschland), georganiseerd door den Vrouwenbond, zijn door ongeveer 40 leden honderd stukjes vervaardigd en toegezon den naar het daarvoor benoemd hoofdco mité. Bij ontstentenis van de penningmeestc- ressc las de secretaresse het financieel jaar verslag. Do inkomsten van 1923 met het batig saldo van 1922 bedroegen te samen f 342.01 Vo. en de uitg. van 1923 f 278.49ld, zoodat de rekening sloot met een batig sal- da von f63.52. Door een commissie van drie dames werd dezo rekening nagezien en in de beste orde bevonden en de presi dente sprak een woord van waardeering voor het financieel beheer van de penning meester esse. Het ledental der af deeling be draagt 172 leden. Ingekomen was een schrijven van de correspondente, van het Huisvestingscomité, waarin dank gebracht werd voor het zenden van goederen voor Rijnland. Tevens was een missive ingeko men als aanbeveling tot steun aan het lief dewerk „De Inlandsche Missie", welk lief dewerk ten zeerste werd aanbevolen door Z. D. H- Mst. A- J. Gallier. De presidente deelde do vergadering mede, dat bet plan is, om do damestooneclclub een uitvoering te doen geven tegen entree na Paschen en bet batig saldo ten bate van do Inlandsche Missio af te dragen. De dames Van Cassel, De KleerinaekerMaas, Schiiss en Van Wensen waren als bestuursleden aan de beurt van aftreding en daar er geen can- didalen ingeleverd zijn, werden allen we derom herkozen. Bij de rondvraag sprak de zeereerw. beer P. Meijer, pastoor der parochie, de vergadering toe en bracht een woord van dank aan het bestuur van den Vrouwenbond voor de vele werkzaamheden, verricht tot het welzijn van velen. Na di officieel© gedeelte kwam het vermaak aan de beurt en werden door de bioscoop eenige filmen op het doek vertoond, waar na do tooneelvereeniging van de Jonge- Vrouwenbond ten tooneele verscheen en een vjiftal voordrachten ten beste gaf, welke de lachspieren der aanwezigen in beweging brachten en op de piano werden geaccom pagneerd door mej. M. van der Geest. Het was reeds laat in den avond, toen dezo f eestverga dering werd gesloten met gebed. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester Schölvinek. Alle leden zijn aanwezig. De Vergadering, geopend met gebed, wordt begonnen met lezing der notulen, die goedgekeurd werden waarna de inge komen stukken werden voorgelezen. Do fa. de Groot berichtte dat zij. niet ingaat op het voorstel der gemeente om voor f 1.50 grond voor wegverbreeding af te slaan. De heeren A. den Hollander cn A. J. Sikking bieden grond aan voor hun perceelen a f 4— per M2. en afrastering met hekwerk. Er zal minder geboden worden n.l. f 2.p. M2. Door den heer Haverkort werd gevraagd hieromtrent een hetere omschrijving in de verordening op te nemen. Op de eene plaats heeft men het vor niets af te staan; op een andere plaats wordt er voor ver goed. De lieer v. Slijii voelt die onbillijkheid ook, die reeds door het. laten staan van een haag bevorderd wordt. De heer Oudshoom zou denken dat zonder vergoeding van grond afstaan wei nig zal komen. Er zal echteraandacht aan geschonken kunnen worden. De R.-K. Wijkverpleging toonde zich in een desbetreffend schrijven dankbaar voor de toegezonden subsidie. Door de afdeelings-seeretaris van den Ned. R.-K. Volksbond werd kennis ge geven van de aanneming van een motie, naar aanleiding van do in de dagbladen aangevatte werkloozencommissie enz. De Voorz. stelde deze uiting op hoogen prijs die zeker aangenaam zou zijn voor de betrokken commissie wier* werk boven allen lof en verdenking stond. Do burgemeester deelde mede dat er voor 5.5 pet. niet te leenen was, waarom werd voorgesteld de f 100.000 voor water leiding nu maar voor 6 pet. te leenen, ■koers 98 pGt., van dé Mij. Gemeente- Crediet, werd goedgekeurd. Het besluit om ©en kasgeldleening, groet f 5000, aan te gaan werd een ietsje ruimer to nemen voorgesteld, daar de ge meente ook kasgeld noodig had. Het werd goedgekeurd, dit op f 10.000 te bepalen. Aan de orde kwam hierna het concept- contract levering electriciteit door de ge meente Leiden. De Voorz. zegt, dat dank het werk der Commissie, bestaande uit de heeren Ouds hoom, Molhuijzen en van Stijn, thans ei* geen bezwaren meer in den weg staan -om alsnog over te gaan totelektrificatie van de gemeente. Hij brengt deze Commissie dank, waarna de Secretaris het concept voorleest. Het werk zal binnen 6 maanden gereed kunnen zijn, de prijs per K.W. U. zal be dragen voor het enkel-tarief voor licht 9 ct. boven de prijs te Leiden, voor straat verlichting 5 ct. Een verbruik van 6000 KW. IT. voor 1925 12.000, voor 1926 15000 voor 1927 20.000, voor. 1928 en vervolgens 25000 K.W. U. moet gegarandeerd zijn. Buiten deze garantie valt het te verbruiken door do N.V. „Padox" en van het R.