Je Me teal" Tweede Blad De laatste derCzaren. Zaterdag 24 November 1923 Het Internationaal Eucharistisch Congres Namen, den idden Nor. 1023. Waarde Heer. Met veel genoegen verneem ik, dat het Komitoit der propaganda, waarvan gij de voorzitter zijt, in binnen- en buitenland een krachtige werking aanvangt om het Eucharistisch Congres van Amsterdam voor te bereiden. Ik bid God, dat Hij uwen arbeid zegen© en van mijnen kant zal ik alles doen, wat mogelijk is, om uw Komi toit te ondersteunen. Van harte zegen ik U en ai uwe mede- -werkers. Uw verkleefde in Xo, t TH. LUD, Bisschop van Namen, Voorzitter van het Bestendige Komiteit. Bovenstaand schrijven mocht onderge- teokende van den voorzitter der Interna tionale Eucharistische Congressen Z. D. H. Mgr. Th. Lud. Heylen, Bisschop van Na men ontvangen bij den meer onmiddel- lijken aanvang zijner werkzaamheden. Dooi' mijn kerkelijke overheid aange wezen om als bestuurslid, tevens voor zitter van het Pers- en Propagandacomité, do pers- en propaganda-actio voor het Internationaal Eucharistisch Congres te leiden, wend ik mij bemoedigd door bovenstaand schrijven met de vrijmoe digheid, welke het welslagen van mij eischt, lot Neerland's Katholieken, om allen uit te noodigen, ieder naar eigen kracht, mede te werken aan de voorberei ding van een gebeurtenis, welke een blij vende glorie moet worden voor ons land. Do hoofdstad des rijks wordt van 22 tot 27 Juli volgend jaar do wereldstad van katholiek belijden en aanbidden. Zag ons voorvaderlijk geloof in eerbiedig verlan gen steeds uit naar de stad der Pausen als naar een ver, door slechts enkelen te be treden midpunt van hopen en vertrou-wen, airaks komt de eeuwige stad tot ons in üen pauselijken legaat. De stille nederig- ;rid van het Amsterdamsche Ba gijnhof waar de traditie der mirakelvereerng, als lot een jong wonder werd van goloofs- dorkle onzer dagen, bracht ons do uitver kiezing van de heilige stede der hostie in le vlammen tot wereldstad der katholieke gemeenschap. Reeds in 1880 hadden Zijne Eminentie Kardinaal Dechamps C.s.s.R. en Mgr. Do Ségur Amsterdamwvillen doen wurdea ie plaats voor het eerste Internationale Eucharistische Congres. Destijds kon dit plan niet verwezenlijkt worden. Maar toen Z. D. H. Mgr. Heylen na hel Eerste Eucharistische Congres in Nederland aan -<en Heiligen Vader verslag deed van het geen hij in Neerland's hoofdstad had me degedeeld, toen drukte Pius XI zijn ver engen uit, dat de stad aan Amstel en IJ m 1924 de stad van het wereldcongres zou worden, daarbij geheel handelend over eenkomstig het eenparig gevoelen van het Comité Permanent. Deze onderscheiding, ons land te beurt gevallen, dat reeds, een zijner zonen tot <)et rood der kardinalen weer zag verhe ren, na een onderbreking van eeuwen, iezo nieuwe onderscheiding legt ons jroote verplichtingen op. Do zorg, om dit congres volkomen te doen slagen, raakt onze nationale eor. Wij zijn het als Nederlandsche katholieken aan ons zelf verplicht alles op do meest ge paste wijze in bet werk te stellen, ton einde liet aanstaand Internationaal Eucharis tisch Congres te doen worden uitstralings punt onzer lioogere éénheid. Reeds nu moeten alle krachten worden ingespannen ter voorbereiding, echter in nauwe samenwerking en onmiddellijk overleg met het Nederlandsche bestuur te Amsterdam aan hetwelk voor do dio- cesano aangelegenheden een gedelegeerde voor elk bisdom is toegevoegd ten einde FËU1LLETQN (Ilistoi ■iseli verhaal uit bet hedendaagsche Rusland), door Narrator. (Nadruk verboden). 