Tweede Blad Donderdag 24 Januari 1924 UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Werkloosheidsbestrijding Dinsdag' liad alhier ten Raadhuize een conferentie plaats oyer de werkloosheidsbestrijding en waar bij waren uitgenoodigd dc heer Foïmer. di recteur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling te 's-Gravenhage en het bestuur van 'do tuinderspatroonsvereeniging „St. Bene- dictus". De Burgemeester, die de conferen tie leidde, gaf in een breedvoerig betoog jureer, hoe dezo gemeento zich dacht pro ductief werk te laten verrichten door werk loozen, n.l. door het dempen van slooten. De besprekingen haddén tot resultaat, dat ?on onderzoek zal worden ingesteld naar do totale kosten van slootdemping, zoodat de kosten per roe hekerid worden. Na ont vangst van deze opgave zal door den heer Directeur worden overwogen,, welke ge deelten eventueel voor rekening van het Rijk en de gemeente kunnen worden ge nomen. Het is te hopen,\dat deze plannen, welke reeds ruim een jaar in de pc-n zijn, nu eindelijk eens verwezenlijkt zullen wor den want dit is in het belang van de werkloozen en dat der' tuinders, daar eerst- genoemden aan het werk kunnen gesteld worden en laatstgenoemden op billijke wijze kunnen geraken tot aanwinning van land, hetwelk in verband met do uitbreiding van do plaats zoo broodnoodig is. We gelooven zeer zeker, dat, wanneer de tuinders naar recht en billijkheid zullen bijdragen om tot demping over te gaan, wo wellicht in de goede richting zullen komen. ALPHEN AAN DEN R!JN. Duitsche kinderen. - Door bemiddeling tan het R.-K. Huisyestings-Comité, kring Alphen a. d. Rijn. kwamen hier Dinsdag avond weder 35 Duitsche kinderen aan, waarvan 10 uit het Roergebied en 25 uit Berlijn, om bij pleegouders alhier en in do omgeving tijdelijk te worden opgeno men en verzorgd. Brandje. Ten huize van L. in de van ÏMadernsloostraat ontstond gisterenmiddag een begin van brand in do buiskamer. Eenig waschgoed dat bij de kachel te dro gen hing was in brand geraakt. Buren wisten liet brandje met emmers water in zijn aanvang te blusschen. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Yoorz. de burgemeester; tegenwoordig alle leden. Na opening door den voorzitter met gebed, leest de Secr. de 'notulen, die worden goedgekeurd. ingekomen is de mcdedecling van Ged. Staten, dat de goedkeuring van de begroo- tiug nog is aangehouden, doeh noodige uit gaven voor den loopenden dienst kunnen gedaan wordeu. De afdeeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw te Koudekerk doet bot ver zoek, voor bet boudhn van een huishoud- cursvs een lokaal beschikbaar te stellen, verwarmd en verlicht. Oo voorste] van B. en W. wordt, dit ver zoek inp-ewilligd. Bil hefc aeevdanunfe ..tewerkstelling van werkloozen", deelt de Yoorz*. mede, dat we der contact gezocht is met do vereenifring ..Werkverschaffing", die door omstandighe den de laatste jaren weinig van zich heeft doen hooren. B. en W. zijn met bet bestuur dier vereeniging overeeneekome.n. de zaak der werkloozen gezsraenlük te leiden. Na ampele bespreking is men er toe geko men een concent te maken, waarvan de hoofdinhoud is. dat werkloozo gehuwden, kostwinners of daarmede geliik te stellen personen, door de werkverschaffing tegen f 1.K0 per dag, te werk kunnen worden ge steld. Arbeiders, die georganiseérd zün en aangesloten bij een werkloozenkas, waar door zii het bewiis geleverd hehbën voor zich zelf zorg te dragen, zullen 30 pet. hoo ier loon ontvangen. Arbeiders die wecken voor de -gemeeute, waarvoor bii voorkeur do georganisebrden on bij werktoozenkas aangeslotenen zullen aangewezen worden, zullen drio dagen per weck voor f 2.50 daags kunnen werken en bet overige deel der week voor f 2.per dag. Indien voor de gemeen te niet gewerkt kan worden, komen de ge- organiseerden ook