Mo. 4383 15e Jaargang. WOENSDAG 2© FEBRUARI f924 SeSeidóclieÊou^Mil' DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post t 2.95 per kwartaal. Met Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advorlentlën 30 cent psr regot* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine adverSentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 2 0.5Q. Oil nummer bestaat uit tares bladen. V „Medezeggenschap". Over medezeggenschap" der arbeiders in het bedrijf worden vaak de meest idealisti sche, ja phantastisclie theorieën verkondigd Dat wekt oppositie, verzet en afkeer bij.de werkgevers schept niet te verwezenlijken illusies bij de werknemers! Daaraan maakt zich ook schuldig het on langs verschenen rapport van S. D. A. P. en N. V. V. over „Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap." De S.D.A.P.'er prof. mr. W. A. Bonger Heemt dat rapport van „Het Volk" onder handen en zegt naar aanleiding daar van o. m.: ,De arbeider zal ingewijd worden in de mogelijkheden en moeilijkheden van het bedrijf", is even tastbaar on juist als bijv. „De mensch zal inge wijd worden in de hoogere wiskunde". De hemel moge hen beiden daarvoor be waren! Waar nauwelijks één op de dui zend voldoenden aanleg voor heeft, daar mee zou men den (gemiddelden) mensch tot eigen en anderer schade gaan kwel len! De voorstelling van zaken alsof de ar beider (d. w. z. de gewone arbeider) naar medezeggenschap in de leiding van een grootbedrijf streeft, is een syndicalistisch bolsjewis tisch praatje; om dat te willen, heeft de gewone arbeider veel te veel gezond verstand. Onder medezeggen schap werd vroeger, en het wordt tijd, dat men daartoe weer terug komt, steeds verstaan; hoe geeft men den ar beider medezeggenschap ook in die aan gelegenheden, waar de collectieve con tracten niets regelen en waar hij in z ij n werk van iederen dag mee te doen heeft? Als men zich hiertoe be perkt, doet men goed en groot werk, dat aanslaat bij de arbeiders; wie verder wil gaan. tegen den draad der maat schappelijke ontwikkeling in, doet niet alleen iets onnuttigs, doch ook schade lijks, wijl daardoor het mogelijke op den achtergrond komt. 1 Inderdaad worden in dit citaat juiste op merkingen raak gezegd. Zooals prof. Bonger de „medezeggenschap" der arbeiders voorstelt zal deze nog wel, na tuurlijk, tegenkanting bij velen vinden, maar in den grond daarvan ligt veel waars en goeds, ook volgens onze opvatting: Tus» Bchen de leiding in het bedrijf hebben en daarin als 't ware gelijk' een machine ge bruikt worden is een groot verschil. En de juiste middenweg moet hier worden gezocht ten zegen van de arbeiders, die als mensch moeten werken, maar ook ten nutte van het bedrijf zelf. BUSTEiaLftüaDi Duitschland. Beieren en het Rijk. De opvolger van Von L o s s o w. Het Beierscho ministerie heeft, in een kabinelszitting den nieuwen toestand be sproken. Generaal Kress von Kreesenstein tfDrdt do opvolger van Von Lo&sow. Of ook Von Kahr een opvolger zal hebben is nog niet bekend. Wellicht zal minister Sohweyer zijn plaats innemen. Evenmin is er nog iets bekend over do opheffing van den staat van beleg. Ehrhardtveruwenen. Het spreekt vanzelf, dat de vrede tus- fichen Beieren en het rijk niet mogelijk was zonder dat men ook over alle punten tot overeenstemming was gekomen, die, 'koezeer ook details, toch van groote be- teckenis waren voor het bewaren van de eenheid en voor het prestige der rijksre- geering. In dit verband kan worden ge wold, dat kapitein Ehrhardt, die maar bleeds vrij in Munch en rondliep na zijn '«mtvluckthig uit de gevangenis te Leipzig, <ho do vertrouwensman van Von Kahr was en zich onlangs weer met Ludendorff heeft verzoend, plotseling uit Munchen is verdwenen en nergens meer te zien is. Men zou zeggen dat het werkelijk den goeden weg opgaat in de verhouding tus- flCuen Beieren en het rijk. De Japansche ambassade te Berlijn bewaakt. De nieuwe Japansche ambassadeur, oematarchonda, heeft do bescherming Win de politie ingeroepen, daar Japansche vowinuiiisleai gedreigd 'hebben het Japan- fc' wwbassade-gebouw te Berlijn in de cht te laten vliegen. De plannjen daartoe Ju uitgelekt en de Rijks weer bewaakt toans