(DeABONNEMEMTSPRIJSbedraegt bij vooruitbetaling Joor Leiden 19 cent per week fl 2.50 per kwartaal Bij onzeAgenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. (Franco per post 8 2.95 per kwartaal. (Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., mei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het x dubbele van het tarief berekend. u IKleine arïverientiön» van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fi 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder het Geïl lustreerd Zondagblad. Onbillijke belasting. Hot'vraagstuk: directe belastingen of indirecte belastingen is tegenwoordig wel inzooverre opgelost, dat haast niemand meer pleit voor: alleen directe belastin gen, d.w.z. belastingen direct genomen uit liet inkomen. Maar moeilijk blijft bet toch om indi recte belastingen te vinden, die niet onbil lijk zijn onbillijk n.l. in baar a 1 g e- meene werking (b ij z onder e geval len van onbillijke werking of ongeëven- redigd-zwaren druk zijn natuurlijk nooit te ontkomen). Zoo vonden wij dezer dagen ge wezen op een onbillijkheid in de personeels belasting, die ook vrij al gemeen, in zeer broede kringen terecht als zoodanig wordt gevoeld. Bij de behandeling van de begrooting van Financiën in de afdeelingen dei- Tweede Kamer, werden n.l. do volgende opmerkingen gemaakt: „Eenige leden wezen er op, dat de ftl- gemeene stijging van de huurprijzen der volkswoningen en vooral ook de zeer hooge huurprijzen van woningen, in den duren tijd tot stand gekomen, tot gevolg hebben, dat do regeling der personeele belasting, wil deze bet. ka rakter van verteringsbelasting blijven behouden, voorzoover betreft den grond slag huurwaarde wijziging zal moeten ondergaan Deze leden vrodgen, of de Regeering bereid is een wetswijziging in dezen geest voor lo bereiden Het aanbrengen van progressie ton aanzien van den grondslag huurwaarde zou naar bun meening ernstige overweging ver dienen. Mocht het noodig blijken, dan zou de belasting wellicht ten opzichte van andere grondslagen eenigszins kunnen worden verzwaard". Deze opmerkingen verdienen zeker ernstige o v e r w e g i ixg. Een wijziging in de desbetreffende be palingen is ongetwijfeld zeer ge- w e u s c b t. Ook voor de groole gezinnen is speciaal dit onderdeel der personeele belasting zeer oiil) illi j k-drukkend. Ongetwijfeld tegen iedere belasting, vooral ook tegen iedere indirecte belasting k# veel worden aangevoerd, en de be- belrokkenen, de belanghebbenden teekenen altijd tegen een belasting verzet aan. Maar hier gaat bet om iets, wat ge heel objectief beschouwd, niet an ders kan worden aangeduid als: zeer on billijk. BUITENLAMP De crisis in Duitschland. i De toestand in de landen. Onparlementaire toestanden. Behalve in bet rijk heerschen ook in de meeste afzonderlijke landen crisissen dan wel onparlementaire toestanden. Bruns- wijk b.v. wil zijn regeering met extra vol machten bekleeden. In Saksen en Tkurin- gen smeulen crississcn, die slechts door de aanwezigheid van das -Militar bedwongen worden. In Beieren heerschen twee staten van beleg over elkaar heen. De daar keor- schendo crisis is nu voor de zooveelste maal opgelost. De regeering heeft de aan gevraagde volmachten ongeveer in den vorm gekregen, waarin zij zo verlangde Hierdoor is de positie van den minister van financiën versterkt en heeft deze sijn ontslagaanvrage teruggetrokken. Ondertusschen is "Wurteiiiberg zich bij 'dit lijstje komen voegen. Ook hier neemt de innerlijke par tij-poli tieko spanning zoodanig toe, dat oen losbarsting spoedig te wachten staat. Bovendien ziet staats president von Hieber geen kans het lan ger met een parlement te bolwerken en beeft bij du?, zeer verstrekkende volmach ten aangevraagd. Bij de recliterpartijen wordt naar oen coabtie gestreefd tusschen de Duitscb-nationalen, de volkspartij en liet centrum, De linkerpartijen trachten bet centrum voor zich te winnen. De posi tie der regeering is daardoor in gevaar geraakt en bet is even goed mogelijk, dat zij baar vobnachten krijgt als dat zij om- yergeworpen wordt. Het Saksische kabinet! treedt af. In den Saksiscben Landdag hebben de democraten een motie van wantrouwen in do regeering ingediend, waarop de minis ter-president Fellisch verklaarde, dat bet kabinet zal aftreden. De toestand der ambtenaren. De -werktijd vastgesteld. Het rijkskabinet beeft Donderdag den werktijd der ambtenaren vastgesteld op oi uur per week. Maas a-o ntslag aan de ambtenaren. Naar men weet bestaat bet voornemen een groot aantal ambtenaren te ontslaan Volgens het „8 Uhr Abendblatt" wil men reeds tegen 1 Januari 25 der ambte naren opzeggen of op wachtgeld stellen. 