OPRUIMING DAMES- en K1NDER-C0NFECTIE tegen opruimingsprijzen verkocht. A.WAALS, Haarl.straat 114 St. Ni AMATEUR FOTOGRAFEN j ie. De administratie en taxatiekosten te tarnen f 131.50. De aftredende bestuurslede» de beeren P. T. Verkleij en A. de Jong worden her kozen. In plaats van de bestuursleden A. B. Verkleij en P. F. Veelenturf, die niet her kiesbaar zijn, worden gekozen de heeren Th. W. Verkleij en W. Lonimerse, Tot Voorzitter wordt benoemd de heer Th. W. Verkleij. De heer P. F. Veelenturf herinnert er «win, dat de vereeniging haar 20-jarig bestaan viert en brengt een woord van brilde van wijlen den heer J. B. Wesse- lingh Sr., die als Voorziter van den Boe renbond het initiaief tot oprichting zoo krachtig gesteund heeft. De heer Arn. de Jong brengt een woord van dank aa^ de aftredende bestuursleden, die hun beste krachten aan de vereeniging gegeven hebben. Bij de rondvraag wordt een geanimeerde gedachten wisseling gehouden, om de sinds enkele jaren rustende tuberculose bestrij ding wederom ter hand te nemen, waar mede bijna alle leden hun instemming be tuigen. Ln zijn slotwoord dankt de scheidende Voorzitter voor het 20 jaar in hem gee telde vertrouwen; hij herinnert er aan dat er zoo weinig plaatsen zijn waar steeds zoo een drachtig wordt samengewerkt, en hij drukt vooral de jongere leden op het hart steeds vertrouwen in het. bestuur te hebben en wenscht zijn opvolger dat 't ook hem ge geven moge zijn nog tal van jaren de ver te mogen leiden. GROENENDIJK. Collecte. Voor de R.-K. Universiteit is in de parochie van den H. Bernardus al hier f 398.50 gecollecteerd en voor het nood lijdend Rijnland f 140. HAZERSW0UDE. Winkelsluiting. Belanghebbenden brengen wij hierbij in herinnering dat vol gens Art. 2 der verordening op de winkel sluiting dezer gemeente bet geoorloofd i« van 1 tot 6 December den winkel tot 10 uur 's avonds geopend te houden. HOQGMADE. Biljarten. Morgen. 1 Dec., is er bil jarten om boterletters en Zaterdag, 8 Dec. biljarten om krentenkaters, hij CL Hille- brand. (Advertentie). KATWIJK AAN DEN RIJN. Tentoonstelling. Van de gelegenheid om de prijzen der Liefdadigheidsloterij af te halen wordt nog onvoldoende gebruik gemaakt. Nog zeer vele prijzen staan be schikbaar op vertoon der loten. Omdat ook zoo vele loten buiten de parochie zijn ge plaatst. zal het niet ondienstig zijn de be langhebbenden er op te wijzen dat de iVij- 7en moeten zijn afgehaald voor 7 Dec. a.s. Na dien komen ze aan de kerk. Trekkines- lijsten zijn op aanvrage verkrijgbaar bij den secr. Jac. Meijer. R.-K. Zangkoor. Het R.-K. Zangkoor St. Caecilia" hield zijn jaarvergadering. Na. opening dor vergadering door den Z.- Eerw. heer Pastoor las de secr., de beer W. Caspers. de notulen en daarna bet- jaar verslag. Hierop waren geen aanmerkingen. De penningmeester, de heer H. v. d. Nou- weland. deed rekening en verantwoording. Deze rekening werd ook goedgekeurd en den penningmeester dank gezegd voor ziin goed beheer. De Z Eerw. heer Pastoor wijst er op dat twee leden, de heeren W. J. v. Leeuwen en Jac. Meijer, heden him 25- larig jubileum als lid van liet koor vieren. Z.Eerw. dankte deze heeren voor hetgeen 7e dezen lancen tijd voor het koor gedaan hadden, daarbij den wenseh uitsprekend, dat het lmn gegeven moge zijn hun diensten nog lang aan het koor te kunnen aanbie den. Na eenige besprekingen betreffende huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering geschorst om deze des avonds op meer feestelijke wijze voort te zetten. NIEUWKOOP. Gemcentebegrooting. De gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1924 sluit met een gelijk totaal aan inkomsten en uitgaven van f 86728.96J4, De post belasting naar het inkomen vermeld f 27236.29, het vorig jaar f 31093.30 en in het jaar daar voor f 36188.33. Op Ottervangst. Gisteren was G. v. d. Voorn op jacht n-aar otters. Hij zag er een met een snoek in den bek van ongeveer 5 pond. De otter sloeg op de vlucht en liet de sneek ontgaan, die nu spoedig inge rekend werd door onzen jager. 0UDE-WETERING. Tooneel. Woensdag- en Donderdag avond gaf de R.-K. Tooneelvereeniging al hier haar eerste uitvoering in Hotel Ves- seur. Tengevolge van het slechte weer was de zaal maar zeer matig bezet- De Voorz., de heer W. Adema, opende te half acht de bijeenkomst en riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spreker gaf hierop een korte uiteenzetting van de op te voeren stukken, cn wenschte daarna alle aanwezi gen een gezelligen avond toe. Opgevoerd werd allereerst Krelis Louwen Hucht in drie bedrijven. Dit stuk werd heel goed opgevoerd. Dc hoofdrol werd ver vuld door den heer Adema, die het geheele spel bezielde. Ook de andere rollen werden goed gespeeld. Na de pauze werd opgevoerd Jocrisse da Vondeling, blijspel in een be drijf. Ook dit stuk viel zeer in den smaak van het publiek, getuige het hartelijk ap plaus. Na afloop dankte de Voorz. die aan wezigen voor het oplettend volgen van het spel. Hij hoopte, dat het vertoonde mocht bijdragen tot verhooging van de belar.g- stelliug voor de vereeniging en wekte allen op de vereeniging steeds financieel krachtig te steunen. Vermelden we nog, dat de grimeering tot volle tevredenheid was uitgevoerd door den heer Thoolen uit Leiden. RIJNSBURG. Broeikassen. De eerste tulpen, ecarlet due, zijn heden in de broeikas geplaatst door den kweeker J. R. Vanaf heden worden alle voorradige Wintermantels, Japonnen, Blouses, Rokken, Seal peluche en teddy bear Mantels Door de bijzondere aanbiedingen, die wij in dezen Uitverkoop zullen maken, bestaat voor U de gelegenheid, U tegen nooit gekende prijzen van moderne kleed.ng te voorzien. R0EL0FARENDSVEEN. Ziekenhuisfonds. Woensdagavond had in de Pancratiuszaal een algemeen© ver gadering plaats van het R. K. Ziekenhuis- fonds St. Vincentius k Paulo. De Voorzit ter, de heer Hölscher, opende de vergade ring met den christdijken groet en heette alle aanwezigen inzonderheid den Eere-Voor zitter, den ZeerEerw. heer Pastoor van harte welkom. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 1298.50. De uitgaven bedroegen verpleging voor 12 patiënten in het ziekenhuis f 882.10 aan porto's f 9.85 in totaal dus f 891.95, zoo dat het saldo bedraagt f 406.45; van welk saldo nog moet betaald worden een bedrag ad f 262.50, blijft al zoo een saldo van f 143.95. Hierna werd aan de orde gesteld: Be spreking ka svoorziening. De kas ziet er niet erg rooskleurig uit. Met het saldo van f 143.95 moet nog gewerkt worden tot Juni van het volgende jaar, zoodat ingrijpen zeer noodzakeliik is. Het bestuur stelde voor een vrijwillige bijdrage bij de leden te in nen van f 2.50. Dit voorst/»] «sfcoritrfp bit com rnige leden op enkele bezwaren. De Voorz. deelde echter mede, dat deze vrijwillige