[Tweede Blad Zaterdag 15 Dec. S923 binnenlaud Y\ ALGEMEENE BOND VAN f' RIJKSKIESKRINGDRGANISATIES. i In het Gebouw voor Kunsten, en Weten schappen to Utrecht werd gistermiddag om 1 uur de algem. vergadering geopend van 'den Alg. Bond van R.-IC. Rijkskieskring- organisaties in Nederland. Om half twaalf werd in do kathedraal in de Lango Nieuwstraat een H. Mis op- godragen voor de Katholieke Staatspartij, waarhij een aantal afgevaardigden en ver schillende leden van het bondshestuur aanwezig waren. Daarop werd in het ge bouw voor K. en W. oen gezamenlijke lunch gehouden, waarna de vergadering, die niet druk was bezocht, aanving. Van de leden der Skaten-Generaal merk ten wij op de heeren Wintermans, Bo- jnans, Bulten, v. d. Bilt, mevrouw Brons- .veldVitringa, Dr. Deckers, Engels, van Riizewijk, Feher, Mr. van Rijckevorsel, Haazevoet, Kuiper en Siu-ing. De voorzitter, mr. Baron van Wijnber gen, verwelkomde in een openings woord dc leden van de Staten-Generaal, de afgevaardigden en in het hijzonder de leden der commissie-Barge. Spr. bracht dank aan deze commissie voor het werk, dat zij in het belang der organisatie op zich had genomen. Spr. zeidc zich ter inleiding van deze bijeenkomst slechts enkele algemeene op merkingen te willen veroorloven. De con ferenties ea., die gehouden zijn tot herstel van den geschokten toestand, hebben wei nig resultaat gehad. Eerst dan zal succes bereikt worden als men er van doordron gen is, dat men zonder hulp van God tot niets in staat is. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de reorganisatie-voorstellen van den Bond en deed uitkomen hoe daarbij de uiterste voorzichtigheid moet worden betracht. Dan zette de voorzitter uiteen, hoe hij zich het verloop dezer tweedaagsche ver gadering heeft gedacht, en stelde daarna de punten der agenda aan do orde. Na het voorlezen van de presentie-lijst verwelkomde de voorzitter nog -in het bij zon t den heer Helmer en bood hem na mens do Kath. Staatspartij de beste ge- ïukwenscheii aan met zijn 50-jarig jubilé als Katholiek journalist, in welke functie hij zoo vaak met de politiek was in aan raking geweest (applaus). Aan de orde kwam hierna de bespre king van het bestuursvoorstel betreffende do vaststelling van de hoofdpunten, die nende als richtsnoer hij het ontwerpen van een voor allo R.-K. Rijkskieskring-orga nisaties gekiend Algemeen Kiesreglement. De heer Wintermans wenscht dat gele genheid werd gegeven voor het houden van algemeene beschouwingen. Aan dit verzoek werd voldaan. De afgevaardigde voor Zeeland vroeg hoe het B. B. zich voorstelt een vergade ring met de afgevaardigden de .- kieskringen Daarop hoopte spr. oen bevredigend ant woord te krijgen ofschoon hij meende dat het vele moeilijkheden inhield. De heer Wintermans begon met hulde te brengen aan het rapport der commissie- Barge, al heeft liij daarin geen sluitend geheel kunnen ontdekken. Speciaal geldt zijn bezwaar den vrijen lijsten, want hij kan niet inzieÉ, dat de Evenredige Verte genwoordiging van primair belang is. Voor spr. is het geen kwestie van recht of billijkheid, docli van doelmatigheid. Aan de organisatie en het bestuur wordt oen groo tere dienst1 bewezen, wanneer op de fouten wordt gewezen, dan wanneer men zich onttrekt aan liet mede-oplossen van interne conflicten. Spr. handelde daarna over organisatie vormen en gaf als zijn meening te ken nen, dat het rapport-Bargo meer bevre diging schenkt dan de bestuursvoorstellen Gaarna had hij gezien, dat dit rapport was voorgelegd als basis voor de hier te kouden besprekingen. Do heer Van Alphen ('s-Bosch) had gaarne gezien, dat aan do commissie- Barge Avat meer hulde was gebracht dan door den voorzitter in zijn openingswoord werd gedaan. De leden der commissie schijnen hier honoris causa aanwezig to zijn, want het rapport komt niet in be handeling. Hieruit blijkt slechts weinig waardeering. Noodzakelijk was geweest, dat het rapport-Barge aan de orde kwam. Thans weet spr. niet, of we hier op een spreekvergadering dan wel op een bouw- vergadering zijn, doch wanneer dit laat ste het geval is, dan had het B. B. moe ten zorgen, dat er bouwmateriaal aanwe zig was. Wat hier wordt gegeven is geen cement die houdt.