I" Tweede Blad Vrijdag 14 December 1923 BIHMEgiLftMUi" Zijn de kleine zaken voorbestemd om te verdwijnen? Zullen kleine zaken langzamerhand uit sterven - zijn ze gedoemd te verdwij nen, omdat ze in den tegenwoordigen tijd geen reden van bestaan meer hebben of tegen de concurrentie der grootc zaken niet opgewassen zijn? ,De Manufacturier" wijdt een artikel aan deze kwestie, en maakt daarbij do volgende opmerkingen: „Do positie van den kleinen detaillist is buitengewoon critick en het is zeer verstandig openlijk do feiten to erkennen en do situatie met open oogen in bet ge zicht te zien. Het gevaar, waarmede het .bestaan van den kleinen winkelier wordt bedreigd is voor aller oogen zichtbaar. Het bestaat, zooals wij in den aanvang reeds eiden, in do toenemende vestiging van filialen, in de warenhuizen en den door hen gepropageerden verkoop op geïllus treerde prijscouranten. Alle drie hebben den kleineren winke lier, ook in provincieplaatsen, afbreuk gedaan. Doch dit feit alleen zou geen voldoende reden zijn, voor de verdwijning van den kleinen, onafhankelijken winke lier. Laatstgenoemde kan voor zijn cliënlèlo diensten verrichten, die geen der genoem de concurrenten zouden volvoeren en hij behoeft het veld niet te ruimen, als hij dezelfde energie aan den dag legt: en dat juist is het waarop wij met den grootsten nadruk moeten wijzen. De kleine winkelier beklaagt zich, dat hij tegen de prijzen, welke in dc prijs couranten der grooto winkels en waren huizen worden genoemd niet kan verkoo- pon. Daarin heeft hij echter ongelijk. Hij klaagt, dat hij niet kan concurrecren met de groote warenhuizen, die er zooveel ver schillende soorten en zoo velerlei goede ren kunnen op nahouden. Ook daarin heeft hij ongelijk. Hij beweert niet te kunnen concurreercn met de filiaalzaken, omdat deze organisaties over zooveel groo ter koopkracht kunnen beschikken dan hij. Hierin heeft hij wederom ongelijk: Wanneer hij zich over dergelijke dingen beklaagt, beschuldigt hij zich zelf ervan, geen genoegzame euergio en zakenkennis te bezitten om te koopen, te kiezen of to étaleeren; niet voldoende bij machte te zijn, zich op de hoogte te stellen van de artikelen, die zijn klanten behoeven. Er is geen enkele lezer van dit artikel, die niet minstens één kleinen winkelier zal kennen, die heeft moeten concurreeren tegen die drievoudige, hierboven genoem de concurrentie en die in weerwil dezer concurrenten, toch een floreerende zaak heeft. Dit voert ons, gaat het blad verder, tot het tweede belangrijke punt in ons argu ment de diensten, die de onafhanke lijke winkelier bewijst. Wij kunnen deze hel best beschrijven door uiteen 'te zetten, waaraan de energieke koopman zijn aandacht moet wijden. Hij bestudeert den persoonlijkon smaak, de behoeften en de eigenaardig heden van zijn verschillende klanten. Daartoe is hij in staat, integenstelling met do warenhuizen' en de aanbiedingen met de prijscouranten. Hij koopt zijn goederen, om te voorzien in de behoeften van zijn clientèle, welke hij keilt, en niet omdat hij de kans loopt een koopje te snappen in artikelen, waaraan zij geen behoefte hebben. Hij koopt in niet te groo te kwantums, maar hij koopt dikwijls en zit dus nooit met een te grooten voor raad: toch echter heeft hij steeds ver scheidenheid en een aantal nieuwe arti kelen, die de aandacht der klanten trekken •en waarvoor ze zich interesseeren. Zijn winkelramen moeten zijn trots nitmaken en altijd iets aantrekkelijks be vallen, terwijl hij minstens tweemaal per week de étalage moet laten wijzigen. Hij maakt zijn winkel tot een plaats, waar men gaarne heengaat cn waar de bezoekers zich op hun gemak voelen, iets wat in groote zaken ontbreekt door gemis van persoonlijke aanraking met de klan ten. Ook de omgang met zijn personeel is vertrouwelijker en er heerscht daardoor oen betere rust, die aan do zaak ten goede komt. H ij advert eert d i k w ij 1 s, maar steeds met goed overleg. Hij bezoekt herhaaldelijk de betreffen de En-gros-magazijnen. Hij heeft hot nooit to druk om een rei ziger to ontvangen. De kleine, maar energiek cm vooruit strevende winielier heeft nog recht en reden van bestaan. De huipverleening aan Duitschlaiuk v Aan de vijfde medcdeelmg van het R.