Derde Blad. Vrijdag 30 Nov. 3923 TWEE KAMERLEDEN. Jet socialistische „Volk" heeft al sinds een kinderverhaaltje loopen, dat dell over de reis van „Bulletje en jneslaak". Of het interessant is,, weten niet, want onze tijd is niet toereikend dergelijke „lectuur" bij te houden. Ge- den tijd, dat er over gedaan wordt, uien we geneigd zijn te zeggen: het tl wel schrikbarend mooi zijn, als daar tegenover stond, dat zulk een jaren- je reis wat vervelend moet worden. t zij, zoo mooi als onderstaande els van een tweede Bulletje en Boone- ik kan het verhaal zeker niet zijn. De 'Is word geschreven door den hoer D. in de „Vrijheid", waar hij Parle- alsfilmen afdraait. Ditmaal nam hij heeren Kleerekoper en Diiys eens even leibanden. We knippen volgend spre id fragment, waaruit men kan zien, potsenmakerswerk sommige socialis me Kamerleden verrichten. Neen, 't is irlijk geen wonder, als het volk soms dc Tweede Kamer de schouders op- oor. BINNENLAND fij lezeif in de „Vrijheid": loen Bulletje, het kleiuo dikke ke- uit Amsterdam, en Boonestaak, de ifjan uit Zaandam, eenmaal het doel hun reis hadden bereikt en in het Parlement waren aangekomen, poog- lij liet er zich zoo aangenaam en com- iibel mogelijk te maken. van den eersten dag af toonden zij ach echte belhamels, en wanneer er de bevolking van het land een hi of een oproertje uitbrak, waren letjo en Boonestaak er altijd bij en het voorste gplid, om te- ge in. Dan groeiden ze. Dan begonnen tongen te jeuken, bevolking van het land, een Repu- was in twee groepen verdeeld, die Links en Rechts noemden, omdat zij woonden ten opzichte van het huis hun President, die een nobel en on- ijdig man was. Maar iedere groep af-- Wijk telde weer verschillende stam- elk met een opperhoofd. Bulletje en lestaak behoorden tot den stam der Igezichten, die van onds bekend stond zijn rumoerig en strijdlustig karak- En als er nu in de Republiek onlus- ptbraken stoven Bulletjo en Boone er op los en probeerden hun slag te Het waren echte herrieschoppers, •terriers. Bij elk opstootje stonden ze en riepen: „Kssst, kssst, kssst", joegen do vechtenden tegen elkaar in ïlk brandje sleepten zo hout en vod- om het des te liooger te doen immen. En er gebeurde niets in het of Bulletje en Boonestaak stonden er Fijn. Kabaal. Dat wilden ze mééma- ^Ihrijls ook gingen zo zelf een heibel- fganiseeren. Dan slopen ze zachtjes huizen van andere volksstammen Wen kattekwaad. Belletje-trekken en stikken behoorden tot hun meest ge- 1e vermaken. Zoo kregen-ze al dadelijk iet land een reputatie. der de bewoners van het rijk waren fee. die tot de meest felle vijanden Bulletje en Boonestaak behoorden. Itcc waren leden van de volksstam Euvperianen, aldus genoemd naar hun -niflen aanvoerder, die groot was en pit en knap als weinigen.'Do éérste die twee vijanden genoot ver in den fk vermaardheid als inslikker van den en zinnen, dio mysterieus ver in door zijn keelgat, en de andero ffljgeüaamd Salu(u)t, omdat hij hij komst in het land dat woord naar alle a had geroepen. Als die twee met en Boonestaak slaags raakten, had ■Mc land pret en daverlachte en ifbmkte. Dan wond Bullqfje zich zóó ieder voor een exploisie vreesde, Boonestaak met een yreeselijk ie- tduid, dat denken deed aan donder, ffer bergtoppen rolt, zijn tegenstan- haclitte te verplelereu. oken deden Bulleje en Boonestaak heel graag. Als het noodig was 1 meenden dikwijls dat het noodig j- vroegen zij aan den President der wiek verlof, om een speech te hou- Fii die moest het dan, volgens do a^an het land, toestaan. Dan eerst Bulletjo en Boonestaak in hun ele- 2e daverden het uit. Bulletje, die de ""o van z'n geestdrift elke minuut dag op gang kan krijgen, als de 'van eenPord-je, sprak zich dan een als een rooje kool en do armen van •aaks zwaaiden als molenwieken 'an landschap. En op zekeren dag Boonestaak de verschrikkelijke pres- verricht, om negen uur achfer-el- ,6 ^Preken. 