[Tweede Bladj Vrijdag 8 Februari 1924 GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert, zooals reeds medegedeeld, Maandag a.s., des namid dags °t© iweo uur. De vergadering zal, zoo noodig, des 6Youds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een onderwijzeres, hoofd der Meisjesopleidingsschool voor jt 1, O. aan do Boommarki 2o. Benoeming van een lid der Com missie voor de Bewaarscholen. 3o. Benoeming van oen Secretaris van liet College van Curatoren van het Gym- pasi urn. ■io. Benoeming van een Regent van het G. of Arme AVees- en Kinderhuis. So» Balans en Verlies- en AVinstrekc- üing, dienst 1922, van do Vereeniging tot lid ordering van den bouw van AVerkmans- jjroniagen. 6e. Voorstel tot verhuring van do per- teelen Aalmarkt 5, Utrechtsche Veer 9, Vliet 43, Langegracht 22G, Terwéepark 8 en Aalmarkt G. 7o. Voorstel: a. tot ontbinding van de met J. Ver- hoon gesloten overeenkomst, in zako de verhuring van eenigc perceelen wei en teelland in den Bosch- en Gast- huizerpolder; b. tot verhuring van de sub a bedoelde perceelen aan H. J. den Haan, te Rijnsburg. So. Voorstel: a. tot overneming in eigendom en onder houd bij do gemeente van een ge deelte grond ten Zuid-Oosten van do Wasstraat, kad. Sectie M, nis 792 en 793 ged.; b. tot beschikbaarstelling van gelden, benoodigd voor de verlenging van de Wasstraat in Zuid-Oostelijke richting. 9o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van nen gedeelte van do Rodenhurgers traat, gelegen ten Noord-AVesten van de Thor- beckestraat en den grond ten Zuid-Oosten tan do Thorbeckestraat, kad bekend Sec tie M No. 2133 ged. lOo. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de aansluiting van een 3-tal schoolgebouwen aan het plaatselijk teïo- phoonnet. Uo. Praeadvies op het adres van do „Kederlaiidsche Vereeniging van Fabrikan ten van Timmerwerken", in zake de gun ning van de levering van timmerwerken ten behoeve van den bouw van 124 wo- ïingea door de woningbouwvereniging ihidracht". 12o. Voorstel: a. tot overneming ineigendom en on derhoud bij de gemeente van een gedeelte voor straat bestemden grond, gelegen tusschen den Rijnsburgerweg ep den AVarmonderweg, kad. bekend Sectio P Nis 732 (ged.) en 645; b. inzake het verleenen van uitstel van betaling aan do N.V. „Leidsche Ex ploitatie Maatschappij van Onroeren de Goederen," van de kosten van straataanleg op het sub a bedoeld terrein, on het in de plaats daarvan stellen van hypotheek èp de haar toe- behoorendo perceelen Sectie P Nis. 732, 168 en 169; C. tot beschikbaars belling van geldenj ten behoeve van den sul) b bedoelden straataanleg. 13o. Praeadvies op het voorstel van. den beer Knuttel, inzake den aanleg van een wandelbosch. Uo. Praeadvies op het verzoek van de Federatie van te Leiden en omstreken ge vestigde AVoningbouwvereenigingen, in ïake de instelling van een Gemeentelijke Woningbeurs. 15o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 10 Februari 1910 ÏGem.blad No. 3), regelende de voorwaar den, waaronder ten behoeve van bijzon dere bewaarscholen subsidie uit de ge meentekas kan worden verleend. r 16o. Vaststelling van het'lste supple toir-kohier der schoolgelden voor het Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 1923-1924. l"o. Bezwaarschriften tegen- en ver zoekschriften betreffende aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onder is, dienst 1922—1923. Uo. Interpellatie van