Tweede Blad Zateraag 5 Januari 1924 UIT OE PEÊSS j SCHAPER TEGEN „HET VOLK". De Volkskrant schrijft: De heer Schaper kan de dingen soms jfrisch en raak zeggen. Dat doet hij ook Donderdagavond in Het Volk. Do redactie had zich met hand en tand •verzet tegen het voornemen der regee ring om,«waar ambtenaren moeten ontsla gen worden, te beginnen mot de gehuwde ambtenares niet-kostwinster. Dat mag niet, dat is reactie. 1 En nu de heer Schaper. Hij redeneert zooals ieder verstandig man of vrouw zal redeneeren. Het is hard, dat er slachtoffers zullen moeten vallen. Maar het is toch oneindig harder voor den man-kostwinner met een gezin ont slagen te worden, dan voor een vrouw, •wier man nog een kostwinning heeft. Kan men het recht en billijk noemen, viaagt de heer Schaper, dat een man, 'hoofcl van een gezin met kinderen, wan hopig rondloopt zonder middel van be staan, terwijl een ander gezin, zonder kin deren, een dubbel inkomen heeft? Aan de redactie van ,»Het Volk" houdt :de heer Sphaper voor, dat haar standpunt door de volksziel niet wordt goedgekeurd >en dat men daarmee de sympathie van de massa verspeelt. En heel nuchter merkt de heer Schaper op; dat hier eigenlijk geen kwestie is van vrouwenarbeid, maar van dubbele ver dienste. De zaak is hiermee, wat het geval in kwestie betreft, zuiver gesteld. Al het andere kan ze slechts vertroebelen Trouwens, de heer Schaper is niet de fcerste van links, die een gezonden kijk op üe zaak toont te hebben: vóór hean heeft reeds het „Hbld." en heeft ook de heer Hans te verstaan gegeven, dat de maatre gel der regeering volkomen billijk en recht (vaardig is. En wat doet nu de-redactie van „Het iVolk" na de stevige terechtwijzing van den heer Schaper? Ronduit ongelijk erkennen doet ze niet; zo haalt min ol: meer bakzeil in dezen vorm dat voor haar hoofdzaak heet ,,het gevaar, dat wat thans als crisismaatregel (verdeigbaar schijnt, de normale regel zal (worden". Neen, waarde redactie, hoofdzaak is, of een bepaalde maatregel rechtvaardig is of niet. En als hij rechtvaardig is, moet hij wor den genomen. Dat hij rechtvaardig is, heeft nu ook de lieer Schaper duidelijk aangetoond. BisanEBaLfiagp De Vleeschkeuringswet. Eon adres. Door den Ned. Middenstandsbond; den Ned. R.-K. Middenstandsbond en de Ver- eeniging van den Chris telij ken, Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland is aan H.M. de Koningin een adres gezonden van den volgenden in houd: „dat zij kennis hebben genomen van een adres, aan Uwe Majesteit gezonden, door den Chris telij ken Boeren- en Tuin der sbond in Nederland, liet -Koninklijke Nederlandsche Landbouw-Gomité en den Ned; Boerenbond; dat bij hen tegen het in dat adres ver vatte verzoek „om de uitvoering van de ,Vleeschkeuringswct en van het gedeelte van de Warenwet dat met de Nederland sche Landbouwproductie in aanraking komt en voorts de uitvoering van al zoo danige wetten, waardoor diep wordt inge grepen in het bedrijf sloven van den land bouw, onder te brengen bij de Directie FÊUILLSTON VOGELVRIJ. Wsia schetsen uit Fransctie familie- archieven Do brigadier was juist geen wreede man 5n koesterde geen haat tegen den priester, dien hij vervolgde; maar do natuurlijke eigenliefde van zijn stand duldde niet, dat 'het het slachtoffer liet entsnappen. Hij riep daarom dadelijk den gendarm, die onder zijn bevelen stond, en heiden ver wijderden zich in de aangegeven richting Do pachter koek hen een oogenblik na en toen hij hen de weiden zag ingaan, kwam er een vergenoegde glimlach op zijn ge zicht. Inlusschen kwam ook de bedelaar, die het houtgewas verlaten en de gendar men bij