Je lEldsciie Ecni" Tweede Blad Za eroag 29 Dec. 1923 Vereeniging van Hoefden van R.-K. Scholen. Donderdag bield in gebouw „St.. Bavo" ïe Haarlem de vereeniging van Hoofden van R.-K. Scholen in bet Bisdom Haarlem baar 101e algemeene vergadering. Om 10 uur werd in de kathedrale kerk „St. Bavo" door den Hoogeerw. Eere-voor- zitter der vereeniging, mgr. M. P. J. Möll- man, een H. Mis opgedragen voor de leden 'der vereeniging. o Tegen half 12 word de algemeene verga dering door den voorzitter, den beer Th. P. Badoux, geopend. Spr. heette dan allen welkom, in het bijzonder twee eereleden, de heeren Bakker en J. Ch. Vintges, en sprak zijn vreugde uit o^er de talrijke op komst, terwijl hij den wensch uitte, dat de belangstelling der leden in het streven en werken der vereeniging steeds groot zou mogen blijven. Onder het lezen der notulen kwam de Hoogeerw. Eere-voorzitter ter vergadering, die door den voorzitter hartelijk welkom geheeten werd en geluk werd gewenscht met zijn benoeming eenigen tijd geleden '[tot ridder in de orde van dn Ned. Leeuw. De voorzitter herdacht dan den gestor ven oud-collega, den heer F. A. Moerel. Hij was een hard werker, waarvan, ook de vereeniging zeer heeft geprofiteerd. Een gebed werd voor zijn zielerust gestort. Eenige nieuwe leden der Vereeniging werden geïnstalleerd. Hierna hield de heer H. J. v. d. Veen uit Beverwijk een inleiding over: „Een nieuw leermiddel bij het aanvankelijk leer- onderwijs." In Juni 1922 met de kweekelingen van 'de vierde klasse der Kweekschool het schoolmuseum te Amsterdam bezoekende, trof spr. daar eenige nieuwe leermiddelen aan, welke hij er vroeger niet opmerkte. Die leermiddelen bleken een vinding te zijn van den beer J. L. Kingma te Bloemen- daal. Spr. stelde zich met dien heer in verbinding, werkte zich al meer en meer in zijn denkbeelden in en nam met de leer middelen voor het lezen een proef op do Leerschool te Beverwijk. Die proef slaagde uitstekend. Het*bleek, dat deze leermiddelen, oorspronkelijk voor zwakzinnigen bestemd, bij normale kinde ren uitstekende diensten konden bewijzen. Spr. gaf dan een overzicht van'de begin selen, welke aan de samenstelling dier leermiddelen ten grondslag liggen, waarna hij een en ander omtrent do genomen proe ven meedeelde. Na de pauze word door den Zeereerw. heer G. P. J. v. d. Burg, professor aan het seminarie „Hageveld" te Heemstede, oen voordracht gehouden over „Het Katho liek Onderwijs en het huisgezin". De eerw. redenaar wees allereerst op het groote gewicht van de taak der onder wijzers. Een teeken van den tegenwoordi- geiï decadenten tijd is, vervolgde spr., dat er allerwegen angst voor het leven heerscht. Zijn eerw. schetste dan in breede trek ken, hoe mooi, hoe heerlijk het leven is voor hen, die het aandurven, voor hen, die karakter hebben. Christelijk karakter is het éénig-noodige in den levensstrijd, want een strijd moet 't leven zijn naar Jesus' wöord en voorbeeld; een strijd om de hoogheilige rechten en plichten van ons christen-zijn, een strijd om de heerschappij van ons zelf. De Eerw. redenaar wees er zijn toehoor ders verder op, dat, zoo zij hun taak wil den volbrengen als Lvenskunstenaars en leermeesters des levens, zij christelijke ka rakters moesten zijn en kweekers van chria lelijke karakters. Daarin, aldus Ziju Eerw., vinden we 'n schoon thema voor onze onderwijzerstaak. Dan ging spr. o.m. na, wat de taak is van den onderwijzer. Hij is de officieel© helper der kerk in haar apostolaat tegen over de jeugd. Hij moet do ouders helpen, hun groote en in zijn-geheel-genomen vaak bovenmenschelijke taak, te vervullen. Hij krijgt, een deel der ouderlijke autoriteit. Hij is dus verantwoordelijk mede-opvoe der. Breedvoerig