- K. Huisyestings-Gomité is liet volgende ontleend: In de afgeloopen week ontving de alge meene penningmeester van het R.-K. Huis jes tiugs-Comi té: f 42595.49 voor de noodlijdende bevol king. f 611 voor de kloosters, f 1010 voor Nederlanders in Duitsch- laiuïD f 3038.66 voor priesters en priester studenten. In bovenstaande bedragen is f 11239.02 afkomstig uit bet Bisdom Haarlem, pit het Bisdom Haarlem werd tot dusver in totaal ontvangen f 41752.881 voor de noodlijdenden, f 987.25 voor priesters en f 039 voor de kloosters. He giften der boeren in de afgeloopen. *eck bestonden, behalve de bedragen in leid, die reeds in bovenstaande cijfers zijn begrepen, uit: 57 wagons levensmiddelen tot een totaal gewicht van 527200 K.G. aardappelen, 35706 K.G. rogge en tarwe, 29019 K.G. diverse landbouwproducten, benevens 1935 K.G. kleeding. Sedert het begin der nieuwe actie voor Duitschland werd ontvangen: Voor do noodlijdendo bevolking f 180751.86. Voor de noodlijdende kloosters f 13391.92. Voor de noodlijdende priesters enz. f 10041.61. Voor de Nederlanders in Duitschland f 3045. Terwijl in totaal verzonden werden: 212 wagons met een totaal van 2.070.145 K.G. aardappelen, 91116 K.G. rogge en tarwe, 112746 K.G. diverse landbouwproducten, 5435 K.G. kleeding benevens 12 wagons diverse levensmiddelen en kloeding lot een totaal gewicht van 112500 K.G. In de laatste vijf weken werden in totaal 2987 plaatsen voor Duitsche kinderen be schikbaar gestekl. Duitsche industrieën naar Limburg? Naar wij uit Noord-Limburg vernemen, zoeken Duitscheindustrieclen vooral den laatsten tijd naar geschikte gelegenheden in Noord-Limburg tot vestiging van in- dustrien aan de Maas. In Venl'o werd reeds naar meer dan oen terrein vraag gedaan. De Postbsgrootiiig 1924. Hot Voorloopig Verslag der Tweed© Kamer. Aan heb voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende de Postbcgrooting 1921 is bet volgende ontleend Wat de raming der exploitatie-uitkomsten betreft, werd dóór verscheidene leden be toogd, dat deze begrooting in het toeken staat van het volmaakt onzekere en wissel vallige ten gevolge van de ineenstorting van den postcheque- en girodienst. Sommige leden brachten opnieuw de ta rieven van dit bedrijf ter sprake. Zij waren van oordeel, dat de geldende hooge tarie ven een uitbreiding van het- postverkeer »n den weg staan. In het bijzonder drongen zij aan op verdaging der porti voor druk werken en op instelling van een lager port- tarief voor plaatselijk verkeer. Verscheidene leden betoogden, dat het vooral met het oog op de ten gevolge van het gebeurde met- den postcheque- en giro dienst te verwachten zeep ongunstige bc- drijfsuitkemstcn, dubbele aandacht ver dient, elle bezuinigingen door te voeren, die mogelijk zijn. Verscheidene leden betwijflden, of de re geering voldoende doordrongen is van dc noodzaklijkheid cm vooral het aantal ho> gere ambtenaren belangrijk in te krimpen. Do vraag werd gesteld, of de opleiding van surnumerairs wordt stop gezet en of het be richt juist is, dat thans commiezen uit de lagere rangen van het personeel worden gcrecruteerd. Sommige leden konden zich moeilijk ver eenigen met de voorgenomen bevordering van een aantal ambtenaren bij het hoofdbe stuur tot oen boogeren rang. Ernstig bezwaar werd gemaakt tegen de aanvraag van gelden voor de benoeming van een tweeden administrateur bij het hoofd bestuur. Betreffende den postcheque- en girodienst verlangden vele leden te vernemen wie voor do mislukking der centralisatie verantwoor delijk moeten worden gesteld cn welke gevol gen deze verantwoordelijkheid voor de be trokkenen zal medebrengen. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. (Vervolg). Een aantal verzoeken om subsidie door diverse vereenigingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Ecu adres van den heer P. Lommerse, Steenstraat 27, de Kamer verzoekend bij B. en W. aan te dringen om dc vergun ning tot het houden van muziek in café's te verlengen tot 11 uur, wordt in handen gesteld van de afd. Kleinbedrijf. De heer Dekker vraagt adhaesiebetui- ging aan een adres van de K. v. 'K. te Amersfoort om te komen tot opheffing der banderolle-kwestie en de belasting te innen bij de bron. Spr. Vestigt do aan dacht erop, dat er ontzettend gefraudeerd wordt, daar de controle absoluut onvol doende is. Do heer Zonneveld zou tegenover do meening van den heer Dekker wel een stem van den groothandel willen hooren, waarom de heer Molkenboer voorstelt de zaak nog eens grondig te onderzoeken, hetgeen weer bestrijding vindt bij andere leden, omdat men vreest, dat men dan met het adres te laat komt. De Voorz. zegt, dat hij tegen uitstel is, doch bij voegt eraan toe, dat de minder heid in een adres haar stom kan moti- veeren. Na langdurige discussie wordt besloten de regeering te verzoeken, gezien de tal rijke en groote moeilijkheden die de banderolle-belasting medebrengt, middelen te beramen om deze moeilijkheden op te heffen. De Voorz. doet hierna verschillende mededeolingen over diverse gevoerde con ferenties. De Voorz. vestigt verder de aandacht der ingeschrevenen in het Handelsregis ter op de verplichting om vóór 31 Decem ber opgave te doen van kapitaalvermin dering. Verder geschiedt mededeeling dat de Zakelijke Bedrijfsbelasting te Leiderdorp te verminderd en dat dio te 's-Gravenhago over het jaar 19231924 niet geheven wordt. Na de gehouden pauze kwam in bespre king bet Vaarwater te Leiden. De Commissie, die deze kwestie had on derzocht, is tot do conclusie gekomen, dat, wil de Kamer een goed gedocumenteerd Ltssabo-n, de stad waar dezer dagen weer cons ccn revolutie-tje beeft gewoed. Ge zicht op de stad cn op do brcede monding van do Taag. adres richten tot. den Raad dor gemeente Leiden, zij ook op afdoende wijze moet aangeven door welke- middelen verbetering in den toestand kan worden gebracht. Do commissie van vervoer is na gehouden besprekingen tot de conclusie gekomen, dat de provincie haar steun aan deze plau non niet zal weigeren. De commissie ver zoekt do Kamer thans opnieuw een cre- diet van f 250, om deze plannen verder uit te werken, opdat den Raad oen gped overzicht hiervan gegeven kunne worden. Do heer P. Boot, Voorz. van het groot bedrijf, deelt hierna nog een en ander mede c-n zegt, dat het district Rijnland en de stad Leiden een bloeiende toekomst te gemoet gaat, Indien met bekwamen spoed dc medewerking van God. Staten hiertoe verzocht wordt om verbetering in dezen locstand te brengen. Na nog eenige bespreking werd het ge vraagde crediet met algemeene stemmen verleend. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering genomen besluit om ter be vordering der export voor Rijnland re clame-platen to laten vervaardigen, deelt do Voorz. mede, dat een onlwerp-reclame kaart ter visie ligt, waarvan het vervaar digen zal worden opgedragen aan den laagsten inschrijver. De kosten hiervan, verzending inbegepen, zijn geraamd op rond f 950. Het voorstel wordt goedge keurd. Do Voorz. deelt vervolgens mede, dat het Bureau der Kamer gezocht heeft naar middelen om voor de fabrieken grooter export-gebied te zoeken in verschillende landen. Het ligt daarom in de bedoeling, om, wanneer in een of ander land groo te import beslaat van een of ander arti kel, de fabrikanten daarvan in Rijnland hiermede op de hoogte te stellen. Besloten