-K. Seminarium. Leidingen van meer dan 10 M. van de hoofdkabel moeten betaald of ge huurd worden. Huurleidingen behoeven niet doch mogen evenals huurkoop-motoren geleverd worden. Do concessie is gegeven tot 1949 tot wanneer ook de gascöncessie is verlengd. De opzegging moet ten slotte 5 jaar voor dien geschieden en anders wordt gerekend dat telkens met 5 jaren het contract ver lengd is. De kabellegging zal plaats vinden door de Warmondsehe straat en eindigen voor bij den ingang -van het .buiten van Kran-tz. Met algemeene stemmen werd het con tract goedgekeurd, waarbij do heer Haver kort de Commissie huldo brengend voor haar werk het toch jammer vindt dat niet was te bereiken dat do geklen van vroeger aangeslotenen die teruggegeven worden niet werden terug-gegeven daar ze nu in het kapitaal verwerkt worden en bet ge heel ounoodig duurder makjen waarvoor die vroeger aangeslotenen reeds voldoen de genoten hebben. De Commissie verklaarde dit niet an ders te hebben kunnen bewerken. De rondvraag werd gebruikt door den beer Oudshoorn, om den Voorzitter te bedanken voor de waardeerende woord'en aan do Commissie, welke hij, wat hij ook meende namens den heer v. Stijn te mogen doen, terugbracht op den heer Mol huijzen voor diens accuraat en juridisch juist werk in die Commissie. Dit behoefde de heer Molhuijzen niet te beschouwen als 'n complimentje pro forma, doch spr. wilde eere brengen wien eere toekwam. De heer Molhuijzen niet ongevoelig voor de waardccring hierin gelegen, beschouw de dezo aangelegenheid als een plicht hem als raadslid opgelegd. De openbare vergadering werd hierna door den Voorz. gesloten. i rtv. ZGETERWGUDE. Missïeavcnd. - In 't Patronaatsgebouw werd cergister- en gisteravond door'n pater ©en lezing met lichtbeelden gehouden over het Missieleven in Afrika, voornamelijk in do staat Oeganda. Het is jammer dat do zaal zoo slecht bezet was, daar de lezing zeer interessant was en ons een dui- delijken kijk op het Missieleven gaf. Aan do hand van zeer mooie heelden hebben we do reis van nit Holland met den pater naar de Missio ondernomen. Na kennis gemaakt to hebben met do schoono natuur en verschillende wilde dieren, kregen we te zien do negers in hunnen natuurstaat en daarna him leven onder den beschaven- den invloed der paters, broeders en zusters en ten slotto de kroon van het Missiewerk een priester gevormd nit de inlanders. Na ecne aansporing tot de aanwezigen te hebben gericht om door gebeden en financieelen steun het Missiewerk te be vorderen, werd deze leerzame en aange- namo avond gesloten. Land- en Tuinfootsw Slachtvarkensverzekering. Maandag vergaderde te Amsterdam het federatief comité van actie, teneinde den stand van zaken vast te stellen, de bereikte resultaten wat betreft het teekenen op 'de lijsten na te gaan, alsmede bespre kingen te houden betreffende het werken van den technisclien dienst. Het dage- lijksch bestuur kon de verrassende mede deeling doen, dat in een tijdsverloop- van ruim één maand de vertrouwensmannen dio voortaan correspondenten zullen worden genoemd 5774 handtcekeningen van varkensmesters hebben verzameld, die zich gedurende een jaar verbinden al bun varkens via het Comité te verzekeren. De handtcekeningen voor Noord-Hol land bedragen thans 4677, die voor Zuid- Holland 1097. Aangezien de actie in N.-H. eerder is begonnen dan in Z.