ging do Eerw. redenaar dan na den invloed van den onderwijzer op het kind, om er daarbij op te wijzen, dat de hoofdzaak is: een groote kennis van het kind, een groote liefde voor 't kind, een groot vertrouwen in de toekomst van het kind. Zijn Eerw. wees dan op enkele plichten van den onderwijzer, hoe hij zich zelf moet blijven ontwikkelen, hoe hij pessimisme en onverschilligheid uit moet bannen, hoe hij een karakterheid dient te zijn van het zui verste maakseL Dit alles is echter onmoge lijk zonder diepen godsdienstzin en dege lijke, mannelijke godsvrucht. Dan schetste de Eerw. spr. de macht van den onderwijzer. Ten slotte ging de spr. nog de moeilijk heden na, welke een onderwijzer moet ondervinden, waarbij hij de aanwezigen vermaande, te blijven staan als de rots van Petrus, omdat een christelijk karaktervol schoolman het pleit der volksopvoeding wint; want wie het kind wint, wint do ouders! Een dankbaar applaus volgde op dezo rede. Na een dankwoord van den voorzitter nam de Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, eere-voorzitter, het woord en sprak als volgt: In aansluiting met, niet tot aanvulling van de heerlijke rede, zooeven door prof. v. d. Burg voor u gehouden, moet ook ik nog een enkel woord spreken. Ik meen nu wel te kunnen volstaan met een korte op merking: de ouders vinden de kracht, om hun kinderen goed en deugdzaam op te voeden in de liefde. Maar dan versla men' onder liefde niet die natuurlijke liefde al leen, maar veeleer de liefde, door de ge nade in het Sacrament des huwelijks ge heiligd en geadeld, en ik durf gerust zeg gen, dat do heiligste ouders, ceteris pari bus, ook de beste opvoeders zullen zijn. Gij moet 't is u sierlijk cn duidelijk voorgehouden mèt de ouders de u toe vertrouwde kinderen opvoeden voor God en bet leven en gij mist ten opzichte van uwe leeerlingen dien natuurlijken drang, welken de ouderliefde geeft; ik mag dus wel be sluiten, dat, wilt gij volmaakt uw plicht doen, nog meer dan zij u moet trachten te vervullen met die vurige liefde lot God, Die li aanzet tot krachtigen ijver in het. ont wikkelen en versieren en versterken der u toevertrouwde kinderzielen. Want hét is toch duidelijk, wat men zelf niet heeft, kan men aan anderen niet mededeelen. En nu gaan on willekeurig op dezen 3en Kerstdag onze gedachten uit naar den Apostel der liefde, den H. Joannes, die rustend op de horst des Heeren, van Jesus heeft geleerd, wat beminnen is waartoe de liefde in staat is. Me dunkt, ik mag u dus wederom wel aansporen, om, evenals St. Joannes, op de horst van Jesus uw kracht te zoeken: uw kracht en uw moed, om mot de ouders war© opvoeders der jeugd te zij neereer t Hem en laat Hem vereeren in Zijn H. Hart en vooral nadert ik zou wen- schen dagelijks tot de H. Tafel, waar de ziel vervuld wordt met'genade: waar het heilige vuur wordt gestort in uwe zie len, zoodat gij van uwe warmte aan ande ren kunt mededeelen. Moge zoo mogelijk en noodig in het naderende jaar deze mijn hartelijke Nieuwjaarswensch geheel in u allen tot vervulling gaan. Medegedeeld werd, dat de volgende ver gadering zal worden gehouden 16 Juli a.s. De Hoogeerw. heer eere-voorzitter sloot daarna de vergadering met gebed. Gemengde lerëehfen. UIT DE RADIO-WERELD. Radio-Concerten. Donderdag 3 Januari 1924- des avonds te half 9 zal P. G. G. G. te Den Haag op een golflengte van 1070 Meter een Nieuw jaarswensch de lucht in sturen van de amateurs Thomasvaer en Pieternel. Deze eeuwig jong blijvende menschen gaan wel met hun tijd mee! De tekst van de Nieuwjaarswensch is van den heer W. V-ogt te Blaricum. De transatlantische proeven. Nederlandsche amateurs in Amerika gehoord. In den nacht van 24 op 25 Dec. te 1.10 A. T. meldde het