1 hegon 's morgens vroeg en hij ein- 8avonds laat met een uur schaft- Je be volking van het land kwam iv^n s,aau> ©n keek. Eerst was er mlligheid, dan bewondering, dan »ant men vreesde, dat Boonestaak Phouden kan. Dat er inwendig iets "aperde. Dat hij een soort oratori- feopwaudelaar wa; jneslaak", riep men telkens, ..Boo Vv'ordt wakker, kerel!" Maar een jaloerscho pauw.-dincis cuen dag. is Boonestaak de kampioen-spreker der Re publiek. Op een anderen dag .stond Bulletje eens flink te interriunpèeren want als er iemand van een vreemden volksstam aan het woord was, probeerden Bullétjo en Boonestaak altijd om er met allerlei uit roepen tusschen te komen toen de Reus, één der athleten van den stam, der Kuype- rianén, een groote zware kaerel, in Bul letin's richting kwam. Bulletje schrok zóó, dat hij hastig in z'n huisje vluchtte, waar op Boonestaak aan de deur kwam staan en riep: „om d'r maar uit, Bulletje, hij doet niks. Jij bent ook een held!" „Hou jij do mond maar", zei Bulletje, „want jo weet toch wel van die droge sloot Nu was de hoofdman van den stam der Roodgezichlen zeer geliefd bij zijn volk. Hij had zijn lieelo leven voor de armsten daarvan gestreden en zich in hun dienst gesteld. Zijn gelaat was als dat van een dapper strijder, zijn oogen waren amandel oogen, zijn neus was een sikkel-neus. Bulletje 'zorgde altijd bij den hoofdman to zijn. Krijgt niet de maan het licht van de zon? En als je nu den hoofdman zag, zag je Bulletje. In iederen optocht want de stam derRoodgezictéhn hield er vele liepen ze naast elkaar. En Boonestaak had zijn woning vlak achter dié van den hoofdmain, en leerdo veel van hem, en kreeg een wijze vermaning als zijn spron gen te wild waren. Zoo gingen de jaren voorbij. Bulletje werd dikker, Boonestaak grijzer. Af en toe gingen ze naar een ander land. Boonestaak maakte menige studie reis (zooals hij het noemde), en werd als maar verstandiger, en Bulletjo klom eens hoven op een gevaarlijken Alp, als een mier op een hooiberg, en schreef in de krant, dat hij het gedaan had en heele- maal niet hang was geworden. Wat zal dat een mooie gezicht zijn geweest. Maar toen kwam er een ander, en serheef dat Bulletje volstrekt geen held was, omdat de Alp zoo veilig was als de Duivolbserg. „Dat's de kif", zei Bulletje, ^geklommen lieh ik toch!" Ingesonfüen Stukken [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) kof. Hij liep Jjjaak werd niet l'Ceds door. ïïRi01' Gen dokter in liet land. uit 'Cht Scheurer, dien men raad- ^Aictcir hij kon'do' diagnose niet «l!