's Pausen hulpactie. Een dankbetuiging van den Rijkskanselier. In naam van de Duitsche rijksvegeering heeft kanselier Marx een telegram aan den H. Vader gezonden, waarin dank wordt uitgesproken voor hetgeen do Paus op directe of indirecte wijze voor het le nigen van den Duitschen nood gedaan heeft en in het bijzonder voor bet uitzen den van een Apostolisch Delegaat in den persoon van mgr. Testa naar liet Ruhr- gebied. Tegelijk beeft de heer Marx een hrief aan mgr. Testa gezonden, waarin hij hem dank betuigt voor zijn gelukwenscbèn, de hoop uitspreekt, dat de zegen des Aller hoogste op zijn werk moge rusten en de voldoening te kennen geeft van de rijks- regeering over de bemoeienissen van mgr. Testa in het Ruhrgebied. N i e u -r- c g t. De Paus heeft gift van 10 000 ure doen toekomen aan gravin von- Diele bij gelegenheid van do opening eener volks keuken in de volkswijk-Moabit. Ca en hulp van Oostenrijk. In den Oostenrijkschen Nationalen Raad werd het bekende sociaal-democratische voorstel om tien milliard uit te trekken vor de noodlijdenden in Duitschland bij hoofdelijke stemming met 68 stemmen te gen 66 verworpen. UIT HET BEZETTE GEBIED. De werkloosheid. Van g r o o t e verbetering geen-sprake. Uit de kringen der mijneigenaren in het Ruhrgebied verneemt men, dat na bet in werking treden van de overeenkomst met do Micum de toestand in bet Ruhrgebied in de laatste dagen in zooverre iets ver beterd is, dat een deel der mijnen een klein percentage der arbeiders weer te werk beeft gesteld, doch dat van een aan zienlijke vermindering der grooto werk loosheid nog geen sprake kam zijn. Do onderhandelingen van het bestuur der staatsmijnen met de arbeiders heb ben slechts, tot een gedeeltelijke overeen komst geleid, volgens welko per week slechts vier dagen gewerkt zal worden, elk van acht uur. Ten aanzien van dc verlenging van den arbeidstijd in de mij nen en gieterijen is eveneens slechts een gedeeltelijk resultaat bereikt. Iu de dis tricten met de meer radicaalgezinde ar beiders weigeren deze elke verlenging van den arbeidstijd te aanvaarden, terwijl zij do werkwilligen met geweld dwingen de werkplaatsen na een bepaalden tijd te ver laten. Dit zijn echter uitzonderingen. Men mag gerust zeggen, dat het gros der ar beiders begrip toont to hebben voor de eiscben der werkgevers wat do verlenging van den werktijd betreft. Do werk hervatting. Uit andere bron wordt vernomen, dat in bet geheelo Ruhrgebied, met inbegrip van Dusseldorf en Duisburg, de mijnen op het oogenblik aan 42.5 pet. van baar per soneel en aan 34.15 pet. van baar fabrie ken werk geven. Do werkhervatting is bet sterkst in het gebied van Dortmund. De wederindienstneming duurt voort. De ge- dachtenwisselüig tusschen de regie en de Duitsche xijksspoorwegdireclie wordt voortgezet. De „Separatisten-Zondag". Het p ro c o s tegen de Dus.soldorpsche Scliupo- beambte n. Het proces legen de leden van de Dus- seldorpsclie „Schupo" wegens de gebeur tenissen op den „Separatisten-Zondag" zal Maandag 17 December een aanvang neonen. In totaal zijn 40 personen in slaat van beschuldiging gesteld, van wie de meeste door de Franscben gevangen zijn gezet. De aanklacht is gericht tegen den uitge wezen regeeringspresident, dr. Grützner, negen officieren van de Schupo, alsmede tegen 24 Scbupo-beambten. Hun worrit ten laste gelegd doodslag, medeplichtigheid aan doodslag, bet toebrengen van lichamo lijk letsel, verstoring van de openbare orde en opzettelijke valsche beschuldiging Naar verwacht wordt zal bot proces ver scheidene dagen duren. Als een der verdedigers zal ook een Ne- derlandscb advocaat, n.l. mr. Van Houten