RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Inbreker. Dc grondwerker E. W. uit Leiden, re- jidivist, stond gister voor de rechtbank al- \icr terecht, wegens poging tot diefstal door jiiddel van braak. Den lOen December jl. 5ad hij getracht met een valschen sleutel in te breken in het perceel Smidsteeg 38 te beiden, waarvan de bewoner afwezig was. De bekl. was op de hoogte dat er geld in Ws was. Hij werd evenwel, terwijl hij he iig was aangehouden door een rechercheur >an politie. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Zelyerder, wijzende op enkele ver- jachtende omstandigheden, pleitte clemen tie voor do beklaagde. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter te Le den heeft ver oordeeld: wegens dronkenschap: H. E. S. f3 of 3 d.; W. A. v. L.; A. v. T.; J. O,; R. L.; N. L. G., Arnhem; H. B. V., Utrecht, ieder tot f 3 of 3 d.; wegens loo- pen op verboden grond: S. v. d. Z., Noord- wijkerhout f 5 of 5 d.; wegens burenge rucht: G. S. f 3 of 3 d.; wegens het op geven van een valschen naam: M. v. d. P. f 5 of 5 d.; wegens overtr. der arbeidswet: N. S. Warmond f 1 of 1 d; wegens overtr. der vleescbkeuringswet: J. M. A. v. D., vr. B. M. f 3 of 3 d.; wegens overtr. der Handelsregisterwet: D. M. v. D. Rijnsburg l 3 of 3 d.; wegens varen zonder vergun- oing: M. V., Nieuw-Vennep; K. P., Mij drecht; A. S. Zoeterwoude; J. T., Nieuw koop; J. O. Iv. Giessendam; C. de J., Kou dekerk; ieder tot f 3 of 3 d.; C. de J., al daar f 2 of 2 d.; Th. A. G., Noordwijk f 3 of 3d.; J. de P., Ter Aar f 3 of 3 d.; M. A. H. V., Nicuw-Venncp 2 maal f 3 of 2 maal 3 d.; wegens overtr. van het motor en rijwielreglcmentA. J. v. J?., Noordwijk f 2 of 2 d.; wegens met een rijwiel rijden zonder licht: H. F. H. f 3 of 3 d.; J. C. C.; J. do B.; G. H. de K., Noordwijk; L. J. M., Noordwijk; J.K., Noordwijk aan Zee; ieder tot f 3 of 3 d.; G. J. M. v. D.; A. de K.. Noordwijkerliout, iedfï tot f 1 of 1 mnd. tuchtschool; J. A. C„ zwervende f 5 of 5 d.; wegens overtr. der Pol. Yerord. der gem. Leiden: P. J. F.; W. H.; D. B.; J. M.; H. K.; P. S.; A. Ch. A.; (op de keuring van vleesch) A. J. K. Hazerswoude ieder tot f 1 of 1 d.; M. A. V. f 0.50 of 1 mnd. tuchtschool; J. L. G. f 1 of 1 mnd. tuchtschool; wegens dronkenschap: P. R.; J. W.; J. ten H.; J. D.; C. J. C.; ieder tot f 3 of 3 d.; vegens overtr. der arbeids wet: J. P., Voorschoten f 2 of 2 d.; we gens te snel varen: J. O., Alphen aan den- Rijn f 3 of 3 d.; wegens varen zonder ver gunning: W. de R. f 3 of 3 d.; wegens rij den met een rijwiel zonder licht: A. J. E.; W. H.; D. K., Katwijk aan Zee, ieder tot f 3 of 3 d.; wegens overtr. der Pol. Verovd. der gem. Leiden: M. v. d. R. (op de keu ring van vee en vleesrh) f 0.50 of 1 d.; E. v. D., Amsterdam f 1 of 1 d.; wegens overtr der Pol. Verord. der gem. Katwijk: R. K. Katwijk aan Zee f 2 of 1 mnd. tuchtschool; K. M. Katwijk aan Zee, tot teruggave aan de ouders; wegens dronkenschap: J. F.; II. v. d. W.; A. v. d. M., Noordwijk aan Zee; G. J. B.; J. W. W.; O. T., Rotter dam; J. W. J. Rotterdam, ieder tot f 3 of 3 d.; wegens overtr. der boterwet: J. A. f 5 of 5 d.; wegens overtr. der Vleescli- keuringswet: H. H., Den Haag f 2 of 2 d.; wegens overtr. der Invaliditeitswet: D. G., Nieuwkoop f 5 of 5 d.; wegens overtr. der Handelsregisterwet: K. v. d. L. Koude kerk 2 of 2 d.; F. Z. aldaar f 5 of 5 d. wegens overtr. der arbeidswet: J. v. d. M. 4 maal f 3 of 4 maal 4 d.;'0. S. Sassen- heim 3 maal f 