iterdam,, den spreker voor dezen avond, liarlelijk -welkom, waarna door de heeren OM. Lakeman, H. van den Akker, F. van Vliet en G. van Wissen, het mannen- kwartet, eenige lieden werden gezongen, die met aandacht werden "aanhoord. Ver volgens verleende de Voorz. het woord aan den spreker, die in een schitterende en pakkende rede het onderwerp behan delde: „Moderne Jeugd". Niemand wil, zegt spr., aangezien worden voor een ouderwetseh mensch, of voor een be krompen ziel en het getuigt van wijs be leid zich aan te passen aan de tijdsom standigheden waarin wij leven, wat zeer kef is in ons belang en het belang der maatschappij. Doch onveranderlijk zijn sommige zaken en wel ons Heilig Geloof, de leer der Kerk, de Roomsche opvoeding om onze kinderen te brengen tot het eind doel, tot God. Waarom, zoo vraagt spr., is het kind van tegenwoordig niet meer als vroeger'? De menschen zijn te pessimis tisch, waarvan de kinderen de dupe wor den. Men wil zonder zorgen, zonder lasten zijn, en de opvoeding der kinderen laat veel te wenschen over. Met talrijke voor beelden to t spreker aan, hoe tegenwoor- woordig de kinderen in vele gezinnen worden opgevoed in een verkeerde rich ting, waardoor zij in vele zaken hun leef tijd vooruit zijn tot groote schade van het zedelijk gehalte der jeugd. Spr. spoort de ouders aan toch vooral waakzaam te zijn over de hun door God toevertrouwde pan den en te verbannen alle zorgeloosheid en toe te zien welke lectöur en welke vrien den en vriendinnen de kinderen hebben. Aan het einde van zijn rede uitte spr. den wensch, het bewustzijn te hebben wakker geschud der ouders om hunne kinderen zoo goed mogelijk op te voeden en do middelen daartoe te gebruiken en wel het aankweeken van een diep Gods dienstig leven en de veelvuldige Heilige Communie. Het dankwoord van den Voorz. was wel verdiend. De Zeereerw. heer P. Meyer, Pastoor der parochie, dankte den spreker voor zijne heerlijke en pakkende rede en feliciteerde do school, die zulk een hoofd bezit. De Eerw. spr. betuigde zijn leedwe zen, dat de zaal niet geheel was gevuld, daar het onderwerp voor de ouders en cpvders der jeugd van het grootste ge- wic:.t is. Spr. verzoekt allen om meerde ren steun te verleenen aan die maatrege len, die worden genomen door de Geeste lijkheid van de parochie en de hoofden der scholen, maatregelen in het zedelijk belang van de jeugd. Nadat het mannen- kwartet rog eenige liederen, en de hee ren M. Lakeman en F. van Vliet eenige solo-nummers, geaccompagneerd door den heer H. van den Akker op de piano, ten gehoore hadden gebracht, sloot de Voorz. deze vereadering op gebruikelijk wijze. De V. P. V. In Hotel Deurlo hield de Voorsch. Pluimveever. onder leiding van den heer W. F. Lekkerkerker, een ledenverga dering. Met een woord van welkom werd deze avond door den Voorz. geopend, die zich verheugde over de groote opkomst. Met een enkel woord herdacht de voorzitter den heer C. Overkleeft, die wegens vertrek naar elders als bestuurslid had moeten be danken, een persoon, die vooral voor de vei lingen noode gemist wordt en zeer veel had gedaan voor den opbloei van de veilingen. Da voorzitter wenschte dezen veteraan in zijn nieuwe woonplaats een gelukkigen en xustigen ouden dag toe en steeds zal hij in de vereeniging in aangename herinnering herdacht worden. Spr. herdacht verder het afgeloopen jaar en de gehouden tentoonstel ling bij de viering van de Jubileumfeesten, die alleszins geslaagd is in vergelijking bij de vorige tentoonstelling. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De penningmeester deed reke ning» en verantwoording van de financiën. De inkomsten hebben bedragen f 469.31 en de uitgaven f 244.64, aldus een batig saldo van. f 224.6T. De rekening werd nagezien door de heeren H. Sehoneveldt en E. Gei tenbeek en in orde bevonden. Het jaarver slag van den secretaris gaf een helder over- zieli over 1923 en toonde aan, dat na 3 jaren de aanvoeren op de veilingen aanmerkelijk waren gestegen. Werd bet eerste jaar een premie gegeven voor den grootsten aanvoer- der met 1500 eieren op de veilingen," nu was er -de heer KoninjrmeLeert aanvoer van bijna 6000 eieren. Met een woord van" op wekking om de vereeniging en de veiling uit te breiden sloot de secretaris zijn jaar verslag dat onder applaus werd aan vaard. Tot bestuursleden werden bij accla matie herkozen de heeren A. C. Dijkman en A. van Vianen en in de vacature C. Över- kleeft gekozen de heer M. G. Emeis K. Azn. 'Alle heeren namen hunne benoeming aan. Daarna kwam aan de orde bet houden van een pluimveetentoonstelling in 1924. Nadat enkele heeren hierover het woord hadden gevoerd werd met algemeene stemmen be sloten dit jaar een tentoonstelling te hou den omstreeks 31 Augustus. Bij de rond vraag stelde de heer A. van Vianen voor dc leden van het bestuur gratis te laten vei len als tegemoetkoming voor de werkzaam heden. Na enkele discussie werd dit voorstel verwerpen. Vervolgens werd breedvoerig be sproken een voorstel voor" gezamelijken we- deraankoop om vooral de kleine fokkers tegemoer te komen. Verschillende meenin- gen werden naar voren gebracht, maar bij Btemming kon dit punt geen volstrekte meerderheid verkrijgen. Aan de vergadering werd bekend gemaakt, dat dit jaar via liet feestuur, voor de leden broedeieren zijn te verkrijgen van bekende adressen, waarvoor ceii reductie wordt verleend van 5 cent per ei. Aan het slot van de rondvraag werd, na een opmerking van een lid, door het bestuur aan de leden verzocht mede te werken, dc Orde op de veilingen tc handhaven en gedu rende den verkoop rustig te wezen. Het •bestuur overweegt ernstige maatregelen tot .handhaving der rust, maar moet ook mede werking hebben van de leden. Hierna had dc verloting plaats van pluimvee, konijnen. é:*z. De vergadering was laat afgeloopen, maar had een geanimeerd verloop. WOERDEN. Uitvoering. Woensdag gaf do Ge mengde Zangvereeniging „Oefening en Stichting", directeur do heer Joh. Maar- schalkcrweerd, uit Utrecht, een kerkcon- cert. Deze vereeniging blijkt in de afd. uitmuntendheid thuis te behooren. De uit voering van Woensdag gaf hier weer een duidelijk bewijs van. Dql nummers van ket programma o.m. Weihnachtsorato- rium van F. H. Muller, Gezang 22, van Ch. L. Blommert, Psalm 103 van E. Moo- veh, stellen zeer hooge eischen aan dilc- tanten, doch de uitvoering was subliem; vooral de vertolking van het Oratorium. Bewondering vooral hadden wij voor de bezielende leiding van den dirigent. Voor het eerst kwam men ook met solisten uit eigen vereeniging uit: mej. v. d. Vooren, sopraan, do heeren de Vries en Burg graaf, tenor en de heer Barneveld, bas. Bij zulk een eerste optreden maakt men allicht enkele fouten, doch dit was hier zeer miniem. In al do nummers kwam vooral de mooie bezetting van het koor uit, en al is er ook een enkele partij die in getal wat groot is, haar toon was nimmer over- heerschend. De beer H. Kampers, tenor, uit Utrecht, vergastte ons op een 6-tal solo-nummers. Het trio, bestaande uit de heeren: F. de Jong, piano, Gouda; J. v. Beek, celo, Woerden, en R. Snappers, viool, vulde de pauzen met schoone mu ziek. Aan het slot van de uitvoering bracht de heer F. de Vries, voorzitter der Vereen allen medewerkenden hartelijk dank. Moge „Oefening en Stichting" ons nog menige uitvoering geven. WOUBRUGGE. Feestavond. Dc Landstormers in oplei ding voor het diploma der vooroefeningen, hielden een gezellig avondje in het daar voor speciaal ingericht gemeentelokaal, met hun instructeur en een aantal genoodig- den. Na- de opening en het welkomstwoord