ten vinden, die bereid is" bij nacht en on tij naar het Lageland te gaan. De heer van Schie oordeelt de keuring ook te duur. Een keurgeld van f5. moest het maximum zijn. Weth. Oudshoorn zegt, dat, zooals nu aan de bezwaren, reeds vroeger aange voerd, wordt tegemoetgekomen, geen be vrediging geeft. De heer van Stijn ziet nu wel, dat wij het niet meer ontzeilen kunnen en genood zaakt worden tegen wil en dank in, niet tegenstaande de heele raad er tegen is. Met de stean van den lieer van Schie tegen werd de overeenkomst goedgekeurd. Ingekomen is nog van do Commissie tot toezicht op het Lager Onderwijs de mede- deeling, dat do Raad nog heeft te voorzien in do vacature voor een lid dier commis sie, wat een dor ouders van de de Lagere School bezoekende leerlingen moet zijn. Met algemeeno stemmen werd hiervoor gekozen a© heer E. Wolslieimer. Hierna kwam do begroeting 1924 in be handeling. Het eerste punt, dat besproken word was do verhooging van de presentie gelden van den Raad, van f 160 op f 320 Do heer v. Schie is hier tegen uit een bezuinigings oogpunt. Weth. Oudshoom verdedig* het, z. i-, is, waai- in het algemeen belang gewerkt wordt, het niet noodig, dat men daarvoor financieele offers door verzuim heeft te brengen. Men behoeft er geen zaakje van te maken, doch Vergoeding voor tijdverlies is toch geoorloofd. Het zijn gemiddeld 12 vergaderingen per jaar, dus ongeveer f3 per keer, als men de commissie-vergaderin gen en wat er bijkomt, buiten rekening houdt. De heer v. Stijn vraagt, waarom, heer Oudshoorn daar niet eerder mee ge komen is, doch nu hij wethouder is. De heer Haverkort juicht het voorstel op billijkheidsgronden toe. De vergoeding van f 1.60 ongeveer, kan men toch bezwaarlijk billijk noemen. Al waren het enkel de openbare Raadsvergaderingen dan is dit voorstel nog niet buitensporig en als men altijd tekort heeft gehad is dit geen reden zulks te bestendigen. De heer Oudshoorn snapt het verhand niet wat er tusschen dit voorstel en zijn wethoudersschap bestaan kan. Voor hem persoonlijk is het geen levenskwestie, doch overwegingen van billijkheid hebben er hem toegebracht. Bij stemming staakten de stemmen; vóór waren de heeren Oudshoom, Haver kort en Molhuizen, tegen de heeren Heijl, v. Schie en v. Stijn; het voorstel wordt aangehouden. De heer Heijl zag gaarna evenals elders de salarissen der ambtenaren 10 c'o ver laagd. Weth. Oudshoorn is hier tegen. Hij zou er eerder voor zijn een ambtenaar minder te nemen. Het meer werk doen- is dan al verlaging en tevens flinke bezuiniging. Door verschillende leden wordt noga! critiek op de ambtenaren uitgeoefend, en naar voren gebracht, dat het "Warmond's publiek er over klaagt. Weth. Oudshoorn zou den secretaris gelegenheid willen geven zich hier te ver dedigen, waarop deze verklaarde zich als chef over het gesprokene zeer beleedigdte gevoelen, vooral om den toon, waarop deze kwestie besproken wordt. De heer v. Stijn wilde, als hij in deze te hard geweest ware, wat hij te veel gezegd zou hebben, wel intrekken, onder aanbie ding van zijn excuus, wat de secretaris aanvaardde. De beer Oudshoorn wilde nog meer vrij heid brengen, door een gelegenheid te ma ken, dat vanuit het politiebureau direct naar den uitgang kon gegaan worden, zonder de Secretarie te passeeren, en liet personeel dan niet werd afgeleid, wat B. en W. in orde zullen brengen. Tevens werd goedgekeurd in overleg met den Secretaris tot personeelsvermin dering over te gaan, doch, dit op voorstel van den heer Molhuizen, den post alleen' voor dit jaar te handhaven. De heer Molhuizen zou ook in overwe ging willen geven, voor den goeden gang van zaken, oen tweede telefoontoestel bij den Secretaris te plaatsen, wat een gere gelder werken geven kon. Aangedrongen werd nog, in het huis