onderwijzer, zoo komt men tot een bedrag ■van ongeveer f 700, hetwelk ieder kind dat jaar aan rijk en gemeente kostte. In 1922 was het iets gunstiger, toch kostte ieder kind aan die 6chool tusschen do f 500 en f 600. De cijfers over 1923 zijn nog niet be kend. Voor 1924 zullen de kosten zeker niet minder zijn dan in 1922, daar het schoolge bouw, eertijds bestemd voor ongeveer 160 leerlingen, in zoodanigen toestand verkeert, dat ecnigc restauratie noodzakelijk is, ten einde algeheel verval to voorkomen. Spr. meent dan ook veilig te mogen aannemen, dat in 1924 het bedrag per leerling aan die school weder ongeveer f 600 zal bedragen. Het eenige nadeel of ongemak, aan de op heffing verbonden, zegt spr., is. dat de kin deren van 5 of 6 gezinnen zich de moeite zullen moeten getroosten dagelijks wat ver der te loopen, een afstand, welke ook thans door vele kinderen wordt afgelegd om hun school te bezoeken, welke moeite echter ruimschoots wordt beloond door het beter onderwijs aan de dorpsschool met haar 3 leerkrachten'. Spr. wil volstrekt geen blaam werpen op het hoofd van de school te Noorden, doch voor de specialiteiten op onderwijsgebied staat het vast, dat. één onderwijzer nimmer goed zesklassig onder wijs kan geven, hetgeen trouwens een ieder terstond zal aannemen. Met het oog op een en ander adviseert de Yoorz. het voorstel van B. en W., om met ingang van 1 September 1924 de school te Noorden op te heffen, wel te willen aan nemen. Weth. Augustinus zegt door familie omstandigheden de laatste vergadering van B. en W. niet te hebben bijgewoond, doch vermeent, dat de cijfers schrikbarend boog zijn opgevoerd. Het hoofd der school te Noorden heeft gezegd, dat er slechts een ldeinisheid aan de "'■hooi behoeft te gebeu ren. Spr. zegt vooris, dat de Voorzitter in. een vergadering van B. en W. heeft mede gedeeld, dat het vervoer van de kindoren naar de openbare school te Nieuwkoop eventueel zou kosten f 600, doch meent, dat hier wel een begin is. doch geen einde. Bekening moet er mede gehouden worden zegt spr., dat een groot gedeelte van het in komen van den heer v. Noort in de ge meente blijft, o. a-. de gemeentebelasting, en dat de gemeente geen cent betaalt aan het salaris, zoodat hij meen^ dat de Voorz. beter gedaan had dit salaris buiten de be rekening te laten. Voorts wil spr. den Voorz. vragen hoe het staat met de ruimte op de openbare school in het Dorp en of we door de opheffing van de school te Noorden hier niet voor nieuwe kosten komen te staan. Verder, meent spr., dient niet vergeten te worden, dat te Noor^ den ook wel eens openhaar onderwijs ge vraagd kan worden voor kinderen van de R.-K. school of andere confessioneele schip ol daar dit ook op de school.in het Dorp is ge schied. De Voorz. vindt het jammer, dat de heer Augustinus, hoewel herhaaldelijk daartoe aangezooht, geen tijd heeft kunnen vinden cm gezamenlijk met Weth. Mourils en spr. zich te overtuigen van den verwaarloosden -t'cejiantJ -ran hoi schoxjlgobon-rr. Het. geval, dat leerlingen van de bijzon dere scholen naar de openbare overgaan, kemt sporadisch voor. Ook mag niet uit het cog worden verloren zegt spr. dat al- ieen die kinderen voor vervoer in aanmer king zouden komen, welke meer dan 4 K.M. van de openbare school te Nieuwkoop ver wijderd zijn en in deze gemeente woon achtig. Met Wilnis en Zevenhoven heeft men, zooals vanzelf spreekt; geen rekening meer te houden. Wat. het vervoer overigens betreft, naar spr. meening is er in de Wet geen bepaling te vinden, welke tot het laten rijden verplicht. Spr. maakt zich niet bezorgd over dë vraag of er nog wel ruimte zal zijn voor 10 kinderen op de openbare school in 't Dorp, gezien het aantal kinderen, dat er school ging voor de oprichting van de Chr. school in het Zuideinde. Het zal