werd den instructeur, den heer Mangelt- dorf een blijvend aandenken aangeboden van de Landstormvereeniging. Verschillende voordrachten en kamer stukjes werden ten beste gegeven, welke over het algemeen zeer in den smaak vielen en waarvoor meerdere prijzen werden be schikbaar gesteld, terwijl ze beoordeeld wer den door een jury van 3 personen. Diverse attracties waren voorts door het voor die gelegenheid gekozen bestuur samen gesteld. Middelerwijl zorgden bereidwillige da meshanden voor de noodige consumptie en versnaperingen. De afwerking van het uitgebreid program ma. liep vlot van stapel, zoodat allen vol daan huiswaarts keerden. LISSE. R.-K. Kiesvereniging. As. Dinsdag avond te half acht uur houdt de R.-K. Kiesvereniging haar jaarvergadering in het Bondsgebouw. Ziekenzorg. In het Bondsgebouw hield de R.-K. Vereniging „Ziekenhuis zorg Sf. Joannes de Deo" haar eerste al gemeene vergadering met een beste op komst. De Voorz., de heer v. Velzen, opende met gebed do vergadering en heet te allen welkom. Spr. deelt mede dat het aantal leden de 1000 zeer nabij is en dat reeds twee leden op kosten van het fonds in een ziekenhuis zijn behandeld. Het re glement werd vervolgens voorgelezen en lokte enkele besprekingen uit en wel in zake de contributieregeling. Tot lid van het bestuur vacature Ph. Raaphorst, die tot bode is benoemd werd gekozen de heer A. Th. van Kesteren, die de be noeming aannam. In de rondvraag kwa men nog enkele kleine zaken in bespreking waarna de vergadering met gebed werd gesloten. ingezonden Stukken fBuiten verantwoordelijkheid der Redactie) Waarom viel het tapverbod? Mijnheer de Redacteur! Vergun mij eenigo ruimte in uw blad voor onderstaand geschrijf, naar aanlei ding van de verwerping van het z.g. tap verbod en uw driestar-artikel van gister avond. Wanneer ik mij bovenstaande vraag stel en een antwoord er op zoek, bezien in bet licht van de bespreking en verwerping door den Leidsclien gemeenteraad, dan komt. het mij voor, dat hier meer de per soonlijke meeningen dan wel de objectieve beschouwing den doorslag hebben, gegeven. Dat de socialisten, zeker voor een ge deelte, tegen zouden stemmen, was vrijwel van te voren bekeken, daar zij him belofte uit den verkiezingsstrijd toch behoorden na te komen: en voor die doel offferden zij hun principe op. Doch bij dc Katholieken is de zaak eenigszins anders. Ook heeft de verkie zingsstrijd bij dezen wel een rol gespeeld, door juist, het eenigst Katholiek raadslid, die indertijd voorstemde, zoover op. do candidatenlijst te plaatsen, dat herkiezen een onmogelijkheid was geworden. Maar zijn door de anderen (de voorstemmers van de afschaffing) wel degelijk de vragen overwogen zooals u die citeerde uit Prof. Aengene:it's boek? Ik voor mij kan mo niet indenken dat het Katholiek en sociaal economisch voordeel, aan het tapverbod verbonden, zoo maar langs de neus van allen is heengegaan, zonder dat zij zich van de voordeden bewust waren. Als verontschuldiging mag nog wel die nen dat de tijdsduur, waarin het tapver bod van kracht was, veel te kort is ge weest, zocdat de raad zich moeilijk er over kan uitspreken. U dankend voor de verleende plaats ruimte. A. G. Bleiswijk, Januari 1924. M. de R. De „Schoolcommissie" in deze gemeente besloot- met algemeene stemmen zich tot den Minister van 0„ K. en W. te riohten' om haar bezwaren kenbaar te maken tegen het voornemen om Irinderen eerst toe te la ten op de school op 6#-jarigen leeftijd. Een dergelijke bezuinigingsmaatregel moge doel treffend zijn in gemeenten waar bewaar scholen zijn, of waar de kinderen naar fa brieken enz. gaan, maar in. kleine gemeen ten, waar zij in land-, tuinbouw of veehou derij gaan, oordeelde de Commissie dien maatregel niet noodig. 