den lieer Sijtsma, io zake de thans gekiende regeling van het haudwerkonderwijs op de openbaTO lagere scholen in deze gemeente. Leidsch Universiteitsfonds. Onder voorzitterschap van mr. Ph. B. Ba- ï0» von Harinxma fchoe Slooten uit Leeu warden heeft de Leidsch© Universiteitsraad Vanmiddag zijn jaarvergadering gehouden. :cretaris, prof. mr. K. H. Roessingh, ee'° hierin het jaarverslag uitgebracht, Tan liet Leidsch Universiteitsfonds waar- oao liet volgende is ontleend Ook in bet afgeloopen jaar mocht bet oidscli Universiteits-fonds zich in veler he istelling en medewerking verheugen. Fi- nantieelo steun werd om., ontvangen van on lieer Mr. L. Rijken, die f 1000.en van S^nootscliap Noortliey en van den heer ■r. C. Vermeer, die elk f 500.— aan het Fiiwf Sc^0n^en' terwijl een legaat van yerd ontvangen van Prof. Dr. H. G. n 6 8an.de Bakhuyzen, overleden in. Ja- Wfl]1 ti928' en van 5000,van Mevr. de e<PaapVan der Schalk, overleden in torc/f' ii 3 October 1928 werd voor het te Rotterdam de Leideobe Universi- aS gevierd, tot welks instelling op de e vergadering van den Universiteita- flanV W3S "es^°t«n. Het. Fonds Is grooten IWfo V6rB^ aan de professoren Lo- en Huizing*, die hunne medewerking lot het slagen van dezen dag hebben ver leend, en aan do Rotterdamsche leden van den Universiteitsraad, die de viering op zoo voortreffelijke wijze hebben voorbereid. Het deel dezer instelling: den band met de Leidsche Hoogcsehool te versterken en het Universiteitsfonds in breederen kring be kend to maken, werd ten volle bereikt, gelijk o.a. bleek uit een vrij aanzienlijk aantal nieuwe begunstigers en donateurs uit Rot terdam. Daai do Universiteitsraad op 8 Februari 1923 besloot prof. Koolemans Beynen weder om voor 3 jaar ie benoemen, zijn thans drie bijzondere hoogleeraren aan de Leidsche Universiteit verbonden, die door het Fonds zijn aangesteld. De lieeren Einstein en De Josselin de Jongh, beiden gedurende den vorigen cursus buiten Europa vertoevend, konden in dezen cursus op de gewone wijze hunnen arbeid tc Leiden hervatten. Boven dien kon het Leidsch Universiteite-Fonds, door een aantal vrienden en leerlingen van prof. dr. Lorentz daartoe in staat gesteld en na ontvangen machtiging van de regeering, dezen oud-hoogleeraar uitnocdigen onder den vorm van wetenschappelijke voordrach- tén niet zijn arbeid aan deze hoogesphool voort te gaan. Verscheidene personen cn instellingen wer den in liet afgeloopen jaar door een subsidie vanwege het Fonds ondersteund voor weten schappelijke doeleinden. In 't begin van het academisch jaar 1923— 1924 werd een aanvang gemaakt met een cursus voor elementair Latijn; het bleek weldra, dat- het aantal liefhebbers voor dit onderwijs, dat door den lector Dr. C. de Boer wordt gegeven, zeer groot was, zoodat de cursus moest worden gesplitst, cn ook toen nog niet allen konden worden toegela ten. Behalve do gelden, door de cursisten zelf bijgedragen, ontving dr. De Boer van het Fonds f 400. Het getal der leden, begunstigers, dona teurs, beschermers en stichters, die het Leidsche Universiteits-Fonds stèunen, be droeg cp 1 Februari 1924 1414, tegen 1326 op l Februari 1923 en 1207 op 1 Februari 1922. Een lezing mei lichtbeelden over Jozef israëis. In een met vele prachtige lichtbeelden toegelichte voordracht heeft Prof Martin gisteravond in „De Lakenhal" gesproken over de kunst van Jozef Israels. Hij begon met te vertellen