den boor gezien had, in grootea haast aanloopen, maar zij waren al voor zijn aankomst weggegaan. „Die'ezels", zei hij, terwijl hij een vreese lijke godslastering uitbraakte, hebben zich door dien Wentel, dien aristokraat, laten beetnemen, Als Wentel valsche aan wijzingen heeft gegeven", voegde hij er even later aan toe, „dan is dat een bewijs, dat hij den pastoor tegen gekomen is en weet, welken weg deze heeft genomen. Hij stuurt hen do wilgenhosclijes in, omdat de pastoor naar den tegenovergestelden kant 13 gevlucht Dat komt ook precies overeen met de richting, waarin hij liep, toen ik hem tegen kwam; o, hij zal mij niet ontsnappen' Ik zal de gendarmen hier af wachten". l 1h ging aan den rand van den weg zit- van de „Landbouw", ernstige bezwaren bestaan; dat toch mot name de Vleesclikeurings- wet en de Warenwet beoogen de bevorde ring der Volksgezondheid, door eischen te stellen ten aanzien van ,»waren", 'welke worden verhandeld; dat derhalve de Vleesclikeuringswet en ook de Warenwet, tenzij de hij Algemeenen Maatregel van Bestuur te treffen regelen verder mochten gaan, zich bezighouden niet met de productie, doch met den han del; dat derhalve de Vleesclikeuringswet en de Warenwet onder de af deeling Volksge zondheid thuis belmoren, en dat de vraag, onder welk Departement de afdeeling Volksgezondheid thuis behoort, in dien zin moet worden beantwoord, daf genoemde wetten naar hun strekking behooren onder het Departement v. Arbeid, Handel en Nij verheid en niet onder dat van Binnenland- sche Zaken en Landbouw; dat deze indeeling niet alleen theoretisch juist is, doch dat deze ook practisch van groote beteekenis is, wijl de Vleeschkeu ringswet en de Warenwet een steun ver mogen te bieden aan den bona-fide handel; dat om deze reden het niet alleen juist, maar ook zeer gewenscht is, dat de uit voering van Vleesclikeuringswet en Wa renwet bij het Departement van Arbeid, Handel en Ni' - beid berust; dat dan oo t uitgangspunt van ge noemd adres, i deze wettelijke maatre gelen (de Vleesckkeuringswet en voor een gedeelte de uitvoeringsmaatregelen inge volge de Warenwet) weliswaar eenerzijds ten doel hebben de Volksgezondheid te be vorderen, maar anderzijds ook regelend willen optreden, wat hetnft do wijze, waarop de landbouwproductie zal plaats hebben", in zijn algemeenheid onjuist moet worden geacht; dat deze onjuistheid "buiten twijfel staat, ten aanzien der Vleesclikeuringswet; dat ten aanzien der Warenwet de moge lijkheid kan bestaan, dat uitvoeringsmaat regelen komen op het terrein der Land bouwproductie; dat het zeer gewenscht ,is, dat dan in alle opzichten de belangen der landbouw productie worden beschermd; dat hiervoor allerminst noodig is de uit voering der Warenwet gedeeltelijk over te brengen naar een andere afdeeling van een Departement van Algemeen Bestuur; redenen, waarom adressanten Uwe Ma jesteit verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat de uitvoering der Vleesclikeu ringswet en Warenwet blijft berusten bij de afdeeling Volksgezondheid en dat deze afdeeling, wat genoemde wetten betreft, blijft onder het Departement, waaronder do afdeeling Handel ressorteert". Verlenging van Nederlandsche pasvisa voor Duitsche onderdanen. In verband met de wijziging van het ta rief van de visumkosten voor vreemdelin gen van Duitsche nationaliteit f 6 voor 1 maand, f 10 voor 3 maanden, f 18 voor 6 maanden en f 24 voor 1 jaar), verzocht de administrateur van het Rijkspaspoorten kantoor, om hij de verzending der pas poorten van Duitschers ter verlenging van het visium behalve het doel ook steeds den termijn aan te geven, waarvoor de verlenging gevraagd wordt, en daarbij het verschuldigd bedrag benevens de frankeer- kosten voor terugzending van het pas poort in te sluiten. Tevens wordt in herin nering gebracht, dat brieven met geld waarde aangeteeekend moeten worden ver zonden. Het groote conflict in de Textielindustrie. Het hoofdbestuur van den R.