Paus Adriaan. Dat in den loop der eeuwen ook eens oen Nederlander tot de Pauselijke waar digheid is opgeklommen, weten we alle maal, doch de levensbijzonderheden van dien Paus weet men minden' algemeen. Toch zijn ze k zeer wetenswaardig, zoo dat we goed meenen te doen, er een en ander van mede te deelen, deels geput ui t pastoor Goppen's lezenswaardige „Kerk geschiedenis van Noord-Nederland", deels elders gevonden. Onze beroemde landgenoot werd 1 of 2 Maart 1459 te Utrecht geboren. Zijn naam was Adriaan Floriszoon, met den bijnaam Boeijens. Men heeft beweerd^ dat zijn ouders van geringe afkomst waren wat trouwens niets zou hinderen wijl zijn vader -schuitenmaker en zijö moeder waschvrouw was. Deze meening is echter niet als geh'eel juist aan te nemen, daar het zeker is, dat de voorouders en naaste bloedverwanten van Adriaan dien tijd als schout en schepenen van Utrecht voor komen. De overlevering kent zijn vader als een niet onbemiddeld scheepstimmer man en houtkooper. Zijn eerste studiën maakte hij te Utrecht en later te Deventer en Zwolle. Op zeventienjarigen leeftijd begaf hij zicli naar Leuven, om zich op de hoogere we tenschappen, de wijsbegeerte en Godge leerdheid toe „te leggen. Hij werd door allen, die hem kenden, geacht om zijn godsvrucht, ijver en geregelde, sobere le venswijze. In 14-88 werd hij meester in de vrije, kunsten en ontving zijn aanstelling tot laeraar in de wijsbegeerte te Leuven. Spoedig vielen hem nu tal van bevor deringen en kerkelijke waardigheden ten deel. In 1490 werd hij kanunnik van St Pjelor to Leuven en ontving een prebende, aan welke de leerstoel dor theologie ver bonden was; tevens werd hij pastoor der begijnen, welke betrekking hij ook als Paus heb oud en heeft. Twee jaar la.ter be haalde hij den graad van doctor in de theologie en kreeg hij van hertogin Mar- garetha, weduwe van Karei den Stoute, de pastorie van Goeree. Zijne veelvuldige betrekkingen beletten hom weliswaar on der zijn parochianen te wonen, maar hij zorgde, dat een waardig priester tot zijn plaatsvervanger werd aangesteld en kwam dikwijls zelf over om te Goeree te pree- ken en biecht te hooren. Nog later, in 1497, zag-hij zich met eenparige stemmen zijner mede-kanunniken tot deken van St. Pieter te Leuven en vice-kanselier der lioogoschool verheven. Zoo groot was zijn roem, dat paus Julius II hem verzocht naar Rome te komen en daar een gewich tige betrekking- te vervullen. De omstan digheden beletten hem evenwel daaraan gevolg te geven, want in 1507 werd hij door keizer Maximiliaan belast met hei onderwijs en de opvoeding van den jeug digen Karei V. Utrecht was trotsch op den gevierden stadgenoot en betoonde hem erkentelijk heid voor den roem, welken hij zijner ge boorteplaats bijzette. Sedert 1905 was hij kanunnik van den Dom, werd in 1511 ka nunnik en thesorier van de St. Maria- kerk en in 1514 proost van St. Salvator. Op Adriaan, wien al deze benoemingen ongezocht werden aangeboden, oefende die vermeerdering van titels en inkomsten geen verkeerden invloed uit, doch hij maakte er gebruik van om