3 of 3 maal 3 d.; J. v. R. hv. A. V. Voorschoten f 2 of 1 d.; C. v. d. G. f 1 of 1 d.; N. A. J. L. Voorscholen f 2 of 2d.; A. V. Rijnsburg f 3 of 3 d.; wegens overtr. der IJkwct: L. J. f 0.50 of 1 d.: A. K. Noordwijk 2 maal 50 cent of 2 maal 1 d.; wegens overtr. der Jachtwet: N. G. Z. Nooïdwijkerhout f 3 of 1 mnd tucht school; P. N. Azn. Noordwijk aan Zee f 3 of 3 d.; P. B. Zand voort; E. B. Zand voort; L. P aldaar, A. K., aldaar, ieder tot f 10 of 10 d.; wegens overtr. van het K. B. van 4 Juni 1923 St. 252: H. M. f 2 of 1 d.; P. v. L., Oegstgeest f 3 of 3d.; wegens overtr. van het Tramwegreglement: W. Jï. Noordwijkerliout f 10 of -10 d.; wegens overtr. der algemeen© keur van Rijnland: W. R., Noordwijk aan Zee f 5 of 5 d.; we gens varen zonder vergunning: P. v. L. f 3 of 3 d.; P. do P., Uithoorn f3 of 3 d.j wegens een motorrijtuig onbeheerd laten staan: S. v. d. M., Roelofarendsveen f 3 of 3 d.; wegens rijden met een, rijwiel zonder bel: W. F. 59 cent of 1 d.; wegens niet een voertuig rijden zonder licht: W'. v. D.. Katwijk aan Zee f 3 of 3 d.; wegens een lantaarn voorzien hebben van glazen, welke een rood licht uitstraalt: W. v. d. Z. f 1 of ld.; wegens rijden met een rij wiel zonder licht: M. C. A. P. f 3 of 3 d.; Ch. W. f 1 of 1 mnd. tuchtschool; A. O.; W. W,, Oe-gslgeest; G. de P., aldaar; J. P., Schoonhoven; A. P., Noordwijk aan Zee; C. de V., Warmond; O', de R., Kat wijk aan Zee; J. W. B., Voorhout; M. S., Voorschoten, ieder tot f 3 of 3 d.; wegens het opgeven van een valschen naam: H. F. H.; M. C. A. P.; A. P. G., ieder tot-f 10 of 10 d.; wegens overtr. der Pol. Verord. der gcm. Leiden: F. J. H. T.. 50 cent of 1 d.; E. S. P. f 3 of 1 mnd. tuchtschool; M. van 't Z. f 1 of 1 mnd. tuchtschool; !A. S. f 1 of 1 d.; W. S. f 1 of 1 mnd. tucht school; J. v. V. f 5 of 5 d.; J. K. f 6 of 5 d.; P. W. (op de keuring van vee en vleesch f 5 of 5 d.; W. C. F. hv. G. de G. f 1 of 1 d.; J. C. L.; J. G. D. H.; E. R.; Ch, E,; ieder t-ot f 1 of 1 d.; A. P. G. f 2 of 2 d.; degens dronkenschap: G. O.; Ch. den H., 'Sassenheim; J. P., Rijneburg, ieder tot f 3 of 3 d.; wegens rijden met een rijwiel zon der licht: C. P. J. P., Zoeterwoude; W. Z., aldaar, ieder tot f 3 of 3 d.; wegens straat schenderij: G. G. K., Voorschoten; H. v. E., aldaar; J. de G., aldaar, ieder tot f 2 Of 2 d.; A. A., Noordwijkerhout f 1 of 1 land. tuchtschool; H. G. de D., Warmond 110 of 5 d.j wegens een trekdier onbeheerd laten staan; P. W. JJ-, Boskoop f 2 of 2 d.;. wegens overtr. der arbeidswet: D. A.; L. v. B.; L. P. J. G., ieder tot f 2 of 2d.; L. E. N. S., 10 maal f 2 of 10 maal ld.; G. C. v. D.s 4 maal f 3 of 4 maal 3 d.; A. C. S.; A. J. K., Noordwijk, ieder 2 maal f 3 of 2 maal 3 d.; wegens overtr. der Bo terwet: H. v. d. B. f 5 of 5 d.; wegens overtr. der' Invaliditeitswet: G. v. d. E., Rijnsburg f 3 of 3 d.; A. L. f 5 of 5 d.j wegens overtr. der Veiligheidswet: J. S. I. v. R., Zoeterwoude 5 maal f 15 of 5 maal 5 d.; wegens overtr. der Jachtwet: J. S. Jzn.; B. v. d. B. Tzn., beiden te Zandvoort, ieder tot f 5 of 5 d.; wegens overtr. der Vleeschkeuringswet: J. W., Oegstgeest f 1 of 1 d.; wegens overtr. van het Tramweg- reglement: M. K., Katwijk aan Zee, f 5 of 5 dagen. Vrijgesproken werden: J. v. d. H.; M. O.; I. B.; beklaagd van overtr. der Vee wet; K. E. E., beklaagd van. overtr. van de Motor- en Rijwielwet; C. J. v. E., Oegst geest; J. B., Warmond, beklaagd van straatschenderij. Waar geen woonplaats is