15e Jaargang. VRIJDAG 18 JANUARI 1924 No. 43S0 boABONNEMENTSPRUSbodraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal éij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. (Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen l Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advorSenftiën 30 cenl per regel» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het v dubbele van het tarief berekend. u Kleine advorientfën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ven huur, koop en verkoop 10.50. QH nummer bestaat uit twes bladen. V Waarom toch? Er is gister iu de Tweede Kamer nar mens alle drie de reclitsche partijen ver klaard, dat. de coalitie niet ls verbroken, niet ia beëindigd. "Wij verwijzen daarvoor naar ons ver slag, waarin wij eenige uitlatingen ge spatieerd hebben doen drukken. Op één uitlating willen wij echter hier even de aandacht vestigen, n.l. die van den heer Schokking, leider der Chr.-His- lorischen: „Tusschen rechts en links bestaan ver schillen, waarbij die tusschen Protes- tantsch en Katholiek klein zijn Deze bewering, waarmede de Katholie ken zich vereenigen zooals ook uit hun practijk wel duidelijk blijkt dringt bij ons 'n enkele vraag naar voren, en wel naar aanleiding van een recent gebeuren in onze stad Leiden, 't Is deze vraag: Als tusschen Proles tantsch en links het verschil veel grooter is dan tusschen Pro- lestantsch en Katholiek waarom wordt dan door sommige dominé's b ij voor keur geageerd niet tegen links, niet ^te- gen het ongeloof, maar tegen Roomsch-.... Waarom op een eersten avond van een apologetischen cursus, zooals j.l. "Woens dag in Leidon, niet gegeven een apologie voor het Protestantisme, maar een bestrij- diug niet allereerst van het ongeloof, maar van Ttome, en dan nog wel zóó, dat wij kunnen het niet anders zeggen *cr enorme onwaarheden werden ver teld van de Katholieke loer, die geheel verwrongen en verdraaid werd voorge steld Waarom zulk een optreden? Het Protestantisme kan toch wel zich zelf aanbevelen en verklaren, zonder Rome te bestrijden en te belasteren? Gf hehooxen do op deze wijze optreden de dominé's misschien tot „links", zoodat ds. Schokking, naar diens eigen ver klaring, dichter bij do Katholieken staat dat hij deze confraters? 't Is mogelijk; maar wij betwijfelen het toch sterk, of zulks van allen kan worden gezegd. En waarom protesteeren de „reclitsche" Pro testanten er dan niet meer togen? 't Zijn enkele vragen; en als e8n Pro testant in ons blad dat ons zoo bevreem dend, dat o.i. onlogisch èn ook onwaar dige optreden van bedoelde dominé's zou willen U-achten te rechtvaardigen, hem zij bij voorbaat, natuurlijk binnen zekere g i-enzen, de gastvrijheid verzekerd. BUITEHLAHP Duitschland. De economische crisis De financieels toestand des r ij k s In do eerste 10 dagen van 1924 heb ben de rijksinkomsten, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, voor de eerste maai de uitgaven overtroffen. De ont vangsten bedroegen circa 100 trillioen, de uilgaven nog geen 64 trillioen, zöodat in dezo 10 dagen een overschot van 86 tril lioen werd verkregen. De Duitschers in den vreemde Duurte in eigen land Do Berlijnsche redacteur van de „Msb." schrijft: Over de aanwezigheid van talrijke Duitschers in den vreemde, waarover inen zich in het buitenland schijnt te ergeren, dient opgemerkt te worden, dat bet met het oog op de levenskosten momenteel veel goedkooper is in een goed hotel in Zwitserland of elders te wonen, dan in een burgermanshuishouden te Berlijn of elders in Duitschland. Ook over de slemppartijen in Berlijn zelf bestaat een onzuiver beeld." Zulks wordt het best geillustreerd door do groo- te werkloosheid, welke in het eethuisbe- drijf heerscht. Van de 28.000 personen, die onder gewone omstandigheden in dit bedrijf werk vinden, staan er nu omtrent 1500 arbeidloos op straat. Bovendien wordt in do café's en de restaurants per gast veel minder verteerd dan vroeger. Do bierbrouwerijen werken nog maar met halve kracht. Vele hotels rijn go- heel of gedeeltelijk gesloten en vele groote cafe's geheel, terwijl de destijds als paddenstoelen uil den grond verrezen Likörstuben weer snel verdwijnen. UIT HET BEZETTE GEBIED 5sl|. Ovtveenkomst met de Franschen "t Ook de Textiel-Industrie Onk de textielindustrie in het Ruhrge- bied heeft thans, naar de „Bergwerkszei- •itimg" meldt, een overeenkomst met de 'Franschen getroffen. Volgens de overeen komst krijgt de textiel-inclustrie een ver laging der douane-rechten voor den uit voer van haar producten uit het bezette gebied van a tot 2 pet. van de waarde der uitgevoerde artikelen, terwijl tot dusver de uitvoerrechten ongeveer B pet. bedroe gen. Bovendien zijn de uitvoerhoeveelhe- den der textiel-industrie verhoogd. De verplichtingen der textiel-industrie be staan in hoofdzaak hieruit, dat zij bereid moet zijn do gevraagde text-iel-producten op rekening der schadevergoeding te leve ren. Deze leveringsverplichting zal echter in den regel nieth ooger zijn dan ongeveer 15 pet. van de productie der verschillen de fabrieken. Het Schupo-proces Het verzoek aan revisio afgewezen De revisie-rechtbank verwierp het ver zoek om revisie van bet vonnis in het Schupo-proces van Dus-seldorf. Wcrkloozen- en Communisten-opstootjes. Te Aken. To Aken begint 't weer onrustig te worden. Groote troepen werkloozen trek ken door de straten en houden betoogin gen, ondanks het verbod der politie. Ook de separatisten beginnen zich woer te roeren. Op aanplakbiljetten maken ze be kend dat ze binnenkort weor terug zullen komen. Te Dusseldorp To Dusseldorp is liet gisteren tot eeni ge rustverstoringen gekomen. Zoo werden twee tramwagens ..door oen menigte be- toogers omvergeworpen. Bij bet uitgaan van een vergadering tor eere van do na gedachtenis van Rosa Luxemburg werd een groot aantal ruiten van de tramwa gens door do communisten vernield, tor- wijl do passagiers werden mishandeld. Ook werden vele automobielen aangehou den en de inzittenden mishandeld. Te Keulen, Remscheid en Hilden moest de politie eenige koeren optreden om de betoogers, uiteen te -jagen, waarbij een groot aantal arrestaties lieeft plaats ge vonden. ..i Het separatisme In de Palts. Het Engolsche standpunt. Do Britscho gezant heeft een bezoek bij Poincaró afgelegd. Engeland dringt er op aan, dat de hooge Rijncommissie niet het reclit heeft de daden van het separatisti sche directorium te Spiers te erkennen, welks verordeningen zij besloot met twee stemmen tegen één te „registreeren". Dit besluit word niet uitgevoerd on de kwestie werd uitgesteld op voorstel van België. Doch Londen stelt zich niet met eon een voudig uitstel tevreden, doch eischt een duidelijken toestand, welke geen enkele mogelijkheid eener de facto-erkenning van de z.g. autonome regeering insluit. Volgens de „Echo de Paris" werd in het onderhoud tusschen Poincaró en den Brit- sclien gezant te Parijs besloten, dat de Rijnland-Commissie de verordeningen van de separatisten niet zal erkennen. DE HERSTELKWESTIE. Het onderzoek der experts. De voorbereiding en te Parijs. Do commissie van deskundigen voor het onderzoek naar de middelen tot het sta- biliseercn van het Duitsche 3>etaalmiddel en het herstel van het Duitscke budget, heeft Woensdag onder voorzitterschap van generaal Daves twee zittingen gehouden. Van dr. Schacht, den directeur van de Rijksbank, was bericht ingekomen, dat hij Vrijdagavond te Parijs zal aankomen en Zaterdag ter beschikking van de commis- sie zal zijn. Generaal Dawes is van meening, dat ongeveer een week werken met de Duitsche vertegenwoordigers noodig zal rijn, om zich een duidelijk beeld te vormen van den toestand van hot Duitsche rijk op fiscaal en monetair gebied, en dat alsdan het oogenblik daar is om naar Berlijn te gaan en het noodige onderzoek ter plaatse in te leiden. Frankrijk. Do Fransche franc. Een verklaring van Poincaré. De minister van financiën De Lasteyrie, heeft gister de aangekondigde voorstellen tot bescherming van den franc bij de Ka mer ingediend. Daarop nam Poincaré het woord, ten einde te verklaren, dat de regeering in haai* geheel de verantwoordelijkheid mot betrekking tot de aanneming of verwer ping, alsmede ten aanzien van de bespre king der ingediende voorstellen aanvaardt. Frankrijk heeft wel ernstiger tijden ge kend, moeilijkheden, welke werden over wonnen door de dapperheid der soldaten en de volharding van bet Fransclie volk. Reeds het feit. dat de regeering haar vaste voornemen