aan do „werkverschaf fing". Door den heer Heijlker wordt cr op ge wezen, dat vroeger de werkverschaffing ook als arbeidsbeurs optrad, waar men zich vervoegen kan als men werkvolk behoefde. Dc Yoorz. zegt. dat zulks nog gebeurt. De heer Patijn vindt liet loon van 9 gulden per weok minder rooskleurig. Het werk op de wegen is zwaar en eisclit nogal wat. Do 'heer Ycelenturf, veth., zegt, dat de zaak hier anders bekeken moet worden. De werkverschaffing is meer steun en aanvul lend, doch bet werk aan de wegen zou voor een groot deel toch uitgevoerd moeten wor den, en daarom zal nog nader worden over wogen, of degenen, die werkeliilc voor f 1.50 in dienst der gemeente werk hebben ver- richt, dit behoorlijk aan vullen. Nadat- over deze aangelegenheid nog anc&rdere leden hun meening gezegd hadden, en verschillende vragen beantwoord, waar bij Mevrouw v. d. Me uien, de wegvcrbrec- ding, vooral van den genieenen weg onder de aandacht bracht; werd het-voorstel aan genomen. B. en \V. oordeelden, dab liet thans' weder zün nut kon hebben, dat. een correspondentschap werd ingesteld voor ar beidsbemiddeling, dat uit bezuiniging was opgeheven. De Raad keurde dit goed en wees als correspondent aan den heen heer Hassefras. Van do Ouderscommissie was bet verzoek gedaan het vervolgonderwijs op de openbare school te subsidieeren. daar de deelname nogal van be teekenis was. De Yoorz. stelde namens- B. en W. voor, afwijzend te beschikken, op grond dat dit bii bet büzonder onderwijs ook niet plaats heeft, wat een onbillijkheid zou scliepDcn of een precedent dat 'heb bitzonder onder wijs ook die subsidie zou verlangen. Mevrouw v. d. Meulen ziet dat bezwaar niet als per'leerling een bepaald bedrag ivordb gegeven. Dan geldt het voor iedere leerling bii alle onderwijs. De lieer Heiilker is van meening, dat er zeer weinig gebruik van gemaakt wordt, en -men meer voor privaat-lessen schijnt- ié voelen; welke meening ook de heer De Jong is toegedaan, terwiil de heer Brugman van oordeel is, dat, die bet wensclib zelf maar moet betalen. Nadat de heer Veelenturf er nog op gewe zen heeft dab de desbetreffende verorde ning voor dat onderwijs nog nooit is inge trokken, en volgens deze gewerkt kan wor den, werd liejj subsidievoorslel, in stemming gebracht, verworpen. Hierop kwam in behandeling het adres van de veldwachters, die in dat- uitvoerig adres een verzoek deden, om do 'berekening van f 250.voor vrij' wonen, t.e brengen op f 150.De vergoeding voor rijwielen wenschtén zij van f 25 op f 75 gebracht te zien. en zagen voor vrije kleeding de uit getrokken gelden gaavno ter hunner beschik king. Het. adres is den Yoorz. niet sympa thiek-. Waar do veldwachters de RüksvelJ- wachtcrswoninghuur van f" 75, en die van do woningen van den Sècr. en het school hoofd aanhalen, gaat- de vergelijking mank, zegt de voorzitter. De veldwacb terssalavis sen züu door Ged. Staten vastgesteld, waar bij f 250 kon afgetrokken worden voor wo- ninghuur. Ook hebben beide titularissen voor bodeloon reso. f 100 en f 350. Alleen voor verbooging rijwielonderlioud tot f 50 was nog iets te zeggen. Aan „zelf-Hoeden" zou de Voorz. niet- willen, wijl ze nu beslist neries voor den dag komen. De beer Patijn kan zich best- voorstellen dat het- in het. adres genoemde, den adres santen als onbilïiik voorkomt-, en de huur van f 250.is ook te hoog voor ons dorp. De heer Heiilker ziet hierin verkapte sa laris verhooging, en meent, dat dit laatste voorstel een ineonsekwentie van den lieer Patijn is, die destijds voor 10 pet. verla ging was. De heer Buitenhuis meent nog te welen, dat destijds die huuraftrek tot bet maxi mum genomen was. omdat Ged. Staten het salaris zoo hoog gesteld hadden. .Nadat- de heer Buitenhuis nog in overwe ging gaf een subsidie to geven wat de voor zitter nog ontraadde, werdd bet