PHOENIX BOKBIER Autodienst vanaf 13 December weder verkrijgbaar. H. TH. G. COSTER, Aanbesteding VELO AANBESTEDING. AANBREIEN DE NIJVERHEID HAVENGELD. Vette Meisniil. Zsgwasft-öen Haag. Bolied effect, dat bovendien nog kans geeft op het trekken van een hoogen prijs. Wanneer dan ook binnenkort onze pro pagandisten do bedoelde preinie-aandeelen komen aanbieden, dan vertrouwen wij er op, dat ons beroep op uwe medewerking niet tevergeerfs geschied zal zijn. Onze propagandisten verstrekken mon deling nog alle gewenschte inlichtingen: zij zijn voorzien van een schriftelijke aan stelling. Het Centraal Bureau der K. S. A. Productieve Werkverschaffing. Droogmaking Polder. Het R.-K. Vakbureau te Utrecht heeft zich tot de Provinciale Staten van Zuid- Holland gewend met een adhaesiebetuiging met een adres in den gemeenteraad van Tlceuwijk aan die Staten, verzoekende dat de provincie Zuid-Holland met Rijksbij drage en subsidie van de gemeente Reeu- wyk en den polder Veltenbroek, benevens beschikkende over het droogmakingsfonds van den Vrijenhoefscbe veenderij, in eigen beheer de droogmaking ter hand zal nemen van de Reeuwijksche en Sluyyswijksche Plassen. Dit vooral in verband met de productieve werkverschaffing. Overwerk jjij slagerijen. Do Minister van Arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van slagerijen ver gund, dat gedurende bet tijdvak van 17 December tot en met 5 Januari a.s. arbeid wordt verricht: Op Maandag 17, Dinsdag 18, Woensdag 19 en Donderdag 20 Dec., voor mannen, jeugdige personen van 16 en 17 jaren en vrouwen: op 1 dag 5 uur, op 1 dag 8 uur en op 2 dagen 83-2 uur; van Vrijdag 21 Dec. t.m. Maandag 8L Dec.: voor mannen 11 uren en door jeug dige personen van 16 en 17 jaar en vrou wen 10 uren per dag; op Woensdag 2 en Donderdag 3 Jan.: door alle categorieën 9 uur per dag; op Vrijdag 4 Jan.: door alle categorieën 10 uur per dag: op Zaterdag 5 Jan.: door mannen 11 uur en door jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrouwen 10 uur per dag; een en ander onder voorwaarde, dat, in de onderneming, waar van deze vergun ning wordt gebruik gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Dinsdag 25 en Woens dag 26 Dec. 19-23 en op 1 Jan. 1924 en dat op den dag, waarop in het tijdvak van 17 tot en mei 20 Dec. door een ar beider niet langer dan 5 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd van dien arbeider in zijn geheel gelegen is, hetzij tusscben 7 uur des voormiddags en 1 uur des namiddags, hetzij tusscben 12'4 uur des '■oormiddags en 6 uur des namiddags. Gemengd* Berichten. Verdronken. Dc 18-jarige boerenknecht. W. K. te Wor- tena is ui't een bootje gevallen en verdron ken. Overreden. Omstreeks 7 uur is op de Spoorbaan te Tilburg een fietsrijder overreden door een jikwi 13 ui levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis gebracht. De auto, die doorreed, kwam iu de Molenstraat in botsing met een bakkerskar en tot stil stand. De auto is in. beslag genomen en in zittende aangehouden. Het ongeluk met den woonwagen bij N ijverdal. Zooals men zich 'herinneren zal is de vo rige week een woonwagen door den trein bij Nijverdal verbrijzeld waarbij vier perso nen ernstig werden gekwetst. Het kindje van 18 maanden is volgens de Stand." in het ziekenhuis te Zwolle overleden. De toestand der jonge moeder is nog zor gelijk. Die der anderen tamelijk wel. Gevaarlijk spet. Uit Hoorn meldt men aan, het „Hbld.":' Drio jongens van 9, 10 en 11 jaar, waren aan het spelen op een houtvlot in de haven IHt