houdelijke zoo zuinig mogelijk te zijn. Een voorstel van den heer Haverkort om wijziging te brengen in den nacht wachtdienst, mede in verhand met het voornemen om een tweeden gemeente werkman aan te stellen. Dit punt werd aangehouden voor de geheime zitting. Ook het punt: „Burgerwacht" werd naar die zitting verwezen. De Huurcoanmissio zal onder zeer zui nig beheer voorloopig nog blijven voort bestaan, getoetst aan de ervaringen elders Over „de Overhaal" waren klachten, dat bij ijs niet altijd tijdig een slop werd ge hakt, waarover toezicht zal plaats vinden Ben post werkloosheidsbestrijding acht te de Voorz. niet te hoog, gezien hetgeen er vorig jaar aan uitgegeven, is. De heer Haverkort is liet c-r mee eens eri zou ook meer willen uittrekken. D lieer Heijl vraagt, waaraan dat cigen- lijlc moet besteed worden. Do heer Oudshoorn zegt, dat er wel pro ductief werk te doen valt, en wat noodig is zal dan ook gedaan worden. De Voorz. zegt, dat als f 4000 uitgetrok ken wordt er niet met 3YatVo H. O. zal kun nen worden volstaan. De heer Haverkort meent, dat da belas ting hier laag geweest is omdat men ten achter was, doch de werk loosen kunnen Biet aan hun lot worden overgelaten. Besloten werd deze post op f3500 te brengen en de werkzaamheden als vorig jaar weer mot de betrokken Commissie uit den Volksbond, die reeds benoemd is, to regelen. Met do aangebrachte wijzigingen werd daarop de begrooting vasl ges leid. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Stijn ftaar het bordje: „Bijleveldtslaan", dat ipoochg zal keme>n es naa** de hinderlijke rollaag bij Leevfiet, wat de Voorz. met den eigenaar in orde zal brengen. De heer v. Schie wil een hord geplaatst zien aan de Zijl, met verbod tot zwem men op een afstand van de huizen, als be paald in do verordening B. en W. zeggen hieraan tc zullen vol doen. Hierna gaat de Raad in geheime zitting VOORHOUT. Uitvoering. Zondag en Maandag e.k. geven Jozef gezellen en Patronaats jongens oen uitvoering. Do "eerste avond zal te vens benut worden, om officieel afscheid te nemen van prof. v. d. Burg, hun gewe zen leider. Geen lid van het Patronaat of Jozef gezellen, mag Zondag ontbreken, want zeer veel hebben zij aan prof. v. d. Burg te danken. Menig uur heeft de prof. voor de jongens opgeofferd, menig woord tot hun gesproken. Toont nu Gezellen- en Patronaats jongens, den dank, welken gij prof. v. d. Burg verschuldigd zijt, door Zondag te komen. De prof. wil nog eens zoo gaarno met u spreken. En do ouders'' Zouden die niet komen? Ja, ook zij' zullen komen, want ook zij waardeeren de vele en groote offers, door prof. v. d. Burg, in het belang der jongens gebracht. Do zaal is dus*' Zondag te klein. Afgesproken. ZEGWAARD. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad op Dinsdag avond. Allen aanwezig. De notulen werden geheel onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter stelt den Raad er van in kennis, dat prof. Visser over eenige weken do beloofde voordracht zal houden over de waterleiding. Een 5-tal plannen zijn samengesteld. Een schrijven van den Rijksontvanger wordt voorgelezen, waarin hij het lange wachten van de belastingbe talers aan hen zelf verwijt, omdat de be lasting zoo onregelmatig wordt voldaan; dat naar aanleiding van een geuite klacht door den heer v. Stralen. Een missive van Ged. Staten betreffende salarisrege ling' van B. en W., Secr. enz., waarin om wordt gezegd, dat wanneer in een gemeen te het aantal inwoners boven een zekere aantal is gekomen, de salarissen auto matisch worden verhoogd zonder de be treffende raden der gemeenten daarin te kennen. Dezo stukken worden voor kennisge ving aangenomen. De heer Duivenbodo zegt gehoord te hebben, dat het hooger beroep, door B. en W. ingesteld, aangaande het schorsingsbe