- Het bestuur had zich naar de verschillende denkrichtingen moe ten begeven om daarmee contact te krij gen. De lieer Dr. P. Hoffman verklaarde zich voor de voorstellen van het Bonds hestuur, waar men niet kan instemmen met een verkiezingsraad. Het systeem der nevenlijsten wordt door Leiden als een noodzakelijke veilig- heidsklep erkend. Be heer Van der Heijden ('s Bosch) gaf als zijn zienswijze aan, dat liet hier gaat f °m de vrije lijsten al of niet. Dat is de Principieele kwestie, die spr. daarom het |,i perst behandeld wil zien. De heer Abbeve (Dordrecht) zeide, dat hot voor de behandeling dezer voorstellen I oen goede leiddraad was geweest als het té,B. B. daarop een inleiding had gehouden, p Naar spr.'s inzicht heeft voor de be- f-. ''andeling in de s.fdeelingen niet voldoen- |we tijd bestaan. |tL Aan de commissie-Barge wenscht spr. de vraag voor te leggen, waarom er geen voorstel is gedaan, om de Staatspartij op te bouwen uit de organisaties, die in de maatschappij bestaan, wijl daarmede de eenheid het best zal behouden blijven. Baron van Wijnbergen, de algemeene beschouwingen beantwoordend, zegt, dat liet rapport-Barge werd uitgebracht aan het Bondshestuur ter voorlichting van het Bondshestuur. Om die reden kan het be stuur geen verwijt treffen, dat het rap port hier niet aan de orde komt. Wat de hoofdpunten betreft zijn de voorstellen door het B. B. uit het rapport- Barge overgenomen. Het verwijt, dat effn behandeling op te korten tijd wordt gevraagd, moet het bestuur terugwijzen, wijl daarvoor ruim schoots gelegenheid heeft bestaan. Ten slotte zegt spr., dat wij deze ver gadering niet moeten beschouwen als een ter herstel van do eenheid, want daardoor wordt een verkeerden indruk gewekt. De eenheid ging niet verloren. Alle partijen zijn in de laatste twintig jaren gesplitst, alleen de Katholieke is ondanks de moei lijk© omstandigheden een eenheid geble ven. Daarover mogen wij tevreden zijn en het heeft geen zin voor te stellen alsof de partij op het punt staat van begraven te worden. Kleine groepen zullen in de partij - altijd blijven bestaan en hebben altijd be staan, zoolang de Dienselven geen engelen waren. Hierna komen de böndsvoorstellen in behandeling. Het eerst wordt de beraadslaging ge opend over punt 3 van het bondsvoorstel luidende: Het politiek advies wordt verdeeld over de Rijkskieskr/ngen in bepaalde lijsten. Deze lijsten vormen te zamen één lijsten- groep. Daarnaast kunnen nevenlijsten door de kiezers worden ingediend. Nevenlijsten, in verschillende kieskringen ingediend, kun nen worden verbonden, echter alleen zóó danig, dat een lijst slechts met één lijst uit iederen anderen kieskring kan worden verbonden. De lieer Jansen, Haarlem, licht het voorst el-Haarlem toe, waardoor aan de kiezers van te voren een leiddraad wordt gegeven hij het stellen van candidaten, terwijl toch de noodige vrijheid wordt ge laten. De kiezers willen graag geleid wor den, doch zij wenschen niet, dat van te voren door een klein college wordt uit gemaakt, wat men te doen heeft. Door het voorstel-Haarlem blijven de kiezers vrij. Alle candidaten komen op de lijst, waarnaast dan geen ,vrijo lijsten behoeven te bestaan. De heer Steinmetz, Amsterdam, is va.n oordeel, dat aan de uitspraak over de vrije lijsten een bespreking moet vooraf gaan van punt één van het Voorstel. Besloten wordt hierna punt drie en punt één gelijktijdig te behandelen. Punt 1 luidt: Vóór de verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt een politiek advies uitgebracht, en wel op zoodanig tijdstip, dat dit advies gegeven wordt vóór dat in de Kiesvereenigingen ter zake der candi- daatstelling eenigerlei maatregelen worden getroffen of actie gevoerd. De heer Steinmetz zijn bespreking ver- volgend, zegt, dat Amsterdam het een ge waagd experiment acht, dat aan den kie zer het recht wordt ontnomen om candi daten te stellen. Alvorens een advies wordt gegeven moeten de kiezers gelegenheid hebben candidaten naar voren te brengen want daardoor zal de belangstelling leven dig blijven en bovenal zullen daardoor alle denkrichtingen zich kunnen uiten. Do uit vinding der vrije lijsten acht Amsterdam in de toepassing verderfelijk. Feit blijft het, dat, wanneer men ©en nevenlijst krijgt, bij het advies er een ongelijke strijd tussehen beide zal ontstaan. Meteen is er dan een ougewenschte oppositie, die de ontevredenheid zal opwekken. De heer Mol, Maastricht, zegt, dat het stelsel- der nevenlijsten voor Limburg niet te aanvaarden is, want de persoonlijke in vloeden op de kiezers zijn van dien aard, dat men plaatselijke grootheden daardoor in de bestuurscolleges kan brengen. De lieer Suring, Utrecht, merkt op, dat door het bondsvoorstel de locale kiesveree nigingen worden uitgeschakeld, terwijl niet te voorkomen zal zijn, dat er par tijtjes in do partij ontstaan en zoo ontstaat er een organisatie in de organisatie. Dit zijn de bezwaren van den Rijkskieskring Utrecht tegen het voorgestelde lij stenstelsel De bezwaren kunnen ondervangen worden door het amendement Utrecht, wanneer het advies vooraf wordt gegeven, en wan neer het wordt samengesteld door oen ver- kiezingsraad zooals Utrecht dien heeft gedacht. Duidelijk moet men laten uit komen, dat het advies ook niets meer is dan een advies. Utrecht geeft in overweging het amen dement op punt 1 aan te nemen en de nevenlijsten te laten vervallen. Do heer Dr. Hoffman wijst er op, dat Leiden do nevenlijsten aanvaardt, omdat daardoor de samenstelling van het politiek advies met des te meer ernst zal geschie den. Volgen wij de richting Utrecht dan zal men niet kunnen voorkomen, dat er vrije lijsten ontstaan, 'die men alsdan als dissidentenlijsten heeft te beschouwen. De heer v. d. Heijden, 's-Hertogenboscli is van oordeel, dat het B. B. de neven lijsten aanvaardt als een noodzakelijk kwaad. De heer Bon, Den Haag, verklaart, dat, nu hij vernomen heeft, dat het advies ook een lijst is, zijn afdeeling zich niet meer vereenigren kan met het onder punt één van het Bondsvoorstel bepaalde. De heer Smeets (Overijsel) merkt op, dat de redactie van het amendement van den Rijkskieskring Overijsel niet juist is, wijl men bedoeld heeft een Candida af lijst in alphabelische volgorde. De heer Abbeve, Dordrecht, wil een gemotiveerd advies. De beer van der Kallen (Nijmegen) meent, dat aan de kiezers het recht moet blijven om zelf candidaten te stellen, wijl anders aan de kiesvereenigingen hun eigen haak wordt ontnomen. Daarover was men het eens in Gelderland. Anderzijds was men van meening, dat do zaken zooals ze nu liepen niet goed gingen. Gelderland heeft daarom het voor stel gedaan eerst de groslijst te deten sa menstellen, waarna door den verkiezings raad zonder toevoeging van candidaten ©en politiek advies kan worden gegeven. Wat de vrije lijsten betreft, meent Gel derland, dat daardoor de gelegenheid moet bestaan onder voorbehoud, dat daardoor de eenheid in de partij niet wordt ge schaad. Spr. vertrouwt dat het B. B. daar voor een systeem vindt. De lieer Mr. Hoeben (Tilburg) wenscht ©en advies in den zin ©ener aanwijzing en vreest, dat de nevenlijsten den nek slag aan de organisatie, zullen toebrengen Spr. geeft vervolgensaan, hoe hij zich de tot standkoming van het advies denkt en meent, dat men de kiezers niet te veel aan