Lite Uitete Cnii" Vierde BSad. Zaterdag 29 Dec. 1923 yeT DE OMGEVIMG ALPHEN AAN DEN RIJN. De gladheid. Door de gladheid vallen lieden verschillende ongevallen te berichten o.a. werd Donderdagavond door een wagen van de motor-omnibusdienst-onderneming van do M. O. D. A. in de Prins Hendrik straat door slipping der banden een paal van de electrische straatverlichting omver gereden. Vrijdagmorgen viel bij den oprit van den brug aan Gouwsluis het paard van ecu woonwagen, bij het overeind helpen van liet dier lcreeg de bestuurder een ge- voeligen trap tegen 't been nabij de spoor brug in wijk Steekt, raakte een auto op den lioogen kant langs den weg, mot ver- eende krachten werd de vierwieler uit den grond verwilderd. Dienzeliden middag viel nabij Gouwsluis een persoon door de glad heid tegen de straat, met een bloedende oogwond werd hij bij den heer v. Z. bin nengebracht; ten slotte had een zekere de J. op de bessenfabriek van den lieer R. en zoon het ongeluk uit te .glijden, waarbij hij met zijn handen in een aantal glasscher ven terecht kwam, zoodat hem een vinger bijna werd afgesneden. Dr. M. verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna hij zich ter verdere behandeling naar het. Zieken huis te Leiden moest begeven. BOSKOOP. R. K. Naa*vereeniging. De R. K. Naai- vereenicring, afd. van den R. K. Vrouwen bond alhier, hield 2den Kerstdag in het R. K. Vereenigingsgebouw, evenals vorig jaar een tentoonstelling en bazar ten bate der armen tot verschaffen van kleeding, wat weer een succes voor de vereeniging kan genoemd worden. Verschillende ldeedingstukken, onder en bovenkleeding voor jongens en meisjes en andere goederen, ziin het afgeloopen jaar weer vervaardigd kunnen worden, dank zij den binnengekomen gelden, de donaties en giften voor dat doel bijeengezameld. De kleedimrstukken. neties gerangschikt, wa ren allen van degelijke kwaliteit, zoodat menig arm gezin weer van een goed klee- dingstuk" als Kerstgeschenk kon worden voorzien. Den ijverigen damesleden der vereenieing komt hiervoor zeker een woord van lof toe. Moge zij hiermede bliiyen doorgaan in het belang der arme gewinnen. De gehouden verloting had tot resultaat dat No. 251 een bedsprei ten deel viel en No. 20 een fraaie pop. Tevens kon geraden worden naar den •naam van een pop en den verjaardag van oen pop; de verjaardag 2S Augustus werd door één persoon juist, geraden; de naam van de pop. Margeretha. had niemand ge raden en deze pop werd alzco onder alle deelnemers verloot. KATWIJK. Arbeidsbeurs. Volgens de jongste op gave van het Gemeentelijk Arbeidsbureau waven ingeschreven: Visscliers 127, losse arbeiders 55, opperlieden 6, zeilmakers 2, grondwerkers 18, letterztter 1, kuipers 9, grondwerkers 18, letterzetter 1. kuipers 9, motordrijver 1. 'monteur 1, mandenmakers J. varensgezel 1, totaal 230 personen. Personalia. Bij besluit van Z.Exe. den Minister van Justitie is de gemeeute- veldwachtér J. van der Luyt benoemd tot onbezoldigd Rijksveldwachter. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. De handel in de tuinbouw producten blijft mat. Spruiten is het eenigste artikel, dat graag weg gaat en van 3035 cent per Kg. opbrengt. Voor mooie roode kool wordt niet meer dan f 9.per J00 betaald terwijl gelckool ook niet meer dan f 10.50 kan opbrengen. Uien gaan op heden voor f 7.507.G0 per 100 Kg. Friesclie peen brengt van f 5.105.40 per 100 Kg. op. Het bewaren der producten in de hoop be tere prijzen te krijgen heeft tot heden nog geen succes gehad. Getrokken tulpen. De Due van Thil variëteiten zijn thans ongeveer weg en voor ■lc andere soorten is het nog wat vroeg om een redelijke aanvoer te verwachten van getrokken tulpen. De eerste Thomas Moore en La Matalas worden thans aangebeden. Oc eers^o brengen tot f G.20, de laatste tot f 5,40 per 100 op. Witte Hyacinthen