hoe Israels hem eens verontwaardigd verslag had gedaan van een lezing over zijn eigen kunst, die hij (Israels) had bijgewoond. Het is bij het ontstaan van die mees terwerken zoo geheel anders toegegaan dan men wel denken zou en daarom wilde spr. zicli in zijn betoog houden aan het geen hij uit Israels' eigen mond daarom trent hoeft vernomen (vaak als antwoord op expresselijk gestelde vragen) en aan hetgeen verder vaststaat. Israels en daardoor ook wij, hebben het geluk gehad in Jan Veth den sclierp- speurenden opteokenaar te bezitten, die voordat nog iemand daaraan dacht, dat- oror.p -srïcl vn.cf ia 1 ---J- voor de kennis der Haagsche school van het grootste nut is om te weten. Dank zij allerlei in andere literatuur verscha len gegevens, is er genoeg bekend om de ontwikkeling van Israels te schetsen zon der in fantasie te vervallen. Hoewel Prof. M. uitteraard over Is raels als schilder zou spreken, wilde hij toch ook den opgewekten schrijver van „Spanje", den geestigen en vaak gevoeligen dichter, den haTtstochtelijken lezer en den grooten muziekliefhebber in 't kort schet sen en even wijzen op de hartelijkheid, dezen eenvoudigen man eigen. Wij herden ken Israels niet slechts omdat wij besef fen hetgeen zijn kunst uit een oogpunt van genieten beteekent, maar tevens omdat wij ons herinneren, welke nieuwe wegen hij, ook voor anderen, heeeft gebaand. Dank baar gedenken- wij, hetgeen Israels, met Bosboom en Do Marissen, heeft mogen tot stand brengen in de jaren, waarin zij onze schilderkunst uit droomerij en ver slapping hebben opgevoerd tot een hoogte, die haar weer deed noemen en haar on middellijk naast de Fransche een plaats deed innemen. Israels eeren wij als den grooten lyricus dier school, als barer ko ning tevens. Men behoeft zijn werken slechts in den vreepido te zien te midden van andero kunst, om ook zijn groote in ternationale beteckenis te begrijpen. Spr. gaat dan na, hoe Israëis als histo rie-schilder begint en hoe hij, na eenige idyllische en sentimenteelo uitingen, zijn weg vóór zich ziet. Do invloed van zijn Zandvoortsch verblijf (1885) en zijn eerste succes (sinds 1858) worden, aan de hand van lichtbeelden, besproken. In 1861 verscheen het ons allen van de salon tafels onzer ouders of groot-ouders be kende album „Kinderen der Zee", met gravures van Rennefeld naar Israels en met gedichten er hij van Beets. Aten dit oocrenblik af is Israels' kunst populair en leeft zij in de harten van ons volk, die hij door zijn onderwerpen had getroffen en is blijven treffen. Als schil der was hij toen evenwel nog niet waar hij wezen moest en wilde. Er waren er, die beter techniek hadden, en Israëis heeft met al de energie, hem eigen, niet gerust, voordat hij over zijn „ongeordende hand" gelijk hijzelf het uitdrukte, de macht had, noodig om ten volle uit te beelden hetgeen hij te zeggen had in zijn eenvoudigen, maar indrokwekkenden verhaaltrant. Spr. toonde aan, l\oe het kleurige van Israëis Amsterdamsche periode na eenige jaren verblijf in Den Haag allengs gaat plaats maken voor oen toon-schildering, waarin nagenoeg geen lokale kleuren meer aanwezig zijn en hoe tegelijkertijd dat' magistrale zich gaat ontwikkelen, dat reeds in 1883 in „Als men oud wordt" tot uiting komt en daarna o.a. in 1889 in „Den Man van het Oude Volk", schilderijen, die tot het bes-te en treffendste belmoren, wat de Europeesche kunst in de 19de eeuw- heeft tot