kerknieuws sport De crediefveriecnirtg aan tuinders. Men meldt aan do „Msbd.": Bij do voorwaarden waaronder Ged. Staten van Noord-Holland crediet aan tuinders verleenden, was o. m bepaald, dat geen aflossingen op oude voorschotten door betrokken credietnemers mochten plaats hebben, alvorens de voorschotten onder Provinciale garantie waren afgelost. Wo vernemen achter, dat Ged. Staten dis pensatie van deze verplichting hebben ver leend en hoogstens 10 pCt. van de oude schulden mag worden afbetaald. Reconstructie-Congres der A. R. K. W. V. De Besturen der Algemeene R.-K. Werk gevers Yereeniging en van het R.-K. Ver bond van Werkgevers Vakvereenigingen hebben een uitnoodiging gericht tot de hoofdbesturen ran den Boerenbond, de R.-K. Middenstands Federatie, de Federa tie van R.-K. Werkliedenverenigingen en Volkebonden in Nederland en het R.-K. Vakbureau om op 7 Januari a.s. te zamen de reconstructie van het Nederlandsch Be drijfsleven aan de hand der conclusies van het Reconstructie-Congres van 7 December IJ. te bespreken. Ook de inleiders van het Reconstructie- Oongres zullen deze conferentio bijwonen, He» Intern. Euch. Congres. Het eub-comité s-oor godedienstplechtag- heden, waarvan tot voomttr door L. u. Q. heden, waarvan tot vooratter door Z-DJi. heer pastoor F. M. K. van Kersbergen, u als volgt samengesteld: pastoor F. M. K. van Kersbergen, voorzitter; kapelaan Th. van Outersterp, secretaris; de heer J. A. J. de Jong, penningmeesterkapelaan L. Biink en kapelaan B. Hosman, leden. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND/T Officieel District-nieuws. Distriot Leiden. Junioren-Competitie. Zondag, 23 Deo. a.s., zal dan eindelijk met de Junioren-Competitie een "^Tan8 den gemaakt. Lang heeft het geduurd-roe. wij daartoe bonden besluiten, vete moelld Sden werden in den weg gelegd, en ook de medewerking vin de vereenigmgen zeU tiet tot het tot standkomen daarvan, wenschen over. Doch nu de Competitie aan vangt kan dit alles ter zijde worden gesteld en honden we ons oog alleen gericht op een aoed en vlot verloop daarvan. Daartoe n aller medewerking noodig, waarop wij bij deze een beroep doen, en welke ons, we twijfelen er niet aan, gaarne zal worden palm, te leiden, waarvoor wij hun dan ook bij voorbaat .reeds dank brengen. Alhoewel wij reeds eenigen tijd geleden de Compotitie-indeeliug gepubliceerd heb ben, dtyn wij dit nog eens, en wel omdat daarin wijziging is gekomen. De resp. elftallen zijn ingedeeld als volgt. Afd. A: Leiden I, Leiden II, S. J. O. en E. M. S. I. Afd. B: Leiden III, S. A. C.. E. M. S. II en 8. N. A. Voor Zondag 23 Dec. a.s. zijn vastgesteld de volgende wedstrijden: Afdeeling A. Noord wijk, 2 uur: S. J. O.—Leiden II. Noord w.h out: 12.30 uur: E. M. S. I—LeidenI Afdeeling B. Stomp wijk, 2 uur: S. N. A.S. A. C. Voor Woensdag 26 Dec. (2en Kerstdag)? Afdeeling B. Leiden, 12.30 uur: Leiden III—E. M. S. II A. 0. Goddijn. De wedstrijden worden gespeeld volgens het Reglement Junioren-Competitie, duren 2 maal een half uur, met daartussohen een rustpoos van 10 minuten. Er moet, evenals dit thans bij den D. H. V. B. gebruikelijk is, van ruilformulie- ren gebruik gemaakt worden. Deze moeten binnen den bepaalden tijd aan den Compe titieleider worden toegezonden. De Coanpetitieleider, D. HAVERKORN. beheer. Do verkiezing van twee Bestuursle den bad een vlug verloop daar