vermeld, zijn de beklaagden te Leiden woonachtig. Duitenl. Berichten De averij van de „Leviathan". De schade aan de „Leviathan", ten gevol ge van het aan den grond loopen op 21 De cember, beloopt een kwart millioen dollar. De 'herstelling zal vier maanden duren. Het losgeslagen luchtschip. Woensdagavond werd te New-York om 9 uur 25 een draadloos telegram van de „She nandoah" ontvangen, luidende: „Alles wel. Wij zullen den 6torm wel doorkomen. Wij denken dat wij boven Nieuw-Brunswijk zijn1. Wij gaan op eigen kracht verder." Nader wordt gemeld, dat de „Shenandoh" gistermorgen om 3 uur 20 is geland te Da- kehurst en alles wel aan boord is. Het wrak van de „L 24." De 'Admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het wrak, hetwelk verondersteld werd, dat van de L 24 te zijn. thans definitief als zoodanig is herkend. Tengevolge van do ligging van het wrak is het bergingswerk onmogelijk, en dien tengevolge opgegeven. Waterleiding-breuk. Te Londen is een groote buis van de waterleiding, welke onder den Edgware-road doorloopt, gesprongen, waardoor de souster- ra-ins der naburige huizen onder water lic- peq, De huis, welke het water van de Theems naar het Primrose Hill-reservoir voert, ligt op groote diepte, maar de druk van het wa ter waa zoo groot, dat de 15 inch dikke cementen onderlaag van de met houtblok]es bestrate weg in alle richtingen barstte en de houtblokjes bij hoopen omhoog gewerkt werden. Onmiddellijk werden werklieden naar de plaats van het ongeval gezonden en de wa terleiding afgesloten, maar het duurde nog eenigën tijd,'voor de stroom ophield. Groote hoeveelheden kiezel eh zand wer den onder het plaveisel weggespoeld en naar de kelders meegevoerd; in sommige gevallen lag het daar 2 voet hoog. Ondergrondsche telegraafdraden werden beschadigd en minstens 200 breuken moes ten hersteld worden. In den kelder van een wijn- en likeurhan- del werd voor meer dan 3000 gulden' schade aangericht. Kisten met flesschen wijn en likeur werden in alle richtingen overhoop ge worpen' en een groot aantal flessohen ver nield. jj Geslepen oplichters. Het Brusselsche parket houdt' zich mo menteel met een ernstige zwendel-affaire bezig. Ongeveer een maand geleden ontving de „Club van vroegere Russische officieren", gevestigd te Brussel, bezoek van een net gekleed© heer en dame. De 'heer deed zich doorgaan voor een Russisch ex-officier en beweerde, dat zijn gezellin een adellijke dame was, destijds verbonden, aan het Rus sische hof. Beide personen werden weldra in de club toegelaten', waar zij spoedig veel sympathie ondervonden. Zij namen ijverig deel aan alle bijeenkomsten' en hun tegenwoordigheid werd overal mét graagte gezien. Einde December kondigde de beweerde Russische officier aan, dat hij een liefdadig heidsfeest zou organiseeren, waarvan de op brengst- ten goede zou komen aan een werk tot hulpverleening aan Russische uitwijke lingen, verblijvend te Brussel. Dit nieuws werd met algemeene instem ming vernomen. De organisator van het feest, die in één der grootste-hotels der stad was afgestapt, ontving daar eiken' dag tal van brieven van aanmoediging en geluk wensen'. De datum van het feest was op 28 Decem ber vastgesteld. De organisator liet duizend uitnoodigingskaarten drukken. De entrée- prijs was op 25 francs bepaald. De genoodigden zaten in spanning te wacb ten op de dingen', die komeh zouden, te wachten, eerst en vooral op den sympa thieken ontwerper van de soiree, die al