veel wel te deen. Inzon derheid aan behoeftige studenten. Hij was nauwelijks deken van St. Pieter te Leu ven of hij begon in die stad een college voor behoeftige theologanten te houwen, dat naar hem het Pauscollege is genoemd. De jaren 1508- tot 1512 bracht de jeug dige Kare! V voor het grootste gedeelte te Leuven hij zijn leermeester door en algemeen is hekend, welk een invloed deze op hef gemoed zijns leerlingsverwierf. Zijn betrekking met het keizerlijk hof bracht kanunnik Adriaan in aanraking met de aanzienlijkste personen van zijn tijd en zulk een vertrouwen stelde men in zijn ■deugd, schranderheid en geleerdheid, dat men hem in 15 J 5 een hachelijke zending naar Spanje opdroeg. Deze slaagde uitne mend en had ten gevolge, dat de ko ningskroon' van Arragon aan Karei V ten deel viel en niet. zooals gevreesd werd, aan zijn jongeren brooder Ferdinand. Het bisdom van Tortose, alsook de benoeming U1TSLAG WEDSTFUJD! met een woord vooraf. Zooals ik Zaterdag schreef, zouden van daag de uitslag van onzen wedstrijd en de volledige lijsten bekend gemaakt worden. Het lot- is gevallen. Aan onze bureaux op het Rapenburg heeft de trekking plaats ge had. De prijzen kunnen- worden afgehaald, voorzoover de gelukkigen in de stad wo nen. a.s. Maandag vier uur aan de Redactie van onze krant en die buiten wonen, krij gen hun prijs net:es per-pest'toegezonden. Tk zm ze voor me die kleine «vriendjes en vriendinnetjes, die het lot begunstigd heeft. Ik hoor ze jubelen en juichen en zich zelf gelukkig prijzen vooral als ze strakjes hun surprise in ontvangst zullen nemen. Mij dunkt ik hoor ze al bij zichzelf liet voorne men maken ook voortaan van de partij te zijn, als wij'wederom prijsraadsels geven of door het insturen van versjes of ver haaltjes onze rubriek inlerressant helpen maken. En de anderen? Hier een zucht, daar een traan; ginds een ge momnel van afkeuring; weer elders een „wat-kan-het-me-schelen zo-o'u onnoozel prijsje te winnen; en weer verder op „dat is niets, lukt., het nu niet, dan lukt het morgen: eens krijg ik ook wat"! Juist, mijn vriendjes, laten we den laatsten uitroep ons goed in de gedachte leggen: „het is nu niét gelukt, een volgen den keer lukt het misschien wel": volhou den is de boodschap. Het is zeker jammer voor de velen, die niets kregen. Maar wat zullen we eraan doen? Was ik rijk, ik be stelde heusch een wagon vol prijzen en gaf Ti allen wa t, maar nu zal dat niet gaan. Nu kan "i 1c jelie alleen mijn deelneming betui gen bij zooveel verdriet, meer niet. Dat is wel een schrale troost maar het is toch wal. niet waar? En nu feliciteer ik de zes gelukkigen" op miin beurt. Laat dit prijsje een aansporing zijn om altijd mee te doen en mee to hel- nen om van ons rubriekje iets moois te ma ken en dan ben ik niet alleen tevreden maar ook uw ouders, die eveneens met plei- z.er ons kinderboekje lezen en die zoo gaar ne zien, dat jelie me door woord en daad helpt of zooals Acnes Elligens in haar versie Zaterdag zei: dat jelie mee helpt met. hoofd en hand." En nu zullen we eens zien wie de gelukki gen waren: 3e prijs:'Zilveren Polshorloge, Clasina Juffermans, Kooistraat 4, Leiden. 