do twee af tredende J. Janson en N. v. d. Salni bij ac clamatie werden herkozen pa hun herkie zing aannamen. Nadat ook de verrassing tob aller genoe gen was afgeloopen, sloot de voorz. met een kort dankwoord deze gezellige vergade ring. Weg versperd. Sinds 1 December is Hoogmade in zijn vroeger isolemeht terug gevallen, doordat de brug bij den Munni- ken-molen wordt hersteld, zonder dat gele genheid werd ge-geven om met rijtuigen of autobus te passeeren. Waar wij met de bus zoo aardig waxen geholpen is de ver-, binding met Leiderdorp verbroken, zoodat He inwonrs, die naar dc kaasmarkt te Lei den willen, thans moeten gaan over Rijpwe- tering, Oud-Ade langs de Zijl. Hoe lang? KATWIJK. Rectificatie. Van de inbraak, die te Katwijk, volgens een bericht uit Rijnsburg, zou hebben plaats gehad, is, volgens inlich tingen van de politie, niets bekend. Bloemen. Dacht men in den loop dezer week hooger prijzen te kunnen bedingen voor de getrokken tulpen, de uitkomst heeft het tegendeel bewezen. De prijzen waren over 't algemeen iets lager. Groote massa's Scarlet due, de rood© tulp die voor de Kerstdagen zoo gevraagd wordt, worden thans verhandeld. Ze geven voor den trek ker beslist geen winst. Gehoopt wordt nog dat de dagen voor Kerstmis betere prijzen zullen worden betaald. Witte Hyacint-hen gaan thans voor f 20 per 100. Er zijn er nog weinig. Weezenrentc. Aan de weezen van de op „J Augustus jJ. bij het vergaan der loggers KW 46 en KW 142 omgekomen visschers zijn thans toegekend de rente waarop zij krachtens de rentekaart hunner vaders, rech't hadden. Onmiddellijke toekenning kon in dit ge val niet plaats hebben, daar er hier sprake was van vermoedelijk overlijden. De rente bedraagt voor elk gezin f 187.2Q per jaar en wordt uitgekeerd tot het jongste kind 14 jaar is. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzit ter, burgemeester Bakhuizen, opent de vergadering met gebed. De notulen worden door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den Min. van Arbeid waar in den raad wordt medegedeeld het Kon. besluit tot vernietiging van het raadsbe sluit, om zich voor de uitvoering der vleeechkeuringswefc aan Leiden te ont trekken. Z.Excellentie dringt er op aan dit raadsbesluit terug te nemen, en weer met Alkemade en Rijnzaterwoude zich aan Leiden te verbinden. Een schrijven van B. en W. van Leiden van gelijke strekk-'ng, den raad verzoe- met vijf jaar tejver- Hmsterdamsche AnthracietÜRaatscli. Vertegenwoordigster der DOMANIALE MIJNEN 828S Heercnsingcl 34-35 - Tel. 1523 BMSÏIIE 5 Januari a.s. Laat u niet misleiden door een costuum uit A'dam te betrekken, als zou dit goedkooper zijn. Bij Mag. „Erato Oude Sinqel 14. Tol. 839 alhier, kunt U zien wat TJ huurt-, ?t is billijker en U krijgt gratis een bijpassend Masker, dus geen teleurstellingen. 8244 f vestigd was. 1 Dit vermoeden bleek dart ook inderdaad gegrond te zijn. Procesverbaal is opgemaakt tegen H. do W. en diens broeder C. de W., terwijl de toestellen enz. in beslag werden genomen. Vechtpartij. H. V. alhier, dio to Ter- Aar bij een vechtpartij zekeren M. imst een mes stak, is naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. NIEUW-VENNEP. Aanrijding. Mej. O. Boogaarg-Bontera*, wonende Kabel 19 Nieuw-Yenncp, werd Dinsdagavond op den Venneperweg tusschen IJ weg en Nicuw-Vennep, aangereden door een drietal knapen per