bij drage zoo opgevat moet worden, dat ieder die f 2.50 kan betalen dit ook moet beta-len, wfl hij niet de kans loopen zijn lidmaat schap te verliezen. Slechte één heel klein categorie van personen zullen ter beoordee ling van het bestuur in aanmerking kun nen komen voor vrijstelling van betaling. Het bestuur vertrouwt, dat ieder voldoen de zal beseffen het groote belang van de instandhouding van deze zoo nuttige veree niging. Spreker verzocht den leden ieder voor zich zooveel mogelijk propaganda te maken, en vertrouwde op degenen die iets meer dan f 2.50 zouden kunnen betalen, dat zij dit ook zouden doen. Hierna werd het best uu i-svoorstel aangenomen. De Zeeresrw. Heer Pastoor deelde nog mede, dat hij zou trachten hij de vereenigingen waarvan hij adviseur was een bijdrage te krijgen voor het fonds. De door het bestuur voorgestelde wijzigingen van het Huishoudelijk reglement werden onveranderd vastgesteld. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarna de vergadering na dank te hebben gebracht aan de leden voor hun trouwe opkomst, op de gebruikelijke wijze werd gesleten. Men heeft ons verder nog verzocht een woord van opwekking te richten aan de le den van R oelofarendaveen en Oude Wete ring in het belang van de goede zaak. Wij voldoen hieraan gaarne aangezien wij zoo zeer overtuigd zijn, dat het doel wat het fonds na-streeft zoo'n heerlijk werk der naastenliefde is. Wanneer dus het bestuur een beroep op u allen komt doen geeft dan met blijdschap dit kleine offertje. Ge doet er een goed werk mede. Degenen die nog geen lid zijn melden zich nog heden bij het bestuur aan. R. K. Kiesvereeniping. Gisteravond ver giaderde de R. K. Kies vereeniging in de Pancratiuszaal. Slechts een 15-tal leden woonden deze vergadering bij. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Hierna bracht namens de kaeoommissie raport uit onder applaus werd vastgesteld. Uit dit ver slag bleek, dat het aanUl leden uit Nieuwe Wetering bedroeg 54 mannen en 35 vrou wen; het aantal leden te Roelofarendsveen bedroeg 393 mannen en 306 vrouwen. Door den penningmeester werd rekening en ver antwoording gedaan. De ontvangsten be droegen f 248.70, de uitgaven f 246.98. alzoo een batig saldo van f 1.72. Dc beer Hölscher bacht namens de kascommissie rapport uit, waaruit bleek dat de boeken in orde waren bevonden, en van de noodige bescheiden voorzien. Vervolgens had plaats bestuurs verkiezing. Aftreden moeeten Mej. Versteeg en de heeren N. Bakker en O. Bontje. Mej. Versteeg verklaarde blijkens ingekomen schrijven niet meer voor een eendidatuur in aanmerking te willen komen. De heeren Bak ker en Bontje werden bij acclamatie herko- ben. In de plaats van Mej. Versteeg werd benoemd de heer G. Hölscher, die verklaar de zijn benoeming nog even in beraad te willen houden. Voorts werd mededeel ing ge daan van het rapport Barge en vaji het voor stel van den Bond van Bijkskieskringorga- nisatio*. De Voorz. gaf de voornaamste pun ten van het rapport en het voorstel van het hoofdbestuur weer. Besloten werd aan den afgevaardigde een vrij mandaat te ge ven, in verband met het moeilijke van de beide voorstellen. De heer van HarteveJd werd aangewezen als afgevaardigde voor de Cenrt. Kies vereeniging Alkemade tot na zien der rekening. Bij de rondvraag deelde de heer Hölscher mede, dat hij zijne be noeming in het belang van de goede zaak aannam, welke mededeeling met applaus werd begroet. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. VOORSCHOTEN. Sint-Nicolaas. Ook alhier is Sint- Nicolaas gearriveerd. Tot groot genoegen der jeugd deed Sint-Nicolaas een rond gang door het dorp in gezelschap van zijn zwarten knecht, rijdende met een wagen volgeladen met speelgoed. Zijn zwarte knecht deelde aan de kinderen pepernoten uit. De grijsaard trof het niet best, daar de wegen vol sneeuw lagen en vooral zwarte Piet kreeg van de grootere jeugd nogal eens oen sneeuwbal te genieten, wat hem wel eens hoos maakte. 0, die jeugdl WASSENAAR. Overreden. Alhier is nabij Oud-Was senaar overreden een 22-jarig jong- mensch uit Scheveningen, alhier werk zaam, door oen auto, die wilde uitwijken voor een vrachtauto en toen met den 22- jarigen fietsrijder in botsing kwam. Het slachtoffer werd de ruggegraat gebroken en was onmiddellijk dood. De Costuums van ST. NIC0LAA3 en zijn KNECHT zijn in alle r rijzen te huur bij FPATO OUDE SINGEL 14 tnH l \Sf Te|ef 889f Lelden Vroegtijdig bestellen is zeer gewenseht. 10059 VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente was op Don derdag 29 November j.L, des voormiddags 11 uur, in openbare zitting bijeen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Nijs- sen. De notulen worden onveranderd vast gesteld. Ged. Staten berichten, dat zij de aan vulling der begrooting 1923 goedkeuren. (Hiermede is dus de geldleening ad. f17.500, in verband met den gasaanleg, goedgekeurd). Een tweetal bloembollenliedrijven wen- schen doortrekking van den clectrischen kabel van den Schravendamschen Weg tot Looslerweg, ter hoogto van het perceel van de firma P. v. Reizen en Zn. B. en W. hebben met de directie der Leidscho Lichtfabrieken geconfereerd en nu blijkt, dat, wil men dio perceelen van electrisch lich en kracht voorzien, noodig is, dat men van Piet-Gijzenbrug tot Sol daatje een hoogspanningskabel legt en van af cafó „Eigenzcrrg" tot do buurt vlak bij het perceel van de firma P. v. Reizen en Zn, een laagspannirigskabel. Bovendien moet aan Soldaatje een transformator ge plaatst worden. Het een en ander zal de gemeente f 6600 kosten. B. en W. zeggen, dat wij alles in het werk moeten stellen om do groote bedrij ven hier te houden en naar hier te trekken. Electrificatie van dat gedeelte van den Loosterweg, is een moderne eisch. Een drie_ tal bedrijven en eenige gezinnen, zijn hier mede gebaat. Nog meerdere bewoners en bedrijven aan den Loosterweg zullen, zoo noodig, van licht en kracht voorzien wor den, door doortrekking van den laagspan- ningskabel. B. en W. stellen dus voor tot electrificatie van dat gedeelte van den weg, over to gaan en do kosten uit den gewonen dienst 1923 te putten. Daartoe wordt z. h. 8. besloten. Wijziging Schoolgeldverordening. Do Voorzitter licht toe, dat voorheen alge meen als maatstaf voor schoolgeld werd genomen, het belastbaar inkomen, door de Rijksinkomstenbelasting vastgesteld. Door wijziging van de L. O.