werd in deze richting een proef te nemen. Het Kleinbedrijf der Kamer vraagt ad- haesie aan een adres aan den gemeente raad om betere handhaving der drankwet Do heer Dekker licht dit adres toe, waarbij hij de wenscbelijkheid uit, dat in do verordening worde opgenomen, dat, in café's na 8 uur geen sigaren mogen wor den verkocht. Besloten wordt den leden een concept- adres rond te zenden. In de laatstgehouden vergadering van het kleinbedrijf der Kamer werd de wen scbelijkheid geuit, om meer en betere samenwerking tusschen do Kamer en ver schillende middenstandsvereenigingen. Na toelichting van den heer G. Molken- boer, voorz. van de afd. Kleinbedrijf, wordt besloten in de volgende vergadering deze commissie te benoemen. Besloten wordt een adres le richten aan den Miuister van Financiën met verzoek om ook Leiden op te nemen onder de plaatsen, waar scheepsladingen inge klaard kunnen worden. Bij de rondvraag brengt de heer de Wilde (aftredend lid) dank aan den voorz., leden en secretaris, voor de aan gename wijze, waarop hij van hen mede werking mocht ondervinden. De Voorz. brengt op zijn beurt dank aan den heer de Wilde en de andere af tredende leden, de hoeren Tieleman, v. d. Boom en Jac. Greyghton. Hierna vestigt do heer v. Ginkel de aan dacht der commissie van vervoer op de sluis to Leidschendam, die zeer nauw is on een belemmering voor ©en goed en re gelmatig scheepvaartverkeer. De beer Meerburg vraagt om de 'Com missie van Vervoer ook een onderzoek le doen instellen naar de diepte van het Rijnsburger-Oegstgeesterkanaal naar de spoorbrug te Warmond door de Warmon- der Lee. De heer Wernink geeft in overweging hierop niet in te gaan om de aandacht der Commissie niet van het groote plan af te brengen. De heer Alkemade zegt, dat do spoor brug te Warmond een groote hinderpaal is voor 'het verkeer naar Noordwijk. In dien er dus een onderzoek ingesteld wordt naar het vorkeer naar Katwijk, hoopt spr., dat dan ook de aandacht aan Noord wijk gewijd zal worden. De Voorz. vraagt of het dan niet beter is deze zaak ook eens grondig te bestu- deeren en in een volgende vergadering mot een bepaald voorstel te komen. Aldus wordt besloten, waarna de Ka mer in geheime zitting gaat ter behande ling van de begrooting. overwegingen het Raadhuis centraal te ver-» warmen. De Hinde.,,at - Aan N. W. Exler is ikior het gen. i. bas'uur vergunning ver leend ipgovoL, Hinderwet voor het uit breiden TCWI kikkerij in de Hoofd straat te Noordwijk aan Zee. ZZEGWAART. Gemeente-begrootinn. Do cijfers der gemeente-begroeting zijn als volgt: door den Raad vastgesteld: Inkomsten f 54041.* 3. üit gaven f 54041.0314; Batig saldo f 0.79 'A. Door B. en W. waren deze cijfers geraamd op f 54.322.7314. De post ink.belastiug is ge raamd op f 27954.— tegen f 24442.50'A in het vorig jaar. De Rijksontvanger. Wegens het samen vallen van den zitdag van den Rijksontvan ger der Directe Belastingen met den Twee don Kerstdag, zal de zitting, iaplaals van' Woensdag, 26 December aa. op Vrijdag, 21 Dcc-e-mber a.s. worden gehouden. gCER^ÜlEUWS UIT ÜE OIMGEVMIG KATWIJK AAN DEN RIJN. Bljemboüencultuur. Gisterenavond hield de afdeeling Katwijk der Alg. vereen, voor Bloembollencultuur een lodenvergade- in „do Roskam". Do vergadering was slechts matig bezocht. Bij afwezigheid van den laten secretaris fungeert de 2de de heer H. Grimbergen. Na opening door den Voorz. lezing der notulen en in gekomen atukken brengt de voorz. in behan deling of de afd. in beginsel kan 'besluiten tot' bet deelnemen aan de door de algem. vereniging te organiseeren vollegronds ten toonstelling in Haarlem, voorjaar 1925. Al gemeen is de vergadering met het bestuur van oordeel dat indien deelname niet te grootc financieele offers vraagt, het zeer ge- wensoht is mede te werken. Besloten wordt bij de tentoonstellingscommissie te infor- ren voor welke beplanting de afdeeling nog in aanmerking kan komen, daarna een kosterberekening te maken, om alsdan met een omlijnd plan ter vergadering te komen een en ander met elkander te bespreken. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de 147ste alg. vergadering te houden 17 Deoeméber te Haarlem, worden bij punt 5, verkiezing van twee leden van 'het Hoofdbestuur in de vacature H. M. Ruy- senaars Hz. gesteld de heer Th. Jonkheer to Hillegom, en in de vacature R. Veldhuizen van Zanten Gz., de heer J. M. van Til te Lisse. De overige punten van den beschrij vingsbrief worden nog uitvoerig besproken de vergadering sluit zioh in hoofdzaak aan 'bij het oordeel van bet hoofdbestuur, in dc gegeven prae-adviez-en-. Als afgevaar digden worden gekozen de liecren H. W. Grimborgen on Ant. Heemskerk en als plaatsvervangers dc 'hoeren C. J. Boskamp en Jan Haasnoot. Bij het punt „bespreking inkrimping tul penteelt" merkt de Voorz. op, dat tot zijn spijt de inleider van dit. onderwerp niet ter vergadering aanwezig is en ook van hem geen bericht van verhindering is ingekomen De Voorz. geeft een kort overzicht welk het beoogde doel is en- 'bij een algemeene be schouwing die hierover nog volgt loopen de meeningen van voor en tegen zeer uiteen. Als nieuwe leden worden nog geballoteerd dc 'heeren E. Kurt en. C. Hogewoning, die met algemeene stemmen worden toegelaten. Daar van dc rondvraag door niemand ge bruik wordt gemaakt sluit de Voorz. de ver gadering onder dank voor de betoonde be langstelling. Bloemen. De getrokken tulpen komen in grooter getal afzetten. Dc aanvoer wordt steeds grooter en beloopt al eenige duizen den. Het bijna logisch gevolg ia, dat tege lijk de pi ijzen naar beneden gaan. Voor ►Scarlet due wordt thans per 100 betaald van f 4.90 tot f 5.60. In tegenstelling met vorig jaar komen thans nog Ohrysanthen die van f 0.25 tot f 0.15 per bos opbrengen. Volgen de week komt de massa Scarlet due. Deze soort schijnt zioh dit jaar tamelijk goed to laten trekken. LISSE. Brand. Gistermiddag tegen 12 uur ontstond er brand in de Villa „Buiten dorp" van den heer J. L. Velth. van Zanten en zware roodwolken golfden de schoorsteen uit. De motorspuit was met het noodigo slangenmateriaal spoedig ter plaatse. Intusschen had men echter met vereende krachten de brand, welke enkel in don schoorsteen bleek te woedden, met een aantal emmers water weten te be dwingen. SecuTiteitshalve bleef de spuit met bemanning nog eenigen tijd op de plaats der onheils tot alle gevaar geweken was. NOORDWIJK. Gemeentebegrooting. Blijkens do cij fers van de gemeentebegrooting 1924 kan het percentage voor de plaatselijke inkom stenbelasting voor het volgende jaar wor den bepaald op 4 Het onderwijs. In onzo gemeente doet zich het eigenaardige ieit voor, dat over het jaar 1922 ingevolgo art. 101 der La- ger-Onderwijswet 1920 aan de besturen van bijzondere lagere scholen het dubbele moet worden uitgekeerd van het bedrag, dat aan de besturen der Ulo.-scholen moet worden uitgekeerd, n.l. f 9.37 aan de Ulo-scholen en f20.37 aan de lagere scho len. Dit is een gevolg van het feit, dat de Lager Onderwijswet voor de kostprijsbc rekening van het onderwijs scholen van 40 leerlingen laat vergelijken met scholen van 400 leerlingen en omgekeerd. Het Raadhuis. Door B. cn V. wordt i aan den raad voorgesteld uit zuinigheids De Gcnfc.