15) HOOFDSTUK VII. De eerste botsing. De dagc-n die volgden op het gesprek, flat wij in ons vorig hoofdstuk mededeel- Ie, waren door Galitzin niet onbenut ge- aten. Reeds Dinsdagmiddag had hij met Pro- •opotof een langdurig onderhoud gehad, waarbij de politie-prefect uitvoerige me- ■iedeolingen had gedaan over de revolutio naire plannen der arbeiders, die volgens -rotopotóf meer en meer een concreten vorm aannamen. Wanneer niet spoedig krachtig opgetreden wordt, zoo luidde zijn advies, dan komen we to laat. De toestand dreigender dan men vermoedt. Toch had Protopotof ernstig bezwaar togen een onmiddellijk optreden, want de Kozakken waarover hij beschikte, ver bouwde liij maar zeer weinig. Alleen wanneer Galitzin hem tweo regi menten der Siberische troepen ter beschik king kon stellen, om dio zoo noodig als re serve te gebruiken, diirfdo hij tot den aan val over te gaan. i Hierover moesUm no7 uitvoerige besore eenheid te bekomon in veelzijdige werk zaamheid. Verschillende personen van naam heb ben mij reeds hun bereidwilligheid te ken nen gegeven, om in te beleggen inleidende vergaderingen, die op sommige plaatsen al in voorbereiding zijn, de belangstelling te wekken voor een gebeurtenis, als welke ons huidig geslacht niet een tweeden keer binnen de landsgrenzen zal mogen begroe ten. Hier kan een Eucharistische organi satie, ginds de K. S. A., elders „Geloof en Wetenschapop een andere plaats een katholieke kunstkring, die Gods Geheime nis door kunstenaarsvermogen doet eeren, zoodanigo bijeenkomsten voorbereiden, overeenkomstig plaatselijke omstandighe den. Door ons land moet de huiver gaan der ontroering hij de overweging waartoe het is verkoren. Een gevierd kunstenaar van internatio nale vermaardheid, Jan Töorop, stelde zijn talent in dienst van dit congres, om met zijn tcekenstift het doel te verheerlijken. Een onzer bekendo edelsmeden heeft alreo en congres-insigne ontworpen, dat ik mijn medebestuurderen nog moet voorleggen. Het bedevaartsprentje van Jacob Corne- lisz van Oostzaan uit 1518 doet wederodi dienst om in de verschillende talen Gods zegen af te smeeken over het gelukken van menschelijk pogen. In grooto oplagen zullen binnenkort deze prentje3 verkrijg baar worden gesteld ter algemeen© ver spreiding. En in buitenlandsch dagl^ad en tijdschrift wordt een perscampagne voor bereid, die de belangstelling van heel een wereld wil vestigen op het lage- land aan zee. Wij moesten van ons doen spreken, niet om ons zelf maar om het doel. De wereld moet weten, dat Nederland zich voorbe reidt waardig de hoogwaardigheidsbeklee- ders onzer Moederkerk en de geloovigen van verre en dichtbij te verwelkomen. Dank zij een Amsterdamsch katholiek, dien ons huisvestingscomité bereid vond, slaat de huizinge al gereed om den Kardi naal-legaat te ontvangen. De aartsbis schop van Chicago waar het congres in 1926 zal plaats grijpen nam reeds maatregelen, om met oen gezelschap van circa duizend Amerikanen naar Amster dam to komen. In Frankrijk, 20 dezer komt daar te Parijs het comité permanent bijeen om nadere voorzieningen te treffen is do belangstelling groeiende. Onmid dellijk toen de datum bekend werd, kwa men vandaar alreeds aanvragen voor bet bespreken van honderden logies. Zoo moet het ook elders gaan. In Rome, Weenen, Parijs, Boedapest, Berlijn, Londen, Ma drid, New-York en elders mocht ik krach- ton tot samenwerking vinden. Zeker de valuta zal een groot beletsel aijn voor vele landen. Maar