Kinden moet leggen. Prof. Barge maakt een enkele opmer king naar aanleiding van hetgeen hier is gezegd. De gedachte, die de commissie heeft ge leid was geen andere dan deze, dat iemand, die een gewichtige daad moet "Verrichten zich 'op de eerste plaats laat voorlichten. Daarom stelde de commis sie voor een advies te laten- geven voor de candidaatstelling. Spr. heeft niet begrepen, welk verschil er wordt gezien tussehen een advies en een lijst. De samenstelling van den verkiezings raad moet van dien aard zijn, dat hij het volle vertrouwen geniet. Deze raad is aan gewezen, om den juisten lcoers te bepalen, want om een ideale Kamerfractie te krij gen zal er steeds voorlichting noodig zijn Voor wat de vrije lijsten betreft, was dc commissie van oordeel, dat men zich thans lean neerleggen hij het voorstel van het B. Bal is de werking nog slechts vaag aan te geven. Men bindt zich thans nog tot niets, wijl het voorstel nog nader nloet worden bezien. De Zeereerw. lieer dr, Witlox (St. Mi chielsgestel), verklaart als lid der com missie Barge geen voorstander te zijn der nevenlijsten, omdat daaraan inderdaad bezwaren kleven, zoolang niet vaststaat, dat ook punt 2 van het voorstel wordt aangenomen. Voor spr. is de leiding van den Bond een der voornaamste zaken. De voorzitter geeft in overweging in dc vergadering van vandaag over te gaan tot stemming over liet voorstel betreffende de nevenlijsten. terwijl hij aanneming aanbe veelt van het eerste gedeelte van het amen dement-Haarlem, waaraan een gedeelte wordt toegevoegd van het voorstel Maas tricht. Ook hierover zal worden heslist in de voortgezette vergadering. De voorzitter schorst hierna de vergade ring tot hedenochtend 10 uur. Rijkscommissie Werkverruiming. De Rijkscommissie voor werkverrui ming heeft dezer dagen te 's-Gravenhage vergaderd onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Besproken werd de waarde ©n de be- teekenis van de certificaten van oor sprong, afgegeven door do Kamers van Koophandel, zulks in verhand met de om standigheid, dat de commissie als waar borg, dat -een artikel inderdaad in Ne derland wordt vervaardigd, meermalen deze certificaten eischt. Besloten werd te dezer zake met de Kamers van Koophandel in overleg te treden. Mededeeling werd gedaan van een aan tal gevallen, waarin met of zonder finan- cieelen steun de voorkeur werd gegeven aan de Nederlandsche nijverheid. Met instemming nam de commissie er van kennis, dat, dank zij liet welwillende overleg der Nederlandsche Spoorwegen, oen opdracht tot levering van 480 kolen- Avagens, welk© naar het buitenland dreig de te gaan, bij do Nederlandsche nijver heid werd geplaatst. Tot haar spijt stelde de commissie vast, dat enkele gemeentebesturen, waaronder or zïjn, welke belangrijke Rijkssubsidie ontvangen voor werkloozenzorg,, aan de commissie niet of niet tijdig de verlangde gegevens verstrekken ter vervulling van haar taak. Ten aanzien van een drietal dezer ge meentebesturen werd besloten de aan dacht van den Minister van B'fnenl. Za ken en Landbouw hierop te vestigen. In zake do aanschaffing van de in 1924 voor het Indische leger benoodigdo vlieg tuigen zal de commissie zich wenden tot den Minister van Koloniën. De bespreking van een ingekomen ver zoek betreffende het in cultuur brengen van gronden, gaf de commissie aanleiding aan den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw in overweging te geven voor dit doel, dat een blijvende werkverruiming ten gevolg© heeft, wederom een post op de bogrooting uit te trekken. In verband met het voornemen van den Minister van Waterstaat, om van verschil lende voor uitvoering rijpe waterstaats werken de urgentie, uit een oogpunt van werkverruiming door de commissio te doen beoordeelen, hadden verscheidene belang hebbenden zich tot haar gewend. De secretaris bracht