-a.al dar KruSshcircn naar Rjme. Do Rom. correspondent van „De Tijd" bericht: Begin Januari, wordt iu do Procure der Kruisheeren te Rome verwacht de hoog- oorw, heer H. Hollmarm, Gencraal-Abt tier orde van het H. Kruis. Pater B. van Kesteren. t Men schrijft aan „De Tijd": Op den leeftijd van 67 jaar overleed ^n het Carmelicten-klooster te Oss do zeer cerw. Pater Basilius van Kesteren. Ge boren te Rotterdam, 28 Juli 1856, trad hij op 22-jarigen leeftijd in de Orde van den Garmel, waar hij 22 Mei 1877 de H. Ge loften aflegde, en 15 Januari 1882 de K. Priesterwijding mocht ontvangen. Kort na zijn priesterwijding werd hij aangesteld tot leeraar aan het toen pas opgerichte gymnasium te Zenderen, waar hij o.m. werd belast met het onderwijs in de levende talen. Door herhaalde aan vallen van jicht tot rustnemen gedwongen, werd hem de functie van bibliothecaris opgedragen, in welko hoedanigheid hij om zijn rijko boeken-kennis voor zijn me debroeders een gaarne geraadpleegdo vraagbaak werd. In de laatste vijftien jaars zijns levens bewoog hij zich vooral op het gebied der apologio cn ascetica, en maakte hij zich in deze richting v»oral naam door het hekendo werkje: „'Modern A B G voor Katholieken", dat niet lang geleden in vierden druk is verschenen. In verband hiermede vermelden we nog zijn: „Een antwoord op de meest verspreide beden kingen tegen den godsdienst", en zijn: „Het gezond verstand aan het woord bij eenige bedenkingen tegen den R..K- Gods dienst". In vertaling verschenen van zijn hand nog tal van kleine, handige werkjes, dio bij schrijver en vertaler steeds een welkom onthaal vonden, b.v.: „Diamantjes voor jongedochters"; „Juweeltjes voor jongo- lingen"; Katholicisme en wetenschap", enz., enz. Zelfs in zijn laatste levensdagen hield hij zich nog onledig met het verbe teren van drukproeven en stichtte hij zijn omgeving door zijn werklust. Hij bleef nog hopen op herstel: maar toen de pijnon steeds heviger werden, be gon hij een novene ter eere der Zalige Theresia, om door haar voorbede ófwel genezing ófwel een kort ziekbed te mogen hebben. Do Kleine Theresia heeft hem verhoord, want nadat hij des morgens tot sluiting zijner novene do H. Communio had ontvangen, kwam des middags do dood hem uit zijn lijden verlossen. Moge de vele zandkorrels, die hij door zijn werkjes in zooveler harten uitstrooi de, ook bloemen dragen voor hem zelf, en ten sieraad strekken van zijn hemcl- sche kroon. Nederianüsch Historisch Instituut. De Romeinsche correspondent vau „Do Tijd" bericht: Mgr. dr. A. Henson, dio op 31 Dec. e.k. eervol ontslag verkrijgt, deukt voor dien tijd zijn opvolger als geschiedkun dige aan het Ned. Hist. Instituut, dr. Cor- nclisse, te introduceeren in het Vati- caansch en andere archieven van Rome. In Januari denkt de scheidende directeur van het Instituut ccn reis te maken naar Egypto cn Sicilië. Aan een reis naar hot H. Land denkt mtrr. Hensen niet. Tegeu Paschen 1924 moet mgr. Hensen te Rome terug zijn om de zitting, waar de eind beslissing over de Anima-kwestie genomen zal worden bij te vronen en hij hoopt ein de Mei, Mgr. Hensen wordt 30 Mei 70 jaar, in het vaderland terug te keeren. Gemengd® Bapidhtera. De moord bij Schüttorf Mevr. de wed. Ruben uit Amsterdam, die' nog steeds met baar dochter in bet zieken huis te Schüttorf wordt verpleegd, is gis teravond met (goedvindtn van baar dokter via Oldenzaal naar haar familie gereisd. Ze ia eebter nog niet volkomen genezen. Haar hoofd waa nog verbonden, en zij deelde mee, dat ze nog ten minste voor drie maan den naar Schüttorf ter verdere verpleging mocet terugkeeren. Ook haar dochter is nog niet volkomen hersteld. Bloedvergiftiging. Te ZaltJbommel bad do 37-jarige H. S. eefll puistje aan zijn hoofd stuk gekrabt. Hij kreeg bloedvergiftdging en is daaraan gis- teren overleden. - 4*, De woeste autorijder. De heer Mans f elder, die tengevolge vaU. het. woeste rijden van baron F. W. Hu gen-, poth tot. Aerdt door diens auto te Tilburfij aangereden werd, is gisterenmiddag zondeth tot bev. r.stzijn tc zijn gekomen aan de g*« v, l- T verleden. Het. lijk is door den com-j mievis van Politie Preusbing aldaar in b«*J s! igfcoamën 1st hel bobden «etaer lijto»] scla.üv lag. Dc auto is in beslag -genomen «Ij k toer beschikking van de justitie te Broda»

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3