Wat zijn Pleines Plaatjes? Wintergoederen. A. fCOREMHOFF,' Bsslel reeds no Uw Pakkeiten veor Kerstmis. Vanaf heden OPRUBMiNG LOUIS KOSTER, El© ü€®ffi©ijaa! Koffiebranderij en Theehandel VERKOUW STOKHUIZEN Weesi i|i II» Is Vervalschings-„fabriek". In Prossbauui (Oostenrijk) is een werk plaats ontdekt, waarin valsche passen en valsche biljetten van een pond sterling vervaardigd werden. Een Fransck onderdaan, dr. Joseph Kassier gebeeten, een beambte uit Praag, Emmanuel Herzog genaamd, en de uit Odessa afkomstige Rudolf en Anna Fischer .werden gearresteerd. Bij onderzoek vond men machines, 'n drukkerij enz. Behalve Engelsche pond- «terling-biljetten werden ook valsche Hol- landsche guldens gevonden. De werkplaats was op de meest moder ne wijze ingericht, en men vond ook een groot aantal valsche passen en documen ten. Do gearresteerden konden niet veel loo chenen. Er zijn tot nu too valscho Engel sche pond sterlingbiljetten tot een bedrag van een half millioen gevonden. Ontploffing. Aan boord van den Engelschen onder zeeër L. 11, welke te Slieerness voor an ker lag, heeft een ontploffing plaats ge had, op het oogenblik, dat de duikboot bezig was, brandbare olie, dienend als stookmateriaal, in te nemen. Er ontstond een begin van brand, dat door marine personeel, voorzien van gasfhelinen, ge- bluscht werd. Een drietal manschappen bekwamen ernstige brandwonden aan gezicht en ban den. Van één hunner is de toestand hoogst zorgwekkend. Prinses verongelukt. Naar uit Rome wordt gemeld, is prin ses Maria Chigi del la Rovere-Alba tenge volge van inwendige kwetsuren, bij een auto-ongeluk op een weg nabij de hoofd stad opgeloopen, overleden. Prins Chigi reed met zijn gemalin in zijn auto naar zijn landgoed te Castel Fusano bij Rome, toen zijn wagen er gens bij een bocht van den weg slipte en van een belling stortte. De prinses kwam onder den auto terecht en, ofschoon zij spoedig bevrijd werd, stierf zij, vóór er een dokter ter plaatse verscheen. De prinses, die pas 28 jaar oud was, was vijf jaar geleden gehuwd en laat twee dochtertjes na, één van 4 jaar en 'één van 18 maanden. Zij was een dochter van prins Torlonia, 'die vele jaren lang burgemeester van Rome was. UIT DE OMGEVIHG HILLEGOM. Personalia. Voor bet examen Diploma Conservatorium te Den Haag slaagde dezer dagen Mej. A. C. de Wreede met bizonde- ïen lof. Niet alleen is dit een eer voor den talent-vollen geslaagde, maar evenzeer voor Mcj. C. W. M. Hoogervorst, die jaren Mej. De "Wreede opleidde, haar van kind af on derwees. Natuurlijk beeft Mej. De Wreede haar laatste opleiding aan. bet Conservato rium genoten, hetgeen niet wegneemt het succes voor haar eerste en bekwame leer meesteres. Bloembollencultuur. Zaterdagavond hield de afdeeling Hillagom der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur in hotel Sis tormans een ledenvergadering. De opkomst was bevre digend. De Voorz., de heer R. Veld'huijzen Van Zanten opent, met een woord van wel kom, waarna de secretaris de notulen leest, die onveranderd worden goedgekeurd on der dankzegging voor de weergave. Onder de ingekomen stukken was alleen de be schrijvingsbrief voor de 147ste alg. verg. dio op 17 December wordt gehouden en die straks aan de orde komt-. De Voorz. vraagt nu de ervaring der commissieleden W. Jonkheer en W. A. Phi lippo inzake besluit der at/ ige vergadering. De heer Jonkheer deelt mede, dat onze com missie vergaderd heeft met heb bestuur van de afdeeling Lisse. De