is onvoorzien losgeraakt, waardoor de (kinderen do Zuiderzee in dreven, wat door niemand werd opgemerkt. Toen zij al ver in zee waren werd op den dijk het hulp geroep der kleinen door een vissdhersman vernomen. Deze begaf zich onmiddellijk naar de plaats van waar het geroep klonk en trof daar de kinderen geheel verkleumd aan. Ze waren wel wat bang, want het be gon al donker te worden, maar ze hadden afgesproken, dat ze zaoh met kettingen op ihet vlot zouden vastbinden om zoo den nacht in te gaan. De visschcrsman bracht ze naar het politiebureau, maar het vlot moest 'hij wegens de grootte aohterlaten. Laffe daad. To Hengelo zijn een landbouwer en zijn twee zoons aangehouden. Zij worden ver dacht den waterput bij de woning van den jachtopziener Franke te hebben veront reinigd met voor de gezondheid schadelij ke stoffen. Jacht op een koe. Gistermorgen te half negen werd met de stoomtram aan de Rosestraat te Rotterdam een koe aangevoerd. Het dier werd op een •gegeven oogenblik dol en wist aan zijn be- wakere te ontsnappen. Het beest rende de Rosestraat in, achtervolgd door eenige vee drijvers en politie-agenten te voet en te paard. Men slaagde er echter niet in het dier tot staan te brengen. Gedurende bijna twee uur werd geheel Feijenoord onveilig gemaakt. Eindelijk gelukte het de koe op een texreintje achter het brugwachtershuis je op de Binnenhaven te drijven. Met behulp van touwen trachtte men toen het dier te vangen. Het beest nam toen een ^dreigen de houding" aan en verwondde zelfs een der veedrijvers aan een zijner beenen..Op ver zoek van den eigenaar, den veehouder B. Maaien uit Willemstad, heeft een agent van politie de kce ten slotte met een schot van een karabijn gedood. Diefstal van een aangeteekenden brief. Dr. J. W., wonende aan het Haringvliet te Rotterdam, beeft aangifte gedaan, dat uit een aangeteekenden brief, dien hij naar Roe ■menië heeft gezonden, een bedrag van 1200 lire is gestolen. Brand. Aan de Houtvaart te Heemstede zijn twee hooibergen van den veehouder N. Kuenem afgebrand. Ongeveer 100.000 Kg. hooi is ver brand. Verzekering dekt de schade. Brand in het belastingkantoor te Amsterdam. Gisterenavond omstreeks half twaalf is •brand uitgebroken in bet voormalige bank gebouw aan de Heerengracht bij de Raad huisstraat, in welks benedenverdieping thans de bureaux van het hoofdkantoor der gemeente-belastingen zijn ondergebracht, terwijl boven het gemeentelijk Arbeidsbu reau is gevestigd. De brand manifesteerde zich. doordat plotseling uit een tweetal vensters der bega ne grond verdieping, ter rechterzijde van den hoofdingang de vlammen krachtig naar buiten sloegen. In dit gedeelte bleek het vuur zich ook reeds te hebben meegedeeld aan de 2e en 3e verdieping en omstreeks twaalf uur sloegen de vlammen ook uit het dak, terwijl zich een dichte rook naar bui ten baande. TWJa ïiocr nrar iiiev gTOOlT materieel aan. Voor bet brandend gedeelte was de Magirus-ladder opgesteld,, terwijl men zich vooral door het indrukken der vensters in het linkergedeelte van het ge bouw tot het inwendige toegang liad ver schaft. Het hek van den hoofdingang kon nl. riiet geopend worden, doordat geen con cierge aanwezig bleek te zijn. Omstreeks half één was de brandweer het vuur meester en had de brand waarschijn lijk zich beperkt tot een twee-ramige afdee- ling van het gebouw. Groote brand te Tilburg. Gisterenavond ontstond in de fabriek der firma Jos. Franken Fzn. op Broekhoven te Tilburg een uitslaande brand, waardoor de wasscherij, ververij