Tweede Blad Donderdag 6 December 1923 UiT BE PERS EEN VOORSTEL AAN DE S. D. A. P. S. W. riclit zich in het Friesch Dag blad als volgt tot do S.D.A.P.: Uw petitionnement slaagdo schitterend! Over uw tuighuis en deszelfs inven taris zwijgen wc nu liever! Maarde smaak van petitionneeren hebt ge heet! Hoe nu uw vijfduizend pop, Sociaal- Democratische Kamerleden, ongerept to houden? Ge hebt maling aan Christelijke minis ters, die vrijwillig het vijfde deel van iiun salaris afstaan! Go hebt maling in 't kwadraat aan Anti-Rev. en Christ.-Hist. collega's, die ook bereid zijn te offeren op het bezui- nïgingsaltaar! Welaan dan, daar staat mijn welge meende raad: Ga petitioneeren! Bij dag; bij naclit; bij boot; bij trein; bij tram; bij oud; bij jong; bij grijs; bij groen; bij theekrans: bij bierkruik; bij tabaksen1' bij fiet sers en bij fietsters, enz. er- Op! voor de vijfduizend pop! Ik voorspel karrevrackteu vol lijsten! Wie laebt daar? BSBNENLAgflG De hulpverleening aan Duiischiand. Wij ontleenen aan de vierdo mededee- ling van het R.-K. Huisvestings-Clomité het volgende: Het gaat met de hulpactie crescendo! De toevloed van levensmiddelen en klee ding is zóó groot, dat reeds naar nieuwe opslagplaatsen moest worden uitgezien niettegenstaande het personeel tijdelijk is versterkt, iederen dag van den vroegen ochtend tot in den nacht gearbeid moet worden. Onder do goederen en levensmiddelen, die ontvangen werden, zijn zeer waarde volle zendingen. Wij noemen daarvan: 3000 K.G. uit L e i d e n. In de afgeloopen week ontving de algem. penningmeester (Postbus 5, 's-Hertogen- bosck) nog aan giften voor de noodlijden den in Duitschland een bedrag van f 18,610.76 K, waarvan f 13,382.28 Yi alleen uit bet bisdom Haarlem. Uit dit bisdom werd nu reeds f 31,'266.36 ont vangen, benevens ongeveer f2000 voor noodlijdende priesters en priesters. Tevens werd door do, -Maas b ode" de Mgr. Gallier geopende inschrijving ge sloten, welke een totaal bedrag van bijna f34,000 opbracht. De alg. penningmeester ontving dö vo rige week voor priesters f 1706.75, voor kloosters f581.50, voor de Nederlanders in Duitschland echter slechts f 25. Men vergete toch vooral onze eigen landgenoo- ten in Duitschland niet! De aardappelen-lawine duurt voort! Op nieuw werden weder 52 wagons tot een totaal gewicht van 438.600 K.G. aardappe len, 31.531 K.G. granen en 70v356 K.G. ander© landbouwproducten toegezegd, wwaardoor in totaal reeds 155 wagons voor Duitschland konden bestemd worden met een totaal gewicht van 1.542.945 K.G. aardappelen, 55,410 K.G. rogge, 83.7^7 K.G. boonen, erwten, wortelen, kool enz. en ongeveer 3500 K.G. kleederen. De burgemeester van 's-Gravenhaga stopt auiob"^ijnen. Gisteren lieersckte er roote ontsteltenis in do wereld van autobushouders te 's-Gra- venhage, speciaal onder hen. die een dienst hebben tusschen Den Haag, Rijs wijk en Delft. De burgemeester weigert stelselmatig standplaatsen toe te wijzen aan kashou ders, die een dienst wilden openen tus schen plaatsen, waarvoor reeds een goede verbinding bestaat. Zoo zijn allo aanvra- gen voor standplaatsen, in Den Haag cler lijnen Den HaagRijswijkDelft gewei gerd, omdat de H. T. M. reeds dit traject rijdt. De bushouders zijn toen begonnen fc rijden zonder standplaats. Zij pikten hier en daar hun passagiers op, en de politie controleerde steeds, dat ze geen vaste standplaats innamen. Het gevolg was, dat het autobusverkeer speciaal op dit traject verwilderde. De politie bad er echter niets over te zeggen! In de alg. politieverordening slaat ech ter een artikel, waarin het verboden is met voertuigen te snorren, mot het doel