gaan weer iets vlugger en brengen graag tot i 14.10 per 100 op. In bet laatst der volgen de week wordt de aanvoer aaunierkolijk grootor. Er wordt op 'heden tamelijk voor •export gekocht. -• NOORD WIJK ER HOUT. Gemeenteraad. Vergadering op Vrijdag 28 Dec. 1923 des n.m. lo drie uur. Tegenwoordig allo leden. Voorz. de Bur gemeester. Dc Voorz. opent de vergadering iiiel gebed. Onder do ingekomen stukken bevindt zich een adres van den ondernemer der E. N. A. niet verzoek om subsidie in den door hem geëxploiteerden autodienst van het Dorp naar liet Station Piet Gijzenbrug B. en "W. stollen voor dit advies te stellen in lumne handen om advies. Dien overeen komst wordt besloten. Het zelfde wordt besloten met- een adres "Uin do R.-K. Ziekonhuisverplegiug „St. Lucas" lot dekking van het te kort over 1923 ad 1' 661.11. B. en W. stellen voor om voor kennis geving aan te nemen het adres van L. van Til Pzn., omtrent restitutie door hem over "1.918/19, 1919/20 en 1920/21 ten onrechte bol aaide belasting. De Voorz. merkt op, dat steeds als be ginsel is aangenomen, dat iemand, die zijn ti^d tot reclamo voorbij had laten gaan, zijn recht op teruggave van belasting heeft verbeurd. B. en W. wenschen dit beginsel te handhaven ook tegenover dozen recla mant. Dc lieer A. H. van Noort is van cene andere meening cn stelt voor de helft dei- betaalde belasting te restitueeren. Daar het voorstel van den lieer A. H. v. Noort niet wordt ondersteund, kan bet niet verder in behandeling worden gebracht. Het voorstel van B. en W. wordt daarna bij acclamalio aangenomen. Op een verzoek van het gemeentebestuur vau Werkendam, om a dh a es ie te betuigen aan een adres aan -de Koningin terzake van do uitvoering van do Hooger on Mid delbaar Onderwijswet, wordt goedgunstig beschikt. Volgens deze wetten kan een ge deelte van de kosten per leerling op de openbare gymnasia en de hoogero burger scholen op do plaUlandsgeineenten, wier inwoners dezo scholen bezoeken, worden verhaald. De kosten kunnen niet op de be treffende personen worden verhaald. Zoo moet Werkendam aan Gorinchem f 685.05 per leerling betalen. Het gemeentebestuur van Werkendam verzoekt aan de Kroon om to bevorderen, dat de buitengemeenten vau die kosten worden ontlast of ze althans op do betreffende personen kunnen verha len. Omtrent liet tweede punt van de agen da: Aanwijzing der rooilijn Schipperssloot weg ontspint zich een wijdloopend dis puut. B. en W. stellen voor deze rooilijn' te be palen op 6 Meter uit het hart van den weg, ook voor het eerste gedeelte van don Kerk- weg. Voor de andere wegen op 5 Metei\ B. en W. kunnen dispensatie verleenen De heer Parera zegt dat vroeger een andere rooilijn bepaald is. De Voorz. zegt zich het geval, dat de heer Parera aan haalt, niet te kunnen herinneren. Dat is dan voor zijn tijd gebeurd. Doch .al is eventueel vroeger een andere rooilijn vast gesteld, dan blijft de Raad bevoegd die te wijzigen. Do heer van Parera zegt dat als grond slag van de bepaling der rooilijn moe'.en worden genomen do kadastrale leggers. De Voorz. merkt op, dat dit ondoenbaar ia, doch de beer Parera laat zich niet over tuigen. Na een vrij mogen baast wel zeggen vrij langdradig debat gaat de Raad met 9 tegen 2 stemmen met de voorstellen van B. en W. accoord. Tegen stemden de heerèn van Parera en Langeveld. Vervolgens komt do werkverschaffing aan de orde. B. en W. stellen voor om de werkloozen die niet geplaatst kunnen worden aan de werkverschaffing aan het St. Bavoge- sticht, voor gemeentelijko rekening aan 't werk te stellen tot onderhoud en verbete ring wegen, schoonmaken riolen enz. Ge werkt zal worden door elke groep 3 dagen per week. Als loon zal worden betaald f 4 per dag. Het is verboden om buiten deze 3 dagen loonarbeid te verrichten; De -ge- organiseerden in de werkloozenkas zullen