„Se LeidsÉ Cont" Tweede Blad Dinsdag il December 1923 UIT DE PEKS ONZE GROOTEN. Polemiseerend met „Het Volk" schrijft Do Nieuwe Eeuw: „Tot leering van „Het Volk" zouden wij dit willen opmerken: Wanneer wij, Ka tholieken, willen wijzen op onzo grooten, dan denken wij niet allereerst aan de Tweede Kamer of aan de vakorganisatie of aan do propaganda, noch aan de man nen van weten-en-kunnen. Wij gevoelen het bij het neerschrijven: „Het Volk" en de sociaal-democratie zal dat wellicht niet zoo dadelijk begrijpen. Het moet 't dan in 's hemels naam! maar van ons aan nemen en in ernst van ons aannemen: onze grooten, dat zijn onze mannen en vrou wen in de Missie, onze nonnetjes in de ziekenhuizen, onzo vaders en moeders van de groole arbeidersgezinnen, onze vaak uit de arbeidersgezinnen voortkomendo kloosterlingen. Neen, dit is „Het Volk" vergeve ons de onderstelling dat is geen lyriek, het is de zuivere realiteit, die, wij geven dat toe, ook, in onzo kringen wel eens verduisterd wordt door de overschat ting van de beteekenis der politiek en der sociale organisatie voor het bestaan van- den geheelen mensch. Die overschatting is overigens één der oorzaken van de worste ling binnen de katholieke gemeenschap, dio deze periode zal moeten doormaken 0111 tot een zuivering te komen en liaar wereldpositie weer te kunnen innemen." 1 f ia————BBS—— BINNENLAND De Kabinetscrisis. De Koningin lieeft gistermiddag ten pa- leize ter conferentie ontvangen dr. W. H. Nolens, voorzitter van-de R.-K. fractie der Tweede Kamer. Hei oordeel v^n prof. Slotemaker de Bruine. Vóór herstel der coaMtie. Te Amsterdam heeft Zaterdag prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine voor de Chr. llist. Vereeniging in den Kamerkring Haarlem een redo gehouden over de cri sis. Hij begon met do verzekering, dat de Eerste Kamer, waarvan hij deel uit maakt, tot nog toe geheel buiten de crisis is gehouden. Spr. is voorstander van bezuiniging zoowel als van de Vlootwet, doch z.i. had den alvoreus de Vlootwet in behandeling kwam. algemeen© beschouwingen over de financiën des lands moeten gevoerd wor den. Spr. is een overtuigd voorstander van het behoud van het parlementaire stelsel, maar de oplossing van do huidige crisis zag hij toch sléchts in een extra-parle mentair Kabinet. Herstel moet er dan ko men door rust en bezinning. In eigen boezem moeten de partijen tot klaarheid komen, terwijl het extra-parlementair ka binet regeert. Geen herstel moet er dan komen door terugkeer van de 10 Room- «sclio tegenstemmers. Deze eisch mag niet worden gesteld, omdat 'n kabinet eenvou dig 't votum der Kamer heeft te aanvaar den on de Kamer niet mag vragen er op terug te komen, omdat dit beteekent dat liet kabinet de Kamer aanziet voor men- schen, die eigenlijk niet bevoegd zijn voor hun taak. De zaak van de 10 R.-K. tegen stemmers is er een uitsluitend van do R.- K. fractie en niemand past 't zich daarin tc mengen. De Chr.-Hist. hebben nooit gezegd, dat er een innige geestelijke eenheid lus- schen de 3 rechtsche fracties bestaat naast diepgaande verschillen. Spr. ver klaarde zich er tegen, dat Kamerleden vooruit hun stem vastleggen, nog vóór een debat in do Kamer. Waht geschiedt dat, dan geeft dat een knoei aan het par lementair stelsel erger dan de misluk king van de opdracht van mr. Kooien, want het volk krijgt dan den indruk dat erin de Kamer komedie wordt gespeeld. Tot de katholieken zeidc spr.: indien gij roonische politiek wilt dan doen wij niet mee. Dit naar aanleiding van het geen in de hrochurc-Bomans staat over de opheffing van het burgerlijk huwelijk en over art. 123 van het Indisch Rogee- ïingsreglement. Tot de anti-revolutionairen zcide spr., dat geen menschen, die de zaak van den kleinen kant aanvatten, het k\ ons land te zeggen moeten hebben. Want wie schuift nu in dezen Lijd voorop onderwer pen als vaceinatiedwang, staatsloterij en Zondagsrust? Wo moeten, voegde spr. den Chr. Hislo- ïisohen too, dezen *ijd gebruiken om de forsche lijn te ontdokken en we moeien de beginselen onzer Grondwet hoog hou den en nooit zeggen iets in den geest van: geen R.