rijwiel, Land» en Tuinbouw Plotselinge ziekte onder een veestapel. Onder het veo van den landbouwer Beek man te Delf gauw nabij Delft is plotseling •en hevige ziekte uitgebroken. Reeds drie van de 30 runderen zijn bezweken. Prof. We3ter uit Utrecht en den heer Ohoufocr, veearts te Delft stellen een onder soek in. Vermoed wordt dat de dieren met het Voeder vergif naar binnen hebben bekregen. UIT BE OttiGEVIKG HOOGMADE. IJsclub. Maandagavond hield de IJs- dub alhier haar jaarvergadering, die door 92 leden werd bijgewoond. Hoewel het elec- trische licht haar dienst weigerde, waar door de zaal grootendeels in half-duister was gehuld, had de vergadering een aange naam en prettig verloop. Er werd toegezegd, dat in het vervolg, zoo Boodig en mogelijk, ook in het Noord-einde sand gestrooid of sneeuw zal geruimd wor den. Medegedeeld werd, dat, dank zij de ac tiviteit van den bode P. Zwetsloot Bz., de vereeniging 146 heeren- en 61 dames-leden telt. De rekening van don penningm. sloot met ©en batig saldo van f 300.48 op 1 Dec. 1923. Den penningm. werd door den Voorz. hartelijk dank gebracht voor zijn accuraat i werir'vóbrsiei wordt gesteund en met algemeene stemmen aan genomen. Verder is ingekomen een adres van het bestuur der R. K. échool. Adressanten verzoeken den raad hun een vergoeding te willen geven van f 25.500 voor het ver- grooten der school met 2 lokalen. Dit adres, aldus de Voorz., i6 nog niet behandeld in de vergadering van B. en W.; hij ste9t daarom den raad voor •dit adres in handen te stel1 en van B. en \V., voor een grondig onderzoek. Aldus besloten. Een adres van de heeren Brand en Aardman wordt eveneens in handen ge steld van B. en W. Vervolgens een schrijven van Gedepu teerden, houdende goedkeuring van geno men raadsbesluiten, en goedkeuring ge meenterekening dienst 1921. Schrijven Van Ged. St., voorstellende verschillende- wijzigingen in de politie verordening. De- Voorzitter stelt voor, de poli tieverordening opnieuw vast te stellen. Spr. leest de wijzigingen en bezwaren van Ged. St. voor. De raad besluit deze wijzigingen aan te brengen,en de gewij zigde verordening opnieuw vast te stel len. 3. Voorstel B. en W. om een Rekening courant te openen bij de Bank van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten. B. en W. doen dit voorstel omdat zij door Gedeputeerden er op gewezen zijn, dat groote bedragen niet belegd mo gen worden op de Rijkspostspaarbank; zij gaven het College in overweging, dit te beleggen bij den Postchèque- en Giro- d'enst, waartegen B. en W. bezwaren hebben, ziende de moeilijkheden bdj de zen dienst. Zij dringen er bij de raad op aan, bij bovengenoemde bank, een re kening-courant te openen. Aldus wordt met alg. at. besloten. Wijziging instruct-'e Gemeente-ont vanger, inhoudende het houden van meer zittingsdagen tot het innen der belastin gen. 5. Vaststelling der zekerbeadsstelling van den Gemeente-ontvanger, tot een be drag van f 2500. Voorheen was dit f 1400, wat veel te laag is, volgens de geldende regeling; wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Het aanbrengen van een liobtpunt op den weg, genoemd „het pad van Ber nard". De 7. Ruiling van grond met den heer van Berkel, op een gedeelte van den grond der Gemeente, staat een schuur van v. Berkel, terwijl de bewoners van de Ge meentewoning gebruik maken van den grond naar een stoep behoorende aan bovengenoemde. Besloten wordt deze grond te ruilen, maar de onkosten voor het opmaken van een notariee1© acte moe ten door den heer van B. gedragen wor den, zijnde de meest belanghebbende. 