bovendien de helft der door hen te betalen contributie ad f 0.60 vergoed krijgen. Te werkgestèld zullen worden uitsluitend ge huwden en kostwinners. Of iemand te werk wordt gesteld, wórdt uitsluitend be paald door B. en W., gehoofd den gemeen te-opzichter en de commissie uit de Vak verenigingen. Zij, die nog geen twee jaren in dc gemeente wonen zullen van dc werk verschaffing worden uitgesloten. De heer v. Parera vindt liet verkeerd, dat de menscheu do halve week, dat zij niet in gemeentelijken dienst zijn, niet elders arbeid mogen verrichten. Do heer E. Oostdam Jac-zn'. vindt het on redelijk om lien, die nog geen jaar in de gemeente wonen, niet te werk te stellen De lieer Geerlings voelt meer voor het voorstel van B. en W. om personen, die nog geen twee jaar in de gemeente wonen van ile werkverschaffing uit tc sluiten. Dezo gelegenheid zou spreker willen aan houden tot de volgende vergadering. Men beeft dan oenige ondervinding hoe zij in de practijk -bevalt. Do heeren L. M. van Noort enA. II. van Noort zijn hel mei den heer Oostdam Jac.Zn. eens. Do heer A. H. v. Noort merkt op, dat aan het voorstel van dón heer v. Parera vele bezwaren zijn verbonden. De heer L. M. van Noort zegl, dat hij het onbillijk vindt, dat zij die op het werk hij het St. Bavogesticiit zijn te werk ge steld eene geheele week en dal de overigen slechts 3 dagen mogen werken. Dc Voorz. merkt op, dat het inderdaad eigenaardige bezwaren medebrengt, dat dc tcwerkgestelden de 3 dagen der week, dat zij niet in gemeentedienst zijn, niet el ders loonarbeid mogen verrichten. Zij, die tot een werkloozenkas zijn toe getreden genieten gedurende die dagen evenwel een bedrag van f 5.10 als werk- loozensteun. De niet-georganiseerdon ge nieten niets, doch hebben dit aan zich zelf te wijten. Laat men toe, dat gedurende de drie dagen, dat men vrij is, elders wordt gearbeid, dan zal dit den duur der werk verschaffing verlengen en aanleiding kun nen geven tot diverse misbruiken. Den lieer L. M. v. Noort merkt spreker op, dat er inderdaad iels onbillijk inzit, dat een gedeelto der werkloozen gedurende een geheele week en een ander gedeelte gedurende een halve week wordt te werk gesteld. Deze onbillijkheid is reeds gevoeld in de vorige vergadering. Overwogen is toen echter, dat het heter is om 16 perso nen een geheele week te laten werken en de rest con halve week, dan allen een halve week. De bezwaren van den heer L. M van Noort zijn echter door B. en W. reeds ge deeltelijk ondervangen door de werkloo zen met de grootste gezinnen den voorrang- te geven voor het werk aan liet St. Bavo gesticiit. Spreker kan dan ook mededec- len, dat er op 't moment geen wcrklooze is, die alleen voor een gezin van meer dan twee kinderen den kost moet verdienen. Deze werkloozen zijn allen reeds bij het St. Bavogesticiit aan hel werk. Ook in de toekomst ligt liet in de bedoeling de perso nen met do grootste gozinuen aklus te pro- tegeeren, desnoods door verruiling van een gedeelte van het thans bij liet St. Bavo gesticiit werkzame personeel. Wat hot voorstel van den hoer Oostdam Jac.Zn. betreft, B. en W. hebben daartegen geen principieel bezwaar en laten de be slissing aan d.en Raad over. Het voorstel van den here E. Oostdam Jac.zn., om de uitsluiting voor de werk verschaffing te beperken lot de personen, die één jaar of korter in de gemeente wo nen, wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Langeveld, Geerlihgs en van Dijk. De heer van Eeuwen acht het wensche- lijk, dat aan do commissie van advies, die B. en W. in deze materie voorlicht, een raadslid wordt toegevoegd en stelt als zoo danig voor den heer A. H. v. Noort. Namens B. en W. deelt dc Voorz. mede, dat deze toevoeging bij liun college goon bezwaren ontmoet. Het voorstel van Eeuwen wordt daarna bij acclamatie aanvaard. Bij de daarop