voorstel van B. en W., afwijzend op het adre3 te be schikken, aangenomen. Met bijna algemeene stemmen werd hier na besloten adkaesie te betuigen aan het adres der gemeente Zoeterwoude, alsook dab van de gemeente Werkendam beide hetzelfde beoogende: ill. wijziging van de web op Hooger en Middelbaar Onderwijs, waarvan de Hasten bij de tegenwoordige be palingen te zwaar drukken voor de platte landsgemeenten. Nog ecnige mededeeliugen vonden plaats over de gehouden aanbesteding van tuinén en land door de gemeente, en de -goedkeu- riug van cenige eomptabiliteitsbesl uiten, waarna de raad in' -geheime vergadering tot behandeling van de reclames schoolgelden overging. i u- l '^V KATWIJK AAN DEN RIJN. R.-K. Volksbond. Dinsdag hield de R.-K. Volksbond afd. Katwijk haar jaar vergadering. De opkomst was grooter dan wij gewoon waren. De voorz. opent de ver gadering met den Ghr. groet on beet allen welkom. Do notulen worden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secr. stippen wij aan, dal liet ledental met cenige leden is achteruitgegaan. De aan koop van brandstoffen is weder goed ge slaagd, de bibliotheek uitgebreid. De afd. is dit jaar in liet bezit gekomen van' een nieuw vaandel. Do penn. geeft rekening en verantwoording over bet" afgeloopen jaar. Dc rekening sluit 'met een klein batig - saldo. De o'nderafd. en commission brongen eveneens het jaarverslag uit.. De voorz. dankt do verschillende functionarissen voor hun beheer. Hierna geeft de voorz. het woord aan den beer Ant. J. M. Angenent, secr. van liet C.-B., die het onderwerp behandelde; „De Siandsorganisatie op cultureel ge bied." Het was een alleszins mooie oft schoono lezing, welke met volle aandacht govolgd werd.. De voorz. dankte dan ook den spr. voor zijn mooie en lange lezing, en hoopte, dat de woorden, welke hij ge sproken heeft, lang in herinnering zullen blijven en zij ook veel vruchten, mogen dragen.. Van de gelegenheid om vragen te stellen aan den inleider over het gesprokene, wordt door den Geest. Adviseur en oen lid gebruik gemaakt. Deze vragen werden dooi den spr. op afdoende wijze beantwoord. Het was oen leerzame avond. Vorder werd als lid in de schoolcommis sie benoemd de hoer J. v. Mil inplaats van den heer B. v. Scliie. In het vaandelcomité werd benoemd de lieer II. Konijnenburg. De Eerw. Geest. Adv. bedankte de school commissie voor haar werkzaamheden. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten met den Ghr. groet. NIEUW VENNEP. De werkloosheid. In het café van mcj. de Wed. Stapel alhier werd. een ver gadering gehouden, uitgeschreven door de R.-K., do Ghr. en Moderne Landarbeiders organisaties, alwaar als sprekers op traden de hecren Salman, Simons en Hil- linga. Na bet openingswoord van den Voorz., den lieer B. Dol, verkreeg de heer Sal man, vrijgestelde van den R.-K. Land- arbeidersbond „St. Deus Dedit"", het woord. Spr. zegt niet gewoon te zijn in openbare vergaderingen het woord te voe ren, doch deze vergadering is bijeengeroe pen, omdat do nood onder de werkloozen zoo hoog gestegen is. Alles is in liet werk gesteld om met B. en W. van Haarlem mermeer een goede steunregeling te tref fen. Spr. heeft aan B. en W. medegedeeld, hoe de steunregeling is in Amsterdam, Haarlem, Schoten en de geheele bollen streek. Door de laksheid van zoovelen, die niet tot de organisatie zijn toegetreden konden B. en W. de opmerking maken, dat de arbeiders zelf niet om steun vragen zoodat de nood niet zoo dringend scheen. Spr. had B. en W. gewezen op de onbil lijke uiikeeringen aan do ongeorganiseer den, waardoor de organisatie kapot werd gemaakt. Door organisatie bad men veel meer en gemakkelijker kunnen verkrijgen dan door vele demons tralies. Spr. zegt, dat er nu waarschijnlijk een steunrege ling zal komen, waardoor men, al is men slechts drie weken lid der organisatie, uit- keering kan ontvangen Voor de uitge trokken georganiseerde arbeiders betee- kent dit drie weken verlenging van uit- keering. De heer Hillinga, vrijgestelde van het N.V.V., bespreekt de werkloosheid natio naal en internatiónaal. 