-K. kabinetsformateur. Spr. ontkende voorts, dat do stemmen der 10 Roomschen iets te maken bobben met een nieuwe partij-formatie. Niette min bestaat er de mogelijkheid van een nieuwe groepeering, in dien zin, dat hot rapport-Bargo in zake de reorganisatie vau de Katli. Staatspartij de mogelijkheid van een zeer ernstige splitsing in zich draagt. Red. Loidscho Grt.) Een 7ede van het Kamerlid Boiujaerts. In de vergadering van den R.-K. Kie- zorslïond voor Limburg beeft hel Tweede Kamerlid ir. Bon^aerls een politieke rede gehouden. Do tegen woord-' q crisis besprekend, zogt spr., dal het hom, do redenen die tegenstemmen der vlootwet hebben bewo gen, ter zijde latend, genoegen doet, dat al de Limburgsche Kamerleden achter do regeering staan. De eerste van een kabinet, zegt spr., is liet handhaven der neutraliteit, le zorgen, dat het land en de ovprzeesclio gebieden beschermd blijven. liet is volstrekt niet in strijd met do vredesnota, van den Paus, als een land naar de mate zijner krachten zijn neutra liteit tracht te handhaven. Dc vraag besprekend, of bet noodig is, dat wij verdedigingsmiddelen ter beschik king hebben, verwijst spr. naar de vroeger tot Nederland gerichte vraag van Japan of Nederland in staat was de neutraliteit van Indië te handhaven. In 1014. toen do oorlog uitbrak, heeft de krachtige en be hoorlijk toebereide mobilisatie van ons leger er buitengewoon veel toe bijgedragen, dat wij uit den oorlog bleven. De vloot in Indië heeft niet minder gedaan. De verhouding van Amerika lot Japan besprekend, betoogt spr., dat beider belan gen in Indië botsen. Komt daar een oor log uit voort, dan moeten wij onze neutra liteit in Indië kunnen handhaven. Bij de te Washington gehouden be sprekingen is duidelijk naar voren geko men, dat Nederland de verzekering moet kunnen geven, dat het zijn neutraliteit in Indië handhaven kan. Reeds nu moet blij ken naar buiten, dat Nederland vast be sloten is, die neutraliteitspolitiek te volgen. Alhoewel do rechtsche partijen steeds bereid waren de regoering in deze te steunen, is dit ten opzichte der vlootwet niet bewaarheid. Na de inwendige belangen eener vloot gesteld te hebben naast dio van interna tionalen aard, vraagt spr. wat nu als uit vloeisel van de crisis moet. gebeuren. De vorming van een rechtsch parlemen tair kabinet door mr. Kooien is mislukt op grond van eisehen der anli-revolution- naire partij, als daar waren wederindie- ning der vlootwet, uitvoering van do be zuiniging op de basis der millioenennota, waarvan voor elk onderdeel dezelfde uit komsten geëischt worden en erkenning van liet feit, dat de afstemming der vloot wet bij de anti-rev. partij rechtmatige teleurstelling verwekt heeft. De mislukking ^an een kabinet Beelaerts van Blokland meent spr. le moeten zoeken in het feit, dat het hoofdpunt van het pro gram moet steunen op bezuiniging. Do taak is thans aan de Koningin, die voor een moeilijke kwestie -staat. De mogelijkheid beslaat, dat minister Ruys de taak weer op zich neemt. De bewering, dat Nederland een Protes- tnatsche natie is, kan spr. niet aanvaarden Mochten evenals in 1918 weer bangw dagen aanbreken, besloot spr.. dan zal het Katholieke deel van Nederland weer als één man opstaan ter verdediging van den troon. Ook zal dit zonder twijfel het ge val zijn bij eventueóle annexatiepogingen De Voorzitter stelde nog ©enige vragen, welke door den heer Bongaerts beantwoord werden. De onderhandelingen fusschen R.