ük'v6s aroniJs ,aa». Boone- nV,n? °D- H"l defect liad sn'ch- Negen uur. B.tlleije teek nis Leiden, 29 Nov. 1923. Werkeloozen! Mijnheer de Redacteur, Gaarno verzoek ik U eeu kleine ruimte in*-uw hooggeprezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In de avondeditie van uw blad van 28 dezer, konden wij lezen een lange beschou wing over sneeuw, wat sneeuw is, welko weerkaatsingen die sneeuw teweeg kan brengen. Sinds dio editie zijn thans nog geen 24 uur verstreken, of 't heerlijk-mooie sneeuwkleed is herschapen in een bruin zwart modderkleed. De menschen zijn uitgerust met overschoenen, en zien nu met 'n angstige bezorgdheid 'neer op al die werkeloozen van voorheen, die nu als 'n leger zijn uitgerukt met schoppen, kral- ijzers en bezems om 't Leidsche volk van de sneeuw af to helpen, 't Resultaat? Van 't Station tot diep in de binnen stad, Breestraat en Hoogewoerd, zijn de straten één vieze modderpoel; vuilbeslikte sneeuw ligt in onaesthetisclie groepen langs do trottoir-randen, de tramrails zijn onherkenbaar, fietsers slippen, autobus sen bespatten door hun grooco snelheid 't Leidsche volk, dat deze toestanden met 'n zekere ontevredenheid aanziet, maar. zich niet openlijk uitlaat tegen dergelijk gedoe van menschen, die zelfs tot fatsoenlijk sneeuwopruimen niet in staat zijn, wat blijkt uit dien reeds beschreven modder poel, die wel doet denken aan dagelijk- sche toestanden in Rotterdam. Is dat geen blaam geworpen op onze stad, op deze stad, wijd en zijd bekend? Al 't werk, dat de tramwegmaatschappij zich getroost heeft om haar haan vrij te maken, is nu door 't werk van zichzelf aanbiedende werkeloozen, in duigen geval len. Dat beteekeut dus dubbel werk, dus, ook dubbele onkosten, dio in dezen tijd van bezuiniging liever ongewenscht' zijn. Nu hoop ik dan, dat bij 'u volgende sneeuwperiode 't stadsbestuur haar op drachten alleen geeft aan menschen, die op een handige eu goedkoope manier de sneeuw, eerst vurig verbeid, daarna door 't Leidsche volk gevloekt, weten op te ruimen. Dit in 't belang van de Leide- naars. Hoogachtend, <J. VERDUYN. Het Winterweer en de Vogels. Nu de natuur het winterkleed heeft aan getrokken en velden en struiken met een dikke sneuwlaag bedekt, zoodat het laatste zaadje voor onze gevederde zangers onbe reikbaar is, is voor ons de tijd gekomen de blijde vogolschaar tegen hongerdood to behoeder.; Ieder, die iets voelt voor deze dappere diertjes, welko de strenge koude van onze lage lauden trotseeren, kan nu wat. doen om hun let te verzachten. Zet een bakje drinkwater huiten. Strooi «vat kruimpjes. Hang f.n do hoornen nootjes en stukjes spek. Wij kunnen nog meedeelen, dat het Se cretariaat van Dierenbescherming „Ouder zorg", Leiderdorp, Tel. 1135, vetballeii in voorraad heeft genomen, die bestaan uit ecu samenstelling van vogelzaden en zui ver rundvet, welke vetballe r aldaar kunnen worden betrokken. Laesda ess ïsilsgfeessss? gewas, d. w. -z. de-groei,- voor dat jaar ver loren was. Dit euvel begon zich te vertoonen op gronden, dio steeds als de allerbeste wer den aangemerkt Op humusrijko gronden, waar eenige verzuring ontslaan was, op gronden waar in niet geoxideerde, ijzer verbindingen voorkwamen, op kalkarme gronden, kwam dat gebrek al jaren geleden voor. Het gevolg ervan is geweest, dat de in tensieve Hyacinthenteelt hoe langer hoe meer gedreven werd op den kalkrijken zandgrond, of op die afwijkende gronden, dio met duinzand kalkrijk gemaakt zijn. Tot grooten schrik van verschillende Hvacinthenkweekers, is de beste grond geen voldoende waarborg meer, dat het Hyacinthengewas niet van den wortel gaat Dit is zoo ongewoon, dat men begint te denken aan een nieuwe ziekte. De mannen der wetenschap weten, geen aannemelijke verklaring te geven voor het optreden van dit kwaad, in een omgeving dio als niet zuur is te beschouwen; in tegendeel, het komt voor op sterk kalk- houdende gronden, terwijl toeh het van den wortel gaan van Hyacinthen, steeds wordt toegeschreven aan zuren in den