ONZE KERSTAANBIEDING met Kerstgeschenken voor Uwe kinderen om de Speciale Aanbiedingen in alle Afdeelingen aar Brack! tl lime Mm ora ATH HERSHMAEES. - n leeft et geen si ten MAQAZYNEN noemen wij een bij uitstek gunstige gelegenheid om eens kennis te maken met onze Kleeding. Op de allereerste plaats: -: Bovendien geven wij bij iederen inkoop boven Een Gulden, EEN WAARDEVOL KERSTGESCHENK voor de kinderen. Men verzuime niet onze Schitterende Kerst-Etalages te bezichtigen. Dames Mantels Japonnen Zijde Witgoederen Kinder Mantels Stoffen Corsetten Kousen krachtens welke kosteloos vervoer iter post dan wel vrijstelling van aanteeken- recht is toegestaan en dat voor alle geval len, waarin hij wettelijk voorschrift ad- fiseering van stukken is voorgeschreven, aanteekening van die stukken wordt ver plicht gesteld. Stukken van particulieren aan ambte naren of Overheidsinstellingen gericht, moeten met ingang van 1 Jan. a.s. door de afzenders worden gefrankeerd. Hier aan zal door het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie vroegtijdig de noodige bekendheid worden gegeven. Indien ech ter door do gemeentebesturen aan parti culieren inlichtingen of gegevens worden gevraagd, uitsluitend noodig voor den dienst, dan kan voor de antwoorden ge- kruik worden gemaakt van daartoe door de gem. besturen verstrekte omslagen. Worden ongefrankeerde stukken aange boden, waarvoor derhalve het verhoogde port zou moeten worden betaald, dan zal ln het algemeen van de bevoegdheid tot •weigeren gebruik kunnen worden ge maakt. Invoer van aardappelen in Cuba. Blijkens mededeeling van den Consul- Genraal in Havana is Nederland definitief geplaatst op de lijst der landen waaruit invoer van aardappelen in Cuba verbo den is. Arbeidsbemiddeling. Met ingang van 1 Januari 1924 is een district Alkmaar der arbeidsbemiddeling ingesteld. De gemeentelijke arbeidsbeurs te Alk maar zal als districts-arbeidsbeurs op treden. Oe Amsterdamsche begrooting. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam werd de be- Jrooting vastgesteld voor de gewone uitga ven op f 100.067.786, voor den iapitaaïdienst f 62.722.781, met 33 tegen 3 stemmen werd do bcgrooting De Haagsche waterlaidingkwestie. De drie Haagsche huiseigenarenvereeni gingen berichten, dat het resultaat van haar actie om met ingang van 31 dezer alle waterleidingcontracten met den ge- anextelijken waterleidingdienst te beëindi gen, is, dat niet minder dan 3000 opzeg gingen bij het secretariaat van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en bouwondernemers zijn binnengekomen. Mr. J. G. N. de Hoop Schetter. In den ouderdom van 77 jaren is te Am sterdam overleden mr. Jakob Gijsbert Ni- aolaas de Hoop Scheffer, oud-directeur ifran do Nederlandsche Bank. Belastingheffing in Nederlandsch-lndië. De pa riem ent-s reda-cteur van bot „Volk" Johrijft aan zijn blad: Do Minister van Koloniën heeft, zooals lenigen tijd geloden in do staatscourant is vermeld, een commissie ingesteld, waaraan fa opgedragen, aan hem, minister, advies uit te brengen over de vraag, of en in hoever bet wensehelijk is, do tegenwoordige rege ling van de belastingheffing in Nederlandech Indië van naamlooze vennootschappen en andere rechtspersonen, vervat in de herziene ordonnantie op de inkomstenbelasting 1920 en de ordonnantiën op de daarmede ver band hondende bijzondere heffingen, te ver vangen door die, welke door de commissie tot herziening van het Indisch belastingstel sel, ingesteld door den gonverneur-generaal, is aanbevolen in het eerste door haar uitge bracht verslag, dan wel door eenige andere en, zoo ja, door welke regeling. Naar wij thans van bevoegde zijde ver nemen, koestert de door den minister in gestelde commissie de stellige verwachting te kunnen voldoen aan 'e ministers verzoek om haar advies uiterlijk op 31 Januari 1921 gereed te hebben. Om te bewerkstelligen, dat zulks zal ge schieden, wendt de commissie alle pogingen aan. Zij vergadert bij voorkeur twee malen per week, telkenmale gedurende den ge- heelen dag. De leden der commissie beste den een groot deel van de andere dagen der week om zich voor de vergaderingen te prepareeren. De werkzaamheden der com missie zijn nog in het stadium van een over weging der verschillende zijden van het vraagstuk, hoewel zich uitteraard reeds iets van een zekere lijn,, die het rapport volgen zal, begint af te teekenen. Het verzoek van den minister aan de com missie om met haar werk voor Februari ge reed te zijn, staat