-K. en A.-R. Kamerfractie. In een Artikel in De Standaard (A.-R.) lezen we: Ofschoon wij weinig hoop hebben op do gewen sekte toenadering, laten wo de mogelijkheid open, dat de R.-K. fractie in den brief onzer club iets anders las dan er mee bedoeld was. Maar bad het dan niet op den weg der R.-K. fractie gelegen te vragen naar een nadere uiteenzetting: of, beter nog, om haar bezwaren tegen den A.-R. wenscli kenbaar te maken." De moiie-Ursem. Zaterdag heeft te Alkmaar vergaderd de Kamercentrale Helder. Behandeld is o.a. de bekende motie- Ursem, waarbij de politie.ke dood over de Kamerleden Bomans, Micliielsen en Loer akker werd uitgesproken. Immers zij worden uitgenoodigcl hun mandaat ter beschikking te stellen en voorgesteld werd alle contact met hen te verbreken voor nu en laler. Ook waren nog moties ingeko men van Alkmaar en Zuid-Scharwoude, waarbij integendeel de actie tegen de te genstemmers der Vlootwet werd afge keurd. De motie-I'rsum werd toegelicht door den heer Ammersdorf te Ursum. die zeide een half uur noodig te hebben voor do toelichting der motie. De vergadering wilde echter niet zoo ilang naar hem luis teren on ten .slotte is zij verworpen met allo stemmen tegen behalve die van Ur sum zelf. Aangenomen is een bostuursmotie, waarvan do strekking is aan le dringen op een rec-hls parlementair kabinet, op •overleg in de Kamerfractie, terwijl iedere afkeuring van de houding der tien hij voorbaat werd ter zijde gesteld. Het Kiesregclment van den Aigemeenen Bond. De R.-K. Limburgsche Kiezersbond heeft zich uilgesproken voor een Kiesreglement in den volgenden geest: lo. De leden worden in do gedegenheid gesteld voorloopigo aanwijzingen van per sonen voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer in te dienen. Deze aanwij zingen moeten door lc*n minste 50 leden worden onderleekend en worden ingediend bij het bondsbestuur der R.-K. Rijks- kieskri ngovganisalie. Het bondsbestuur der Rijkskieskring- organisatie maakt van deze aanwijzingen een alfabetische lijst op en zendt dezo door aan hot bestuur van don Aigemeenen Bond. Hel orgaan, belast met de samenstelling van hot politie advies, neemt daaruit de gewenschle candidalen over en heeft de bevoegdheid aanvullend op le treden. 2e. De niet op het politiek advies over genomen personen worden in do onder scheidene Rijkgkieskrineen in de gelegen heid gesteld hun aanwijzing in een vaste candiuatuur om terzetten. Deze candidalen met dio van het politiek advies worden in alfabetische volgorde op een lijst geplaatst. De candidalen van het politiek advies wor den daarop met grooler lettertype vernield. 3e. De candidalen van liet politiek ad vies worden over het geheeïo land met el- andor verbonden. Elk' der andere candi- daten kan slechts met één cancüdaat uit een of meer andere Rijkskieskringen ver honden worden/Onderlinge verbinding van candidalen in eenzelfden kieskring is niet toegelaten. 4e. De leden brengen een aantal stem men uit, gelijk aan het aantal candidalen dat opende officicele lijst wordt geplaatst. Dit aantal is in allo kieskringen gelijk. Elke stem heeft gelijke waarde. In oen vergadering van do R.