daarin plaatsen te verhuren. Dit artikel is spe ciaal gemaakt tegen de snorders onder de huurkoetsiers. En de vraag was of dit ar tikel nu ook van toepassing was op do autobushouders. Een proces-verbaal werd tegen oen der belanghebbenden opgemaakt en do kantonrechter sprak den beklaagde vrij, maar in hooger beroep werd bet ar tikel van toepassing verklaard en de ge verbaliseerde veroordeeld tot een boete van 1 gulden. Gisteren zijn ongeveer 15 autobushou ders op het bureau van do verkeerspolitie geroepen, waar hun is medegedeeld, dat ze op grond van deze uitspraak hun dien sten moesten staken. Dat beteelcent dus, dat ook de goede on der hen op straat komen te slaan, met hun bussen, hun garages en hun personeel geen weg weten en dat de burgemeester het pu bliek dwingt van de tram gebruik te ma ken, ook al geeft het, om verschillende redenen aan de autobus de voorkeur. Want men kan nu wel bureaucratisch decreteeren, dat de tramverbinding een goede verbinding is, de practijk heeft ge leerd, dat het publiek een andere meen in g heeft. Op Rijswijk rijden 7 maatschap pijen, op Delft 5! Die waren reeds lang failliet geweest, wanneer het publiek ze niet prefereerde. En het tegendeel is waar. Men ziet juist dat de goede maatschap pijen, waar toegewijde vakmenschen aan het hoofd staan, zich uitbreiden en meer bussen kunnen nemen. Voorzeker wordt er op den weg Rijs wijkDelft door bussen gebeunhaasd, en zooals de toestanden nu waren deugen ze niet. Maar dat ligt niet aan de bonafide autobusondernemers. Dat ligt aan het standpunt van den burgemeester. Wanneer de burgemeester rekening houdt met de practijk, zal hij tol de con clusie komen, dat er naast de tram, een gezonde dringende behoefte bestaat aan autpbusverbindingen. Welnu, wanneer hij den bonafide onder- nemers een standplaats toestaat, kan hij daartegenover eischen stellen. Hij kan de financieele vergoeding rege len, de bussen laten keuren, de chauffeurs laten onderzoeken, enz., in het kort, dan krijgt de overheid het gezag terug over de autobushouders. Zooals de toestand was deugde ze niet, maar de burgemeester brengt er nu veel onbillijks in. „Vaderland" Het vervolgonderwijs. IMjtfbSèjfêrvatfTTeT r?ov. isaTtVatrzanci Holland is een mededeeling van Ged. Staten verschenen betreffende het vervolgonder wijs. In de eerste plaats wordt daarin gezegd, dab de minister van onderwijs onlangs, over eenkom-stig heb ten deze door het collego reeds ingenomen standpunt heeft te kennen gegeven, dat op raadsbesluiten tot opheffing van het openbaar vervolgonderwijs de goed keuring van Ged. Staten vereischfc wordt. Omtrent de wijze, waarop het college van de bevoegdheid tot het verleenen van goedkeuring op dergelijke raadsbesluiten gebruik maakt, deelt liet mede, dat heb die goedkeuring verleent in al die gevallen, waarin blijkt, dat er aan vervolgonderwijs geen behoefte bestaat. Uit deze toestemming tot de voorgeno men opheffing van het vervolgonderwijs mag echter niet worden afgeleid, dab po gingen van particulieren tot wederoprichting van vervolgcursussen niet van gemeente wege bobo oren te worden aangemoedigd. In tegendeel, ter bevordering daarvan acht het college medewerking van de zijde der ge meenten alleszins gewensclit. In sommige gevallen meenen Ged. Staten echter goedkeuring aan raadsbesluiten tob opheffing der openbare vervolgcursussen te moeten onthouden nl. wanneer blijkt, dab deze soort van onderwijs voor een gemeente inderdaad in een behoefte voorziet. Door het college Wordt' aangenomen', dat een zoodanig geval aanwezig is, wanneer het aantal leerlingen, dab in de laatste jaren aan het vervolgonderwijs