15e Jaargang. VRIJDAG 28 DECEMBER 1923 No 4343 Ste Stoidéohz 0oti^anl' iDeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bl) vooruitbetaling [Voor Leiden 89 cent per week I 2.50 per kwartaal [Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal. [Franco per post 2.95 per kwartaal. (Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowone adverfientiën 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het y dubbele van het tarief berekend. Kleine adverienUën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 8 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Over een kleinigheid. Het „Kath. Soc. Weekblad" heeft on langs minister Golijn verweten, dat hij op het Katholiek Reconstructie-Congres is verschenen tegen de afspraak in, die gemaakt zou zijn op den ministerraad, dat do ministers zich niet meer in het open baar zouden vertoonen. Wij hebben dat artikeltje uit het „K. S. W." overgenomen, zonder evenwel er daar door geheel onze ins temming mede te be tuigen. De „R.-K. WerkgeveY schrijft er nu jo. m. over: „Nu is het bovendien zonder meer dui delijk, dat de heer Colijn door ons Congres te bezoeken, volstrekt niet handelde tegen het besluit van den Ministerraad, gesteld dat de Ministerraad eenig besluit genomen beeft, dat luidt, zooals in bet „K. S. W." is geopenbaard. Tusscben haakjes: wij meenden, dat de besluiten van den Minis terraad geheim waren. Doch dit daarge laten: de heer Golijn kwam in het Con gres zeer uitdrukkelijk, niet als regee- ringsvertegenwoordiger, liij is als zoodanig door den Voorzitter niet verwelkomd. Daarmede kan de zaak uit zijn. Doch daar komt nog wat bij. Heeft de eveneens demissionaire minister Aalberse bij gelegenheid van het bezoek van de booge Chineescbe gasten dezen niet offi cieel en openbaar op zijn departement ont vangen en hen zelfs in een redevoering verwelkomd? Mag de beer Aalberse wel beleefdheden liewijzen aan Chineescbe industrieelen, en is bet den beer Golijn verboden een con gres van Nederlandsche nijveren te be zoeken? Verder beeft de beer Aalberse aange zeten aan een diner, door de Amsterdam- sche Kamer van Koophandel aan dezelfde Chineezen aangeboden: dat was een „open baar" diner: de lafelspeecbes stonden den volgenden dag in do krant en de namen der aanwezigen werden eveneens ver meld." Er is nog al been en weer geschrijf over wat wij willen noemen: een kleinigheid. Overdreven was bet, minister Colijn zoo in-eens maar, al was het dan in wat zachter termen, van woordbreuk te be schuldigen. Volgens diens opvattingen was bet verschijnen op genoemd congres blijkbaar wel overeen te brengen met de bedoelde afspraak. Maar, ais de Katholieke ministers daar- över anders dachten, dan is ook bun opvatting ongetwijfeld te eerbiedigen. Een congres is toch b.y. nog wel 'n weinig ver schillend van een diner, meenen we! En de tegenstelling tusscben den beer Aal berse, die beleefdheden bewijst aan Chi neescbe industrieelen, en den heer Colijn, die zulks doet aan Nederlandsche nij veren t— zij is meer „aardig", dan waarl Wij hebben een en ander over deze kleinigheid willen zeggen, juist omdat zulke kleinigheden zich zoo gemakkelijk in Hollandsche hoofden vastzetten. Wij, Hollanders, zijn nuchter, maar in kleinigheden toch vaak niet! BUITENLAND De Crisis in Duiischland. Bezuinigingsmaatregelen. Bezuiniging op de rechters. Do Duitsche minister van justitie, dr. ■fcutber is aan bet bezuinigen geslagen en /daarover een halfambtelijk communiqué gepubliceerd. Ei blijkt uit, dat een staat als Pruisen, die in vredestijd 73 rnillioen per jaar voor bet beoefenen der gerechtig heid uitgaf, nu nog maar 4 rnillioen voor idat departement ter beschikking heeft. Er werd dan ook al gemompeld, dat men uit ibezuinigmgsoogpunt de gevangenissen maar moet sluiten. Voorloopig zal het echter zoover nog liiet komen. Men hoopt door inkrimping ivan het aantal rechters en door eenige andere hoogst bedenkelijke maatregelen, die slechts door den nood gerechtvaardigd zijn, den wagen nog aan 't rollen te hou den. Tegelijk wordt der ijksbemoeienis inge krompen en gaat een deel van de strafza ken aan do verschillende landen over. Dit deelt