-K. Kies verenigingen in. Overijssel werden aange nomen het 1ste en 2de voorstel van hei Bondsbestuur. Het 3de voorstel van het bondsbestuur werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel-Almelo: de namen der candidaten der advieslijst en de nevenlijs ton worden op één lijn ge zet. De plannen van minister Aaiberse. In geen geval lang er minister? De uitgeefster van het „Katholiek So ciaal Weekblad" doet in het jongste num mer de volgende mededeeling: „In het vertrouwen, dat mr. P. J. M. Aaiberse, thans nog minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, met 1 Januari a.s. in staat zal zijn, om de redactie van ons weekblad weer op zich te nemen, hebben "wij besloten, met ingang van dien datum liet weekblad een aanzienlijke uitbreiding te doen ondergaan. Blijft het karakter van het weekblad hetzelfde, en zullen dus ook in de toekomst allereerst de vraag stukken van socialen aard de aandacht blijven vragen, meer dan vroeger zal in het vervolg plaats worden ingeruimd aan beschouwingen en mededeelingcn op het gebied van economie, volksgezondheid en financiën." Spoorabonnemenfen. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft bepaald, dat met ingang van 1 Jan. tegen bijbetaling van het prijsverschil de geldigheidsduur van een algemeene abon nementskaart, groepenkaart en scholier- kaart vijfmaal in plaats van driemaal kan worden verlengd. Regout-Jabrieken. Naar aanleiding van geruchten, deelt do N.V. Kristal-. Glas- en Aardewerkfa brieken „De Sphinx", voorheen Petrus Regout Go., te Maastricht, mede, dat nooit in een bestuurs- of jaarvergadering, noch onderling buitenaf, sprake is ge weest over, ja zelfs niet eens gedacht is aan een overdracht van de fabrieken „De Sphinx", voorheen Petrus Regout Go. Maastricht, aan welke combinatie ook. KERKNIEUWS Franciscaansche statistiek. Men meldt aan de „Msbd." In het laatste nummer der „Missioni- Franeescane" vinden wij deze statistiek der Minderbroeders vermeld: Eerste Orde van Sb. Franciscus: 1612 luii- zen met meer dan 17.000 Minderbroeders, ongerekend nog de Paters Conventueelen en Ca.pucijuen. Tweede Orde (Clarissen): 461 huizen met 9329 zusters. Derde Orde: 1.617.027 Tertiarissen, ver deeld over 10.035 congregaties. Gemengde Berichten. De ramp met de veerpont. Een der redacteurs van de „Msb." meldt Hoe treurig hot ongeluk ook is, dat de ka tholieke bevolking van Hekendorp en Haas trecht heeft getroffen, als katholieken -blijft hun toch de opbeurende gedachte, dat de hand Gods deze ongelukkigen trof op een oogenblik huns .levens, dat van hun diep godsdienstig leven getuigenis aflegde. Hoe men deze tragische gebeurtenis dan ook beziet er moge dan misschien van onvoor zichtighekl van sommige opvarenden sprake zijn over den gruwelijken dood dezer menschen straalt het Kruis, dat den over levenden een troost- moet zijn in deze dagen van 'bittere beproeving. Op het oogenblik van de ramp waren 'n drietal paters Passionisten ter plaatse, die behalve alle middelen tot lichamelijke hulp ook de geestelijke niet veronachtzaamden. In het algemeen werd absolutie uitgespro ken, terwijl aan de twee personen, die het eerst werden opgehaald en waarop men nog gerukne-n tijd kunstmatige ademhaling, heeft toegepast, ook het H. Oliesel sub conditiono is toegediend. De zeven lijken, die gelijk Tceds gemeld in het Passionistcnklooster zijn geborgen, zullen van daaruit naar de kerken van Oude water en Haastrecht vervoerd worden. Woensdag zullen daar plechtige Requiem missen worden opgedragen voor de geza menlijke slachtoffers dezer twee parochies, terwijl Donderdag in de rectorale Hulpkerk, St. Gabriel nog een plechtige Ziel ©mis voor do zeven do oden zal gecelebreerd worden. Het auto-ongeluk bij Naarden. Omtrent het auto-ongeluk, dat Zondag avond op den Muiderstraatweg bij Kaarden heeft plaats gehad, verneemt- de Tel. nog het volgende: Dc chauffeur van den in. heb walov gere den auto, die na zijn redding plotseling ver dween, is Maandagmorgen door dc Amster dams olie politie gearresteerd en naar Naar den overgebracht. Het is de 17-jarige F. G. Janssen, werkzaam in con autogarage te Amsterdam, waar o. a. notaris le Blanc