deelnam, mede in velband met het aantal inwoners der meente, vrij aanzienlijk kan worden geacht en in de gemeente of in haar naast omge ving, geen andere inrichting van onderwijs bestaat, die het vervolgonderwijs zonder be zwaar kan vervangen. Bezuiniging. Op de bureaux van den Rijksbouw meester te 's-Gravenhago zijn volgens het „Vad." met ingang van 1 Januari circa 60 tijdelijke teekenaars ontslagen, van wie sommigen feeds 9 jaar en langer in dienst waren. Neder'anders in Duiischiand. Op de bekende fabriek „Eisen- und Stahlwerk Hoescli", te Dortmund zijn, in verband met do moeilijkheden in het Roergebied een zestal Nederlandsche ar beiders ontslagen, van welke er eeirigen reeds meer dan 25 jaar aan de fabriek waren verbonden. Hun werd echter medegedeeld, dat dit ontslag zou worden ingetrokken, wan neer, zij zich als Duitscliers wilden laten naturaldseeren. De mannen weigerden deze voorwaarde te accepteeren en wendden zich tot bet Nederlandsch consulaat, dat zich nu met de kwestie bezighoudt. Gemengds Berichten. Doodelijk verkeersongeluk. Dinsdagavond omstreeks half twaalf heeft te Rijswijk een ernstig© aanrijding plaats gehad. De student K. F. C'arp kwam van Den Haag, zijn motor duwend, die waarschijn lijk defect was. Een. auto reed hem achter op. Vermoedelijk d-oor groot© onoplettend heid volgde een aanrijding. Met het rechter spatbord werd de student zoo aangereden, dat liij een twintig meter werd meege sleurd en zwaar verminkt eindelijk bleef lig gen. Onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd, is hij gisterenmorgen ovcrieden. Tegen den bestuurder van den auto 13 proces-verbaal opgemaakt. Het „Vad." verneemt hieromtrent nader: Omstreeks 11 uur liep een heer op den Haagweg nabij de Broeksloot in de rich ting Delft. Aan de hand had hij een mo torrijwiel, dat blijkbaar defect was. Het rijwiel was niet verlicht. Daarbij liep hij midden tusschen de tramrails, dus verre van rechts houdend. Toen dan ook een auto in snelle vaart uit Den Haag kwam, heeft de chauffeur-eigenaar B. den laten wandelaar op den weg, welke daar onvoldoende ver licht schijnt, niet bemerkt. De auto nam den man op en sleepte ook het rijwiel mee. Een 10-tal meters werd de ongelukkige voortgesleept. Toen eindelijk wei'd de auto tot stilstand gebracht. On middellijk werd de jonge man, die vreese- werd hij in zorgwekkenden toestand met n auto van den Eersten Hulpdienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Graven- hage gebracht. De doctoren constateerden een ernstige schedelbreuk. Het slachtoffer is de heer C. F. Carp, student te Delft. Zijn ouders wonen te Hel mond. De chauffeur-eigenaar van den auto, woonachtig te Zoet .unieer, waarheen de reis was, is na een langdurig verhoor door de politie vrijgelaten. Hem .schijnt geen schuld te treffen, De auto. die beschadigd is zoo was de lamp geheel ingedeukt en verbogen en'liet voor3pat-bord zwaar bescha digd is in beslag genomen en in de stal houderij van den 'heer S. aan de Kerklaan tor bewaring gegeven. De lieer B. zelf is '3 nachts laat met Ti anderen auto huis waarts gereden. De burgemeester, die spoedig ter plaatse was, leidde het onderzoek. Een der ooggetuigen, een soldaat, was zoo in de war door het ongeluk, dat hij in plaats van den weg naar Den Haag, zijn garnizoenplaats, in te slaan de Kerklaan afliep, die naar Delft voert! Door den trein gedood. Dinsdagavond is de 46-jarige spoorweg arbeider G. v. Holland nabij de halte Ter- soliuui', gemeente Barneveld door een pas- seerenden trein overreden en gedood. De onbewaakte overwegen. Dinsdagmiddag even voor do aankomst van den trein van Zwolle 