optreden. DE HERSTELKWESTIE. Da directe onderhandelingen." Geen bezwaar van Par dj#. De diplomatieke medewerker van Havas meent te weten, dat, nu aan alle door de Franscho regeering gestelde eiscben voor een hervatting van de onderhandelingen met de Duitsche regeering, is voldaan door de volledige opheffing van het lijde lijk vrzcf, te Parijs thans geen bezwaar meer zal worden gemaakt tegen do her vatting van do besprekingen tusschen de beide landen door bemiddeling van den Duitschen zaakgelastigde, Von Hoesch of oen nieuwen Duitschen gezant, ingeval de Duitsche regeering de benoeming van een nieuwen gezant thans noodig mocht ach ten. Von Hoesch bij Poincairé. Do Duitsche zaakgelastigde Von Hoesch heeft aan Poincaré een audiëntie verzocht Deze zou hem beden ontvangen. frankrijk. De betccging der politieagenten. In het geheel zijn drie-en-twintig poli tic-agenten voorloopig geschorst wegens het deelnemen aan de betooging voor het stadhuis. Twee der leiders, de agent Lebas en Ri- gail, secretaris van de Association géné- ral de la prefecture de police, bevinden zich in hechtenis. De slacntoffers der gebeurtenissen be- hooren echter niet alleen tot het onderge- hf'xt ersoneel. Ook de beer Naudin, dc prefect var nolitie, zou eerlang aftreden. Niet alleen het feit dat hij de schandelijke betoi _inp. niet heeft voorzien of althans tijdig uteft kunnen fnuiken, doch ook de passieve houding der politie bij do jong ste relletjes in den gemeenteraad naar aanleiding van Midol's onverwacht "ver schijnen, zouden Naudin verder onmoge lijk maken. De Tangerkwestie. Na 12 jaar onderhandelen. De Tanger-kwestie werd zeventien jaar geleden, toen keizer Wilhelm II tusschen- beide trachtte te komen, acuut. 'sKoizers bez. ~k aan Tanger zal zien nog menigeen herinneren. Een van de uitvloeisels er van was de in 1911 ondernomen poging van Wilhelm II omjieril—ta nemen van. Agadir aan de Westkust van Marokko. Toen was het dat Lloyd George, die in deze kwestie de spreektrompet van de Britsche regeering was, in een rede te Londen de Duitsche regeering gaf te ver staan, dat Engeland zijn bij verdrag aan gegane verplichtingen zou nakomen, hier mede doelende op de Engelsch-Fransche conventie van 1904, waarbij de status in Marokko werd vastgesteld. De tlians geëindigde Tanger-onderlian- delingen, worden reeds sedert het jaar 1912 genoemd. Tanger wordt bescvliouwd als een interna tionale haven. De stad is gelegen is bet uiterste Noorden van Marokko, aan de Zuidelijke kust van de Straat van Gibral tar. Het onmiddellijke achterland vormt het .smalle Spaansch-Marokko; daarach ter ligt bet groot e Fransche deel van Ma rokko, dat feitelijk het geheele overblijven de deel van dit land omvat. In sommige kringen werd verondersteld dat het jongste bezoek van den koning van Spanje aan Italië zou leiden tot bet steu nen van dit land in zijn eiscli om aan de besprekingen deel te nemen. Doch de be trokken mogendheden hebben Italië te ken nen gegeven, dat. bet niets te maken heeft met deze onderhandelingen welke reeds twaalf jaar hebben geduurd. Rusland. De scheepvaart op Petrograd gestremd. Do haven van Petrograd is toegevroren, zoodat bet. Duitsche schip „Adler", het welk die haven wilde aandoen, moest te- rugkeeren. De Sovjet-regeering beeft medegedeeld, dat zij voornemens is, door middel van ijsbrekers een vaargeul open te houden. In dit verband publiceeren de bladen te Riga een beriebt volgens hetwelk de grooto ijsbreker Jermak er niet in kon slagen, door het ijs been te komen, omdat de ketels van het schip in geen. drie jaar zijn gereinigd. De geheimzinnige ziekte van volks commissarissen. Toen Lenin ernstig ziek werd, gaven do autoriteiten geen bulletins uit, de pers be waarde een hardnekkig stilzwijgen over den aard der ziekte en den toestand van den patiënt, en bet publiek vertelde de meest fantastische verbalen over Lenin's toestand. Dezelfde eigenaardigheid her haalde zich kort geleden met Trotsky. Hij werd plotseling ziek, zoodat de troepen op den verjaardag der revolutio door een ander werden geïnspecteerd, maar ook over de zieke wordt verder bet stilzwijgen bewaard. Nu is Loenatsjarskyy