-W. 1922 moet zulks nu volgens het zuiver inkomen geschieden. JVij deden dit laatste al. Bovendien werd REUS F0T0HANDEL 10054 9 BREESTRAAT 79, Tel. 1851 nog een kinderaftrek toegepast. B. en W. wenschen do heffing te wijzigen. Wij laten hier de oude en nieuwe heffing volgen. Klasse 1, oude heffing, hij een zuiver inkomen van f 900f 1299 bedroeg het schoolgeld voor het gewone onderwijs f 0.80 per kwartaal; nieuwe heffing f0.65 per kwartaal hij een zuiver inkomen van f 1000—f 1399. Klasse 2 bij een zuiver ink. van f 1300 1599 oude heffing f 1.35 per kw.; nieuwe heffing bij een zuiver inkomen van f 1400 f 1599 f 1.10 per kwartaal. Klasse 3 hij een zuiver ink. van f 1600 f 1899 oude heffing f 2.p. kw.; nieuwe heffing f 1.70; Klasse 4 bij een zuiver ink. van f 1900 f 2199 oude heffing f 2.60 p. kw.; nieuwe heffing f 2.20; Klasse 5 bij een zuiver ink, van f 2200 f 2499 oude heffing p. kw. f 3.50; nieuwe heffing f3. Klasse 6 bij een zuiver ink. van f 2500 f 2999 oude heffing p. kw. f 4.35; nieuwe heffing f 3.80; Klasse 7 bij een zuiver ink. van f 3000 f 3499 oude heffing p. kw f 5.nieuwe heffing f 4.40; Klasse 8 bij een zuiver ink. van f 3500— f 3999 oude heffing -p. kw. f 5.75; nieuwe heffing f5. Klasse 9 bij oen zuivr ink. van f4000 en daarboven oude heffing f6.50; nieuwe beffing f 5.70. De kinderaftrek was in de oude veror dening als volgt geformuleerd: „Indien meer dan één leerling uit hetzelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoekt, wordt het schoolgeld voor den tweeden leerling met 20, voor den derden met 40, voor den vierden met 60 en voor den vijfden met 80 ten 100 verminderd en is voor de volgende leerlingen geen school geld verschuldigd. Dit komt nu te verval len en in plaats daarvan moet gelezen worden: „Is voor meer dan 4 leerlingen geen schoolgeld verschuldigd". De lagere inkomens en groote gezinnen worden dus zooveel mogelijk ontzien. Wordt conform het voorstel van B. en W. z. b. s. besloten Bij de rondvraag verzoekt do Voorz. den Raadsleden hun aandacht aan 't werkloos heidsvraagstuk te schenken. De heer Roozen klaagt er over, dat do kinderen zoo dikwijls van school vrijaf hebben. Wij betalen cr toch Voor? De Voorz. antwoordt zich tot het schoolbe stuur of commissie van toezicht te wen den. Do heer Wit tem an verzoekt de Raads stukken met memorie van toelichting, voor de vergadering thuisgezunden lo krijgen. Zal, zoo mogelijk, geschieden. Hierna sluiting. Besmettelijke ziekten Het laatste ge val van typhus is in deze gemeente gepas seerd. WOERDEN. R. K. Volksbond. Do Afd. van dei R. K. Volksbond houdt Zondag a.s. haar jaar vergadering. De sneeuw. De sneeuw was voor onzo jeugtl weer eens een mooie gelegenheid om zich weer eens dapper to weren, l'n de Voor straat was het al erg gevaarlijk. Iedere voorbijganger moest het ontgelden, doch ook de ruiten van bakker R. K«!ia«SK^alSjke Aankondiging OEMEfcMTELIJKE VlSCHVERKOQp- Aan den gemeentelijken vischwi^J Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG «1 voorzoovcr voorradig ook ZATERDAG. AVOND verkrijgbaar SCHOL k f 0.22—oj' —0.35; TARBOT k f 0.55; TONG k f Oji per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN j f O.05 per Kg. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeest<J Leiden, 30 November 1923. Katholieke fipenda NIEUWKOOP. Vrijdag: Praatavond in het Patronaatsgq bouw. 7 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Concert Toonkunst, Stadsgeho zaal, te 8 uur. Apotheek die tot en met Zondag Maandagmorgen eiken nacht en des Zoi dags geopend is: D, J. van Driesum. L Mare 76. Tel. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594/ De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Werkverschaffing. Door B. en W. r| in do volgend© maand worden aanbestel het dempen van slooten, het. maken van rb leeringen cn het opboogen der terreinen va „de Stocnkuilen." Naar vrij vernemen is in de bestekken op genomen de bepaling, dat zooveel mogeliil onze Woerdensche werkloozen moeten It werk gesteld worden. Een maatregegl die we, met het oog op de vele werkloozen. ii onze gemeente, zeer zeker toejuichen. Duivsche industrie. Door een Duibd industrieel worden pogingen aangewend cr te dezer plaatse zijn industrie te vestige, welke hij thans in het bezette geb'cd ui' oefent-. Ingezonden Sti-kkon (Buiten verantwoordelijkheid -..er Steun aan werkloozen. M. de R.! Met den winter deed ook de zorg en el lende intrede in de woning van onze werk loozen. Meer dan in den zomer is er noodig voor vuur en licht, voeding en kleeding. En was er in den zomer reeds een te kort, thans laat zich dat nog erger geweien; vooral de behoefte aan ondcrkleeding soms ook bovenkleeren is zeer groot. Het comité tot steun voor R. K. Werk loozen doet thans wederom een beroep op aller steun, de milde gc-*ers dankend voo ruime bijdragen, reeds geschonken, vasl vertrouwend, dat ook het verzoek om steun ook thans niet te vergeefs zal zijn. Giften in geld zoowel als in natura zijn welkom; de eerste worden gaarne in ontvangst genomen door den heer Vorst, Langegracht 78, terwijl zoowel giften in natura als geld kunnen bezorgd worden aan het Bondsgebouw, Steen schuur 15. U,. M. de R. dankend voor de verleend» plaatsruimte, teeken ik. Namens het Comité. W. VAN RESTEREN, Sccr. RECHTZAKEN Haar echtgencot gedood. Voor de Haagsche Rechtbank is, zooals gemeld, gisteren onder groote belangstel ling behandeld do zaak tegen mevr. C. A. T., weduwe van mr. A. G. van B., 62 jaar, zonder beroep te Voorburg, god., beschul digd dat zij, na daartoe met kalm berand 't voornemen te hebben opgevat, op da 23en Juni j.l. haar man van het leva» heeft beroofd door dezen met een dolkn» in de rechterborst te steken. Subs, was d» bekl. zware mishandeling, meer subs. g«- wone mishandeling, van haar cchtgenoo1 len laste gelegd door dezen met een dolk mes in de rechterborst te steken, ten ge volge waarvan de recblerloug, 't hart cn do lever werden verwond. Na een langdurig verhoor van beklaag de en getuigen eischt het O.M., -waarge nomen door Mr. Polman, 1 jaar mot al- trek van preventieve hechtenis. Al neemt Mr. P. den doodslag aan, toch wilde hij zeggen, dat er verschillende ver zachtende omstandigheden voor de zijn. Zoo denkt hij in de eerste plaats aan den toestand, waarin do l»ekl. verkeerde; doordat haar man omgang had met een andere vrouw en zij zich reeds jaren-k alleen en stil en zonder haar man le grie ven, dat leed droog. De straf kan daar om zeer clement zijn, al is oen voorwaar delijke veroordeeling hier niet op plaats. Z'n meisje verdronken. De rechtbank te 's-Hertogenbosch he«l gistermiddag den 21-jarigen kellner A. uit Eindhoven, dio zijn meisje, Allcgo»» van Helvoirt, in den Dommel had gewor pen, waardoor zij verdronk, en tegen wi i 12 jaar was geëischt, veroordeeld tot jaren gevangenisstraf. STAP3HIEIIWS Lezingen Ier Bevordering der Kennis het Katholicisme te Leiden. Gisteren hield Prof. J. P- Verbal* (Warmond) in het Universiteitsgebouw Leiden (Kloksleeg 23) zijn 4do voordflH over „Onfeilbaarheid en Dogma. lo. In een inleidend deel werd oen*

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2