toch moet Ne derland spreken in den vreemde. Er daar om willen wij tor gelegenheid van dit con gres aan- den buitenlander loeren verstaan de cultureole waarde van kotholièk Ne derland in de latere eeuwen, doch vooral in dezen tijd. Onder redactie van enkele -daaiion_ i>^An.on_ om werk worden saamgesteld, dat in beknop- ten, bondigen vorm, in vier of vijf moderne talen geschreven, door de voorlichting onzer allervoornaamste krachten, voor landgenoot en vreemdeling zal samenvat ten de betcekenis van het katholieke Hol land. Ik hoop binnen niet te langen tijd nadere mededeelingen te kunnen doen over dit werk, dat zich geheel zal groe- peeren rondom den Christus Eucharisti- cus. Zoo is ons bestuur, sedert zijn benoe ming vóór enkele weken, zijn arbeid be gonnen en rekent nu op aller daadwerke lijke hulp. Do katholieke dagbladpers stel de er een eer in de eerste te zijn onder hen, dio mij bij mijn taak steun verleende. Het bestuur der Vereoniging van Direc teuren van R.-K. dagbladen, had de voor komendheid een bestuursvergadering voor mij te beleggen om over steun en samen werking te beraden en in den geest van hulpvaardige medewerking deed het een oproep aan zijn leden, waarvan ik met vertrouwen het resultaat tegemoet zie. Onmiddellijk daarop zegde het bestuur van de Ned. R.-K. Journalistenvereeniging eveneens zijn medewerking toe. Dit voorbeeld zal ons bestuur is er zeker van door heel het land worden nagevolgd. De R.-K. Werkgevers vereoni ging in 't bisdom Haarlem is al een ge bedsactie begonnen. Zoo zal, zoo moet er komen een breed opleven, een eendrach- kingen plaats hebben, zoodat er eenige weken verliepen, alvorens aan Protopo- tof's verlangen kon worden voldaan. Intusschen hadden de revolutionairen tegen Woensdag 7 Maart een meeting aangekondigd als een protest tegen de nieuwe rantsoeneeringsmiddelen van den minister van Landbouw, Rittig. De Siberische regimenten waren nog niet aangekomen, maar toch was Galitzin vast besloten om deze demonstratie niet alleen te voorkomen, maar ook moest hier het preventieve geweldsmiddel gebezigd worden, dat de revolutionairen van hun verder pogen zou afschrikken. Het Petersburgsche garnizoen bestond op dat oogenblik uit acht reserve batal jons infanterie, vijf soluien kozakken, en verder behalve een groot aantal politie mannen, 600 gendarmen. Na eenige bezwaren was Protopotof voor het plan gewonnen. Het was hekend, dat de demonstranten na do meeting zoudo demonstreer en langs het departement van Landbouw, zoodat zij langs het hoofdgebouw moesten van de Geheime Politie. Men kwam nu overeen, dat men in dit gebouw 200 man politie zou verschuilen met mitrailleurs, die, wanneer de demon stranten zouden arriveeren, onverwachts de mitrailleurs op de menigte zouden rich ten. Bei do mannen verwachtten van dit mid del zulko resultaten, dat zij meenden, dat na deze slachting de revolutionaire lief hebberij wel aanzienlijk bekoeld zoude zijn. De meeting slaagde o_? buitengewone tig samengaan yan. velerlei krachtc-n naar eenzelfde doel. Mogen gebed en daad beide v a n a 11 e n bier helpen. LEONARDUS VAN DEN BROEKE. UIT DE PERS PRAE3ES KGOLEN FORMATEUR. De Maasbode schrijft: Door de nevelen, welke om de formatie van e»en nieuw Kabinet hangen drong een klein lichtstraaltje: do voorzitter dei Tweede Kamer, dr. Kooien, heeft zich be reid verklaard te pogen voor bet crisis probleem een oplossing te vinden. Zijn naam is de laatste dagen herhaaldelijk in Verband met een eventueel© opdracht