spr. nog bovendien geenszins ver wonderen als van die 5 gezinnen er 2 zou den zijn. die geen gemoedsbewaren hebben hun kinderen naar de Chrr 6chool te Noor den te zenden Hetgeen van één huishouden reeds bekend is.. Hoe dit ook zij zegt spr, ik wil ieders overtuiging eerbiedigen, maar laat tian ook zij, die beslist op neutraal onder wijs gesteld zijn, toonen, dat zij zich ieta -willen getroosten om hunne beginselen, en laat zij zich dan eens herinneren, hoe, voor de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, het overgroote deel onzer ge meentenaren, zich ook om hunne principes zooveel jaren achtereen, zware geldelijke offers hebben getroost, voor het stichten en onderhouden van hunne bijzondere scholen De heer Zwart zegt, dat de openbare school te Noorden de eerste jaren goed- kooper zal zijn dan vroeger en dat het hem 'bekend is, dat in dit voorjaar 13 kinderen de schoei zullen bezoeken, terwijl ook nog een gezin in Zevenhoven openbaar onder wijs zal verlangen. Hij wil de cijfers van den Voorz. nader onderzoeken, opdat hij «>en zelfstandig oordeel kan vormen. (Wordt vervolgd.) R. K. Volksbond. Dezer dagen verga derde de Volksbond in het. Patronaatsge- bouw. De Voorz. opende de vergadering met den Chr. groet en heette allen hartelijk wel kom. De notulen werden gelezen en onver anderd vastgesteld. Hierna werden de nieuwe leden geinstal- leerd. Daarna werd door den voorzitter voor gesteld om de spaargelden van de volks bank te girceren wat werd aangenomen, al thans wanneer de Girodienst weer in wer king trad. Daarna werd voorgesteld om aan het in November te houden congres deel te ne men en er werd medegedeeld^ dat degenen, die daar aan wenschen deel te nemen, zich kunnen aanmelden bjj den heer Feerdstra. "Vervolgens werd het bestaande zieken fonds besproken. De Voorzitter spoorde allen aan hiervan lid te worden, gezien het groote nut van dat fonds. Tevens werd me- dedeeling gedaan, dat binnen enkele weken ken hoofdbestuurder zou komen om een cntwikkelingsavond te geven. De voorzitter spoort allen aan om dien avond bij te wo nen, daar dio' avonden zooveel nut afwer pen. Daarna kwam aan de orde de praat avond, die elke week Vrijdags wordt ge houden. Pastoor Van Dijk zet op mooie en duidelijke wijze het nut van zulke avonden uiteen, waarna 6 deelnemers zich opgaven. Ter sprake kwam een bode aan te stel len voor het ophalen der contributie. De voorzitter haalt eenige voorbeelden aan over het nut hiervan, omdat een bode iedere week de contributie bij de leden kan innen. Het loon van den bode wordt bepaald op één cent per lid en voor élk nieuw lid dat wordt ingeschreven 25 cent provisie. Er werd besloten deze regeling aan te vangen op Zaterdag 26 Januari. Hierna werd nog de landarbeidersbond besproken wijl er nog niet veel leven in deze afdeeling zit. Tevens werd besproken een commissie te benoemen voor het uitzenden van kinderen naar Vacantiekoloni.es. Hiervoor werden be noemd de heeren A. van Houten, J. Eijs, en W. Verhagen. Er werd medegedeeld, dat er voor de jaarvergadering candidaten konden worden ingediend voor het bestuur. Aftre dend zijn Th. van Leeuwen le voorzitter, W. van Leeuwen, penningmeester en Feernstra 2e secretaris. Bij de rondvraag niets meer aan de orde zijnde sloot- de voorzitter op de gebruikelij ke wijze de vergadering. Het fonds Hulp in Nood bracht op f 1.21. VOORHOUT. R. K. Geitenfokvrreeniging. Deze ver gadert op Donderdag 24 dezer, des avonds 7 uur in café „Eigenzorg". Jaarverslagen en verkiezing bestuur en controleur, is de hoofdzaak. R. K. Volksbond. Deze vergadert op Vrijdag 25 dezer des avonds 7 uur in het Patronaatsgebouw. Aan de orde is: jaar verslagen van Secretaris en Penningmees ter; Verkiezing bestuur, etc. WASSENAAR. Uitvoering. Ten bate van de