SPLINTER8 SPLINTER'S St. Nicolaas-Geschenk ifSED, per siel, Kleerhangers (opvouwbaar) leder. 1,59 Firma WARREE, Mof- en Bonthangers HorSoge- Standaards Vefkiijgta in prijzen va LUSCMERDl De keuze van Tapijt- en Bedden-Magazijnen IS ENORM QUOTI1 1502021 ZIE ONZE ETALAGES JAC. H. HOLSWILDER, HOUU 41 (vlak mi Ie Wattül IEL 693 Parapiuies en Wandelstokken Doet uw inkoopen bij hen, die in dit blad adverteeren Buitenl. Berichten Separatisten-schrikbewind. Verhaal van een ooggetuige. Een ooggetuige van liet schrikbewind, door de separatisten in het district Mayen uitgeoefend, doet in de „Msb." een uitvoe rig verhaal van zijn ervaringen en be vindingen. Aan zijn belangwekkend relaas, voor welks betrouwbaarheid de persoon en do positie van den verteller borg zijn, onllee- nen wij het volgende: Woeste benden, die zich soldaten van het Rijnland-leger noemden, verschenen eerst in het slot van prins Alhreclit, in Narnedy bij Andernacb, om daar-, naar hun zeggen, een hoofdkwartier in te rich ten. Van hieruit maakten deze horden den. ganschen omtrek onveilig. Donderdag, den Sen November, tegen half 5 in den namiddag, werd ook het in Nederland bekende Benedictijner-klooster "Maria Laaeh, door de roovers bezocht. Een vrachtauto met ongeveer vijftien ge wapende jonge roovers, die nauwelijks 20 jaar oud schenen, kwam vóór den ingang der oude eerb'edwaardigo abdij gereden. De abt van het klooster trad den jonge mannen geheel alleen tegemoet en vroeg hun, wat zij verlangden. Eén hunner sprong van de auto en toonde den abt een machtiging om levensmiddelen te re- quireeren. Volgens het ..document" moes ten de monniken den bandieten een os, varkens, boter, kaas en meel afstaan. De ambt wees er op, dat het bevel niet de onderteekening van den Franscben districtsgedelegeerde droeg, waarop één der jonge „roofridders" antwoordde,, dat dit niet noodig was, daar zij handelden in opdracht van de nieuwe, door de Fran scben erkende en ondersteunde regeering. Hun kapile-'n was de heer Parzival (110- tabene een Pool van geboorte, die in Franschen dienst is en de opdracht heeft, in Rijnland een revolutie te verwekken). Daarop gaf de abt ten antwooid, dat hij, ten einde zicht te vergewissen of de hem gedane mededeelingen op waarheid berustten, naar Andernacb, waar Parzi val zich bevond, zou telefoneeren. Aldus geschiedde. De beer Parzivalverklaarde, na telefonisch te zijn opgeroepen, dat bij het bevel weliswaar niet woordelijk had gegeven, als zijn mannen het overbrach ten, maar dat hij van hun bezoek aan bet klooster afwist. Hij gaf den wensch te kennen, dat hun een os zou worden „ter hand gesteld". Er bleef den abt dus niets anders over, dan aan het verlangen der band:elen te voldoen, en voor het geweld de man nen dreigden in geval van een weige ring, van de wapens, die hun, naar kun zeggen, door de Franschen vers-trekt wa ren, gebruik te maken te zwichten. Den bandieten werd dus een os gegeven. Onmiddellijk werd er door de bewoners van het klooster een protest-scbrijven aan den Franscben gedelegeerde in Mayen opgesteld en den volgenden mor gen in Mayen bezorgd. Nog denzelfden dag verschenen de bandieten voor do tweede maal in 't klooster om varkens to den „heercn" tegemoet en wees bun dit maal kort en krachtig de deur. Daar onze zegsman inmiddels verder ge