8. Verzoek van den heer K. Breedijk om ontheffing van het bepaalde in de Bouwverordening, en te mogen bouwen een houten schuur op zijn en gendom. Be goten wordt deze ontheffing te verlee- nen. 9. Wijziging gemeente-begrooting dienstjaar 1923. Wordt goedgekeurd. 10. Gratificatie Rijkspol-Te. Do Voor zitter deelt den raad mede, dat de rijkspolitieagent Zijlstra wordt overge plaatst naar Alkemade, en dat zijn col lega Witvliet van den Bilderdam wordt overgeplaatst naar het dorp. standplaats Bilderdam wordt opgeheven. Daar laatst genoemde rijkspolitie van do gemeente een vrije woning had, eu h:j deze nu duur zal moeten huren, stelt spr. voor, aan Witvliet een gratificatie te verleenen van f 150 per jaar. Met algemeene stem men wordt hiertoe besloten. Voor de open komende gemeentewoning zijn reeds verschillend© huurders. Do Voorzitter vraagt de goedkeuring van den raad, daarvoor eerst den ge meente-opzichter te raadplegen. Aldus besloten. Bij de rondvraag brendt de beer Koot een klacht naar voren van den landbou wer Roest, over den slechten weg aan den Bilderdam. De Voorzitter zegt, dat deze weg spoedig verhard zal worden. Verder vraagt de heer Koot, of de verordemng on het bevaren van de Dregt niet qjeer geld'g is, omdat er geen haven geld meer betaald-wordt aan de los- en laadplaats. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Koot zicb vergist, do bedoelde ver- nrfWn'ntr is nog van kracht, ju aar do raad Voorzitter zegt, dat hem bij onderzoek aan de Centrale gebleken ia, dat het aanbrengen van dit lichtpunt een kosten meebrengt van f60. Dit naar aan leiding van een adres van de betrokken omwonenden. Het is spr. ook wel gebleken dat het bij donker weer -wel noodzakelijk is. Ver scheidene leden meenen dat er wel meer plaatsen zijn, waar het noodig is, maar daar zal n:et aan te voldoen zijn. De Voorzitter brengt het voorstel Instemming, dat met algemeene stemmen wordt aan ecDoraen. De heer Rietdijk vraagt naar de brandblusöhmiddelen; spr. wijst op de slechte werking der spuit, eu spreekt de wenschelijkheid uit, van het aanschaffen van een motorspuit. De Voorzitter antwoordt, dat hij persoonlijk veel gevoelt voor een meer modern blusclimiddel, maar kan met het oog op bezuiniging en de hooge kosten daaraan verbonden en de weinigen nood- zakeliikheid van zoo'n kostbaar blusch- midde1, het toch niet aanbevelen. Do heer van Dam merkt op, dat er ook bezwaren verbonden zijn aan het aanschaffen van een motorspuit, het kan gebeuren dat een motor weigert aan te slaan, en dan is het wegdoen van de oude spuit zelfs gevaarlijk. De heer Riet dijk gehoord hebbende de bezwaren daaraan verbonden, maakt er geen voor stel van. De heer v. d. Akker vraagt den Voorzitter of van Graas al vergunning heeft om te slachten, en waar anders de noodslacht-'ngen moeten geschieden. Do Voorzitter antwoordt dat v. Graas nog geen vergunning heeft, maar dat er voor noods1 ach tingen direct ge zorgd zal worden, als die voorkomen. De heer Visser vraagt naar de rege ling van het heffen der schoolgelden. De Voorz. antwoordt dat 'de regeling wat betreft de inning van het echoolge#l nu iru orde is. De Voorzitter stelt nog