Amerikaansche arna.teur- station 1 X TV aan het Engelsche 2 K F, dat gedurende de eerste drie nachten (22, 23, 24 Dec.) in Amerika de volgende sta tions zijn gehoord: de Franschen 8 A B en 8 G T; de Engelschen 5 A T, 2 K F, 6 N I en 6 X X; de Nederlanders P A 9 en P G I I. Er waren nog oneer stations gehoord, waarvan de roepletters echter door lucht- storingen in het telegram van 1 X W niet volledig overkwamen. Het luisteren naar Ameri'ka. Daar vele amateurs betreffende de trans atlantische ontvangst nog in het duister tasten, aldus schrijft de heer H. Runder gaarne 'n goeden raad geven, teneinde him gaarne een goede raad geven, teneinde hun de ontvangst van de voornaamste Ameri- kaansohe stations te garandeeren. Herhaalde proefnemingen hebben ons aangetoond, dat hoogfrequent versterking voor dit doel onmisbaar is; met succes maken wij gebruik van een afgestemden plaatkring, deze wijze van versterking preferoeren wij zoowel voor de korte als voor de lange golven, niet alle, omdat de Europeesche stations bij gebruik van twee of drie lampen brullen, doch in hoofdzaak omdat de Amerikaanscke stations bijzon der krachtig doorkomen. Wo zullen niet, zooals het dikwijls op radiogebied voorkomt, overdrijven, doch bij gebruik van 3 lampen 1 hoogfrequent, 1 detectie en 1 laagfrequent, komt de mu ziek der General Electric Gy. te New-York reeds aardig door. Voorts maken wij er op attent, dat het geheel veel gemakkelijker is te bedienen, dan oen normalen secondairen honingraat ontvanger, de koppeling is bijzonder los, de primaire kan dikwijls een hoek van 90o, en de terugkoppeling een hoek van 60o maken met de middelste spoel (deze laatste vormt met den tweeden condensator welke vooral niet grooter dau 500 cM. mag zijn, den afgestemden plaatkring). Een juiste spoelenkeuze mag nimmer uit 't oog worden verloren. Wij raden een ieder aan basket of spin- newebspoelen te gebruiken. Daar elke secondaire ontvanger kan worden omgebouwd, zonder eenige extra kosten, is deze raadgeving gemakkelijk op te volgen. Absorptie van draadlooze golven? Eon werel d-e n q u t e van Edison. Zooals hekend is de „Maud", het schip van Captain Amundsen, ten oosten der magnetische Noordpool in het ijs vastge vroren, terwijl captain MacMillan's schip, de „Bowdoin" zich in een dergelijke posi tie ten westen der magnetische pool be vindt. Beide schepen zenden dageiljks draadlooze berichten uit, die, naar wij een paar maal meldden, regelmatig wor den opgevangen aan de andere zijde der Noordpool en in Europa. Geen enkel de zer berichten is echter tot de Vereenigde Staten, Canada jijjaska doorgedrongen Wat daarvan de oorzaak is, weet niemand Geen wonder, dat dit merkwaar dige verschijnsel de wetenschap pelijke wereld eenigszins in beroering ge bracht heeft en dat men verschillende ver onderstellingen geopperd heeft om het te verklaren. De veronderstelling, die voors hands nog het .waarschijnlijkst lijkt is dat de noordelijke (en waarschijnlijk dan ook de zuidelijke magnetische pool der aarde de draadlooze golven absorbeert, 'die in bare omgeving komen, tegenhoudt. Dit gaf Thomas Alva Edison aanleiding, een wereld-enquête te houden onder alle radio-enthousiasten, zoowel professionee- len als amateurs. De bedoeling is, geduren de de eerste twee maanden van 1924 te trachten, nauwkeurig de sterkte te bepa len van alle storingen, werkende op ont vangstations in verschillende deelen der aarde, onder verschillende atmospherische omstandigheden, bij daglicht en in de duisternis, en vooral ook deze storingen zoo nauwkeurig mogelijk te localiseeren. De „Daily Chronicle", waaraan wij dit ontleenen, deelt mede, dat de regeeringen van Canada en de Vereenigde Staten ook hunne medewerking