sluit van zijn lidmaatschap van den Raad, niet is aanvaard. De Voorz. beaamt zulks cn feest de be treffende mededeeling voor. De heer Noordam: De verwachte kousen De Voorz.: Men kaai het noemen zooals men wil. B. en W. hebben in deze gedaan wat zij doen moesten. Do beer Duivenbodo wenscht voor do behandeling der begrooting op deze kwes- tio terug te komen. Subsidie Oranjevereeniging. In de vorige vergadering is liet voor stel' van Noord am om f 200 subsidie te verleenen noch aangenomen noch verwor pen, omdat de stemmen staakten* De heer Harens was toen afwezig. De heer Harens kan' niet mot het voor stel van B. cn W. (om f 100 te geven) noch met het. voorstel van den heer Noor- dam meegaan. Aan de Oranjovereen., die do oorzaak is, dat er een mallemolen, harddraverijen enz. zijn geweest, kan hij geen stc-un verleenen. Spr. merkt op, dat wanneer het kinderfeesten betroffen, hij altijd z'n stem er voor had gegeven. Hij had Lever gezien, dat was voorgesteld om do f200 to geven aan de armen of werk- loozen voor steenkolen en brood. Hieraan zal spr. "direct meewerken. De heer Noordam zegt dat het hier een eere-zaak geldt, want het vorig jaar is er geld voor uitgetrokken. Nu zijn hat do schoolkinderen die tenslotte mot de uit getrokken post zijn gaan strijken. De ge meente behoort het tekort to helpen dok ken. De Voorz.: De manier van feestvieren heeft ook niet altijd mijn goedkeuring, doch het is moeilijk om alles binnen te enge perken te houden. Het voorstcl-Noordnm wordt verwor pen. Vóór do heeren'Noordam, Van Stra len en Vollebregt. Voorstel van B. en V/. om f 100 subsi die te geven. De beer Duivenbodo kan zich er mede vereenigen, dat f 100 aan de Oranjevcreén als zoodanig wordt verleend. Niet echter mag aan „Hippos" van deze f 100 iets worden toegestaan. Spr. wenscht een schriftelijk© verklaring van do Oranje- vereen. dienaangaande. Het doel van „Hippos" is geheel anders dan dat der Oranjevercen. Eerstgenoemde beoogt wiijst te maken cn het gaat niet aan oan in hun risico tegemoet (o komen door be lastinggelden. Na meerdere discussies wodt hc-t voor st 1 van. B. cn W. om zonder bepalingen f 100 te verkenen, aangenomen; tegen do heeren Harens, Smits en Duivenbode. Beëediging Ontvanger. De heer M. Rijnders legt in handen des Voorzitters do vereischte eeden af en dankt voor het in hem ges tel do vertrouwen hetwelk hij niet hoopt te zullen beschamen Subsidio „Pro Patria". Do Vo-orz. zegt, -dat iiij do commissie van toezicht gevraagd heeft naar haar oor deel in deze. Hieruit blijkt dat zij de gym nasiischo lessen cenigo malen tol groote tevredenheid heeft bijgewoond cn de lei ding bij den heer A. P. v. d. Meer in goede handen berust. Do comm. adviseert dan ook tot subsidie. Het voorstel wordt aangenomen. Tegen dc lieer Harens. Beslissing inzake schade-vergoeding aan dc eigenaren van de grasbermen cn boo- men langs den Molen- en den Voorkoek- scheai weg. De heer Noordam is tegen elk bedrag dat wordt voor-geteld vocv schadevergoe ding. De eigenaren moesten heel blij zijn, dat de weg verbeterd wordt. Do Voorz. deelt mede, dat de taxatie is geschied volgens het kadaster. Spr. leest de verklaring voor van de verschillende eigenaren, dat zij accoord zullen gaan met. hetgeen door do drie deskundigen wordt voorgesteld. Verschillende eigenaren wil den niets hebben, anderen evenwel wilden iets ontvangen. Do eersten hebben toen gezegd: indien de laatst en schadevergoe ding ontvangen, wenschen ook wij niet overgeslagen te worden. Kot verheugt spr ovenwei dat de drie deskundigen tot over eenstemming zijn gekomen. Nu is de vraag: „Wil de Raad in principe beslui ten tot vergoeding over te gaan?". Spr. had graag gewild, dat in de najaarsver gadering der Prov. Staten deze wegkwes- tï'3 reeds 'besproken