aan den raad voor, een wijziging te brengen in de heffing der school ge1 den, om aan groote gezinnen eenige reduct-'e te geven, en in Art. 5 van de verordening op te nemen, dat ouders die meer dan drie kinderen op school hebben, slechts voor twee be hoeven te betalen. Dit voorstel wordt door den raad aangenomen. De Voorzitter deelt aan den raad nog mede dat het met de inning van ach terstallige belastingen goed gaat. Voorts wenscht bij den leden van den raad, daar het wellicht de laatste vergadering is dit jaar, een gelukkig uiteinde t'oe, rijn blijd schap uitsprekende voor de aangename samenwerking, die ook zelfs bij verschil meening niet verloren ging; men •heeft, zegt spr., het in deze gemeente wol eens anders ondervonden, waar zeker de belangen der gemeente niet mee werden Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vegadeting. NIEUWKOOP. Typhus. Een vijfde geval van febris typhoïdea is in deze gemeente geconsta teerd ten 'huize van Ph. v. d. Horst. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R.-K. School alhier is 'benoemd Mej. Z. Valkenek-Goeter. Geheime distilleerderij. Gistermorgen hebben een tweetal commiezen van de be lasting met den rijksveldwachter Griffioen, geassisteerd door eenige rechercheurs uib Amsterdam, een inval gedaan in de woning, bewoond door H. de W,, alwaar, naar ver- moeden, een geheime distilleerderij ge- 1 rvan zij kwam te vallen en zich ernstig aan arm, beenen en hand bezeerde. Haar wagentje met koopwaren lag onderste boven de wagen stuk, en vermoedelijk is eenige koopwaar verloren geraakt, welke in het water zijn terecht gekomen. N00RDWIJK. Gemeenteraad. De Raad vergadert Vrijdagmiddag te 2 uur. Punten ter behan deling: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen; 2. Rooilijn Wilhelminastraat; 9. Vaststelling bedrijfsbegrooting en Ge- meentobegrooting 1924 4a. Voorloopigc •aststelling Rekening van dc Gemeentebe drijven 1922; b. Voorloopige vaststelling rekeningen van het distributiebedrijf over 1919, le halfjaar 1920, verlies- en winst rekening 1 Juli 1920 tot liquidatie en liqui da tie-balanec. Voorloopigo vaststelling Gemeentcrekening 1922, en opnieuw vast stelling Gemeenterekeningen 1918, 1919, 1920 en 1921. VOORSCHOTEN. Personalia Tot molenaar in de Steven- hofjespolder ia met ingang van 1 Januari benoemd J. Haasnoot. Verkooping. Op de openbare verkoo ping, gehouden in Hotel „Deurloo" ten over staan van Notaris Th. Hoppe, is de villa ,Dina Helena" met de daarbij behoorende gronden, in bod staande op f 16000, opge houden door den eigenaar. VALKENBURG Inbraak. Gisterennacht is bij den heer Z. ingebroken. Van waarde is niets mede genomen kunnen worden. De politie doet onderzoek. W0UBRUGGE. Mandoline-vereen. De Mandoliueveree- niging alhier is voornemensin de maand Januari a.s. een uitvoering te Hoogmade te geven, en na goedkeuring een tooneel- stukje. Het batig saldo zal ten goed* men aan de verfeniging Ziekenfonds. ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge meester. Na opening met het gebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Tn. behandeling komt de gemcentebegroo- a. de belooning a f io voor schatting der dranklocaliteiten ingetrokken; b. de subsidie aan de Holl. Mij. van Land bouw f 80.