15e Jaargang. DINSDAG 8 JANUARI 1924 No. 4351 jOeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling jVoor Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week (2.80 per kwartaal. France per post I 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor do Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., iuii Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gswona advartentidn 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 2 dubbele van bet tarief berekend. Kleine adverlenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop 10.50. 9it nummer bestaat uit twee bladen. Het krijgt geen ontslag. '"t Is niet anders kunnen gaan blijk- fcaar; de vorming van een nieuw ministerie is onmogelijk gebleken. En de Koningin heeft nu de ontslagaanvrage van het mi- nis terie-Ruya niet ingewilligd. Het ministerie-Kuys zal dus zijn taak voortzetten. Een tegenspraak met de door minister Buys voor de Vlootwet-afstemming afge legde verklaring ligt hierin niet, wat duidelijk is. Het ministerie wilde immers heengaan, maar de Koningin heeft geen kans gezien om een ander daarvoor in de plaats te krij gen. Het moet dus nu wel blijven. Misschien dat de een of ander zal spreken fvan „comedie"; maar voor een ernstig toe schouwer is het nu toch wel zonneklaar ge worden, dunkt ons, dat de loop van zaken een dergelijke oplossing naar voren heeft geschoven, tegen andere bedoeling en ander streven in. De toestand zal er echter niet gemakke lijker op geworden zijn noch voor het 'Ministerie zelf, noch voor de meerderheid. Een enkele, zich allereerst naar voren dringende vraag: Wat moet er nu gebeu ren met de Vlootwet?De tien katholie ke tegenstemmers kunnen toch, dunkt ons, niet of heel moeilijk terug, krachtens hunne jverklaringen of krachtens hun met gegeven verklaringen instemmend stilzwijgen. Zal dan de regeering water in de wijn doen?..- Men ziet het, dat een spoedige botsing tusschen Regeering en Kamer lang niet is /uitgesloten. En -dan zou er geen ander mid del dan kamerontbinding en verkiezingen gijn, met bijv. als inzet het ontworp-Vloot- iwebl i 't Schijnt vast te staan, dat een tweetal ministers individueel hebben besloten, toch heen te gaan, en wel de heeren Aalberse jen De Visser. Door de uittreding van de genoemde ministers echter zal het aninisterie-Ruys wellicht ook al niet sterker komen te staan. Indien andere ministers dit voorbeeld zouden volgen en individueel izouden bedanken, dan zou heb ministerie- IRuys toch verdwijnenMaar zulks mag niet waarschijnlijk worden geacht. Wij gaan een toekomst in, waarin iedere dag een verrassing in de politiek kan bren ger. aUITEHLAHP De Crisis in Ouitschland. De Duitsche financiën. Geen critiek op de rentenmark. Haar do „Deutsche Handelsdienst" ver neemt heeft generaal v. Seeckt den eco noom en statisticus Richard Calmer te Berlijn-Wilmersdorf laten waarschuwen, omdat hij in zijn „Wirtschaftliche Tages- jberiehten" van 24 Dec. 1.1. in een artikel „Wokin die Reise gekt" de rijksregeerng heeft' verwelen, door een nieuwe inflatio het volk bewust of onbewust, te bedriegen. Dergelijke artikelen kunnen het vertrouwen dn de economische maatregelen der regee- rir.g schokken en onrust onder het volk ■wekken. Dij herhaling zal tegen den schrijver .worden opgetreden op grond van de bepa lingen van den slaat van beleg. Dit optreden van do militairen vindt in de „Lokal Anz." afkeuring. Het blad jmeent, dat het vertrouwen in de finan- ciec-lo regeeringspolitiek allorminst ge diend wordt door het beletten van eerlijke objectieve critiek van volstrekt deskundi gen, dio eventueel weerlegd, maar niet ge smoord moet worden. Het rechtsche blad zou gaarne zien, dat de rijksminister van 'financiën zelf, in het belang van de hem opgedragen taak, in dezen geest met ge neraal v. Seeckt overleg zou plegen. De Sociaal-Democraten in Saksen. [Aftreden van den premier geëischt. De partijdag van de Saksische sociaal- 'domocratio heeft gisteren met 74 tegen 116 stemmen het aftreden van den eerst eenige 'dagen geleden gekozen nieuwen Saksischen piinister-president geëischt. Voorts heeft de partijdag met groote meerderheid de on middellijke