reisd was, kon hij over mogelijk nieuwe bezoeken, der bandieten aan het klooster niets mededeelen. Op weg naar Brolil kon hij zich intus- schen overtuigen van het lijden, dal de bevolking van de moordenaars en roo- versbenden te verduren had. In Brolil zelfs was de bevolking aan groote opwin ding ten prooi. De schurken hadden hier den 74-jarigen slager Hommen, en diens zoon doodgeschoten. Van Brolil trokken de bandieten naar Niederbreisig om ook daar schrik en ontsteltenis te versprei den. Klachten aan den Franschen dis trictsgedelegeerde bleven zonder succes, evenmin als er in Burghrohl, waar.de roovers ook leelijk huishielden, werd in gegrepen. Hoeveel goed-gezinde Rijnlanders aan deze treurige beweging ten offer gevallen zijn, weet men nog niet. In Mavon werd een vader van negen kinderen, in Nieder- mendig werden twee en in Brolil drie personen doodgeschoten, toen onze zegs man zich daar bevond. Dó separatistische nieuwe burgemees ter in Mayen is een Jood, die een waar schrikbewind uitoefent. In Niedermendig zetelt een voddenraper op het burgemees- lersgestoelte. Een doktersschandaal in Amerika. „Wij staan op liet punt liet grootste schandaal in do geschiedenis van dezen staat bekend te maken", zeide dezer da gen dc gouverneur van Connecticut, doe lend op het onderzoek door de rechtbank te Hartford naar de papieren van 200 doc toren. Naar de Daily Telegraph meldt, zijn deze doctoren uit den staat Connec ticut beschuldigd valsche diploma's uit Kansas City te bezitten of goede diploma's op oneerlijke wijze te hebben verkregen. Er is uitgekomen dat legen betaling van 20 pond sterling een diploma voor allerlei kleinere specialiteiten te krijgen was, waar na men met betaling van een klein bedrag voor instrumenten op do gcedgeloovige menigte kon worden losgelaten. De recht bank heeft gehoord, dat meer dan een zie kenhuis in New York in den staf doctoren heeft, die hun doktersdiploma hebbenj ge kocht. De vertakkingen van Jiet Kansas City College of Physicians and Surgeons hebben zich over het hècle land uitge strekt. Een zekere lieer Sachs, vroeger schooldirecteur, heeft aan de rechtbank verklaard 1000 yalscbo einddiploma's der Hoogeschool tc hebben .verkocht en hij kon getuigen dat er een 15.000 25.000 doc toren onwettig" in de Vereenigde Staten practijk uitoefenen, waarvan hij er 200 per soonlijk goed kende.. De kansas diploma- vereeniging trad gewoonlijk in verbinding met een lid der examencommissie, die om gekocht werd, waardoor men van te voren inzage kreeg van Yle te stellen vragen op het examen. 1 De uitslag was zoo stellig verzekerd, dat men van 20 tot 100 pond sterling voor een diploma vooruit betaalde. De fraudes in de verwoeste gebieden. Reeds herhaaldelijk zijn ernstige "bedrie gerijen aan heb licht gekomen, welke in verhand met de aan de geteisterde bewoners van Noord-Frankrijk verleende voorschot ten voer den wederopbouw van hun eigen dom, werden gepleegd. Thans is een nieuw geval ontdekt., waarhij een zekere Leon Armand een hoofdrol speelt. Armand was voor den oorlog kooper van oude fabrieken en huizen, die hij deed afbreken om het ma teriaal te verkcopen. In 1914 bezat hij vier fabrieken in Noord-Frankrijk, o.a-. een al- ooholstokerij en twee suikerraffinaderijen, die zouden worden gesloopt. Na den wapen stilstand