plotseling ziek ge worden en opnieuw herbaalt zich dezelfde geschiedenis. Vergeefs hebben wij in de officiee-le en officieuse bolsjewistische pers gezocht naar bijzonderheden betreffende den aard der ziekte. De bladen hebben zich beperkt tot de mededeeling, dat Loe- natsjarsky plotseling ziek is geworden en verder mogen zij, naar bet schijnt, niet schrijven, Denemarken. Dreigbrief aan den Koning. De koning van Denemarken heeft van een onbekenden Duitscber een brief ont vangen, waarin liem niet meer of minder wordt aangezegd, dan dat hijzelf, mits gaders de koningin en de kroonprins van Denemarken, als alles meeloopt, binnen korten tijd van dezen aardbodem zullen verdwijnen, doordat de briefschrijver spoedig bet avontuurlijke plan hoopt ten uitvoer te brengen om de residentie der koninklijke familie, bet kasteel Fredcns- borg, in asch te leggen. Als motief voor deze min vriendelijke daad wordt liet feit aangegeven, dat ge deelten van Sleeswijk; overeenkomstig den uitslag der aldaar gehouden volks stemming, door Duitschland aan Dene marken zijn afgestaan. Alhoewel men gelooft, dat de wel wat al te „empfindlicbe" Duitscber 't niet zoo kwaad bedoelt, als bij bet op papier zet, heeft zijn schrijven toch eenige ontstelte nis in den koninklijken liuize veroorzaakt en is de kasteelwacbt versterkt, terwijl do politie 's avonds het terrein rondom 't kasteel zorgvuldig afzoekt. Overigens wenscht de koning niet, dat er speciale veiligheidsmaatregelen geno men worden. Zijn gebruikelijke lange morgenwandeling doet bij eiken dag als te voren. Ita|ië Een minister doodgevallen. Minister Gallignani, directeur van bet conservatorium voor muziek, is per onge luk van de vierde verdieping van een in aanbouw zijnd buis te Milaan gevallen en gedood. Amerika. De revolutie in Mexico. Tegenstrijdige berichten. De berichten omtrent den toestand in Mexico spreken elkander tegen. Een tele gram uit San Antonio deelt mede, dat do opstand zich uitbreidt langs de Westkust van Mexico. Be steden Yoecatan, Manda en Progresso zijn door de revolutionnai- ren bezet. Volgens een vertraagd telegram uit do stad Mexico werden de opstandelingen door do regeerings troep en bij Esperanza verslagen. Verder wordt door do Obregon- regeering tegengesproken, dat de opstand zich ook tot Tampico beeft uitgebreid. Officieele telegrammen melden, dat de eerste veldslag tusschen do Mexicaan- sche regeeringstroepen en de rebellen on der generaal Estrade, die bij Ocotlan heeft plaats gehad, geëindigd is met een over winning van de regeeringsbroepen. To Washington ziet men den toestand ernstig in. Te Washington gaat men den toestand in Mexico ernstig inzien. Volgens de jong ste berichten is president Obregon nage noeg geheel door rebellentroepen omsin geld. Van de vijf voornaamste spoorlijnen naar de Amerikaansche grens, de Golf van Mexico en de Westkust zijn vier in handen der rebellen, terwijl dc federale troepen slechts in het bezit zijn van do lijn naar Lerado. BSÜNENLAND TOCH GEZWICHT. Katholieke Staatkunde, het weekblad van dr. E. Verviers, gaat van naam ver anderen. Van 1 Januari a.s. ai zal het „Opbouwende Staatkunde" beeten, zooals in bet nummer van gisteren wordt ge meld. De gehuwde ambtenaressen. Hot besluit tot ontslag opgeschort. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, beeft bet navolgende schrij ven aan den Voorzitter der Tweede Ka mer gericht: Naar aanleiding van de vragen, door inej. Westerman en mevrouw Bakker Nort gesteld, waaruit blijkt, dat omtrent bet ontslag van gehuwde ambtenaressen een misverstand bestaat, dat bij vele tot onnoodige ongerustheid aanleiding geeft, meent do Regeering, hoewel van oordeel, dat, terwijl bet Kabinet demissionnair is, gestelde vragen niet kunnen worden be antwoord, goed te doen aan U. H. E. G. de volgende mededeehng te doen: Reeds vóór de crisis beeft de Minister raad als zijn meening uitgesproken, dat onder do tegenwoordige omstandigheden, indien tot ontslag wegens overcompleet moet worden overgegaan, allereerst de gehuwde ambtenares, die geen kostwln- ster is, voor ontslag in aanmerking moet worden gebracht, voor zooveel althans het