Tweede Blad Jail. Vrijdag 25 Januari 1924 Ui? DE PERS LEW IN HERDACHT. De Volkskrant schrijft: Lenin was een geweldig man. Het deze waardeering van den pas ge storven Rnssischen dictator zullen allen het eens zijn; omtrent het overige zullen 'de meeningen ver uiteenloopen. De „Tribune" herdenkt hem met groo- ■jen eerbied. Zij noemt hem een dor grootsten van allo tijden: in eeuwen brengt de mensch- heid maar enkelen voort van een evenwich tige grootheid als de zijne. Verder eert zij in hem den vrijheids held en prijst zijn idealisme en rechtvaar digheid, maar in één adem karakteri seert zij hem als den „Marat der Proleta rische Revolutie". Ook Het Volk brengt eerbiedige liulde aan dozen „groeten doode", een bevorde raar van „betzelfde ideaal als het onze. het socialisme". Het socialisme beet het oogmerk van heel zijn politiek; in het diepste wezen der zaak behoorde hij tot het wereld-socialis- mc; de naam van Lenin zal bij alle socia listen geëerd worden als een der groot sten van het socialisme. Wel ontdekt „Het Volk" ook schaduw zijden: Lenin was de verbitterde vijand der sociaal-democraten; hij heeft ze in Rusland ten bloede toe vervolgd; hijisdoor zijn verzwakking der arbeidersbeweging in geheel Europa voor een groot stuk schuld van den jammerlijken toestand der wereld; hij was geen democraat en heeft do demo crat io onnoemlijko schade toegebracht; hij was een <7ieta4lr en heeft het communisme in alle I&fiden een dictatoriale organisatie voorgeschreven; hij was in economisch op zicht onbedreven Ondanks al deze kleinigheden eert „Het Volk"' hem als een der grootsten van het socialisme en een medestander voor de grooto zaak der arbeidersbeweging. Eon zonderling socialisme, zal men zeg gen, dat dezen geweldenaar, dezen dicta tor, dezen onmenschelijken beul tot do zijnen rekent en hem als bet ware canoni- peort. En min of meer vreemd doet het ook aan, in hetzelfde artikel Lenin te zien ge- eerd als oen medestander voor do arbei dersbeweging, en te vernemen, dat hij de arbeidersbeweging van gehoel Europa „on noemelijk beeft verzwakt." Aan een doodsbaar heeft do baat geen egang, best, maar men behoeft toch de waarheid niet in het gezicht te slaan en, zeker, moot men iets niet zwart en wit UIT OE OÏHGEWliiË GROENENDIJK. L. T. B. De groep Rijn, van den L. T. afcL Eazerewoude, besloot in haar ld. ilaandag gehouden vergadering, het con tract met de aid. Groenendijk en Rijndijk 0 |c van St. Deus Dedit voor één jaar ongewij- rolkl Eigd t,e verlengen. Alzoo zal het loon voor ■latei volslagen arbeiders zonder uitzondering op 21.per week vastgesteld' blijven met kindertoeslag voor groot-e gezinnen. HAZERSWCUDE (Dorp). Keuringsdienst. Het aantal huis- of bedrijfslachtingen bedroeg over de maand Dec. 23: 44 varkens, 19 koeien, 9 kalveren 8 .schapen en 1 geit. Aan keurloon ont- yangen f 117. Politie-dienst. In het afgeloopen jaar zijn door de Rijks- en Gomeente-politie alhier 127 processen-verbaad opgemaakt, waaronder: 39 wegens het rijden zonder licht, 5 wegens andere overtredingen van het Motor- en Rijwiel-reglement, 19 we ens visscherij, 11 der IJkwet, 4 der Vleeschkeuringswet, 3 openbare dronken schap en 2 van overtredingen der Drank wet, HILLEGOM. Openbare les. "Woensdagavond werd in hotel Sistermans ceno Openbare Les gege ven