hebben toegezegd. Men hoopt op deze wijze de „dood© gebieden" nauwkeuriger te kunnen localiseeren en uit te maken, waardoor ze veroorzaakt wor den: door het aardmagnetisme, door uit gebreide metaalmijnen, of door spoorweg- of electrische netten. Tot onze kennis der atmospherische electriciteit zal dit onder zoek zeker bijdragen, Auto ongelukken. Op den weg van Marssum naar Leeu warden zijn een vrachtauto en een perso nenauto tegen elkaar opgereden. Ze wer den zoo in elkaar gedrukt, dat ze als 't ware één geheel vormden en de machine van den toerauto tot onder de bank van den bestuurder werd verschoven. Wonder boven wonder waren er geen dooden te betreuren. De chauffeur van de vrachtauto liep ettelijke vorwondingen op aan gelaat en handen^ doch kon na te zijn verbonden, naar zijn familie gaan. Min der goed liep het af althans zoo leek het aanvankelijk den geneesheer toe, met een der drie inzittenden van de personenauto, zekere W. v. d. Wees uit Leeuwarden. De ze l?g uren bewusteloos ten huize van een. der omwonenden, doch des avonds was de toestand zoo verbeterd, dat de dokter ver voer naar huis kon toestaan. De chauffeur K. Meijer, uit Arnhem, werd ernstig aan hoofd en beenten ver wond, terwijl zekere, van der Velde (af komstig uit Harlingien) eveneens verwon dingen* opliep. Doordat de vrachtauto door den. stoom van de naastrijdende stoomtram aan het oog onttrokken werd, 1'addon de chauf feurs elkander niet zien aankomen. Donderdagavond kwamen op den hoek Melkpad-Hooge Naarderweg te Hil versum twee auto's met elkaar in botsing, met het gevolg, dat een inzittende dame uit Nichtevecht door glasscherven ernstig aan gelaat en kaak werd verwond. Zij werd naar de R. K. Ziekenverpleging over gebracht. De beide bestuurders hadden klaarblijkelijk gelijktijdig signalen gege ven, en daardoor elkaar niet gehoord. De auto's werden zwaar beschadigd. Ongelukken bij het bobben. Uit Nijmegen wordt gemeld: Woensdag zijn bij liet sleedje-glijden op de hellingen van den Kwakkenberg onder Ubbcrgen verschillende ongelukken gebeurd. Twee jongedames braken ieder een been. Een jongmensch kwam voorts zoodanig met een en ander in botsing, dat hij een rib brak, een ander kreeg een gat in het hoofd enz. In de meeste gevallen hadden de on gelukken plaats doordat de toeschouwers in den weg stonden en de bestuurders van de sleden noopten tot het maken van ge vaarlijke zwenkingen, met het gemelde noodlottige gevolg. Poging tot doodslag. In den avond van den Tweeden Kerst dag, circa negen uur, beeft zich te Stra tum een bloedig drama afgespeeld. In bet café van V. aan den Leendeweg kregen zekere J. A. v. S. en J. J. K. ruzie met el kander, hetgeen echter bleof bij eenige slagien en schoppen.. De caféhouder ver wijderde bedoelde personen,, doch daarmee was het geval nog niet afgeloopen. Van S. begaf zich onmiddellijk naar zijn woning en baalde daar rijn eenloops-jachtgeweer, stak eenige hagèlpatronen bij zich en trad K. in de Heistraat tegemoet. K. die sterk onder den invloed van sterken drank ver keerde, merkte het gevaar, dat hem dreig de, niet, teen plotseling een schot weer klonk, gevólgd door een tweede schot, dat in horizontale richting werd afgevuurd. Eenige personen, die dit zagen, trokken K. een woning binnen. K. wilde echter met al le geweld weer naar buiten, waarop zij hem niet langer konden terughouden en hem zijn gang lieten gaan. Hij begaf zich daarop in de richting van de woning van v. S. cn nadat hij daar eenige ruiten had vernield, viel een derde schot, hetwelk K. op verschillende plaatsen trof, doordat hij een lading hagelkorrels in het lichaam kreeg. Meer dan een kalven dag later kwam de recherche eerst tot de ontdekking van den aanslag, waarna