stand gebracht. Reeds vroeg was Israels' kunst ook In het buitenland de aandacht gaan trekken, en werken gelijk de Naaischool te Kat wijk (1881), de Koster en zijn Vrouw (1881), en dergelijke, maakten terecht grooten opgang. Toen ze in 1903 in de Guilclhall tentoongesteld waren begreep men eerst hoe juist de Engelsche collcc- lionneurs, steeds op liet beste uit, gezien hadden door zulke meesterstukken aan te koopen. Niet alleen het visschersleven, ook dat der boeren en werklieden (in Laren, in Delden) heeft Israels behandeld. Spr. liet verschillende lichtbeelden zien naar schil derijen met die motieven on schetste ver volgens 's meesters ontwikkelingsgang in de jaren na '90, daarbij wijzende op groolscho werken als de Ankerdragers (collectie Logan, Chicago), dat wel de machtigste schepping uit Israels laten tijd mag heeten. In zijn betoog haalde Prof. M. ook telkens voorbeelden aan van kunst werken, op de tentoonstelling te Leiden aanwezig. Hij prees deze'tentoonstelling in de eerste plaats, omdat zij ons Israels als schilder van officieelo portretten in alle stadia zijner ontwikkeling uitnemend leert kennen, en in. de tweede plaats, om dat wij' er, naast complete werken van boteekenis, ook vele teekeningen zien uit verschillende perioden, die ons toonen, hoe hij de dingen in do natuur zag en wat hij wilde bereiken. Bij de toelichting tot dë lichtbeelden werden verscheiden critieken aangehaald en kwam do strijd ter sprake, dien Israels on andere meesters der Haagsche school 't eerst te voeren hadden, waarbij o. m. de Hollandsche Teekenmaatschappij ccn rol van bcteekenis speelde. Aldus gaf deze lezing tevens een kijk op sommige belangrijke momenten in de geschiedenis der Haagsche School. yiT OE ALKEMADE. R.-K. Kiesvereniging. AVosnsdag had de jaarvergadering plaats van het bestuur der Genlralo R.-K. Kiesver. „Alkemado" in café „Rustoord" te Rijpwetering. Tot het bijwonen der vergadering waren uit- genoodigd de eerw. heeren Geestelijken uit de verschillende Parochies en de besturen der R.-K. Parcchialo Kiesverenigingen. Het bestuur der Cenlralo Kiesvereni ging was geheel voltallig, van de eerw. heeren Geestelijken waren aanwezig do zcereerw. heer Dé Kok, Pastoor te Oude wetering en do weleerw. heer Kok, kape laan te Rijpwetering. De verschillende parochialo besturen waren goed vertegen woordigd. Do voorz., de heer Krebbers, opende de vergadering met den Christelij- ken groet en een woord van welkom aan de aanwezigen. Do notulen der vergadering van 23 Nov. werden onveranderd vastge steld. De jaarverslagen van de Parochiale Kiesvereenigingen werden door do resp. secretarissen voorgelezen en mochten tien dank der vergadering verwerven en een opwekkend woord om steeds huil krachten aan deze zaak te blijven wijden. Nu volgde het jaarverslag van den secre taris van de Centrale Kies vereeniging. Na een opmerking van den heer Rietbroek, die weerlegd, mocht ook dit verslag den (Tank der vergadering aanvaarden. Het verslag der financieelo commissie, bestaande uit de heeren AY. v. Harteveld cn H. van der Poel, deed ons liooren, dat do ontvangsten hadden bedragen f 216,35 en de uitgaven f 155,39, batig saldo f 60,96 Echter moet nog betaald worden de con tributie aan den Staten-Kieskring Gouda, vermoedelijk f 32,50, zoodat het werkelijk batig saldo ongeveer f28 bedraagt. De Contributie, aan de Gentraio te betalen door do Par. Kiesvereenigingen