zijn auto stalt. Zondagmiddag belde de jongen notaris le Blanc op cn informeerde of deze zijn auto dien dag nog wensehlc te gebruiken, daar ■hij anders den auto achter in de garage kon plaatsen. Op deze vraag wend ontkennend geantwoord. I}e jongen haalde daarop den auto uit de garage en reed. cr mede naar Amersfoort om zijn meisje ie bezoeken. Dc ging nog eens zeif naar dc garage om na dere inlichtingen. Toen bleek, dat de auto verdwenen was, werd aan diefstal gedacht en dc politie onmiddellijk in kennis gesteld. Toon daarop 's avonds het bericht kwam, dat bij Naarden een auto was verongelukt cn d© chauffeur spoorloos was verdwenen, dacht men direct aan den auto van den heer 'le Blanc. En de verongelukte auto bleek in derdaad aan den notaris toe te behooren. Na -het ongeluk was Janssen naar de Hak- kelaarsbrug geloopen, waar hij voorgaf met een emmer water te zijn natgegooid. Per tram keerde hij naar Amsterdam terug. De auto van den heer le Blanc is Maan dagmiddag door een toevallig passeerend hijsch boes tel op het droge gebracht. 'De toestand van mevr. Lucas, die door glasscherven aan bet hoofd werd verwond, is zoodanig verergerd, dat zij nog des nachts naar de R. K. zieken verpleging tc Bus sum moest worden overgebracht. Brand. Zondagochtend is de brandweer te Hil versum gealarmeerd voor een uit slaand cn brand in het gebouw der Coöperatie Help u Zelf. De brand bleek te woeden in het bovengedeelte, waaruit de vlammen hoog oplaaiden. Met kracht tastto de brandweer •hot vuur aan, zoodat do brand tot de boven verdieping beperkt werd. Een kleedkamer en den meelzolder brandden uit. Een groot aantal zakken meel en ecnige.machines gin gen verloren. Oorzaak is vermoedelijk broeiing van het meel, wijl niemand in het gebouw aanwezig was. Verzekering dekt dc schade. De aanranding te Rotterdam. Vorige week is reeds melding gemaakt van de aanranding van den kantoorbedien de G. J. van D. aan de Gedempte Glasha ven te Rotterdam. Hij werd jl. Vrijdag plot seling met- een hard voorwerp op liet hoofd geslagen, waarna hem een portefeuille ont rukt werd. De aanrander is, gelijk gemeld, gegrepen. Thans is ook in bewaring ge steld de 22-jarige chauffeur C. H. S., die de portefeuille had. opgeviseht- en deze daarna op het politiebureau deponeerde. Gebleken is, dat de portefeuille f 1S00 bevatte. Van het geld werd niets meer teruggevonden. Daar men vermoedt, dat de chauffeur S. in het complot 'betrokken was, is deze thans gearresteerd. Malversaties bij „Werkspoor". Oplichting voor f 18.00 0. Eenige maanden geleden ontving de direc tio van Werkspoor te Amsterdam een ano- nieanen brief, waarin haar aandacht werd gevestigd op ecnige ondergeschikten, die de fabriek voor belangrijke bedragen zouden hebben benadeeld. Ofschoon oa-n dezen brief aanvankelijk weinig waarde werd gehecht, werd hij den commissaris van 'het bureau Kattenburg, den heer Tinholt. ter hand ge steld. Deze begon, zeer in het geheim oen onderzoek in le stellen, dab een voorloopig karakter droeg. Na eenigen tijd kwam een tweede anoniem schrijven, waarin hetzelfde onderwerp behandeld werd. Spoedig concentreerden do resultaten van ■liet onderzoek de aandacht der politic op drie personen, tussehen 30 en 45 jaar oud. die vertrouwensposities in het groate be drijf bekleedden. Een hunner was magazijn meester. de beide anderen waren belast met heb nakijken en behandelen der leveranties en 'bekleedden posities ongeveer gelijkstaan de met onderchef of baas. Het bleek, dat de magazijnmeester de hoofddader was; zooals de zaak thans staat komt het ds politie voor, dat een on ander door hem op touw is gezet. Een der andere personen wa3 daarbij zijn rechterhand, terwijl nummer drie vermoedelijk