St. Vin- centiusvereeniging alhier werd Zondagavond in het Patronaatsgebouw een uitvoering ge geven door de Rederijkerskamer St. Catha- rina van de St. Jozefgezellenvereeniging uit Den Haag. De zaal was vrij goed bezet. De ZeerEerw. heer Pastoor heette de aan wezigen welkom en sprak de hoop uit-, dat zij zich goed zouden amuseeren. Opgevoerd werden het tooneelspel Het Hoogste Goed" van L. Haver. Op" zeer verdienstelijke wijze werd dit stuk door het gezelschap vertolkt. Het gemengde huwelijk en de gevolgen daarvan, waartegen des morgens in de H. diensten was gewaarschuwd, werd hier heel goed voorgesteld, vooral door hen, die de hoofdrollen vervulden. Na het tweede bedrijf werd een bedel-voordracht. gegeven, welke f 43.26 in de kas bracht. Droeve plechtigheid. Maandagmorgen werd ter aarde besteld het stoffelijk over schot van het 11-jarig knaapje, die de vori ge week door het ijs zakte en verdronk. Op <Jeu dooclenakker waren bijeen behalve de familie de leerlingen van de openbare school waarbij ook de.openbare was ingeschreven, vergezeld van het hoofd en een der onder wijzers. WOERDEN. R.-K. Volksbond. Zondag j.ï. verga derde de R.-K. Volksbond.. Na opening door den Voorz. werden de notulen voce gelezen en onveranderd goedgekeurd. Een nieuw lid werd geïnstalleerd. De heer A. v. Spanje bracht verslag uit van de cen trale raadsvergadering te Rotlei-dam ge houden. De heer A. Smits deelde namens den controle-commissie mede, dat de kas en hoeken van den penningmeester in ordo waren bevonden. De penningmeester werd onder dankzegging gedechargeerd. Bij het punt besprekingen werd beslo ten weder een biljart-, kaart- en kegel- concours te houden; een commissie zal een en ander regelen en den aanvang be kend maken. De geest, adviseur zeide eenige lezingen toe op nader te bepalen data cn sprak een opwekkend woord tot deelname aan het a.s. Eucharistisch Con gres. Breedvoerig schetste spr. Gods groot heid en liefde tot den mensch. Do eerw. spreker spoorde allen aan spaarkassen op te richten, om op te gaan naar Amsterdam en zich aan te sluiten bij de rijen van alle volken van alle we relddelen om het H. Sacrament te hul digen. Do Voorz. bracht den weleerw. ad viseur een hartelijk dankwoord, waarna door de* vergadering „Roomsche Blijd schap werd gezongen. STflTEW-GEKEUAflL TWEEDE KAMER. V.ergadering van gisteren Verwerping meties Kamerontbinding. Kleinere wetsontwerpen. Het ont slag aan de gehuwde ambtenares; twee meties. Do Kamerontbindings-moties hadden niet veel succes. De van het Regeeringsverklaringsdebat overgebleven motie-Van Ravesteyn kreeg de stemmen van den voorsteller en diens vriend David: do motié-Troelstra. moest het doen met de stemmen de? Socialisten en Communisten. Daarna kwam een groote schotel vol kleingoed. Het belangrijkste was een wijziging der Land- en Tuinbouwongevallenwet, met de bedoeling eenige fouten te verbeteren en leemten aan te vullen. De heer ïïiemstra (S.D.)had amen dementen ingediend. Het eene, dat zonder stemming werd aangenomen, bracht ook de coöperatieve vereenigingen, die een landbouwbedrijf uitoefenen, onder de wet; het andere, dat liet niet verder bracht dan 13 stemmen, wilde bij de loonsbepaling het loon der loopen de week en niet dat van de aan de ongeluksweek voorafgaande week doen gelden. Het ontwerp vroeg geen stemming. En toen is mej. Westerman (V.B.) gaan interpelleeren over het ontslag aan gehuwde ambtenaressen. Minister Heemkerk beantwoordde interpellante en zei daarbij rake dingen. Zoo toen Z.Exc. er tegen opkwam, dat 'men spreekt van het treffen van d e vrouw. Het ontslag van een gehuwde vrouw, niet-kostwinster, zeide de Minis ter, is onaangenaam voor de vrouw. Maar als daardoor het ontslag van een gehuw den man, kostwinner, kan worden voor komen, is dat wel aangenaam voor de