commissieleden van Lisse hebben echter allen bedankt, er wordt daar een nieuwe gevormd. De Voorz. zegt, we slaan dus nog alleen, de rest is in voorbereiding. De heer Jonkheer zegt-, de zaak is om de finanliën bij elkaar te krijgen, ;n soort om slag. Spreker vraagt: hoe staat het met on ze kas? De Voorz. meent, dat de bedoeling was rond te gaan, de kas is ruim f G00 sterk, doch de voorzitter oordeelt heb 'b doelma tigst, dat de commissie straks met een voor stel komt-. Als de grootste afd'. van Bloem bollencultuur moeten wij waardig voor den dag komen. De heer Jonkheer meent, dat het geld. der afdeelingskas nooit beter be steed kan worden. De Voorz. zegt dat er in principe niets tegen is. De heer Jonkheer betreurt- het, dat voor de Kersttentoonstelling (keuring) Hillegom niets heeft bijgedragen; spr. zal er straks op terugkomen; kleine afdeelingen als bijv. Bovenkarspel steunden wel. Tot afgevaardigden voor de 147ste Alg. Verg. op Maandag 17 dezer worden gekozen de heeren W. Jonkheer en K. Veldhuijs, se cundi de heeren W. A. Philippo en Adr. Goemans. Thans komt in behandeling de beschrij vingsbrief. Bij punt G wordt door het Hoofdbestuur voorgesteld, dat de Alg. Verg. voor f 10.000 deelneemt in het Waarborgfonds voor de ■groote Tentoonstelling van 1925. Sommige leden meenen dat het risico der tentoonstel ling voor eenige weken te Amsterdam ge houden door verzekering gedekt werd. Ka hoor en wederhoor woxdt dit idee verwor pen en den Afgevaardigden opgedragen, het voorstel van het Hoofdbestuur te steunen. Bij punt 7 wordt door het Hoofdbestuur steun gevraagd om te komen tot een Fonds ter bestrijding van kosten in het buiten land in het belang van ons vak, ten einde bedreigde vakbelangen te verdedigen. Be slissing in beginsel wordt gevraagd. De heer Rijnveld vraagt of dit niet goedkoo- per kan; spreker meent dat de reis van den heer Krelage c.s. duur is geweest. De voorz. acht een aparte kas in dezen nuttig, we moeten vooruitzien. Dit is ook do idee van het Centraal Comité, met Maart hoopt men met een definitief voorstel te komen. Moreel zijn we allen in dezen tot steun ver plicht. De heer Van -Til—Hartman wil dit voor stel van harte ondersteunen en bepleit dit zeer mooi. Ook de kweekers moeten bier hun medewerking verleenen, het is ook hun be lang. De Voorz. zegt, het is een dringende eiselr, we moeten paraat zijn als cv wat ge beurt. Zeer enthousiast wordt tot krachti- gen steun aan het Hoofdbestuur besloten. Bij punt- 8 wil Lisse de ballotage verscher pen. Het. Hoofdbestuur kan zich cr mede vereenigen, ook het afdeelingsibestuur is er voor. Do vergadering besluit, dat de afge vaardigden zich zullen verecnigen met het prae-advies van het Hoofdbestuur. Bij punt 9 wordt gewezen op do onbillijk heid der forensenbelasling ten opzichte van die leden, welke tuinen in andere gemeenten hebben, 't Hoofdbestuur zal zieli in dezen tot de Kamer van Koophandel wenden, ten einde bij de wijziging dezer belasting reke ning met deze onbillijkheden wordt gehou den. Do vergadering gaat met het prae-ad vies van liet Hoofdbestuur mee. Bij punt 10 begrooting der Alg. Vereni ging, wenscht de heer Rijnveld nadere "in lichtingen over de controle. De Voorz. zegt, dat telkonjare een afd. wordt aangewezen die de hoeken controleert. De heer W. Jonkheer vraagt hoe de salarissen f G500, zijn verdeeld. Dit wordt toegelicht. Besloten- wordt de begrooting goed te keuren. Rondvraag der Alg. Verg. De heer Bijl wil op de Beurs