hoeft aangekondigd, de noodige maatregelen te nemen, is voldoende ge weest, een stijging van den franc-koers te bewerkstelligen. Wij zullen een einde ma ften aan bet hevige offensief, dat tegen den franc gericht is, indien wij hun, van wiedeze aanval uitgaat, him motieven ontnemen. De koers van een betaalmiddel van een land houdt verband met het evenwicht in zijn begrooting. Een regeering dient dus een volkomen ia evenwicht zijnde begroo- ling op te stellen, ion einde den specula- tours de troeven uit handen te nemen; die speculaleurs zullen slechte zakonmenschen blijken te zijn! De hulpbronnen van Frankrijk zijn on metelijk. Daar Frankrijk zich nooit met politieke of militaire avonturen zal in laten, kan de toestand zich slechts verbe teren. Do kenteekenen van zulk een verbe tering zijn talrijk. Men beschouwe slechts onze handelsbalans. In weerwil van den schijn, wordt de toestand vaü Frankrijk steeds heter. Aan gezien echt» de regeering van meening is, dat in den- logenwcordigen toestand on middellijk Verbetering moet worden ge bracht, is zij vastbesloten, die maatregelen (e nemen, welke 'Je juaraer zal goedkeuren. Een der voorgestelde maatregelen is het vermijden van t Ike nieuwe uitgave, of schoon dit buitengemeen lastig is voor de regeering, welk*! bovendien besloten heeft zonder verwijl andere bezuinigingsmaatre gelen toe te passen. Engeland. De debaiien in het Lagerhuis. Het juiste tijdstip van den dood van het Kabinet. Onder groot gejuich van de Liberalen on Labour-leden gaf gister in het Lager huis de liberale leider Asquitk te kennen, dat hij zou stemmen voor het amende ment van de Labour-party op het adres van antwoord op de troonrede, en hij zijn vrienden aanried hetzelfde te doen. Door deze verklaring is het lot der tegenwoor dige regeering bezegeld. Het gister aangevangen debat over het Labour-amenderaent zal worden voortge zet tot Maandagavond 11 uur, het tijdstip waarop dus de regeering ten val zal wor den gebracht. Rusland. Troisky moet plaats maken. Afgetreden als bds t uur te lid. De „Echo de Paris" verneemt uit Stock holm, dat Trotsky uit het bestuur van de communistische partij is getreden. (Vrij willig?) Het triumviraat Kamenef, Zmowjef, Sta lin, tracht hem als opperbevelhebber to ver vangen door den cavalerie-chef Boedjenny. Amerika. De revolutie in Mexico. Een chaos. Er is weinig betrouwbaar nieuws om trent do opstand in Mexico. De spoorweg verbinding tusschen Laredo en de hoofd stad blijkt niet te zijn verbroken. Het de partement van ooilog te Washington ver trouwt, dat een gedeelte van het oorlogs materiaal, waaronder zich ook vliegtuigen bevinden, in het bezit der Obrogon-regee- ring is gekomen, zoodat dit kan medehel- pen tot beslechting van den strijd, Intusschen baart de stand van zaken in het olicgebied een groote zorg. De oliebron nen zijn in banden van de rebellen, die het vervoer van olie naar Tampicoo en andere havens geheel afsnijden. Ingevolge een ontvangen bericht zijn de opstandelingen in de oliestreken zeer populair en men verwacht derhalve, dat de onderbreking van het olievervoer naar de kust, ondanks de protesten van bet staatsdepartement te Washingon, nog langen tijd kan duren. Een draadloos boricht van een tankschip in de golf van Mexico meldt, dat een ka nonneerboot der1 Mexicaansche rebellen gisterochtend om 11 uur de baai van Tara- pier heeft gebombardeerd. Toen het tele gram werd verzonden, waren ongeveer 15 schoten gelost. De Balkan. Ds Kleine Entente. Onoenigheid ter conferentie van Belgrado? Omtrent den afloop van de conferentie te Belgrado wordt gemeld, dat deze met oen wanklank is geëindigd, en dat dr. Be- nes blijkbaar ontstemd vertrokken ls. Te Belgrado zelf heerscht een crisis stemming, gevolg van het conflict tusschen den minister van huilenlandsche zaken en den Zuid-Slavischcn gezant te Parijs naar aanleiding van het vraagstuk der erken ning van sovjet-Rusland in het leven ge roepen. De bladen zijn van oordeel, dat of dr. Mintsjttsj of dr. Spalaikogitsj de consequenties uit dit conflict zullen moe ten aanvaarden. Alleen de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken is tevreden naar huis teruggekeerd. Dezo' was dan ook de oonige, die reeds te voren de geruchten