15e Jaargang. WOENSDAG 19 DECEMBER 1923 No 4337 [DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bl] vooruitbetaling •Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. {Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. [Franco per post I 2.95 per kwartaal. [Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roti Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. Kleine advorïeniiën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop fO.SO. Dit nummer bestaat art twee bladen. V Wij, „kapitalisten"! 't Is verwonderlijk, boe verwarrend werken woorden als „kapitalisme" 1 Men geeft daaraan een beteekenis, die 39 niet hebben men schermt er mee en slaat er maar op los. Het is alweer gebleken bij de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting in den Leidscben Raad. De heer v. Eek beeft over kapitalisme gepraat, als iemand, diede beteekenis van bet woord niet kent{ Hij beeft den Katholieken verweten, dat zij voorstanders van bet „kapitalisme" <ijn! Een Katholiek zou voorstander zijn van bet „kapitalisme" 1 EnKatholicisme en „kapitalisme" zijn juist tegenstrijdig aan elkaar Een Katholiek, als zoodanig, kan niet zijn voorstander van bet kapitalisme, d. w. z. van een maatsckappelijken toestand, waarin bet kapitaal een aan zijn betee kenis niet geëvenredigen, een te grooten invloed beeft, en de arbeid niet wordt ge- eerd als een factor van eveneens zéér groote waarde in het productie-proces; een toestand, waarin de bezitter van het kapi taal een te hooge, de eigenaar van den ar beid een te geringe theoretische en practi- sche waardeering geniet. Wij, Katholieken, zijn voorstanders van het Christelijk solidarisme zooals ieder een kan weten, die ook maar iets van do Katholieke sociologie kent ^d.w.z. van een solidaire samenwerking tusscben kapi taal en arbeid, kapitaal-bezitters en arbei ders. Van een solidarisme, zooals dat heeft geleefd in de Katholieke middeneeuwen, in ■bet gildewezen zooals dat gelukkig ook beden in verscheidene gevallen wordt in practijk gebracht door de Katholieken, als individu en in organisatie. 't Is ontstellend, van boe weinig positie ve kennis van wat is bet Katholicisme consequent daaraan, van boe weinig waar- deering getuigt een gepraat als dat een •toch goedwillend en zachtaardig man als 4e beer mi', v. Eek in den Leidscben Raad. Wij, Katholieken, erkennen de waarde, 'ie rechten van bet kapitaal; maar onder ons zijn ook de bezitters van bet kapitaal, de kapitalisten, geen „kapitalisten"! BlfiTEMLAMP De crisis in Duitschland. De actie der werkloozen. De politie verschalkt. Maandag beeft het door generaal von Seeckt verboden congres der werkloozen toch plaats gehad; ze hebben de politie weten te verschalken en een vergadering belegd, waar ongeveer 400 leden bij tegen woordig waren. Later werden deze bezoekers gearres teerd, maar grootendeels weder op vrije voeten gesteld. In verschillende andere boeken der elad hadden scbijnvergaderingen plaats, die Ten doel hadden, de politie op een dwaal spoor te brengen. Het congres besloot o.a. tot inbeslag name van levensmiddelen over te gaan, in dien de steun aan de werkloozen gestaakt mocht worden. Het vorderde wijders een. regeeringsuit- keering van 200 gouclmark per werklooze als Kerstgeschenk. Ten slotte zullen er op 27 Januari o.k. over geheel Duitschland en ondanks een eventueel militair verbod grootsch opge- zetto demonstraties gehouden worden, als protest tegen de kapitalistische dictatuur. De nieuwe Rijksbank-president. Scbacbt's benoeming te verwachten. Do Rijksraad heeft besloten, den tegen- Woordigen deviezen-commissaris, dr. Hjal- mar Schacht, aan den Rijkspresident voor te dragen voor bet ami)t van president van de Rijksbank. Hiermede is de benoeming van dr. Schacht zoo goed als verzekerd. Dr. Hjabnar Schacht, die pas 30 jaar oud is, was vóór zijn benoeming tot devie zen-commissaris, directeur van de Darim- stadter und National Bank, een der groot ste bankconcerns. Amerika en het Herstel. Een groote leening aan Duitsohland?. Een Exchange-telegram uit Washington meldt, dat aangenomen wordt, dat de 'Amerikaanscbe regeering samenwerkt met 4e bankiers voor een grootsch opgezette iherstielleening