grond aanwezig, die sterker zijn dan de wortelzuren en een verkeerde osmose be werkstelligen. Verschillende grondmonsters zijn ge nomen ter onderzoek; proefvelden worden aangelegd in vertrouwen, dat het gelukken mag den voortgang van' dit euvel to stuiten. Intusschen vraagt degene, wien het ge troffen heeft zich af, of daar nu niets tegen té doen is! Het is bedroevend te zien, dat men moeite, nog kosten spaarde om een goed gewas te hebben, en dat de aller beste gronden het nu beginnen te laten zitten. Het is nu slechts een begin, maar waar is het einde? Het van den wortel gaau van de hollen heeft al sinds jaren onzé bijzondere aan dacht gehad. Bij het in een nieuwo phase optreden trok het onmiddellijk onze aandacht, dat er zoo weinig verschil is tusschen het van oüds bekende „van den wortel gaan". Er is eigenlijk geen verschil, behalve, dat het nü geschiedt ook op kalkbevattende gron den. Wij propageeren het gebruik van kunst mest voor de bloembollenteelt en dtirven zeggen „met succes". Meer en meer leer de men deze meststof kennen en waardee rn als een hulpmeststof. Wij hebben er groot helaug bij, dat de grond met zijn afwijkingen ons niet han- dieapt in ons streven en zoeken steeds den grondaard te leeren keunen, om daarvoor de best voor <len grond geschikte voe dingsstoffen, te kunnen aanbevelen. Om dit te kunnen hereiken is een nauw lettende zorg, een goed waarnemingsver mogen en veel ondervinding noodig. Dank zij de medewerking van talrijke vrienden, vakgenooten, hebben wij een schat van materiaal verzameld als uit komst van hemes ting,sproeven. en proeven van grondverbetering, die ons in staat stellen anderen daarvan te laten profifee- ren. Het van den wortel gaan ven Hyacin thans is een rem voor do ontwikkeling van ons bedrijf, als wij niet op de juiste wijze welen aan te geven, hoe dit moet voorko men worden. Een nauwkeurige waarneming van het optreden van deze nieuwe kwaal, versterk te ons in de meening, dat geen nieuwe beklaagd.van overtreding der Pol. verord. der gemeente Leiden op de vermakelijkhe den; C. M. v. d. R. huisvrouw R. Noord wijk aan Zee; P. H.; beiden beklaagd van liet onbevoegd uitoefenen der geneeskunde;- W. van D.. beklaagd van overtreding der ar beidswet; J. J. L. te Zoeterwoude; J. J. beiden beklaagd van overtreding der inva liditeitswet; W. F. v. d. R. beklaagd van overtreding der ijkwet; C. van R. beklaagd van met een voertuig niet behoorlijk te zijn uitgeweken. __In de zaak van O. B. huisvrouw A. O. do K. te Noord wij kerh out, beklaagd van over treding der Verordening voor de gemeente Noordwijkerhout op de keuring van waren, Werd de dagvaarding nietig verklaard. Vaar geen woonplaats staat vermeld,zijn de veroordeelden te Leiden woonachtig. Poging tot doodslag. De rechtbank te 's-Hertogenboscli heeft vandaag de behandeling voortgezet van de zaak tegen den landbouwer C. B.. te Otter- sum, die op 23 September 1922, toen hij ziek te bed lag, zijn vrouw, die klaagde „Wat zijn wij toch fobbers, waren we maar bij Onze Lieve Heer," zou hebben toege voegd: „daar kun je gauw genoeg zijn", en daarbij meteen, getracht zou hebben baar den hals af te snijden. De vrouw was ech ter gevlucht. Bekl. ontkende het hem ten las te geleg de. De dokter uit Gennep, die beid. die zichzelf ook een wonde had toegebracht behandeld heeft, achtte den man ontoere kenbaar, doch volgens dr. Casparie. die hem lang in de gevangenis heeft geobserveerd is bij wel toerekenbaar. Het O. M. eisehte 