-K. Tex- tielarbeidersbond verzoekt ons opname van het volgende: Sinds Kerstmis staan in Twente en Gel- derschen Achterhoek 22.000 textielarbei ders op straat, doordat vanaf dien datum de uitsluiting ook buiten Enschedé is in gegaan. Behalve de 19 fabrieken, to Enschede die met een aantal van pl.m. 11.000 arbei ders reeds 6 weken zijn uitgesloten, kwa men daarbij op 24- December de volgende firma's: Stoomspinnerijen Weverijen/ voorh. S. J. Spanjaard te Borae; Kon. Weefgoeilerenïabriek voorh. C. J. Stork Co. te Hengelo (O.); Bontweverij „Insu- linde" aldaar; Twentsche Bontweverij al daar; Hengelosche. Bontweverij aldaar; ten, op dezelfde plaats, waar de pastoor vertoefd had. Bijna een uur verliep, zon der dat de bedelaar zijn plaats verliet; van tijd tot tijd wierp hij een blik langs den straatweg. Eindelijk kwamen de beide rui ters in het gezicht en zij waren na eenige seconden bij hem. „Hebt u niets gevonden, burger brigadier?" vroeg hij. „Loop naar den duivell Al twee uur lang jaag je ons door bosch en veld, door poelen en moerassen rond, en ik geloof, dat je een bondgenoot bent van den vervolg de» om de mannen van de politie een poets te bakken". „Neem mij niet kwalijk, burger, ant woordde do ellendeling huichelachtig. „Ik ben het niet eens met den vervolgde, om de vertegenwoordigers der wet een poets te bakken; maar wel degene, die u naar de weiden heeft gestuurd. O, ik ken hem, en als hij u daarheen heeft gestuurd dan wist hij heel goed, dat de vluchteling daar niet was. Maar u zult hem zeker snappen, als u mij wilt volgen". De brigadier trok een gezicht, dat dui delijk toonde, hoe onaangenaam Ihij zijn taak begon te vinden; maar hij waagde liet niet, den schurk af te wijzen. „Ik behoef u niet heel ver te brengen", ging deze voort. „Ziet u daar aan het einde der heide aan den kant .van Aira die •hooge hoornen?" „En wat moeten die?" „Wat die moeten? Achter die hoornen liggen de gebouwen der Dalhoeve, en daar zullen wij dengeno vinden, dien wij zoe ken". „Ben je zeker van je zaak?" »,Dat wil ik maar zeggen' Hebt u niet opgemerkt, dat hij in deze richting liep Eerste Nederl. Kanlfabrielc Do Jong <5b Van Dam aldaar; Kaloeufabrieken voorh. Amtzenius Jannink Co. te Goor; D. Jor- daan Zonen, Haaksbergen; D. J. ten Hoop en Zoon, aldaar; W. Kan te Olden- zaal; Stoomspinnerij „Twente" te Almelo; Ter Wceme Zonen te Neede; .Bontwe verij „Do Batavier" voorh. J. Willing Paschen te Winterswijk; H. Willink Co. aldaar; H. P. Gelderman Zonen te 01- denzaal; Koninklijke Oldenzaalsche Stoom weverij voorh. J. H. Molkenboer Jr. aldaar; NeederL Katoenspinnerij te Hengelo (0.); Katoen- en Linnenweverij voorh. H. J. ten Hoopen Zoon te Neede; N. V. tot Ex ploitatie van Ankersmits Katoenfabrieken te Deventer; Eibergsche Stoombleekerij voorh. G. J. ten Cate Zonen te Eihergen. Het aantal leden van den Katholieken Bond, die uitgesloten zijn is daarmee van 800 gestegen tot circa 2700, de uitkeerin- gen aan Roomsch georganiseerden van ruim 6000 tot pl.m. 30.000 per week. Elke week gaan thans verloren 1.056.000 zegge en schrijve een millioen zes en vijf tig duizend arbeidsuren en dat terwijl de werkgevers steeds roepen om langeren werktijd en meer werkuren. De arbeidersorganisaties verklaarden zich bij herhaling bereid tot overleg en tot concessies, eerstens ten opzichte van den werktijd en, nu de werkgevers verklaar den geen prijs te stellen op de werktijd verruiming, ook ten opzichte der loons verlaging op zichzelf. De poging van den heer Zaalberg noch die van de gezamenlijke Burgemeesters van Twente konden do werkgevers tot een zelfde toegevendheid bewegen, als do ar beiders in dezen reeds betoonden, zoodat dit conflict met zijn rampzalige gevolgen tot op heden onveranderd-voortduurt. De steunbeweging der R.