'Alleen Nederland heeft op het oogenblik 140.000 werkloozen Spr. keert zich op heftige wijze tegen de ongeorganiseerden, die zelf do schuld zijn van hun benarden toestand. Niet de boe ren en B. en W. zegt spr., "zijn de schuld, maar do werkloozen zelf. Nu B. en W. niet voor hen gezorgd hebben is Holland in last, doch zelf hebben zij niet aan lots verbetering gedacht door ongeorganiseerd rond te loopen. Spr. besluit dan met een opwekking tot aansluiting in dichte gele deren. De lieer Simons, vrijgestelde van den Ghr. Land arbeidersbondwijst erop, dat, zoo ooit do organisatie noodig en nuttig is gebleken, dan is bot nu. Spr. wijst er op, hoe dikwijls de afgevaardigden van bonden voor bijna leego zalen moesten spreken en hij brengt liuldo aan degenen, die hebben stand gehouden in deze jaren van teruggang der organisaties. Vroeger stond do Haarl.iheér vooraan wat ar beidsvoorwaarden en loonregeling betrof. Dit is thans niet. meer zoo, doch liet kan herkregen worden, indien men 'de organi satie weer helpt groot maken. Na de paiize wisselden de lieeren J. 'Troost,. P. Dof, en hef raadslid. Griek- [spoor met de sprekers van gedachte, waar 'na de Voorz. de vergadering sloot. Si. Deus Dedit. De afd. Nieuw-Ven nep hield een propaganda-vergadering in. dè St; Jozefschool alhier, waarvan het doel was om "door organisatie en ver sterking der organisatie te komen tot lots verbetering. Uiteen werd gezet hetgeen bij B. en "W. bereikt of toegezegd was. Der- lion personen gaven zich als lid op. In het nieuwe bestuur werden gekozen de lieeren Th. Olte Tlizn., voorz., J. Verhoe ven, P. Blokker, A. Touw on J. Touw. NIEUWE WETERING. Ziekenhuisvern'-"ing. Maandagavond hield do ZiekenhuisvcrplogingsVereeniging „Onderling Belang"' haar eerslo jaarverga- dering in liet café van den heer Jansen. De opkomst der leden wa-s matig. Door den voorz., den heer Van. den Berg, werd de •vergadering geopend met 'een hartelijk wel kom aan de aanwezigen too te roepen. Spr. zegt, dat de vereeniging vier patiënten voor haar rekening in het Ziekenhuis heeft toe gelaten, waarvan er één is gestorven. Hier na las dc secretaris, de heer A.. Klomp dc notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Daarna bracht de secretaris eeu slag'uit vanaf de" oprichting der vereeni ging lot lieden toe, welk verslag met hand geklap werd begroet. Do penningmeester, do lieer A. Kalker, .bracht verslag uit over den financieelen toestand, waaruit blijkt, dat de inkomsten bedroegen f 279>.80 en de uitgaven f 153.43, zoodat er een batig saldo is van f 126,27. De rekening werd nagezien door de heefen G. Bontje Gz. 'en 11. Ver- gunst, die de boeken in orde bevonden. De aftredende bestuursleden N. Klomp en A. Kalker werden met meerderheid van stem men herkozen, terwijl de heer M. de Rijk niet meer voor* een bestuursfunctie in aan merking wenschte te komen. In diens plaats werd gekozen de heer G. Raaphorst. Tot lid van de controle-commissie werd be noemd in plaats van den hoer J. J. Coert, do lieer G. Bontje Gz. De heer J. Eekman brengt hierna namens de conlrole-commis- sie verslag uit betreffende de controle der boeken over het afgeloopen jaar. Van do rondvraag werd door de leden druk ge bruik gemaakt. Hierna sluit de voorz. de vergadering met een woord van dank aan ■de leden. NOORDWIJK. Groene Kruis. Onder .voorzitterschap van den heer Adr. Dorsman, vergaderde gisteravond genoemde vereeniging in ho tel „Royal." De notulen uitgebracht door Dr. Hermanides, die weder tegenwoordig was, gaven niet alleen een overzicht der vorige vergadering, doch