en sodafabriek voor een deel werd vernield. Bij het verlaten van het, kantoor, nadat het personeel de fabriek had verlaten, ont dekten de heeren Franken, dat groote vlam men sloegen uit den aehterbouw, waarin zich een auto-garage met hooibergplaats bevindt. Onmiddellijk werd de brandweer geala meerd, die binnen enkele minuten met groot materiaal verscheen. Krachtig werd het vuur van verschillende zijden aangevat. Door dit spoedig optreden kon men de vlammen, die snel om zich heen grepen, bedwingen en werd het gevaar van de belendende groote gebouwen afgewend die evenwel veel van heb water te lijden had den. Het geheele achtergebouw werd in de asoh gelegd, terwijl ook een vrachtauto ver brandde. Hooibroei zou de vermoedelijke oorzaak van den brand zijn. De schade is beduidend. Men is verzekerd op beurspolis. Brand in de „Czaar Peter." Te Zaandam is gisterenavond in de groote stoomhoutzagerij en -sohaverij Czaar Pe ter" van de firma P. "de Lange Ozn. welke van de zagerij dc grootste capaciteit heeft van allo fabrieken der Zaanstreek, een groote brand uitgebroken. De afdeeling schaver ij was gisteren voor het eerst in gebruik genomen. Voor de brandweer was het zeer moeilijk het terrein te 'bereiken, daar dit van alle zijden door water is omgeven. Nadat dc brand om 8 uur was ontdekt, lag de geheele fabriek omstreeks 11 uur nagenoeg tegen den grond. Door den gun- stigen wind zijn gelukkig de omvangrijke opslagplaatsen, waar voor meerdere tonnen gouds aan hout ligt opgestapeld, gespaard gebleven. De firma is verzekerd bij de Kat. Onderl. Brandwaarborg Mij. voor houthandelaren (directie Knegt) te Amsterdam. Het geheele gemeentebestuur van Zaan dam was op het terrein aanwezig, terwijl duizenden den brand, die den hemel rood kleurde gadeslregen. De oorzaak is onbekend. -.it". Terecht. Een paar weken geleden is er bij den landbouwer R. te Radewijk (Ambt-Harden- berg) een hoeveelheid Idee ren en kousen gestolen. Hij vermoedde, dat Duitschers dezen diefstal hadden gepleegd. Thans heeft hij bericht gekregen, dat hij zijn goe deren te Eulsen, in Duilschland, kan komen halen; de Duitsohe politie beeft de daders aangehouden en op het gestolene beslag ge legd. Diefstallen op een gymnasium. Eemge leerlingen van het gymnasium op dc Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhagc hebben bij de politie aangifte gedaan dat uit hun kleedingstukken, die in de garde robe hingen, geld verdwenen was. De politie stelde een onderzoek in, dat leidde tot do aanhouding van twee werk vrouwen. Beiden hebben reeds bekend. De belasting-fraude te Amersfoort. Het, „Amersf. Dagbl." bericht, dat in ver band met de malversaties, gepleegd door den gepensionneerden gemeente-ontvanger en den eersten ambtenaar van den gemeente ontvanger, bij het overgaan van de admini stratieve bescheiden aan de rijksambtena ren een tekort van pl.m. acht mille is ont dekt. Daar hiervoor geen voldoende verkla ring gegeven kon worden is de zaak in lian en utrr ponne gesTeRi mei, net, oeRemle ge volg. Beide verdachten hebben reeds be kend. Beter laat df.n nooit. De heer L. N. te Rilland had VA jaar geleden zijn portefeuille, inhoudende f 600 aan het station verloren. Eenige dagen ge leden vond N. in de brievenbus aan zijn wo ning de portefeuille. Het geheele bedrag was daarin nog aanwezig. - Een aangeteekende brief met f 1600 zoek. Maandag bevond zich iemand van een groote bankinstelling te Eindhoven op het postkantoor om eenige aangeteekende stuk ken in ontvangst te nemen. Op den terug