15e Jaargang. DINSDAG 18 DECEMBER 1923 No 4336 iDeABONNEMENTSPRIJSbedreagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, iBij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. iFranco per post f 2.95 per kwartaal. Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roet Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawone advsrientiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentfën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver. huur, koop en verkoop IO.SO. Hit nummer bestaat uit twee bladen. BUITENLAND De crisis in Duitschland. De directe onderhandelingen met Frankrijk. t Wisselende stemming te B e r 1 ij n. Het optimisme, waarmede de Duitscke demarche te Parijs te Berlijn aanvanke lijk gevolgd werd, is door een diepe in zinking gevolgd. Deze kan direct toegeschreven worden aan de ietwat opgewonden rede, welke dr. Stresemann tijdens een pers-receptie ge houden heeft en waarin een voorstelling van de ontwikkeling der dingen gegeven werd, die niet precies met de waarheid strookte. Stresemann zeide toch het vol gende: De slap van de Duitsche regeering te Parijs, heeft de tegenwerping uitgelokt, dat het lijdelijk verzet niet als geëindigd beschouwd kan worden, omdat de militai- ïe controle nog niet weder ingevoerd is. Daar nu Poincaré reeds eerder gezegd had niet in onderhandeling te willen treden, zoolang dat verzet niet was opgeheven, knoopte men er bier de conclusie aan vast, dat de démarche ongeveer als mislukt kon beschouwd worden. Het blijkt nu achteraf, dat Poincaré de kwestie van de militaire controle slechts even aangeraakt heeft en in hef' geheel niet in verband met het lijdelijk verzet, maar wel in dat met het vredesverdrag in het algemeen. Dit verandert de zaak aan zienlijk en de stemming is dan ook weer naar het optimisme doorgeslagen en of schoon men zijn hoop binnen de engste perken der redelijkheid tracht samen te persen, is men er toch niet blind voor, dat er een succes behaald is en de baan nu open is voor directe onderhandelingen van -cr(ad,t 'TOt staat. Om redenen van zakelijkheid koestert men te Berlijn de hoop, dat de beide on- derzoekings-commissies Berlijn en niet Pa rijs als hoofdzetel voor haar beraadsla gingen zullen kiezen, omdat men hier meer dan ergens elders alle noodige documen ten bij de hand hoeft. Gistermiddag is von Hoesch' schriftelijk bericht betreffende Poincaré's antwoord te Berlijn binnengekomen. De regeering con stateert, dat beide partijen het daarover eens zijn, dat het kernpunt van geheel de aangelegenheid een voorloopige regeling ia van den toestand in het bezette gebied. .Wat Poincaré zegt betreffende het tractaat jan Versailles en zijn ongerepte handha ving moet opgemerkt worden, dat dit trac taat in het geheel niet spreekt over een bezetting van de Ruhr. Wel voowsiet het in een bezetting van den Rijn en het is de toprechte wensch van de Duitsche regee ring, dat deze bezetting zoo spoedig mo gelijk in een vorm zal teruggebracht wor den, die met de artikelen van het verdrag van Versailles overeenstemt, hetgeen nu beschouwd wordt niet het geval te zijn. Het Engelse he optimisme... ïn officieelo kringen te Londen verwacht men, volgens den politieken medewerker van de „Star", dat ten slotte een definitie ve actie zal volgen op de meer inleidende gedachtenwisseling, welke nu tusschen Frankrijk en Duitschland heeft plaats ge had. Aan het foreign office is men ervan overtuigd, dat de berichten, volgens wlflke Duitschland meer een politiek spel speelt 'dan oprechte bedoelingen heeft, ongegrond zijn; zegt het blad. Volgens de „Star" zou Frankrijk ook er toe overgaan, om de hui dige Rukrbezetting in eon onzichtbare te .veranderen in overeenstemming met de zienswijze van de Britscke regeering. -1 v - Een communistisch rijkscongres - overvallen. 'i 300 gedelegeerden^ g e a-r r e s t e e r d. Zondag heeft de Berlijnsche politie eten Sloor de communisten bijeengeroepen en ifloor generaal von Seeckt verboden rijka- Congres der geheel en gedeeltelijk werkloo sen, dat onder den schuilnaam „groote ©lub wedstrijd in worstelen en gewichthef fen" zou worden gehouden, overrompelden flOO gedelegeerden uit het geheele rijk ge presteerd. - De economische crisis. A i. Hot verzet der ambtenaren. 