ook over hefc ver loop der vereen, vanaf de oprichting in 1921. Heb Ja ar verlag, door hem uitge bracht over de werkzaamheden van het af geloopen jaar, zat keurig in elkaar en als liet voornaamte feit stond vér- meld: bet. aanschaften van een Lighal; De Yoorz. brengt dank voor dc uitgebrachte verslagen en in hefc bijzonder brengt liij nog een woord van lof aan Dr. Hermanides, die, nog niet geheel hersteld zijnde, zich weder ten vollo wijdt aan de belangen dezer vereen. De jaarverslagen van den Penningmeester over 1922 en 1923 sloten met een inkomen van f 1452.89, uitgaven FEUILLgTGM VOGELVRIJ. Ware schetsen uitFranscho familie-! archieven -19) „Die rakkers", pruttelde hij bij zich zelf, dreigen mij to doodcu; dat zal hen duur te staan komenI Ik weet heel goed, dat zij naar de Mis gaan, en weet liaast •zeker, dat zij zich bij den arislokraat Durlons bevinden, ofschoon do familie Duprey en de overigen geen haar beter zijn. En hier zal ik hen terug zien komen hen allen kunnen herkennen". Eenige oogenblikken later kwam do eer slo groep hem voorbij en spoedig volgden cog verschillende anderen. „Ik was overtuigd, dat de Quenivets er iij moesten zijn", fluisterde de bedelaar. jjGoed zoo! Dat zijn do Paternelles, de Hermants, de Pursels, do Vilepsy's, de Öevignes! Haha, vlegels, neemt jo inachtl ïk behoef maar een woord te zeggen, en jullie gaan allemaal naar de guillotine!" Er was een geruimen tijd verloopen se dert het voorbijgaan der laatste groep en de spion meende al, zijn rol voor dezen nacht uitgespeeld te hebben; hij maakte cl aanstalten om naar liuis te gaan, toen hij opnieuw naderende schreden hoorde. Hot waren ouzo vrienden; abbé Bartet, die destijds in de woning te Bacquinghem verbleef, vergezelde hem. „Dat zijn men- schen, die ik niet ken", mompelde de be delaar. „Er worden zeker complotten te gen do republiek gesmeed, en er blijft S*ets anders voor mij over, dan don pre sident van het district te waarschuwen". Toen do vier personen echter langs het struikgewas kwamen, herkende hij abbé Bartet. „Weer die vervloekte priester! O, dezen keer zal ik achterhalen, bij wien hij zijn schuilplaats heeft. Onlangs is hij mij ontsnapt, maar vandaag krijg ik 'hem te pakken". Toen de nachtelijke Wandelaars een eindje veraf waren, verliet hij zijn schuil plaats en volgde hen, terwijl hij voorzich tig 'door de sloot sloop. IX. Valentine. In hetzelfde uur, waarin de twee als kooplui verklaarde emigranten in de Augustijner-abdij do bovengenoemde sa menkomst met pater Avignon hadden, wa ren de arbeiders der voornaamste hoeve van Erny-St. Juliën. juist teruggekomen van het veld en gebruikten zij himavond- - eten. Vrouw Róbillard zorgde er als goe de huisvrouw voor, dat alles geregeld ging. Zij liet zich daarbij door een jong dienstmeisje helpen, dat naar den naam Sylvia luisterde en schijnbaar weinig werd ontzien. Men boorde namelijk voortdurend den naam der ongelukkigen noemen: „Syl via, doe dat1- Sylvia, ben je klaar' Sylvia, kom liier! Sylvia, ga daar -naar toe!" Eindelijk was het eten der arbeiders af geloopen en ieder zocht zoo spoedig mo gelijk zijn legerstede op. Toen de laatste de kamer uit was, zei de vrouw des hui zes: „Sylvia, doe de voordeur op slot!" Deze haastte zich dit bevel te volbren gen. Maar toen zij terugkwam, schenen de rollen plotseling veranderd te zijn. Vrouw Róbillard wachtte haar op cn greep haar hand met do woorden: „Arm meisje, ben je niet al te vermoeid?" „O neen, beste Louise! Ik wen langza merhand aan dit soort van leven en als ik niet zaoveel verdriet had, zou ik mij hier zelfs zeer gelukkig gevoelen". De vrouw des huizes had een openhar tig, flink karakter. Men behoefde slechts te zien, hoe zij haar werklui bestuurde en voor den veestapel zorgde, om overtuigd te worden, dat zij ondanks baar jeugdi gen