volgende stemming wor den uitgebracht op den heer A. H. vau Noort 8 stemmen, één stem op den heer Geerlings, één op den heer van Dijk en een blanco, zoodat do heer A. H. van Noort als lid der commissie van advies is benoemd en deze benoeming aanvaardt B. en W. stellen voor om voorts den go- meenteopzichter met de leiding der werk verschaffing te belasten tegen de gebruike lijke vergoeding. De heer van Eeuwen wil wel de leiding bij den gemeenteopzichter laten, doch tevens een voorman aanwijzen. Dc gemcen- teopzichter behoeft dan niet steeds bij het werk te zijn. De heer van Dijk is het daarmede eens Do Voorz. merkt op, dat B. en W. dit voorstel zullen overwegen. De voorstellen van B. en W. omtrent de werkverschaffing worden daarna bij accla matie aanvaard. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. om tegelijk met de verharding van den Kerkweg tevens te bestraten: a. het gedeelte weg van het Raadhuis Tot het huis van Dr. de With; b. idem van Jac. Verdegaal tot de R.-K. Paslork) St. Joseph; c. idem van Jac. Verdegaal tot W. de Winter alles aansluitende op de bestaande bestratingen. De heer van Dijk is zeer verwonderd over het voorstel van B. en W. Wij heb ben pas de begreoting behandeld en toen is over de zaak niet gesproken. Welke aan leiding hebben B. en W. om nu met dit voorstel te komen, terwijl zij er bij de be grooting over zwegen? De heer L. M. van Noort zou deze wegen afzonderlijk willen zien behandeld, welk voorstel van meerdere zijden wordt ondersteund. De heer E. Oostdam Jac.zn. vraagt of er eene gespecificeerde opgavo is van de kos ten van elk der drie weggedeelten. De Voorz. antwoordt den heer van Dijk dat B. on W. geene bijzondere bedoeling hebben gehad, door de zaak niet bij de begrooting te behandelen. De welwillende onderstelling van den heer van Dijk zocht kant noch wal. Voor deze onderstelling zoude eenige aanleiding bestaan, indien liet hier eene gewone uitgaaf betrof. Het is echter eene buitengewone uitgaaf, die door buitengewoue middelen wordt ge dekt. De aangelegenheid is bij de begroo ting over het hoofd gezien en B. en W. vinden op het oogenblik den toestand te slecht om nog één jaar met verharding tc wachten. Den lieer E. Oostdam Jac.zn. antwoordt spreker, dat de kosten bedragen van weg gedeelte hoven vermeld sub a f 3742, sub b f 1687 en sub c f 1069. De lieer A. H. van Noort doet daarop 't voorstel om uitsluitend den weg van het Raadhuis tot de woning van Dr. de With te verharden, welk voorstel wordt onder steund door de heeren E. Oostdam Jac.zn. en L. M. van Noort. Het voorstel van B. cn W. om alle 3 de bedoelde weggedeelten te verharden kel derde daarop met 3 tegen 8 stemmen. Alleen de heer van Parera stemde ter zake met de wethouders mede; de rest van den Raad was er niet voor te vinden. Wat betreft het gedeelte weg van liet Raadhuis tot de woning van Dr. de With, kregen B. cn W. hun zin; liet desbetreffend voorstel-A. H. van Noort werd aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren A. H. v. Noort, J. W. van Parera, E. Oostdam Jac.zn.. L. M. van Noort cn do beide wethouders; togen de heeren Langeveld, Geerlings, Van Dijk, Heemskerk en Van Eeuwen. Aan het slot der vergadering stelt de Voorz. nog voor. om aan hel schoolbestuur af te slaan een Meter grond langs dc school (aan de zijde der woning van het schoolhoofd) vanaf den weg tot het einde der schutting. Dienovereenkomstig wordt besloten. De beer Ju M. van Noort vraagt inlich tingen omtrent de aanbesteding der brand stoffen, met name of wel geleverd is waar voor is ingeschreven.- De Voorz. zegt, dat uit een rapport van den gemeente-opzichter is gebleken, dat de geleverde cokes aan de gestelde eischen voldoet. Spreker voegt or aan toe, dal de bron, waaruit berichten als door don heer L. M. van Noort bedoeld; plegen voort te komen niet steeds even zuiver, is. De hoer- A. H. v. Noort vraagt inlich tingen omtrent dc afzetting van hel Harde Pad hij Bergman. Dc Voorz. antwoordt, dat deze zaak dc voortdurende belangstelling beeft van B. cn V/. 