— ingetrokken, en c. besloten op alle der in dienst van gemeente zijnde ambtenaren te verhalen a pet. voor pensioensbijdragen. Daarna wordt na eenige bespreking, aan genomen het voorstel-VrijlancT, om het to taal-inkomen van den veldwachter te bren gen op f 2000 per jaar, diens jaarwedde der halve terug te brengen op f 1870. Bij de bespreking tot definitieve„wa ling van het personeel bij het Electricitcits- bedrijf, zegt de heer Vrijland, dat het hem bij een gesprek met de betreffende heeren is voorgekomen, dat het verhoudingscijfer, zoo- als dat bij de oprichting van het bedrijf met de gemeenten Ter-Aar, Nieuwkoop en Nieuw veen is vastgesteld, niet meer is naar ver houding van het werk, dat het personeel heeft te verrichten tegenover deze drie ge meenten. Hierop leest de voorz. eeu staatje het aantal lichtpunten op heden in do vier gemeenten, waaruit blijkt dat de verhou ding wel eenigszins is gewijzigd, hij zal de noodige stappen doen, tot een conferentie mefc de betrokken gemeentebesturen. Hierna doet de heer Vrijland het voorstel, het personeel definitief aan te stellen op de tegenwoordige jaarwedden, mite met do drie andere gemeenten overeenstemming kan bereikt worden. Aangenomen. Een af- en overschrijving op de gemeen- tebegrooting over het dienstjaar 1923, wordt daarna aangenomen. Aangezien het openbaar vervolgonderwijs door slechts weinig leerlingen wordt be zocht en de kosten hiervan in het vervolg geheel voor rekening van de gemeente komen, wordt besloten dit onderwijs op te heffen. Wordt besloten do reparatie der straat in het „Dorp" en „Noordeincle" publiek aan te besteden, zelf de steenen aan te koopen en een bestek te laten maken. Bij de rondvraag zegt de heer Vrijland, dat de commissie voor de werkverschaffing ten zijnen huize heeft vergaderd, om ter plaatse productief werk te zoeken. Daar de Polder Nieuwkoop het uitdiepen van de Ringsloot gaat uitbesteden, heeft zij zich gewend tot de bestuursleden van dien Pol der, met het verzoek, dit werk zooveel mo gelijk te doen verrichten door Zeyenhoven- scho inwoners. De verlenging van 6 op 13 weken van steun-verleening zou do com missie gehandhaafd willen zien, terwijl op de gesteunden dan controle dient te worden uitgeoefend, en o.a. herbergbezoek hun ver boden zal zijn. Bij den 6taat reparatie zou hij wenschen, den aannemer te verzoeken, hierbij zooveel mogelijk onze inwoners te werk te stellen. Hierna sluiting. &€&£gS4TELIJKE VfSCKVERKOOI®^ Aan den Gemeentelijken Vischwinkel,1 Vischmarkt 18, Telef. 1225, is VRIJDAG - erkrijgbaar SCHELVISCH a f0.24-f0.40, SCHAR f 0.22, SCHOL a f 0.34—f 0.52, MAKREEL af 0.26, KABELJAUW a f 0.42 TONG a f 1.— per pönd, VOLLE HARING f 0.041 per stuk en ZEEUWSCHE MOS-i SELEN a f 0.05 per KG. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester.; Leiden, 20 Dec. 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge-; meeno kennis, dat het Bestuur van het' Leidsche Volkshuis een verzoek heeft in-; gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per-; ceel Apothekersdijk no. 33 (Het Leidscho Volkshuis). Katholieke Agenda LEIDEN. Donderdag. Jongensbond, ondcrafd. LeidscK Kruisverbond, St. Pancratiuspatro- naat-, te 8 uur. Donderdag Vergadering deelnemers Volks bond Retraite, Bondsgebouw, te 8 uur. Donderdag. „K. en "W. voor 't Volk", voor-* dracht Prof. Nolefc, Bondsgebouw, te 8 uur. Vrijdag. Bestuursraadsvergadering, Bonds-; NIEUWKOOP. Vrijdag. Praatavond in bet Pa-tronaatsge* bouw, te 7.3P uur. 0EGSTGEEST. Donderdag. „St. Deus Dedit", St. Wille- brordsgebouw, te 7 uur. Apotheek die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon-; dags geopend is: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. De apotheek van het Ziekenfonds to? Hulp der Menschheid is steeds geopend; ACAOÓiHE^illlEUWS LEIDEN. Geslaagd voor hel: Eindexamen voor den Nod.