leeftijd alle eigenschappen eener voor beeldige boerenvrouw bezat. Het jonge meisje daarentegen scheen voor bet ruwe werk op het land te zwak te zijn cn men bemerkte zeer spoedig, dat zij niet daar aan gewend was. Haar teere, witte han den waren niet geschapen om een emmer te dragen; haar zwak lichaam werd on der den gerings ten last gebogen en haar kleine voeten waren in de zware klompen slecht op hun plaats. Do 4wee vrouwen hadden naast elkaar aan het raam plaats genomen. Het jonge meisje, dat met haar hoofd tegen den schouder barer gezellin leunde, scheen in zwaarmoedige gedachten verdiept te zijn. „Zij komen!" verzuchtte zij, als niet zich zelf sprekend. „Waarom dadelijk wanhopen?" ant- woorde de pachtersvrouA. „Ik heb in den laatsten tijd te veel ge leden, om nog hoop te kunnen koesteren. Als ik het had kunnen doen, zou ik hen ervan teruggehouden hebben, weer naar Frankrijk terug te koeren. Misschien, zijn ■zij al gevangen genomen en in de gevan genis geworpen door dien wreed en ke bon'" Onwillekeurig ging er een rilling over Valentines ledematen; want haar gedachten werden daardoor op den dood harer ouders gevestigd. Een krampachtig gesnik deed haar schokken en er vlooide een stroom van tranen over haar wangen Haar vriendin liet haar eenigo oogen blikken sclrreiën; toen echter vroeg zij, om deze treurige herinnering af te leiden: „Hoe heb jo toch vernomen, dat deze liee ren weer naar Frankrijk teruggekeerd zijn, om jo te zoeken?" „Een oude bosebwaebter van mijn va der, tot wien zij zich eerst hebben ge wend, en die hun valsche passen en de noodige verkleeding heeft bezorgd, had hun beloofd om van zijn kant een onder zoek in to stellen. Na duizend vergeefsche pogingen heeft deze brave Joseph einde lijk mijn schuilplaats ontdekt. Voor vijf dagen kwam hij zich overtuigen, of ik nog liier was. Hij zei, dat graaf Ber- cleaux en mijn neef Albert spoedig zoii- den verschijnen; maar je ziet wel, dat zij niet komen"*- In hetzelfde oogenblik werd er op de huisdeur geklopt.. De twee vrouwen ver-r schrokken en schoven onwillekeurig dich ter naar elkaar toe. „Wat zijn wij toch kinderachtig om zoo bang te zijn!" zei vrouw Róbillard, „dat is mijn man of een of andere buurman". Nu werd er opnieuw geklopt. „Laten we maar opendoen", zei do pachters vrouw. Ofschoon zij moedig wilde schijnen, ge loofde zij volstrekt niet onvoorwaardelijk haar eigen woorden. Daarom vroeg zij c-orst. voordat zij den grendel terugschcol: f 1398.74, een saldo vormende van f 64.15, Deze bescheiden, nagezien door Dr. Bloia •en L. v. Zijp, werden volmaakts in orde be« vonden, waarvoor do pcimingm. een woord' van dank in ontvangst mocht r.emcn. In de Bestuursvacatu;o, ontstaan doordat do j R.K. Wijkverpleging gemeend lieeffc in deza vereen, geen zitting te kunnen nemen en liet bedanken van den lieer W. P. dc Ruij- ter om eenzelfde reden, werden gekozen! Mcj. Bruning, R. J. do Groot en F. H. v. Spanje, wien van hun benoeming kennis zal worden gegeven. Ingekomen schrijven! van den Algem. Secr., behelzende eenigo in lichtingen betreffende aanvrage subsidie' van het Rijk (deze wordt, uitsluitend vér- strekt ter bestrijding der T. B. C.) en dei mcdedecling, dab voor Provinciale subsidie hefc H. B. zorgt, waarvoor alle gegevens bij bem moeten worden ingediend. Een der bepalingen voor deze subsidie is, daif in een gemeente onder 25000 inwoners helr bezoeken van T. B. C.-Iijders onder 25 niet- wordt gesubsidieerd. Is men in een, jaar boven dit getal, dan krijgt men voor alle bezoeken f 4.per jaar. Aangaande do aansluiting d'er gemeente Noordwijk aan do dienst van liet Groene Kruis, waarin de plaatselijke afd., vooraf niet was ge raadpleegd waren, eenigo inlichtingen aan gevraagd, waarop een bevredigend ant woord ontvangen mocht worden. In de aanschaffing van een lighal, wordt teven?