tot Kabinetsformatie genoemd; ongetwijfeld is hij wel een der eerst-geroepenen om te trachten het schip van staat weer vlot te krijgen. Het omzichtig en tegelijk door tastend beleid, dat zijn presidium ken merkte, schijnt een waarborg voor wel slagen. Men behoeft er niet aan te twijfelen, of dr. Kooien zal vóór alles do oplossing zoe ken in do richting van en Kabinet uit de rechterzijde. Zoo er in dit opzicht iets kan worden ondernomen, hij zal het niet nalaten. Maar zal het zelfs hem mogen geluk ken? Nog steeds zijn het de anti-rovolutio- nairo broeders, die door hun starre vast houdendheid aan het eenmaal ingenomen standpunt de gewenschte afwikkeling der crisis remmen. Zij willen tot eiken prijs, in do tien Katholieke tegenstemmers woordbrekers zien; en toch gelooven we. dat zij zich daarin vergissen- en zij oven- goed als de tien slachtoffers zijn van een „afschuwelijk misverstand". Het valt toeli op, hoe telkens wanneer een der Katholieke iegemtemmerp hier of daar 't woord voert, over 't bedoelde ac- coord wordt geschokschouderd. Wij kun nen daaruit slechts concludeeren, dat het met die afspraak dus onmogelijk zoo per fect in ordo kan zijn geweest als men van anti-revolutionairen kant voorstelt. Wij bedoelen geenszins, dat men zich daar niet volkomen te goeder trouw op het „ac- coord" zou beroepenen ook gelooven we vastelijk in de stelligheid, waarmee men van Regeringszijde het contract gesloten waande. Maar of men wederzijds elkan der volkomen begrepen heeft, schijnt min stens genomen twijfelachtig. Wij zien hier alweer het overleg-ap- paraat haperen. Het zou te betreuren zijn, wanneer om trent een en ander niet wat meer licht werd ontstoken, zeedat het ook den anti revolutionairen ken duidelijk worden, hoezeer ze de dupe zijn van een misver stand. Niet hei minst om huns zelfs wille, ten goede houden^ ?en gevolge van de „défauts de leurs qualités" zijn zij thans bezig hun eigen ruiten in to werpen. Mocht de nieuwe formateur er vóór alles in slagen, op dit stuk verkeerd he grijpen uit den weg te ruimen' SCHUNNIG EN DUYS. 'Observator schrijft- „A?n het Zoek licht" in De Nieuwe Loidsche Courant: ,In Het Volk vond ik gisteren het vol- gendo berichtje: Door de politio te Wijkeroog is een liedjeszanger aangehouden die beleedi- gingen uitte aan het aires van minister Golijn. Wij behoeven Colijn niet in be scherming to nemen, maar 't was inder daad schunnig, vooral voor het publiek, dat het moest aanhooren. Als Het Volk dit zegt behoeft men niet te twijfelen of 't is wel heel schunnig ge weest. Maar ik zou toch willen vragen: wie is hier de meest schuldige? Als het Soc. Dem. orgaan Minister Co- lijn op de meest schandelijke wijze be stookt, zóó zelfs dat Troelstra zich daar voor in de Kamer bleek te schamen, en als Duys van mannen als Colijn spreekt als van bandieten, is het dan te verwon deren, dat anderen, minder beschaafd en minder ontwikkeld, zich nog wat schunni ger uitlaten. wijze, doordat het aantal demonstranten in de de tienduizenden beliep. Nauwelijks waren eenige duizenden op het plein of plotseling ratelden de machi negeweren en voordat men goed en wel wist wat er gebeurd was, zag men tien, twintig, dertig menschen tegelijk gillende voorovervallen, door do moordende kogels der mitrailleurs getroffen. Een panische schrik, zoo vertelde een ooggetuige, beving de menigte. Alen wilde vluchten, maar do opduwende menigte van achteren, maakte dit onmogelijk. En opnieuw klonk do doodenroffel en andermaal vielen