2e prijs: Schilderij, Jacoba van Fessem, Heerengracht, Leiden". 3e prijs, Ink ts tel, Pietje Wesselman, Roe- lofarendsveeri, Zuidhoek. 4e prijs, Zilveren Potlood, Margaretba V. h. Hoofd, Zevenhoven:, Warmerdam". 5e prijs, Beursje, 'Antoon Westen', Don kers teeg 1, Leiden. 6e prijs, Surpricé, 'Anton Koot, Hooge 'Rijndijk B 33, Hazerswoude. Zietdaar de gelukkigen! Eiï nu "zal ik de oplossingen zelf geven, terwijl ik voor groep CB. Ellen het woord, geef, die in een aller aardigst versje de oplossingen heeft uitge werkt. Ik dank Ellen bij voorbaat en blijf op haar-rekenen. Elk voor zich tracht dus te zien of zijne oplossingen gelijkluidend Oplossingen Groep A. Opl. I: zwart. Opl. II: (geef ik later). Opl. III: 24. Opl. IV: waterkaterlater. Opl. Vpap. Oplossingen Grosp B. No. 1. Wat drijven blijft op 't water, Dat is beslist wel kurk. Maar zonder hoofd een eiland Der Zuiderzee, da's U r k No. 2. Een, twee, dan drie en vier nog, Met vijf, zes, zeven saam, Dat zal een vrucht ons geven, Amandel is haar naam. Twee, drie, vier is uw vader, Uw vader is een man. Wel dom is hij, die dit nu, Niet spoedig vinden kan. Twee, een, vier, vijf, is vlechtwerk, En dat is dan een mand! Wel neen, dat was niet moeilijk 't Lag spoedig voor de hand. Zes zeven meet de lengte. Ja, ja, ik raad. het wel. Een ieder zegt nu dad'lijk. Dat is dan wel een el No. 3. Het woordje rat in tweeën Geeft r als voorste deel. Twee vijfde paard is aa, Ontbreekt er nu nog veel? Welnee, van duif het staartje! De f zet die maar hier Vlug naast de R en se Wie kent nu niet dit dier? 't Geheel is dus een vogel. Een raaf zoo'n koolzwart beest, Zoo heel erg moeilijk is toch! Dit raadsel niet geweest. No. 4'. De stam van 't werkwoord spare®, Ja-, dat is zeker spaar, Min nog een enkele letter, Blijft over twee, of paar. Laat' weg nu nog een Ietter, Dan blijft er over:' aar, Een deel van 't rijpend koren Ook dat is alweer Haar. Dan nog een letter schrappen, En' zie, men krijgt een' ar, Dit ding gebruikt men 's winters iWanneer de kou is bar. No. B. 1 'Als zeé përsoifen: zitten, 'Aan tafel stil bijeen', N 'En dan van plaats verander e^- [Waar kunnen zij dan heen? tot koninklijk gezant en raadsman van den beroemden kardinaal Ximencs, die in naam van Karei als regent Spanje be stuurde, waren het loon zijner verdien sten. Na zijn verheffing tot bisschop ontdeed Adriaan zich van zijn beneficiën, met uitzondering van de Proosdij van St. Sal vator, het kanonikaat van St. Marie te Utrecht en het pastoraat der Begijnen te Leuven, welke hij behield om in het onder houd vooral van het Pauscollege te voor zien, en om, zooals zijn plan was, een tweede collego te Leuven en een Universi teit in Utrecht te stichten. Naar Utrecht gevoelde hij zich steeds getrokken; daar wenschte hij in de toe komst zijn verblijf te vestigen, en zoo gaf hij de noodige hevelen om er een huis op tr trekken, hetwelk, ofschoon vergroot, nog onder clen naam Paushuizo bekend is. Zelfs nadat hij in 1518 tot de waardig heid