'Met clen heer Versteeg te Hillegom is bliikbaar langs minnelijken weg niets te beginnen. B. en W. zullen dus zeer tot bun leedwezen bun recht moeten afdwingen. Vervolgenswordt de openbare vergade ring gesloten. OEGSTGEEST. Het wei kioozenvraagstuk. Gisteravond had In liet St. Willihrordusgebóuw een gecombineerd, vergadering plaats van den ('.hr. Bestuurder-bond en den Ned. R.-K. Volksbond ter bespreking van liet Werk-*. loozenvraagsluk. Uitgenoodigd waren alle Raadsleden, waarvan er oenige aanwezig waren, terwijl er één. bericht van verhin dering gezonden had. Bij de voorbesprekingen werd de aard dezer vergadering vastgesteld, ter bera ming van middelen tot oplossing van de lieerschende werkloosheid, waarbij men van clen beginne af medewerking van het gemeentebestuur hoopte te verkijgen. Tijdens do vergadering bleek, dat er 30 ingezeten arbeiders werkloos waren. Na besprekingen omtrent den bestaancien toe stand, vertrokken de aanwezige Raads leden. In de voortgezette vergadering werd besloten tot indiening van een'adres bij don Raad der gemeente Oegs [geest. WASSENAAR. Inzameling. Door den Urker visscher, wien3 schip alhier op do kust verging, wor den giften ingezameld, ten einde weder in heb bezit van een schokker te komen. Thans is de iuan, die vrouw en zes kinderen heeft, 'broodeloos. ZOETERWOUDE. In hei duister. Gisterenavond om streeks 8 uur werd ons dorp als bij toovcr slag geheel in duisternis gehuld. Er bleek Dcimelijk een storing in den kabel der elee trische verlichting te schuilen, zoodat de «straatlantaarns niét meer konden branden en in hun huis eveneens alle lichten plot seling werden gedoofd. De petroleumlam pen, reeds zoolang buiten dienst gesteld, moesten weer worden opgediept, terwijl de vetkaarsen ook weer goede diensten be wezen. Het slechtst was men er aan toe in het Patronaatsgebouw, waar de 3e feest avond gehouden werd. Midden in het eer ste bedrijf van het op te voeren kluchtspel werd men ook daar van'licht verstoken en kwamen petroleumlampen én- kaarsverlich ting op de proppen. De voorstelling kon evenwel jammer genoeg niet doorgaan, doch er werd bekend gemaakt, dat op een nader te bepalen avond, die per adverten tie in do Leidsche Courant zal worden be kend gemaakt, met dezelfde toegangsbe wijzen de uitvoering kon worden bijge woond. Tegen 10 uur was de.stoornis met de verlichting opgelost. Terecht. Het vermiste horloge is weer terecht. Het kwam namelijk to voorschijn uit de grabbelton. Waarschijnlijk heeft de dader uit vrees betrapt te worden, het daarin gedeponeerd. De revue. r Zoo heeft Zoetcrwoude dan weer zijn revue. Aan den onversaagdcu ijver en de flinko dosis energie van den heer G. P. J. Paardekooper is het te dan ken, dat wc weer iets goeds te zien kre gen, ter gelegenheid van de feestviering bij do opening'van het Patronaat. ,,'t Wordt wel wat" is thans de naam eener revue en heusch't is wat ge worden hoor-' Nu d'r een Palronaatsge- bouw is, zegt de boer, Bas van Sas, moet er komedie gespeulcl worden en zoo zien we hem met vier kameraden naar de stad gaan om voordrachten te koopen, waar ze toevalig ïauik van Bel, een ouden Zoc- t er wonder, ontmoeten, dio veel kennis van tooneel heeft eu zijne medewerking belooft Al heel gauw zien we hem dan verschij nen te Zoeterwoude en gaat zich voorstel len aan de Patronaatscommissie. Tezelfdcr tijd komen ook dc vrouwen voor het Pa tronaat in actie en Luuk van Bel zorgt dat ijverig wordt gewerkt. Mevrouw Moderne ■maakt hem attent op het landbouwbedrijf in deze plaats en doet ons verder zien dat onder clen boerenstand ook al veel ver anderd is. Als do