in het bijzonder op het rijks-gerecht, /dat alle gevallen van landverraad aan d"e betrokken staten zal overdoen. Be rbode regeering in Saksen en Thuringen •Toenemende invloed der I communisten. j Hot lid van het sociaal-democratische partijbestuur Dittmann doet in de „Vor- fVarts" verslag van zijne ervaringen in Saksen en Thuringen, waarbeen hij door £ijn partijbestuur is gezonden ter bestu- «deering van 'dien toestand. Volgens zijne ïnededeelnigen wordt in Saksen een prole tarisch voorspel vertoond. Een half dozijn jeugdige redacteuren en een half dozijn onderwijzers beheerschen op het oogen- blik pers en organisatie van de Saksische sociaal-democratische partij, d.w.z. van de partij die thans de landsregeering van Saksen vormt. Die handvol meiischen doet al het moge lijke om de sociaal-democratie onder den invloed der communisten te krijgen Met het oog op de verkiezing van een nieuwen minister-president ter vervulling van de vacature, ontstaan door het heengaan van Fallisch, dringt Dittmann aan op een coalitie van de Saksische sociaal-demo- craiten met Gentrum en Duitsche Volkspar tij, ten einde los te raken van de commu nisten. In Thuringen zijn onder commu nistisch bewind toestanden ontstaan, die het ingrijpen van het rijk noodzakelijk ma ken. Sedert 1921 is in het geheel geen be- grooting aangeboden; ambtenaren- en on derwijzerspos ten zijn slechts gegeven aan partijgenooten, zonder dat op hun capaci teit is gelet. De rijksregeering overweegt dan ook oen nieuwe uitzonderingsverordening voor Thu ringen en heeft oen commissie naar Wei- mar gezonden om den toestand te onderzoe ken en eventueel de Thuringsohe regeering af te zetten. Uit de geschiedenis van den oorlog. Een vredespoging van Fred, van Eedeh. In liet Kerstnummer van het „BerL Ta- geblall" doet Frederik van Eeden een ont hulling van een klein stukje historie. Hij vertelt n.l., dat. hij in 1917 een poging heeft gedaan om vrede tusscben Duitsoh- land en Engeland te bewerken. „Mijn hooge achting voor Duitschland en de Duitsche dichtkunst en wetenschap, schrijft hij, heb ik nooit verloren. Ook niet toen ik gedurende den oorlogstijd als een anti-Duitsclier uitgekreten werd. Gedurende den oorlog heb ik mijn vriendschap voor Duitschland daardoor getoond, dat ik in den moeilijken tijd Januari 1917 persoonlijk getracht heb den vrede nader te brengen en voor Duitsch land opgekomen ben cloor een reis naar Engeland met medeweten der Duitsche regeering te ondernemen. Ik ben er toen in geslaagd een onderhoud met Lloyd George te hebben en hem namens den ge zant in Den Haag dr. Rosen het voorstel te doen een competenten vertegenwoordiger dra: beide partijen te zenden, opdat dezen in Den Haag een bespreking zouden hou den. Een uur lang heb ik toen met den En- gelschen staatsman gesproken. Ik heb ge poogd -hem te bewegen als eerste vredes- uiting de naar Engeland uitgestrekte hand te grijpen en het eerste rechtstreekscho on derhoud voor te bereiden. Maar Lloyd George en Henderson, die ook bij de be spreking tegenwoordig was, bebben het voorstel toen beslist van de hand gewezen Mijn anti-Duitschheid was toenmaals mijn pas voor Engeland. Maar nu kan iedere Duitscber heoordoelen, dat het in mijn hart toch nog liefde voor Duitsch land was, welke mij tot deze moeilijke en gevaarlijke reis bracht". UIT HET BEZETTE GEBIED. Het Schupo-proces* Do vonnissen. De krijgsraad te Dusseldorf heeft gister uitspraak gedaan inzake de schietpartij op den z.g. „Separatisten-Zondag" te Dus seldorf. Hoewel er van weerskanten werd geschoten en het wel vast staat, dat de se paratisten het eerst sohoten, zoodat de Schupo-agenen slechts handelden uit zelf verweer, hebben de Frans che bezettings troepen alleen de Schupo's gearresteerd en voor den krijgsraad gebracht. Do separatis ten waren immers „vredelievende" demon stranton en gingen vrij uit. Bij de gister gedane uitspraak zijn ne gentien der beklaagden vrijgesproken. Van de veroordeelden kreeg óén, n.l. Grützner, bij verstek 20 jaar dwangarbeid, een an der eveneens bij verstek, 10 jaar tuchthuis, een derde, die was verschenen, vijf jaar en duizend goudmark boete, terwijl een vier