verslag uit omtrent de t© dier zako gevoerde besprekingen. Het bureau der commissie is gevestigd te Amsterdam, Kloveniersburgwal 70, tel. 18885. Actie voor een verbod van invoer van leer Gistermiddag heeft te Utrecht een ver gadering plaats gehad van ©en sub-com missie van de commissie van overleg tot bespreking van de actie, welke men thans nu de Scuoenenwet is verlengd, wil voe ren tot verkrijging van een verbod van invoer van le^r. Ontwapening Naar generaal Smuts meedeelde in een rede, die hij in October j.l. in Engeland hield, zou het aantal gewapende mannen thans anderhalf millioen grooter zijn dan in 1914- 4 s Loonsverlaging personeel tramwegen. Men meldt uit Haarlem aan do ,,Msb.": In d© gewone driemaandelij ksche con ferentie tussehen de directie van de N.Z. H. T. M, G. N. E. T., E. S. M, en M. E. T. on de personeel-organisaties, is door de directie een voorstel gedaan tot wijziging der arbeidsvoorwaarden van het perso neel. Deze voorstellen houden in, dat zij, die nu 50 uur per week arbeiden, dan 52 uur, bij de aanneming der voorstellen zul len gaan werken, en degenen, die nu 52 uur arbeiden, dan 54 uur zullen gaan werken. Voorts zou de jaarpremio (gewoonlijk werd één week loon als jaarpremie uitbe taald) worden ingetrokken en een loons verlaging worden toegepast van 8 procent. De directie werischte over deze voor stellen in de conferentie geen debat, maar verzocht deze voorstellen te doen hespre ken in de organisaties. Er moet op den dienst, volgens de di rectie, dit jaar een tekort zijn van f 36.000 Do voorstellen zullen nu in de organisa ties besproken worden. STADSNIEUWS Strafvordering en het uitvoerbesluit. In „Zomerzorg" werd gistermiddag, zoo als reeds gemeld, een vergadering gehou den door den Alg. Ned. Politiebond, Afd. Leidien, in samenwerking met de rijks politie, waarin de heer P. Kramer, commissaris van politie te Scheveningen een lezing hield over: ,,Het nieuwe wet boek van strafvordering en het uitvoer besluit." Do vergadering stond onder leiding van don heer Th. to Brake te Katwijk, die do vergadering opende, en de talrijke aanwe zige politiemannen namens de onderafd. Noordwijk en Omsta*, en district IV van don Rij ks veld wacht, hartelijk welkom heet ie, alsmede den geachten spreker. Tot zijn onderwerp komende begon spr. met te verklaren dat hij zich in hoofdzaak zou beperken tot dat-gene uit heb nieuwe wetboek van strafvordering dat di rect in verband staat met de taak der po litie. Niet allo moderne denkbeelden in het nieuwe wetboek ontwikkeld, worden door spr. zonder meer toegejuicht, al valt niet te ontkennen, «dat het vele en zeer belangrijke verbeteringen bevat. Voornamelijk geldt dit ten opzichte van die artikelen, welke de uitbreiding bevat ten van de bevoegdheid van de opsporen de ambtenaren. Om de aangebrachte verbeteringen des te beter to doen uitkomen, werd heb oude wetboek, dat dateert uit 1838, vooraf aan een beschouwing" onderworpen. Benige bezwaren die het bevatte en door de praktijk, vooral die der laa-tste jaren duidelijk naar voren gebracht, wer den toegelicht. Uit deze bezwaren zijn er wel twee waarvan men het meest den na- deeligsn invloed ondervond, n.l. dab ©ener zijds do belangen, van den verdachte wer den miskend, terwijl anderzijds de be voegdheid van do politie ten opzicht© van huiszoekingen, bevelen tot voorloopige aan houding, niet voldoende waren omschre ven. Een verdienste van de samenstellers van het nieuwe wetboek van strafvorde ring noemde spr. het-, dat Bij bij dit werk niet alleen hebben gelet op de traditionee- le gewoonte hier te lande bij de Justitie geldende, maar ook op die welke ten de zen in het buitenland worden gehuldigd, al zij hier aanstonds aan toegevoegd, dat het hier geldfönid rechtsgevoel ook in het buitenland wondt geroemd a-ls zeer hoog staand. Achtereenvolgens