-K. arbeiders beweging ten behoeve der Roomsch geor ganiseerden loopt in verschillende plaat sen goed, in enkele uitstekend zelfs, meer dere plaatsen echter zijn er waar het veel beter kon en ook moest gaan. De houding der arbeiders blijft voor beeldig. Een manifest <fer Communistische or ganisatie, waarin de arbeiders worden op gewekt zich meer op de straat te vertoo- nen en telkens weer opnieuw in massa to demonstreeren, werd verspreid, doch de arbeiders storen zich aan deze goedkoope raadgevingen der Communisten niet en blijven, voor zoover ze niet op vergadering of cursus moeten zi.in, kalm thuis. Dat ook do middenstand onnoemelijke schade lijdt door dit conflict is wel zeker, als men bedenkt, dat ongeveer f 400.0QÓ per week aan loonverlies minder in circu latie wordt gebracht. De burgerij zou dan ook niets liever zien, dan dat een spoedige oplossing in dit conflict verkregen werd. Ook voor de industrie ware dit to wenschen, evenals voor de betrokken arbeiders. Zoolang dit echter niet het geval is, dienen de uitgesloten arbeiders krachtig te worden gesteund. Al het mogelijke wordt dan oolc gedaan om do steunbeweging van de R.-K. Arbei dersbeweging zoo goed mogelijk te doen slagen. 9 De medewerking van allen is daarvoor noodig. In de eerste plaats de Katholieke arbei ders, maar ook de andere Katholieken heb ben belang bij een goed functioneeren van de steunbeweging der R.-K. arbeidersbe weging. Waar meerdere geestelijken en hoog staande Katholieke leeken, zich onomwon den en openlijk hebben gesteld aan de zijde der in het conflict betrokken arbei ders, behoeven wij daaraan niets toe te voegen. Bij het dringend beroep van deze hoog staande mannen om steun, kunnen we het laten. Alleen verdient het aanbeveling er op te wijzen, dat als men de georganiseer de Roomsche textielarbeiders wenscht te steunen, men alleen teekene op lijsten of bomien koopt, uitgaande van het R.-K. Vakbureau. De scheepbouworder naar het buitenland. Het Hbld. heeft vernomen, dat de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, die gedurende de laatste aoh- tien jaren allo schepen van de Stoom vaartmaatschappij Nederland heeft ge bouwd, voor de nieuwe mailboot, welke thans op een Franscho werf besteld is, had ingeschreven voor f 6.200.000. De Fransche aanbieding, die thans is toen ik hem u aanwees? Bovendien is daar een oude vrouw die op sterven ligt be grijpt u mij?" De brigadier wendde zich vol afschuw af, zijn kameraad greep krampachtig zijn sabelknop vast; snaar de schrik had hen zoo overmeesterd, dat zij niets antwoord den, maar den schurk volgden. Toen zij de genoemde hoeve bereikten beval de brigadier zijn ondergeschikte, het huis zorgvuldig te bewaken en niemand or in of er uit te laten. Toen ging hij zelf naar binnen en bevond zich tegenover een vrouw van omstreeks veertig jaar, wier kleeding en optreden aantoonden dat hij met een achtenswaardige boerin te doen had. „Madama" zei hij, „of veeleer burgeres, er is hier een afgezette priester"s ,iU vergist zich, mijnheer". „Noem mij burger, dat wil de wet zoo „Ik zal u noemen, zooals u wenscht". „U moet den