8-jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Onbevoegd uitoefenen van de Geneeskunde. Voor do Zutphensche Rechtbank werd tegen den wonderdokter H. J. Eilers te Leiden, wegens het opbevoegd uit oefenen der geneeskunde te Zutphen een maand hechtenis geëischt. Üsiiieni. Becichfen Hierover een volgende keer meer. CULTURES. Productie Groningen Veeslag. In het artikeltje „Productie Groninger Veeslag (2de blad van gisteren) zijn eenige ernstige zetfouten gemaakt. Wilson C89 S woog niet 1334, maar 1364 Kg. is niet 2733 maar 2728 pond. Zijn vader was niet Nelly 323 GS" maar Willy 328 S. Zijn moeder Belia gaf niet melk met 3.31 pet. vet maar met 3.61 pet. en de moeder van Willy niet melk met 3.38 pet. maar met. 3.68 pot. Ook was het vetgehalte van Aaltje 642 R niet pot. maar 3.47 pet. RECHTZAKEN HET VAN DEN WORTEL GAAN. In de afgeloopen ilente zag men op -meerdere plaatsen in de bollenstreek plek ken vallen ,m Narcissen en Hyacintlien, waarvando oorzaak ivas, dat de bollen geheel wortelcos waren. Als uitgedroogde zakjes hingen do wor- telresljes aan den wortelkrans, zoodat het KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter to Leiden heeft veroor deeld: wegens varen zonder vergunning: B. te Leiderdorp f4 of 4 da gen hechtenis; Dezelfdo f 4 of 4 dagen Hechtenis; wegens rijden met een rijwiel zonder bel: W. M. Noord wijk f 3 of 3 da- liechtenis; J. van D. 50 cent of 1 maand tuchtschoolJ. P. F. f 2 of 2 dagen hech tenis; wcgen3 rijden zonder licht: P. de G.; H. Leiderdorp; J. H. Katwijk aan den Rijn: G. v. d. W. Noordwijkerhout; J. C. S. aldaar, ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis; J. S.; P. P. Ch. ieder tot- f 1 of 1 dag hech tenis: Th. do M. Veur f 0.50 of 1 maand tuchtschool; wegens overtreding dér Pol. Verord. der gemeente Leiden: R. Z.; J. S. ieder tot 50 cent of 1 maand tuchtschool; P. W. C. K. f 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Pol. Verord. der gemeente Zoeterwoude: J. J. van M. Zoeterwoude; L. van T. aldaar; ic-dcr tot f 5 of 2 dagen hechtenis; wegens overtreding der Pol. Verord. der gem. Noordwijk: J. P. B. Noord wijk aan Zee f 3 of 3 dagen hechtenis; O. S. zwervende f 1 of 1 dag hechtenis; wegens dronkenschap: A. C: N.; I. de V.; ieder tot f 3 of 3 dagen hechteniswegens rijden met een rijwiel, zonder bel: C. van L.; J. P. J. van G.; ieder tot f 2 of 2 dagen hechtenis wegens met oen voertuig rijden zonder licht: A. L. f 3 of 3 dagen hechtenis; wegens lij den met een rijwiel zonder'licht: O. F.; C. F. B.; J. A. S.; H. L.; J. G. V, ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overfcr. der Pol. Verord. der gem. Leiden: H. J. M. da G.; F. van L. ieder tot f 1 of 1 dag hechtenis; H. W. v. d. S.-50 cent of 1 dag hechtenis. Vrijgesproken werden: R. TT. Ie Voorburg Hittegolf in Rusland. We beleven wel vreemde tijden. Ter wijl hier eergisteren een vrij hevige sneeuw jacht de massa- met haastigen spoed voort dreef, terwijl in het naburige Engeland druk schaatsen wordt gereden, komen uit Rus land, het befaamde land van sneeuw en ijs berichten over eenhittegolf. De ther mometer wijst ruim 70 graden. Ter^M! wij door de sneeuwmoddermassa en waterplas sen waden, bloeien de seringen in Kieff, verknopen lieve bloemenmeisjes viooltjes te Odessa-, staan de kerseboomen- in geheel Oekraïne in volle bloesem. Het wintergraan in September en October gezaaid en anders eerst in do lente ontluikend, spruit nu reeds boven den grond. Men vreest, dat het win terkoren zal