1 Zondag zijn te Berlijn drie protestver- gjaderingen van ambtenaren tegen de sala- Sisregeling en het ontslag der ambtenaren £n voor een nieuwe regeling der werkzaam i^eden gehouden. Verschillende radicale Sprekers spoorden aan tot de algeinetone staking, doch onder de ambtenaren schijnt tep het oogenblik nog geen groote neiging sfit staken te bestaan. Ook in O.-Silezië verle n- gingvan denarb eids tij d. De Opper-Silezischo ijzer- en staalin dustrie heeft verklaard, dat ook daar een verlenging van den arbeidstijd niet meer te vermijden is. Tegen 1 Januari zullen de bestaande arbeidsvoorwaarden opgezegd worden. De Silezischo vakvereenigingen willen tegen dit plan der werkgevers front maken. UIT HET BEZETTE GEBIED. De activiteit der industrieelen. De leider den Belgische economische com missie in de Ruhrstreek heeft in zijn we- kelijksch rapport aan Jaspar als zijn mee ning uitgesproken, dat de industrieele ac tiviteit in de bezette gebieden steeds toe neemt en dat binnen afzienbaren tijd' het rendement van vóór de bezetting zal be reikt worden. Vanaf Maandag heeft de Italiaansche regeering haar aandeel in de kolenleve- ranties, die naar aanleiding der jongste overeenkomsten met de Duitsche industri eelen aan de bezettende overheden moeten gedaan worden. Overeenkomst. Te Dusseldorf is tusschen vertegenwoor digers van de Duitsche textiol-industrio uit do bezette gebieden en een comité, dat optrad in naam van de intergealliecrde commissie, een overeenkomst gesloten, waarbij de hoofden van bedoelde industrie zich verbinden om door het vredesverdrag voorgeschreven leveringen in natura aam de geallieerden te doen. De betaling dezer leveringen zal door Duitschland moeten gedaan worden. Deze overeenkomst is geldig tot 15 April 1924. Verlaging kolenprijs. In eene te Essen gehouden vergadering van Duitsche mijn-eigenaren is besloten tot verlaging van den prijs der steenkolen, om de Duitsche metaal-industrie in de ge legenheid te stellen met-het buitenland te concurreere'j. Van 28 goudmarken zal de prijs per ton steenkolen gebracht worden op 23* goud- mniL. Terugkeer van Duitsche ambtenaren. Meer dan 300 Duitsche douaneambtena ren zijnw eder in de Belgische zone in dienst gesteld, terwijl 200 verbannen amb tenaren naar hun woonplaatsen zijn terug- Frankrijk. Clemenceau gekwetst. Op den weg naar St. Germain-en-Laye is een auto, waarin zich Clemenceau be vond, met een anderen wagen in botsing gekomen. Clemenceau werd door glas scherven aan voorhoofd, neus en lippen gewond. Hij werd in het hospitaal te St. Germain verbonden en daarna naar Parijs teruggebracht. Clemenceau heeft geen koorts en men hoopt, dat hij binnen enkele dagen gene zen zal zijn. Zwitserland. Het complot tegen den president. Uit de lucht gegrepen? Het Zwitsersehe Tel. Ag. verklaart, dat het bericht omtrent een op den Bonds president beraamden aanslag van, allen grond ontbloot is. Tsjecho-Slowakije. Een alcohol-schandaal. Socialisten omgekocht. Tegen Prasek, lid van den senaat, en president van het grootste branderijen- syndicaat in Tsjecho-Slowakië, is een aanklacht ingediend, daar gebleken moet zijn, dat Prasek den staat voor 83.000.000 kronen benadeeld heeft door leden van de socialistische partij om te koopen tot het geven van hun stem voor het aannemen van een wet, welke voor zijn syndicaat van van groot belang is, terwijl hij tevens de protectie-politiek van zijn land misbruikt heeft om zich van alle monopolies voor tien afcohol-handel te verzekeren. Als ge volg hiervan zijn de prijzen van 6080 kronen omhoog geloop en. Senator Prasek ontkent het hem ten laste gelegde, bewerende, dat het geld ge bruikt werd om oneenigheden tusschen verschillende distilleerderijen bij te leg gen, doch van bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat de 33.000.000 kronen voor propagandadoeleinden zijn uitgegeven. Het alcohol-vraagstuk heeft in het gan- sche land veel sensatie verwekt en zal spoedig voor het gerechtshof dienen. Pra sek heeft besloten een aanklacht wegens laster tegen zijn beschuldigers, in te (Be nen. Griekenland. De verkiezingen. 