priester, die hier is, aan mij uitleveren'" „Ik heb u immers al gezegd, dat u zich vergist; er is hier geen priester". „Ik zeg u, dat ik het weet en als u hem niet wil uitleveren, zal ik hem wel vin den". „U kunt hem immers "zoeken", antwoord de de pachtersvrouw kalm. Dezo kalmte en bedaardheid der vrouw brachten den brigadier al in twijfel. „Als die gemeene bedelaar mij weer bedrogen heeft, zal hij ervan lusten I" pruttelde hij en bleef een oogenblik besluiteloos staan; er kwam namelijk een goede gedachte in hem op, die echter door do vooroordeelen weer werd onderdrukt. „En ton slotte kan het mij eigenlijk onverschillig zijn", dacht aangenomen, moet f 1.300.000 lager zijn geweest; Verder verneemt het blad, dat van de 19 inschrijvingen, waarvan de meeste van Britscho werven, maar één Engelsche in schrijving beneden de laagste Nederland sche is geweest. - Men heeft daarom met een abnormaal geval, n.l. met valuta-concurrentie van Fransche zijde te doen. Aan de order voor de Maatschappij Ne derland zou, indien zij te Amsterdam ware geplaatst, voor een bedrag van circa f li millioen aan loon zijn verwerkt. De Fran sche inschrijving is, zooals gezegd, de som van f 1.300.000 lager geweest. Dit betee- kent, dat, al het overige gelijk blijvende, onze arbeiders ongeveer voor niemandal zouden hebben moeten werken, om een zoo voortreffelijk geoutilleerde werf als die der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij in staat te stellen, met de Fransche offer te te concurreeren. Aan een dergelijken toestand kan alleen door bijzondere middelen het hoofd wor den geboden, en nu vraagt het Ilbld., of in dit geval wel voldoende is getracht, door toepassing hiervan onze nationale nijver heid op de been te houden. Het blad denkt allereerst aan steun van rijk en gemeente. Aan het gemeentebestuur van Amster dam is, naar het HblcL van wethouder Wi- baut vernam, geen steun gevraagd. Ware het wel gebeurd, dan zou het college van B. en W., naar dezelfde wethouder ver zekerde, er sympathiek tegenover hebben gestaan. De opdracht van het groote schip aan de werf van de Nederlandsche Scheeps bouw-Maatsc'nappij zou hebben beteekend werkgelegenheid voor ongeveer 1000 ar beiders gedurende een jaar. Met dé regeering zijn wel onderhande lingen gevoerd en zij had .een belangrijk bedrag toegezegd, echter niet voldoende om het sohip van een Nederlandsche helling van stapel te doen loopen. Had de regeering 30 van het loon voor haar rekening willen nemen, wat wel ongeveer juist zal zijn, dan zou dit oen bedrag van 4* ton hebben uitgemaakt. De bouw an het buitenland brengt voor de scheepvaartmaatschappij hooge extra- kosten aan reizen van de directie, verblijf in het buitenland van ingenieurs voor het toezicht, enz., moe, minstens een bedrag van lfr ton. Bovendien geniet de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. een premie van 5%, d. w.z. haar inschrijving mag 5 hoogerzijn dan de laagste buitenlandsche inschrijving Brengt men ook deze premie in rekening, dan gaat er nogmaals ruim 3 ton af. Er blijft dus hoogstens een verschil van circa 4 ton of 6*% van de bouwsom. Het Hbld. vraagt verder, of de Neder landsche Scheepsbouw Mij, als er voldoen de tijd was geweest voor nader overleg, niet bereid zou zijn gevonden, desnoods een verlies te aanvaarden, ten eindo te voorkomen, dat haar groote werf aan de overzijde van het IJ zal moeten worden gesloten, hetgeen, naar verluidt, thans het geval zal moeten zijn. Zouden de onder- contractanten, de groote Duitsche of En gelsche leveranciers van constructie-ma teriaal etc., niet bereid zijn geweest, hun offertes