zij onder leiding van den commissaris te Eindhoven een onderzoek instelde en den dader in zijn woning ar- ïes teerde. In verband met den aanslag werden ver schillende personen o-p het commissariaat gehoord. De dader hoeft bekend, de scho ten te hebben gelost. De toestand van K. was gisteren goed. Tragisch. Het 10-jarig zoontje van den arbeider FEUILLETON VOGELVRIJ. Ware schetsen uit Frauscho familie archieven door G. VAN BEUGNY, V Twee emigranien. Het was op den 23sten Februari 1793 of volgens den nieuwen kalender der re volutie in den derden windmaand van het jaar 2, toen. twee voegangers zwijgend den slechten weg van Laventie naar Bethune aflegden. Den beelen dag bad er een vree- Selijke storm gewoed; tegen den avond was hij wol een beetje bedaard, maar nu yiel er ijskoude regen. Het was al diep in den nacht, toen onze beide reizigers door Vieille-Ckapelle liepen .en zich naar het dorpje Locon begaven. De weg was ongelijk en geheel doorweekt; met zijn diepe wagensporen en kuilen was hij haast onbegaanbaar.. „Albert", zei plotseling de ©ene tegen zijn metgezel, „ik kan niet meer". „Rust dan oven uit", antwoordde deze; „maar niet te lang! Deze ijskoude regen heeft ons doornat gemaakt, wij zouden ons 'dus alle mogelijke ziekten op den hals kunnen halen". „Och, dat zou nog het minst© izijn en bovendien heeft Immers het rooversvolk, dat tegenwoordig het land regeert, een on feilbaar middel tegen allo ziekten uitge vonden. Maar zeg eens, weet je wel zeker, Sat wij den goeden .weg ingeslagen zijn?." „Zeker weet ik het niet, maar ik hoop het; en als de wind niet draait, dan Stil! Luister eens!.. Hoor je het?" ging hij toen ©en oogenblik later voort, „dat klinkt als de hoefslag van verschillende paarden". „Des te beter, dan kunnen wij inlichtin gen vragen!" „En ons gevangen laten nemen! In dit uur bij zulk een weer kunnen wij op dezen elindigen weg moeilijk iets anders ver wachten als een patrouille gendarme". „Je kimt wel gelijk hebben; maar waar kunnen we ons verstoppen?" „Wij behoeven slechts over de sloot te springen en ongeveer tien schreden naar het veld te loop en, de duisternis is dicht genoeg, om ons op 'dien afstand voor alle ongewenscht blikken to beveiligen". „Hm' tien en tien is twintig, dus nog twintig stappen meer op dezen doornatten grond, waarin men tot aan zijn knieën wegzinkt, om nog niet te spreken van de kans, om hier of daar in een kuil te vallen Laten we liever achter deze struiken gaan staan". Het geluid werd des te sterker, hoe na der het kwam, en spoedig moest men met alle zekrheid aan een grooten troep den ken. Do reizigers vernamen intusschen tot him groote verbazing geen wapengekletter of eenig ander geraas, wat gewoonlijk den marsch oener patrouille vergezelt. Hun verbazing bereikte echter het top punt toen de troop hen voorbijging en zij in de ruiters niet slechts boeren herkenden maar ook zagen, dat bijna allen een vrouw achter zich op het paard hadden zitten. Zij zeiten spoedig hun weg weer voort, ter wiil zij zich verwonderd afvroegen wat deze zeldzame optocht te beteekenen zou hebben. Een kwartier later ontmoetten zij een tweeden troep en nu droeg zelfs ieder paard behalve een mamielijken ruiter nog een (weeden of twee vrouwelijke. „Zeg eens, vriend", begon de eene der reizigers, „weet je misschien een oplossing van dit raadsel? Waar gaan, voor den drommel, deze nachtelijke ruiters met hun landelijke amazones naar toe? Zijn wij misschien naar den heksenberg verzeild geraakt? Bovendien is het immers zooals je zelf zegt, een echt hondenweer". „Ho© kan ik dat weten? Zeer zeker zul len zij een bepaald doel hebben; wij reizen immers ook in dit vreeselijke weer, en nog wel te voetMaar stil, daar valt