werd in begin sel vastgesteld op 10 ct. per lid. Door Rijpwetering werd aangedrongen op lag» contributie. Do penningmeester rekende echter voor, dat zulks niet mogelijk was. Aan de Kamer-Centrale Leiden moet be taald worden 6 ets. per lid en aan den Staten-Kieskring Gouda ongeveer 2 c(s. Alzoo blijft er voor zijn uitgaven maar ongeveer 2 ets. per lid over, voorwaar geen groot bedrag. Bij de rondvraag werden verschillende middelen besproken, die dienstig zouden kunnen wezen om het bezoeken der ver gadering der parochiale kiesvereenigingen wat aantrekkelijker te maken. Door Oude wetering werd gezegd, dat het met verlo ting van kamerplanten aardig succes ge had heeft. Do vergadering werd hierna door den Voorz. met den Ghr. groet gesloten. HILLEG0M. Bloembollencultuur. Woensdagavond hield de afd. Hill ego m der Alg. Ver. van BI. een ledenvergadering in hotel Sister mans. De belangstelling was matig. De Voorz., de heer R. Veldh. v. Zanten, opende de vergadering met een lrort woord van welkom, waarna de notulen werden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Bij inge komen stukken meent de voorz. de afd. te mogen feliciteeren met do benoeming van een harer leden, de heer Ph. Jonkheer, tot lid van het hoofdbestuur en 'hoopt, dat deze met veel subces als zoodanig moge zetelen. Bij sohrijven dt. 11 Dec. wordt door den heer W. Jonkheer medegedeeld dat hij zich niet meer beschikbaar kan stellen als com missielid voor de groote tentoonstelling. De beide commissieleden hebben in zijn plaats gekozen de heer F. Lommerse Pzn., de ver gadering ging met die keuzs volkomen ac- coord. Heb Bestuur deelde vervolgens mee, dat de Secr.-Penningm., de heer P. N. Jonk heer wegens drukke bezigheden zijn functie moet neerleggen. Hot bestuur stelt voor den heer Jonkheer op hoogsteervolle wijze het gevraagde ontslag te verleenen onder dankzegging van alles wat deze voor de afd. heeft gedaan. Aldus wordt besloten. Het bestuur heeft thans besloten geen gesala rieerd secr.-penn. meer aan te stellen, dobh onder de rittende bestuursleden die functies te verdeden. De heer C. Ca'rlier wordt thans 2e Voorz., de heer C. Ludwig penn. en de heer Bijl v. Duivenbode secretaris. Besloten werd comform dit voorstel. Uit de Tekeningen van den penn. bleek, dat de kas op 31 Dec. 1923 sloot met een batig saldo van f 605.34. De heeren P. van Til en L. van Heerde zagen do bescheiden na, die in orde werden bevonden, zoodat. de penningm. onder dankzegging werd gedé- chargeerd. Uit het Jaarverslag bleek, dat in het af geloopen jaar vier ledenvergaderingen, wa ren gehouden, die matig waren bezocht en dat dc afd. thans 279 leden telt. Het Bestuur had voor de I45ste Alg. Verg. geen voorstellen in te dienen. De heer P. van Til zou het bezoek der afd.-vergaderingen verplichtend willen stel len. Het bestuur acht dit moeilijk uitroer- baar, tevens opmerkend, dat we dc laatste 2 jaar over het bezoek niet 'hebben te klagen. Jammer blijft het, dat zoo velen zoo bitter weinig voor him vak voelen, door op de ver gaderingen steeds afwezig te zijn. De heer H. Veld hu ij zen van Zanten kant zicht tegen den zomertijd. De Voorz. is het met den voorsteller heelemaal eens. Eon ac tie hiertegen is gemotiveerd en in het be lang van ons vak. Wil de Regeering toch doorgaan, dan zou het beste zijn, dat wij er ons niet aan stoorden. Spreker is voor 'n actie, die de geheelo bloembollenstreek omvat