een post-box bij ieder kamer tje. De heer Van TilHartman acht dit vrij onuitvoerbaar; het voorstel wordt onder steund. De heer K. Velthuis heeft gehoord, dat de reclame voor de Groote Tentoonstel ling aan een firma is gegund. Is dat waar? De Voorz. gelooft het niet, doch heeft geen bezwaar dat do afgevaardigden dit vragen. De heer W. Jonkheer vraagtis er geen commissie voort? De Voorz. weet het niet zeker; de afgev. zullen het onderzoeken. De heer K. Veldhuijs vra-agt of het niet in het belang der Alg. Vereeniging is, om den weg to verbeteren., we worden op den Rijksstraatweg ondergespat, bestrating van de trambaan zou een groote uitkomst zijn. De voorz. meent-, dat een aparte auto-weg in het zicht is. De heer Van Til—Hartman vraagt, of het niet gevaarlijk is met die vraag te komen. De Voorz. heeft er geen 'bezwaar tegen; er zit niets comproraitee- rends in. De heer Jonkheer bespreekt het niet openstellen der gelegenheid op Zondag 23 dezer van do Tentoonstelling (Keuring) onzer bloemen. Spreker wil een telegram of iets dergelijks van de afd. naar het Hoofdbestuur -zenden. Dit heeft volgens spr. niet liet recht om te decreteeren, dat wij die lieve, onschuldige bloempjes ndet mogen zien. Waar moet het heen, als godsdienst en politiek ook al in onze bollen komen? Het is gevaarlijk ijs. Spreker wil een motie in dienen en leest die voor. Do Voorz. zegt., er is van godsdienstrich ting niet gesproken, de zaak is niet eens in stemming geweest-. De lieer Jonkheer: Dat is treurig genoeg! De Voorz.: Dan moet u een motie anders formuleeren. De heer Jonkheer: Ik ben tamelijk goed georiënteerd; 't ligt er duimdik op. Men gaat voor z'n genoegen, voor ontspanning de bloemen bekijken, de overgroote meerder heid is voor openstellen op dien Zondag. In een onderonsje is het er door gegaan. Hoe kan dat van een Krelage om de groote meer derheid te kwetsen, ten einde een kleine minderheid te gerieven. Ik wil er wel heen en zie er geen heiligschennis in. Dit dictee- ren gaat niet aan ten opzichte van zulk een onschuldig werk. Den heer Van TilHartman spijt liet, dat de heer Jonkheer dit ter sprake moet. bren gen, doch hij kan zic-h bij liem aansluiten. In deze vereeniging heeft hij gelukkig nooit iets van politiek gemerkt (hij vindt- de po litiek vies) maar niéuwe heeren, nieuwe wetten. Steeds is op Zondag de gelegenheid geweest tot bezichtiging, waarom nu niet? 75 pet. der leden heeft er geen bezwaar tegen. Het is verregaand, desnotisme. Die on schuldige mooie bloemen. Het Hoofdbestuur gaat veel te ver. Spreker verzoekt den af gevaardigden dit cpde Alg. Verg. ter sprake te brengen en alsnog te doen herroepen. Het is in strijd niet de neutraliteit en vrecselijk bekrompen. Den lieer Hylkema, spijt het ook, dat de heer Jonkheer dit hier ter sprake brengt. Volgens spreker-heeft de heer J. de zaak niet zuivrr voorgestelder gebeuren zaken, het is een onderdeel van het vak. De Voorz. zegt, de neuzen geteld hebben de, dat de motie wel zal worden aangeno men; hij wil er de overwegingen uitlaten. Alles is besproken, er is niet doorgedreven. U wijzige ze zoo, dal de vergaderirg de wen sehelijkheid uitspreekt dat de tentoonstel ling (keuring) op Zondag worde openge steld. De heer Jonkheer: De heer Krelage heeft het me zelf gezegd. Do Voorz.: Krelage vond 't niet noodig, om 't in stemming te brengen. De heer Jonkheer: De feiten zijn. dat 't Hoofdbestuur sluit, Spreker wil zijn motie wel wijzigen, als de afd. maar voor 17 