1 Republiek' of Koninïr ij k Zondag hadden in Griekenland de nieuwe verkiezingen plaats, waarbij zou worden beslist over het lot van het land, over de vraag koninkrijk of republiek. Tot nu toe vonden nergens rustverstoringen plaats, doch de winkels zijn Athene werd in 250 kiesdistricten ver deeld. Patrouilles bewaken de stemlokalen. De oppositie onthoudt zich geheel van stemming, terwijl ook de monarchisten, overeenkomstig hun leuze, tehuis blijven. Hoofdzakelijk komen Venizelistische stem biljetten binnen. Successen der republikeinen? In oud-Griekenland zijn zoo goed als alle Jiheraleu gekozen. Macedonië en Thra- cië hebben republikeinsch gestemd. De candidaten van Venizelos.komen overal aan het hoofd van de lijst. Te Athene hebben de republikeinen tegen de regee ring gestemd. Gonatas en twee andere leden van het kabinet schijnen groote kans te hebben niet gekozen te worden. De algeheele uitslag wordt ongeveer als volgt gedacht:.250 liberalen cn niet-repu- blikeiuen. 120 republikeinen en 6 Agra riërs. Naar de „Vossisc he" uit Athene ver neemt, zijn ongeveer 100 republikeinen en Venezelisten gekozen. De republikeinen moeten het plan gehad hebben gistermid dag te 3 uur de republiek uit te roepen. Genatas verklaarde den correspondent van dit blad, dat de royalistische order, zich van de stemming te onthouden, niet gevolgd werd. In Athene deden omtrent 70.000 85.000 royalisten aan de stem ming mee. Venizelos werd in 15 provin cies gekozen. Groot opzien wordt gewekt door een ge- meenschappelijken stap van Frankrijk, Roemenië en Joego-Slavië, die gezamen lijk het handhaven van het koninkrijk aanbevolen zouden hebben. Servië zou zelfs gedreigd hebben Saloniki te bezetten, indien de republiek wordt uitgeroepen. Dit laatste bericht wordt echter door Gonatas tegengesproken. Turkije Pest te Konstantinopel. Gemeld wordt, dat in de stad Konstan tinopel pest is uitgebroken. De gezond- heidsautoriteiten treden zeer actief op en Feeif't'iicFfAtito' 'nru1 vertrek- Amerika. De revolutie in Mexico. Puebla ontruimd. De berichten over de gebeurtenissen in Mexico zijn schaarsch. De berichten van de zijde der regeering-Obregon melden, dat de garnizoenen trouw blijven aan de regeering. Van de zijde der rebellen wordt evenwel gemeld, dat de federale troepen in verschillende garnizoenen zich bij generaal Sanchez, den revolutionnai- ren leider aansluiten. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat de regeeringstroepen Puebla hebben ont ruimd. Buitenl. Berichten Ernstige bergstorting dreigende. De Zwitsersclhe stad Ohur loopt gevaar. Naar bericht wordt dreigt een bergstor ting en aardverschuiving 't zuidelijk gedeel te der stad. Chur te bedelven. (Ohur is de hoofdstad van het kanton Graubünden en telt omstreeks 15.000 inwo ners). j ,jiU.ki Groote brand. 'Walff meldt uit Maagdenburg f In de suikerraffinaderij Tangennuende, de grootste fabriek van deze soort op het Euro- peesche vasteland, is Maandagmorgen half drie een geweldige brand uitgebroken. De sohade valt nog niet te overzien. Een der gebouwen is reeds door de zeer snel om zich heen grijpende vlammen in asch ge legd. ,£iii2. Een schipbreuk. Uit Norfolk (Virginia), wordt geseind: De kustwachtkotter pikte een boot op met zes dooden van het Noorscho stoomschip „Ru- na", dat Zaterdag ter hoogte van de Fruy- ingpan bandbariken zonk. Een tankstoom sdhip pikte een andere boot met vier man op die, naar men gelooft, de eenige overleven den der bemanning zijn, welke uit 27 koppen bestond. De „Runa" was op weg van Ha vana na-ar Liverpool. Nog een schipbreuk. Het twaalfduizend ton metend stoom schip „Armagh", met 'bestemming naar Australië, 6tootte in de Mersey (Engeland) op een muur onder water. Het schip brak binnen een paar uren onder de werking van de hooge zeeën. De bemanning bestaande uit 97 koppen, vier blinde passagiers en drie gewone passagiers, werden door een redding boot, die een hevigen strijd met de golven had te voeren, gered. Warmte In den Kaukasus. iTJib Lot-sji wordt aan de „Izweshia" medegedeeld, dat daar een ongekend hooge temperatuur heersckt. De rozen staan in bloei. Citroenen en mandarijnen rijpen. Het badseizoen is in vollen gang. BINNENLAND OUD-MINISTER DE GEER OVER DE VLOOTWET-STEMMING. Voor do Christ.