ontbinding van den Saksischen landdhg geëischt. Heldt blijft aan. Volgens een bericht uit Dresden zullen 'de Saksische premier, Heldt, en de andere socialistische ministers ondanks den eisch .van den partijdag der Sakischa sociaal- jdemoeratie niet afgetreden De groote coa litie blijft dus bestaan en de Landdag Wordt niet ontbonden. UIT HET BEZETTE GEBIED. Nieuw arbeidsconflict aan de Ruhr. Groote uitsluiting in de Dusseldorpscho metaal industrie. Iu de Dusseldorpscho metaalindustrie is ten gevolge van een loonconflict een zeer gespannen toestand ontstaan. Tot dusver zijn ongeveer 30.000 arbeiders uitgesloten De communistische bedrijfsraden ageeren voor een algemeone staking. Een geheime organisatie in het Rij'niand ontdekt. Van Fransche zijde wordt gemeld: De Fransche autoriteiten in het Rijn land hebben een geheime organisatie ont dekt, welke onder het mom van anti-sepa ratistische tendensen onder do bevolking anli-Franschgezinde en onder de troepen anti-militaristische propaganda voeren, terwijl zij tevens opwekte lot daden van ge weid. De leden dezer organisatie ontvin gen hun bevelen uit Heidelberg van de zelfde leiding als de vroegere organisatie „Pfaltz-Zentrale", welker opheffing reeds tot twee maal toe door de geallieerden was geëischt, terwijl de Duitsche regeering ten opzichte van de opheffing van deze orga nisatie had verzekerd, alle noodige maat regelen te hebben genomen. Geen terugtrekken der Engelsche troepen uit het Rijnland. In do pers van het vasteland is een ze kere mate van ruchtbaarheid gegeven aan oen bericht, als zoude de huidige regeering besloten hebben de Britsche troepen uit Keulen terug te trekken en de Britsche vertegenwoordigers in de Commissie van Herstel en den Gezantenraad terug te roe pen. In officieelo kringen wordt dit be richt nadrukkelijk tegengesproken. Het aantal Duitsche gevangenen. In de gevangenissen van hot Rijnland en het Ruhrgebied bevinden zich nog c.a. 2000 door de Franschen gevangen gezette Duitschers. DE HERSTELKWESTIE. De Fransch-Duitsche toenadering. Rechberg over den verzoeningsgezind e n geest te Parija. Arnold Rechberg heeft een onderhoud gehad met een vertegenwoordiger van de „Kölnische Zeitung" waarin hij o.m. heeft gezegd: „Mijn besprekingen met de Fransche staatslieden hebben tot een zeer belang rijk resultaat geleid. Zonder uitzondering hebben de Franschen zich tegenover mij be reid verklaard om tot overeenstemming te komen met de Duitschers. Zelfs hebben officieele personen in Frankrijk woorden van verzoening gesproken, zooals die se dert het einde van den oorlog niet meer zijn gehoord. Wanneer de Rijnsch-West- faalsche grootindustrie zich tegenover deze verzoeningsgezindheid stelt, pleegt zij zelfmoord. Ik zal binnenkort den Rijks kanselier verzoeken mij te ontvangen, op dat ik hem kan uitleggen, wat de Fran sche ministers mij in urenlange bcsprekin gen hebben gezegd. Ik geloof niet, dat, ge zien den groot-en nood waarin het volk verkeert, één Duitsche Rijkskanselier de verantwoordelijkheid 'op zich zou durven nemen, om de hand, die Frankrijk ons toesteekt, te weigeren". Voorts heeft Rechberg een schrijven ge richt tot de „Neu© Berliner Zeitung", waarin hij de pers verzoekt haar critiek uit te stellen, tot zij een volledig overzicht zal hebben verkregen van bet resultaat van do door hem gevoerde besprekingen. Rechberg geeft in dit schrijven tevens de verzekering, dat dit resultaat nieuwe hoop volle vooruitzichten opent voor het Duit sche volk. Frankrijk. De Senaatsverkiezingen. Hot oordeel der bladen. De Franscho bladen leggen er den na druk op, dat de algemeen© positie der par tijen onveranderd is en dat alle gekozenen, behalve de twee geunifieerde socialisten, voorstanders van Poincaró's buitenland- sche pjolitiek zijn. Het „Journal" zegt, dat de triomfale herkiezing van Poincaxó cn de goedkeuring van zijn politiek door bij kans alle kiezers hem nieuw gezag ver- leenen in den strijd voor de verdediging van Frankrijk's rechten. De fraude met de medische bonboekjes. Een tiental doktoren veroordeeld Men herinnert zich dat geruimen tijd geleden een bedróg op groote schaal aan het licht is gekomen, gepleegd