de feestelijkheden met weergaloos organisato risch talent op touw gezet had en zou lei den'. Zij wachtten echter tevergeefs. Zij zagen niemand, buiten de gasten, komen. Infor maties werden ingewonnen aan hot hotel, waar de edelmoedige officier en zijn gezellin verblijf 'hielden.'Men vernam, dat het lief dadig tweetal sinds twee dagen verdwenen was, na vorstelijk te hebben betaald. Een klacht werd ingediend en het signa lement van het beminnelijk paar werd naar alle boeken en oorden rondgezonden. Uit de onmiddellijk geopende instructie bleek, dat de oplichters zouden zijn een ze kere Ravitcli Chimborsky, 31 jaar oud en ge boortig uit Kieff, en zijn vriendin, Marie Gritte, 25 jaar oud en geboortig uit Lodz. Men vermoedt, dat deze handige lieden zioh aan soortgelijke oplichteretruos hebben schuldig gemaakt in Frankrijk en in Neder- k""3- iiil Uit de laatste inlichtingen blijkt, dat zij denkelijk nog andere slachtoffers gemaakt hebben en dat de bedragen, die zij door hun bedriegerijen hebben weten machtig te wor den, in totaal meer dan 100.000 francs be- loopen. Geheimzinnige ontsnappingen. Te Atlanta .Ver. Staten) zijn korten tijd na elkander twee bekende postdieven met eenige mede-gedetineerden op geheimzinni ge wijze uit de gevangenis ontsnapt. De dieven, Anderson en Chapman gehee- ten waren beiden tot 25 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het op klaarlich ten dag aanhouden van een postwagen te New-York en het stelen van waardepapieren tot een bedrag van een millioen dollar. Ohapman was in April van dit jaar twee maal ontsnapt met Frank Gray, een ande ren veroordeelde. Hij had de wacht over meesterd, nadat hij in het gevangenishos pitaal als ziek was opgenomen, had zich een weg „gezaagd" door een venster met stalen spijlen, was over twee muren geklommen en had zich aldus de vrijheid weten te ver zekeren. Achtervolgd en omsingeld, hadden Chap man en Gray zich met revolvers verdedigd, totdat Gray's wapen defect was. Chapman was tot driemaal toe gewond en moest zich overgegeven. Hij werd naar het hospitaal gebracht en in een aparte kamer onder bewaking gesteld, doch hij ontsnapte opnieuw, ondanks zijn wonden. Sindsdien werd er geen spoor meer van hem gevonden. George Anderson is er sedert in geslaagd, met drie andere gevangenen te ontsnappen door een tunnel, die zij onder den greoten gevangenismuur hadden gegraven. Anderson en één der drie metgezellen, die aan tering lijden, waren ondergebracht in een tent in een gevangenenkamp. Van deze tent uit werd de tunnel onder den gevange nismuur door gegraven. Verbazende behendigheid en' groote snel heid van werken moeten noodig geweest rijn om de tunnel te graven. Alle vier ontsnapten hadden hun vrijheid gevonden op een Zondag, terwijl er een alge meene ,;Iuckting" der gevangenen plaats had- Men gelooft, dat Anderson een lid van het gevangenispersoneel heeft omgekocht met geld, dat in de gevangenis moet zijn binnengesmokkeld. Ofschoon cv een groot deel van het bedrag, bij den postdiefstal buitgemaakt, werd teruggevonden, weet men toch, dat nog een belangrijke schat ergens door de „heeren" verborgen wordt gehouden. Een tweeling van 91 jaar. Gisteren werden Mattheus er Mark Gunn de oudste tweelingen waarschijnlijk van geheel Engeland 91 jaar. Beiden nog even actief, wandelen de oudjes eiken dag nog drie vier uur. De twee broers kunnen bui tengewoon goed met elkander omgaan. Wij hebben nog nooit ruzie gehadi. vertelde