cn wil zioh in dezen ook met de ar beiders-organisaties in verbinding stellen. De heer Van Heerde wil het voorstel aan het Hoofdbestuur toezenden. De Voorz. zegt, dat de heeren in Den Haag er niets om geven. In den Tuinbouw- raad i^ toch één protest. Aan de gemeenten zou officieel verzocht kunnen worden den zonietijd niet te aanvaarden. De grootste voorstanders zijn <le stadsmenscken. Het voorstel H. Veldhuiizen v. Zanten vindt ondersteuning. Het afd. bestuur zal een cn ander formuleeren en aan het hoofd bestuur opzenden. Van de rondvraag werd ditmaal geen ge bruik gemaakt, zoodat dc vergadering werd gesloten. 0EGS7GEEST. Geitenfckvereeniging. Dezer dagen hield do Vereeniging haar jaarvergadering In het openingswoord wierp de Voorzitter een terugblik in 1923 en hoopte, dat. dezelf de eensgezindheid mocht blijven bestendigd ook in 1924 Door eendrachtige samenwer king van leden met bes'nur zou dan het nieuwe jaar worden een gelukkig jaar voor de vereeniging. Spreker wenschte alle leden voor zich en hun gezin een gelukkig nieuw jaar. Dit seizoen zal geen stalwedstrijd worden gehouden. Dc melkcontrole op vetgehalte zal wel een feit worden; 'fc bestuur zaJ de zaak nader regelen. Ter versterking der kasmid delen zal wederom een voorjaarsverloting worden gehouden. Aan do R. K. Tooneel- vereeuiging „St. Lucas" zal uit erkentelijk heid bij gelegenheid een bewijs van waar deering worden aangeboden. De Rijksvee- teeltconsulent de heer Tukker komt eerst in het as. najaar zijn toegezegde lezing met lichtbeelden houden. Do rapporten der keu ring 1923 zijn nog niet gearriveerd. De medailles worden ter Bondsvergadering uit gereikt. Dc uitwerking der plannen om een gewestelijke geifcententoonstolling te hou den te Oegslgeest hebben reeds rasteren aangenomen. Thans b«sfcaat de Vereen, uit 6 donateurs en 58 te ten. Bij do behandeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. Bondsvergadering 14 Februari te houden, kwam ook ter sprake de Orgaankwestie, een tiental leden gaf zich op voor een abon nement. Als afgevaardigden ter Bondsverga dering werden benoemd do heeren A. Olst- hoora en D. den Hóllander. De aftrendendo bestuursleden: Molenkamp, Olsthoorn en Schoonderwoerd werden met bijna alge- meene stemmen herkozen. De heer H. v. d. Hoeven werd wederom benoemd ais contro leur der Vereeniging en is tevens do opkoo- per der lammeren voor den prijs van £0 cent per stuk. De Voorzitter herinnerde aan de verplichting om de lammeren, welke worden aangehouden dit jaar, van ingeschre ven dieren, deze te laten nummeren voor do registratie. Uit 'het jaarverslag van den penningmeester den heer L. W. van Abs- woude, bleek, dat er een batig saldo was. De Voorz. bedankto Secr. en Penningm. voor hun werkzaamheden, en hoopte met hen neg vele jaren de belangen der ATereen. te mogen en kunnen dienen, want het is hem een lust in deze Vereen, te werken, waar zoovele zusterorganisaties den geest gaven. Voor den feestavond van 13 December 1923 werd ontvangen f 87.87, inclusief een gift van f 2.50. De uitgaven voor dien avond be droegen f 83.94, zcodat er dus nog een batig saldo was van slechts f 3.93. Do collecte voor den prijs 1924 bracht ditmaal op f 2.67^. Do winst der gebruikelijke verloting werd ditmaal gedeeld door een goed doel to steunen wat het Vereenigingsgebouw „St. AVillibrordus" zal ten goede komen. OUDEWETERING. UitvGSring. D:nsdagavonid had 'in