eenige tientallen /slacht offers in do rijen der demonstranten. Toen was het of plotseling die menigte door een razernij werd getroffen. Gillend en schreeuwend vloog men vooruit, de vuurspuwende monsters tegemoet. Enkele agenten stelden oen mitrailleur ,op voor den ingang van het bureau, maar voor het monster was geplaatst, warende agenten door do menigte gegrepen. En terwijl eenige honderden hun woede koelden op deze slachtoffers, stormden andere honderden het bureau in, vielen op de mitraiileursbediende manschappen aan, die door de menigte werden vertrapt en vermorzeld. Een half uur later stoncl het politiege- ibouw in vlammen en brandde schoon uit, met alles en qllen dio er in waren. Van de 239 politiebeambten die in het gebouw waren, bracht geen mensch het leven er af, en de lijken, die niet ver brand waren, had men zoo verminkt, dat van oen herkenning later geen sprake meer was. Maar terwijl duizenden manschen. bier Wat de man deed zal inderdaad schun nig zijn geweest. Maar ik weet niet hoe te kwalificoeren do houding van een orgaan, dat eerst de hartstochten opwekt en prikkelt, en zich dan als liet vuurtje gaat branden, met een vies gezicht terug trekt. Dat vind ikmaar laat ieder zelf maar invullen. BIMHEHLAMP NED. R.-K. VOLKSBOND. Buitengewone algermeeno vergadering. Do buitengewone algemeen© vergade ring^ van den Centralen Raad van den R.-K. Volksbond, te houden op Maandag 10 December 1923, des morgens elf uur, in den Huize „Padua", Rechte Rottekade 63, te Rotterdam, heeft do volgende agenda: Bespreking jaarverslag 1923. Behande ling en vaststelling der begrooting voor 1924. Voorstellen van liet Centraal-Bestuur: Go. De Centrale Raad besluite tot aan sluiting van onzen Bond bij de ééne cen trale voor do R.-K. Arbeidersbeweging („R.-K. Verbond van den Arbeid in Ne derland"), en besluite tevens tot opheffing van het lidmaatschap van de „Federatie van R.-K. Volks- en "Werkliedenbonden in Nederland". (Deze Federatie wordt in bedoeld Verbond opgelost.) Dit voorstel gaat vooraf van mededee- liij.gen cn bespreking van bedoeld op te richten Verhond. (Dit punt is strikt huishoudelijk.) 7o. De Centrale Raad machtige het Centraal-Bestuur tot oprichting eener KI ©in vee-Centrale". Voorstel der afdeeling Rotterdam. 8o. Do afdeeling Rotterdam stelt voor „elke drie maanden doen de afdeelingen opgaaf van hun ledental aan het Centraal Bestuur, waarnaar dan ook de contribu tie-afdracht zal worden geregeld." Toelichting: Wegens het geweldig leden- verlies, dat verschillende afdeelingen lij- den door het bedanken voor het lidmaat schap der vak vereoniging. is het voor vele Bbndsafdeeïingen ondoenlijk voor een ge heel jaar het ledental vast te stellen en daarna, te contribueeren. Prae-advies: Het Centraal-Bestuur ver onderstelt, dat de afdeelingen do meening van deze wel voldoende kennen, en der halve .weton, dat het voor de aanneming van dit voorstel weinig gevoelt. Niettegen staande dat, is het bereid de regeling, als door Rotterdam voorgesteld, te aanvaar den, mits do volgende bepalingen daarbij worden vastgesteld: Acht dagen na ieder kwartaal moeten do afdeelingen uit eigen beweging het ledental "opgeven. Wordt dit niet gedaan, dan wordt geen verandering in de laatste opgaaf aangebracht. Het Centraal-Bestuur ontvangt do be- -BSffigMlj, wanncerjiot„datjiggdi^voor-_ controleoren. E' ijkt uit do rekening en verantwoor ding, welke de afdeelingen overeenkom stig Art. 11 van het Reglement van den Centralen Raad moeten indienen, dat zij van meerdere leden contributie ontv'ngen dan zij aan het Centraal-Bestuur afdroe gen, dan zal er een navordering plaats hebben. Dient een afdeeling deze rekening en verantwoording niet in, dan moet be taald worden, voor het geheele jaar over het ledental, bij het eerste kwartaal op gegeven, en heeft er derhalve ook, zoo noodig. navordering plaats. Wordt het voorstel aanvaard, dan moet dienovereenkomstig in Art. 17 van het Reglement van den Centralen Raad wijzi ging worden aangebracht. 