mij in dat het vandaag Zaterdag is, het zijn boe ren, die zich naar een afgelegen hoeve he geven om in de bescherming van den nacht het heilig Misoffer hij te wonen". „Arm Frankrijk! hoe ver hen je afge dwaald? Je kinderen zijn gedwongen om zich te verbergen, als zij willen hidden!" „Ja Karei, het bijwonen ©ener heilige Mis is tegenwoordig oen misdaad, die slechts door den dood kan worden uitge boet". „Die schurken! Wanneer zullen zij ein delijk hun woede gekoeld hebben! O, ver- morselen, vernietigen zou ik hen willen! Intusschen mag ons nu geen andere ge dachte bezighouden, dan Valentine te zoe ken cn te redden. O, waar kan dat. arme schepsel zijn? In welk een ontzettenden doodsangst moet zij leven!" „Wij zullen hopen, dat de htauel onze toewijding met succes zal heloonen". De wind joeg voortdurend den regen te gen hun gezicht, waaraan de ijskoude Ritsma te Westerhom, dafc met eenige kameraadjes per slede boodschappen naar Grijpskerk had gedaan, zakt© op den te rugweg plotseling in elkaar en was. toen hulp opdaagde, reeds overleden. Het tramongeluk te Etten. Omtrent het tramongeluk te Etten wordt nog gemeld, dat het veroorzaakt is door den enormen sneeuwval. Heb ongeluk ge beurde juist waar do tramlijn den weg naar Warm kruisb en daardoor waren do sporen met sneeuw gevuld. De 16-tons zware machine ligt met deni kop voorover in de sloot. Men zal trachten de machine weer op te' takelen door een takel te bevestigen aan een langs de sloot sta-anden peppeL Het gevaar is echter niet uitgesloten, dat deze boom onder dö vracht bezwjkt. Op het oogenblik dat het ongeluk ge beurde, stonden zes man op de machine, die allen met den schrik vrij kwamen. De verdwenen jongen. Mlen schrijft uit Enschedé aan liet „Vad." Omtrent de verdwijning van den jongeni Falk uit Rhcine tast men nog steeds in het duister. Hoewel de justitie alles in heb werk stelt om in deze zaak eenig licht te brengen, is het haar nog niet mogen ge lukken eenig spoor van den dader te vin- den. De gearresteerde Kramer lioudt perti nent vol onschuldig te zijn, hetgeen niet onmogelijk is, wijl de heer Falk thans we derom drie expresse-dreigbrieven beeft ont vangen, waarvan de laatste in Rheine op de post is gedaan. De inhoud van deze brieven luidde ongeveer he-'zelfde als in de vorige epistels. Ditmaal echter raadde de schrijver aan den voorgeschreven tocht via Münster-Osnabriick niet per auto, doch per motor te maken en heb benoodigde geld mede te brengen. De politie zag ech ter wegens het ongunstige weer geen kans den tocht te ondernemen. Een belangrijk bedrag is uitgeloofd voor hen, die in deze zaak aanwijzingen kunnen geven. Een jeugdige dievegge. In den avond van den len Kerstdag was een schipper te Sneek met zijn huishoud ster naar de bioscoop gewest. Bij thuis komst kwam de man tot de ontdekking, dat een onbekende tijdens zijn afwezigheid een ongewenscht bezoek had gebracht en een geldkistje, inhoudende f 254, benevens verschillende papieren van waarde, had meegenomen. Het door de politie ingestel de onderzoek leidde tot de aanhouding van een 15-jarig meisje, 't welk spoedig bekende het vermiste te hebben ontvreemd Het kistje was door haar opengebroken. Het geld er uitgenomen en daarna het kistje met den overigen inhoud te water gegooid, waaruit het later werd opge- vischt. Het kind is ter beschikking van do politie gesteld. Inbraak. Bij den landbouwer W. Huisman to Fin- sterwolde is den lsten Kerstdag door twee jonge kerels ingebroken. De beide dienst meisjes welke alleen thuis waren zijn door liet opschuiven van een raam gevlucht en hebben hulp gehaald. Bij de achtervolging schoten de inbrekers eenige keeren m it revolvers. Er wordt niets vermist. De po litie zoekt