kwam hij op het denkbeeld, het te doen voorkomen of de fabrieken door den oorlog waren verwoest, en schadevergoeding te vragen. Het gelukte hem alleen reeds 1.578.000 francs van het departement van den wederopbouw los te krijgen, hetgeen een goed bedrag was, dqar hij destijds slechts 450.000 francs voor de vier fabrie ken had betaald. Hij werd geholpen door een ambtenaar van het departement zelf, Dubois,' die dé vergunning tot verstrekken van voorschotten onderteekende. Een wandeling door Azië. Generaal Sir George Pereira, die een iaar geleden terugkeerde van eenwandeling door Azië, welke twee jaren had geduurd, is dezer dagen overleden. Hij legde het tra ject Peking-Calcutta, ongeveer zevendui zend mijl, loopend af en steeg tijdens zijn tocht door Tibet soms 12.000 voet hoog. Sir George, die in den Zuid-Afrikaanschen zoowel als in den jongsten oorlog streed, was korten tijd Britsch militair attaché in Peking. Land- en Tuinbouw Het overhouden van z. g. Geraniums. Herhaaldelijk wondt de vraag gesteld, hoe geraniums (pelargoniums) moeten worden overgehouden, om er in den winter ook nog wat aan te hebben. Wij kunnen daarop het volgende antwoorden: Men moet beginnen, de planten in potten op de vakken te zetten. Dit heeft nl. voor, dat zij veel bloemen en minder bladeren geven. Planten die in den vollen grond, ge staan hebben, zijn het bewaren niet waard; ze zijn veel te lang en te slap geworden. Op ruimen is het allerbeste. Die in potten zijn blijven staan, halen wij dus begin October uit den grond, snijden met een scherp mes de overgegroeide wortels weg en doen het zelfde met de bladeren. Alle oude bladeren gaan er af. Is het weer nog niet vorstig, dan laten wij zfe nog een paar dagen in het zon netje buiten Staan, de talrijke wonden ge nezen daar eerder dan binnen. Aangezien de verdamping door hot wegnemen der bla deren veel minder is geworden en 't in Octo ber niet hard droogt, krijgen zij maar wei nig water. "Voor dat zij naar binnen gaan, worden de potten' gereinigd en oude bloei- wijzen weggesneden, om dan binnengebracht te worden, 't zij in een koude kas, 't zij in een koele, drogo kamer, maar in ieder ge val veel licht. Do vochtige kelder is een slechte plaats. Gedurende de wintermaanden hebben zij bijna geen water noodig en zien wij ze lie ver droog dan nat. In geen geval mag men ze over de bladeren besproeien, dat geeft dadelijk aanleiding tot 6meulen en rotten. Het mes mag alleen gebruikt worden voor het verwijderen van zieke scheuten, anders houdt men 't in den zak. Met het Kerstfeest kunnen wij onzen disch sieren met de gloeiend roode bloemen van Pelargonium zonale var. Paul Grampel en meermalen za gen wij ze bij particulieren dan ook bloeien. Proefondervindelijk is gebleken, dat deze eenvoudige manier van overhouden zeer goed is en de ondervinding vooral in het kweekersvak is do beste leermeesteres. Aardbeien dekken. 