vrouw van dien man. En vrouwen, die geen officieele positie bekleeden, zijn ook vrouwen I We vernamen, dat alle Ministers zijn overeengekomen, op do eerste plaats met het oog op inkrimping van den Staats dienst te ontslaan 60-jarige pensioenge rechtigden, dan do wachtgelders, die vrij willig ontslag verzoeken, en daarna de gehuwde ambtenaressen, die geen kost- winster zijn en tegen wier ontslag het dienstbelang zich niet verzet. De redenen daartoe zijn niet van principieelen aard; het motief is alleeD, den druk daar te leggen waar hij het minst wordt gevoeld. Een algemcene bepaling, dat ontslag we gens ongeschiktheid moet voorafgaan, wil de Regeering niet geven. Dat de ontslagen dames onder do gunstigste wachtgeld- bepalingen zullen vallen, staat niet vast. De afvloeiingsregeling zal ook gelden voor de eventueele uitzonderingn, te maken op een eventueel K. B. inzake ontslag bij huwelijk. Ook Minister Van Swaay maakte nog enkele opmerkingen. Wat de bedring inzake zijn verander de houding betreft, wees Z.Exc, er terecht op, dat de motie-Beumer, waartegen hij zich op 20 Maart 1923 verklaarde, oen ipcidenteele regeling wilde cn bovendien het ontslag vroeg van alle gehuwde amb tenaressen. Verder merkte de Minister op; dat voor het ontslaan van de Postmenschen, die nevenbetrekkingen hebben het zijn er trouwens maar weinige eerst het Re glement Dienslvoorwaarden zou moeten worden gewijzigd. En bij de Posterijen is inderdaad een overcompleet aan ambtenaren. Met 1 Jan. zijn 160 schrijvers ontslagen en thans is weer ontslag aangezeerd aan 200 gehuwde ambtenaressen en 400 mannelijke ambte naren. Mej. Westerman (V.B.) dient oen motie in, waarin de regeering uitgenoo- digd wordt een onpartijdige commissie voor appèl in zake de twijfelachtige ge vallen van kostwinnerschap in te stellen. (Een zeer tamme motie Mej., Groene weg ."(S.D.) dringt ook aan op een onpartijdige commissie voor beroep in geschillen omtrent kostwinner schap. Zij zou wenschen, dat jonge onge huwde mannen en vrouwen vóór do oudere gehuwde ambtenares gingen bij ontslag- verleening. Ten slotte steltzij een motie voor waarin handhaving van de geldende rege ling in zake ontslagverlcening wordt ge vraagd. Mevr. Bakker—Nor t (V.B.) betoogt dat bet inkomen der vrouw vaak noodig is voor de opvoeding van de kinderen. Spr begrijpt niet waarop de regeering een deel van liet advie9 der Centr. Commissie niet overnam. Mej. Van Dorp' (Lib wensclvt den maatregel te bezien in het licht der bui tengewone omstandigheden en zij zou den man met een groot kapitaal ook willen ontslaan. Metj. C a t z (C.-H.) acht een onpartij dige beslisising over het kostwinnerschap noodig. Zij bespreekt eenige gevallen, die zich daarbij voor doen kunnen en vraagt een breede uillegging. De heer Schaper (S.D.) staat in het algemeen op het standpunt der regeering, maar hij vraagt of het de bedoeling is, ongehuwde ambtenaressen weer in dienst te nemer.. Dat wil hij niet. Hij vraagt loyale toepassing bij het kostwinnerschap en hij is dus vóór de motie-Westerman. De vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. Gemengde Berichten. De moord te Culemborg. Nog een verdachte gearresteerd. In een volkslogement te Roermond, is door de recherche een Duitsc-her aangehou den, een zekere G. B., uit Strass bij Kerk- rade, oud 27 jaar, verdacht betrokken te zijn geweest bij den dubbelen moord te Gulemborg. Do aangehoudene gaf voor Quadvlieg te heeten, en stond onder dezen naam inderdaad in het politieblad gesigna leerd. De commissaris van politie te Culem borg had zijn aanhouding verzocht, daar hij omstreeks den tijd, dat de moord ge pleegd werd. in deze plaats verblijf had ge houden en hoewel aanvankelijk zonder geld zijnde, na de misdaad ruimschoots van geld was voorzien geweest en