van kardinaal was opgeklommen, mocht do bouw van het huis niet worden gestakat, want, zoo zeide: ,,A1 zou ik ook Paus worden, te Utrecht zou ik willen wonen." Maar Gods voorzienigheid beschikte an ders. In November 1517 overleed kardi naal Ximenes en nu werd Adriaan door Karei V met de zorg voor de Spaansche staten betast. Zijn erkende eerlijkheid van karakter en onpartijdigheid verwierven hem, ondanks dc fel bewogen tijden, welke Spanje toen te doorstaan had, de achting zoowel van het voik als van den adel. Nog wijdde Adriaan zijn beste zorgen aan de Spaansche belangen, toen hij geheel on verwacht de tijding ontving, dat het H. Collego dea* kardinalen, in conclaaf te- Rome, hem met eenparige stemmen tot op volger van Pa.ua Leo X had gekozen (9 Januari 1522). Met de uitbundigste vreugdo werd deze tijding in Spanje begroet; van alle zijden werden hem gelukwenschen aangeboden. Adriaan zelf deelde echter niet in die blijdschap, doch sprak zuchtend: „Als deze boodschap waarheid zegt, heb ik veel reden om te treuren." En toen zijn ver kiezing officieel werd bevestigd, schreef liij aan zijn vriend Floris Oem van Wyn- gaarden, pensionaris van Dordrecht: „Er is niemand, die daarover niet verwonderd en verbaasd staat, dat een arm mensch bijna bij iedereen onbekenden zoo ver Bijvoorbeeld A gaat zitten. En krijgt nu buiten kijf. Zijn viienden aan zijn zijden Cm beurten alle vijf. van de hand zijnde, door de eenparige stemme# der kardinalen tot stedehouder van Christus is gekozen. Maar het is licht bij God, den arme zoo schielijk te verhef fen. Ik schep geen vermaak in die eer en schrik voor zoo groote last. Liever had ik gewild buiten pauselijke, kardinaalsche en bisschoppelijke waardigheid, in mijn proos dij te Utrecht God te dienen; maar ik durf God, die mji roept, niet wederstaan en hoop zelfs dat Hij mijn onvolmaaktheid zal aanvullen en mjj genoegzame kracht verleenen om dien last te dragen. Ik bid u. bid God voor mij en doe godvruchtigen bidden, dat Hij mij onderwijze om zijne geboden wel nit te voeren en mij waardig te maken zijn kerk op te bouwen." In Utrecht had men het eigenhandig be richt van den nieuwen Paus niet afge wacht om diens verheffing met grooten luister te vieren. De stadsarchieven gewó-' gen van een schitterende processie met het H. Sacrament op Dinsdag 28 Januari 1522, welke als Zondag moest gevierd worden; van vreugdevuren op de bruggen over de Oude Gracht: van belooningen door de. stad uitgeloofd voor de schoonste ver siering: van kwijtschelding van straf aan veroordeelden, mits deze naar Bcme zou den reizen cm den nieuwen Paus te eeren, en voorts van groote uitdeelingen aan armen en behoeftigen. Geestelijkheid en overheid zonden brieven van geluk- wensch aan den Paus en overal heers h- te opgewekte geestdrift. Paus Adriaan verliet den 5den Aug. Spanje, kwam den 28sten d.a.v. te Rome aan dat gaat tegenwoordig vlugger! en werd den 31sten Aug. op plechtige wijze kroond. Hierover een volgende maal. AJO. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (le helft Januari.) Nadruk verboden. 