Hotel A'an den Bosch alhier een uiitvoe- ,ring pAiats, waar optrad het duo Van Laar uit Amsterdam. De zaal was maar matiig 3)eizet, doh de aaowozr'gen zidlen op een genotvolen avond kunnen terugzien. ,üe heer en mevrouw Van Laar hebben de jak spieren der bezoekers van het begin tot het ei'rMe schier onophoudelijk in be weging gebracht. Het Jmrteli jk applaus na ieder stukje getuigde van de goede stem ming die „er in" zat. AVo kunnen hét ,duo ,Van Laar van ganscher harte oen tot weerziien/s the-reopen. R. K. Tooneelvereenigflng. AVoensdag ,13 en Donderdag 14 .Februari a.s. zal de ,R. K. Tooneellyereenigihg St. Theodulfus rijn tweede uitvoering geven. De beide stukken, diie opgevoerd zuilen worden .„Contrasten'" en f,Jochem Uilenspiegel" dioen leem groote toe-Toop verwachten. Do groote repeti'tio op Dinsdag 13 Februari ,des avonds te half zes is toegankelijk voor kinderen hene'dön 16 jaar a 10 ets. Overtreding LoterLjwet. Door de Rijkspolitie alhier is tiegon den heer J. ,V. .alhier proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van Ide Loterijwjet. De heer V. organiseerde een soort prik- puzriie, waaT pien voor 10 c'ts. mocht prik-, kon ten zóodofonde een (prijs kon winnen. .Zoowel de prikplank als do aanwezige prijzen fwerden in beslag genomen ROELOFARENDVETN. Uitvoering. Dinsdagavond gaf de ,AViklrij'dersvereenigirrg „Het Stalen Ros" haar jaavlijkshen feestavond voor leden en genoodigdjm i'n het café van tten hc-er Bak ker alhier. ,De A'oorritter, ide lieer N. Bak-, iker, opende do bijeenkomst met een harte- /lijk woord van welkom aan allé aanweri- ,gen, die in grooten getaib waren op gek o- ,i»ön. Hij wonschte alten een recht genoe glijken avond, en gaf daarna het woord aan het ehtpaarc de Groot uit Amster dam, dat voor 'dien avond was gecnga«' geerd ter opvrooli'jking van liet feest. Jam- jner genoeg bleek do kou zo van hef Jis-i (Stuur ran het „Stalen Ros" ditmaal niet gooals anders, een gelukkige te zijn ge-, wea^t, want waf fwe den gamseken avorjdi ,te hooren hebben gekregen, kon zelfs niet ,op idem naam van middelmatig aanspraak jnaik?n. Toch ligit hiervan} gieonezins achukl bij d^ vereeniging. want bij een* vorige feestgelegenheid had het duo gelfa geer goétd voüdiaan, reden, waarom zij nu ,weer gevraagd waren Maar, ondanks de-» zen tegenvaller was de stemming den gan-i shra avond rustig en gezelliig, waarvan .•eensdeels den pianist de hulde foekomlt .anderdeels het ongeduldige wahten op het bal dof dén feestavoiid zou besluiten. WARMOND. Gemeenteraad. Voorz. burgemeester Scholvinck. Allo loden zijn tegenwoordig. De voorz. wenscht bij de opening den le den en do gemeente een gelukkig Nieuw jaar. Heeft 1923 vaak teleurstelling ge bracht, 1924 geeft een hoopvol perspectief Do waterleiding zal spoedig een feit rijn, d© electriciteit is in een vergevorderd stadium, waarom spreker hoopt, dat alles spoedig tob bloei van de gemeente, en tot tevredenheid van de ingezetenen zal tot stand gekomen zijn. De notulen werden gelezen waaibij d© heer Haverkort den wensch uitsprak, dat 'b besluit van plantsoenaanleg en slootdem- ping in do notulen zou worden opgenomen. Do voorzitter zegt, dat dezo besluiten in geheime zitting kunnen genomen worden, doch als er geld voor gevoteerd wordt, dit in .het openbaar zal geschieden. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van H. J. do Groot om een stuk grond langs den openbaren weg a-aq do gemeente to verkoopen, die daar langs dan ook een hekwerk te zetten heeft. Van P. Overes ia een verzoek gekomen om buiten do rooilijn een afscheiding te plaat sen op de plaats waar de houten noodwo ning gestaan heeft. Deze aanvragen worden naar do geheimo zitting verwezen. Van A. Nedetburgk is een verzoek inge komen om achter de werf „De Leede" een ..Ka-barg" te plaatsen, in den Zwanenbur gerpolder. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken, waarbij wethouder Oudshoorn als voorstander van afwijzende beschikking zijn stem motiveert. plaatsen eens "uitgekeken en het gezicht- benemende ervan geconstateerd; wat do heer Molhuizen bevestigen kan, die daarbij ook beaamt, wat de heer v. Stijn aanvoert: dat verzoeker toen hij zijn terreinen ver kocht hiervan op de hoogte was. en nog land genoeg heeft in den polder om elders te bouwen. De heer v. Schie verklaart zich er tegen ook al was 't geen Ka-barg". Al leen de heer Heijl wilde niet belemmerend optreden en vond liet zoo erg niet. Me|^5 te gen 1 stem werd besloten afwijzend te be schikken. Goedgekeurd werd, dat voor f 110.op nader vast te stellen voorwaarden een schuit zal gehuurd worden met luiken, steek leeren en verdere toebehooren van de Graaf to Voorschoten, wat voordeeliger was dan de thans gevolgde methode van huren Een subsidie van f 21.voor nagekomen nota, voor de Burgerwacht, werd toege staan. Ook werd goedgekeurd de rekening cn begrooting van liet Ned. Herv. Armbe stuur. Voor de eerste waren de cijfers f 1476.24 ontvangsten f 170.35 uitgaven, voor- deelig saldo f 1305.89. Voor de begrooting was voor ontvangsten en inkomsten bet eindcijfer f 1-136.32. Na ruime discussie over het voor en tegen werd goedgekeurd, dab de Burgemeester Nederburghlaan (Oude Kerksteeg) voor auto's en motorrijwielen zal worden afge sloten, terwijl rij- en voertuigen van cén kant nl. van het dorp er mogen doorrijden. Men overwoog, dat thans de Warmunda- ■straat een minder gevaarlijko doorrij was. welke thans voor ieder voertuig zeer ge schikt is. Verschillende commissieleden werden be noemd w. o. de heer Molhuizen en Haver kort. werden aangewezen voor do verificatie commissie met tot plaatsvervangers de hee- - ren Van Schie en Heijl. Als schatter dranklocaliteiten, werd be noemd de heer Hooijer. te Leiden. Goedgekeurd werd, dat gelden beschik baar werden gesteld voor slootdemping, plantsoenaanleg enz., welken gelden zouden gehouden worden buiten de workloosheid- strijdingspost, en te brengen onder ..ver fraaiing". Voor het perceel Ramp werd f 200 uitge trokken waarvan de houtopbrengst reeds f 85.— was; voor dat van J. Kroon f 20— Met aanbrengen van een enkele wijziging sverd goedgekourd, do verordening voor de plaatselijke commissie van toezioh't op heb L. O., waarvoor aan huishoudelijke uitgaven! f 25.gevoteerd werd. Op verzoek van den voorzitter, verklaar de de heer Molhuizen zich bereid de rechts geldigheid van de destijds herziene en aan- gevulde verordeningen te beoordeclen. om ze daarna in druk te geven. De heer Haver kort drong hierbij er op aan vooral de bouw, verordening nog wat te ontlasten van te be zwarende bepalingen. Voor de bouwstichting, die een belulmg van f 7610 had te doen, werd een voor schot toegestaan van f 5000.waarvoor een kasgeld-leening zal gesloten worden. Hierna ging de raad in geheime zittmjjfc

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3