Mark Gunn, en nooit doen wij iets zonder elkaar te raadplegen. Toen wij' Hein wa ren, dacht ieder, dat wij wel spoedig zou den sterven, want wij hadden het met ons gezin van dertien hard te verantwoorden. Een matige levenswijze heeft er ons echter boven op gehouden. Mark Gunn leeft met zijn zoon, die bijna 72 jaar oud is. Drama bij een huwelijk Te Pégueux (Frankrijk) heeft zich een drama afgespeeld, dat daar heel wat con sternatie veroorzaakte. In de Saint-Alvère-kerk aldaar was het huwelijk voltrokken tusschen een mejuf- rouw Fargex en een zekeren Tlieodoor Monnizo, oud vliegkapitein van het Belgi sche leger, een oorlogsgewonde, gedeco reerd met de gouden medaille en ridder in de nationale orde van België. De trouwstoet verliet de kerk, toen plot seling één der genoodigden uit de groep aanwezigen te voorschijn trad en op den bruidegom toesnellend, een revolverschot op dezen loste. Monruzo viel dood neer. De moordenaar, c-tn Rus, Alexander Rat- bosky, geheel-en, werd gearresteerd. Vijf-en-veertig jaar gevangen 1 Tusschen 1870 en 1881 werden de Toledo- bergen in Spanje onveilig .gemaakt door bandieten, die heb reizen in die streek tot een bijzonder gevaarlijke onderneming maakten. Een roovers bende, bekend onder den naam Juanillones, werd in 1879 onsckade' lijk gemaakt. Vier leden der bende wer den gewurgd in Toledo, maar de vijfde, Moraleda genaamd, werd tot gevangenis straf veroordeeld. Thans is hij vrijgelaten, na 45 van de 120 jaren gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld was, te hebben „uitgezeten". Hij heeft thans bekend gemaakt, dat bij van plan is, 2ijn vroeger rooversleven op nieuw te beginnen, en, onmidellijk na zijn terugkeer in zijn geboortestad, is hij naar de bergen getrokken om do 14.000 gouden realen op te graven, welke lij daar begra ven bad, voor hij gevangen werd genomen. Opstand in een gevangenenkamp te Alabama. Drieëndertig veroordeeld© mijnwerkers, onder wi© twaalf blanken, waren in op stand gekomen in heb gevangenenkamp van Aldrich in Alabama (V. S.) Zij ver schansten zich in een mijnput en de auto riteiten zagen geen kans, hen weer gevan gen te nemen. De ontvluchte gevangenen lieten verscheidene machines in de lucht vliegen, maar gaven zich tenslotte toch over. SPORT SCHAATSENRIJDEN. Nieuwe Hollandsche succesen In Zwitserland. De Hollanders hebben gisteren nieuw© succesen geboekt te St. Moritz. Ook de wedstrijd over 1500 M. werd een vol maakt succes voor de Hollandore, die zoowel op da eerste en tweede aJa op. de derde plaate beslag legden. De uitslag luidt: 1500 M.: 1. Boot (Holland) in 2 minu ten 82 7/10 sec.; 2. W. J. Blaisse (Hol land) 2 m. 38 1/10 sec.; 3. Kos (Holland) 2 m. 42 4/10 sec. Oop op do 5000 M. kwamen zij zegevie rend uit den strijd te voorschijn, terwijl evenals op do 1500 M., do 2e en 3e plaats door hen werden bezet. De uitslag luidt: 5000 M.: 1. Boot (Holland) 9 min. 29 5/10 sec.; 2. Blaisse (Holland) 9 min. 38 8/10 sec.; 3. Kos (Holland) 9 min. 44 2/10 sec. Geen enkele der vier wedstrijden is dus door de Hollanders verloren. VOETBAL. Jaarverslag N. V. B. 19221923. 'Aan het jaarverslag van den N. V. B. over het hondsjaar 19221923 is het vol gende ontleend: Het aantal leden van den N. V. B. be droeg op 31 Mei 27.200, het aantal toege treden vereenigingen 265, het aantal elf tallen in de N. V. B.