1924. Nieuwjaarsdag! Deze dag is als een Dat gaat dan langs het rijt-jee, Eerst zes maal vijf maal vier. Dan drie maal twee, ten slotte Heeft .iedere gast pléizier. Want zevenhonderd twjntig Is waarlijk het getal, Dat f.in gee ft hoeveel malen, Men plaats omruilen zaL Ellen'. Lieve kinderen, Nu ben ik weer aan het eind van mijn ta-ak. Ik dank jelie allen zeer en ik hoop, dat ik- ook in de toekomst steeds op u allen kan- rekenen en blijf met een stevige handdruk Uw liefh. Red. v. d. Kinderrubriek. A, Kinderan van S tot 11 jaar. Piet de Jong, B 30G, Roelofarendsveen. Cornelis Turk, Vesterstraat 150, Leiden Simon Ptrus van' Kina, Oosterkerksteeg 3, Leiden A'-idriaan Kapel, Zantvoortsche- sfraat 1, Noordwiik-Binnen Piet Huiberg-, Haarlemmerstraat 123, Leiden Carl. Wes termann', Nieuwe Rijn 36, Leiden Marie Verkort, Katwijk aan den Rijn. Voorstraat 30 Engelbertha Zandbergen, Mauritsstraat 47, Leiden Koba Hooaenvorst p.a. Drees- wijk, Zoeterwonde Willem Jansen, Kort Rapenburg 14, Leiden Cato Ivnijnenburg, Oostdorpweg, Wassenaar Befje Kuipers, Roelofarendsveen, Zandhoek Pietje Wes selman, Roelofarendsveen, Zuidhoek Ge rard Grundemann. Witte Singel 20, Leiden Marietje Goedhart, Alpen aan den 'Rijn, Zeilmakerstraat 23 Louis Westen, Don- kersteeg 1, Leiden G. H. de Wilde, Voor hout, Wijk I 96 Johanna r. Hnlderen, Hooglandsche Kerkgracht 35, Leiden Lambert Maas. Doezastraat 22a. Leiden Jo Diemei, Schutterstraat 9a, Leiden Ouirina Knijnenburg, Oostdorperweg 49, Wassenaar Johannes van Leeuwen, Zuid einde 78 A', Nieuwkoop Antoon Koot, Rijndijk B33, Hazerswoude Arnold Mo lenkamp, Groenesteeg 6 Oegstgeest Ineke Schoenmakers, Haarlemmerstraat. Leiden Margaretha van 't. Hoofd. Zevenhoven 159, "Warmerdam - Janna van Fulnen, Zuidkade 90, Boskoop Oda Boertée,. Breestraat 79. Leiden Gizella Hoetsneider, Water Ge. D 22, Zoeterwoude Koos van Zaten, p.r. Wed Koek, B 22-5, Roelofarendsveen Anna van Diemen, Piet Gijzenlaan 86 wiik TT, Voor hout Jo Bader, Dorpstraat B 200. War mond Tinus Lindenhoff, Oude Riin 8. Leiden Anna v. d. Voort. SehnHorstraa> 7a, Leiden Dora v. d. Voort, Schutter straat 7a, Leiden Coba de Haas, Hout markt 10. Leiden Frieda König, p.a. J. B. vap Helderen, Alphen aan den Rijn Jan. Plouvier, Witte Singel 39, Leiden Oily Plouvier, Hooge Riiudiik 23 Leiden Piet Rosdorff, Hoefstraat 6.5. Leiden Jan Plouvier, Hooge Rijndijk 23. Leiden Piet Plouvier, alsvoor Carl von Winning, Noordeindsplein, Leiden Kees Stolwijk, 1e Groenesteeg 15. Leiden Johanna Lnbbe Hofdijk 2 Oegstgeest. Leiden Hans Wij- tenburg, de Laat de Kanterstraat 3, Leiden Cornelis van Leeuwen, Zuidbsrrirt C 47, Zoeterwoude Piet Wijtenburg. de Laat de Kanterstraat 3. Leiden Anthonia Stra- ver, Steilen 3, Boslioop Benny Geijer, Bo termarkt 26, Leiden Johan Herius, Bo termarkt 10, Leiden' - Rudi Niemer. Sta tionsweg 37, Leiden Antoon de Groot, Heerensteeg 2, .Leiden' Huukie Niemer, Stationsweg 37, Leiden Wim Dieben, Maaismanssteeg 9, Leiderï -'Anna Rutter, Bleiswijk 27 Bertha Verleun, Buitenkerk 47, Bodegraven Tom Dieben, Maarsmans- steeg 9, Leidert Bertha v. d. Burg, Ber- kel (Z.