geen werkzaam aandeel in de handelingen had, maar alleen gelde lijk voordeel genoot. Dc 'hoeren kochten partijen ijzer aan die ze natuurlijk administratief moesten verant woorden; er waren echter hoogcrc bodragen geboekt, dan waarvoor was aangekocht. Dit heeft 'gedurende twee jaren zij het dan •ook met tusschcnpoozen herhaaldelijk plaats.gevonden. Naar schatting beloopt het bedrag, waarvoor Werkspoor werd bena deeld van f 15000 tot f 18000. - De directie stelde het volste vertrouwen in het drietal. Een hunner is reeds twintig jaar in dienstbetrekking, de beide anderen van 12 tot 15 jaar. Gebleken is voorla, dat een hunner op grooten voet leefde. In verband met de gebleken feiten zijn de daders door rechercheurs van de fabriek gehaald en aan het bureau Kattenburg in arrest gesteld. Een grcot aantal getuigen werd heden door de commissaris Tinholt gehoord. Het drietal is gehuwd. Valsche aanklacht. Te Etten, gem. Geiwlringen, hooft- de po litie den arbeider A. B. aangehouden, die aangifte had gedaan, dat- twee D-uitsehers 'Item hadden aangerand, mishandeld en van een som gelde beroofd. Bij onderzoek is gebleken, dat de klager het verhaal had verzonnen, waardoor de inwoners zekere vrees koesterden wegens verdere aanrandin gen. Geen succes. Inbrekers hebben zich door het foroceren van het sl-ot van de voordeur toegang weten le ver&oliaffen tot het kantoor van do ge- •meenfcegasfabrick te Krommenie. Een pas in gebruik genomen nieuwe brandkast was opengeboord, maar de dieven hebben niet veel succes van hun werk gehad, want cr was geen geld op het kantoor aanwezig. Een oplichter. Do rijkspolitie heeft te Hengelo een man aangehouden, laatst woonachtig to En schede, verdacht van oplichting door ver koop van zoo goed als nietswaardige loten tot een bedrag van f 357 aan een boeren knecht onder die gemeente. De aangehou dene is roods driemalen wegens eenzelfde feit gestraft. Voor enkele maanden werd hij uit de gevangenis te Haarlem ontslagen, waar hij' tob 2 jaren gevangenisstraf was veroordeeld. Baldadige inbrekers. Tc VGravenhage is Zaterdagnacht inge broken in den come st ibles winkel van Wa- genaar aan do Neptunusstraot. Uit den winkel wordt 12 aan gaspcmiingcn cn f 10 aan dividendbons vermist. De dader» heb ben zicdi toegang verschaft door oen apait», jotctsluiting en oen slot van de achterdeur'! te verbreken. Daarna 'hebben zij een be* zoek gebracht aan de naastgelegen schoof) waar rij niets van hun gading vonden. Uit) 'baldadigheid hebben zij een bus cacao over, den vloer uitgestrooid cn een bank ver-7 nield. jj De aanhouding van dc Zeehond. t Van de aanhouding van den schoener Zee* hond door de Amcrikaansche douane we gens poging om sterken drank in de Verec- nigde Staten binnen te smokkelen geeft de Chicago Tribune do volgende lezing: Het Kederlondsche vaartuig Zeehond had' voor een millioen dollars aan eterkeu drank aan boord. Terwijl de bemanning bezig wae de lading over te brengen op langszij lig gende motorbooten had zij reeds voor een paar honderdduizend dollars gelost, teen do kotters van dc kustwacht opdoemden. Dezo praaiden liet schip, waarop de moborboobeiï naar do kust stroomden. Toen de Zeehond ook de vlucht wilde nemen, was het schip door de douanevaartuigen omsingeld. De Amerikanen kwamen aan boord zonder dat de bemanning zicli verzette, en namen alle opvarenden, negen in aantal, gevangen, waarna de terugtocht naar New York wercl ondernomen. Daar werden de gevangenen ep gesloten en do Zeehond aneb oen gewapende •macht aan boord aan den ketting gelegd. Do Zeehond 'heet- een Nederlands oh schip dooh eigenaar er van meet zijn aekere Man- nie Kesrie?, bijgenaamd do koning der smokkelaars, die juist even te voren tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens ontduiking van de droogleggings- wet. Onder de lading van de Zeehond waren: 7500 kisten champagne, honderden kisten- ■met fijne likeuren en een groote hoeveel heid alcoholische dranken van de 'beste merken. Waar de aanhouding heeft plaats gehad zegt de Chicago Tribune niet; het liericho gewaagde echter van binten do dricmijls- grens. Een V. D.