over do groote betcekenis der conferentie van Bel grado had tegengesproken en daarbij liet doorschemeren, dat de belangen van Roe menië niet toelieten, op het gebied van de buitenlandsche politiek bondgenootschap pen te sluiten, die Roemenië in verband met de bestaande verdragen met Polen van de hand moest wijzen. De beraadslagingen te Belgrado hebben geleerd, dat de belangen van de verschil lende staten der kleine entente te zeer uiteenloopen, zoodat elk zich de vrije hand ook voor de toekomst wil voorbehouden. In het bijzonder is gebleken, dat noch Zuid-Slavië, noch Roemenië lust hebben, zich door Tsjeclio-Slowakije op sleeptouw te laten nemen; zij willen dr. Benes niet als woordvoerder van de kliene entente la ten optreden. Te Boekarest richt men zich duidelijk naar Londen en men wordt daarbij ge steund door de Polen, wier gezant to Bel grado reeds voor het begin der conferentie op opzienbarendo wijze het standpunt van Polen togen de kleine entente liet uitko men, hetgeen een indirecte demonstratie tegen Benes was. SSgSBiEÜLAIMD Het Schoenwetje. De Minister van Arbeid heeft ingevolge het z.g. Sehoenwetje bepaald, dat met 18 Januari invoer van schoenwerk, waarvan het bovenstuk grootendeels van leder is ver vaardigd, zal kunnen worden toegestaan indien daartegenover een aankoop van schoenwerk van binnenlanclsch fabrikaat staat tot een tweevoudige waarde van het in te voeren schoenwerk. Een buitenlandsch schip in Nederland besteld. De Finsclie regeering heeft- besloten een nieuwen grooten ijsbreker te bestellen, welke de Machinefabriek en Schepswerf van T. Smit Jr. te Rotterdam zal bouwen. De prijs mag ton hoogste f 1.5G3.000 bedragen. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Een nieuwe conferentie. jTar.t wij vernemen zullen de onderhan delingen over de bezuinigingsvoorstellen tusschen de directie der Nedorlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vakbonden, die Maandag werden afgebro ken, doordat beide partijen'niet tot over eenstemming konden komen, weder worden opgevat. Zaterdag as. zal opnieuw een conferentie- plan ls hebben. Tegen misdrijven op watergebieden. Een wetsontwerp ingediend. Eon wetsontwerp is ingediend bcoogendc voorziening ter bestrijding van de begunsti ging van misdrijven op bepaalde watergo- bieden. In de memorie van toelichting wordt erop gewezen, dat het- vervoer te water, in het bijzonder het internationale vervoor van massa-goederen een gunstigen voedings bodem voor vermogensdelicten levert. Al leen Indirect is hier veel t-e bereiken als men de mogelijkheid van heling zooveel mogelijk opheft. Aldu3 heeft het ook de gemeente Rotter dam begrepen, die met -gebruikmaking van door de Helingwet verleende bevoegdheden ten aanzien van "haar havens een strenge controle op 't verkeer met de schepen heeft ingevoerd. Zoowel heb bedrijf van rivier- venter onder den dekmantel, waarvan ge makkelijk misbruiken plaats vinden, als dat van opkooper te water is daar onder regelen gesteld. Het behoeft echter weinig betoog, dat een dergelijk optreden van de gemeenten voor het- verkeer op de -groote rivieren, waar het opkoopersbedrijf evenzeer welig tiert, niet kan baten. Het betreft daar immers water gebieden, die over tal van gemeenten, ja ovor meerdere provinciën zijn verdeeld. Hier kon alleen het centraal gezag optreden. Het is den minister voorgekomen, dat voor der gelijke maatregelen niet anders dan heb Rijksgezag kan worden uitgegaan. Do aard dezer maatregelen is echter zoodanig dat regeling daarvan slechts 'bij algemeenen maatregel'van bestuur 'behoorlijk kan ge schieden. Het wetsontwerp strekt dan ook alleen voor dergelijke voorschriften de mogelijkheid te openen. STATEfg-SEfóERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van: gisteren. De Kabinetscrisis De katholieke leider dr. Nolens on der groote belangstelling hot woord nemende, zinspeelt op de artikelen over hom van den heer Van Vuuren in „De Tijd", waarin gezegd is, dat spreker karig is met vurige woorden. Bij deze gelegen heid zal spreker met zulke woorden nog meer gereserveerd zijn dan anders. (Vroolijkheid). Het aanblijven van het Kabinet is niet de meest gewenschte oplossing van de crisis. Wie meent, dat is aangestuurd, op