9o. Bede van den Zeereerw. Geestpl. Adviseur, Rector J. O. Jansen; onderwerp „Niet van brood alléén." bezig waren, was een andere groep van duizenden doorgetrokken naar het nabij gelegen minis ter io van Landbouw. Een poging om aan de van woede krankzinnige menigte do toegang te belet ten was ijdel, men bestormde het minis terie, sleepte minister Rittig naar buiten on verbrandde hem levend in den tuin van zijn departement. Het fraaie deparlomentsgebouw werd hierna in brand gestoken en brandde tot den grond toe af. Eerst toen scheen do woede van de me nigte te bedaren en doordat geen nieuwe politio of militaire troepen optraden ging do menigte langzamerhand uiteen. Het Petersburger blad „Rjsts" deelde mede, dat dien middag ruim 400 men schen hun leven er bij gelaten had den. Dit bloedig drama had in alle kringen der Petersburgsche bevolking een geweldi gen indruk gemaakt. In de kringen der arbeiders was men geschrokken van de talrijke slachtoffer, die deze eerste hotsing tusschen het volk en do autocratische regeerders, had ge vergd. Do geweldige slachting hij de revolutie poging in 1905, was niet zoo bloedig ge weest als dit eene straatgevecht en men zag daarin, dat do huidige machthebbers besloten waren om met niets ontziende geweldmiddelen elke poging tot verzet te smoren. M$ar in do kringen der regeering zelf, was do -ontgoocheling, zoo mogelijk, nog grooter geweest. Men had gezien, hoe sterk het verzet i kernel op weelde-ar lakeien er. uitcaven of ceni verzwaring van daarop reedn go- heven rechten. Als voorbeelden worden genoemd: cham pagne, wijn, auto's en motorrijwielen (niet» voor dienstgebruik), plezierjachten, heb voor eigen gebruik beschikbaar hebben' van twee of meer woningen, luxo naardcu en rijtuigen, enz. koorts is bij adr. do vraag gerozen if het met wenschelijk is, evenals in het bui tenland geschied is, een coupon-belasting m te voeren, waarin wellicht do bestaan- do dividend-belasting zou kunnen opgaan. Het wil adr. voorkomen-, dat uit belas ting of zwaarder belasting van de genoem de en soortgelijke zaken nog een aanzien lijke versterking der schatkist zou zijn ld putten. SPORT VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht. 1^a,,een bondag van rust komen weer zes elftallen binnen de lijnen. En onder die zes is voor het eerst Sittard, dat in Valkenburg moet dcbutceren tegen de Valken. Wij ge looven dat deze den Sittarders wel te slim af zullen zijn. Caesar ra Constantia krijgen bciJe Ihuis bezoek van tweo stevige ploegen. De Maas- tnehtenaren zien we dan ook winnen in Beek en do jongens van Chévremont, dio met tweo mooie overwinningen bovenaan staan, in Venlo. In de tweede klasse I is slechts een en kele wedstrijd vastgesteld te Montfoort, ter wijl in de afd. L. weer drie wedstrijden cp Let programma staan. Wilholmus staat nog steeds ongeslagen bovenaan. En zulks on danks het feit, dat alle bladen, die wij heb ben nagezien, Wilhelmus jl. hebben laten verliezen van S. M. C. Zelfs het Officieel Orgaan, do Sport-Illus!ratio hééft Ihdï- mus een 20 nederlaag in Warmond toebe dacht, inplaats van een overwinning. Do oorzaak van deze vergissing in allo gele dingen is waarschijnlijk welde foutieve uitslag in „de Maandagmorgen", die ock den Uitslag V. E. P.