-competities 395, het aantal competitie-afdeelingen 46, het aan tal erkende bonden 17. De financieelo positie van den N. V. B. wordt in het verslag vein den secretaris- penningm. iets gunstiger genoemd, verge leken bij het voorgaande hondsjaar. Ofschoon ook thans weer de noodzake lijke onkosten de vaste inkomsten van den Bond verre hebben overtroffen, is deze gunstiger positie hoofdzakelijk te danken aan de baten uit de internationale wedstrij den en uit de ontvangsten van de drie ge speelde oefenwedstrijden, welke laatsten f 14.109,19 hebben bedragen, hetgeen dus vergeleken bij het vorige hondsjaar, een vermeerdering beteekent van f 13.357,06, alleen uit gespeelde oefenwedstrijden. In totaal brachten de wedstrijdgelden f 17.391,49 méér op. Nemen wij in aan merking do ontvangsten uit de heide inter nationale wedstrijden, bedragende f 4733,57 dan blijkt wel, dat de toevallige baten een niet te onderschatten brond van inkom sten zijn. Op den duur zal men niet kunnen ont komen aan de verhooging van contributie, daar de ontvangsten uit de internationale wedstrijden in verband met den economi- schen toestand binnen zeer korten tijd in niet onbelangrijke mate zullen verminde ren. Van de regelingscommissie voor dezo wedstrijden is een advies tot verlaging der entreeprijzen te verwachten. De post boeten neemt elk jaar in om vang toe. Het is wel de vermelding waard, dat aan boeten over de laatste 3 seizoenen werd" ontvangen resp. f2824,50, f4832 en f 6771,50. De balans toont aan de debetzijde een bedrag ad f 134.325,66 K en aan de credit zijde f 133.865,55 K, zoodat er een (onver deelde) winst is van f460.11. Bij NederlandFrankrijk, op 2 April j.l. bedroegen de totaal-ontvangsten f 63.141.60 en het netto aandeel van den N. V. B. f20.209.10K.. Bij NederlandBelgië op 29 April j.l. is totaal ontvangen f76.154,20. Het neltö- aandeel van den N. V. B. bedroeg f 27.154,46 K. Hierbij zij opgemerkt, dat met de Mij. „Het Nederlandsche Sportpark" een nieuwe overeenkomst werd gesloten, met dien verstande, dat van eiken landemved- strijd van de brufo-ontvangsten (na aftrek der 20 pCt. sted. hel.) een vast bedrag van f 5160, allereerst aan den N. V. B. wordt uitgekeerd,ter bestrijding van de onkos ten voor z.g. Teturn-wedslrijden. De wedstrijd ZwitserlandNederland (19 Nov. 1922) heeft f3352,16 gekost; Duitsch- land—Nederland (10 Mei 1923) f 1582,84. De oefenwedstrijd Ned. Xl-talGo Ahead bracht f4746.50 op voor den N. V. B., die tegen Willem II f5135; tegen Feijenoord (op Sparta's veld te Rotterdam) f4227.60. STADSNIEUWS Het Tapverbod. Wij laten hier uitvoerig volgen liet reeds korter medegedeeld praeadvies van B. en W. inzake het tapverbod. In de Raadsvergadering van den 5den November 19£3 werd om praeadvies in han den van B. en W. gesteld het voorstel van de raadsleden, de lieeren Witmans en Cos- ter en mevrouw Dietrich—do Rooy, strek kende tot intrekking van artikel 3B der verordening op Vergunnings- en Verlof slo- caliteiten en Logementen, inhoudende het. z.g. tapverbod. Dit voorstel, zoomede de ingekomen ndhaesiebetuigingen en het ver zoek van den Secretaris van het Leidsclio Drankweer-Comité om op hét voorstel niet in te gaan, werden door B. en W. in han den der Commissie voor de strafverorde ning gesteld, met uitnoódiging, om aan het ingediende voorstel een'e juiste redactie te geven, m. a. w. om een© verordening te ontwerpen tot intrekking van het tapver bod en tevens om, na kennisneming van het onlangs door dera Hoogen Raad. der Nederlanden gewezen arrest in zake het desbetreffend, artikel van boyengenoèmde