had kunnen worden, doch eenige ingezetenen hebben dat door Iran vasthouden aan vergoeding verhin derd. De hoofdingenieur heeft verklaard, dat door Ged. Staten vermoedelijk geen bezwaar zal gemaakt worden tegen do ge taxeerde vergoeding voor de boeman. Voor do overname hebben eigenaren evenwel het recht de hoornen te rooien. Het is hu wachten op Zegwaard, daar in Pijnacker en Delft de zaak reeds in orde is. Op een vraag van den heer Noordam, hou het te Pijnacker- gegaan is, antwoordt de Voorz. dat de wegen daar eigendom zijn van de polders. Spr. is van meaning dat de Raad in principe moet besluiten tot schadevergoeding. Wanneer wij met 1/10 van do kosten voor de bestrating (naar wij meenen bedragen de kosten c.a. f 90.000) er af kunnen komen, moet die gelegenheid niet worden verzuimd. De heer v. Stralen zou graag zien dat do eigenaars geen vergoeding eiscliten, maar do Voorz. antwoordt, dat Ged. Staten daartoe niet zou gauw zullen overgaan. De heer Duivenbodo zegt, dat er wel eens meer over boo men gesproken is. Dan werd er gezegd: op grond van dat en dat artikel moeten zo worden opgeruimd. Kan nu hetze!fdo niet geschieden? De Voorz. antwoordt, dat Ged. Staten do hoornen willen vergoeden. De heeren Duivenbodo on Noordaim noemen deze manier van koopen uitbui ten door de eigenaars. De Voorz. is hot er niet mee eens dat het een soort van uitbuilen betreft. Het is een groot verschil of men 10 M2. of 6000 M2. heeft af te staan. Het land is betaald geworden. Be grond heeft waarde. Het is in het belang van de gemeente, dat zij het voor niets afstonden, doch of men daar nu al aan vast houdt,, daar krijgt men den weg niet mee. Eet voorstel komt na deze besprekingen in stemming en wordt verworpen. De heer Vollebregt bleef buiten stemming. Het spijt den Voorz. geweldig dat er niet de een of andere oplossing is gevon den. Spr. hoopt, dat Ged. Staten de helft van do schadevergoeding zullen listalen. Het is van zeer groot belang dat de weg door de Provincie wordt overgenomen. Do gelegenheid om den weg to bestraten was schoon en is er een die nooit meer zal worden aangeboden. Spr. doelt vervolgens mede, dat de heer R. Visser een stuk wei-' land langs den Molenweg voor bouwgrond heeft verkocht of zal vorkoopsn. Midden door dat land wil hij een sloot aanleggen en met' de aarde daaruit gehaald, de sloot langs/den weg dempen. De gemeente moet hiervoor echter f 1200 geven. Voelt de Raad er iet-s voor? Allen zwijgen en op deze aanvraag wordt dus niet ingegaan. Ontslag P. Lammers, als wegwerker en lanta&rnonte 'oker. Voorstel dit to verleenen op 1 Jan. 1924 De heer Noordam; En als nachtwacht? De Voorz. beaamt zulks, doch dit ont slag is aan hem als hoofd der Politie. Goedgevonden wordt hem op de meest eervolle wijze te ontslaan op zijn verzoek. Do heer Noordam meent dat er niet voldoendo wordt gewaakt en do menschen slapen niet gerust. Hij hoopt, dat de burg. bij do nieuwe vacature daarmee rekening zal houden. Is het niet mogelijk met Zoe- ferinoer in deze samen te werken? Dat 2 nachtwak ere met h-r .-> en de wegen doorkruise peraven moet dan uitsluitend het nachtwaken wor den opgedragen en overdag enkele kleine diensten. Da nachtwachten werken thans 3/4 van den dag en moeten des nachts waken. Dit is niet in het belang van de gemeente. Do bewaking kan daardoor niet goed zijn en de dieven hebben de gelegen heid om in te breken. Spr. hoopt voorts, dat do nieuwe nachtwacht iemand uit de gemeente zijn zal en hoopt dat zijn be schouwing in overweging zal worden ge- n canon. Do Voorz. zegt, bij de begrooting op het gesprokene terug lo zullen komen. Beslisisng uitbreiding van het laagspun ningsnet langs den Zegwaardschen weg en Roggoveen. De Voorz. deelt mede, dat van Delft be richt is binnengekomen. Do levering