-H.), Noordeinde Rika- van Swieten Stompwijk. Oosteinde 211 Jan Meeuws, Zoeterwoudsche Sin cel IA, Leiden Johan na Breuring, Maredijk 86, Leiden Gerard Breuring, alsvoor Dirk Hydra-, Geerdijk bij Nieuwveer Bertha Simonis, Haarlem merstraat 138. Leiden Jeanne Simonis, alsvoor Jan Simonis, alsvoor Marietje Bakker, Alkemade Rijpweterin.g Wiik D 40 Cato van Rijn. Warmonderhek. Warmond André van Remundt,. Medusast.raat 20, Leiden Giisbertha van Koert. Zuideinde 61, Nieuwkoop Gerri't Houweling, Poeltje D 33. Warmond Joke Walenkamp, Dorp straat Bl-58, Warmond Marinus van Re mundt, Medusaatra at 20, Leiden Gerarda de Haan, Pielmot, Langeraar T. Ober, Joan Willem Frïsostraat 29. Leiden Jaantle v. d. Sande. Veenweg. Nootdorp 40 Gijsbertus Molkenboer, Morschweg 6, Leiden Bertha, van Leeuwen, N. Wete ring C 79.Barbara Laken, Zijlsingel 83, Leiden Herman Ivein, Haven 29. Leiden Anna Pont, Hazerswoude Rijndijk B 86 Corrie Pont, alsvoor Emile Dicrn, Kooi Dark 10, Leiden Dirk Welsink, Lokhorst laan B 8, Warmond Frans van Hal. Oude B,ijn 37. Leiden Arnold Smits. Witte Sin gel 17. Leiden Alida van Dieren, Pieter de la Courfstraat 31 Henri Heuzen. Lei- muidenOatrientio Roelandse. Bronkborst straat 36, Noordwiik-Binnen Agnes Elli gens. Voorstraat 56. Voorschoten Wim van Diik, Roelofarendsveen Regina Soher mer, Zoeterw. weg 13 Leiden Basje Schermer, alsvoor Ciska Vrins. 3 Octo- berstraat, Leiden Piet Vrins, alsvoor Cato van Wissen, Schoolstraat. 19, Voor schoten Mina van Kempen. Warmond Marie Klein. HauGenstraat 26. Leiden Piet Oost-dam, P. Kerkkoorsteeg, Leiden Hendrik Ocstdam alsvoor Jaantle Sleg- t-enhorst, Mare 60, Leiden Uuub Hoppen- brouwer. Alphen aan den Riin Truusje Juffermans. Kooistraat 4, Leiden Theo van Steijn, Koorlammersteeg 6 Leiden. B. Kinderen van 11 tot 15 Jaar. Frans dé Keuning. Haarlemmerstraat 194 Leiden Piet Kapel, Zandvoortschestraat- 1. Noordwiik-Binnen Toos Huibers, Haarlemmerstraat. 123, Leiden. Jen W. H. v. d. Brink. Tueschenbr o ekstraat 7, Lei den Gerdina Josehorst. Mauritsstraat 49 Leiden Claro Hoogeveen, Groenendijk A 138. Hazerswoude Ant-. Westen, Donker st,eek l. Leiden Arnold Grnenewegen Sluisplein 19. Leidschendam Karei v. d Voort, Schutterstraat 7a. Leiden Cor Bayer. Steenstraat 27. Leiden Rudolf. Arts, Musschenbroek,straat 8a, Leiden Cor Langezaal, 3 Octnberstraat 45. LeideD Simon Petrus v. Kins Oosterkerksteeg 3. Leiden Kees van Dieren, Hansestraat 10, Leiden Corrie Koot, Hooge Ri'pdiik B 33. Hazerswoude E. van Fulpen. Zuid kade 90 Boskoon Annv Bentz, Zijlsincrel 33. Leiden Kitt.v Boertée, Breestraat 72, Leiden Arie Vink, Hooce Riiudiik. Zoe- terwouds F 24 Nico Hekker. Dorpsstraat B 282, Warmond Bernard Bader. Dorps straat B 200, Warmond Cor. v. d. Voort, Schutterstraat 7a, Leiden Dora de Haas, Houtmarkt 10, Leiden Catharine, van Noort, Heerenvraeht B 284, Warmond Gretha Bos, Hazerswoude, Rijndijk B155 Adriana van Zeil, Rijpwetering, gem. Alkemade Bernard Rosdorff, Hoefstraat 65.. Leiden Theodoor Boers, Huigslnter- dijk 17, Abbenes Haarlemmermeer Gre