De cember wat doet, ofschoon hij in de redac tie niets vindt wat n'ïet in den haak is. Do heer Hylkema is er tegen, die motie hier te behandelen. Do heer Theodoor Jonkheer: Sinds wan- 1 neer moet de meerderheid zich aan de min derheid onderwerpen? De Voorz.: De vergaderingen va-n het Hoofdbestuur zijn geheim, u kunt zich hier op niet beroepen. De Leer Jonkheer: Het wordt hoog tijd, dat die vergaderingen openbaar worden. De heer W. A. Philippo: Deze tentoon stelling is neg nooit keurig genoemd, 't is 'rï uitzondering op den algemeenen regel, de gelegenheid wordt nu aan veel menschen ontnomen, er moet verandering komen voor dit usance wordt. De Voorz.Voor de groote tentoonstellin gen is nog nooit getracht op Zondag tö sluiten. De heer Jonkheer: Er is al meer aan ge werkt, wil ik u man en paard neemen van hen die getracht hebben om op Zondag de Tentoonstellingen gesloten te krijgen? De Voorz.: Men is gauw in de oppositie, 't is de geest des tijds. De heer Bijl: Wat is het, keuring of ten- tcnnstelling? De Voorz. houdt vol, dat er geen opzet in spel ir. Ten slotte wijzigt de heer Jonkheer zijn motie die met op 5 na algemeene stemmen wordt aangenomen. Tot Bestuurslid wordt in d© vacaturo J. Hylkema (niet herkiesbaar) gekozen do 'heer J. C. Bijl van Duivenbode. Rondvraag: De heef Van Hoerde wenscht niet op Zaterdagavond te vergade ren, Wordt toegezegd. De heer W. Jonkheer vraagt 'n kleine subsidie uit de afd. kas voor de Kerst/keu ring. Na bespreking wordt besloten f 50 te geven voor de beste collectie Hyacinthen. De heer F. Rijnveld wil meer zaken be handelen de afd. zelf betreffende bijv. aan koop kunstmest. Dit zal overwogen worden. Hierna te ruim 11 uur sluiting dezer bij zonder interessante vergadering. KATWIJK. Burgerwacht. Op het verzoek van het Bestuur der Kalwijksche Burgerwacht, om voor do schietoefeningen met Marga de be schikking to mogen hebben over de Ge- - meentezaal te Katwijk aan Zee en de 0. L. School te Katwijk aan den Rijn, is door B. en W., wat betreft liet gebruik der ge meentezaak goedgunstig beschikt. In over- Aveging Avordt gegeven de oefeningen to houden op Maandag of Vrijdag. Op de vraag betreffende de O. L. School zal in de volgendo vergadering een besluit geno- nernen Avorden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tentoonstelling. De termijn voor het afhalen der prijzen Aan de liefdadigheids- loterij en tentoonstelling is Zaterdag ver streken en de nog aanwezige voorAverpen zullen komen aan het liefdadig doel, waar voor do tentoonstelling georganiseerd Avas. R.-K. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de R.-K. Kiesver. „Plicht en Eens gezindheid" een ledenvergadering in de zaal-Fennes. Na opening door den Voorz. en lezing der notulen door den secretaris, bleek een meeningsverschil te bestaan over de juistheid der notulen en over het geen naar aanleiding van het g^r^-kene bij de rondATaag het bestuur te doen stond. Onder do ingekomen stukken was de agenda a'oor do vergadering der R.