-Hist. S talen kring-ver- *eeniging Delft heeft gistermiddag jhr. dr. D. J. do Geer, oud-lid der Ged. Staten van Zuid-Holland, ex-minister van financiën, een lezing gehouden over: „Het ontstaan der crisis in verband met de Vlootwet, en de politieke toestand van ons land". Wij ontleenen aan een verslag dezer rede het volgende: Spreker zegt, dat ér wel geen verschil van gevoelen zal bestaan omtrent het hoogst en ernstige en betreurenswaardige van de kabinetscrisis, waarvan de gevol gen nog niet zijn te overzien. Wie draagt de schuld daarvan? Men kan natuurlijk zeggen: de tegenstemmers der vlootwet. Maar men kan evenzeer zeggen: het Kabinet, dat in dit tijdsge wricht tot urgentverklaring der Vlootwet besloot en daarbij de Kabinetskwestie stel de. Schuld in dien zin, dat er causaal ver band is tusschen eigen daad en de crisis, hebben beide partijen. Schuld in moreelen zijn behoeven geen van beide te hebben. Zoowel de Regeering als de tegenstem mers kunnen gehandeld hebben naar hetgeen zij in s lands belang plicht acht ten, een hoogeren plicht dan dien tot hand having van het Kabinet. Men moet wel aannemen, dat de tegenstemmers aldus oordeelden; immers zij zagen het moge lijk gevolg van hun tegenstemmen vlak vóór zich. Maar men moet ook aannemen, dat het Kabinet aldus oordeelde; m.a.w. dat het met de scherp gestelde kabinets kwestie niet hoog peil speelde en een on geoorloofde intimidatie beoogde, maar dat het inderdaad de urgentie der vlootwet zóó diep gevoelde, dat het zonder een onmiddellijk ingevoerde vlootwet de ver antwoordelijkheid voor 's lands betstuur niet meer kon dragen. De ramp der crisis is dan over ons ge komen zonder iemands bepaalde schuld. Er zijn er, die daar anders over oor- tegênstemmérs^gevLaf'^a.sriiuld aan de tien tegenstemmers van rechts. Immers dezen waren niet meer vrij in hun oor deel; zij hadden in den zomer van 1922 zich bij accoord tot voorstemmen ver bonden. Deze voorstelling is onjuist. Vooreerst reeds omdat men niet op een dergelijke bindende wijze zijn stem kan of mag vastleggen. Spr. wil waarschuwen tegen een in zwang komende opvatting, die de vrije in het volle licht der open baarheid gevoerde gedachtenwisseling tot een scliijnvertooning maakt; tot een „film", in elkaar gezet in een partij-onder onsje, en afgedraaid in het parlement. Dit is in strijd met het christ.hist. beginsel, dat zich tegen partijtirannie niet min der gevaarlijk dan vorstentirannie ver zet. Een gezonde gang van zaken is, dat een optredend Kabinet een program heeft, het welk in overeenstemming is met de pro gramma's of op andere wijze uitgespro ken wenschen van de meerderheid van het parlement. Zoo omtrent deze laatste on zekerheid bestaat is er ook niets tegen, dat het Kabinet zich vóór zijn optreden te dien aanzien nader vergewist. Maar dit mag nooit beteekenen een contract of bin dende afspraak of vastleggen van stem men. Nieuwe argumenten kunnen verno men worden; nieuwe situaties kunnen zich voordoen. Elk Kamerlid blijft tot op het oogenblik der stemming vrij. Een tegen overgestelde opvatting is in strijd met do grondwet; ontzielt het parlement debat; en schaadt liet vinden van do meeste juiste soluties. Dit moet in 't algemeen vooropgesteld. Maar in concreto was er bovendien geen schijn van afspraak. Er werd in 1922 niet anders aangekondigd, en ander zijds aanvaard, dan dat de Staatscommis sie met de bekende opdracht zou "worden ingesteld. Die opdracht was, gelijk spr. nader uiteenzet, van dien aard, dat twee leden van de Staatscommissie, handelende binnen de grenzen der opdracht, konden adviseeren tot uitstel van de invoering, terwijl bovendien de rest van de Staats commissie, blijkens de onderdeelen 139 en 149 van haar rapport, dit uitstel ernstig overwogen heeft en slechts op zakelijke gronden het heeft ontraden. Do Regeering had dus na het verschij nen van het rapport zich te beraden, of zij met de meerderheid dan wel met de minderheid van de Staatscommissie hun instemming hadden betuigd, waren volko men vrij de keuze der Regeering niet juist te achten, -ook zonder dat zij iets afdeden