door me dici en apothekers, die de z.g. bonboek jes, waarop oorlogsverminkten gratis ge neesmiddelen kunnen erlangen, misbruik ten tot het zich verschaffen van allerlei artikelen voor eigen gebruik. Het schan daal werd is Marseille ontdekt, doch bleek later in nog tal van andere steden even eens te hebben plaats gehad. Verscheidene bekende en geachto medici waren er bij be trokken en moesten zich verantwoorden. De rechtbank van Bordeaux heeft thans do eerste groep beklaagden berecht en vier doktoren veroordeeld tot vier a zes maanden gevangenisstraf en verbod tot het uitoefenen der geneeskunde gedurende vijf jaren: vier anderen bij verstek tot drie a vier maand enen gevangenisstraf met een boete van twee tot drieduizend francs. Eveneens werd een apotheker tot vier maanden gevangenisstraf en 3000 fres. boete veroordeeld. Poien. Polen en de kleine entente. Een uiteezetting van liet standpunt der rcgecring. In verband met de a.s. bijeenkomst der kleine entente te Belgrado publiceert de Poolsche regeering een soort uiteenzet ting van haar standpunt inzake buitenland- sche politiek. In deze verklaring wordt gezegd, dat Polen niet kan denken aan een aansluiting bij de kleine entente, omdat Polen een eigen buitenlands'che staatkunde hoeft ge kozen, die het denkt te blijven volgen. Maar van den anderen kant heeft Polen herhaaldelijk blijk gegeven de verschillen - do .staten der kleine entente genegen te zijn; het wil vriendschap zonder zich de handen te binden. Reeds wegens zijn aardrijkskundige ligging moot Pélen politieke verbintenis sen vermijden, die zijn vrijheid van bewe ging naar de eene of de andere richting zouden kunnen beperken, zonder biervoor een behoorlijk equivalent aan te^ bieden. Het nieuwe Polen kan zich in zijn politiek niet uitsluitend laten, leiden door overwe gingen van politiek, dio centraal-Europa betreffen, omdat het ook in het Noorden en in het Oosten zeer groote belangen heeft. De uiteenzetting herinnert dan verder do Staten der kleine entente, dio zoowei to Genua en Den Haag als in Genève is gebleken. Polen is niet voornemens veran dering in dezo samenwerking te brengen. De belagen der beide groepen loopen groo- tendeels parallel, doch dit beteekent niet, dat er eenige voordeel voor Polen in zou liggen, als 't zich door de kleine entente op sleeptouw liet nemen. Ten slotte wordt herinnerd aan het be zoek van Foch te Warschau en Praag, om er op to wijzen, dat Polen, hoewel bet in het samengaan met Frankrijk een der hoofdpunten zijner staatkundo ziet, zich toch zelfs door Frankrijk niet heeft laten overhalen, lid te worden van de kleine entente. Men blijft to Warschau do vriend schappelijke overeenstemming met de be doelde landen als een gewichtigen schakel- in de buitenlandsche staatkunde beschou wen, doch volstrekt niet als het allesover- heerschende feiL Juist het feit, dat dezer dagen te War schau een conferentie der Oostzee-staten plaats heeft, bewijst hoezeer Polen niet alleen als midden-Europeesche staat een rol speelt, doch ook gewichtige andere be langen in het oog heeft te houden. Servië. Joego-Slavië's oorlogsschulden Engeland vraagt in 1 ichtingen over betaling Naar de bladen melden is te Belgrado een Engelsche nota ontvangen, waarin om inlichtingen wordt verzocht omtrent de plannen der Joego-Slavische regeer ing tot betaling barer oorlogsschulden. In politieke kringen is men van mec- ning, dat de kwestie der geilleerde schul den noch in het algemeen, noch in het bij zonder voor Joego-slavië reeds rijp is voor een oplossing. Britschlndië. Onrust in Engelsch-Indië. Uit Delhi wordt geseind: Vier-en-zestig Akali Sikhs zijn te Gudwraa gearresteerd, wegens het niet opvolgen van een bevel der regeering om het comité hunner par tij te ontbinden. De politie wachtte vijf uren, tot de El klokhenen in den gouden tempel hun godsdienstoefeningen hadden gehouden, alvorens zij tot hun arrestatie overging. De houding der Akali's is provoceerend. De stad blijft rustig. Amerika. Het drankverbod voor de schepen. Opnieuw een Engelsche schoener opgebracht De Amerikaansche douane-autoriteiten hebben den» schoener „Muriel Minters", wrelke de