door en voor do leerlingen van mej. Corn. W. M. Hoogervorst, Ged. Muziekon- derwijizeres van het Kon. Conservatorium te 'a-Gravenhago cn wonende alhier. Liever dan het 7>escheiden „Openbare Les" laad den we den titel van het programma- „Kunst avond" of „Concert" gedoopt. Ruim 200 belangstellenden eri muzieklief hebbers vailden de mooie, in clectrisch licht badende concertzaal, waar op hoogst smaak volle wijze de heer H. G. Hoogervorst het podium met planten en groen had versierd. Ruim 7 uur werd de avond aangevangen met een zeer leuk welkomstliedje dat in aardigen, kinderlijken stijl, en opgewekte zangwiis er de aangename stemming ter stond inbracht. Toen volgden tot de pauze nog 17 nummers. Teder moest z'n kunst vertoonen en cr werden overvloedige blij ken gegeven van vorderingen. Piano, or gel, 4-handige nummers piano en orgel en zang; alles even mooi zuiver artistiek in uitvoering, kcnri.gen aanslag. Ieder nummer afzonderlijk bespreken zou te ver voeren. Zonder aan één der leerlingen te kort to willen doen willen we uit de 18 nummers voor do pauze slechts enkele aanstippen nl. Ligna Sylvarum (zang) van H. Zagwijn door Mej. J. E. Wentholt, Kerstfantaisie (orgel) van Lips door Mej. G. Engel en Lied zonder woorden (piano) van-F. Mendelsohn Bar- tlioldy door jongeheer Jan Payens, met deze 3 tevens drieërlei muziek uitbeeldend. En, zooals gezegd alles was in de puntjes. Voor we liet eerste gedeelte van den avond vaarwel zeggen moeten we nog aanstippen de belangelooze medewerking van een klein maar rein Dameskoor, dat ter afwisseling met mej. M. Elfrink als pianiste, leer linge, en Mej. Foogêrvorst als Dirigente voor de pauze uitvoerde ..O Kalutaris" van J. Haagh C'.ss R. en ..Meinacht" compositie van Mei. C. W. M. Hoogervorst zelve. Een lieve attentie was dat van een onbekende, onmiddellijk na dit nummer aan Mej. H. oen bloemstuk werd aangeboden. Toen werd gepauzeerd. Toen Mej. Hoogervorst na de pauze we der het podium betrad wachtte haar een nieuwe verrassing: een sluier word wegge nomen en op 'n tafeltje zag men 'n prach tige Dendule met coupes en een flncop Eau de Cologne. Mei. W. Verleur sprak nu de beminde leerares toe, Zulk een harteliike hulde had Mei. Hoo gervorst niet kunnen verwachten. Zichtbaar aangedaan dankte zij voor zooveel belang stelling. Hierna ving het 2de gedeelte van den avond aan. Ook thans weder bet zelfde onbe- rispeliike spel nu moeieliik Hot ie doel der Sonate van Mozart door Mei. H. v. Wave- ren, Andante uit de le svmpbnnic van Beet hoven (4h) door Mèj. A. Warmerdam en Mei. Fooffcrvorst. Imp^omne (njnno) van F. Schubert door mej. T. van Teilïngen en Cava tine der Agatha (zang) van C. M. von Weber door idem. zün slechts enkele grenen Hoe graag ook, we kunnen niet volledig zijn. .Hog een paar koornumm'>'-5 tot slot. waarvan ..Spreekwoorden Quodlibet" van Arthur Claesséns. op aandringen, werd her haald. Hierna zette Mei. Hoogervorst zich aan het orgel, sneelde het Wilhelmus, dat door allen staande werd gezongen. Een slotwoord sprak de heer H. Veldhui zen van Zanten. LISSE. De Hanze. De R. K. Midden stands ver- ecniging hield- Woensdagavond in het café van den heer J. Suikerland hare 12e jaar vergadering. De opkomst was vrij goed. Met 'den Christelijken groet opende de voorzitter, dc heer F. G. J. van