groote uitgaven had gedaan. Bij zijn fouilleering bleek uit de papie ren, die hij bij zich had, dat hij niet Quad vlieg doch G. B. heette. Ook onder dezen naam stond hij echter in het politieblad gesignaleerd, nl. als ver dacht van zedenmisdrijf, in 1917 gepleegd. Dc rechtbank te Maastricht had voor dit feit rechtsingang met last tot gevangenne ming tegen hem verleend. B. bekende, zich aan het zedenmisdrijf te hebben schuldig gemaakt, doch ontkende iets met den moord te maken te hebben gehad. De poging tot moord te Amersfoort. Een der beide gearresteerden in de zaak van de poging tot moord door middel van gacverstifcking te Amersfoort, nl. de dienst bode, ia op vrije voeten gesteld. De ver dachte V. is nog in arrest. Hij toont nog al onder den indruk te zijn, maar blijft ont kennen. De man zou heden, naar .Utrecht overgebracht worden. Ongelukken. Zekere Sanders uit Aalst is gisterenavond door oen vracht-auto overreden en gedood. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Te Amsterdam is de vrouw van een oonoierge door een misstap van een aan zienlijke hoogte in een liftgat gevallen; zij was onmiddellijk dood. Locomotief omgekanteld. Een locomotief van de Westlandschc stoomtram is Maandag tusschen de Lier en Maaslandsche Dam gekanteld. Het was een losse locomotief, dio een goederentrein moest ophalen. Bij onderzoek bleken rails en trambaan daar door regens en sneeuw water verzakt te zijn. Met veel materiaal en met behulp van een paar ploegen heeft het personeel van de Loosduinsche werk plaats gisterennacht, het gevaarte weer overeind en op de rails gekregen. Machinist en rangeerder kwamen er, wonderlijk ge noeg, goed af. Door de duisternis misleid en verdronken. De 88-ja-rige landbouwer Borgijink te Groenlo is door de duisternis misleid in de Slingebeek geraakt en verdronken. Noodlottige vergissing. Voo? twee zoontjes van den agent Tan politie M. van het Gagelplein te 's-Graven- hage, die ziek waren, had de dokter verschil lende medicijnen voorgeschreven. In de apo theek zijn echter de etiketten verkeerd op geplakt, zoodat het jongetje van 10 maan den het drankje te slikken kreeg, dat be stemd was voor het jongetje van 3 jaar. Za terdag is het jongste kind overleden. Nadat do vergissing ontdekt was, heeft een sectie op liet lijkje plaats gehad. Gebleken is, dat vrij zeker het kindje niet ten gevolge van het innemen van het verkeerde drankje ge storven is. Als doodsoorzaak wordt nek kramp opgegeven. Tegen den assistent-apo theker, die de vergissing heeft begaan is proces-verbaal opgemaakt. Een wraakneming. Een onderofficier ran liet Nederlandschc leger wordt op het r ogenblik sterk verdacht oogingen te hebben aangewend om de draad locze installatie van de Oranje Nassauka- ze'-ne te Amsterdam, te beschadigen. Het schijnt dat de man, die sinds eenige maan den ontslagen is. zes weken geleden bru taal de kazerne is binnen gestapt. Hii ont moette daar een opzichter, die vermoedeliilc niet wist, dat hij ontslagen was en pleegde opens! ui ting, door met een sleutel de deur van de ruimte, waarin de draadlooze toe stellen staan, open te maken. Daarna heeft hij een kleinigheid aan do installatie on klaar gemaakt en is weer vertrokken. Sinds dien heeft 'iiemand hem meer gezien. De politie zoekt hem thans op grond van opcnsluiling. Vechtpartij te Hengelo f0.). Te Hengelo kregen de woonwagenbewo ner L. ten C. en de asphaltdekker H. K. twist. De ruzie liep zoo hoog, dat K. zijn tegenpartij met een zwaren hamer op het hoofd sloeg. Ten C. zakte onmiddellijk in een. Met een ernstige schedelfractuur werd 'hij in zeer bedenkelijken toestand in het R. K. ziekenhuis opgenrmen. De marechaussees hebben den dader gearresteerd. Diefstallen in een kazerne. In de cavaleriekazerne te Deventer wer den sedert geruimen tijd