mislukken. De gasontploffing op den ondergrondschen Spoorweg te Londen. Zooals gemeld heeft er op den ondergrond schen spoorweg van Newinglon naar Lon den een gasontploffing plaats gehad, waar door oen groot gat in de straat-werd gesla gen. De ..Evening Stand art" bevat nadere bizonderheden betreffende dit ongeluk, dat nogal belangstelling heeft gewekt, daar een dergelijk ongeluk bij den ondergrondschon spoorweg nog nooit is voorgekomen. Dc ontploffing was hot gevolg van graafwerk, dat plaats had in verband met de uitbrei ding van den ondergrondschon spoorweg van de City en Ztitd-Londen. De arbeiders stieten daarbij op een ouden put, tengevol ge waarvan zand en water in de tunnel stroomden on zich een kraterachtige ledige ruimte onder de oppervlakte van den weg vormde. De waterbuizen, de gasbuizen, de telegraafkabels, enz., die plotseling van hun steunvlak beroofd waren, stortten daardoor in de ontstane opening en liet instroomen- do gas ontbrandde. Het gat- in den grond was derhalve do oorzaak, oil niet, zooals werd gemeld, het gevolg van de ontploffing. Do krater, dio zich onder het trottoir vormde, is ongeveer uclit meter breed en drie a vier meter diep. De ontploffing druk te de ruiten in ven vijf zakcuhuizcn in do buurt. Onmiddellijk weiden r-ogingen in het werk gesteld om de vlammen tö blussehen. Ook werden maatregelen getroffen om do spoorwegbrug, die zich in de nabijheid be vindt. tegen de vlammen en de groote hitte, die zich ontwikkelde, te beschermen en werd het spoorwegverkeer over' deze brug tijdelijk opgeheven. Een vlooien-Iegaat. Barort Nathaniel Rothschild, tweede zoon van den eersten Lord Rothschild, die on langs overleed, heeft- volgens voorloopige schatting 2'A millioen pond nagelaten, waar op 913.000 pond als successierecht verschul digd is. Hij was een bekend inseotenverza- lhelaar en zijn kostbare collecties vlinders on andere insecten komen aan verschillende musea ten goede. Het. British Museum had reeds vroeger van hem een kostbare collec tie vlooien ten geschenke ontvangen, op welk gebied liij oen autoriteit was, evenals aangaande him rol als overbrengers van ziekten. Hij heeft thans aan het British Mu seum nog 10.000 pond nagelalen, waarvan de rente ten goede moet komen aan liet be talen van salaris van eeu bijzonderen be waarder van zijn vlooien verzameling. ïSslsmschapjjelijke Bci-ichten De stad van Koning David. Prof. R. S. Mac.alister, leider van de archaelogischo expeditie naar Palestina, bericht, dat hij de overblijfselen van ko ning Davids stad, het fort Millo, te Jeru salem heeft ontdekt. Do naam „Millo" komt herhaaldelijk voor in de H. Schrift. De gangbaro meeru'ng tot dusver is, dat het Millo de laatste versterking-der Jebu- sieten zou geweest zijn, een kleine stam, die zich op di©-„-hooge plaats" nog eenigen tijd liad weten te handhaven, toen David STEGERWALD. Aan Stegerwald Ï3 de vorming van cea nieuw Duitsch Kabinet ook al mislukt. POLITIEK EVENEMENT. Jl-sUt Mr. Midol, lid van den Parijsehen ge meenteraad, bekend communist, gearres teerd. In 1920, na de spoorwegstaking, werd, hij verbannen, en zwierf door Zwitserlandi Polen, Duitschland en Sovjet-Rusland. Na z'n verkiezing tot lid van den gemeenteraad kwam hij echter weer opdagen. Maar zelfs met de sages hommes" maakt Poincaré korte metten. Het zijn geen prettige tijden voor de ccu munisten. In Duitschland toch wordt de TII '(;lso{o3jnu" sofpioAO jmun ftpiej uirraoQ japjos oz uaidiuai? uarjfLDjuiuoaj ojsaaux op ■piOqflJA U03UI Sou de overige doelen der stad Jerusalem en haar omgeving veroverd had. Koning David woonde voortaan in dien burcht en noemde hem „Davids stad". En vandaar uit bouwde hij in het rond, kon-ng David-'zélf en na hem koning Salomon. Roe Prof. Cacalister lanes één zijde van den berg Ophol het fort Millo vond. be schrijft hij uitvoerig. Allereerst stieten z'jn •wo",k,:édorr nu hef bovenstuk van" een éhorrueli' boog, die do ingangspoorten tot 'den. een of anderen antieken tempel of paleis scheen oowoest te zijn. Hot vrTjïeggon van daze poort kostte ontzagbjko moe Ho, omdat er als het ware een compléte vuilnisbelt* omheen gegroeid was. Wat zooiets in een Oosterse he' stad beteek ent. blijkt uit de bijzonde-^eden dio Macalisltr vermeldt, dat n.l. zelfs iu een leeds betrekkelijk zoo l>eschaafde stad als Alexandria ire- geen spoor van curven reinigingsdienst bekend is, en ieder z:jn hir'svuil ongegeneerd op straat smijt, waar het ligt te verrotten of nan de honden overgelaten wordt. Toen de expeditie door dezen. !>erg vol ongerechtiglieiden heen dezen berg vol ongerechtigheden heen muren te voorschijn, waarop dc boog klaarblijkelijk gesteund had. Het in de nabijheid gevonden aardewerk dateerde uit den lijd dr Makkabeeu. maar was van geen bijzondere waarde. Toen de muren eendelijk geheel vsóf Ta- gen. kwamen kleine vertrekjes te voor schijn mot ingelegde mozaikvloeren en hflock spoedig dat men een groot Ro- meinsch bad had blootgelegd. De meest lijdroovende ontdekking, die een leider van opgravingen kan doen, is het aan het licht brengen van mozaikvloeren. Eerst nadat het geheele patroon gereconstrueerd, is kan men beoordeelén of de vloer liet lichten en bewaren waard is, on daartoe me den hon derden ..tesserae" (pa troon steentjes) opge zocht, schoongemaakt en ingevoegd wor den, wil men een goed overzicht krijgen van kleur, structuur en evouluco'o kunst waarde. Bij het graven bracht opeen? de voor- mail uit den noordelijken kuil het bericht, dat hij op rotsgrond geslooten was en niet verder kon. Een onmiddellijk door prof. Macalister ingesdold onderzoek bracht tot zijn vreugde aan het licht dat de rots partij kunstmatig bewerkt o.n gekromd was zoodat hij hoopte het dool der expeditie, do hlootlegg'ng van het geheimzinnig* fort Millo der JebiiRielen te hebben bena derd. Hetgeen inderdaad juist bleek le zijr Een aardige kult ureoio bijzonderheid willen wij ten slotte nog c-en u't het verslag aauhalen. De werklieden, die het eigenlijke graafwerk verrichten zijn alten Arabieren en wonen in het nabijgelegen dorpje Silvam. Zij zijn niet lu on met ving maar moe ten op gcze'-l© lijdon door hun voorman nen omk-r ian vte-'.z van zeer kern achtige taal aan het werk gehouden wor den. Echter is er córi voordeel bij bet Arabisch vloeken; het wordt nooit persoon lijk en het klinkt in zijn volkomen onvere wachto zinswendingen voor F.uiopo rehe ooren zelfs schilderachtig. Als een ezel niet trekken wil, maakt de voerman zicli niet driftig op den ezel, maar roept b.v. heel pathetisch Allah's vervloeking af op hot hoofd van den vader van den man, die hem dién ezel verkocht heeft, en als een werkman staat le Iknterfanten roept do voorman: „Moge Allah jo voorvaderen tot «asch verbranden!" en meteen gaat de gpijri bel aar weer voor ten minste een. half uur aan den slag na verloop van welken lij» hij echter gewoonlijk een nieuwo po* etlsche aanmoediging noodig hoeft.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3