der Eerdep. de vergadering en heette allen welkom. Hij wenschte allen een zalig nieuwjaar en voor spoed in het zakenleven; wat dit laatste betreft zijn gunstige voorteekens merkbaar. Voorts hoopte hij, dat dovcroeniging in bloei moge toenemen en de enkele uitge- tredenien zich weer zullen aanmelden. De notulen werden gelezen en vastgesteld. De Secretaris bracht hierna een kort doch za kelijk jaarverslag uit. Een schrijven was onder do ingekomen stukken van het Co mité van Sociale en Charitatieve vereeni- gingen inzake het in den a.s. zomer te hou den Eucharistisch Congres met de aanbie ding om in de af deeling Lisso een Euclia- ristischcn vond te geven. Namens het be stuur zeide do voorzitter te meenipn, dat dit bij de K. S. A. thuis behoorde hetgeen de vergadering onderschreef. Voorts was nog een schrijven ingekomen van het Hoofdbestuur houdende het verzoek lot steun aan het Waarborgfonds. Door den voorzitter werd dit punt nader toegelicht en medegedeeld, dat het bestuur de leden zal bezoeken en do lijst ter tcekening aan bieden. Spr. hoopte, dat Lisse in dezen een goed voorbeeld zal geven. Uit het finan- üeel vc-Tslag van den penningmeester bleek dat naast een ontvangst van f 790.43} een uitgave was te boeken van f 728.34 zoodat de balans oen voordeelig saldo aanwees van f 62.09*. Door de hoeren F. Zwetsloot, N. van Rooyen en A. J. van Zeist werden do bescheiden nagezien en in orde lie von den. Wegens afwezigheid van deszeifs se cretaris kon geen verslag van het S. A. N. T. O. S.-fonds worden uitgebracht. Do heer A. van Steijn brak een lans ten bate van dit fonds) hij vond het treurig, dab oen zoo nuttige instelling zoo weinig woïdt ge steund. Hierrp gaven zich een paar leden op, om voor dit fonds te werken. Do heer Wesseling bracht hierna verslag uit van de werkzaamheden der propaganda club, waaruit bleek, dat haar voorzitter had be dankt waardoor de spil is gebroken. Do redên welke deze voorzitter er volgens «lit verslag voorgaf werd door den voorzitter weerlegd. De voorzitter spoorde de leden aan om zich bij de propagandisten aan te sluiten, daar weer veel werk op komst is; o.m. krijgen we hier weer een Hanzedag. De heer N. van Rooyen bracht verslag uit varf het fonds U. B. O.; hieruit bleek, dat dit fonds in dalende richting gaat. Aan de orde is thans verkiezing 'van een voorzitter weger.® periodieke aftreding van den heer F. G. J. van der Eerden. Met overgroot® meerderheid van stemmen werd de heer v. d. Eerden" herkozen. Deze zeide, dat het hem goed deed, dat de leden zich zoo unaniem voor zijn aanblijven hebben uitgesproken en hij liet zich dan ook deze herbenoeming gaarne welgevallen, daar uit do stemming len volle blijkt, dat hij do le» den achter zich heeft. Aan d'e orde is thans een bestuursvoorstel om de contributie met f 2.50 per jaar te verlagen en afschaf fing van bceto en presentiegeld. De voor zitter lichtte dit punt too en stelde in ver hand hiermede liet volgende punt in be handeling n.L „Begrooting 1924"; deze sluit aan inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 519.50. Beide punten werden z. h. s. aangenomen. Alsnu is aan do orde bespre king viering van het 12* jarig feest in No vember a.s. De voorzitter stelde voor nu alvast een commissie to benoemen. Van liet bestuur zullen in deze