-H., moeten nog ver schillende lijsten binnenkomen. Volgens ruime schatting hebben met inbegrip van de nog te verwachten lijsten minstens ,90 Vo der boeren in beide pro vinciën geteeDend, en u mag zonder eenige overdrijving gezegd worden, dat tot zoover de actie schitterend is geslaagd; slechts 47 personen wilden niet teekenen. "Wat do gevraagde bijdragen in de kosten betreft, hierover valt niet erg te roemen, aangezien over beido provinciën nog 76 afdeelingen van den L.T.B. niet hebben betaald. Gezien echter het feit, dat ver schillende afdeelingen him jaarvergade ring nog niet hebben gehouden, is deze achterstalligheid wel eenigszins verklaar baar. Verder kon de voorzitter de mededee ling- deen. dat het fonds, behoudens on voorziene omstandigheden, op 3 Maart a.s. zal beginnen te -verzekeren. Tusschen 20 en 25 Februari zullen de correspondenten allo instructies, oormerken, drukwerken, enz. ontvangen. De technische dienst wordt clusdanig geregeld, dat het merken der varkens voorloopig zooveel mogelijk aan de boerderij zal geschieden, al zal er na tuurlijk op de verschillende markten en zoo noodig aan de abattoirs voor het merken een persoon aanwezig zijn. Voorts wordt nog opgemerkt, dat nog maals vanwege het fonds de besliste toe zegging is gedaan, dat de eventueel uit te keer-en schadevergoeding ten opzichte der slagers, zoo soepel mogelijk zal worden •toegepast, al zal er natuurlijk steeds iets te wensohen overblijven wat met zoo'n uitgebreide beweging baast onvermijde lijk is. Met nadruk deelt de voorzitter nog mede, dat de controle uiterst scherp zal zijn, wat voor den goeden gang van zaken zeer zeker gewenscht is. Nadat verschillende leden van het Co mité hun wenken en adviezen ten opzichte van den technisc-hen dienst soms in een uitvoerig betoog' en met klem hebben uit eengezet worden nog enkele beschouwin gen gehouden over verder te voeren actie op ander gebied -' uitsluitend den land en tuinbouw rakende waaraan uit den aard der zaak nog geen nadere ruchtbaar heid kan worden gegeven. Semengde Geréchten. De moord te 's-Gravenhage. Gisterenmiddag is onder buitengewoon groote belangstelling heb 25-jarig slachtof fer van den moord in de Engelenburg-otra-at ter aarde besteld. Om 2 uur vertrok de stoet van het ziekenhuis Zuidwal, maar lang van tevoren 'had zich reeds een groote menigte om heb ziekenhuis opgesteld. Bereden poli tie en politie te voet moesten den weg vrij houden, en toen om 2 uur de stoet vertrok, stond er een haag van menschen 'langs den weg. Do bereden politie moest geregeld voor blijven rijden om den weg vrij te doen blijven en bij eiken wagen liepen twee agenten om de toeschouwers op een eerbie digen afstand te houden. Den heelen weg langs bleef de belangstel ling groot. Overal zag tmen de mannen het hoofd ontblooten en menige vrouw pinkte stil een traan uit 'haar oog. In de Engelen burgstraat werd eerst halt gehouden voor de woning van de ouders van de verslagene. Daar werd een mooie krans aan den wagen .gehangen. Bij de woning van het slachtoffer Eclf, een paar huizen verder, hechtten de buren een grooten krans aan den wagen. Overal waren de gordijnen neergelaten ten teeken van rouw. Op Nieuw Eik en Duinen zelf was even eens zeer veel belangstelling. „Vad." Doodelijk ongeluk. De' vrouw van den landbouwer' H. D. bij Odoorn (D'r.) is gistermiddag door een dorsclmiachine gegrepen en eenige malen in het rond geslingerd. Toen de machine was stop gezet, bleek de vrouw reeds over leden te zijn: Kind verbrand. a In een onbewaakt oogemblik geraakte he|> kindjo der echtelieden W. op do Wal, te Sit- tard dat nabij het vuur met papier speelde in brand. Toen de moeder thuis kwam vond' ze het landje, dat 16 maanden oud was, ge, heel met brandwonden overdekt. Een poosje' la-ter overleed het ventje. Verdronken. Bij het spelen geraakte het S-Jarig doclf. tertje van den arbeider H., te Kavelingen (gem. Odoorn) Zondag in een bijt. Het kind werd spoedig op het droge gebracht; doch des avonds overleed het meisje aan de' gevatte koude. *-'i. Te Wirdum (O.), is Maandag de zoon van" den heer Janssen door het ijs gezakt en ven' dronken. Het 13-jarige zoentje van den heer J: te Nieuwleusen, is bij 'het schaatsenrijden op de Dedemsvaart door liet ijs gezakt en verdrenken. Auto-ongelukken. Te Wijk ibij Duurstede is een auto, waaw in 5 personen, zaten (een vader met 4 kin deren) van de Veerpont in de Lek gereden'. De kinderen wisten tijdig de kap van deiï auto los te trekken, waardoor zij er uit konden springen. De vader wist twee de? jongens al zwemmende boven te houden tot er een roeiboot kwam opdagen, welke