naar de daders. Een petroleumbron in Nede/lan„? Naar „Het Volk" verneemt is er bij do rijksbooring te Corle waar» reeds steenko len zijn gevonden, ook petroleum ontdekt. Het Politie-schandaal te Batavia. Do Regeoring voegde het predicaat eer vol toe aan liet ontslag van den adjunct- hoofdcommissaris van politie Do Waard, nadat hij bet geconstateerd kastekort had aangezuiverd. (De heer De Waard was vroeger verbon den aan bet opleidingsdepot der veldpoli tie te Buitenzorg.) De commissaris van politie te Solo ontslagen. Aneta verneemt dat de heer Meyer, com missaris van politie te Solo, in verband met ©en justitieel onderzoek in zake moge lijke financieele malversaties is ontslagen. Nader zal worden uitgemaakt of bet ont slag al dan niet eervol zal zijn. Van offcieele zijde wordt verklaard, dab er tusschen het ontslag en de Misbach- zaak (bommengooien te Semarang) gee- nerlei verband bestaat. droppels een stekende pijn veroorzaakten. Bovendien hinderden hun doornatte klee- ren ben in hun bewegingen. „Het zien van deze eenvoudige, maar moedige menschen moet ons nieuwen moed geven", ging degene voort, dien zijn met gezel als Karei had aangesproken. „Noch moeite, noch gevaar lean hen terughouden van de vervulling hunner plichten; en dus zullen wij ook niet nalaten, de onze te vervullen. En wij zijn hier op den goeden weg; want deze menschen, die de streek kennen, nemen zeker den weg, waarop zij het minst een ontmoeting met de politie hebben te neezen". Inderdaad kwamen onze tweo reizigers spoedig bij het dorpje Locon aan. In plaats van dit door te loopen, gingen zij zijwaarts naar de daar liggende weiden en zetten bun wandeling nog ongeveer een half uur voort. Toen hield Albert zijn metgezel terug met de woorden: „Hier is het, denk ik". „Eindelijk!" zei de andere, „maar ben je ivel zeker van je zaak?" „Wacht hier, ik zal eens zien of wij ons kunnen vertoonen". Zij bevonden zich hij oen kleine boeren woning die door een tuintje van den weg gescheiden was. De vensterluiken waren geslotenT maar een smalle lichtstreep, die door de reten drong, overtuigde hen dat het huis bewoond was en de bewoners nog niet' naar bed waren. Albert sloop voorziolitig vooruit en keek onderzoekend door een dor spleten. Maar ongetwijfeld ontdekte hij niets, want hij ging nog naar een 'tweede en derde. Na verloop van eenige seconden riep hij met een zachte stem: „Hij is alleen; wij kunnen binnengaan!" Terwijl zijn metgezel naderbij kwam, klopte hij tegen de deur. „Wie is daar?" klonk er nu oen stem binnenshuis. „Doe open, Joseph, het zijn vrienden!" „Zoo laat doe ik niet open, zonder te weten wie er klopt". De vreemdeling legde nu zijn mond tugen het sleutelgat en zei juist zoo hard, dat al leen degene met wien hij sprak, het kon verstaan: „Albert van Vassièro". Dadelijk ging de deur open en ver scheen er een man op den drempel. „Mjinheer van Vassière!" riep hij ver baasd, is het mogelijk?" „Kijk maar en overtuig je", antwoord de Albert, terwijl bij zoo ver vooruitliep, dat het licht van den lantaarn op hem viel dat uit de geopende huisdeur kwam. „Maar in 's hemels naamin welk een toestand bevindt u zich, u en uw metge zel'" Twee minuten later werd do deur weer zorgvuldig gesloten en gegrendeld, en onze beide reizigers warmden zich bij den bree-i den baard, bij het vlammende vuur van een takkenbos, dien Joseph haastig ge haald had. Deze stond met zijn hoed m do liana achter hen. Zijn grijze haren waren hot teeken van oen hoogen ouderdom; maar zijn statige houding, zijn heldere oogen en zijn vrijmoedige blik waren het kenmerk van een man, <lie nog in het volle bezit zijner krachten was. (Wordt vervolgd.) I

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7