't Zou toch kunnen gebeuren, dat dan leerlingen eerst op 14)4- jarigen leeftijd de school verlieten. Ze gaf daarom Zijn Excel, in overweging den leeftijd van toelating, binnen zekere grenzen, door den gemeenteraad te doen bepalen, bijv. op de wijze, zooals de oude leerplichtwet. Wellicht vinden andere Commissies of zelfs gemeenteraden hierin aanleiding om adhaesiebefcuiging aan genoemde Minister te zenden, 't zal, toch geen zeldzaamheid zijn, dat een kind VA jaar bijna is, eer 't op school komt. En dan de le H. Communie? Uw dw. dn. J. KOPERBERG. Voorz. der „Schoolcommissie". Rijpwetering, 24 Jan. 1924. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u beleefd een kleine plaatsruimle verzoeken aangaande het berichtje van Woensdag j.l.: Diefstal Rijpwetering. Daarin wordt het voorgesteld, dat de oude mestvork gestolen is door mij, doch dit is niet het geval, Aangezien wij Zon dagavond j.l. te laat waren voor den laat- sten trein naar Rijpwetering, waren wij genoodzaakt le gaan loopen, en daarom namen wij den koristen weg, en wel langs de spoorlijn. Een weinig geloopen hebben de, vonden wij daar een mestvork (die echter niet door mij is opgeraapt). Om reden wij op eenigo plaatsen over het ijs gingen om zoodoende onzen weg nog meer te verkorten, en het ijs niet erg vertrouwd was, kwam die vork ons goed te pas. Op de Rijpwetering gekomen, hadden wij afgesproken de vork daar neer te zet ten (niet te verstoppen), om dezen don volgenden morgen door mijn vriend aan den heer v. Veen, spoorwegwerker, ter hand te doen stellen, om reden wij meen den, dat de vork aan een spoorwegarbei der toebehoorde. Daar do heer Van Veen toch 's morgens loopendo dc lijn afgaat, dachten wij niet beter te kunnen doen, dan hem te verzoeken deze mede le nemen, (al was hij ook geen tien centen meer waard). Mijnheer de Redacteur, ik zend dit stukje alleen, om iedereen zelf te laten oordoelen, hoe de oude vork in den steel zit. Nogmaals dank voor de verleende plaats ruimte,- teeken ik, Hoogachtend, J. L. Land- on Tuintjciss» Zuid-Hol!. Bcvsd van Melkveehouders. Onder voorzitterschap van den lieer A. N. Vaandrager heeft de Bond van Melk veehouders in -Zuid-Holland. een alge meene. vergadering -gehouden. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat deze spoedeischende ver gadering was belegd, omdat het zich had doen aanzien dat er oen conflict zou ont staan met den melkhandel, daar deze naar informatie door het hoofdbestuur, weiger achtig was gebleken, tot verhooging van den melkprijs over te gaan. Een verhoo ging van minstens een cent per liter was naar het oordeel van het hoofdbestuur gerechtvaardigd met het oog op de hu'di- de zuivel po si tie en noodzakelijk vanwege de ongunstige productie-omstandigheden. Meegedeeld werd dat de vergadering aan deze veriiooging van minstens een cent niet gebonden was en vrijelijk haar standpunt kon bepalen. Meerdere leden waren van meening, dat de verhooging 2 cent behoorde te zijn en dat reeds voor eenige weken een verhooging doorgevoerd had moeten worden. Do Voorzitter antwoordde, dat het H. B. de zaak eeni'gen tijd had afgewacht, omj dat men onder de bestaande omstandighe den de kans van slagen verzekerd wilde weten. Als zijn persoonlijke meening gaf spr. te kennen, dat een cent voorkeur ver dient boven een verhooging van twee cent, omdat in het eerste geval de te stellen prijs langer gehandhaafd zal kunnen blij ven. Voor do verhooging van oen cent be hoefde geen strijd gevoerd te worden, om dat alle vooraanstaande personen in den melkhandel zicli daartoe telefonisch bsrexl hadden verklaard en er reeds toe zijn overgegaan. Volgens ingekomen gegevens zal bij een verhooging van een cent de detailprijs te Rotterdam niet worden verhoogd, waar door verscheidenen zich aangetrokken ge voelden' om zich tot deze verhooging te