verordening, zoo noodig een© verbeterd© redactie van de bepalingen aangaande het tapverbod te ontwerpen. Gevolg gevende aan dezo uitnoodiging, "biedt genoemde Commissie eeno concept verordening aan tot intrekking van het on derhavige artikel 3B en tot wijziging van het daarmede samenhangende artikel 15. Wat betreft de vraag, of de tegenwoor dige redactie van meergemeld art. 3B in verband met 's Hoogen Raads arrest wij ziging dient te ondergaan, merkt zij het volgende op. Met vernietiging van de ter zake door den Kantonrechter alhier gegeven uit spraak, werd een tapper te dezer stede in hooger beroep door de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhago, bij vonnis van 21 Juni 1923 schuldig verklaard aan het te Leiden als houder van een voor het publiek toegankelijke inrichting, waarvoor vorgunuing voor den verkoop van sterken drank in het kledn is verleend, toelaten, dat sterke drank in de vergunningslocaliteit wordt gebruikt van 's Zaterdagsmid. 12 tot des Zondags op het bij de bovenaange haalde verordening voor bedoelde inrich ting voorgeschreven sluitingsuur. De tap per werd diensvolgene, met toepassing o.aj, van de art. 3B en 15 der verordening, door de Rechtbank veroordeeld tot eend"' geldboete van één guldeu en ©en dag ver- f vangende hechtenis. Als ca-ssatieraiddel tegen dit vonnis werd •- van de zijde van den tapper aangevoerd, dat in het artikel 3B sub a elke plaatsaan-,' duiding ontbreekt, waaruit volgt, dat deze'' bepaling cn daarmede het geheclo artikel dat als één onsplitsbare wilsuiting van den gemeentelijken wetgever is op te vatten^ verbindende kracht mist, en vervolgens,' dat aan de bepaling sub b het gebrek- kleeft, dat zij niet tot voor het publiek toegankelijke vergunningslocalitoiten is be perkt, zoodat ook die bepaling op zichzelf- niet verbindend kan zijn. De Hooge Raad der Nederlanden over woog evenwel bij arrest van 29 October 1923, dat dc hierboven, in het kort weer gegeven grief tegen het vonnis van de Rechtbank in har© beide ondcrdeelen onge grond is, omdat uit hot verband van cl© bepalingen sub a, b en c van artikel 3B met den aanhef van dat artikel, waarin! van den houder van een voor het publiek toegankelijke inrichting en van een voor geschreven sluitingsuur wordt gesproken', duidelijk blijkt, dat het verbod van ge noemd artikel slechts betrekking heeft op de daar vermelde handelingen cn gedra gingen, indien, zij plaats hebben in did voor het publiek toegankelijke inrichting, zoodat, in bijzonder wat de bepaling sub b betreft, met „de" vergunningslocaliteit al< leen een voor het publiek toegaukel:jke vergunningslocaliteit bedoeld kan zijn. Het cassatieberoep werd mitsdien verwor pen. De Commissie vindt onder deze omstan digheden geen aanleiding den Baad een voorstel tot wijziging van meergenoemd artikel 3B te doen. De uitleg,- door Cen Hoogen Raad in het bijzonder aan de be palingen sub a en b gegeven, komt haar inderdaad alleszins logisch en rationeel •voor eii sluit zich althans geheel aan bij de bedoeling, welke indertijd, bij dc vast stelling van de verordening, zooweL bij beu desbetreffend voorstel der Commissie, als bij het besluit van de Raad heeft voorge zeten. Ten aanzien van de vraag, of de bepa lingen in zake het tapverbod al of niet ge handhaafd dienen de worden, zij medege deeld, dat de meerdorheid van do Commis sie voor handhaving van de bestaande ver bodsbepaling- is. Zij beschouwt het gebruik van ster kor* drank, waardoor