commis sie zitting nemen de heeren B. Theesse en J. van der Voort. Uit de vergadering werd nog benoemd do lieer G. Ransdorp; in een volgende vergadering zullen nog twee le den worden aangewezen. De voorzitter deelde nog mede, dat het. bestuur had ver gaderd met heb bestuur der Christelijke Middenstandsvereenigjng daar deze laat ste van meening is, dab het gasbedrijf zich op het gebied van den Middenstand be weegt. In een volgende vergadering zal hieromtrent meer /vvpyJen medegedeeld. Bij do rondvraag werden nog besproken het 12!-jarig feest, de Hanzedag en de Hanzebank, waarna do vergadering met dien Christelijken groet gesloten werd. St, Deus Dedit. Th het Bondsgcbouw werd vanwege den Noderl. R. K. Land ar beidersbond „St. Deus Dedit" afdeeling Lisse, "Woensdagavond een buitengewone vergadering gehouden, waar als spreker optrad de heer v. d. Linden uit Utrecht om te spreken ter opwekking tot steun voor de Twpntsche Textielarbeiders. Spr. gaf dan het ontstaan en verloop van den aldaar gevoerden strijd weer en deed uit komen, dat het den fabrikanten om de macht te deen is. Hij deed een beroep op de solidariteit der georganiseerde Lisser arbeiders en spoorde aan om minstens elke week voor een kwartje op de steunlijslen te teekenen dan wordt de strijd in Twente voor do arbeiders gewonnen. Liturgische avond. In bet Patronaats- gebouw werd voor de leden van dien R. Iv. Vrouwenbond wederom een Liturgische ontwikkelingsavond gegeven met als inlei der de WclEerw. lieer Kapelaan A. H. L. Hendriks. Z.Eerw. kie-ld een inleiding over het H. Misoffer. Na eerst oen uiteenzetting te hebben gegeven over den na-ma van de H. Mis, gaf de Eerw, spr. een uiteenzet ting over een offer in het algemeen Hij toonde aan, hoe door alle volkeren offers werden gebracht en vooral, hoe bij do Joden de offerdienst was geregeld. In het Nieuwe Verbond mocht liet offer niet ontbreken. Het offer van liet Nieuw Ver bond is Christus zelf, Die na zich 'eenmaal op bloedige wijze te hebben geofferd aan het Kruis, dit offer op onbloedige wijze voortzot in de H. Mis. Door de H. Mis worden do vrachten van het Kruisoffer op ons toegepast. Daarna werd door Z.Eerw. nog gesproken over de taal, gebruikt bij do H. Mis en over de Misgewaden. Nadat- enkele aanwezigen enkele vragen hadden gesteld, welke door «den Eerw. inleider wer den beantwoord, weid dézé bijeenkomst „St. Bónifacius". De propaganda- club „St. Bónifacius", onderafd. van den R.-K. Volksbond, hield haar 15e jaarver gadering. Op voorstel van den voorzitter werd het openingsgebed gestort voor de zielerust yan het onlangs op zoo noodlot tige ivijze om het leven gekomen lid J. van der Laan. Namens de leden feliciteer de de Voorz. den Eere-voorz den heer P. Warmerdam, met zijn benoeming tot wet houder. Do secr. bracht een mooi jaarver slag uit, waarin de verrichtte werkzaam heden van het afgeloopen jaar de revue passeerden. Uit het financieel overzicht bleek, dat de penningmeester over een mooi kassaldo beschikt. De secretaris, de heer F. Snaar, werd als zoodanig herkozen Besloten werd in Februari a.s. op een na der vast te stellen datum het 15-jarig be staan feestelijk te herdenken. Nog werd besloten in den loop van den vastenavond de jaarlijksche 'gezellige avond te houden. Tooneel-concGurs. Zondagavond