herhaaldelijk goe deren gemist, die op de rustkamers waren geborgen. Een bewaker, die zich gisteren in de betrokken rustkamer verdekt had opge steld. zag den 19-jarigen vrij will iger-huzaar Van B. van B. van H. binnensluipen en een militaire jas ontvreemden. De bewaker sprong te voorschijn maar werd door den dief met een revolver, die hij uit een wapen rek greep bedreigd. De indringer wist daarop te ontkomen maar werd later gearresteerd: De militaire politie, stelt een nader onderzoek in. De oudste inwoner van Nederland overleden. Gisteren is te Rijsbergen in den ouder dom van 104 jaren overleden Jan Mathijsen, de oudste inwoner van Nederland. Een kippenei van een half pond. Uit Egmond aan Zee wordt als bijzonder heid gemeld, dat daar door een kip een ei is gelegd dat het respectabele gewicht heeft van een half pond. De kortste omtrek van het ei bedroeg 20 c.M., de langste 23 c.M. Buifenl. Berichten Lijnarbeiders door een sneltrein gedood. De „Petit Parissien" verneemt uit Agen, dat dezer dagen een tragisch ongeluk heeft plaats gevonden op de lijn van tien Express du Midi, tusschen het station Colayreae- Saint^Cirq en het station Agen. De sneltrein M 149, komende uit Bordeaux is in volle vaart ingereden op een afdeeling spoor wegarbeiders, die op de lijn bezig waren de rails en dwarsleggers, welke in slechten staat verkeerden, te vervangen. Het ongeluk kostte aan zeven arbeiders het leven, terwijl 'n tiental gewonden te be treuren valt, voor het grootste deel var Spaansche nationaliteit. Een rivierbrug 13 Frankfort ingestort. De hulpbrug over de Main, welke in plaats van de oude brug de stad met Sack- 8enhausen verbindt, is ingestort ten gevolge van den ijsgang op de Main. Er hadden geen. persoonlijke ongelukken plaats. Schilderijen gestolen. In een Hamburgschen kunsthandel wér den gisterennacht 36 schilderijen ter waar de van 100.000 mark gestolen. Het gelden hier meesterstukken van Rücknagel, Tho massen, Schmidt-, Hildebrandte e.a, Een verdwijnend dorp. Te Freesa-H, een kleine gemeente nabij Fleetwood (Lancashire) heerscht groote1 vreeze onder de dorpers over land en huis hunner vaderen. Het dorp „lijdt" nl. aan een grondverzakking, welke een gevolg is van zoutmijn-operaties der United Alkali Co.' welke te Prcesall gevestigd is. De door het wegzinken van den grond ont stane krater vormt reeds een gat van 200 voet in doorsnede en 800 voet diep. Honder den tonnen aarde verdwijnen eiken dag in den krater. Verscheidene groote boerenhoe ven zijn reeds van het land van Preesal! weggevaagd en de krater breidt zich nog steeds uit. Gedurende een der laatste nachten wer- den de inwoners van Preesall plotseling ge wekt door een hevig schudden van hun huizen. Bij tientallen rende men de straat op, bang dat de woningen zouden instorten. Enkele der Fioedigsteil waagden zich tot bij den-krater,, waar zij plotseling massa's grond zagen verschuiven en wegzinken ala in een bodemloozen afgrond. Het gebied rondom den krater wordt des nachts door roode en witte lampen verlicht', terwijl overdag de voorbijgangers" d oor middel van borden worden gewaarschuwd om de gevaarlijke zone niet te dicht te ■naderen. De auto-onac», allen in Londen cn in de Vereenigde Staten. Het Ned. Tijdschr. voor Geneeskunde pu< bliceert enkele gegevens omtrent, straaton gelukken in Londe i en in de U. S. A. In Londen werden gedurende de maan den Juli, Augustus en September 1923 153 personen door straatongelukken gedood. Van deze ongevallen werden 140 door me chanisch voortbewogen voertuigen veroor zaakt, 9 door fietsen en 9 door met paar den bespannen wagens. Van de 140 ongeluk ken werd en 45 door vrach tauto's e. d. ver oorzaakt, 37 door privé-auto's 31 door mo torbussen, 17 door motorfietsen, 8 door trammen, 2 door taxi's. Gedurende