weg bemerk'e hij plotseling, dat een der 'brieven weg was. Hij vermoedde, dat hij deze brief op het postkantoor was kwijt geraakt. Bij een onmiddellijk ingesteld on derzoek werd de brief echter niet terugge vonden. Tot heden is deze ook niet bij de politie als gevonden aangegeven. In dezen brief bevond zich f 1600 aan bankpapier. De nummers zijn onbekend. Gevangenis te koop. De voor ongeveer dertig jaar gebouwde gevangenis te Hcerenveen zal eerstdaags publiek verkocht worden. Buitenl. Berichten Het Mond- en Klauwzeer in Engeland. 28.000 dieren reeds W i afgemaakt. Ofschoon de verwoestingen door het mond en klauwzeer nog zeer ernstig zijn, is het ministerie van Landbouw optimistisch ge stemd. daar de epidemie blijkbaar afneemt. Sedert einde Augustus is de ziekte in 27 graafschappen in Engeland, 9 in Schotland en 2 in Wales uitgebroken. Hot aantal afgc maakte dieren bedraagt 28.427. De te beta len schadevergoeding bedraagt. 840.000 pond sterling. Een reddingsboot met vijf lijken gevonden. Zondag is in 'bet Engelsche Kanaal nabij Portland drijvende gevonden een reddings boot, welke vijf lijken van raatrozen bevat te. Deze boot behoorde bij het Londensche stoomschip Rosa (165 ton), dat dezer dagen in de storm gebleven is. Dc sloep werd door een schip uit Cardiff naar Southampton op gesleept. Zij was evenwel gekanteld bij de nadering .van het- groote schip, waardoor drio lijken vielen. Uit de toestand der beide andere lijken kon worden opgemaakt, dat de schipbreukelingen vrceselijk moeten heb ben geleden. De sloep bezat zeilen noch roer meer. Drama. Te Berlijn Pankow heeft gisteren een lo- comctiefmaehinist, die was ontslagen, zijn vrouw en zijn twee kinderen een zoon van 21 en een dochter van 18 jaar, met revol verschoten gedood. Daarop schoot hij zich zelf een kogel door het hoofd. Verleden jaar had de man een klein stuk lood uit de werk plaats ontvreemd. De diefstal was ontdekt geworden. Tijdens het onderzoek mocht de man in dienst blijven. Verleden week eerst hij ontslagen. De man, die vroeger nooit gestraft is geweest, heeft zich dit al te angetrokken. In brieven die hij aan de politieautoriteiten heeft gtrioht zegt bij dat noch hij, noch zijn gezin deze schande mochten overleven. Rcemeensch fort in de lucht gevlogen. Naar uit Boekarest wordt geseind is wederom een der forten van deze stad in de lucht gevlogen. Dit is bet vierde fort, dat gedurende de laatste drie paar is ver woest. Dezen keer is de fortificatie Kale- dechayna vernietigd. Door den enorm en voorraad munitie die aldaar aanwezig was, hadden talrijke ontploffingen plaats Er zijn geen slachtoffers. Verpletterd. Op bet station Aken-West is een dame van Franscho afkomst, tus iclien een buf fer en twee rijen rangeerende wagons ver pletterd. De ongelukkige had. haar doch- van 4 jaar bij zich. Vergezeld van tolbeambten hop zij Ttrsscnen üe rails,' om" douane-aangifte te gaan doen. Twee der tolbeambten zijn als door een wonder aan den dood ontsnapt. De derde, een Belg, poogde de arme vrouw te redden. Hij trok haar naar zich toe, maar te laat. Zijn recli ferband bleef tusscben den buffer en de borst van de dame geklemd. Niettegen staande de vreeselijke pijn, bezat hij nog do tegenwoordigheid van geest, het kind te grijpen en het op en zijpad te trekken. Mijnonfpicffing. In de Delbrücjcsmijn, die tot bet domein in Opper-Sileië behoort, beeft een ontplof fing plaats gehad, gevolgd door brand, waardoor 13 mijnwerkers zwaar gewond werden, terwijl er zich nog 5 in de mijn