- door het Provinciaal bestuur bij aanvrage een subsidie verleend, die de helft be draagt der aanscliaffingskosten; dit zal door hefc bestuur worden aangevraagd. Do Voorz. brengt alsnu in bespreking bet voe len van propaganda en op welke wijze dit lean geschieden. Er wordt besloten oen propaganda-avond te organiseer.cn, waar voor een spreker zal worden aangezocht die een nader te bepalen onderwerp zal be handelen. De Ernniabloem-collecte zal plaats liebben in April, waarvoor vooraf toestemming moet worden gevraagd aan het H. B. In de rondvraag wordt nog in bespreking gebracht bot werken van Zus ter v. d» Helm betreffende he» huisbezoek aan de T. B. C.-lijders, Aan do Zuster werd a-lle lof toegezwaaid. Niets rneer aan de orde zijnde sluit hierna de Voorz. onder dank deze bijeenkomst. NQGRDWIJKERHOUT. Personalia. Do heer W. Spieksma, kantoorbediende aan bet Postkantoor al hier, wordt met ingang van 1 Febr. a.s. verplaatst naar Amsterdam. Uitvoering. De R.-K. Muziekvereen. „Jeanne d'Arc." gaf Maandag, Dins dag en Woensdag in het Café „Het Wa pen van Noordwijkerhout" een drietal uit voeringen. De uitvoeringen waren toegan kelijk voor donateurs en kuDStlievendo leden. Op alle drie de avonden trok do uitvoering een stampvolle zaal, hetgeen niet te verwonderen is, omdat de Vereen., ofschoon nog niet lang bestaande, reeds een zeer goeden naam heeft. Do avonden werden geopend door den Voorzitter, den lieer Jos. Timmermans, die er zijn voldoening over uitsprak, dat zoo velen hadden gehoor gegegeven aan do uitnoodiging. Vóór de pauze werden een 7-tal mu zieknummers ten gehooro gebracht. Do uitvoering ervan gaf blijk van ernstigo studie. De hoofdnummers van het pro gram waren wel „Une Soirée d'Automno aux Ardennes, Fantaisie par A. Govaert" en „La Ruche, ouverture par A. Tack". Met dit laatste nummer behialde de Ver eeniging op liet concours te Katwijk op 4 Augustus j.l een 'len prijs en een direc- tenrsprijs. De directeur, de lieer J. A. Hupkens vau Leiden, verdient zeker waardeering voor de uitstekende leiding en opoffering aan do Vereeniging gegeven. Na .fle pauze het tweede gedeelte van het program! Dit had do tooncelvereeni- ging „Ons Genoegen" (personeel van he5 St. Bavo-gesticht) voor haar rekening ge nomen. Het was do eerste maal dat do Vereeniging in het dorp speelde en men, was dus vol verwachting naar het 8-tal voordrachten, dat op het program stond. En wij zijn van meening. dat het een ge lukkige gedachte van liet bestuur vau „St. Jeanne d'Arc" is geweest „Ons Ge noegen" T7.it te noodigen. De voordracht ten werden meesterlijk weergegeven Een gullen harlelijken lach wisten de spelers on te vrt kken cn het is overbodig te zeg- „Wio is daar?" „Ik ben bet, Louise". „Julius'" riepen do twee vrouwen te gelijk, en terwijl do pac-htersvrouw ging openen, verborg haar vriendin zich ach ter haar rug. Nadat do nieuwgekomeno vrouw itomi- lard „goeden avond" had gewensc.it, kwam hij naderbij en ging bij den baard zitten, zonder eerst een uitnoodiging af to wachten. Terwijl de pachtersvrouw met hem praatte, liep bet jongo meisje van dc ceno kamer naar de andere, haalde hout en water, regelde de dingen die niet op li.un plaats stonden, en scheen met één woord geheel vervuld van zorgen voor de huis houding. „Goeienavond, burgeres- riep de pas-» gekomene baar toe. 1 „Goeienavond, mijnheer Julius- ium-- de het antwoord van bet meisje, dat zien echter niet liet ophouden. J „Zeg eens, burgeres, u weet toch, uat bet woord „mijnbeer" uit het woorden- boek der republiek verdwenen is; en bo- J vendien heet ik niet meer Julius, mijn naam is Aristides". Je moest liet meisje met rust laten zei vrouw Róbillard; „zij heeft genoeg ts doen en denkt bitter weinig aan jum* I nieuwe uitvindingen".

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3