aan Duitschland, In geval het onderzoek van de commissie van ex perts een gunstig resultaat' mocht opleve ren. In niet-officieele kringen verwachl men, <?at deze leening de grootste in de historie der financieele transacties van Amerika worden, uitgezonderd natuurlijk de leeningen, die Amerika gedurende den oor log aan de geallieerden toestond. Verwacht wordt, dat Groot-Brittannië en andere mogendheden zullen deelnemen, doch het grootste gedeelte van de leening zal in Amerika ondergebracht worden. Frankrijk. De Tangerconventie geteekend. Gistermiddag is na wekenlange onder handelingen de Tanger-conventie te Parijs geteekend. De overeenkomst zal binnen kort door de betrokken regeeringen worden geratificeerd Engeland. lila de verkiezingen. Een belangrijke rede van Asquitk. Asquitk beeft gisteren in de nationaal- liberale club een groote redo gehouden. Alle liberale parlementsleden waren aan wezig. Asquith nam op het podium plaats tusscben Lloyd George en sir John Simon. Men is van meening, dat Asquith met zijn rede het lot van de tegenwoordige re geering heeft bezegeld. Spreker begon met to verklaren, dat het een noodlottige politiek is om de tegen woordige regeering te handhaven of oog- luikend haar aanblijven toe te laten. An derzijds liet Asquith ook duidelijk door schemeren een eventueele Labourregeering evenmin de hand lioven het hoofd te zul len houden. Met zekere voldoening consta teerde spreker dal do liberale partij in het nieuwe parlement de positie behecrscht. De liberale partij vormt in het nieuwe parlement den beslissenden factor. Met de tegenwoordig^ regeering moeten korte metten worden gemaakt. Ik hen niet gewoon overdreven taal te bezigen, zeide Asquith, doch moet hier ronduit verklaren, dat het goed zal zijn, dat op dit meest critieko moment in de we reldpolitiek, aan do noodlottige leiding van deze regeering een einde wordt gemaakt. Zwitserland. Het „complot" tegen den president. Een driftig geneesheer. Het is met het „complot" tegen den Zwitserschen hondspresident Chuard een zonderlinge geschiedenis. Een dokter, uit Lausanne, die beweerde van Chuard nog een huurschuld te vorde ren te hebben, meende niet verstandiger te kunnen doen dan deze vordring op den nieuwen president te verhalen op en wij ze, zooals minder wereldwijze crediteuren dat wel meer doen. Toen Chuard namelijk op het punt stond gekozen te worden, zond hij dezen een telegram, waarin hij op on behouwen wijze zeide, dat Chuard eerst maar eens zijn schuld moest betalen en dat men, als hij daartoe niet in staat was, maar een collecte voor hem moest houden. Bovendien zond hij Chuard oen brief, waar in bij dezen schreef, dat hij heon geen haar op het hoofd zou krenken, hoewel hij leefde in het „dorado" voor moordenaars, waar in korten tijd vijf moordenaars zijn vrijgesproken. Daar men nu nooit kon weten, waartoe zulk een opgewonden standje zou kunnen komen, achtte de politie te Lausanne het heter om den dokter tijdens het korte ver blijf van Chuard in Lausanne zoolang in verzekerde bewaring te nemen en zóó is het bericht ontstaan omtrent den beraam den aanslag tegen den nieuwen bondsraad president. Griekenland. 5 Republiek of Koninkrijk'. Koning George vertrekt. De regeering heeft Maandagavond ko ning George schriftelijk medegedeeld, dat zij het wenschelijk achtte, dat hij Grie kenland verliet, totdat de Nationale Verga dering beslist zou hebben over de vraag welke bestuursvorm de beste voor bet land is. Daarop heeft de koning gisteren besloten •heden naar Roemenië to vertrekken. (An dere berichten melden, dat de koning en de koningin naar Rome zouden reizen). Admiraal Councouriotis zal, zoolang nog geen beslissing over den toekomstigen staatsvorm is genomen, als regent van Griekenland optreden. Het vertrek van den koning beleekent niet, dat hij afstand van den troon doet, hoewel zijn terugkeer naar Griekenland niet wordt verwacht. De koning ontvangt als reiskosten 1 millioen drachmen en als toelage 14 mil- lioen drachmen. [Wie zal president worden. Het plan bestaat, direct na het bijeen komen van de nationale vergadering een volksstemming te houden over den regee- ringsvorm. Indien de republiek wordt in gesteld naar het