van den stroom zal geschieden volgens de in 1917 gemaakte overeenkomst.. Indien nu wordt besloten zal de aanleg f 373 minder kosten wegens een geringe daling van de materiaal-kosten. Do heer Noordam wenscht meer zeker heid, ook omtrent do prijzen van den aan leg. Op diens verlangen oppert de Voorz. een voorstel nogmaals inlichtingen in te winnen. Dit voorstel wordt evenwel ver worpen. De Voorz. bepleit zeer de aanneming der voorstellen om tot electrificatie over to gaan. Hij wijst op den Voorweg, waar do mens oh en zeer in hun schik zijn, dat er licht is. Spr. wil ook gaarne den Zeg- waardschenwcg uit het donker helpen. Voorstel I: electrificatie van den Zeg waardschen weg vanaf den Hoorn tot de woning van Voskamp, wordt aangenomen. Tegen de heer Noordam. Voorstel 2: electrificatie vanaf den Hoorn tot de woning van J. Kneppers; wordt met 'algemeeno steanmen aangeno men. Voorstel 3: electrificatie vanaf de wo ning van J. Kneu nare tot die van O, Vol lebregt. Wordt aangenomen. Tegen de hoe ren v. Stralen, Noordam en Bui,venbode. Do Voorz. wenscht de gemeente geluk. De heer Duivenbodo brengt, in verband met het genomen besluit, do huurkoop- installateurs ter sprake, opdat vooral de arbeiderewoningen van licht kunnen wor den voorzien, zoodat niet, zooals op den Voorweg, slechts een klein gedeelte der bewoners van- het aan te brengen licht kan profitecrcn. Ook wil spr. hebben, dat de bepaling, om per jaar voor f 20 te ver branden, vervalt. Mocht deze door Delft niet kunnen worden opgeheven, dan ver zoekt hij aan B. en W. to doen wat Delft onmogelijk acht, opdat een ieder van het licht gebruik kan maken. Do Voorz. verzoekt den heer Duiven- bode, als deskundige, met hem "mede te gaan naar Delft om de zaak te bespreken. Do heer Duivenbode stemt hierin toe. De heer Splits verzoekt om zooveel mo gelijk w er li oden uit do gemeente aan de uitbreiding te werk te stollen. De Voorz. zegt, dat zulks aan den aan nemer verzocht zal worden. Geldleening schoolbouw. Besloten wordt een leaning te sluiten, groot f 26000, met een rente van ten hoog ste 54 on af te lossen in 40 jaar. Vaststelling begrooting, dienst 1924. De Voorz. vraagt of do Raad vorder wil gaan of do vergadering te schorsen tot morgenavond, om dan met nieuwen moed aan de behandeling der begrooting te be ginnen. Do heer Noordam zegt, met zekerheid te kunnen mededeelen, dat er algemeene beschouwingen zullen worden gehouden. Spr. stelt daarom voor den Raad dezen avond aan het woord to laten; dan kan morgenavond het antwoord daarop wor den gehoord, De Voorz. heeft hiertegen geen bezwaar Of B. en W. echter morgenavond hun ant woord klaar zullen hebben is een vraag. De heer Noordam merkt op,dat het hier slechts kinderspel is vergeleken bij groote steden. Do kwesties gaan hier niet zoo diep. De Voorz. antwoordt, dat de capaciteiten van do raadsleden niet mis zijn. De groote steden bezitten wethouders die geheel in de loopendo kwesties zitten. De heer Noordam vindt dat dit hier ook meest zijn. Do heeren Duivenbodo en Noordam hou den hierna hun algemeeno beschouwingen over' het beleid van B. en W., de verkie zingen, enz. Hierover echter een volgend maal. ZQETERWOUDE. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het vee is thans zoo goed als geweken. Op slechts een 5-tal stallen komt deze ziekte nog voor. Personalia. Tot volontair ter Secreta rie alhier is benoemd de beer J. H. M. Colla, uit Leiden. Dsphferitis. Bij een 4-jarig zoontje van .V. aan den Hoogo Rijndijk is dipli- fc-ritis geconstateerd. BepicBiïen. UIT DE RADSOWERELD. Radio-concerten. Öp Zondag 25 November geeft de N. S. F. concert. Ö.a. zal optreden het mannen koor „Apollo", dab onder leiding van haar directeur, oen heer Corns. Gales-loot, den be kenden directeur o. a. van „Orpheus" te Utrecht, een uitvoering geeft in hotel Sant bergen te Hilversum. Langs de telefoonlijn wordt de mannen- zang naar den N. S. F.