behandelde spr. ver schillende werkzaamheden, vervat in heb algemeen, begrip van aanhouding" waar mede de politie en. rijks veld wacht dage lijks in aanraking komen. Het laat zich denken dat menig inte ressant geval uit de praktijk hierbij ter sprake werd gebracht, om het meer of minder verdienstelijke van de aangebrach te wijziging in het licht te stellen. Over het algemeen, aldus spr., is in het nieuwe wetboek meer dan tot dusver het geval was, rekening gehouden met de be voegdheid, die in dubieuse gevallen van hun ervaring aan de met opsporing be lastte ambtenaren dient te worden toege kend. Een van de kenmerken van heb nieuwe wetboek is heb z.g. gematigde accusatoren stelsel dat er gereedelijk in wordt toege past, hetwelk in bet bijzonder de wij?© bespreekt die, bij liet voorloopig verhoor moet worden gevolgd. Do positie van dien verdacht© is in heb nieuwe wetboek belangrijk versterkt, niet het miusb door do bevoegdheid den raads man van den verdachte toegekend, om on der omstandigheden ©n behoudens enkele bepaalde beperkende bepalingen, toegang t© verkrijgen Cob den verdachte, geduren de den tijd dat deze zich in verzekerde bewaring bevindt. Verder werd betreffende de positie van den verdachte als een bezwaar gevoeld, dab de termijn van het in hooger beroep gaan voor den verdachte langer is gesteld dan voor het O. M., iets waarover laatst ge noemd college dan ook in 't geheel niet gesticht is. Door do aangebrachte wijzigingen, dit bleek gedurig uit het zeer leerzame en in teressant© betoog, heeft heb wetboek meer aansluiting verkregen rp de praktijk, al blijft ook thans nog zooals steeds, in vele gevallen het woord aan de praktijk. Een krachtig applaus vertolkte de op rechte waai deering voor het door den heer Kramer in zijn lezing geboden©, dat met groot© aandacht werd gevolgd. Aan heb einde werd gelegenheid gegeven, voor heb stellen van vragen, waarvan dooi de heeren Fijtsma-, "Weijers en Stapel werd gebruik gemaakt. Laatstgenoemde, comm. van politie al hier, wees met nadruk op heb gevaarlijk element dab gelegen is in den korten ter mijn, na het eindigen waarvan do verdach te van de voorloopige aanhouding moet ;w.orden ontslagen, omdat door dez© bepa ling het gevaar ontstaat, dat gewichtige ingewikkelde zaken niet voldoende kun nen worden voorbereid met kans op een goede oplossing. De voorzitter was ongetwijfeld aller tolk toen hij den heer Kramer dankte, voor zijn in pofmlairen vorm gesteld en toch wetenschappelijk betoog, dat hen die heft aanhoorden ongetwijfeld een belangrijken stap nader had gebracht tot, en hen ver trouwd gemaakt met het nieuwe wetboek, dat voor de dagelijksche praktijk zulke belangrijke wijzigingen heeft ondergaan. Do heer Stapel, wien dank werd ge bracht voor de gelegenheid die hij zijn personeel had gegeven de lezing bij te wonen, sloot zich bij deze woorden aan, er den wensch aan toevoegende da-t de heer Kramer nog dikwijls in do gelegen heid moge zijn om van zijn uitmuntende ga* ven gebruik makende, de politiemannen van voorlichting te dienen. De Zakelijke Bedrijfsbelasting. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland alhier is aan den Gemeenteraad het volgende adres gericht: In aansluiting aan de adressen over d© Zakelijke Bedrijfsbelasting, de heide vo rige jaren' Uwen Raad toegezonden, ver oorlooft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden zich Uwen Raad nogmaals te ivijzen op de noodzakelijkheid, om deze belasting ge heel af te .schaffen. Teneinde zoo min mogelijk in herhalin gen to vervallen, heeft zij ©r van afgezien, om de economische en sociale nadeelen, op welke in de vorige adressen reeds met zooveel nadruk is gewezen, nogmaals naar voren te hrengien. De Kamer van Koophandel meent thans uitsluitend op het onrechtvaardig karakter den nadruk te moeten leggen. Daaraan, toch