a.s. wordt, met een uitvoering van „Nut en Genoegen" het door haar uitgeschreven Tooneelconcours gesloten. Opgevoerd zal alsdan worden: „Het Driekoningenver- bond", blijspel in één bedrijf. Hierna prijs uitreiking door de jury. Na een korte pau ze opvoering van „Samson en Moot", klucht in één bedrijf. Dit mooie programma zal voorzeker een groole belangstelling trekken. RIJPWETER1NG. St. Elisabefh-Vereeniging. De St. Eli- sabeth-vereenieging alhier hield haar ge wone jaarvergadering. Uit liet verslag van de pennmgm&esteresse bleek dat in 1923 op heerlijke wijze de werkdadige naasten liefde is beoefend. Globaal berekend werd voor ruim f 650 uitgegeven aan vleosch, melk en eieren, ten bato van de anno kraamvrouwen en andere behoeftige zie ken. Een woord van dank aan God, den Gever van alle goede gaven is hier alles zins op zijn plaats. Doch ook dank aan het ijverige Bestuur der Vereeniging, dat niet overleg de gaven verdeelde in de juis te mate en op de juiste plaats, en aan al len, die do St. Elisabeth-Vereeniging door hunne gaven, van welken aard ook, in staat hebben gesteld, baar werk van barmhartigheid uit te oefenen. SASSENHEIM. R.-K. Volksbond. Dezo afdeeling hield gisteravond te 7 uur haar jaarverga dering in het K. S. A.-gebouw. Na opening door den voorz., do heer J. Kortekaaa, werden de notulen gelezen. De voorz. geeft eenige toelichting, wat betreft het verbod yan kaartspelen tijdens de vergadering. Het jaarverslag van den secretaris her innerde aan de oprichting comité „Herw. Levenskracht" en Brandstoffencommissie, terwijl het ledental der Bond stationnair bleef. De penningmeester bracht een ver slag uit, dat aan ink. f 1388,82 en aan uitgaven ff 1294,22 vermeldde. De bezittin gen der vcreenigingen worden geschat op f 800. De heer Borst deelde namens de controle-commissie mede, dat de boeken en kas in orde waren bevonden. De begrooting 1924 sloot met een ontvangst en uitgaaf groot f1117. Op den post ledenvergaderin gen meent de heer E. Franken, dat bezui nigd worden kan. De lieer P. Roelandse wil geregeld in de kleine zaal vergaderen, hetwelk volgens den Adviseur niet moge lijk is voor zoo'n groot aantal leden. De heer N. v. d. Zwaan meent dat de veree niging zedelijk verplicht is het Vereni gingsgebouw te steunen. Op een vraag van den heer Franken deelt de Voorz. mede, dat in het afgeloopen jaar alle H. Missen voor overleden leden zijn gelezen. De Voorz. doet niededeeling, dat Dinsdag 5 Febr e.k. een uitvoering voor de leden zal gegeven worden iloor de (ooneelver- eeniging „Oefening baart Kunst" uit Noord wijkerbout. Do heer A. v. d. Meer maakt aanmerking op den post bestuursvergaderingen. De begrooting wordt- dadrna aangenomen. Daar geen candidatehlijsten zijn inge komen, worden de heeren G. Bogaarde, 2de voorz., N. S. v. d. Eist, Isle secr., C. Land weer Johan, 2de penningm., J. Zwaan, 1ste comm., H. J. de Groot 3de comm., wederom herkozen verklaard. Do penningmeester van „Hulp in Nood", de lieer E. Franken, gaf over 1923 een goed verslag. Inkomsten waren f935.99, uitgaven f980.22XA. Verstrekt werden 982 L. molk, 110 eieren, 21 Y K.G. vloesch, 20 H.L. Eierkolen, 15 ks H.L. anthraciet, 2550 harde turven, 756 K.G. tarwebrood, 105 wittebrooden 7714 K.G. rijst, terwijl aan dt. kas van „Ziekenzorg" f 50 werd geschon