'Aardbeien zijn wel winterhard, bevrie zen doen ze niet, maar toch zijn ze dank baar voor het beschermend dak. Vooral jonge planten. Er zijn grondsoorten die erg opvriezen, .o>|. de laagveengronden. Zwakke planten hebben in den regel geen voldoend ontwikkelde wortels, die het mee opvriezon tegen kunnen gaa-n. Bij het ont dooien van den" grond zullen ze daardoor te hoog staan, daar ze niet. of slechts ten deele met den grond meezakken. Met een bedek king kan dit voorkomen worden. We doen dit Jt best met ruigen mest. Ook oude paar- denmest of dommert is uitstekend, evenals turfstrooiselmest. Zoo'n laagje mest doet dubbel dienst en daarom is zoo'n bedekking van oude bedden ook aan te bevelen. De harten van de planten moeten echter vrij blijven. Spitten. Onder de werkzaamheden, die jaarlijks tèrugkeeren, is het spitten van den grond wel de voornaamste. Het welslagen van de kuituur zal voor een groot deel afhangen van de meer of minder goede grondbewer king. Op de lichte grondsoorten kan het wach ten tot het voorjaar, doch op zw^ar stijf land, op kleigrond, is het gew^nseht dat het gedaan wordt voor den winter. Het land blijft dan tot het in gebruik nemen z.g.n. in de kluit liggen. Hoe ruwer hoe beter. De luclit en vooral de vorst kunnen daardoor beter inwerken. Door het bevrie zen van d l frond wordt het water tot ijs. dab door z'n grooter volume de kluiten uit elkaar dringt, waardoor ze geheel verkrui melen. Na een winter met weinig vorst en veel regen of sneeuw moet het land weer bewerkt werden, omdat 't dan inrlaats van losgevroren weer dichtgeslagen is. ALLEBLEü Namen van gemeenten en gehuchten G. J. L. schrijft in ..Het Kompas": Wanneer mem de lijst van, N.ederlandsche gemeenten en gehuchten! nagaat, valt het als een merkwaardigheid op, dat er zooveel gelijknamige bestaan. Men vindt b.v tweemaal Hengeloo, driemaal Aalst, vierl maal Beek, vijfmaal Hoorn, zesmaal Laar zevenmaal Nes of de Nes en wel elfmaal Loo of 't Loo. Er zijn vriendelijke en onvriendelijke namen (b.v. Onze Lieve Vrouwe Parochie en Valom.) De cijfers spelen een rol: Eenrume, Twee wegen, Driebergen, Vierverlatcn, Vijfhoek Zesgehuchten, Zevenbergen, Achtkarspelca (negen is vacant), Tienraai, en>z. Er zijn ook mallo namen bij. Als ilc b., van een slecht, gehuwd man zeg: ,,'t I3' echt een vrouwenverdriet, een kraantjelek! Zijn vrouw, die dacht met hem als 't waat een hemelrijk binnen te gaan, ohé kwam in een hel. In plaats van nummer één telt hij ze voor nummer dertien", dan heb ik de namen van 12 plaatsen, n.i.; Echt in Limburg, Vrouwenverdriet lus- schen Zaandam en Wcstzaan, Kraantjelek bij Zandvoort, Hem bij Venhuizen (N.-H.), ten Zuiden van Leeuwarden en bij Wei. dum, 't Waar bezuiden Nieuwolda (Gron.), Hemelrijk tusschen Dun gen en Schijiwlel Ohé bij Stevens weert, de Hel bij Willem stad, Nummeréén bij Breskcivs en Num. merdertien bij Stadskanaal. Men zou ook de volgende geografisclio puzzle kunnen gebruiken op een examen voor onderwijzer: „Binrwn welken tijd kan een goed chauf feur tuffend met een vaart van gemiddeld 40 K.M. per uur, van Nederland uit een bezoek brengen aan Frankrijk, Dencmar- ken, Napels, Engeland, Rome, Turkije Groot-Zwitserland, Oostenrijk en Ame rica?" Het entwoord luidt: binnen 24 uur. Hij gaat dan uit van Nederland' (bi Blokzijl), rijdt naar Frankrijk (boven Har- derwijk), naar Denemarken (boven Sloch.' tenen), naar Napels (bij Winschoten), naar Engeland (boven Beekbergen), naar Rome (ten O. van Zalt-Bommel), naar Turkije (tusschen Oostburg en IJ zend ij ke), naar GrooGZwitserland (boven Maastricht), naar Oostenrijk (tusschen Horst en Tien- raai) en tenslotte naar America (tuescbet. Helmond en Vein ALKEMADE. Burgcrl. Stand. Geboren: Cornelia Anna d. van J. de Jong en C. JL Pouw Lucia Cornelia d. van J. G. van Rhoon en M. van der Meer Nico- laas rétrus z. van E. Koek en H. Winter» Ignatius Cornelis Johannes z. vei T. F. Pouw en J. Elstgeest Antonius Irnafiu z. van J. van der Meer en A. Vol wat er. Ondertrouwd: Jacob Langhout jro. 29 j. én Corn. Adr. Herm. van Pelt jd. 24 j. Gehuwd: Anthonius Hermanus Schie jm. 26 j. en Theodora Cornelia sen jd. 24 j. NOOTDORP. Geboren: zcon van J. Kokshoc-i A. Haket Alida Adriana-, dochter van L. van der Meer en A. Kroon Hubertus Ge- ra rclus, zoon'van P. van Haage en ,W: A, Jasper-se. Doelmatige St. Nicolaas Cadeaux. (4 fatten met I QO 6 veeren) I.öU voor Jas n cn en Pantalon zuiver C OC Rundleder Huisjasjes, Wollen Vesten, Zijde en Wollen Sjaals. Gebr.-, Imitatie Leder-, Waschleder- en Nappa Handschoenen, gev. en ong. Wildleder Handsch. 5,50 Zeifbinders, Fant. Sokken Slobkousen. 10044 Botermarkt 17, Te'ef. 188- VRAAGT ON2E rnsest doelmatige verkrijgbaar a 1160. BIJ 10052 J. J. Breestraat 55 Een net 8132 R. K. persoon 22 j&ar goed kunnende rijden zoekt een betrekking als koet- Bier of bij een graanhandelaar. Br. letter N. aan Zandvliet's Boekhandel Leiden. Electr. Verlichte met zeer gemakkelijke en goedkoope vulling. f 2.30 - 12.70 f2.90 en f3.40 BIJ 10051 BREESTRAAT 55 Leiden. Eerste Leidsch® VolkssSa^erlj CLBRESTEEG 12 TELF. ISBS. ESsk, wet Rundwet tfej-sch, 55 cï. pes- Biefstuk SO, 70, 80 et. pep pond, Beste Lappen drie pond voor I puldest, RoECarïe 40 ci. pep pond. J00-J:i Seïeeld aanbevelend, B. NEUTENBOOM. Ziet onze RIJKE SORTEERING TAFELKLEEDEN Peuzenkoopjes v. St. Nicolaas-Cadeaux SIGAREN van 3 en 4 ets. per stuk in kistjes van 50 en 100stuks KISTJES van 25 st. Sigaren, groote vanaf 5,6,7, 8,9, en 10 ct. en:. EL VALEDOR, Kistjes van 50 Sigaren,groote voor f 1.70 p.kisljf 10 stuks voor 35 ets. en per stuk 4 ets. MIA CARA. Kistjes van 50 Sigaren, groote, prachtig geschikt voor St Nicolaas-Cadcanx f 2.25, per 10 stuks 45 cent ea per stuk 5 cent. CUBA OVERAL 13 c>L lang, 6 cents. Sigaar, in kistjes van 50 en 1 0 stuks. NEDERLANDSCHE BANK nieuwe groote beste 6 ets. Siga 13J m.M. lang. Verkrijgbaar bij H. ZIRKZEE, Sigarenm. Nieuwe Rijn 63, Leii» SURPRISES,SIGAREN-, TABAK- en SIGARETTEN PIJPEN en. GRSGIHSES. VEILIGHEIDS SCH11R- apparaat MET MESJE IN ETUI 75 WIJWAARBORGEN DE ECHTHEID ^uiuiuiuiijjuiiiiiiuiuiiiiuiiiJimiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiJtiiiiiuiuiB Divan'* leeden, Kapstokkleeden, Fantasiekleedies, Vachten, Voetzakken, Tochtdekens, Fantasiekussens, Fantsine-Meu- helen, Speelgoederen, enz, enz. Wij raden U aan onze Magazijnen te bezoeken, want wat U zoekt zult U zeker bij ons vinden. Iedere kooper ont vangt een bon waarop de kinderen gratis van de Poppen kast kunnen profiteeren. St. Nicolaas zal Zaterdag middag om 3 uur in onze Magazijnen aanwezig zijn Elke kooper van 3 flesschen wijn ontvangt een Roede Port - 75 ct. Witte Port 75 c!' 75 ct. Bordeaux 75 cl. jj enz. enz. I. VAN ENGEL, Wijnhandel, I HBaa*liemmeB*s£raa-& 24 - Leiden HmARSSWANSSTEEG 5. in groots sorSeering. DAMES-en HEERENPARAPLUIES vanaf f 1.90 KINDERPARAPLU1ES f'-6ü OïfiNAX. Gebatikte Luxe Celluloid-Artikelen- lederwaren. Op alle Lederwaren 10 korting. 10 o j

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4