beperken. De meerderheid der vergadering stelde zich ten slotte op dit standpunt. Uitvoarig werd verder gediscussieerd over do wenschelijkheid om het mond- en klauwzeer ie schrappen van de lijst van besmettelijke veeziekten. Algemeen was men van meening, dat de Bond zich hierin voorloopig geen partij had te stellen. De meerderheid verklaarde zich ten s"otte teeen; schrapping. ICERKNBEUWS De Sint Pieierspeuning. Z. D. E. de Bisschop mocht van 's Pau sen Staatssecretarie het volgend schrijven ontvangen: Uit het Vaticaan 10 Jan. 1924. Doorluchtige Hoogwaardigheid, Ja, Uwe goede geloovigen weten wel goed onder aandrang van U en Uw geestelijk heid, hoevele en hoe groote werken van geloof en liefde onder de geheele wereld door den Apostolischen Stoel moeten wor den onderhouden; onlangs immers hebben zij daarom eerbiedig 20.000 gulden voor den St. Pieterspenning gezonden. Dit behaagde zeer den Doorluchtigen Opperpriester, dewijl hij daarin erkende een uiting van veroering en toewijding jegens den verheven Plaatsbekleeder van Jesus Christus. Daarom brengt de Vader van allen ver- schuldigden dank zoowel aan Uwe Hoog waardigheid als aan de verschillende gevers; en naar de mate van dit eerbetoon voor U van God een milde vergelding af biddend, geeft hij als nderpand van hemel- scke zegeningen en van zijn vaderlijke toe genegenheid. U en geheel de kudde, die aan Uwe zorgen is toevertrouwd, vol liefde den Apostolischen Zegen. En terwijl ik U dit over breng, maak ik gaarne gebruik van de gelegenheid, U de gevoelens mijner hoogachting te betuigen, met welke ik hen cn met vreugde verblijf, Van Uwe Hoogwaardigheid de zeer loe- genegene P. CARD. GASPARRI. „Sint Bavo". Ges?ï@s«gd@ Berichten,, Ongelukken. Bij Groenlo is de 88-jarige landbouwer Borgink.- terwijl hij uitging om boodschap pen te doen, door de duisternis misleid in de Slinge geraakt-en verdronken .Zijn drie broeders vonden op dezelfde wijze den dood. V. te Vinkeveen, die bij het schaatsen rijden een ernstigen val deed, is aan de ge volgen overleden. Woensdagmiddag botsten op den Sons- beekweg. te Arnhem door onoplettendheid twee wielrijders tegen elkaar. Een van hen, de 34-jarige J. Start, commies bij de Staats spoorwegen, is zoo ernstig gevallen dat hij bewusteloos bleef liggen en naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. De man, die è"eliuwd is, is daar in den afgeloopen nacht ten gevolge van bloeduitstorting in do hersenen overleden, zonder nog bij ken nis te zijn geweest.. Auto-ongeluk Op den Vughterweg te VHertogenbosch heeft ter hoogte van de marechaussee kazerne een auto-ongeval plaats gehad. De heer L., dip met zijn luxe wagen uit den Bosch kwam moest plotseling uitwijken voor een handwagen, die door een zekeren W. bestuurd werd. De heer L., die eeD ocgenbiik te voren cok reeds liad mceteu u'twijken voer een vóór hem rijdenden auto, nam nu zijn draai te kort en reed W. ondersteboven. Do huze-auto van den heer K., die juist voorbij kwam, vervoerde den vrij zwaar ge kwetsten man naar Prot. Ziekenhuis. De marechaussee maakte proces verbaal op. Autobus door het ijs. De Autobus MeppolWapse n geraak te gisteren door het ijs van de Drentscho Hoofdvaart. De inzittenden weiden gered. Vrachtauto te water. Gisterenmorgen tegen 12 uur is een. vrachtauto te Haarlem in de Zomervaart gereden. Bij het maken van een scherpen bocht kantelde de auto en viel in de vaart. De chauffeur en de mederijder, beiden uit Amsterdam, sprongen in het water. De chauffeur werd ongedeerd op het droge ge haald. de mederijder, J. A. van Drenst, had een vrij ernstige hoofdwonde. Hij is naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. Door eon molenwiek getroffen. De heer Smit uit Heilóo ging Dinsdag een door hem onlangs gekochte boerderij in de Schermer (gem. Sehennerhorn) bezoeken. Hij bracht tevens een bezoek aan den molen van den heer Sch. aldaar. Daarbij werd hij door tot dusver onbekende oorzaak door een der wieken getroffen. waardoor bij cen:ge meters ver werd weggeslingerd. Ern stig gewond werd de man opgenomen. Ontsporing. Door verkeerden wisselstand - ontspoorde te Ede bij het rangeeren een wagon le en 2e klasse, welke zwaar beschadigd werd. Het spoor EdeUtrecht was eenigen tijd versperd. Het verkeer werd over een andere lijn gaande gehouden totdat de werkploeg uit Arnhem de lijn weer had vrijgemaakt. Verbrand. Te Melissant geraakte de 20-jarige doch ter van den landbouwer L. van B. door. het omvallen van een petroleumlamp in brand. Met hevige brandwonden overdekt werd zij naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, alwaar het meisje is overleden. Het 3-jarig zoontje van K. in de Prins Hendrikstraat te Almelo, dat dezer dagen ernstige brandwonden kreeg doordat de kachel op den kleine viel, is in het R. K. zie kenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Gevaarlijk voetbalspel. Op do Houtmansgracht te Gouda waren eenige jongens aan het voetballen. Bii ge brek aan echt leer. deed ditmaal 'n blikken bus als voetbal dienst. Over en weer wer den prachtschoten gelost, totdat een der knapen de kroon op het werk zette met een geweldigen schop tegen de bus. die tegen een doelpaal, in het huidige geval het zoon tje van den heer S., ketste. De knaap werd 7.00 ernstig aan het hoofd getroffen, dat hij naar de Wijkverpleging vervoerd moest worden. Brandstichting. Gisterenmiddag ontstond te Rotterdam brand in de Kinkerstraat in perceel 33. Wel dra stonden de verdiepingen in lichten laaie. Met een motorspuit en twee slangen op de Veohtleiding werd het vuur aange grepen. De 2de en 3de verdieping en de colder brandden uit; van de eerste verdie ping alleen de achterkamer. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. Verzeke ring dekt de schade. Bij het onderzoek, dat de brandweer-auto riteiten gisterenmiddag instelden naar de oorzaak van den brand, had de bewoonster, van één hoog achter, aanvankelijk verklaard dat, terwijl ze bezig was vet uit te braden de vlam in do pan geslagen was en zij daar op van schrik do vlucht had genomon. De brandweer had echter spoedig aanlei ding aan de waarheid van dit verhaal te twijfelen en in tegenwoordigheid van poli tioneel© autoriteiten is de vrouw, nadat de ■brand geblusoht was opnieuw aan een ver hoor onderworpeu. Ze verklaarde tenslotte zelf den brand te Jiebbcn gesticht. De verhouding onder het zestal gezinnen, dat de bovenverdiepingen van perceel Kin kerstraat 33 bewoonde moet den laatsten tijd nogal een en ander le wenschen heb ben overgelaten. Bij woordenwisselingen welke den laatsten tijd veelvuldig voor kwamen had de bewoonster van één boog achter reeds eenige malen gedreigd haar buren wel te zullen krijgen. Aan dit voornemen heeft ze gistermiddag op even roekelooze als misdadige wijze ge volg gegeven door in haar woning brand te stichten, welke de 2e en 3e verdieping ge heel uitbranden. De vrouw is onmiddellijk in arrest gesteld Ze is 47 jaar oud en gehuwd. I Js. Het Westelijk deel der Zuiderzee en hel Pampus zijn weer vol ijs gedreven zoodat do Volendammer vaartuigen weer in de haven zijn opgesloten. Het spie gekladde ijs vlak op het Buiten Y biedt oen afwisse lend tafereel. Terwijl Durgerdammer vis- sobers met sleden er on spiering visschen, Spellen do zeilende schaatsenrijders hen voorbij en passeeren Zuiderzee-booten door de vaargeulen naar de Oranjesluizen. Van een partijtje diamant Tóen dezer dagen een makelaar in dia mant op de Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam een partijtje wilde verkoo- pen, presenteerde hii dit ook a--n een beurs- lid, die dit partijtje