ken. De secr. van „Hulp in Nood", de heer i v. d. Meer, werd met alg. st. herkozen. Tot verificateurs over 1924 werden be noemd de heeren A. Beijk en R. Haver. Bij de rondvraag vestigde de heer Ecu ver de aandacht er op, dat werklooze* gingen vragen om steun aan andersden kenden. Do voorz. antwoordt, dat als er re den tot klagen is, zij allereerst bij hun eigen geloofsgenooten of vereeniging hebben aai te kloppen. De heer Krom bespreekt daar na, en geeft in overweging, te onderzoeken of er werkelijk armoede geleden wordt. Spr meent van wel, vooral in de gróote gezin nen. De voorz. doet mcdedeèling, dat dr volgende week degenen, die zich opgaven als lid der Mondharmonica-voreenigingr ter vergadering zullen worden opgeroepen. De heer P. Meeuwissen zou gaarne eeni ge teekencursussen georganiseerd zien, De voorz. zegt overweging toe. Do heer Krom wekte allen op, tot bezoek aan den filmjavoüd van „Herw. Levens kracht op 15 Fébr. Kaarten zijn verkrijg baar bij het Comité. Nu volgde sluiting, waarna eenigo le vensmiddel pn alp rijst, spek en. worst, wer den verloot VOORHOUT R. K. Ziekenfonds. Dit fon<ls verga derdo Woensdag in 't Patronaatsgebouw. De opkomst was vrij goed. De Voorzitter wenscht den leden een Zalig Nieuwjaar en zegt, dat de financiëele toestand van heb fonds goed is. De Notulen werden goedge keurd. Het ledental is, gelijk vorig jaar, 76; waarvan 40 dubbel en 38 enkel ver zekerd. De commissie, die de rekening van den penningmeester ever 1922 heeft ge. 'controleerd, verklaart alles m de beste orde te hebben bevonden. De Voorz. brengt den penningmeester, den heer B. v. Werk hoven, dank voor zijn accuraat beheer. Het financieel verslag over 1923 geeft aan: Ontvangsten f 650.29; Uitgaven f 592.18; Batig saldo: 1922 f 1555.86; 1923 f 58.11To taal f 1613.97. De gelden zijn belegd bij de Raiffeiseii'bank, waarvan, f 1000.meer rentegevend. Voorgesteld wordt, de gelden op de Centraio Volksbank te plaatsen. Hierover .entspon zich een breede discussie, met als resultaat, dat het voorstel wordt aangehouden- tot een volgende vergadering, daar genoemd© flCOO-niet voor 1925 op vraagbaar zijn. Int-usscben zal naar de soliditeit der Centrale Volksbank geïnfor meerd worden. De correspondent dezer deelt' nog mede, dat zij baar gelden uit sluitend in le Hypotheken belegt. Op de vorige vergadering was 't bes luit êenomen, de uitkecringen voor dubbel en enkel verzekerden resp. te verhoogen, van 9 oji 12 en van f 4.50 op f 6.per week, op voorwaarde, dat, zoo de reserve tot f 100.— zou dalen, de uitkeeringen op 't oude peil zouden worden gebracht. Het Bestuur kon telkens na 3 maanden de ver hoogde uitkeeringen verlengen. Op voorstel van den heer F. AL Angevaren, v. ordt be sloten, telkens op de jaarvergadering een besluit te nemen. Hierna sluiting. R. K. Ziekenhuisfonds. Do financieel® toestand is al3 volgt: Ontvangsten f 1039.95 Uitgaven f536.79*; Batig saldo f503.15}. Binnenkort is een algemeen© ledenverga dering te verwachten. VCORSCMOTEN. K. S. A. "Woensdagavond bad ondei leiding van de plaatselijke afdeeling van de Iv S.A. een ouderavond plaat3 in het R.