hooibouw voorbij is gaat Luuk van Bel aan Bas comcdie leeren spelen, doch Bas, is niet erg snugger, kan lezen nocli schrijven, weet van geen aardrijks kunde enz., doch Luuk .zal -hem wel on derrichten, zelfs in politiek, waartoe hij hem binnenleidt in de keurig samengestel de gemeenteraadsvergadering der vrouwen Toch ziet Bas geen heil in politiek en wil liever maar trouwen; hij raakt dan zoo de kluts kwijt dat wij hem ten slotte aantref fen in de beoefening der sterrekunde. Dit is de zeer korte inhoud van de aan lafereelen, zang en voordrachten zoo rijke revue. Aardige groepen, uitmuntend door smaakvolle samenstelling, prachtige cos- tuums en hoogstaande grimeering komen op het Tooneel. We noemen vooral de le- lende poppenkast, het alphabet en cijfers en den vrouwenraad. Ook' de houding en gebaren der spelers laat niets-'te wenschen over, zoomin bij do nieuwelingen als bij hen, die we reeds vaker op de planken zagen verschijnen. Allen deden hun best, bij de een ging liet beter als bij den an der, doch het geheel was uitmuntend. We hebben genoten dien eersten revue-avond en mot ons do stampvol gevulde zaal. Na afloop werd hot Welch nachts Ora torium opgevoerd. Was de zang bij den openingsavond zeer goed. thans viel er niet het minstcf aan te merken, zoo zuiver en zoo helder werd er voorgeedragen. Ook de beeldengroepen waren weer keurig, vooral de slotgroep: aanbidding' van koningen cn herders, maakt een schitterend effect. We verwachten voor de volgende avon den weer stampvolle zalen, want een ieder moet gaan genieten van dat schoone spel en zang. U zult er u niet vervelen, want ,,'t Wordt lieol wat". Ruiten ingegooid. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men hij van V., op het Watertje, een paar ruiten inge gooid. Van de daders geen spoor. De poli tic doet onderzoek. Geinerigds Berichten. DRAMA TE GESTEL. Z ij li vrouw vermoord. Uit Eindhoven wordt aan de „Tel." ge meld Gistermiddag heeft tc Gestel een drama plaats gehad. In do woning van W. Cop pens, koopman aan do Langstraat, werd de vrouw van genoemden koopman in een vreesclijk verminkten toestand vermoord gevonden. Het hoofd was overdekt met wonden. Haar hersenpan bleek met een', plank ingeslagen te zijn. De vloer v as be dekt met bloed. Dr. Kramer was spoedig ter j plaatse en kon slechts don dood const atecreiu Do politie bewaakt op het oogenblik de wo-i uilig. Coppens ia in arrest gesteld. Omtrent? den dader valt nog niets mode te doelen. I Het politioneel onderzoek, onder leiding van den commissaris, is in vollen gang. Nader wordt gemeld: V Coppens, die 05 jaar oud is, vertelde gis- termorgen aan do buren, dat zijn vrouw] Donderdag beschonken thuis gekomen cn doodgevallen was. De buren verzekeren! echter, dat de vrouw in het geheel ïiieb I dronken is geweest. Waarschijnlijk heeft het drama zich gisterennacht afgespeekl en heeft de man zijn vrouw, toen zij al dood was, met kleeren en al in bed gelegd. Coppens ontkent, pertinent, doch er zijn reeds verschillende bezwarende feiten tegen' hem verzameld. Voor de woning van Coppens stonden den geheelen dag vele nieuwsgierigen. Gelijk reeds gemeld is, nioet de afschuwelijke daad met een stuk hout bedreven zijn. 't Leek bij het onderzoek niet onwaarschijnlijk, dat heb moordtuig een dikke zware plank is, die in een hoek van de keuken tegen den muur- stond. Deze plank is ruim 2 decimeter breed een decimeter dik en ongeveer een el lang. Dit hout was aan den top bevlekt met bloed. Het bloed lag voorts verspreid in heb voorvertrek. Er kleefde ook bloed aan de kachel. De keuken bleek schoongeveegd to zijn, zoodat noch op bed. noch in dc buurt daarvan bloed te vinden was. Het slachtoffer, wier eigen naam Catha rine Peijnenburg is, was fit jaar oud. Nader verneemt liet blad nog, dat Cop pens meermalen met de politie en justitio