het gebouw. UIT HET BEZETTE GEBIED. De eischen der bezetters. In de commissie van buitenlandscbe za ken uit den rijksdag beeft de minister voor bet bezette gebied Hoefle op de ge weldige eischen van de bezettingstroepen voor kazernes gewezen. Alleen in Westfa- len eischen zij voor millioenen gouden mark nieuwe gebouwen. Deze middelen kan. het rijk niet vlot maken. De rijksregeering streeft steeds naar een modus vivendi met de bezettende mogendheden, zoowel ten aanzien van het verkeerswezen en de doaune, als ten aan zien van de betalingsmiddelen. Tot 's mi nisters spijt hebben de pogingen om de 140.000 uitgezefcten terug te laten koeren en de 1500 gevangenen te bevrijden geen noemenswaardig succes opgeleverd. Voor al ten aanzien van het spoorweg-regie is de toestand ongunstig. De toestand in de Palts. Fransche represailles. Aan het „Berl. Tag." wordt uit Spiers gemeld: Sedert het vertrek der enquête commissie schijnt generaal De Metz zich weder als do meester te beschouwen en zijn regiem volgens liet oude recept te willen voortzetten. Het gevoel van verlich ting, door het zakelijk en verstandig op treden van de commissie bij de bevolking gewekt, is opnieuw voor bezorgdheid ge weken. Men is in do Palts algemeen van opinie, dat de persoon van De Metz de voornaamste hinderpaal is voor den te rugkeer vau normale en ordelijke toestan den. Uit alle steden der Palts komen berich ten van represailles der Fransche burger lijke gedelegeerden. Vooral te Pirmasens is do toestand zeer dreigend geworden. De scherp strafmaatregelen der bezetters, de talrijke arrestaties van aanzienlijko bur gers, de mishandelingen van gevangenen hebben bij de bevolking een buitengewone opwinding veroorzaakt. Tengevolgo van de aanhouding van vijf fabrikanten zijn de belangrijkste industrieele bedrijven zon der leiding. Gister is de algemeene staking afgekon digd als protest tegen het optreden der Fransche autoriteiten. Alle bedrijven en zaken zijn gesloten. De opruiming der separatisten Practisch zijn thans alle separatisten- vestigingen" in de Palts weer in handen der wettelijke regeering. De separatisten zijn te Spiers geconcentreerd, en hun aan tal moet nauwelijks vierhonderd man be dragen. Men verwacht, dat ze nu door de Fran sche autoriteiten zullen worden ontwa pend. Eenige- rijksambtenaren, die tijdens het separ&tislenbewind uit het land waren gezet, zijn reeds weer in de Palts terugge keerd en hebben er hun "vroegere functies hervat. DE HERSTELKWESTIE. De experten-conimissie. Een vóórproefje van het rapport. De „Matin" meldt, dat het rapport der deskundigen, die uit Berlijn teruggekeerd zijn en waaraan men thans bezig is, on der meer het volgende zal inhouden: Er moet in Duitschland, wil men een belioor- lijko controle kunnen uitoefenen, een or ganisatie komen evenals in Oostenrijk. Daartoe moet een controleur, met groote macht bekleed, een serie rijksinkomsten tot zijn beschikking hebben, die hij kan blokkeeren en daarmee de regeoring dwin gen zijn aanwijzingen op te volgen. Ge zocht wordt door de commissie naar een oplossing, die Frankrijk zoo spoedig mo gelijk liquide middelen bezorgen kan. Daartoe kunnen vooral de spoorwegen dienen, Intusschen zou alvast direct een crediet-operatie ondernomen kunnen wor den, terwijl Frankrijk niet*door aandeelen maar door obligaties, hetgeen veiliger is, bij de Duitsche industrie zou moeten wor den geïnteresseerd. In elk geval, verzekert de „Matin", wil men in de commissie alles doen om de voorstellen voor Frankrijk practisch en aannemelijk te maken. Men venvacht, dat heit rapport over drie we ken gereed zal zijn. Frankrijk. Poincaré's financieele wetten. Eindelijk art. 3 er doof. In don nacht van Maandag op Dinsdag is na een eindeloos debat ten slotte art. 3 van het fiscale wetsontwerp der regcering aangenomen met 86 stemmen meerder heid. Eenige weken geleden meldden wij het aannemen van art. 1; in den loop van dien tijd is art. 2 aangenomen en nu is eindelijk de derde er ook door. Maar dat heeft moeite gekost. Er is in dien nacht 22 maal gestemd over amendementen en evenzoo vele malen heeft Poincaré de kwestie van vertrouwen moeten stellen. Lngelan:. De havenstaking. In