nog eenigszins te verlagen, indien het vaststond, dat dezo belangrijke order hun anders zou ontgaan? Zouden do arbeiders, indien hun de si tuatie was blootgelegd, niet bereid zijn ge vonden-, concessies te doen ten aanzien van loon of werktijd of beide, ten einde te voorkomen, dat zij gedurende gcruimen tijd werkloos zouden zijn geworden? Waar de te overbruggen som, rekening houdende met do bovenbedoelde factoren, ten slotto zeer veel lager zou zijn dan het bruto ver schil tusschen de biunenlandsche en de buitenlandsche offerte, zou het o.i. niet uitgesloten zijn geweest, langs dezen weg in gezamenlijk overleg middelen te vin den, om aan den abnormalen toestand het hoofd te bieden. Gsmengde Berichten. UIT DE RADIO-WERELD. Radio-Concerten. -Zondag., 6 Januari, van 36 uur zal met liet Radio-telefonie-station P O G G der N.V. „Ned. Radio Industrie" Beukstraat hij, „omdat ik er niets door verlies. Als die arme pastoor mij ontsnapt, des te be ter voor hem! En zelfs maar ik moet mijn plicht doen". „U weigert dus, aan de wet te gehoor zamen", vroeg hij nu aan de paclilers- vrouw. „Ik weiger volstrekt niet, maar het is mij onmogelijk, u iemand uit te leveren, dien ik niet hier heb". ,,Dat zal ik oen3 zien". Bij deze woorden deed hij een deur open en begon met de huiszoeking. In de eerste kamer, die hij binnentrad, lag een zwakke oude vrouw op het ziekbed, dat met rood katoen omhangen was; oen jong meisje in boerenkleoding zat bij baar. „Wie zijn deze personen?" vroeg hij. „Dat is mijn zieke moeder", antwoord de de pachtersvrouw. „Dat weet ik; maar die andere?" „Een meid, die mijn moeder verpleegt, als ik in de huishouding bezig ben". j,Wie is daar?" vroeg nu de zieke. „Een gendarm, moeder' Hij beweert, dat wij een priester in ons huis verborgen hou den". „U weet zeer good", zei de zieke, terwijl zij zich in het bed oprichtte, „dat n al onze priesters verdreven of gedood hebt!" „Moeder, pas op'" vermaande do pach tersvrouw. „Ik oppassen? waarom? Zij kunnen mij hoogsten onder de guillotine brengen,en ook dat niet; want zoo lang zal ik niet lo ven, tot men mij naar Arras heeft ge bracht". „Ik heb niemand verdreven of onder de guillotine gebracht", antwoordde do gen darm. _j... 10, Den Haag, een radio-concert worden ge geven met medewerking van „Tho Jasz-Fel- lows" onder leiding van den heer F. Alt- mann, volgens onderstaand programma: 1. Le Perroquet (one step); 2. Saw Mill River Road (foxtrot); 3. When Buddha smi les (foxtrot shimmy); 4. When the Moon is smiling (Hawaian Wals); 5. I ain 't nobo dy's Darling (foxLrot); 6. Le Touareg (fox trot Shimmy); 7. By the Shalknar (foxtrot);' 8. Kitten om the Keys (piano solo); 9. Won- derfidl one (Wals); 10. Dumbell (foxtrot);' 11. That old Gang of Mine (foxtrot); 12. Big Ben (one step). Concert der N. S. F. op Zondag 6 Januari van 8.3010.30. Medewerkenden:; mevrouw Augusta Reclaire, zang. Mevrouw Leopold—Draper, piano. Do heeren Eug. Stokvis, cello, Dr. H. M. Leopold, viool en M. Yalkhoff, declamatie. Zij zullen liet volgende programma uitvoeren: 1. Trio: a. Allegro eón brio. b. Laigo cotf espressione, Beethoven. 2. Piano: Variations brillantes, C'hopin, 3. Zang: a. Largo, Han del, b. Liebesbotschaft, Schubert, c. der Fischer, Schubert, d. Arietta 'der Claudine, Schubert, 4. Declamatie. 5. Trioa. Larghet to con moto, Gade. b. Serenade, Widor. 6. Piano: a. Pierrette, Ohaminade. b. Wiegen lied. Kjerulf. c. Sérénade Florentine, Benj. Godard. 7. Zang: a. Madchenlied, Brahms, b. Am Sontagmorgen, Brahms, c. 't Avondt, Mortelmaus, d. In '-t woud, B. Zweers. 