Fransche systeem zal Ba sil Zaharoff worden uit.genoodigd, de eer ste president .van de Grieksche republiek te worden. Worden evenwel de Vereenfgde Staten als voorbeeld genomen, dan zal bet pre sidentschap worden aangeboden aan Ve- nizelos. Alweer een koning minder. Het vertrek van koning George II van Griekenland uit zjin hoofdstad, onder pres sie der regeering, komt na de ontwikke ling van zaken gedurende de laatste maand niet onverwacht. Begin November al hebben de leiders der republikeinsche partij hun desiderata scherp en duidelijk geformuleerd. Zij stel den voor, het referendum over het voort bestaan van het koningschap uit te stellen tot na do verkiezingen, mits dc koning het land onmiddellijk zon verlaten en de troon vacant zou worden verklaard. De regeering van generaal Piastiras wilde daar niet aan. "De republikeinen zouden toen ertoe zijn overgegaan, den koning te verzoeken, „in 't belang van dc-n staat tijdelijk het land te verlpten". Te Boekarest, de hoofd stad van George's schoonvader, Ferdinand van Roemenië, hield men al rekening met do aanstaande komst van het jeugdige Grieksche koningspaar. Do uitslag der verkiezingen zal in dezo voor den koning wel een duidelijke vinger wijzing geweest zijn. Daaruit toch mag hij concludeeren, dat het koningschap in Griekenland heeft afgedaan. Koning Georgo is 33 jaar en was sinds September -1922 aan de regeering. Geduren de den oorlog, toen hij officier was van het Grieksche leger, hing hij niet, als zijn vader, wijlen koning Constantijn, de zaak der Centralen aan, hetgeen zijn positie als koning na Gonslantijn's tweede aftreden tenminste aannemelijk maakte. Hij is ge huwd met prinses Elizabeth van Roemenië Rusland. Communistisch congres. Del meening s verschil Ie n. De centrale uitvoerende commissie van de Russische communistische partij hoeft besloten voor het midden van Januari a.s. een conferentie bijzon, ie roepen, waarop allo organisaties der sovjet-republiekota zullen vertegenwoordigd zijn. Allo voor name kwesties wat betreft de buitenland- sche en economische politiek van de sov jet-regeering zullen op dezo bijeenkomst worden besproken. Men verwacht aanzienlijke meenings- verschillen tusscben den linker- en rech tervleugel van de communistische leiders. De linkervleugel, aan het hoofd waarvan Zinovieff, Boekharin, Radek en Stalin staan, hebben eon groep achter zich, welke ontevreden is over den loop der nieuwe economische politiek. Met deze groep gaan ook mee de slechtbetaalde en ontevreden arbeiders uit de provincies. De tweede groep staat! onder leiding van Kameneff, Rijkoff en Sokolnikoff en wordt gesteund door de hoogere commu nistische bureaucratie en zakenleden der sovjet-trusts. Men verwacht, dat het op het congres „bolsjewistisch" er naar too zal gaan, en dat oppositie zich zoowel tegen do politiek van concessies als tegen den uitvoer van graan en andere regelingen zal verzetten, wijl de linkervleugel juist daarin de oor zaak ziet van de vreeselijke verarming van de laagste arbeidersklassen. De Ver. Staten en Sovjet-Rusland. De tijd voor onderhamdelingen nog niet gekomen. Staatssecretaris Hughes heeft door middel van den Amerikaanschen consul te Reval de sovjet-autoriteiten er van in kennis gesteld, dat „er ook dezen keer geen reden voor onderhandelingen schijnt te bestaan," welke werden voorgesteld in de gisteren op het "Witte Huis van den Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken ontvangen nota. Hughes voegde hieraan toe: „De Ame- rikaansche regeering is niet van plan haar beginselen te verkwanselen." Het ernstig ste feit is de voortgezette propaganda om de staatsinstellingen in Amerika omver te werpen. De regeering kan niet in onderhande ling treden, alvorens deze door Moskou voorgeschreven gedragslijn prijs wordt gegeven. TurUsche plannen In den Kaukasus De „Vorwarts" verneemt uit Moskou, dat het commissariaat voor buitenland sche politiek zich ernstig ongerust maakt over de houding, welke Turkije tegen Rusland aanneemt. Het schijnt, dat Turkije genoeg begint te krijgen van de communistische drij verijen binnen zijn landspalen en dit aan Moskou heeft doen weten. Tegelijk heeft het militaire maatregelen getroffen