'om 2.26 werd voor een niet-bewaakten overweg te Hoerde een kar met paard door den trein aangereden zoodanig, dat de kar geheel verbrijzeld werd man en paard -bieren echter onge deerd. Een steiger ingestort. Bij de in aanbouw zijnde theol. school te Kampen stortte een steiger in, waarop ziöh 4 werklieden bevonden, die naar be neden vielen en terecht kwamen op een vaïsteiger. Een ervan, een zekere D. werd ems-tig aan -het hoofd verwond en kreeg een kaak- en cüch ©delfracbuur. Hij werd naar liet Ziekenhuis te Kampen en later naar Zwolle vervoerd. De schietpartij te Vlieghuii Men meldt uit Assen: De commies H. J. W. die door de recht bank te Assen is veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens do eohietpartij met doodelijken afloop te Vlieghuia (gem. Coe- vorden) heeft aan H. M. de Koningin gratie verzocht. De straf is door H.M. de Koningin veranderd in 1 jaar gevangenis straf. Kachel ontploft. Ten -huize van de weduwe H., aan de Prins Hendrikkade, to Rotterdam, heeft gisteren avond een kachelontploffing plaats gehad, die gelukkig zonder ernstige gevolgen is ge bleven. Terwijl niemand in de kamer was, hoorden de bewoners plotseling een hevi- gan knal. Toen men ging kijken, zag men, dat de kachel ontploft was, waardoor de ruiten waren vernield. Het plafond was be schadigd en ook overigens was er in de ka- schade aangericht. De oorzaak is on bekend. Door liet krachtig optreden van mej. H. cn andere bewoners 'kon brand worden voor komen. Vechtpartij. Een ernstige vechtpartij heeft te Twijze- lerheide plaats gehad in verband, met een oude famileveete. Toen H. v. d. V. gewaar schuwd werd door J. K., om het loopen over diens land na te laten, werden beiden hand gemeen. Gevoelige stokslagen werden uit- edeeld, waarna ze het mes trokken. K. kreeg een flinke por in den arm. Zijn zoon die inmiddels aangekomen was en zich ook mengde in de kwestie, werd een lange en diepe 6nede over het gelaat toegebracht. De vader nam het toen voor zijn zoon op. Alle drie moesten zicli onder heelkundig© hulp stellen. „Tel." Een halsketting van f 4000 verloren. Door een bewoonster van het Lange Voorhout te 's-Gnavenliage is aangifte ge daan, dat zij, vermoedelijk op straat, heeft verloren een platina halsketting, lang 1>» M., uit kleine schakels bestaande. De ket ting is afgezet niet 42 brillanten en 42 parels, die om de andere, op een afstand van lj-a cM., zijn aangebracht en vertegen woordigt een waarde van ongeveer f 4000 van do ,N. R. Crt." over een „valsclie pa ter", die te Scaneren geld inz-ameld© voor hypotheek op een boerderij van een klooster 1 Vaals en voor missen. Ook kwam een dergelijk bericht uit As ten en uit Vlierden. Thans ka-n de „Msb." echter mededeelen, dat de „vals che pater" heelema-al geen val- sche pater is. Het is de Weleerw, pater Wer ners uit het klooster der Benedictijnen, die in opdracht van zijn Overste optreedt. /~J>e „valscbheid" van dezen pater was aan de bevolking door verschillende oorzaken gesuggereerd. Reeds was de marechaussee allerwegen gewaarschuwd om de „valsöhe pater" op te sporen, totdat gebleken is, dat lii-er moet gesproken worden van volks-fanta-sie De diefstal van 20.000 gulden. Omtrent den diefstal van 20.000 gld. uit een postauto te Amsterdam, waarvan wij gisteren melding gemaakt hebben, lezen wij nog in de Tel., dat het feit ontdekt is door een van de met. het transport belaste beamb ten, nl. toen deze reeds een gedeelte van zijn kostbare vracht liad afgeleverd. Bij de.auto teruggekeerd om de rest te halen zag hij tot zijn schrik dat- de bewust© trommel in verkeerde handen was overge gaan. De diefstal inoeb