Britsche vlag voert, in de Golf van Mexico, buiten de driemijls-zone, aan-, gehouden en naar do liaven opgebracht. Zij beweren, dat in het manifest oen oor spronkelijke lading van 3400 kisten whis key vermeld staat, terwijl er volgens de papieren van den kapitein 800 kisten min der zijn. De prijsvraag-Bok beslist. Het plan. De jury heeft uitspraak gedaan inzake de toekenning van den prijs van 50.000 dollar, uitgeloofd door deu Amerikaan Ed ward W. Bok (die, zooals men weet, van Nedcrlandsche afkomst is) voor het meest practische plan, dat Amerika in staat zou stellen om met andero naties te kunnen samenwerken voor de handhaving van den wereldvrede. De naam van den ontwerper van het bekroondo plan zal eerst worden bekendgemaakt na den uitslag van het re ferendum, dat betreffende dit plan in ge heel Amerika zal worden gehouden. Wordt liet bekroonde plan algemeen ook hij het referendum goedgekeurd, dan zal do ont werper er nog behalve deze 50.000 dollar nog een tweeden prijs "van gelijk bedrag ontvangen. Het bekroonde plan is in hoofdtrekken als volgt: Amerika zal zich, overeenkomstig het streven van staatssecretaris Hughes en wijlen president Harding, moeten aanslui ten bij bet Permanente Hof van Interna tionale Justitie. Amerika zal, zonder lid van den Volkenhond te moeten worden, zooals dezo thans is samengesteld, aanbie den om zijn huidige samenwerking met den Volkenbond uit te breiden en aan alle werkzaamheden van den Bond deel te ne men op de volgende voorwaarden: 1. Do militaire en economische macht moet worden vervangen door de moreele macht en door do openbare meening, zoo als oorspronkelijk lag opgesloten in do ar tikelen 10 en 16 van het Volkenbonds statuut. 2. De moreele beginselen moeten worden geëerbiedigd. 3. Geen verplichtingen moeten aan Ame rika worden opgelegd uithoofde van het vredesverdrag van Versailles, tenzij door verplichtingen door het Congres bij een wet worden aanvaard. 4. Het lidmaatschap van -den Volken- bon/L moet voor a^° :na^es morden open- 5. Voorziening in de verdere ontwikke ling van het volkenrecht. Do jury, waartoe oud-staatssecretaris Root behoorde, en voorts kolonel House, do vroegere vertrouwde van president Wilson, on miss Pendleton, koos uit 22.165 inge zonden ontwerpen eenparig het bekroonde plan. BIHBEKLAiaP De Kabinetscrisis. De ontslagaanvrage niet aanvaard. De Koningin heeft op het den 27en October 1923 gedaan verzoek van de Minis ters om ontheffing uit hun ambt, geant woord zich genoodzaakt te zien, dit niet in te willigen. Mr. P. J. M. Aalberse en Het Kath. Soc. Weekblad. Het jongste nummer van 'het K. S. W., no. 1 van <len 23sten jaargang, verscheen wederom onder redactie van mr. P. J. M. Aalberse, die ofschoon nog als Minister in functie in elk geval zijn portefeuille wensoht neer te leggen. Mr. Aalberse vangt in Jit. nummer een serie artikelen aan over het Economisch Liberalisme, een vrije bewerking van Heinrich Pesch „Die philosophischen Gruncl- lagen des ökonomischen Liberalismus". Aan zijn woord terinleiding ontlecnen we het volgende: „Moeilijk kon ik denken, toen ik mij be gin November verhond, om met 1 Januari de redactio van dit Weekblad te hervatten, dat ik op dat oogenblik nog geen ambteloos burger zou zijn. Na de zeer uitdrukkelijke en zelfs ongewone verklaring van den Voor zitter van den Ministerraad, dat na verwer ping van do Vlootwet niet alleen het Kabi net zou aftreden, maar dat zelfs de indivi- dueele ministers zich voor een volgend Kabi net niet meer beschikbaar zouden stellen, kon ik mij na 26 October vrij gevoelen, om over mijn persoon te beschikken. De moge lijkheid, dat zelfs na ruim twee maanden er nog geen nieuw Kabint zou zijn opgetreden, bestond zeker in theorie. Maar behoefde men daar practisóh ook mee te rekenen? Zeker, ook de vorige crisis duurde lang, maar de oorzaak daarvan was het buitens lands vertoeven van verschillenden, met wie onderhandeld moest worden Thans bestond deze moeilijkheid niet. Maar het schijnt bij ons gebruik te worden, dat een Kabinets crisis langer duur heeft dan in het buiten land oen Kabinet. Thans sta ik voor het feit. dat ik nog niet vrij ben. en toch mij bond. Veel van wat ik bij de hervatting van mijn oude taak in dit Weekblad had willen zeggen, zal ik daar om thans in de pen houden. Weldra zal er wel gelegenheid zijn, dit tot uiting te bren- NET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In de Dusseldorpscha metaalindustrie zijn 30.000 arbeiders uitgesleten. Rechberg over de Fransch-Duitsche toe nadering. De Amerikaansche drankautoriteiten hebben weer een Britschen schoener bui ten de 3-mijl grens gearresteerd. Groote brand in de haven van Londen. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft de ontslagaan vrage van het Kabinet-Ruys niet aanvaart Benoemingen in het Bisdom Haarlem. De verheoging van invoerrechten voor Hellandsche haring in Frankrijk. Berichten over ijs en schaatsenrijden in September 1918 verliet. Veilig is het al die jaren door de branding gestuurd door hem, dien ik hiervoor openlijk mijn harte- lijksten- dank 'breng. Maar is het Weekblad betzelfde gebleven, do omstandigheden zijn wel zeer veranderd. Wij hebben in 5 jaren snel geleefd. In de sociale wetgeving van ons land zijn wijzi gingen en aanvullingen gekomen van zeer verre strekking. De sociale organisaties zijn uitgegroeid, als niemand had verwacht, zoo zelfs, dat thans na dien 'springvloed reeds weer do eb gekomen is. De sociale denkbeel den hebben mede een verandering onder gaan; nieuwe gedachten zijn onder het volk •gebracht, vaak onrijp, vaak zonder te letten op het historisch verband, en hebben zoo aanleiding tot begrijpelijke verwarring ge- gven. De economische en sociale toestanden hebben evenzeer aanzienlijke wijzigingen ondergaan. Na korten opbloei een geweldige depressie en schier algemeene malaise. Van daar een zeer bedenkelijke verscherping in do^verhouding tusselien werkgevers enarbei- De „Nederlandschc Ha^ verneemt d<J. een benoeming* van Minister Aalberse in deh ofodredactie van „Het Centrum"" bin nen afzienbaren tijd kan worden tegemoet gezien. Ook wij hadden reeds lang van een der- glijk gerucht vernomen. Bij heden nog door ons inge. informatie, werd ons tor bevoegder plaatse medegedeeld, dat omtrent een dergelijke benoeming nog niets definitief:» vaststaat. Ontslag gehuwde ambtenares Het Comité, inzake het ontslag van de gehuwde ambtenares, heeft bericht gekre gen van H. M. dc Koningin, dat zij Woensdagmiddag 9 Januari ta kwarto voor 6 een deputatie uit het Comité zal ontvan gen. Een 10 millicen leeninj van Airsterdam. Do Gemeenteraad van Amsterdam is le gen hedenmiddag met spoed bijeengeroepen ter behandeling van een voordracht van B. en W. tot het aangaan van een lcer.ing van ten hoogste tien millioen gulden tegen een rente cn koers nader door B. en W. na overleg met de commissie van bijstand voor do financiën te bepalen. gen, Een paar korte opmerkingen dus sleclds. Ik vind dit Weekblad terug, zooals ik het KERKSI9EUW& Eerste plechtige H. Mis. De WelEerw. Pater Evcrardus Muien- graaf f. van 'het klooster der II.II. Harten te Valkenburg, droeg Zondagmorgen aan liet eenvoudig versierde altaar der St. Bnnifa- cius-kerk te Rijswijk zijn eerste plechtige H. Mis op. Tater Eve radius, in do wereld W. Molcngraaff, was vroeger bouwkundig ingenieur en is de zoon van prof. dr. Mn- longraaff, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Deze eerste plechti ge H. Mis had te Rijswijk, waar hij na zijn overgang tot het Katholieke geloof woonde voor hij in het klooster trad. veel belang stelling gewekt. Pater Molengraaff werd door den Zeer Eerw. Zeer Gel. Heer'J. D. J. Aengencnt, professor te Warmond, dio hem onder zijn leerlingen heeft geteld als presbyter-assis- tens geassisteerd. Als diaken en sub-diaken fungeerden de WelEerw. heeren H. C. Kop per t en C. F. J. Berkcmeycr, kapelaans der parochie. Tot de aanwezigen in het priedcr- koor behoorden pastoor H. A. van hcsseL O. F. M., pastoor A. M. Eilerbeck, O. F. M. en Pater G. Vrijmced O. F. M., allen van Delft. De feestrede werd uitgesi vo.cen <loo. ZeerEerw. heer J. S. van Buchem, r-.s.oor te Rijswiik. naar aanleiding der van het K. Evangelie: Wij nobben Zijn ster gezien en zijn gekomen om Hem te den.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1