dezelfde ■periode was het totale aantal ongelukkeu 19263 waarvan 1V79S op rekening komen van motor-voertuigen en 54F8 on dn van door paarden of niet-mechanisch voortbewe gen vehikel 3. In de Vereenigde Staten verloren het laatste jaar 11666 personen het leven ten ge volge van autcmobielongeluxkena'thans in dat gedeelte waar sterfte-aaneifte ge daan wordt en dat 85 pet. van de totale be volking omvat. Dit is een voTme.erdcring van 14S8 gevallen vergeleken bij het vorige jaar en'verte-senwoordigt een stprfiecijfer van 12.5 op 100000 inwoners. Van. de 37 sta ten vertoont Californië het hoogst0 percen tage nl. 26 op 100000 inwoners en Miss'ssiopi het laagst nl. 3.4 op 100000. Los Aivrëlcs had het hoogste percentage der 67 steden, die nagegaan werden, nl. 29.5 op tOOOOO. Noodlottige treinbotsing te Darmstadt. Gisterenmorgen liep in bet hoofdstation te Darmstadt, een uit Mainz komende per sonentrein op de zware locomotief van eèi* personentrein uitAschaffenburg, welke op een zijspoor stilstond. Drie personen wer den bij de bet sing ernstig, veertien licht ge wond. De ernstig gewonden konden sleobts onder de ijzbrmassa vandaan worden ge haald, nadat men cr met een autogeen-lascb apparaat een bros in had gesneden. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aati een verkeerden wisselstand. Reliquieën gestolen. Gedurende den nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken in de parochiekerk te Setternich, nabij Aken. De dieven sneden een ruit uit en kwamen zoodoende in de sa cristie en stalen uit. een kast een kelk, drie monstransen, waaronder een met een par tikel van -het H." Kruis en een met een reli- quie van den H. M-vrtinus, den patroon der kerk. Verder werden ontvreemd de konings keten van de Sint Sebastianusschutterij eri zilveren platen uit de 14e eeuw. Roofmoord in een trein. Enkele dagen geleden heeft in den trein MoyoevreMetz een overval op den postbe ambte Morel plaats gehad. De sneltrein had het station Méziéres ver laten, toen Morel, die zich alleen in den postwagen bevond, twee gemaskerde ban dieten op zich zag toespringen. Zij losten verscheidene revolverschoten, doch zonder Morel te treffen, dien zij gvenwel het vol gende oogenblik met gummistokken neer sloegen. Den ongelukkige werd de schedel verbrijzeld. De booswichten maakten een som '.an 140.000 francs buil. en toen de trein nabij het station -Mëtz-Noord vertraagde, spron gen zij er uit en verdwenen in den nacht. De aanslag was ongetwi.feU voorbereid. Do roovers wisten klaarblijkelijk, dat op den lGden van elke maand groote sommen geld vervoerd worden, bestemd voor dc be taling van de loonen in de fabrieken. Morel, levensgevaarlijk gewond, werd naar het gasthuis te Metz overgebracht. Hij kon slechts een vac; persoonsbeschrijving van de daders geve 7jjn toes'and is hope loos. Dc postwagen is voorloopig buiten gebruik gesteld om de politic in staat te stellen het onderzoek in te stellen. Tot nu toe zijn dc moordenaars, die door de Brusselsche politie gezocht worden, nog niet aangehouden. Gruwelijke moord. Te Saint-Brice-Courcelles, bij Reims, is een achttienjarig jongmensen gearresteerd, die enkele maanden geleden met zijn „vrien din", een gehuwde vrouw met een vijftien- jarig dochtertje, den echtgenoot der vroufli vermoord en begraven had. Ook de „vrien din" van den bruut is in verzekerde bewa' ring gesteld. Het bolsjewisme en de godsdienst. Op het 5e jaarcongres der Russische, com' munistische vrouwen organisatie, dat begid November van het vorig jaar le Meskou ge houden werd, is een meisje communistisch gedoopt". De „plechtigheid" vond plaat' op het met roode bloemen versierde tooneel der opera. Klara Zetkin en Bukhariii wij"' den het kind aan het communisme toft

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4