NET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In Aken, Keulen. Dusseldorf en nog en kele plaatsen Is het onrustig. Verklaringen van Poincaré omtrent dc positie van de Fransche franc. Maandagavond om 11 uur zal het Ka- binet-Baldwin vallen. Asquith zal vóór d« motie van wantrouwen stemmen. Oneenigheid onder de Kleino Entente BINNENLAND. Het verdere debat over de Regeerings- verkiezing in de Tweede Kamer. Hei voornaamste: Dr. Nolens verklaart, dat geen der leden van de Katholieke fractie bereid was tot eenige samenwerking met de S. D .A. P. Minister Ruys verklaart, dat er nu geen afspraak met de partijen van rechts meer bestaat De plannen-Co- lijn zullen gehandhaafd blijven „voorzoo ver de omstandigheden zich niet hebben gewijzigd" (^een der leden van hei Kabinet weet iets van het voornomen der Koningin, om het ontslag te weigeren. (Staten Generaal). LEIDEN. Twee Leidsche personen verdronken. OMGEVING. Inbraak met geweldpleging te Oude- Wetering. het aanblijven, dan geldt dit zeker niet oor spr. en zijn fractie en spr. vermoedt dat hetzelfde gezegd kan worden van de andere fracties. Het is echter niet on mogelijk dat als een andere oplossing was gevonden, men zou ervaren hebben, dat het maar beter ware geweest hot oude Kabinet te houden. Welk Kabinet ware dan het beste geweest? In ieder geval hebben wij een verantwoordelijk Kabinet looclig wast een ander Kabinet kent onze Constitutie niet. De grondslag voor de verantwoordelijkheid van dat Kabinet ligt in het berusten hij do weigering van het ontslag door de Koningin. Het is in zijn wezen een reclitsch Kabinet: de groe pen waaruit het is voortgekomen zullen hun nieuwere betrekking lot het Kabinet niet kunnen verloochenen. .Wat de toe komst is van dit Kabinet? Krakende wagons loopen dikwijls het langst. (Hila riteit.) Aan de groepen der rechterzijde kan de lange duur en de oplossing der crisis worden toegeschreven. Do rechterzijde is tekort geschoten en het is moeilijk te be palen hoeveel ieder der drio groepen er schuld aan heeft. Men bedenke dat een reclitsch Kabinet do Kabinelskwestie stel de en het zou voorbarig rijn af te leiden dat de samenwerking tusschen do drie groepen voor goed van do baan is. Sommigen wenschen dit wel maar dia samenwerking bestaat reeds lang en beeft wel eens meer verkoeling gekend. Zij bo- rust nog altijd op een gemeenschappelijke wereld en levensbeschouwing, ook op poli tiek terrein. Daardoor is verschil van op vatting over concrete vragen niet uiige-» sloten. Daarbij kunnen zich moeilijkheden voordoen die een vorgelijk noodig makon Spr. heeft al 27 jaar lang gehoord dat er een andere par tij groepeer ing moet komen Het verloop der crisi3 besprekendo vraagt spr. of voldoende pogingen zijn aangewend om tot een andero oplossing to komen. Spr. is niet voor het verloop verantwoordelijk. Hij gaat do verschil lende opdrachten na. Do opdracht van een rechtsch Kabinet mislukte; die van een oxtra-parlementair Kabinet eveneens. Er is toen een opdracht geweest aan de rech terzijde. Wie daartoe geadviseerd heeft, weet spr. niet. Die opdracht is niet aan vaard. Het denkbeeld was niet van spr. uitgegaan. Een antecedent is er geweest in 1907, toen do opdracht is gegeven aan de rechterzijde. Gezegd is dat rechts en links moesten samenwerken. Bedoelde men dan do geheele rechterzijde en de gehecle linkerzijde? Dat zou niet gemakkelijk ge- weest zijn. Spr. zegt dat in het verloop van de crisis spr. zich heeft moctep vergewissen van do stemming in zijn fractie. Z.ij was bereid de samenwerking met ■de andere rechtsche fracties voort to z e 11 o n, ook na de misluk king van Mr. Kooien; zij was niet be» reid samen to werken met do sociaa 1-democratischo fractie De regeeringsverklarng slaat op den grondslag van de realiteit. Het votum van 26 October bemstto op verschillende mo tieven; het Kabinet aanvaardde het ala een feit en die aanvaarding rechtvaardigt rijn aanblijven. Spr. hoopt dat de fin an-» cieele toestand zoo spoedig mogelijk her-i steld moge zijn. Een beroep op de Slaten-Generaal sluit de regeeringsverklaring. Do afgeloopen maanden zijn rijk aan ervaring op staat- 1 kundig gebied en hebben geleerd dat dez§

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1