de werd veroordeeld tot 3 jaar en 800 goudmark boete. De overige opgelegde straf fen varieerden van één tot vijf jaar ge vangenis. Het vonnis is in vele opzichten' minder streng dan aanvankelijk de eascli luidde. Niettemin heersebte er onder de bloedver wanten van de beklaagden, die in grooten getale de uitspraak bijwoonden, de groot ste verslagenheid. Men zag vele vrouwen bitter weenend de verdedigers omringen, die trachtten haar te troosten met de me- dedeeling, dat zij van het vonnis in hooger beroep zullen gaan. Dit proces, waarbij de bewaarders van de orde veroordeeld worden omdat zij op traden tegen ordeverstoorders, steekt wel scherp af tegen het vonis van de rechtbank te Parijs, waarbij oen anarchistische moordenares werd vrijgesproken. DE HERSTEL-KWESTIE. Da samenstelling der experts-commissies Uit Parijs wordt draadloos gemeldt: In de "Woensdagmiddag gehouden vergadering heeft de G. v. H. de lijst van de experts, die in de beide commissies van experts zul len zitting nemen, definitief vastgesteld: De eerste commissie is als volgt samen gesteld: Veroenigde Stat en: generaal Da wes en Owen Young. Groot-Brittannië: sir RobertKin- dersloy, directeur van de Bank of England en Joshua Stamp, secretaris van de Nobel Industries Ltd. Fran k.r ij k: Parmentier, vroegere chef van de Mouvement Général des fonds bij heit ministerie van Financiën en direc- ■teud generaal van het Crédit Foncier de France; prof. Alix, prof. in de rechtsge leerdheid te Parijs. Italië: Alberto Pirelli, industrieel en Federico Flora, prof. in de economie aan do universiteit te Boulogne. België: baron Houlard, lid van de Kamer en bankier; End li Fraucqui, minis ter van staat cn onder-directeur van de Société Générale .de Belgique. Generaal Dawës zal do eerste commis sie presideeren. In de tweede commissie zullen zitten vöor: Vereenigdo Staten: Henry Ro binson, voorzitter van de de First Natio nal Bank te Los Angelos. Groot-Brittannië: Reginald McKen na, directeur van de Midland Bank en ex- kanselier van de schatkist. F r a n k r ij k: Laurent Atthalin, direc teur-generaal van de Banque de Paris et des Pays-Bos. Italië: Mario ALberti, onder-directeur van de Credito Italiano. België: Albert Ecluard Jansen, direc teur-generaal van do Banquo Nationale de Belgique. Rusland. Een nieuwe Tsaar aller Russen Een koning zonder land. Een draadloos N.T.A.-bericbt uit Parijs meldt, dat grootvorst Nicolaas, een neef van. den overleden Tsaar,, in het geheim gekroond ia als Tsaar- aller Rosen achter de met luiken gesloten ramen van het huis van zijn neef, grootvorst Boris. Waar deze plechtigheid heeft plaats gehad en door wie, vermeldt 'het draadlooze bericht niet. Volgens een H.N.-berioht had de kroning plaats te St. Gloud. Griekenland. De terugkeer van Venizelos. Daar Venizelos het verlangen heeft te kennen gegeven, dat alle officieele en po pulaire recepties hem hij zijn terugkeer in Griekenland bespaard blijven, zal Plas ti ras hem op zee tegemoet varen en in zijn gezelschap op onbekende plaats ©n tijd landen. Volgens de bladen bobben de militaire liga's, nadat zij Venizelos' besluit verno men hadden, besloten zich te ontbinden. De officieren hebben een protocol getee- kend, waarbij zij zich verbinden zich uit: sluitend aan bun militaire plichten te wij den. Spanje. Het communistische complot. Een officieel communiqué meldt, dat alle hoofdleiders van de communistische, revo lutionaire beweging, welke den 28sten de zer tegelijkertijd in Spanje en Portugal moest uitbreken, in hechtenis zijn geno- Turkije. Oe Republiek Angora Eon journalist veroordeeld Het Tribunaal van Onafhankelijkheid heeft vonis geveld tegen een der drie Turk sche redacteuren, n.1. Loeti Fiki Bey. Hij werd veroordeeld tot vijf jaar dwang arbeid. Dit vonnis maakte een pijnlijken in druk -op het bij de zitting aanwezige pu bliek, waarvan vele personen schreiden. Toen de veroordeelde de zaal werd uitge leid, drong het publiek op hem aan om hem de hand te drukken, terwijl het riep: „Leve het Turksche volk". De leden van het Tribunaal vertrokken onder doodscht stilte. Dezelfde redacteur kreeg onder liet ré gime van Sultan Abdoel