in verband met het feit, dat de minister over haar advies overleg zal moeten plegen met de Indische regeering mede in verband met het verslag der Indi- sohe commissie het resv'.taat van welk overleg zal moeten worden opgenomen in de ontwerp-begrooting voor 1926, welke op den derden Dinsdag in Mei abij den Volks raad wordt ingediend. Ingezonden Stukken [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. de R. Nu ruim een maand geleden, wiet do Di recteur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te vertellen, dat ik zoo ongeveer alles, wat ik over deze Beurs schreef, gelogen had. Hierop hem van antwoord gediend heb bend, ben ik nog steeds wachtend op een wederantwoord, doch tot nog toe heb ik niets ontdekt, of heb ik dit soms over het hoofd gezien 1 Bij de voorstellen, welke B. en W. den Ge meenteraad doen, zie ik er een, om f 10.000 beschikbaar to stellen ten behoeve van de gemeentelijke steuncommissic, om emigra tie naar Canada mogelijk te maken. De ge meentelijke eteuncommis-sie is toch niet het zelfde als de Gemeentelijke Arbeidsbeurs en bestaat er dan. niet in werkelijkheid een ar beidsbeurs naast de Gemeentelijke of is emigratie geen arbeidsbemiddeling 1 Nu moet de heer Schutte niet komen vertellen, dat die andere instel ling slechts de gelden verstrekt en de Beurs voor de bemiddeling zorgt. De heer Schutte weet, beter dan ik, dat niet de Beurs, maar die andere instelling voor deze zaak liet initiatief nam. en de plannen uitwerkte, en naar mijn oordeel, voor zoover ik in deze tot oordeekn bevoegd ben, zeer goed. Ook voor het werk in West-ïndië, waar heen reeds werkloozen uit onze gemeente vertrokken zijn én waarschijnlijk nog ver trekken zullen, is ook door die andere instelling bemiddeling verleend. En dan zou ik willen vragen, kan de heer Schutte nog ontkennen wat ik toen be weerde en bewees? Maar waartoe hebben wij dan toch een zoo kostbare instelling als de Gemeentelij ke Arbeidsbeurs noodig, wanneer die an dere instelling het werk doet! Is het misschien enkel voor de centrale? Maar die kan minstens evengoed en heel wat goed kooper geschieden zonder Beurs en het is toch niet de bedoeling en dc opzet van de Beurs alleen controle-instituut te zijn en te zorgen voor een statistiek. Ofschoon niet geheel het nut der statistiek ontkennend (dikwijls echter wordt de waarde overschat, denk aan de inductieve meth<jde) toch meen ik, dat de werkloozenstatistiek wel wat erg du ui- wordt betaald door onze gemeente, wat zeker in dezen tijd niet te billijken ie, nu op heel wat nuttiger zaken dan een vrijwel overbodige instelling moet bezuinigd wor den en het zal zeker gowenscht zijn, dat bij de behandeling der begrooting do krachten en tijd niet verspild worden aan een politiek steekspel, maar ondermeer de Raad zich eens terdege afvraagt of-hier niet bezuinigd en gereorganiseerd kan worden, zonder dat de belangen, waarvoor deze instellingen in het leven worden geroepen, geschaad, neen zelfs gediend kunnen worden? U M. de R. dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik. W. VAN KESTEREN. ACADEMIE-NIEUWS LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten do heer D. H. Ledeboer (Rotterdam)candidaats-examen rechten de lieeren K. P. Uittenbroek (Leiden), J. H. H. Henkes (Prinsenhage) en A. Jan sen (Den Haag). Geslaagd voor het voorbereidend exa men voor den Ned.-Ind. administratieven dienst do heer J. E. L. Ezerman (Zutfen). Do promotie gisteren van Mejuffr. Van der Kolf tot doctor in de klassieko lette ren geschiedde met het praedicaat cum laude. STADSNIEUWS C. KRANTZt. Op ,,'t Huys te Warmont" is gisteren in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer G. Krantz, na een kortstondige doch ernstige ongesteldheid. De heer Krantz was te Leiden een be kende. persoonlijkheid als een der oudste firmanten van de bekende Lakenfabriek der fa. Krantz en Zonen alhier, welke in dustrie onder zijn leiding de laatste jaren zeer sterk in bloei was toegenomen. Hoewel do heer Krantz geheel in zijn zaak opging nam dit niet weg, dat hij ook op ander en meer speciaal op maatschap pelijk gebied een vooraanstaande plaats innam. In den tijd, toen zijn zoons nog klein waren en liij nog in Den Haag woonde, stichtte hij daar de Haagsche Sclioolver- eeniging, waardoor in ons land de eerste school met handenarbeid „Sloïd" tot stand was gekomen. In Leiden is hij bekend door de slich ting van hei Volksbadhuis aan den Oude Singel en meer speciaal door zijn actie