is het voornamelijk too te schrijven, dat het protest tegen deze belasting steeds sterker wordt. Andero heffingen, welk© veel zwaarder drukken, worden, al is het, vooral thans met grooto moeite, opge bracht in de overtuiging, dat tegen de be lasting op zichzelf moeilijk opgekomen, kan worden, ook al is de toepassing soms zeer 'onbillijk. Bij de Zakelijke Bedrijfsbelasting is echter het principe, do rechtsgrond zelve in het geding en op grond van het bij do betrokkenen zeer levendige besef, dat do rechtsgrond niet deugt, kau verklaard worden, dat de Tusteloozo actie niet eindi gen zal, vcordat deze belastinggeheel en al afgeschaft zal zijn. Waar eenerzijds verschillende indus- trieelen hij wijze van protest geweigerd hebben deze belasting te betalen, en an dere dreigen dezo belasting op de arbei ders te verhalen? moet de Kamer Uwen Raad met den meeslen aandrang verzoe ken, de bezwaren tegen deze belasting volle recht te laten wedervaren en niet toe lo staan, dat deze onrechtvaardigdo heffing de oorzaak zou kunnen worden van nog meedere ontwrichting van liet economi sche en sociale leven. Al is het zeer aanlokkelijk verschillende gronden, welke aangevoerd worden om deze belasting nog een schijn van recht te geven, aan een critisch onderzoek, to onderwerpen, toch zal de Kamer, tenein de groote uitvoerigheid te vermijden, daartoe niet overgaan, to meer daar dit reeds geschied is ïn het laatste nummer van do „Mededeelingen" van de Kamer van Koophandel, waarvan een exemplaar hierbij gaat. Alleen, moet gewezen worden op het feit, dat de oorspronkelijke recht vaardigingsgrond door niemand meer wordt verdedigd, en dat door den een déze, en den andere die rnotiveering als ter verontschuldiging naar voren wordt geschoven, welke verschillende pogingen overigens er op wijzen, dat een afdoen- d e reden niet is te vinden. De Kamer acht zich echter verplicht, Uwen Raad er nogmaals op te wijzen, dat het ontbreken eener rechtvaardigings grond, den ondernemers het govoel moet geven, dat zij huiten de rechtsorde ge plaatst Avorden, nu zonder redelijke rnoti veering met vrijlating van alle andere categorieën der burgers, door middel eener door Uwen Raad vastgestelde ver ordening, van hen deze extra heffing ge vorderd wordt. Dit moet hoe langer hoe rneer deze psychologische uitwerking hebben, dat de patroons, welke voorheen in tijden van werkloosheid het werkvolk nog zooveel mogelijk aan dien gang hielden, deze thans gaan ontslaau, zoodra dit voor hen voor- deeliger is. Het is de Kamer hekend, dat het aan het onrechtvaardig karakter de zer belasting te danken is, dat deze feiten zich A'oordoen bij werkgevers, welke steeds tot d© meest humane gerekend worden Op grond van de alom zoo sterk ge voelde bezwaren, zijn dan ook reeds tal van gemeenten tot afschaffing overge gaan. De Kamer verzoekt daarom Uwen Raad met den mees ten aandrang den druk dei- belastingen zoo gelijkmatig ihogelijk over alle burgers te verdeelen, door lo besluiten op do begrooting voor 1924 de post Zake lijk© Belasting op het Bedrijf te schrap pen, en Burgemeesters en Wethouders uit te noodigen de intrekking der betrokken verordening voor te bereiden. Eénmanswagens. Door den heer van Eek zijn do volgen de vragen aan B. en W. gericht: Hebben B. en W. kennis genomen van het bericht in do pers, dat do N. Z. H. TrainW.-Mij. voornemens is over te gaan. tot invoering van éénmanswagens? Kunnen B. en W. de toezegging doen, ■dat de vraag of hot go wenscht is, dat do Raad overeenkomstig de concessie-voor waarden aan de N. Z. H. Tramw.-Mij. toe stemming geeft tot het invoeren van den één mans wagen, tijdig, d.w.z. voor dat do Tramw.-Mij. de noodige voorbereidende maatregelen heeft getroffen, aan het oor deel van den raad zal worden onderwor pen 1 J

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3