in geestelijk en stoffeliik opzicht schade aan de bevolking wordt veroorzaakt, als een maatschappelijk kv/aad, hetwelk bestreden moet word+n. En waar de bestrijding van dit kwaad bui tengewoon moeilijk is, niet het minst ten gevolge van het bestaan, in mindere of meerdere male, van ccn ingewortelde ge woonte om geregeld sterken drank te ge bruikeneen gewoonte, vooral noodlott g voor hen, dio door hunne psychische ge steldheid niet de noodige kracht bezitten, om aan do drankverleiding weerstand te bieden daar is liet, naar de meening van de meerderheid, do plicht der Overheid, om naast het wegnemen, voor zooveel mo gelijk, van do maatschappelijke oorzaken van het drankgebruik, ook door liet bè- Jemmerend optreden tegen dit gebruik do kracht der li. i. rampzaligo drinkgewoonte zooveel doenlijk te breken: liet komt de meerderheid voor, dat in het belang van de vrijheid der zwakken, hier de vrijheid der sterkeren aan banden moet worden gelegd, terwijl bij de bestrij ding van een zoo groot maatschappelijk kwaad de finaneieele belangen van do drankverkoopers do Overheid niet mogen weerhouden, in dezen haar plicht te doen. De möreele en finaneieele schade, die door het drankgebruik ontstaat, is toch onein dig veel grooter dan het financieel nadeel, dat enkele verkoopers van sterken drank wellicht door de werking van een tapver bod zullen lijden. Het ligt voor de hand, dat over de resul taten van een dergelijk optreden tegen eene taaie gewoonte, als het drankgebruik is, eerst geoordeeld kan worden, wanneer het tapverbod geruimen tijd zal hebben gegolden. Dé goede werking van het tap verbod zal eerst op den langen duur blij- ken. De meerderheid der Commissie, die van oordeel is, dat de plaatselijke wetgever in de ontzaglijke ellende, door het drankge bruik over de bevolking gebracht, meer dan voldoende rechtvaardiging vindt voer. zijn ingrijpen, meent derhalve aanneming van het voorstel-Witmans e. s. ten zeerste te moeten ontraden. De minderheid daarentegen stelt zicli op liet standpunt, bij de invoering van liet tapverbod door de meerderheid van do toenmalige Commissie, alsook door B. en W. ingenomen en in de desbetrefi-er.de stukken uitvoerig toegelicht, dat een zoo danig verbod onnoodig, ongeweuscht cn ondoelmatig is. Ondoelmatig, omdat een doeftreffend© controle uiterst- moeilijk zijn zal en het gemakkelijk zal wezen om de bepalingen van bet tapverbod te ontgaan of er praktische uitwerking aan te ontnemen,- met alle nadeelige* gevolgen van dien. Oa- gew.enscht, cmdat dc verbodsbepaling nim mer van toepassing zal kunnen^ zijn op particuliere woningen en sociëteiten en zij ook overigens de vrijheid, der burgers to zeer aantast-, wijl het h, i. niet aangaat om wegens het misbruik, dat wellicht cn- kelo personen van sterken drank maken, ook allen overigen ingezetenen op bepaal- de dagen ieder gebruik van sterken drank i elders dan tehuis of in do sociëteit te out-1 zeggen. Onnoodig, ten slotte, omdat nim-j mer is gebleken-, dat in deze gemeente op J Zaterdagmiddag, de-s Zondags of op feest-1 dagen een ook maar eenigszins belangrijk^ misbruik van sterken drank wordt ge-1 maakt en voor het uitvaardigen of hand-j liavera van een zoo ingrijpenden maatregel/ als een tapverbod derhalve geen voldoen-, do redën bestaat-. Op deze gronden, is de minderheid ooa thans nog tegera een tapvérbod voor dez$ gemeente gekant, La ii_a. -J*

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5