-bericht meldt nog, dab de' Zoehoncl bestemd was veor Halifax. Men wilde volstrekt niet alcoholische dranken binnen het verboden gebied smok kelen, maar het sohip sclujnt door het ver lies van ankera en kettingen als gevolg van den storm, waardoor ook de motor defect is geraakt, al drijvende in do nabijheid van: de 3 mijls grens te zijn gekomen. Bij de betrokken reederij hier te lande zijn nog geen bijzonderlieden omtrent de in1 beslagneming ingekomen. Wilde zwijnen. In de bosschen nabij Gendringen vertoo- nen zich de laatste dagen wilde zwijnen. To Reis zijn er van een troepje van zes stuks tweo doodgeschoten die ongeveer 250 pond wegen. Zonderlinge woningtoestanden. Het echtpaar B. do V. te Emmcn was eenigen tijd geleden zonder voorkennis van eigenaar in een van diens „woningen" ge trokken. Toen de vrouw Zaterdag thuis kwam (haar man ondergaat een heohtenis- straf) vond zij alleen nog maa-r haar in boedel op de plek waar het 'huisje gestaan had. De eigenaar had van haa-r afwezigheid gebruik gemaakt door de woning af tc bre ken en de afbraak mede te nemen. Buitenl. Berichten Auto's met treinen in bctSi.«g. Bij Louviers (Frankrijk) is een auto anet twee inzittenden door een trein aan gereden. Beide personen werden gedood. Te Groiz-Saint-Leufroy, insgelijks in Frankrijk, werd een andere auto, bestuurd door een inwoner van Yville, door een trein gegrepen. Do bestuurder werd ge dood. Spoorwegongelukken. In Amerika heeft nog een tweede spoorwegongeluk plaats gehad, n.l. te Erie (Penasylvanië). De express-trein, welko den dienst on derhoudt tussehen New-York en Chicago en die als de sneb-te trein van Amerika beschouwd wordt, is bij oen overweg op het stationsterrein op een auto geloopen. Door de kracht van den schok braken do koppelingen der spoorwagens en liepen verscheidene rijtuigen uit de rails. Andere kwamen in hotsing met een locaaltrein, die het station binnenreed. Zeventien personen werden gedood, 25 gewond. De materieele schade is zeer be langrijk. Voetbal-enthousiast doodgevallen. Zondag is in België bij een voetbal* match tussehen een club van Tamines en één van Vilvoorde een supporter doodge vallen van ontroering op het oogenblik dat lvij oen door zijn club gewonnen doelpunt uit allo macht toejuichte. Steeds nieuwe slachtoffers. Een zekero niijuheer Fecorilla Gardel- la, woonachtig to Gargani (Italië) meldde zich op het Franscho station Perrachornet verschillende papieren, op vertoon waar van hij zich in het bezit gesteld wcnschto to zien van oen valies, dat sinds oenigen lijd op het bagage-bureau gedeponeerd Toon men de papieren onderzocht, be vond men, dat do Italiaan slachtoffer was geworden van de klassiek geworden op lichterij van den Spaanschen „schatgra ver". Een zoogenaamd gevangene bod hem per brief het zoogenaamde valies, dat be grijpelijkerwijs een zoogenaamden schat inhield, aangeboden in ruil voor het lut tele bedrag van 15.GÜ0 francs. Do hoer Gardella was natuurlijk zoo verstandig en vriendelijk geweest oni dft „peulschililetje" to betalen en zag zijn snuggerheid hierdoor beloond, dal hij bfj aankomst te Per ra cue geen valies aanwe zig vond en 15.000 francs armer dan voor heen, ongeacht natuurlijk do reiskosten, naar zijn zonnig vaderland, mocht terug- keeron. -<•*[

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3