—Montfoort foutief had. Dit is natuurlijk geenszins bedoeld als een verwijt aan „de Mndmrg." Immers, wanneer anogeliik foutieve opgaven verstrekt worden wat hier o.i. het geval is. dan staat do re dactie er machtelocs tegenover. Hop echter do Sport-Ulustratie av. een dergelijken uit slag komt Wat do kansen voor morgen betreft achten we W ilhelmus weer favoriet, al zullen da Voorburgers aan de Schiedammers geen ge makkelijk werkje hebben. Hetzelfde is zulks het geval met Graaf Willem, dat naar Rotterdam moet. Donk tenslotte achten we wel in staat zich de Damiaten van het lijf te houden. Wedstrijdprcgramjua veer Zondag. Beek: CaesarR. K. AL W. Y. Venlo: ConstantiaChévremont. Valkenburg: ValkenburgSittard. Overgangsklasse A. Bergen op Zoom: McvoR, K. T. B. V. Overgangsklasse B. Nijmegen: NoviomagumKeizer Karei, 's Bosch: Geel Zwart's-Bosch. Overgangsklasse C. Borne: NeoTJlffc. Overgangsklasse D. Utrecht: P. V. C.—D. H. L. Heemstede: H. B. C.E. M. M. AmsterdamWilskrachtLimyfo. Tweede KI a a s e I. Montfoort: MontfoortBo Fair. Tw e e d Klasje L. Gouda: DenkDamiaten. Rotterdam: CelerGraaf Willem II 2. Voorburg: WilhelmusExcelsior. leefde onder het volle, hoe groot en bloed dorstig do haat "syas en wat nu voorgeval len was hacl die haat ongetwijfeld ver sterkt. Bovendien do overwinning was aan do menigte gebleven, zij was enkele uren héér en meester geweest van Petersburg, want eenmaal losgebroken in haar toom- looze haat, had niemand het durven wa gen, haar te keeren. Wel was Protopotof, die zelf niet in het huis der geheime politio was geweest, naar de kozakken-kazerne gesneld om de zen ter assistentie op te roepen, maar do manschappen hadden eenparig geweigerd hieraan te voldoen. Zelfs de commandant der kozakken had hem verklaard, dat hij niet het recht had, het leven zijner manschappen in do waagschaal te stellen, om oen van haat waanzinnige menigte te kalmeewn, nu do autoriteiten door oen tactloos en onmens schelijk optreden, zelf dat geweld hadden uitgelokt. Trouwens, die meening werd ronduit in Petersburg uilgesproken, ook door tal van menschen, dio geen droppel revolutionair bloed in hun lichaam hadden, en zoo sterk leefde dezo opvatting onder de bevolking, dat ook conservatieve Russische bladen openlijk de Regeering aanvielen. ÏotH vervolgd.) Weeldebelasting. Een adres. Dcpr de Federatie tier Diocesane R. K. Volks- en Werkliedenbonden is naar do „Volkskrat)b" meldt een request gezondien aan do regeering, waarin in verband met tie voorgenomen belasting verhooging van tliee en naar verluidt ook van koffie, wordt ongemerkt dat naar adr. meenin gen, alvorens wordt gedacht over verhoo ging der lasten vooral drukken op 't groo to gezin, er eten belasting moet zijn be- DIOC. HAARL. BOND. Overzicht. Als we beden ons wekelijksoh overzicht beginnen, dan willen we nog even over de wedstrijden van Zondag aanvullen, wat nog niet was gepubliceerd ten aanzien van do eerste klas B. De club uit Heemskerk heeft onze verwachtingen niet teleurgesteld en met 30 gewonnen van Beverwijk II. De Haar- lemsche Zwaluwen moesten ook in H. B. O. hun meerdei*e erkennen, zooals wel ver moed wérd. Dat zij echter den wedstrijd

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 17