-K. Vereenigingsgebouw. De Voorz., de heer M Lakeman, opende de vergadering met gebed en heette den heer J.H. J. Wijlings, hoofd eener Mulo-school te Am- FEUILLETON VOGELVRIJ. o schetsen uit Fransche familie archieven „O, ik weet heel goed, dat je ook een aristocrate bent, maar je bent mijn zus ter en ik doe, alsof ik niets wist Maar wat die kleine gekkin betreft, die bevalt mij niet". „Goed, laat haar dan met rusthet ar- pe meisje verlangt immers niets anders" De broer van vrouw Robillard, burger Aristides.zooals hij zich nu noemde, sprak «ersl kalm, maar plotseling stoof hij op. >:Zoo!"' schreeuwde hij, „je houdt mij dus poor zoo'n domoor, dat je mij zooiets zou «tuinen wijsmaken"? Jo zoogenaamde dienstbode is evenmin dienstbode als ik. Het is een vroegere adellijke, die je ver stopt En toen zijn zuster, die doodsbleek Word, van schrik bleef zwijgen, ging hij Vo°rt: „Durf eens het tegendeel to bewe ren"! „Je weet niet, wat je zegt". „Weet ik niet, wat ik zeg?" raasde hij yoort, terwijl hij op do twee stoelen wees, die naast elkaar stonden, „kijk daar lieb- '^n jullie zooevon nog bij elkaar gezetenl i- *ij behoeft niet te doen, alsof zij werkte;- i jullie alleen bent, is de dienstbode ver dwenen, dan zijn er nog slechts twee kostschoolvriendinnen, waarvan de eene mot allo zorg en hartelijkheid erop uit is, d® andere haar ondergeschikte plaats w doen vergeten, die zij in het openbaar gedwongen is te bekleedent Als jullie- al leen bent, is er geen Sylvia meer in huis, dan is nog alleenfreule Valentine Van Vimy aanwezig". Aristides wendde zich nu naar den schoorsteen en zweeg, om .den indruk af te wachten, die zijn woorden te weeg zouden brengen. Valentino was blijven staan; zij steun de op do leuning van een stoel en onder drukte een zucht, het arme meisje voeldö* haar krachten verdwijnen. Vrouw Robillard was eerst als verstijfd Maar spoedig keerde haar moed terug en den arm van haar broer vastgrijpend, zei ze zeer ernstig: „Julius, welke bewijzen bob je voor dat, wat je zei?" „Herinner je je dan niet, dat ik je meer malen heb bezocht, toen jo nog op het pen sionaat was?" „En wat zou dat?" „Ik heb degene, die je trotsoh je vrien din noemde, dikwijls in de spreekkamer ontmoet". „En ik noem haar nog met trots zoo' Jo kent ons geheim ik ken jouw plan nen niet; maar weet wel, dat je alleen over het lijk van je zuster haar eenig kwaad zult kunnen doen'" Valentine kwam nu naast haar vrien din staan en zei, terwijl zij op haar schou der leunde: „Ik dank je zeer, maar ik wil geen oorzaak van twist en verdriet zijn. Als burger Aristides mij wil 'aanklagen, moet hij het maar doen. Ik zal in den he mel weer met mijn vader en moeder ver- eenigd worden. Bovendien heb ik genoeg van dit leven vol doodsangst en ellende. Burger Aristides, als er nog hoofden noo- dig zijn voor uw republiek, neem dan hot mijne, ik zal het voortaan niet meer ver dedigen 1" Dezo woorden werden met een groote kalmte uitgesproken, maar in Valentine's stem lag zooveel ironie en haar gezicht toonde zoo'n verachting, dat de jongeman er koud van werd. Een oogenblik was hij als verslagen, maar toen vestigde hij zijn blikken op het jongo meisje, dat onbewegelijk voor hem stond en hem scheen te trotseeren. Hij zei: „U haat mij dus erg?" „Ik haat u niet". „Waarom hebt u mij dan telkens afge wezen, als ik tegen u over liefde*wilde spreken?" „Dat heb ik al tegen u gezegd en ik hoopte dat ik het niet zou behoeven te herhalen; maar nu u er mij toe