gepleegd zijn even j-oor negen uur op eon moment, dat do tweede fcetunbfco zijn -waakzaamheid elders tad Ia. ton gaan, don over d-atgeile, voor welks vei. ligiiCKl llijj verantwoordelijk was. Een voorloopig onderzoek broeit aan het de gestolen trommel afkomstig was van het bijkantoor aan den Haarlem- merci,jk, welks chef alleen wist, dat do inhoud ongveeer twintigduizend gulden moest bedragen. Of ook de nummers dor bankbiljetten bekend zijn kon het blad niet te weten komen. De omstandigheid, dat de diefstal ge- pleegd is op een vrij drukken verkeersweg (Raadhuisstraat.Spuistraat) doet vermoT- den, dat men met een ingewijde in post- transport zaken to doen heeft-. Het blad zegt verder nog: Het is een voorschrift, dat de trommels van de -bijkan toren des avonds om 8 uur naar het hoofd postkantoor worden gebracht, ten eindo daar in de safe te worden gesloten. De aut-o, die de trommels vervoert, neemt een zeker aantal 'bijkantoren voor zijn rekening. Do wagen. waaruit de diefstal gepleegd werd, had trommels afgehaald van de bij- kantoren Zaanstraat, Haarlemmerdijk cn Bloemgracht, bonevens van elk kantoor een aantal mailzakken» Een tweede voorschrift is, dat liet uitla. den moet gebeuren door één kantoorbodien. do; de ander moet tor bewaking in den wa gen achter blijven, terwijl ook de chauffeur bij liet voertuig inoet blijven-. Met dit laatste voorschrift- nu is na ach ten, toen de auto achter het postkantoor in de Spuistraat stilhield, de hand gelicht. Beide kantoorbedienden hebben de zakken uitgeladen, terwijl de chauffeur zijn wagen verliet en met chauffeurs, die verderop ston den, een praatje maakte. Do auto, waarin zich de drie trommels bevonden, bleef dus onbeheerd a-taan. Do deur werd bovendien opengelaten. Nader meldt men uit Amsterdam: In deze zaak had men tot gisterenmiddag toe geen enkele aanwijzing verkregen om trent den dad-er of do wijze waarop de dief stal heeft plaats gehad. De politie zet liefc onderzoek krachtig voort. Het vermoeden werd geuit dat deze diefstal gepleeg-l zou kunnen zijn door dezelfden persoon die den gelat rommel van het bijkantoor aan den Ainstel stal. Gebleken is evenwel, dat deze persoon, die ziöh weer op vrije voeten be vindt, op het co-genblik van de daad to Heerlen vertoefde. Gisterenmiddag 'lieef-fc politie den chauffeur van den auto, waar uit de trommel gestolen is, en een oost-be ambte geboord. Ergerlijk. In do pastorie der Herv. GWipcnto to Nijeliorno (Fr.) pas door den rechtzinnigen predikant ds. Piinacker Hordiik tegen den zin der vrijzinnige meerderheid betrokken, zijn bij avond de glazen ingegooid. Op straat werden da-arna deze predikant en een ambtgenoot gemolesteerd. De laatste loste ter zelfverdediging een revolverschot, Hat de jas van een der aanvallers dnor- boorde^De politie ^stelt een ^onderzoek nog liet- vólgende: Zaterdagmiddag vervoegd© zich bij Dr. Doelen, tijdens diens spreekuur een patiënt, zich noemend v. Vliet, die een reoept wens oh te voor verkoudheid. De dokter vertrouwde den patiënt niet best en om te voorkomen dat hij later terug zou kome-n, weigerde de dokter hem crediet te geven en vroeg voor het recept directe betaling. Maandagmiddag keerde dezelfde patiënt terug. Hij was de laatste van het spreekuur Nu vroeg hij een ander recept voor een wondje aan den pols en toen de dokter lieni dit wilde overhandigen, trok de patiënt- plot seliug een 40 c.M. lange spiraal veer uit den binnenzak van zijn jas en trachtte daarmee -den dokter een slag op bet h-c-'-l toe te brengen. De dokter kon den sl r afweren en om hulp roepen, waarop de aanrander hem de vuist in den mond duwde en twee tanden