bevinden, aan wier redding men wanhoopt Diefstal in een Kathedraal. In de beroemde kathedraal van Cova- donga hebben dieven de heilige vaten én een hoeveelheid sieraden gestolen, die een waarde hebben van meer dan 8 rnillioen. francs. Tot de geroofde voorwerpen behoo-» ren 2 kostbare kronen van het 0. L. Vrou- wcbeekl met bet Kind Jos us, die een gift'; waren van in de Vereenigde Staten wonen- de Spanjaarden. y1 Een laffe daad. Op een der laatste avonden beeft men7 op de lijn Lourdes-Pierreffitte een laffe' daad gepleegd. Men had op de rails een paal neergelegd, uit welk feit wordt opgc- 1 maakt, dat men den trein Lourdes—Pier- reffitte heeft willen laten dcrailleeren. De imotor van den trein sneed echter de paal t in drie stukken, daar zij geheel was ver- molmd. Alleen het luchtdruk-apparaat der I machine werd iets beschadigd. Had ech- ter het hout weerstand geboden, dan had zich waarschijnlijk een ramp voorgedaan als de verschrikkelijke catastrofe met den automobiel, die in de Gave stortte, waarbij zooveel Hollanders het leven verloren. Het parket van Argelès beeft een onder zoek ingesteld. KERKmEUWB HET EUCHARISTISCH CONGRES TE AMSTERDAM. De Kardinaal-Legaat. Naar wij vernemen, zal Monseigneur Heylen, bisschop van Namen, vergezeld van zijn particulieren secretaris Kanunnik Pateer Tharsicius Bootsma, op 6 Januari a.s. naar Rome vertrekken om met Zijne Heiligheid den Paus over bet Eucharis tisch Congres van Amsterdam te spreken en den H. Vader te verzoeken een kardi naal-legaat te willen aanwijzen. Wij meenen te weten, dat bet in de be doeling ligt van Monseigneur Heylen om den Paus te verzoeken Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum als kardinaal-le gaat naar Amsterdam te willen delegeeren. „Msbd." Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot professor aan 't Groot- Seminarie ,,Rijsenburg" te Driebergen, den zeereerw. lieer H. Tb. Mets; tot kapelaan te Zwolle (O. L. Vr.), den weleerw. heer R. Jaartsveld, en tot kapelaan te Dricl, den weleerw. beer J. A. Barru. Geen nieuwe aalmoezenier. Het moet, volgens de .,N. R. Ct.:', in do bedoeling der Regcering liggen, geen nieu wen aalmoezenier als opvolger van den onlangs overleden majoor F. A. R. Pad berg te-benoemen, zulks in verband met de inkrimping van bet leccr. SP^RT ZWj.N. Belgisch record. De Belg van Schelle heeft te Parijs do 100 Meter vrije slag gezwommen in 1 min. 3 sec., waarmee hij bet Belgisch record, dat op zijn naam stond, met 3/5 sec ver beterde. - VRAGEHBUS Vraag: Wat is de kortste weg per auto van ]>eiden naar 's-Herlogenbosch? Hoe veel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen, Bodegra ven, Woerden, Harmeien, de Meern, Utrecht, Houten. Schalkwijk, Culemborg. Buurmalsem, Gelderonalse-m, Metcren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, Orthen, 's-Hertogenbosch. Afstand 90 K.M V r a a g. Welke is de kortste weg per auto van Hoofddorp naar Deventer? Hoe veel K.M.? Antwoor d. Hoofddorp, Amstelveen, Ouderkerk, Weesp, 's-Graveland, Hilver sum, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud Milligen, Apeldoorn, Touge, Deventer. Afstand, omstreeks 125 K.M Hoo5dwert©Benwoordiger Kort Rapenburg 5 Te3. Dc COMMISSIE VAN BE HEER over Endegeest, Voor geest en Rhijngeest zal op Dinsdag 18 Dec. 1923, des v.m. 11 uur, in het Raadhuis te Leiden in het openbaar AAN BESTEDEN: De levering van Levens middelen enz., benco- digd gedurende het Ie kwartaal I924, als Brood, Vleesch, Krui denierswaren, enz. Een en ander breeder omschreven in de voorwaar den, die ter lezing liggen op Endegeest en aldaar tegen be taling van 35 cent verkrijg baar zijn. Dc Commissie van Beheer, A. L. REIMERINGER, Voorzitter. Mr. J. A. v. d. STOK, 4416 Secretaris. PRIMA ZANGERS!! Beifertstam f 5. - f 6.