do Londonsche haven. Terwijl bij de meeste havens het werk totaal stil ligt, zijn ongeveer 3000 arbei ders, die in het Londensche havenbedrijf werken, zijnde een vijfde van bet normale aantal, gisteren bezig geweest met het lossen van 22 schepen. Vierhonderd ton visch, gister te Grims by aan land gebracht, zullen vernietigd moeten worden, tenzij de plaatselijke af- deeling der nationale vereeniging van spoorwegmannen, die de visch weigerden te veevoeren, daar ze door „onderkrui pende" havenarbeiders was aangevoerd, het werk hervatten. Duurt' het nog lang? Ben Tillett, de in den dienst der vakbe weging vergrijsdo havenarbeidersleider, die ook bij deze staking weder op den voorgrond is getreden, heeft verklaard, dat hij het einde van de havenstaking bin nen enkele weken niet waarschijnlijk acht. Hij voegde hieraan toe: „Do werk gevers maken nu zoo'n drukte over de aangeboden arbitrage. Deze werd ous echter jarenlang geweigerd en thans slechts enkele uren vóór den aanvang van de staking aangeboden. Het schijnt, dat de werkgevers do groot ste minachting voor onze houding koes teren. "Wij hebben daarop een waardig antwoord gegeven door een eenparig op treden en door in massa do havens to verlaten, waardoor het geheele transport bedrijf is stilgeillëgd. Voorts kunnen cr nog velo kanalen worden geëxploiteerd om tot een uitbreiding der staking te geraken. Wij voeren zoo besloot Ben Tillet een directen strijd over een kwestie van 1 shilling loon per dag meer, welke even wel voor de havenarbeiders van het hoogste belang is". Onder zulke omstandigheden zal het on derzoek van regeeriugswoge worden ge houden.. Italië De erkenning van Rusland. De concessie aan Italië. Naar de „Vossische" aan de „Gorriere della Sera" ontleent, zal de chef van de Russische handelsdelegatie in Praag, Je- renew, tot gezant te Rome benoemd wor den. De ratificatie van het handelsverdrag wordt 10 dagen uitgesteld. De inhoud blijft voorloopig geheim. Bekend is echter, dat aan de Zwarte Zee-oevers een uitgebreide petroleiimcoucessie aan het Italiaanscho kapitaal zal overhandigd worden.. Boven dien krijgt Italië een optie op akkerbouw land en uitgebreide mijnbouwconcessies. De scheepvaart in de Zwarte Zee zal op een voor Italië voordeelige wijze geregeld worden. Fascistische v/andaden. Een jong-fascistische bende heeft Maan dag een sneltrein van Rome naar Florence aangehouden, holt postrijtuig opengebro ken en de pakken met oppositiebladen er uitgegooid en verbrand. Do Italiaansche premier Mussolini hoeft de verantwoordelijke politic-autoriteit ont slagen en arrestatie van de schuldigen gelast. Rusland. Het Joodsche vraagstuk. Men hoort wel eens, dat Rusland tegen woordig een Joodsch paradijs is, maar niets is minder waar dan dat. De geloovige Joden hebben evenveel van de Sovjets te lijden als do Katholieken. Tijdens de revolutie hebben do Joden in Rusland alle burgerrechten gekregen, maar geen na tionale rechten, zooals zij wenschen. Tegen het toekennen van nationale rechten aan do Joden was Lenin echter ten zeerste ge kant, hetgeen volkomen overeenstemt met de meening van Marx, die in het alge meen tegen autonomie voor kleino volken was. Anderhalf jaar geleden is in deze hou ding van de -sovjet-regeering verandering gekomen. Onder den drang van de veel vuldige opstanden heieft de regoerenda partij op het twaalfde congres besloten aan do weaischen der autonomisten tege moet te komen cn in plaats van de vroe gere centralistische een federalistische po litiek te gaan voeren. Alle volkeren van Rusland hebben eigen autonome republieken opgericht, zelfs de Boerjaten en de Jakoeten. Alleen de Joden niet. De Joden hebben geen boerenstand en hebben daardoor in Rusland een boe renland bij uitnemendheid, hoegenaamd geen maclit. Sovjet-Rusland is het eenige land in de wereld, waar het beslaan van het Joodsche volk wordt ontkend. Sterker, waar het onderwijzen van do Joodsche taal met ver banning naar Siberië werdt gestraft, waar liet verboden is Joodsche boeken te druk ken.. De oorzaak hiervan is niet zoozeer do vijandschap van de christelijke leden der regeering als de tegenstand der Joodsche communistische leiders. Hoe