in de omgeving van Kara. De bedoeling der Turken zou zijn tot de oprichting te geraken van een mobam- medaanschen bufferstaat in den Kau- Amerika Dé revolutie In Mexlctf, Hevige gevechten'. Maandag is er gevochten om £et b$zlt van Apizaco. De bijzonderheden zijn nog niet bekend. Ook elders wordt hevig ge vochten. Versterkingen der rebellen ruk ken uit Vera Cruz aan. In do omgeving van San Marco doen de federalisten aan vallen. Do Mexicaansche consulaten vóór de nieuw© regeering. Het consulaat-generaal van Mexico te Hamburg deelt mede dat de jongste be richten uit Mexico melding maken van beslissende overwinningen der voorloopigo regeering te Vera Cruz. De staat öaxaca benevens_Jiet noordelijk deel van Yucatan zijn naar do nieuwe regeering overge gaan. I)e candidaten voor het president schap Madero en Villareal hebben zich teruggetrokken ten gunste van De la Huerta. Het consulaat-generaal te Hamburg be nevens schier alle consulaten in Duitsch land en in andere Europeesche landen, hebben zich ter beschikking gesteld van de nieuwe regeering. Een dansverbod. Een decreet van kardinaal Bégin Kardinaal Bégin, de katholieke pri maat van Canada en aartsbisschop van Quebec heeft een dansverbod afgekondigd. Begrijpelijkerwijze heeft zijn decreet nog al eenige sensatie in deze provincie ge wekt vooral daar vele hotels en cabarets in verband met de Kerstdagen en Nieuw jaar een reeks populaire programma's hadden gearrangeerd. Vele programs, ook particuliere dansavonden, zijn reeds afge zegd. In zijn decreet, waarin hij o.a. de waltz, fox-trot en de one-step noemt, zegt de bisschop deze dansen als wulpsch te be schouwen. Oe Kabinetscrisis. Wegens het voortduren van de kabiDets- crisis heeft do Koninklijke familie van haar voornemen, afgezien, do Kerstdagen op Het Loo te gaan doorbrengen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Onder voorzitterschap van den Commissa ris der Koningin, baron Sweerts de Landas Wyborgh, bobben de Prov. Staten van Zuid- Holland gisteren in het gebcruw der Tweede Kamer vergaderd. Het verslag betreffende de electriciteits- voorziening in Zuid-Holland gaf aanleiding tot het maten van verschillende opmerkin gen. Het verslag werd hierop voor kennisge ving aangenomen Een voorstel van Gedeputeerden om het voorstel betreffende de subsidie-aanvraag voor de restauratie der Oude Kerk te Kat wijk aan te houden tot de zomerzitting werd vervolgens aangenomen met 61 stemmen te gen 1,' nadat de heer De Graaff er op had aangedrongen reeds thans iets over dit voor stel in het. midden te tongen brengen. Zonder stemming werd aangenomen het voorstel betreffende <le subsidie-aanvrage van de R. K. vereeniging Herwonen Le venskracht voor bestrijding der tuberculose. Bij hef, voorstel tot inwilliging van het. verzoek om eubsidie-verhooging aan dc Centrale Commissie vior uitzending van Ne- derlandsche kinderen naar buiten, maakte do heer Kersten (St. Ger.) bezwaar, om dat deze zaak tot armenzorg behoort en niet op don we# der provinciale bemoeiing ligt. Ook moest spreker 1 enken aan 'het gezegde van den vinger on de hand. Voorts is het zee? moeilijk do resultaten van dit werk aan te toonen, Terwijl het niet aangaat al deze zaken op de schouders der overheid te leg gen. Spreker wilde het subsidie, zooals het thans geregeld is, gehandhaafd zien, doch wensóhte in geen geval verder te gaan. Ten slotte bepleitte spreker een krachtige door voering van het beginsel, dat ook de ouders hebben bij te dragen. Daarbij ware van de diensten der Avmenraden gebruik te maken. Het lid van de Gedeputeerde Staten, de heer Schokking, betoogde, dat men re kening heeft te houden met den historiseken gang der dingen in het maatschappelijk le ven. Een definitie van armenzorg zal niet zonder moeilijkheden zijn te geven. Voor breede beschouwingen over deze materie was het thans echter niet de gelegenheid. Eenerzijds moet inderdaad de verantwoor delijkheid van de directie belanghebbenden worden verstrekt., doch anderzijds moet ook de noodige steun niet worden onthou den ter behartiging van het bij de zaak betrokken belang. In die richting gaat ook het voorstel van Gedeputeerden. De heer Kersten drong in zijn repliek nogmaals aan cp gebruikmaking van de diensben der Armenraden. Moj. Groeneweg (S.