te gen den slechten toestand van het Leid sche grachtwater. Herhaaldelijk is hij aangezocht om als lid van den gemeenteraad zich te willen laten candidaat stellen. Hij heeft dit ech ter steeds geweigerd. De overledene woonde, zooals gemold, te Warmond. In hem verliest dezo gemeente een zij ner beste burgers. Onder de vele goede eigenschappen die hem sierden, moet vooral genoemd worden zijn groote lief dadigheid. Waar nood te lenigen viel, waar hulp noodig was voor een of ander nuttig maatschappelijk werk, kon men steeds op zijn krachtigen steun rekenen en talloos velen zijn degenen en niet alleen te Warmond doch ook elders die zijn heengaan diep zullen betreuren. Zijn na gedachtenis zal daarom voor zeer lang in dankbaro herinnering blijven als die van een edel mensch. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Dinsdag, half twaalf, op de be graafplaats 1e Warmond. Hongaarsche kinderen. Gisterenavond arriveerden hier ter ste de een vijftig-tal Hongaarsche kinderen. De kleinen, wien men de ontbering kon aanzien, werden door do verschillende pleegouders liefderijk opgenomen. 50-jarig bestaan der Muziek- en Tooneel- vereeniging „Nut en Vermaak." De Vereeniging „Nut en Vermaak" heeft besloten haar 50-jarig bestaan te vieren niet het uitschrijven van een Nationale-n Too- neelwedstrijd voor dilettanten, eenige intie me avonden en concerten in 't seizoen 1924 1925. Alhier is overleden dr. J. W. Lely, oud- leeraar aan het 'Stedelijk Gymnasium, al hier. Ook als penningmeester der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid heeft de overledene zich zeer bijzondere ver diensten verworven. Te 's-Gravealiage is gisteren op 88-jari- gen leeftijd overleden de heer P. A. Du- buisson de Jonge, die tot voor eenige jaren alhier woonachtig was. De heer Duhuisson de Jonge behoorde tot do oude studenten-generatie en was als zoodanig alhier vrij goed bekend. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende het Sint Fran- ciscusdiefdewcrk. Wij vertrouwen, dat dc Katholieke Lei- denaars het bestuur in staat zullen stellen, een mooi Kerstfeest lo organiseeren voor de jongens van wie velen daarvan zulk een groote behoefte hebben. In de advertentie staan de namen dei- hes tuursl eden vermeld, die op de giften en gaven der goede menschcn wachten; 't is voor een goed, een zeer mooi doel! In een dezer dagen gehouden vergade ring van het kader der Leidsche Vrijw. Brandweer kwam o.a. ter sprake het ver slag van de brandweer over 1922, in het bijzonder de daaraan toegevoegde kosten- staat, die f 37.174 bedroeg, waarvan f 19.209 aan traktementen, premiën etc. Daar de loonen en premiën, door de Vrij willige Brandweer over dat jaar genoten, hoogstens f 1000 bedragen, constateerde) men, dat het vaste brandweerpersoneel aan de gemeente jaarlijkseli ruim f 18.000 kost. Tevens bemerkte men uit de ontwerp begrooting 1924, dat dit jaar de oefenin gen der Vrijw. Brandweer van tweemaal op één keer per jaar teruggebracht zijn. Hieruit meende het kader te moeten he sluiten, dat men aanstuurt op een beroeps brandweer met als reserve een klein korps vrijwilligers. En waar de commandant aan het slot van zijn verslag schrijft: „Van een be roeps-brandweer kan en mag in Leiden dan ook niet gesproken worden", dan is dit in theorie misschien juist, doch in de practijk zeer bezijden de werkelijkheid. •Voor het examen rekening-coiuvjut-bcek- houden, afgenomen door het „Instituut Mer- curius" te Amsterdam, zijn geslaagd de da mes F. Ie Poole en Cdir. van Noort, alhier. Namens het gemeentebestuur is aan de aannemers W. F. Marcelis en H. C. Heems kerk opgedragen het uitbreiden van de buitengewone school voor L. O. aan^ de Caeeiliastraat alhier. Gisternamiddag is de vrachtauto van. den expediteur v. d. Meer op de Middelste Gracht met oen wiel over den walkant ge reden. De chauffeur stopte echter tijdig, zoodat ongelukkigen voorkomen werden. Ten nadeele van zekeren H. is gisteren een rijwiel gestolen, dat hij onbeheerd voor een perceel aan den Oude Rijn had laten staan. Gisteren heeft de werkman J. W. H., bij het maken van een gevel voor den etec trischen kabel aan den Zoeterwoudschen weg met een hengel een klap tegen den neus gehad, waardoor dezo werd verwond De E. H. D. verleende eerste geneeskundi ge hulp. Op het Noordeindsplein is gistermid dag omstreeks kwart voor z"s een. zak met waschgoed, eigendom, van zekeren L., van oen wagen ontvreemd.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2