tha van Ecrrrond. Jail ran Houtkade 16b, Leiden Piet Plouvier, Hooge Rijndijk 23, Leiden Marie S tra ver, Steilen 31. Bos koop Jan van Leeuwen, Zuid buurt O 47. Zoeterwoude 1Piet Wijtenburg, de Laat de Kanterstraat 3, Leiden Bernard Wij tenburg, alsvoor Theo Bahlniann, Brug- gestraat 6, Alphen aan den Rijn Ellen Boertée, Breestraat 73, Leiden Bernard Heitman, Langebrug 77, Leiden Piet oud-vaderlijk posthuis, waar de paarden van het lot verwisseld worden. Welk lot, welke toekomst wacht ons; gaan on zo la.nd- en tuinbouw tegemoet? Wij kunnen niet meer dan een vraagteeken plaatsen;' er begint een nieuw hoofdstuk in onze ge schiedenis, f maar do inhoud-opgave ont breekt nog. Donkere wolken trekken over ons heen; er is slapte en gedruktheid; ook voor den landbouw dreigt, concurrentie van verschillende zijden, welke reden tot be zorgdheid geven. Hoe het ga, een zwaro tijd wacht ons. Dab zij echter allerminst een reden om te treuren en bij do pakken neer te zitten. Wij moeten paraat zijn! Bereid om, als het handelsverkeer zich ge leidelijk herstelt, omdat in den algemeenen toestand langzaam verbetering intreedt, de concurrentie op de wereldmarkt met moccl en alle kans op succes te aanvaarden. Niet moedeloos zijn, ons niet laten verschrik ken! De herleving komt., vast en zeker, al weten we niet precies wanneer; dus heb ben we te zorgen, da-t we alsdan gëen ge vaar loopen om te worden verdrongen. Al onze zorg en aandacht hebben we derhalve te wijden aan onze productie en aan de wijze, waarop we onze producten afleveren Wat het eerste betreft: de producten moe ten zijn van le kwaliteit, mogen in dit op zicht niet achter staan bij die uit andere landen. En in de tweede plaats: we moeten die producten verzenden en afleveren, die den handelaar en consument het best kan behagen. Deze beide zaken zijn nooelig, zal de Nederlandsche export zich kunnen, handhaven, en zullen onze land- en t-uin- bouw-produeten hun goede reputatie in den vreemde behouden. Men zij dan paraa t Dat geldt niet slechts vor>r bepaalde lichamen, b.v. voor de boter- en kaas fabrie ken, maar ook voor iederen boer in het bij zonder, want hij is het, die aa-n dq fabriek de grondstof levert; mankeert er wat aan de grondstof, dan kan het beste, bekwaam ste personeel daarvan geen fijn product van lo kwaliteit bereiden. Nog eens dus, lezer: ba-nt alle moedeloosheid 'en maakt u vaardig! Als het wintert buiten, dan is er op den akker -en- in den hof weinig of niets te deen. Wel is er op het, erf, in en om dc schuur, den stal en het huis in den regel nog wel wat te verrichten: op te ber-» a-an den kant te zetter, schoon te n. Js zoo spoedig le merken, of er Rutt'en. Bleiswijk 27 Willem Breuring, Maredijk 86, Le. n u Theo Breuring, ais-s voor Marie van Rijn, WarmoncVerhekj Warmond Bertha van Remundt, Medusa- straat 20, leiden Jeanne Laken, Zijl sin gel 83, Leiden Clasina Slobbe, Voorhout - Jo Bergsma., Oude Rijn 24a, Leiden Marie van Zeil, Rijpwetering. p.a. C. Ouds hoorn Catrien Koekenbier, Hoogewoerd' 155, Leiden Cor'de Haas, Hansenstraat 39, Leiden