-D.J vondt het betoog van den heer Kersten nogal verward, Deze heeft echter eenige uitspraken geda-au, die van de zijde van de fractie van spr. niet zonder tegenspraak mogen blijven. Dat het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders voor op moet staan is niet voor tegenspraak vat baar. Maar dit brengt juist met zich mede, MET VOORNAAMSTE NIEUWSu BUITENLAND. Asquith heeft gister een belangrijke reda gehouden. Een „onthulling" van het complot tegen den Zwitserschen bondspresident. De koning van Griekenland heeft onder pressie der regeering het land veriaën. De Mexicaansche consulaten in Europa kiezen de partij der nieuwe regeering. BINNENLAND. De vergadering van Prov. Staten van Zuid-Holland. Vergadering van de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur. (L. en T.). De arbeidsregeling in het Bakkersbedrijf LEIDEN. Voortzetting van de behandeling der Ge meentebegrooting. OMGEVING. De opening van paviljoens voor opvoe ding en verpleging van idioten en achter lijke kinderen te Ncordwiik. dat de gemeenschap de plicht heeft de ouders, waar noodïg. ter zijde te staan. De heer Hovy: Wie is de gemeenschap? Mej. Groeneweg: Daar ben ik een stuk van. ook r.l ben ik niet getrouwd en heb ik geen kinderen De V o o r z. Ik neemt het den lieer Hovy zeer kwalijk, dat hij u geïnterrumpeerd heeft Gaat u dus niet op deze interruptie in. Mej. Groene w e g betuigde hierop ver der, dat men de zaak niet geheel aan parti culiere veroenigingen mag overlaten. De ge meenschap heeft ten deze ook een taak te vei vullen. Het gaat hier om iets. dat icdei ouder, dia er toe bij machte' is, gaarne zelf zal doen. Het voorstel van Gedeputeerden werd hierop zonder stemming aangenomen. Alleen de heer Kersten wensehte geacht te worden te hebben tegengestemd. Na do pauze werd besloten tot verscl^L lende subsidieeringen en werden eenige voorstellen aangenomen die voor onze omge ving niet van belang zijn. Uit de textielindustrie. Steun aan uitgestotenen. Vanwege het Burgerlijk Armbestuur worden te Enschedé aan do uitgesloten, ongeorganiseerde textielarbeiders de vol gende steungelden uitgekeerd: gehuwden f 8, voor ieder kind 75 cent meer, aan alleenstaande personen (kostgangers) f5. „St. Raphael". Vergadering. Onder voorzitterschap van den heer J. Hcllemons, uit Boxtel, kwam te Utrecht de Centrale Raad van Afgevaardigden van den Ned. ,R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel bijeen. Allereerst deed de voorzitter mededoe- ling, dat de organisaties zelf met voor stellen in zake de loonen zullen komen. Voorloopig zol dc directie wel blijven vast houden aan de voorgestelde 10 pCt. loons verlaging. Wat do 4de lclasso betreft, zal ze niet stijf aan haar standpunt vasthouden, maar ook voor de 4de klussers een loons verlaging invoeren. Er zal met do B.A.N.S. worden samen gewerkt, dofch onder geen beding mogen voor de organisatie vernederende voor waarden worden aanvaard. Het voorstel-Gennep, ook den Bonds voorzitter vrijgesteldo der organisatie t© doen zijn, werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel-Boxtel om een spoedige invoering der nieuw© pensioenregeling to bevorderen. Do Voorzitter deelde nog mede, dat zoo dra do nieuwe bepaling er i_s, geen jong© menschen meer uit het bedrijf zullen wor den gezet, maar degenen, die reeds lang© diensttijden hebben, zoodat dezen er dan. goed aan toe zijn. De directio steunt den Bond in deze. Moeilijkheden in het Rijn- en Roergebied. Zij, wier per spoor verzonden goederen nog in het Rijn- en Ruhrgobicd vastge houden worden, en er prijs op stellen deze alsnog te ontvangen, worden ver zocht, zich te wenden tot bet Bureau der Kamer van Koophandel, alwaar nader© inlichtingen verstrekt kunnen worden. Steenkolen naar Nederland. V-^De aanvoer van' Duitsche sleoiijvo.jnl is opnieuw toegenomen, zoo meldt racn uit Zevcnaar aan de „Tel.". Zaterdag zijn te Elten vier extra u-ei-j nen met steenkolen gepasseerd, boven het gewone aantal. Het hongerend Duitschland. Hot R.-K. Vabureau heeft aan do au-» 1 dere vakcentrales een schrijven gezon*

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1