hen: srpoedig opnam. Ook de derde jongen kon' .spoedig opgenomen worden, doch een doch? tertje was al een flink eind onder water ge* schoten en weggedreven, zoodab men dezè slechts met veel moeite kon redden. Het 5-tal werd in het Veerhuis ondervebracht, waar zij van droge Heeren werden voor zien. Zij bleken met den schrik te zijn vrij gekomen. De auto was door den stroom zoo' ver weggedreven, dat 'hij geheel onder water lag on hiervan niets meer was té zien. Naar w© vernemen is de toestand wad het meisje niet al te best. Men meldt ons uit Rouveen (Ov.): Zondagmiddag is een auto,, die uit dc richting Zwolle kwam. door de gladheid op den berm geraakt en gekanteld. De inzit tenden een heer en damo uit Deventer, zaten vast gekneld. De dame had een vrij ernstige wonde aan het hoofd, de heer een' diepe wonde in een der beenen. De °uto is zwaar beschadigd. De beide gekwetsten zijn per auto uit, Meppol naar Deventer vervoerd. Een autobus omgekanteld. Gisterenmiddag tegen 5 uur is. een auto bus van den autodi-'nst AmsterdamHoorn vlak 'bij Ilpendarn den onderdijk ingereden' en ondersteboven geslagen. De chauffeur met 12 passagiers zaten in den wagen. Dó ongevonde passagiers zijn per tram vertrok ken, onder wie een persoon, die door den schrik de zenuwen in het hoofd waren ge slagen en zich niets herinnerde van liet voorgevallene. Twee ernstig gewonden zijrt •bij den heer Loguit opgenomen en verhou den door twee doktoren nit Purmerend. De oorzaak van 'het ongeluk is een raadsel. De chauffeur staat bekend als een voorzichtig man. De haren afgeknipt. Maandag heeft een machinist te Rotter dam aangifte gedaan, dat zijn 13-jarig doch tertje op den Spoor singel is vastgegrepen' door twc-s onbekende mannen, welke hel meisje een doek over de oogen trokken, een prop in de mond 'hielden, waarop zij haar in een huis binnenbrachten. Hier kniptö men haar een stuk van het haar af, waarop men haar Aveer vrij liet. Griezelige vondsten. Bij het graafwerk voor de nieuwe uitbrei ding van de fabriek De BetuAve tc Tiel. is gisteren in den boomgaard tegenover de be staande fabriek onder een doornen haag op betrekkelijk gerings diepte ern geraamte gevonden, vermoedelijk van een man in de kracht van zijn leven. Men schat, dat het 40 a 50 jaar in den grond gelegen heeft. Bij het afbreken van het oude raadhuis te Monster zijn bij liet graafwerk vijftien doodshoofden gevonden. Zedenschandaal. Door de politie te Grootebroek is naai! Va-z Dias meldt dezer dagen in de gemeen ten Grootebroek, Medemblik en Enkhuiwu een zedenschandaal ontdekt. Reeds lang bestond het vermoeden, dat in' de gemeente Grootebroek enkele personen zich schuldig maakten aan handelingen die het dgglicht niet'konden verdragen. Men kon toen evenwel niet- ingrijpen, daar niet voldoende bewijzen voor handen waren. Enkele weken geleden deed een zekere K. de G. uit, Bovenkarspel bij de politie aan gifte dat 'hem een bedrag van f 50 ontstolen' was. Van de-zen diefstal verdacht, werd aan gehouden een zekere P. van S. Avonencle ts Groolebroek. Deze bekende den diefstal ge pleegd te hebben,, doch liet zich teyens ont- vallen', dat hij de helft, van het door hem ontvreemde bedrag nog van K. de G. te vor deren had in verband met niet nader te noemen handelingen. Uit 'het onderzoek, dat de politic daarop instelde, bleek, dat. behalve te Bovenkarspd ook te Grootebroek, Medemblik en Eiikliw* zen tal van personen bij het zedenmisari] betrokken waren. Daar allen meerderjarig waren en de daders niet op heeterdaacl kou den worden betrapt, was er aanvankelijk weinig tegen te doen. Eerst deze week is komen vast te s^aD- dat in de verschillende plaatsen ook mmder' jarige jongens, waarvan verscheidene bcnC; den do 16 jaar, bij het schandaal betrof In hechtenis werden vervolgens pen omen) de genoemde de G. en zijn medeplichtig J. de G. en P. R. J P. R. is 53 jaar oud, gehuwd en vader vaa twee kinderen. (j. Tot dusver is komen vast te slaan, j 18 minderjarige jongens bij heb sdhan betrokken zijn. v. Tegen P. R. is gisteren do instructie 8 i opend. Hij zal zich voor-de AlknmarSu, rechtbank hebben te verantwoorden. iiiAelit jongena zijn gedagvaard oiq hem te getuigen.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4