dwingt weet dan, dat ik uw liefde héb afgewe zen, omdat ik met een ander verloofd ben. Ik kan u geen hart geven, dat mij niet toebehoort". „Wie is die andere?" „Dat is mijn geheim". „Wat een verstokte aristokraaU f— Maar waar is hij? Laat hij u dan halenI Laat hij komen, om u te verdedigenI Maar hij durft niet! Hij is gevlucht, hij is naar het buitenland gegaan, om complot ten tegen zijn vaderland te smeden". Inplaats van liefde, die ik u niet kan schenken, had ik mijn vriendschap aan geboden; maar hoe ongelukkig cn verla ten ik ook zijn raag, ik heb toch nog lcraeht genoeg, om den ellendeling te kun nen verachten, die de ongelukkigen hoont en bespot". Aristides was doodsbleek: zijn hand beefde. „Ongelukkige", schreeuwde 'hij. „je denkt er dus niet aan, dat ik maar een enkel woord behoef to zeggen, om je aan de guillotine over te leveren l" „Als u daarvoor laag genoeg is, doe het dan", antwoordde het jonge meisje koeL Toen wendde zij zioh tot haar vriendin, die haar gezicht in haar handen verborg, en zei: „Arme Louise, ik heb het ongeluk in je huis gebracht; vergeef mijl Ik zal weggaan en zult niet weggaan!" dreigde Aris tides. „Ik zal ergens anders een schuilplaats zoeken". „U zult niet weggaan, maar met mij trouwen brulde Aristides buiten zichzelf van woede. „Nooit l" „Verdoemd I U wilt mij dus tot het uiterste drijven?" Inplaats van eenig antwoord wierp Va lentine een blik van de diepste verach ting op hem, keerde hem den rug toe en verliet de kamer. Toen de paohtersvrouw nu met baar broer alleen was, trachtte zij hem tot be daren to brengen; maar haar pogingen waren tevergeefs. Slechts met veel moeite dwong zij hem eindelijk do belofte af, Va lentino nu niet en nooit to zullen aankla gen. In dit oogenblik werd er hard op de deur geklopt. „Dat is mijn man", zei Louise; „Julius, ik smeek je, geen woord! Hij behoeft niets te weten". „Wees maar gerustl Bovendien ga ik liever weg; jullie zijn allemaal aristocra ten". En zijn zuster volgend, die haar man binnenliet, verwijderde hij zich. Den volgenden morgen, toen de werk lui voor het ontbijt bijeen waren, ver scheen er een vreemdeling op den drem pel. Zijn kleeren waren met stof bedekt er op zijn rug droeg hij een kist vol negotie. „Burgeres", vroeg hij, „hebt u geen ga ren, naalden, knoopen en dergelijke din gen noodig?" De pachtersvrouw zag wel, dat de koop man terwijl bij zijn waren aanprees, overal rond keek, alsof hij iets zocht. Zij dacht dadelijk aan graaf Bercleaux, die door Valentine ongeduldig werd verwacht, en zij twijfelde niet, dat deze het was. „Kom naderbij!" antwoordde zij; „ik zal eens zien, of ik iets kan gebruiken". En alsof zij nu pas bemerkte, dat de tafel in beslag was genomen, ging zij voort: „Kom dan in de kamer hiernaast: want hier kunt u uw waren niet uitstallen". „Is Valentine hier?" vroeg de koop man, zoodra de deur achter hem dicht was. Vrouw Robillart aarzelde een oogenblik met haar antwoord; zij kwam op de ge dachte, dat het misschien een spion was. Maar bij een nadere beschouwing kwam de gelaatsuitdrukking van den koopman haar voor zooiets toch te openhartig en eerlijk voor Om echter geen onvoorzich tigheid te begaan, antwoordde zij: „Ove* welko Valentine spreekt u?" (Wordt vervolgd)-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3