onmiddellijk herkende als zijn eigendom, dat hij ongeveer vier we ken tevoren in het 'beurs céJbouw had vei le ren. Hij vroeg daarop den makelaar, zich met hem te vervoegen 'bij den directeur der beurs. mr. J. E. Hillesuni die het partijtje cacheteerde cn een verder OOTrerzoek in stelde. Daaruit bleek, dat de makelaar, dc diamant ten verkoop had meeeekre"en van- den chef van de safe van het in Jm1" gebouw gevestigde biikantoor der Tncr-'- - Bank, die beweerd had. dat het pavrijrie behoorde tot den boedel van een overlede ne. Evenwel kwam vast te staan dat de portier van de Incasso Bank de dfairiar;- gevonden had en daarvan aan den Imdrri- den chef mededeèling had gedaan, wanton deze op zich liad genomen. oor hem partijtje tc verkoopen. Na een bespreking tusschcn het bear van de Beurs voor den Diamanthandel en de directie der Incasso Ban1; zijn de chef en de portier op staanden voet ontslagen Op verschillende plaatsen in het beurs- gebouw,o.a. ook bij deen ingang van do safe, is aangehecht een uittreksel u't het Beursreglenjeut volgens hetwelk geH rclds waarde of goederen, die in het. Beursge bouw gevonden worden, bij de dirèctie_moo ien worden gedeponeerd en dat. iritTmn do eigenaar zich niet aanmeldt, na verloop van drie jaar de opbrengst voor de Tielfr de- waarde aan den vinder on voor de andere helft aan de Beurs ten goede komt Uhjdi Valcche muntersbends gearresteer i. Den laatsten tijd werden te. DordrcM herhaaldelijk valsche rijksdaalders in be taling gegeven. In verband daarmede zün thans door de polit'e Gearresteerd de 26-', jarige juffrouw P. M. R.. die dc stukken uitgaf cn de drie gebroeders Van der-W, kopergieters, resp. 2d en 24 jaren eüd. die zo vervaardigden. Een door de politie ingesteld onderzoek, leverde geen resultaat op, daar tevoren alle materialen waren ver nietigd. Een valsch bankbiljet Op het postkantoor te Almelo is dezer dagen een valsch bankbiljet van f 25 ont vangen. De politie stelt een onderzoek in. Het biljet moet door een postbode te Enter ziin gebeurd bij een wmkelier. Déze zegt echter van niets te wéten. Tekort In de gemeentekas. Men meldt üit Gemert aan de ,.E. v. L. v. CV' Na het plotseling overlijden van den ont vanger. is het Gemeentebestuur overgpgnan tot opname en beslag van de gemeentekas. Er bleek een tekort van ruim f 22.000 te zijn. Veelbelovend. De politie te Arnhem lieeft een jongen man uit Delden aangehouden* die zijn va der f 80 ontstolen heeft. Zijn vader had hem uitgezonden cm kwi tanties te innen eg met het ontvaneen geld is zoonlief naar Nijmegen getrokken om goede sier te maken. Toen hij werd aange houden, was van de f 80 niets meer over. Geen liefhebbers. Dinsdag werd te Bergen (N.-H) publiek geveild het voor eenice jaren gebouwde landgoed Russenduin te Bergen aan Zee, dat toen ongeveer een half millioen kostte. Het huis werd slechts weinig bewoond, daar de eigenaar, de heer Aug. JanssTn. ree»1* stierf kort na de voltooiing van het groots ah e ge bouw. Nadat het geruimen tijd leeg had ge staan. liet de familie het in veiling bren gen, waarbij het hoogste bed f 32."' 000 was. Het perceel werd toen opgehouden. En thans werd gebodenf 20.700. B.'j het huis behoort 13 H.A. duin-grond. In de voorwaarden voor den verkoop W bepaald, dat de geheele bezitting onverdeeld moet blijven en dat er geen stukken van bebouwd mogen worden. Opsporing verzocht. In het Algemeen Politieblad wordt mede gedeeld, dat op 17 Januari jl. des namid dags te 3 uur zich t,en huize eener vrouw te Hekendorp een persoon vervoegde, die zich onrechtmatig uitgaf vóór den plaafsxer* vangenden geneesheer. Signalement: ongeveer 30 jaar, gestalte middelmatig, glad, bol gezicht, boers uiterlijk, gekleed met donkergrijze wolie

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4