kennis heeft gemaakt. Ruzie hebben de buren niet gehoord, hoewel er bij het echt paar anders nog ai heftige twist was. De man mishandelde ziin vrouw daarbij eu sleurde haar soms bij de liaren door de ka mer. Processen-verbaal wegens openbare dron kenschap tegen hem opgemaakt, waren sche ring en inslag. Vermoedeliik uit wanhoop was ook de vrouw aan den drank geraakt. Onlangs nog is zij dronken op een wagen naar het rmlitie-bureau getransporteerd. Heden komt liet parket uit Den Bnscli een nader onderzoek instellen. Tot zoolang wordt dc woning door de gemeentenolitie •bewaakt. Gisternacht is Coppens met het lijk geconfronteerd. De dubbele moord te Culemborg. Gisteren heeft de politie te Culemborg •het weer eens geprobeerd met. den politie hond Cesar van den riiksveldwachter te Waard en burg en ook ditmaal wees bet dier hetzelfde spoor naar de Lek aan. Met vrij groote zekerheid meent men te kunnen aan nemen, dat de moordenaars met. een roei boot over de Lek ziin geroeid en vandaar hun vlucht, per rijwiel hebben vervoled. Naar de uitlatingen van de politie te cord celen zou er wat meer teekening in het onderzoek gekomen ziin. Gistermiddag is een assistent van den politie-desknndigo Van Ledden Hulsebosoh naar Culemborg ver trokken, ten einde nog eente* r>- metingen te doen. Doodelijk mijnongeluk. Do «Staatsmijn Emma te Hoensbrcek heeft weer een slachtoffer geëischt. De ar beider K., wonende te Freebeek, geraakte onder neerstortend gesteente met zoodanig gevolg, dat de man spoedig overleed. InbraaK. Gisterennacht is te Terborg een brutaio inbraak gepleegd. Door uitsnijding van een ruit der winkeldeur heeft men zich toegang verschaft tot den manufacturenwinkel der Erven H. A. Kramer, gelegen aan de Hoofd straat tegenover dc R. K. Kerk. Ontvreemd zijn eenige mantels, bonton en moffen, zoomede rollen manufacturen, terwijl ook de kassa is geforceerd en 't daarin aanwe zige geld meegenomen. Hoe het mogelük is een dergelijk kwantum goederen te- vervoe ren is onbegrijpelijk, te méér waar juist h;er de nachtwaker geregeld moet passeeren. Bij den banketbakkerswinkel Picrik had men ook een stuk uit den ruit- der winkeldeur gesneclen. doch men schijnt teen gestoord ie zijn. Fraude bij de Rotterdamscho politie. Naar wordt .gemeld is aan het hoofdbu reau vau politie te Rotterdam een geval van fraude ontdekt. Aan de afdeeling Vreemde- lingenverkeer aan het Haagschc Veer zou in den loop van de laatste jaren een bedrag van ruim f 2000 verduisterd zijn van de gelden, bestemd voor de voeding van ar restanten. die korter of langer tijd aan bet hoofdbureau moesten verblijven. De hoofd inspecteur, chef van den Vreemdelingen dienst, kwam tot de ontdekking, dat. elke week een veel groocer bedrag was uitbe taald dan aan arrestanten ten koste was gelegd. Bij deze verduisteringen zouden vier agen ten van politie en een hoofdagent betrok ken wezen. Deze menscheu zouden worden voorgedragen voor ontslag. Dc vijf agenten •zijn met ingang van heden in hun functie geschorst. De. burgemeester heeft, als hoofd dor poli tie, do zaak in handen genomen, terwijl de autoriteiten op liet Hoofdbureau zich niet nader over de zaak wenschen uit te laten, zoodat bijzonderheden op liet oogenblik ont breken. Ingezonden Stukken [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie^ Lisse, 28 Dcc. 1923. M. de R. i Beleefd verzoekt onder ge teckei ulc een,' kleine plaatsruimte om onderstaand staal- J tje van heldenmoed oven bekend; te maken] j Toon ik 2den Kerstdag 'savonds voort V een noodzakelijke boodschap met een ver-1 gezellcnde dame van Roolofa rends veen per fiets naar Lisse de Kaa-g passeerde, ston- j den er midden op den weg nabij do^ over- zet vier mannen (11) ongeveer 20 a 2ö jaar, Alhoewel de weg wegens de groote sneeuw;-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3