Hamed een jaar gevangenisstraf voor een critiscli couran tenartikel, dat niets minder erg was dan dat, waarvoor bij onder het republikedn- sche régime tot vijf jaar dwangarbeid werd veroordeeld. Palestina. Bestorming van Medina? De correspondent van de „Msbd." te Je ruzalem meldt: Er gaan geruchten, dat Ibn Saud, ko ning der Wababieten een inval voorbe reidt in het rijk van Hedjaz en de heilige stad Medina in Arabië wil bestormen. Tot groote ongerustheid van de drie koningen van Hedjaz, Irak en Transjordanië neemt met den dag zijn troepen-contingent, toe. Koning Fay cal en zijn broeder, emir Abdallah willen nu met 80.000 man hun vader, koning Hussein te hulp komen. Hussein werkt intusschen ook aan de ver betering van zijn leger en luchtvloot. Britsch-lndië. De Afghaansche troepen „in actie". In een telegram van den Britschen ge zant te Kaboel wordt medegedeeld, dat Afghaansche troepen in actie zijn ge weest, doch waar en tegen wie is niet dui delijk. Het blijkt, dat do Afghaansche strijd krachten, die eenige dagen uit de hoofd stad werden afgezonden, thans een dis trict in het gebied van Shinwari hebben bereikt, waar men veronderstelt, dat de moordenaars van verschillende Britsche onderdanen de vlucht hebben genomen. Japan. Het Japansche Kabinet afgetreden. Oproerige demonstraties te Tokio. Het Japansche kabinet heeft zijn ont slag ingediend. Een oproerige menigte trachtte Woens dagavond de woningen van den premier Jamamoto en den minister van Binnen- landsche Zaken Goto binnen te dringen, doch werd daarin door de politie verhin derd. De mislukte aanslag op Hiro-Hito. Een schot uit een stokgeweer. Voor de tweede maal binnen het jaar is zooals gemeld, in de straten van Tokio een mislukte moordaanslag gepleegd op den 23-jarigen prins-regent van Japan. Den vorigen ,keer werd nabij het keizerlijk paleis een bom naar keim geworpen. Thans werd op hem geschoten.- Beide keeren is Hiro-Hito er ongedeerd afgekomen. In zake den moordaanslag kunnen nog volgende bijzonderheden worden ge meld: Toen de prins-regent zich per auto, ver gezeld van burggraaf Irije, naar bet parle mentsgebouw begaf om aldaar de zitting te openen, werd plotseling vanuit de menigte op hem gevuurd. Het schot werd gelost uit een stokgeweer. De kogel verbrijzelde de voorruit van den auto en vloog rakelings langs den prins-regent, die zijn koelbloe digheid geen oogenblik verloor. Burggraaf Irije werd door glasscherven gekwetst. De chauffeur stopte een oogenblik en reed daarop in volle vaart door naar het parle mentsgebouw. Aldaar aangekomen, las Hiro-Hito de troonrede zonder één blijk van emotie te geven, met luide en heldere stem voor. Vervolgens keerde hij in denzelfden auto naai- het paleis terug, Op zijn terug tocht werd hij begeleid door een sterke af- deeling militairen. Onmiddellijk nadat het schot gelost was, greep het publiek den dader vast. Deze zou stellig gelyncht zijn, indien de politie dien man niet in bescherming had genomen 'Hij is een jongeman van omstreeks 20 jaar, als werkman gekleed. Volgens sommigen is hij 'Sen socialist, volgens anderen een krankzinnige. Nader wordt nog gemeld, dat tegelijk mot den dader ook een medeplichtige is gearresteerd. BINNENLAND MET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Dr. Frederik van Eeden deelt mede, dat hij in 1917 een poging deed den vrede te bewerken. Het Schupo-proces In Dusseldorf. De vonnisen. Hevige sneeuwval in bijna alle Euro- peesche landen. BINNENLAND. De Antirev. en Chr.-Hist. pers over dc opdracht tot Kabinets-formatio aan de rechterzijde. Het visum voor Duitsche dienstboden is verhoogd. De Eerste Kamer heeft het „Schoen wetje" aangenomen. steld door den Volkenbond. De beer van Oostveen en baron van Lijnden zijn beiden naar Athene vertrokken. „Jeugdleiding". Met het verschijnen van de December aflevering houdt op te bestaan, het bekende maandblad „Het Patronaat", uitgegeven door bet Centraal Comité der R.-K. Jon- In plaats daarvan zal verschijnen een nieuw tijdschrift „Jeugdleiding", Tijd schrift voor besturen van R.