-K. Kamer-Centrale. Er bleek in do vergade ring bezwaar te bestaan legen de medezeg- gingssehap, welke mogelijk de sociale or ganisaties zouden krijgen bij liet samen stellen der candidatenlijsten. Een afge vaardigde bleek moeilijk vindbaar in de vergadering. De gekozen afgeAaardigdc voor de Kamercentrale en diens plaats- a'eiwanger Avaren verhinderd. Ten slotle verklaarde do heer L. v. Paridon zich be reid de plaats voor ditmaal to vervullen. Vervolgens werden de heeren H. W. Grim bergen, W. Caspers en Jac. Meijer gekozen als commissie om liet reglement te her zien. In de jaarvergadering zal deze her ziening aan do orde worden gesteld. Dan pleitte do heer Schrama nog voor een aparte vrouAvenafdeeling in de Kiesveree niging. Uit de vergadering kAvamen meer dere argumenten hiertegen. Het bestuur zal deze zaak echter in overweging nemen en in de eerstvolgende vergadering van advies dienen. Dan werd de vergadering met den Christ, groet gesloten. LISSE. R.-K. Kiesvereeniging. De R.-K. KiesA'ereeniging hield gisteravond een ver gadering in liet Bondsgebouw. De op komst was niet groot. De Voorz. opende de vergadering en heette allen welkom. Hij memoreert het overlijden a'an den heer J. Riggel. De hoer Riggel Avas een der oprich ters a-an do R.-K. Kiesvereeniging. Ruim 43 jaar heeft hij de Roomsche politieke zaak in Lisse gediend. Staande de verga dering werden op Aoorstcl a-an den Voorz., drie Weesgegroeten aroor zijn zielerust ge beden. Alsnu is aan de orde verkiezing van een bestuurslid wegens bedanken van den heer H. Elfering, die om gezondheidsredenen ontslag heeft moeten nemen. De Voorz. herdacht in een enkel Avoord wat de lieer Elfering voor de vereeniging heeft gedaan. In zijn plaats Averd bij enkele candidaat- sf oiling gekozen de heer A. Bon. De Voorz. feliciteerde hem met zijn benoeming en hij hoopte, dat hij steeds in het belang j der Vereeniging werkzaam moge zijn. Dö I heer Bon dankte voor het in hem ge stelde arerlrouwen. Thans is aan do orde: I behandeling der agenda voor de R.-K. Kamercentrale Leiden. De Voorz. zette uit- een, wat het bestuur heeft gedaan na het' j verschijnen van liet rapport-Barge. Het 1 bestuur had op 29 Nov. j.l. vergaderd met j enkele Roomsche raadsleden en de bostu- j ren der beide politieke propagandaclubs, j van welke vergadering de heer Lange- laan rapport uitbrengt. Bij de behandeling dezer agenda stelde het bestuur voor om j inzake het punt „Politiek Advies" de voor- stellen van het Bondsbestuur te steunen, aa'aar de vergadering meo accoord ging. Alvorens de rondvraag te houden, bracht de Voorz. een woord Aran hulde aan do regelingscommissie voor de Kronings feesten, zoomede aan de muziek- en zang verenigingen. Na de rondvraag, waarvan een schaarsch gebruik werd gemaakt, werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. NIEUW VENNEP. Een nachtelijke scene. Bij den heer Pli. Kroes, slager alhier, was opgenomen een Oostenrijksch jongetje, algemeen be kend als „Ernst". Zaterdag j.l. had hij be paaldelijk het plan opgeA'at er van door to gaan, doch hij Averd in zijn eerste- poging gestoord. Later, te ongeA'eer half zeven, verliet hij heimelijk de woning. Toen zijn verdwijning ontdekt werd ging do familie K. op onderzoek uit, doch nie mand had „Ernst" gezien nog ontmoet. Het vermoeden dat hij per autobus was vertrokken bleek ook al onjuist, doch tegen middernacht Averd hij, na onver moeid zoeken, gevonden onder een heining in den tuin van den heer II. de Ruiter al hier. Hij Averd door W. K. weder in huis genomen, docli dit aa'as niet naar zijn ge noegen. Ernst probeerde 's nachtts 'n paar malen zich op te hangen. De dochter en de vrouAV Aan K. Avaren hierdoor geheel van stuur; de gebrs. K. Avildo hem onder hun iioedo houden, om erger te voorkomen, -doch daarvan was hij niet gediend, zoodat ten slotte liet goheele gezin ten einde raad was. Toén kalmeerde hij gelukkig en te lialfdrie was de scène geëindigd. De heer K. zal liem zoo spoedig mogelijk naar zijn heimat terugzenden. 