-zender gevoerd cn daarna draadloos uitgezonden. Programma van het radio-concert, Dins dagavond 27 November 1923 van 810 uur uit te. zenden met den den telefoniezen- der PCUU (golflengte 1100 meter) met medewerking van „The Hague Jazz Boys. The Hague Jazz Boys Marach, (muziek W. P. Poppink); 2. Toto; 3. Fate; 4. Ho mesick; 5. My sweet Hortense; 6. O. jij Heine dwaasheid; 7. Oogie, Oogie, Wa-Waj 8. Toujours, toujours; 9. Blond rausz mein Madel sein; 10. Rose of the Rio Grande; 11. Nobody Lied; 12. Carnaval. Muzikale omroep van P. C. G. G. te Den Haag, golflengte 1070 Meter. Program ma voor Donderdag 29 November des nam. 8.30 uur: 1. Aria Samson (zang) Han del; 2. Novembre. (zang) Trenisct; 3. So nate (viool) Handel; 4. Eligi (zang, viool, piano) Massenet; 5. Uber Nacht, (zang) H. Wolff; G. Ruhe meine Seele. (zang) Richard Strausz; 7. Adagio (viool) Mozart; 8. Ave Maria, (zang, viool, piano) Percy K-ahn; 9. Romance, (viool) Caupagnolie10.^ Largo (zang, viool, piano) Handel; 11. Die Mai- nacht, (zang) J. Bralims; 12. Bef reit. (zang) Rich. Strausz. (Radio Expres). Het Belgische teleforciestation gaat officieel openen. Het station van de Soc. Beige Radio Elec- trique te Brussel bericht, dat de officieele opening van heb station heden (Zaterdag) zal plaats hebben te 11 uur voormiddags (11.20 A. T.). Golflengte is 410 meter. Het station gaat geregeld concerten .geven te 8.50 des avonds aanvangende. Voor proef zal deze week nog op eenige dagen worden gewerkt van 8.204.20 uur des namiddags. Locomotief op een ?e!nhuis. Gistermorgen had bij den overweg ïe Berkhoven een spoorwegongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is af gel o open. Een goederentrein reed met een flinken gang op een verkeerd spoor. Een oeinhuiswach ter, die zag, dat een ongeluk zeer waar schijnlijk het gevolg hiervan zou wezen, snelde zijn huisje uit en begon met een roode lantaarn te zwaaien. Hij kon echter niet voorkomen, dat de trein achtereen volgens een stootblok, een kolenhok on het seinhuisje omver reed. De stoker en de machinist hadden rictf in veiligheid weten te stellen, zoodat W geval zonder persoonlijke ongelukken J Lep. - Do schade is echter aanzienlijk. Een locomotief op hol! Gisternacht te ongeveer twee uur u het stalïonsemplacement Zeist een onder stoom staande locomotief uit eigen be weging aan hot rijden geraakt, tijden^ afwezigheid van den dienstdoenden nacht stoker P., die vermoedelijk do remmen van do locomotief niet voldoendo vastgezet. De machine liep op een. andere dito, welke eveneens onder stoom stond en duwde deze op. Gelukkig liepen de beide machines een dood spoor, waar zij een stootblok vernielden. De tweedo locomotief werd zwaar beschadigd, terwijl do weg overeen afstand van circa tien meter vernield werd Een halsstarrig oudje. To Stratum had door een deurwaarderj van 's Rijks belastingen een executoriale verkoop plaats bij een weduwe, wonende Aalsterweg, meldt het Eindh. Dagfal. Be- doeld vrouwtje waren indertijd eenige waarschuwingen van do belastingen gezonden, welke zij echter weigerde le be-, talen (oen zij later het bedrag .van de ver schuldigde belasting voldeed. Daar zij weigerachtig bleek dit bedrag, 40 cent, aan do fiscus te voldoen, werd zij daar voor in rechten aangesproken en toen daarop de deurwaarder zich aan hpar woning vervoegde ten einde de aangekon digde verkooping te houden, bleek de dour gesloten en moest de hulp der politie wor den ingeroepen, waarop de deur geopend werd en de verkooping kon doorgaan, ke toen dan ook gehouden werd. Naar een wonderdokter en een duivelbanner. De „Prov. G^id. en Nijmeegsche Crt.1' schrijft: Nijmegen herbergt een zeldzaam een waardig collega van den grooten won doener Otto Otto, een man, die zich als 0 zijn beroemden voorganger tot levenstaak J heeft gesteld do lijdende menschheid te staan en zijn buitengewone gaven benutten om uitkomst to brengen waar do geneeskunde faalt. Geen impresario verkondigt zijn derlijko capaciteiten, geen schreeuwende reclameplaten- met suggestieve koppen doen de gebrekkigen en kreupelen, de zieken lijdenden tot hem stroomen, neen, do meegsche wonderdokter werkt in stilte. In zijn bescheiden woning in de Kroon- straat ontvangt G. hen die vruchteloos - nezing zochten cn geneest hen door wonderbaarlijke kracht van zijn duim de gave des gebeds. Het gerucht van zijn bijzondere gene- zingen verspreidde zich alonrmo en kwan ook ter oore van een eerzame landbouwers famiLe te Ubbergen, waarvan de vtoim des huizes een een hevige kiespijn leed In gezelschap van haar man word dokter in zijn woning opgezocht, waar groote man zich gaarne bereid verklaard de kracht van zij-. div'm o» de patiënt! te beproeven De lijdster werd e.vn apart in do VJ genomen, de duim onder het prevelen van een geheel op haar blozende wangen g& legd en een wonder geschiedde, do pijn was weg. Eén minuut en het was gebeurd. Haar man, in de wolken over het onge hoorde feit, wilde den weldoener beloo- nen, die in zooverre het materieele aan lie ideëcle paarde, dat hij do betecpln? aaI de beleefdheid van den bezoeker overlie en met een rijksdaalder genoegen nam Na. nog afgesproken te hebben dat dc dok ter den volgenden dag een rad een stijven arm zou konr behandelen^ vertrok het gelukkige echtpaa. Den volgenden morgen was de w man reeds vroegtijdig present. Na een-I de kiespijn-patiënte de pijn was at gauw weer terug gekomen nog eens te hebben behandeld, werd per rijwiel de fa- milio bezocht. Ook hier eenzelfde vertooning en een to- delijke genezing a raison voor een riks. Maar de wonderbaarlijke man had nog meer noten op zijn zang. Onder gezellig kout naar buis peddelend openbaarde mi nog andere gaven. Hij kon ook in de-toe komst lezen, niet uit de kaarten of uit kot fiedik docli met behulp van een sleutel, een doodgewonen huissleutel. En zoo bij dat er boven de hofstede van den 1 iets onheilspellends hing, er was iets huis dat er niet wezen mocht. „Of lm «ai gevaar af mocht wenden?" Natuurlijk mocht dat. J „Nu" zei de dokter tot den goeflffi Ioovigo „dan moet jo driemaal op de zen sleutel blazen", waarop hij een sleutel uit den zak haalde. De boer deed wat van liem gevraag werd en toen zij thuis kwamen, begon at comcdie. Met den sleutel in de hand c de duivelbanner het geheel© huis klopte ou d© deuren, op de vensters, op meubels, ja zelfs op het varkenshok, tot pj ten laatst© bij den schoorsteeën Daar stak hij de hand in bet sclioo steengat, mompelde hocus pocus, eenige groteske gebaren.entoenv hij do somma van vijftien gulden en cents. Niet als belooning, doc.h om geesten uit de woning to houden, üp drag zou hij in drie termijnen terug»® Deze wonderdokter stond terecht het onbevoegd uitoefenen van do gei kunde. Beklaagde bekende. Hu was. g, overtuigd genezing te kunnen j waar ander© middelen 'faalden en gi J van de veronderstelling: als ik i goed doe, kan ik er geen kwaad mee. Het O.M. achtte het foit bewezen, b wel er geen geneesmiddelen ware brui kt en dus geen direct kwaad Tïij-11 dei''1 da bruikt en dus geen direct kwjuiu sticht, konden dergelijke Pïactl-^® stra worden toegestaan, weshalve e werd geëisclit van f 25 boete, su gen hechtenis. „nnmerkifl Do kantonrechter, die m a .fl nam, dat beklaagde nog v001" v00r in verband met zijn duivelbanner;] ]d rechtbank terecht moet staan, v n hem ten slotte tot f 20 subs. 20 dag»

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 10