vreemd dit ook moge klinken, het is toch waar. Den laalsten tijd is do invloed der Jood- scho communisten echter aan het tanen. Onder den druk iran het steeds meer toe nemende anti-semitisme is de regaering overgegaan tot het verminderen van het aantal Joodsche ambtenaren. Tevens ver- minderit ook het aantal Joodsche leden van de communistische partij. Bulgarije. Anarchisten te Sofia. Een gevecht met de politie. Nadat do politie er kennis van had ge kregen, dat in oen huis in een der voor steden van Sofia een aantal anarchisten aan het vergaderen waren, werd het door een politie-macht omsingeld. Op do sommatie, zich over te geven, antwoordden do anarchisten met een aan tal revolverschoten te lossen, waardoor een politie-agent en een gendarme werden gedood. Een oogenblik later brak er brand uit, in het gebouw, waar de anarchisten nog steeds tegenstand boden. Door de brand weer werd ten slotte liet vuur bedwongen. Tot dusver zijn drié anarchisten gear resteerd. Voorts heeft men drie geheel verkoolde lijkon uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Zes politiö-agenten zijn gewond. DE TWEEDE KA Pd ER EN DE WETS VOORSTELLEN-GRAAT EN STAALMAN De obstructiepoIitisk-Braat vrij algemeen afgekeurd Misbruik van het parle mentair initiatief Sympathie voor het voorstel-Staalman -- Een dreige ment van een plattelandslid. Blijkens liet voorloopig verslag over het voorstel van wet van de heeren Braat en de Boer tot intrekking van de Wet van 23 Maart 191S tot tijdelijke afwijking van de Wet van 23 Juli 1918 tot invoering van een wettelijken tijd, verklaarden de voorstan ders van den zomertijd hun bezwaren tegen do afschaffing daarvan te handhaven cn kunnen verscheiden leden, die do nadeden van den zomertijd erkennen, aan dit-wets voorstel evenmin hun stem geven. Het is li. i. niet in 'het belang der zaak zelf, dat een of twee Kamerleden, voorstanders van afschaffing van den zomertijd, telken jare eenvoudig een nieuw voorstel indienen om dit doel Lc bereiken. Heb votum der Eerste Kamer behoort voorshands te worden ge ëerbiedigd. Hier is volgens vele leden mis bruik gemaakt van het parlementair initia tief. Andere leden mec-nen, dat de voorstellers in elk geval hun voorstel hadden moeten voorzien van een behoorlijk gedocumen teerde toelichting om de Eerste Kamer, die tlxans een veranderde samenstelling heeft, hetgeen na het votum van heb vorige jaar als een wijziging van omstandigheden kan worden aangemerkt, te overtuigen van de juistheid van hun denkbeelden. Ten slotte acht men vrij algemeen de mid delen, (n.l. obstructie in de Kamer), door den eersten voorsteller gebezigd om zijn doel te bereiken, ontoelaatbaar. Het. ware beneden de waardigheid der Kamer zich op deze wijze te laten pressen om een wets voorstel aan te nemen. Men meende zich onder deze omstandigheden van een nadere uiteenzetting van zijn denkbeelden omtrent den inhoud van het voorstel te moeten ont houden. Blijkens het voorloopig verslag over liet wetsvoorstel van den heer Staalman c.s. verklaren vele -leden, zoowol voorstanders van een langen zomertijd als anderen, die de invoering van een wettolijken zomertijd op zichzelf ongewenscht oordeelen, sym pathiek te staan tegenover dit wetsvoorstel, dat een te waardeeren poging doet om tus- sohen voor- en tegenstanders van den zomertijd een compromis te treffen. Intusschen betreuren verscheiden leden, dat een regeling in dezen geest niet van de regeering zelf is uitgegaan. Nu dit tot hun leedwezen niet is geschied en inmiddels bij Kon. Besl. van 31 Jan. 192-1 de duur van den 'zomertijd is bepaald, achten ze nadere gegevens, voornamelijk wat betreft het in ternationale spoorwegverkeer en de in na. 