25-jarig jubileum. Op 10 Dcc. a.s. hoopt de heer A. Donker den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar geleden Averd aangesteld als postbode bij den dienst der Ned. Posteifjen alhier. Allen, die den plichtgelrouAvtii, jubileerenden bcstclicr kennen, zullen dezen dag voor bem niet onopgemerkt laten voorbijgaan. SASSENHEir.l. „Hulp in Nood". Ten bate a-an uezo Vereeniging Avordt morgenavond in het gebouw der K. S. A. een groote verloting gehouden met allerlei prijzen: levens middelen, manufacturen, Reisartikelen, kinderspeelgoed, damespantoffels, te veel om alles op te sommen. Er is aan alles en aan allen gedacht, aan groet en klein, aan rijk en arm, en bovendien is het alles niouAv uit'de'Sassehheimschè winkels be trokken. De verloting .geschiedt' met het vanouds bekende rad van Japie de Rik ketik op twee kaarten voor zooveel centen. N00RDWIJK. Vergunning. Door R. en V/. is een vergunning verleend ingevolge de Hinder wet voor liet oprichten .a'an een slagerij aan den Binnenweg te Noordwijk aan Zee, aan M. Hoek. Mond- en klauwzeer. Een £e\ral van mond- en klainvzeer is geconstateerd on der den veestapel van G. Hoogeiworst LangeA-eld in deze gemeente, verbaal opgemaakt. CUD-ADE. Miltvuur. Bij den veehouder J. v. d. P., alhier, is onder het vee een geval a-an miltvuur geconstateerd. Dit is het tweede geval binnen een week in deze gemeente. Vlceschkeuring. Zaterdag is door de gemeentepolitie hij den heer v. L. alhier een varken in beslag genomen, dat reeds, geslacht, doch niet ter keuring was aan- j gegeA'en. Van een en ander is proces- Gevraagd: een net 3418 R. K. DAGMEISJE Adres: G. v. BREUKELEN, Florisschoutenslr. S Sassenheim Er biedt zich aan een R.-K. BURGERMEISJE 17 jaar, liefst in een winkel behulpzaam, goed kunnende naaien, ook genegen om huise lijke bezigheden te verrichten. Brieven onder No. 3419 bureau van dit blad. Wassenaar. Na 21 Dee. tot en met 3 Jan. Kantoor gesloten. Rentebetaling vóór 1G Jan. eerstkomende. Spaarboekjes ditmaal in te leveren vóór 21 Dec. De andere boekjes in Jan. IIET BESTUUR. Uw ad^es: Rapenburg 3 - Telefoon 1999 Verpakking gratis. Aankomst verzekerd. Gevraagd door 2 heeren ZIT- en SLAAPXAMER, liefst ook gebruik Keuken. Brieven te richten S., Bilder- dijkstraat 1, Leiden. 3410 GELDER BESCHIKBAAR 2444 voor 1e en 2e Hypotheek en Voorschotten (vanaf f200,-.) ZUIDER ClEDIfTBmi, M 13, Maurilsweg 3, ROITMM. illSBIIIIIIIi van alle nog voorradige ZIET DE ETALAGE. Schoenenmagazijn, SPOTPRIJZEN. VJSCHMARKT 1 - LEIDEN. Telefoon !9S. Doet uw inkoopen bij hen, die in dit blad adverteeren 2007 Onze verpakte KOFFIE en THEE is Ejij de meests Winkeliers verkrijgbaar. IVSidcIeivver? 3"7-9 Telefoon 6f< Avant een verwaarloosde ver koudheid kan de ergste ge volgen hebben en ontaarden in een gevaarlijke Bronchitis. Wacht niet tot het te iaat is maar neem bij verkoudheid do beroemde Balsempillen van Apotheker H. VAN AKEN, specialist te Selzaete. Geen beter geneesmiddel bij hoest, vastzittend slijm, benauwdheid, pi)n op de borst, keelpijn, heeschheid. prikkelingen, kortademigheid, dan de Balsempillen van Apotheker VAN AKEN. Enkele; pillen geven reeds verlichting. I Verkr. bij fa. RE VST KRAK, fa. SCI1ROOTE cnS.A. BrvOERSE, Apothekers en Drogisten, in doosjes van fl.-* Hoofddepót a'oor Holland bij SC'HULTE 1HIEME, Postbox 55, Middelburg.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4