Adriaan van Bruggen, Doeza straat 23, Leiden Marie Duym, Kooipark 10, Leiden Jo Westermann, Nieuwe Rijn 36, Leiden Theeroosje Cor Heuzen, Leimuiden Jacoba van Fessera, Heeren gracht Piet Caspers, Bronckhorststraat 36, Noordwijk-Binnen Jan Montanus, Bloemistenlaan 21, Leiden Herman Elli gens, Voorstraat 56, Voorschoten Jose- pliina Schermer, Zoeterw. weg 13. Leiden Loon Vrins, 3 Oetoberstraat. Leiden Ma ria van Kempen, Raadhuisstraat 59, War man Jacoba Slootjes, Medusastraat 3. Lei den Jo Simoni3, Haarlemmerstraat 130, Leiden Henriette Spendel. Lange Maro 34, Leiden Cor Oost-dam, Piet&rskerkk. steeg, Leiden R. Oostdam, Dirk Hoppenbrouwer, Alphen aan den Rijn Clasina Juffermans, Kooistraat 4, Lei den Marie Smits. Witte Si "nel 17, Leiden m (Antoon UHpo TTow*v«w<-.iii" - C. Voor vers of verhaal. Frans de Keuning. Haarlemmerstraat. 194, Leiden Piet Huibers, Haarlemmerstraat! 123, Leiden Toos Huibers, Haarlemmer straat 123. Leiden Carl Westermann, N« Riin, 36, Leiden Marie Verhart, Voorst r. 30, Katwijk aan den Rijn Marietje Goed hart., Zeilmakerstraat 23. Alpenaan den' Rijn. Antoon Wsten, Donkersteeg 1, Lei den Karei v. d. Voor. Schutterstraat 7a, Leiden Cor Bayer, Steenstraat 27, Lei den Rudolf Arts, Mussc-henbroekstraat S£t, Leiden Simon Petrus v. Kinsii Ocs- terkeksteeg 3, Leiden Kees van Dieren', Hansestraat 10. Leiden Jan Fisser. Jan.- vossensteeg 73, Leiden Antoon Koot. Hoo ge Bijndij B 33, Hazerswoude Gerdo. Koot Hooge Rijndijk B 33," Hazerswoude Eduard v. Fulpen, Zuidkade 90, Boskoop Lambert Maas, Doezastraat 22a Leiden Clasina Hekker, Dorpsstraat B 282. War mend Dora de Haas, Houtmarkt 10, L- i- den Tante Jo, Leiden (buiten mededin ging) Emil Duym Kooipark. Leiden Piet Wijtenburg, de Laat de Ka liters'net, Leiden Bernard Wijtenburg, idem - Ma rie Straver, Steilen 31, Boskoop Ellen. Boerté, Breestraat 73 Leiden Bernard Heitman, Langebrug 77, Leiden Johanna, van Leeuwen, Willemstraat 16. JGphen aan den Rijn Bertha v. d. Burg. Berkel (7,-TI.) Noordeinde Jan Röhreij. Hoefstraat 21, Leiden Dina Röhreij. Hoef si raat 21, Leiden Johanna van Steijn. Choor1rm- meisteeg 6. Leiden Jeanne T aken Zi 1- singel 83. Leiden Clasina Slobbe, 1 c r- hout Truus Nouwens, Oegstgeest Psct jo Slootjes. O twee- 19 Boskoop Catrien' Koekenbier, Hoogewoerd |.v>, Leiden Adriaan van Bruggen, Doezastraat 93, Lei den Theeroosje 1 Alida van Di'ien, P. de la Courtstraat 31, Leiden Cor Keu zen, Leimuiden Johanna vail Ov. A, Lucas van Leydenstraat 6. Leiden^U*-• Caspers, Bronckhor s t s t ra a t 36 oov.lv ijk- Binnen Herman Ellicens, Voorstraat 56, Voorschoten Agnes Elligens, Vcorselu (oir Jacoba van Fe-sscm. Heercn.gr.acht 13Lm den Maria» van Kempen. Raadhuisstraat B 59, Warmond Cato van Wissen. ^School straat 19. Voorschoten Mina van Kempen, Warmond Jo Simonis, Haarlemmers tra a 138, Leiden Henriette Spee.del, Lange Mare 34, Leiden Jaanfje Slegtenhorst- Mare 60. Leiden - Clasina Jaffcrmmns Kooistraat 4, Leiden - Eduard Tas tel om La-ge Rijndijk 9. Leiden An-oon t^ee Hazerswoude.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11