'burige landen geldende, tijdregelingen, noo- dig dm hun 'houding te bepalen. Hoe den ken de voorstellers zich b.v. de oplossing van uit deze verschillen voortspruitende moeilijkheden? Yele leden zullen het op prijs stel'len. dien de regeering de Kamer de voor de be oordeeling van het voorstel noodzakelijke inlichtingen wil verschaffen. Mocht het niet mogelijk blijken, de voor- ge-stelde regeling dit jaar voor wat betreft een datum van aanvang van den zomertijd te doen ingaan, dan behoeft dit nog niet tot afwijzing van heb voorste'! te leiden. Men gaf den voorstellers in overweging in 'dat geval, door een wijziging, dit jaar alleen den eind termijn van kracht te doen zijn, Mocht ook dit niet mogelijk blijken, dan KET VOORLAAGSTE BUITENLAND. De toesfand in de Palts vererger-d weer' door de represaille-maatregelen der Fran-d schen. Poincaré's fiscale voorstellen in de Fran-i sche Kamer. Art. 3 aangenomen. Van de staking in de Engelsche liavenS is het einde nog niet te zien. BINNENLAND. De opvolger van Mr. Kolkman in dei Kamer en Staten (2de blad). Mr. Kolkman herdacht in Tweede Ka mer (2de blad) en Eerste Kamer (1ste blad). Het oordeel der Tweede Kamer ever de wctsontwerpen-Braat en Staalman inzake den Zomertijd. De patroons in.het bouwvak handhaven hun standpunt inzake het collectief con-: tract. LEIDEN. De aanbesteding van de nieuwe Katho lieke Parochiekerk de vierde in onzé stad heeft vandaag plaats gehad. ware de invoering van dit voorstel op te schorten tot het volgend jaar. Verscheiden leden kunnen zich met het voorstel niet vercenigen. Eenigen hunner omdat de Tpgeling van dit- vraagstuk, wegens zijn internationaal karakter, niet wel bij initiatief-voorstel kan plaats vinden De regeering moet leiding geven. De Kamer kan h. i. niet meer doen dan zich bij nota over deze vraag uitspreken, opdat de regee ring daarmede in volgende jaren zooveel mogelijk rekening kan houden. Andere leden, die het voorstel bestreden, kunnen zich met do door de regeering ge troffen regeling zeer wel vereenigen. En ook leden, die nimmer voorstanders van den zomertijd waren geweest, kunnen zich met het voorstel vereenigen. Een lid 'heeft verklaard, niet langer lijde lijk te kunnen toezien dat het platteland door den zomertiid gehinderd wordt. Enkele leden, die elke tijdelijke verzet ting van de klok kunstmatig achten, zijn zoowel tegen dit voorstel als tegen een lan- geren z-omertijd cn willen den Midden- Europeeschen tijd ingevoerd zien. Enkele leden gaven den voorstellers overweging, de vervroeging van den tijd hun voorstel te doen aanvangen omstree' 15 Juni en te doen eindigen omstreeks 15 September. R. K. Universiteit. De Senaat der R. K. Universiteit heeft 'besloten het zesde eeuwfeest der heiligver klaring van den H. Thomas van Aquino, algemeen leeraar der Kerk en Patroon der Universiteit, te vieren door een plech tige academische zitting op Donderdag 28 Februari, 's namiddags te drie uur in de groote zaal van het gebouw ,.De Vereeni ging". De feestrede zal worden uitgesproken door Zijne Excellentie Prof. mr. P. Aal- berse, Minister van Arbeid. Tob deze academische zitting zullen be halve de officieel genoodigden, ook andere belangstellenden toegang hebben, die daar voor gratis -toegangskaarten kunnen ver krijgen aan Jb Universiteitsgebouw. Nadere bijzonderheden zullen later worden mede< •gedeeld. Boekhouders bij het Kadaster. Geen aanstelling meer. Het voornemen' bestaat geen boekhouders bij het kadaster meer aan te stellen, zoodat voor deze betrekking geen examen zr.eer zal worden afgenomen. Waar een boekhoudersplaats openvalt, zal daarin z-oo noodig worden voorzien door plaatsing van een adjunct-commies met vak- diploma. Er zijn echter nog 4 teekenaars van het Kadaster, die kort geleden slaagden voor het boekhoudersexamen, doch tot heden niet aangesteld konden worden door gebrek aan vacatures. Nu deze teekenaars in de toekomst cok geen bevordering tob 'boekhouder kunnen verwachten, is hun de gelegenheid geopend, benoemd te worden'tot adj.-eommies aan een kantoor van de Hypotheken. Uit de bouwvakken. D c patroons handhaven hun standpunt. In antwoord op den brief der gezamenlijke 'bouwvakarbeidersbonden aan de patroons organisaties in zake het nieuwe collectief contract, waarin eerstgenoemde een nadere toelichting op het collectief contract en naar do mogelijkheid van nadero loonsvoorstcl- len vroegen, hebben de patroonsorganisaties den werknemers medegedeeld, dat zij bereid' zijn de gevraagde nadere toelichtingen cp een Vrijdag a.s. Ie houden conferentie t* geven. De pjatroons stellen evenwel daarbij vooc*

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1