uit den mond stiet. Dr. Deelen ver loor evenwel zijn tegenwoordigheid van geest niet en hij wist- den aanvaller einde lijk zoodanig in een stoel te drukken, dab deze gedwongen zich tcewonnen te ©e- ?n. 1L p De politie werd opgebeld en deze bracht den aanrander naar het- politiebureau over. Bij fouilleering bleek Iiij een boksbeugel en •drie messen bij zich te dragen, waaronder een diolkmes, dat zich geopend in den rech- terbovenzak van zijn jas bevond. In verhoor FEUILLETON De laatste der Czaren. (Historisch verhaal uit het liedendaagscho Rusland), door Narrator. 29) Zij viel op haar knieën en met de han- den ten hemel gevouwen bad zij God haar niet to laten kiezen tusschen haar echtge noot en baar zoon. Zij smeekte Hem, desnoods een wonder to doen, om de reis te verhinderen. Maar Gotl in Zijn ondoorgrondelijke raadsbesluiten liad anders beschikt. Hij wilde, dat do keizerlijke familio ook deze nieuwe beproeving zou ondergaan. Intusscben gingen de wijzers der klok snel vooruit. Nog slechts enkele uren restten voor bet vertrek, men zou dus moeten beslissen, wie den Czaar zou vergezellen. Tenslotte nam de Czaritsa een besluit. Het is genoeg, riep ze uit. Ik zal -den Gzaar vergezellen. Tatiana, roep uw vader en zeg dat ik met hem medega. Op hetzelfde ©ogenblik trad Nicolaas de kamer binnen. De Czaritsa begroette hem met de woor den: Ik laat je niet alleen gaan, ik ga met je" mee. Zooals je wilt, was zijn antwoord. Er werd verder besloten, dat do volgen- do personen den Czaar zouden vergezellen Alexandra, grootvorstin Maria, prins Dol- goroeki en Dr. Botkin. l ïoeq Jakoflef even latei: binnenkwam en deze lijst ontving, antwoordde hij: het is mij goed. Hij ging hierop naar de soldaten en stelde hen met het vertrek van den Gzaar in kennis. Een afkeurend gemompel steeg op en Jakoflef bemerkte, dat men de zaak maar half vertrouwde. Hebt go een bevel? vroeg een der woordvoerders. Ik heb een telefoniscben order uit Moskou gekregen. 1 Bewijzen, vorderdo de opposant. Ik ben uw commandant en gij hebt mij onvoorwaardelijk to gelooven. Een beweging onder de manschappen toonde hem duidelijk, dat dezo mededee ling niet onvoorwaardelijk werd aanvaard Wij zijn voor den Czaar evengoed verantwoordelijk als gij, riep een andere soldaat hem toe en een goedkeurend ge mompel bewees, dat deze meeniug groote instemming vond. 11 Maar gij zult U tocli niet tegen bet Centrale Uitvoerende Comité van Moskou verzetten, riep Jakoflef uit. Dat niet, antwoordde de eerste sol daat weer, maar wij willen de bewijzen, dat gij werkelijk handelt in opdracht van Moskou. Welnu antwoordde Jakoflef, kiest gij uit uw midden 10 manschappen, die ons zullen vergezellen, dat is toch een vol doende waarborg, tegeneen eventuecle ontvluchtingspoging van den Czaar. Na eenige besprekingen vond dit voor stel algebeele instemming cn 10 soldaten werden aangewezen om den Czaar op zijn reis te vergezeUen. Intusscben waren de yoertuigen, die de reizigers naar Tioenien zouden brengen, waar de trein gereed stond, reeds voorge reden. Het was 25 April en dan is in Siberië de Irtysj nog bevroren, zoodat de reis nu niet per schip maar per rijtuig moest ge schieden. Deze voertuigen verschilden niets van de gewone „torantas" een soort mand, die tusschen twee buigzame palen is gehan gen, welke op assen zonder veeren zijn be vestigd. In deze onbehagelijke vehikels moesten de reizigers het zic-h zoo gemakkelijk mo gelijk maken. De wagen van Alexandra had een troi ka, de andere wagens werden door twee spannen getrokken. De Czaritsa wenkte haar man om bij liaar in het rijtuig to stappen, maar Ja koflef, die dit