8. Trio: a. Mignonnette, Oh. Godard. b. Melo die, Rubinstein. Muzikale omroep, uit te zenden door heb station P O G G, don Haag; golflengte 1070 meter, op Donderdag 10 Januari 8 uur 30 nam. Vocaal kwartet, mevr. Jo Wes- selDe Graaf, mevr. Mea Ruys, de heeren Constant van den Elskoudt en Pierre Sam- pimon. 1. Ave Yerum Mozart; 2. Wcnn ich ein- nial soil scheiden. Bach; 3. -Schüpfung, Bach; 4. Integrae Yitae. (Radio Expres). De oplichting van 7'i ton. Naar aanleiding- van de oplichting van VA ton, waarvan volgens de „Maandagm." de Nationale Bankvereeniging, Scheurleer en Zonen's Bank en Slavenburg en Co do dupe zouden geworden zijn, heeft do „Avp." zich tot de betrokken instellingen gew-end, die mededeelden, dat het hier geen nieuwe zaak betreft. Het hierboven gesignaleerde geval betreft een poging tot oplichting, die de vorige maand te Gouda door een zekeren v. G. werd beproefd. 'Dat het geld dus „grootendeels verloren is" berust op fantasie. Do zaak is in handen van de justitie, die, Waar bet een inge wikkelde zaak geldt, slechts zeer langzaam vordert. Dit onderzoek af te wachten is onder de gegeven omstandigheden juister, dan het verspreiden van alarmeerende be richten. Naar verzekerd werd, is, zooala wij reeds meldden, Slavenburg en Co.'s Bank bij deze zaak niet betrokken. Opgelicht. Een firma uit do BarteljorLsstraal le Haarlem deed hij de politie aanei" dat zij opgelicht was door een man. ver zocht een drietal Jxmtiassen te wil Km be zorgen bij een te Heemstede womufle fa milie. De loopknecht ging met jes^en. op weg en gaf ze aan het opgegeven adres af. De firma vertrouwde echter het zaakje niet en zond haar knecht opnieuw naar Heemstede, waar bleek, dat de jassen al door een anderen man teruggehaald wa ren. De politic doet onderzoek. Dief in een koffer. De politie te Gera (Duits chland) heeft een man gearresteerd, die door voortduren de diefstallen de spoorwegen in de omge ving van deze stad onveilig maakte. Van beroep kistenmakei, had de mat» vnnv zich een kist getimmerd, welke gestoffo^l en met talrijke aan den buitenkant onzhfit- •bare luchtgaten voorzien op comfortabele wijze ruimte bood aan een persoon. Boven dien was aan de kist een mechaniek beves tigd, waardoor de kist op haar kant kwam te staan. Wanneer nu do koffer in een goederenwa gen was geplaatst, kwam dc dief nit zijn: Grotiaansch verblijf te voorschijn, door snuffelde de overige bagage, veranderde het adres op zijn koffer en verdween weer daarin met medenemon van de waardevolle gestolen goederen. De dief verliet daarna „Dat weet ik", ging de oudo vrouw voort, „u is geen beul, maar u is een van do leveranciers der guillotine." „Moeder, moeder'" smeekte haar doch ter. „Madame", antwoordde gelijktijdig do gendarm, die lioc langer hoe meer van streek raakte: „Ik doe mijn plicht, ik ben soldaat en gehoorzaam". „U is wel soldaat", begon de zieke weer „maar u en uw gelijken onteeren de uni form, die zij dragen. U is soldaat en daar om is u aan de grenzen, tegenover de vij anden van het vaderland, op uw plaats. U is soldaat en het is uw plicht, de pries ters en grijsaards, de vrouwen en kinderen tegen -do aanvallen der slechto mcnschen to verdedigen; en juist u tracht hen, die u moest verdedigen, aan do moordenaars over te leveren „Maar'ik hen immers gedwongen, do ontvangen bevelen te volbrengen", ant woordde de brigadier bedrukt. „Gedwongen'? Ik dacht, dat de repu-; bliek do vrijheid had geproclameerd? Dat -is dus de vrijheid dor republikeinenJul lie zijn slaven en niets meer!" „Maar als ik niet gehoorzaam, zal#n,cn mij guillotineeren". (Wordt vervolgd.) J

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7