-Ind. Admi- TelsgHifisc'1 volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 20 Dec. 1923, medegedeeld door het Ron. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.780.8 Blacksod. Laagste Barometerst.: 750.5 Haparanda. Verwachting tot den avond van 21 Dcc.; Krachtige tot matige, later afnemende Noordelijke tot Noordwestelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst 's nachts, overd.— lichte dooi. Dienst de_ heeren W. Schil- I hem), G. Lion Cachet '(Vreeland (a^rJa. l Vecht), D. H. Meijer (Deventer), en A. J, van Zanen (Haarlem); Gandidaats-exameu Rechten: Mej. J. C. Ossewaarde (Den Haag); Doctoraal examen Rechten: do hoeren i H van Ewijck (Leiden), F. H. van der Tas (Leiden) en R. M. Soewono (Pekalongan); Doctoraal examen Z. Airikaansch Recht: do heer M. E. Lang (Den Haag); Candidaats-examen Wis- en Natuur kunde, La. K: Mej. L. E. Gomperts (Den Haag);La. E: de heeren E. W. Ploeg (Rot- terdam) en J. W. Dienske (Maassluis); Candidaats-examen Indisch Recht: do heer P. A. Clerckx (Utrecht). Geslaagd voor het Doctoraal examen Rechten do heer G. Witsen Elias (Den Haag) en Mej. M. A. Kwifser (Goor, O.); Voorbereidend Kerkelijk examen: do 'heer 0. W. M. J. Odé (Schiedam). Doctoraal examen Biologie: de- heer W. G. van Heurn (Wilp, O.) STADSNIEUWS Cursus niet-Katholieken van Pater Hendrichs S.J. In de slot-conferentio zette pater Hen drichs uiteen, aan de hand van den eer- sten brief van den H. Petrus (I, 25): „Hef woord nu des Heeren blijft in eeuwigheid, en dit is het woord, dat u verkondigd is", dat Rome in eeuwenloop niet van Gods Woord is afgevallen. Voor de pauze wees pater Hendrichs er op, dat de stelling, alsof Rome een verbas terde leer zou hebben gegeven in den loop der tijden theoretisch ongegrond is. Im mers, de Roomsche Kerk, zooals in vorigo conferenties werd bewezen, is het Waag heidsorgaan van God op aarde, het Nieuw, Verbond door God met de menschen geslo ten. Deze Kerk nu is vooreerst door do propheten duurzaam voorspeld; op do tweede plaats door Christus duurzaam be doeld; op de derde plaats door Christus duurzaam beloofd en op de vierde plaats door Christus duurzaam gewaarborgd. Men kan theoretisch niet spreken van den afval of do ontaarding van Gods Kerk op aarde, als men de Godheid van Chris tus erkent. Na de pauzo zotte pater Hendricks uit een, dat de stelling, boven bedoeld, prac tise}) onaannemelijk is. Vooreerst is zij immers in verband met het practisch op treden van al diegenen, die in den loon der, eeuwen tegen Rome opstormden, mensch- kundig gesproken hoogst onwaarschijn-" lijk, en op de tweede plaats is het histo risch onwaar, dat do Roomscko Kerk he neden haar taak bleef, bet. orgaan der; Gods waarheid op aardo to zijn. Integers deel, zij heeft dio waarheid in hot levert der volken gebracht en zoolang zij met; haar waarheid keerscklo' was dit den vol- ken ten zegen Met groote aandacht werd ook dAM schoone rede gevolgd. -J

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2