van hun destijds betuigde instem ming met de benoeming der Staatscom- missie. Do onbestaanbaarheid van bindende af spraken behoeft 'hier dus niet eens in .ge ding gebracht. Er was in 1922 geenerloi, ook niet voorloopige, verklaring afgelegd waarmee de later uitgebrachte stem strijd is gekomen. Den tien mannen treft derhalve geen schuld, indien zij in gemoede overtuigd NET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Wisselende stemming te Berlijn over het welslagen der directe onderhandelingen met Frankrijk. In Berlijn zijn 300 communistische afge vaardigden gearresteerd. De verkiezingen in Griekenland. Repu bliek of koninkrijk? BINNENLAND. Oud-minister De Geer over de afstem ming van de Vlootwet. Onderhandelingen betreffende een over eenkomst inzake een melkleverantie aan Duitschland. LEIOEN. De Gemeenteraad is begonnen met de behandeling van de begrooting. OMGEVING. De Gemeenteraad van Lisse heeft beslo ten in beroep te gaan bij de Kroon tegen een besluit van Ged. Staten, waarbij goed keuring is onthouden aan een Raadsbesluit tot korting op de salarissen voor pensiren. De Gemeenteraad van Noordwijk contra den burgemeester inzake aanstelling in specteur van politie. Een Raadscommissie zal Ged. Staten inlichten. waren, dat invoering der wet op dit oogen blik in die mate schadelijk was, dat zelfs het aftreden van het Kabinet als het min dere kwaad moest worden beschouwd. Ook het Kabinet treft geen schuld, in dien het naar waarheid kon verklaren waaraan spreker niet twijfelt „dat het Kabinet in zijn geheal en ieder zijner leden individueel bij afstemming do ver antwoordelijkheid voor het bestuur van lands zaken niet zouden kunnen dra gen." R.-K. UNIVERSITEIT. Baccalaureaats-examen in de Theologie. ricvslaacrd de weleerw. hecren Edmund torhout, Willem van met en schuoren O. F. M. Door den ZeerEerw. heer Dr. A. H. Smits te Breda is aan de R.-K. Universi teit een fraai bronzen borstbeeld van Dr. Schaepman naar het model van Toon. Dupuis ten geschenke gegeven. Ook werd de Universiteit in het waar devol bezit gesteld van een brief van den Zaligen Petrus Canisius. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in November ongeveer f 10?* millioen minder opgebracht d.an verleden jaar, toen do halen echter een nog nimmer voorgekomen hoogte van hijkans f 51 millioen hadden bereikt, wat ruim f 15 millioen meer was dan in No vember 1921. Het nadeelige verschil komt nagenoeg geheel voor rekening van inkom stenbelasting en successierechten. Ook de buitengewone bronnen hieven sterk bij ver leden jaar ten achter; de o.w. belasting gaf zelfs een negatief resultaat; eon minus De gewone audiënties van de ïninis- Melk voor Duitschland. De vertegenwoordigers van- de melk- voorziening in het industriegebied van Rijnland en Westfalcn, waartoe gemeen ten van Dortmund tot Keulen too behoo- ren, zijn naar Nederland gegaan om over een overeenkomst voor de levering van melk tot een bedrag van twee millioen gulden onderhandelingen te voeren. De gewone audifnties van de minis ters van financiën, van koloniën en van •marino zullen deze week niet gehouden worden. Gemengde Berichten! Verduistering to Utrecht. Een bekend advooattt 1 voor bvluoli tig. Naar -wij vernemen, is Zaterdag j.l. dooÉ den Officier van Justitie te Utrecht tegenl den advocaat en procureur mr. J. A. K., ts dezer stede een bevel .tot inhechtenisneming uitgevaardigd, op grond van bij do Justitie ingekomen klachten van eenigen zijner cliënten ove r diens weigering om voor hert geïnde bedragen uit te betalen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, da# mr. H. deze gelden, minstens twintig dui zend gulden bedragende, verduisterd moet hebben. Toen de rcchereho zich ian iijrr woning vervoegde, bleek mr. 11. et er. juist vertrokken te zijn, zonder adres ter te laten. Daar vermoed werd dab hij weg was naar het buitenland, werd onmiu^ dellijk telegrafisch bericht aan alt? t^ens* plr: Isen zijn aanhouding verzocht, doch! tot nu toe zonder resultaat. J Het Zaterdagmorgen op aanvraagvar* mr. H. Hijmans, namens do firma B. Mid-f 1 dclbeek uitgesproken faillissement van ma

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1