bemerkte voorkwam dit, door Grootvorstin Maria bij haar plaats te deen nemen en den Gzaar te verzoeken naast hem de reis af te leggen. De reis was in elk opzicht een kwelling voor de zwakke en lijdendo Czaritsa. Niet alleen was het vining koud en bo den de open rijtuigen weinig beschutting tegen do gure winden die over de Siberi sche vlakte kwamen, maar ook de wegen waren verschrikkelijk. Wie ooit in het voorjaar Rusland of Si berië bereisd heeft kan over deze wegen meepraten. Op sommige plaatsen moesten de rei zigers zelf uitstappen en diep door hot slijk waden. Jakoflef maakte intusscben zoo spoedig mogelijk voort en spaarde do paarden niet en do maatregelen waren zoo good getroffen, dat op alle poststations nieuwe paarden gereed stonden. Er waren verschillende redenen voor dezen spoed. Niet alleen werden de wegen in het ontdooiende voorjaar in Siberië met den dag slechter, maar vooral vreesde Jakof lef, dat de plaatselijke sovjets de gevan genen zouden tegenhouden en hij wensch- to hun daarvoor geen gelegenheid te gevon Gedurende de geheele reis sprak hij met den Czaar over de politiek en trachtte hem zelfs op bepaalde punten te bepra ten, maar de Czaar gaf niet toe. De koetsier, die hen reed bevestigde dit later, al had hij niet steeds het geheele gesprek kunnen volgen. Na een ontzettende reis, welke vooral de Czaritsa in groote mate had vermoeid, bereikte het gezelschap den 29sten April des avonds te 9 uur Tioemen. Een speciale trein stond daar gereed om het gezelschap verder te vervoeren. De Czaar informeerde hier nog eens waarheen de reis ging, maar Jakoflef was niet te bewegen, zich hierover ook maar ©enigszins -uit te laten. Als de Gzaar over het doel van de reis begon, haalde hij de schouders op en bracht onmiddellijk een ander onderwerp te sprake. Men merkte echter, dat de reis zich in "Westelijke richting bewoog, hetgeen bij do Czarenfamilie het vermoeden versterkte, dat men ben naar Moskou vervoerde om daar het verdrag van Brest-Litowsk te onderteekenen. Des nachts om 12 uur vertrok de trein in de richting van Jekaterinenburg, maar men had nog slechts enkele uren gespoord toen Jakoflef aan een tusschenstation ver nam, dat do sovjet van Jekaterinenburg een spaak in het wiel zou steken. Wat hij do geheele reis reeds gevreesd had, was dus werkelijk geschied. De eenige hoop lag er thans in Jekate rinenburg links te laten liggen en daar voor moest men naar Omsk-Koelemzino teruggaan en daar op do Chehabrusk- Oetaspoorlijn overgaan. Het was echter to laat. De Sovjet to Jekaterinenburg had reeds naar Omsk geseind, dat de Czaar naar het Oosten trachtte te ontsnappen en een afdeeling der roode Garde hield do trein te Koelomzino aan. Jakoflef, die niet van plan was, do Czaar aan deze bende af to staan, beriep zich op zijn order, dat bij den Czaar naar Moskou moest overbrengen. De revolutionaire bende beriep zich echter ook op een order, den Czaar niet naar Moskou door te laten, maar hem to arresteeren en uit te leveren aan de Sovjet Jekaterinenburg. Toen geen vergelijk mogelijk was stelde Jakoflef zich te Cfrask in verbinding mot Moskou en kreeg daar van Swerdlof last om via Jekaterinenburg zijn reis voort to zetten. Jakoflef begreep nu, dat men te Mosh kou niet anders dan comedie liad gespeeld want deze order stond gelijk met een »e-« vel om den Czaar aan de oproerige solda* ten uit te leveren. Jakoflef was in zijn pogingen om ue Czarenfamilie naar Moskou over lo brön.* gen zoo oprecht mogelijk geweest en do Czaar constateer do later zelf, dat Jakoflef- geen slecht rnensch TctTolgd.); j

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3