dienstbelang zich daartegen niet verzet. De redenen, die daartoe leidden, zullen geen uitvoerige toelichting behoeven. Voor en na is deze aangelegenheid o.a. ook in de Staten-Generaal besproken. Mede uit dien hoofde kwam liet der Regecring aan vankelijk voor, dat over deze aanvulling der afvloeiingsregeling, die geheel aan- HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De rechtsiresksche onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk schij nen in het goede spoor te komen. Het Saksische kabinet afgetreden. Uit Mexico komen nog steeds tegenstrijd tlige berichten. CINNENLAND. Vergadering van den Aigemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisatïes. Er zal een actie worden gevoerd ter ver krijging van een verbod van invoer van leer. De uitvoering van het besluit tot ontslag aan de gehuwde ambtenaressen opgeschort De vermoedelijke daders van de inbraak in het correspondentieschap der Ned. Bank te Kampen zijn te Amsterdam aangehou den. De geheimzinnige auto is opgespoord (Gem. Berichten). Behandeling van een loterijzaak voor het Kantongerecht te Rotterdam (Rechtz.) n het Derde Blad worden historische bijzonderheden vermeld over de gemeente Hazerswoude. LEIDEN. Te Warmond is overleden de heer C. Krantz. R.-K. Huisvestings-Comité. LEIDEN EN OMSTREKEN. Duitsche Priesters: Vorige opgave f 461.50 N. N„ Leiden 2.50 Totaal f 464.C0 Duitsche Kloosters: Vorige opgave f 296.25 Kath. Rijnland: Vorige opgave f 4860.75 Ontvangen bij den boer v. d. Heijden: Sell., Voorschoten: een pak kleeren. N. N., Oude-Wetering: een pak kleeren. B., Leiden: twee pakken kleeren. V., Leiden: twee pakken kleeren. G. P., Hoogmade: 1 kaas voor Duitsche Priesters, id. voor Duitsche Kloosters, id. voor Kath. Rijnland. sluit aan de leidende gedachte daarvan, dat n.l. de lasten, die voor do ambtenaren aan de afvloeiing onvermijdelijk zijn ver bonden, bij voorkeur moeten worden ge legd daar, waar daarvan de minste druk mag worden verwacht, bet advies dev Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg niet behoefde te worden ge vraagd. Nu echter nader is gebleken, dat die Commissie er toch prijs op stelt ter zake baar meening te doen kennen, heeft de regeering geen bezwaar gezien de uit voering, van bet besluit tot na ontvangst van dat advies op te schorten. Bovendien is bet der Regeering aan vankelijk voorgekomen, dat de aanspra ken met betrekking tot bet genot van. wachtgeld en pensioen, welke uit de be staande regelingen ter zake voor de ge huwde ambtenaressen zouden voortvloeien bezwaarlijk kunnen worden gehandhaafd. Voorts hebben de overwegingen ter zake, dio de Regeering reeds vóór de crisis heeft gehouden, haar tot do overtuiging geleid, dat in de toekomst als regel do gehuwde ambtenares uit den dienst be hoort te worden ontslagen. Omtrent deze laatste punten lieeft de' Regeering zich om advies gewend tot do Gentraio Commissie, voor Georgauisecrd Overleg. De portvrijdom voor gemeentebesturen. De minister van Binnenlandsche Zaken, beeft aan de gem.-besturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld dat de nieuwe regeling voor do verzending van dienststukken volgens de. bepalingen van het K.B. van 5 Nov. j.l. op 1 Januari a.s. in werking zal treden. De nieuwe voor schriften zijn in hoofdzaak vervat in do artt. 3 tot jen met 5 van gemeld Kon. be sluit. Allo diens ts tukken, aangeteekende stuk ken inbegrepen,- kunnen van dien datum af door de gemeentebesturen zonder beta ling van port worden verzonden, mits ver-1 pakt in omslagen waarvan in den linker-1 bovenhoek vermeld worden do woorden „Dienst" en ..Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw", terwijl links beneden do aanduiding moet worden vermeld, in welke hoedanigheid de stuk- ken worden verzonden, gewaarmerkt met zijn handteekening en met. bijvoeging van het liem door den Directeur der P. en Tj toegekende volgnummer, dat voor de ge meentebesturen is bepaald op 61. De Minister vestigt er voorts do aan-»( dacht op dat op 1 Jan. 1924 worden in-»4 getrokken de bepalingen, voorkomende in andere wetten dan de Post wet, bij of

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1