— f7.—. Tentoonstedingzanger f 8. flO.— 8 dagen proef. U behoeft geen vracht te betalen en ziet wat U koopt bij de grootste kanariekweekerij L. MOENE Nanniestraat 31 Leiden na 6 uur geopend. 4417 99 6i Op Woensdag 19 December 1923, des nam. 2 uren is on- dergeteekende voornemens in Café „ZOMERZORG" te Leiden, aan te besteden: a. HET BOUWEN VAN PAKPLAATSEN MET EEN BLOEMBOLLENHUIS WAARONDER IJZERC0N- STRUCTIES EN BETONWERKEN. b. HET VERBOUWEN VAN EEN BLOEMBOL LENHUIS. c. HET MAKEN VAN WALBESCHOEIINGEN VAN GEW. BETON MET VAARTVERBREEDING. d. HET VERpLAATStN VAN EEN LOODS EN VERDERE BIJBEH00.RENDE WERKEN TE SAS- SENHEIM. (IN EEN PERCEEL. Bestek met 6 te eken in gen verkrijgbaar. „Bouwkundig Bu reau" Hoofdstraat 200, Sassenheim, ad f 10.per stel, per postwissel ad f 10.25. Aanwijzing op Donderdag 13 December a.s. des nam. te 2 uur, Ho-ofdsroat 48 „Oude Post" aldaar. Inlichtingen verstrekt inmiddels 1967 .Sassenheim, A. L. VERHOOG, Hoofdstraat 200. Architect. .vidfegS&icsaëi. f Wasch- en Wringmachines voor Electrische aandrij ving en voor handkracht. Erkend beste Merk. Verkoop-depót: 4313 LEIDEN, Breestraat 33 Telefoon 1873, van Kousen. 4109 Haarlemmerstr. 40 Adverieeren doet verkoopen. De Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis te Leiden, zal op 4389 Dinsdag 18 Decemberl923 des voormiddags to half twaalf op het Raadhuis te Leiden, in het Openbaar verpachten Het weghalen van den RSest, welke aan het Openhaar Slacht huis te Leiden wordt verzameld gedurende het jaar 1924. De voorwaarden der ver pachting liggen eiken werk dag van 104 uur in het Administratiegebouw van het Openbaar Slachthuis ter lezing Dc gezegelde inschrijvings- biljctten, mede onderteekend door twee borgen, moeten in gesloten omslag, met het ops^Jirift „Mestverpachting", één uur voor de aanbesteding franco zijn ingeleverd ten Raadhuize, kamer No. 6. De Commissie van Beheer voornoemd, AUG, L. REIMERINGER, Voorzitter. J. A. v. d. STOK, Secretaris. Burgemeester en Wethou ders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: dat vanaf Maandag 17 December a.^, icderen Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag, van des voormiddags 10 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur, ten kantore van den Directeur van den Markt- en Havendienst (Waaggebouw, ingang Man- denmakersstecg) wederom gelegenheid zal bestaan zich op havengeld tc abonnecren; dat, ten einde lioogere schatting te voorkomen, geldige meetbrieven moeten worden vertoond van die vaartuigen, waarvan zulks nog niet heeft plaats gehad, of die in den loop van het jaar een betimmering heb ben ondergaan, welke op het laadvermogen van in vloed kan zijn. 4392 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 December 1923. Burgemeester en Weihou ders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met liet vallen van den eersten Kerst dag en den Nieuwjaarsdag op Dinsdag, dc Veite Varkens- markten van 25 December en 1 Januari a.s., op 24 December en 31 December a.s. zuilen worden gehouden. 4391 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den lien Dec. 1923* Wegens aanschaffing van een nieuwe auto bus, is deze dienst 4406 A. j- j- VAi^ WEtb 'Advortccren doet verkoopert. Ji

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4