-K. Jeugd- De Haagsche Burgerwacht. Subsidie verworpen. Het subsidie voor de Haagsche Burger wacht, groot 10.000 gld., is in den Haag- schen Gemeenteraad verworpen met 19 te gen 18 stemmen. Tegen stemden sociaal democraten, communisten en eenige Ka tholieken de beer Wittert van Hoogland had zijn stem gemotiveerd door te bewe ren, dat de Burgerwacht niet noodig is, daar op den Katholieken werkman valt te rekenen tot handhaving van het wettig &eza^- De Burgerwacht te s-Gravenhage heeft in een spoedeischende vergadering een adres gericht tot den Raad om op dit be sluit terug te komen. Nederlanders in de Grieksch-Turksche Uitleveringscommissie. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft een telegram ontvangen van de Commissie uit Athene, om twee afge vaardigden te willen zenden voor do uit wisseling van de krijgsgevangenen tus scben Griekenland en Turkije en de over brenging van de uitgewezen bevolking uit deze landen. Het heeft daartoe bereid gevonden de heeren A. M. van'Oostveen en C. "W. F. baron van Lijnden en aangewezen den beer van Oostveon als zijn eerste vertegen woordiger in deze missie. De taak van deze heeeren is verre van gemakkelijk, maar voor bet Ned. Roode Kruis is bet wederom aangenaam, dat twee Nederlanders voor deze internationale taak werden opgeroepen. Da Commissie is een commissie, inge- Dit nieuwe tijdschrift stelt zich ten dien ste van alle R.-K. Jeugdorganisaties in Nederland. Baron Fors ter von Pusztado wordA gezant van Hongarije bij ons land. Schout bij nacht A. F. Gooszen is be' noemd tot vioe-admiraal. Einde Sept. j.l. bedroeg te 's-Graven hage bet aantal personen in gemeente dienst 10.508. UIT OE OMGEVING SASSENHEIM. „St. Paschalis". De R.-K. geitenfok- vereeniging „St. Paschalis", liield gister avond een zeer geanimeerde vergadering in het K. S. A.-gehouw alhier. De voorz. opende de vergadering niet den Chr. groet, waarna volgde de verloting door het bestuur georganiseerd tot ver sterking barer kas. De prijzen kunnen worden afgehaald op vertoon van het lot bij den penningmees ter, den heer Zeestraten, Vaartkade 3. De verloting had plaats onder politie toezicht in het openhaar. De heer Haver bracht een kort zakelijk verslag uit der gehouden geitenkeuring. Bij de bestuursverkiezing werd als Voor zitter gekozen de heer G. A. v. d. Poel, terwijl als commissarissen werden geko zen do heeren: Ph. v. d. Meij en R. Slot, De voorzitter deelde mede, dat op aan vrage van bet bestuur door de gemeente aan de vereeniging voor 1924 een subsidie is toegekend, groot f 50. Spr. brengt daar voor het bestuur der gemeente dank. Bij do rondvraag werd de geitenkeuring 'besproken en werd vooral or op aange drongen, dat de exemplaren geknipt moe ten zijn. De voorzitter stelde na een bespreking keuring af te staan aan den knipper, voor ring af te staan aan den knipper, voor het wegbrengen der geiten naar den heer Noort, voor keuring der geiten door het fokstation. Aldus wordt besloten. De heer "Weijers vraagt naar de geiten- verzekering. De heer Beijk wil omtrent deze zaak wel eens een deskundige hporen. Aan het bestuur wordt opgedragen te komen tot oprichting cener onderlinge kleinveoverzekering. Daarna volgt sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Gisteren herdacht de heer J. v. d. Berg Az., hoofd der Chr. Oranjeschool aan de Torenstraat, onder vele blijken van belangstelling, zijn 25 jarig jubileum als onderwijzer. De Chr. Muziekvcreeniging ,Arti ct Religione", bracht den jubilaris gis terenavond voor het gebouw Concordia een serenade. NOQRDWUK. Militie. In de maand Januari zal do verplichte inschrijving plaats hebben van do mannelijke personen welke in 1905 geboren zijn voor den dienstplicht. Voor het. doen van deze aangifte zal meer in het bijzonder gelegenheid bestaan op Dinsdag 22 Januari 1924, 's morgens van 10 tot 1 uur ter Ge meente-secretarie. Sr.eeuwsport. Door den laatston sneeuw val is het wintervermaak met de bob-sle den in de duinen en van do hoogten weder in vollen gang. Tot zelfs zeer laat m den avond ziet men de honderden sleden da st ijle hoogte afvliegen en door elkander krioelen, wat altijd niet ongevaarlijk olij W te zijn. daar men meermalen er één zie»

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1