UW. Limonades Toepassing Pensioenwet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de besturen van provinciën, ge meenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de minis ter van Financiën er de aandacht op heeft gevestigd, dat aan ambtenaren, vallende onder de Pensioenwet 1922, aanstellingen overeenkomstig die wet zijn uitgereikt, die niet zijn gedekt door een Koninklijk Be sluit of een besluit van een bevoegd gezag en welke op grond daarvan door den Pen sioenraad niet als geldig worden be schouwd. Aangezien namelijk aldus de circu laire art. 3 der Pensioenwet spreekt van een benoeiAing door het daartoe be voegde gezag, is een ambtenaar,aangesteld door een autoriteit, die het benoemings recht niet bezit en op wie dat recht niet door bedoeld gezag is of kon worden overgedragen, niet een ambtenaar in den zin-dier wet. Zoo zal b.v. een beambte bij een rijksopvoedingsgesticht, benoemd door den directeur van dat gesticht, met mach tiging van den minister van Justitie, geen ambtenaar zijn in den zin der Pensioen wet, indien niet dezo bewindsman bij Kon Besl. was gemachtigd zijn bevoegdheid tot aanstellen op dien directeur over te dra- - gen. De minister geeft gemelden besturen in overweging een onderzoek te doen instel len of gevallen als in de circulaire be doeld, zich hebben voorgedaan en zoo ja, te bevorderen, dat belanghebbenden in het bezit vrorden gesteld van een voor pen sioen geldigo aanstelling. Het Schoenenwetje. Is do invoer van schoenen inderdaad verminderd?* Verschenen is bet Voorloopig Verslag in zake het voorstel van wet van den heer Fleskens tot wijziging der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den in voer van schoenwerk. "VVenscliten verscheidene leden, voorstan ders van de thans in werking zijnde maat regelen tot beperking van den invoer van schoenwerk, den voorsteller hulde te bren gen voor diens initiatief, vele andere leden, onder wie zich zoowel voor- als tegen standers van de genoemde maatregelen be vonden, verklaarden niet te kunnen inzien, dat verlenging van den geldigheidsduur van de wet van 5 Mei 1923, welke deze maatregelen mogelijk maakt, slechts door een initiatief-voorstel bij de Staten-Gene- raal zou kunnen worden aanbangig ge maakt, Intusschen wezen verscheidene leden er op, dat bij d ebebandeling van dit voorstel naast de theoretische vraag, of do bescher mende maatregelen, als op grond van de meergenoemde wet van 5 Mei 1923 ten op zichte van de schoenindustrie zijn geno men, op zichzelf al of niet gewenscht zijn, de practische vraag naar voren komt, of, nu deze maatregelen eenmaal tot stand zijn gekomen, aan de Regeering de be voegdheid behoort te worden verleend, ze te bestendiffon. Deze leden waren van oor deel, dat de laatstbedoelde vraag ontken nend behoort te worden beantwoord. Zij stelden daarbij voorop, dat de wet van 5 Mei 1923 een uitzondering inhield op de economische politiek, welke tot dusver door Nederland werd gevolgd. De leden, hier aan het woord, meenden dat de voorsteller in de door hem in zijn toelichting gele verde beschouwingen niet heeft weten aan te toonen, dat de door de Regeering krach tens de wet van 5 Mei 1923 getroffen maatregelen inderdaad ten gevolge hebben gehad, dat de infoer van schoenwerk is verminderd en dat dientengevolge de werkloosheid is afgenomen. Zij gaven op grond daarvan als hun oordeel te kennen, dat de voorgestelde verlenging van den geldigheidsduur der genoemde wet als niet voldoende gemotiveerd behoort te worden afgewezen. Sommige leden vestigden er nog de aan dacht op, dat de daling van de schoen- prijzen er nog niet op wijst, dat de invoer- belemmering in bet geheel niet prijsver- hoogend heeft gewerkt. Intusschen werd opgemerkt, dat sinds kort een prijsstijging is ingetreden, waaruit do conclusie werd getrokken, dat de werking van do invoer- belemmering op dit punt niet zóó onschul dig is als de voorsteller in zijn toelich ting'wel wil doen gelooven. Verscheidene leden gaven als hun meening, dat de valuta-concurrentie thans niet meer van zoo groote heteekenis is, dat bestendiging van de destijds daartegen getroffen maatregelen gewenscht zou moeten worden geacht. Andere leden wezen er op, dat, gelijk bij do behandeling van het oorspronkelijke wetsontwerp reeds werd gevreesd, de handel den terugslag van de getroffen maatregelen ondervindt. Ook waren er leden, die verklaarden, dat zij als tegen elk voorstel van bescher menden aard ook tegen dit voorstel hun stem zouden uitbrengen, omdat zij meen den, dat elke daad, welke protectie in zich sluit, een stap verder afbrengt van den wereldvrede. Velo andere leden verklaarden aan het voorstel gaarno hun stem te zullen geven. De bedoeling van de getroffen maatregelen is, naar* zij opmerkten, samen to vatten als: verhooging van de productie. De tijd, gedurende welken deze maatregelen in wer king zijn geweest, is ook in verband met de zeer groote voorraden huitenlandsch schoenwerk te kort, dan dat daarvan een volledig succes zou kunnen worden verwacht. De schoenindustrie verkeert nog in den aanvang van haar herstel. Reorganisatie Rijkswaterstaat. Binnenkort zal een staatscommissie wor den ingesteld om te onderzoeken, of de or ganisatie van den Rijkswaterstaat in haar tegenwoordigen opzet kan bestendigd blij ven, en zoo neen, welke wijzigingen dan moeten worden aangebracht. Kiesreglement R.-K. Staatspartij. In de Maandagavond gehouden vergade ring van het R.-K. Kieskringhestuur te Amsterdam werden de voorstellen van het Bondsbestuur in zake het Alg. Kiesregle ment behandeld. Na amnele hosDrekingen werd een amendenTent-Steinmetz-Haaze- voet (beoogende, dat na de bespreking in het kringhestuur candidaalstelling zal moeten volgen in de kiesvereeniging) met 18 tegen 14 stemmen aangenomen. Hierdoor werden de voorstellen van het Bondsbestuur als verworpen beschouwd. Rente op C5-jarigen leeftijd. Men schrijft ons: Doordat er zoo heel veel menschen, die op 3 December 1919 65 jaar of ouder waren, een kostelooze rente van de Rijks verzekeringsbank hebben ontvangen, is vrij algemeen de meening verbreid, dat, als men 65 jaar wordt, ook nu nog steeds recht op rente ontstaat. Gedurig weer ko men er menschen aan den Raad van Ar beid met de inededeelifig, dat zij zoo en zooveel weken geleden 65 jaar geworden zijn, maar nog ,,niks van de rente hoor den." De oorzaak daarvan is dan altijd, dat dezulken óf geen rentekaart hadden óf zich niet krach*de vrijwillige ver zekering verzekerd hen. Wel konden ze tot nu too nog steens worden ingeschreven, maar ze moeten wachten op de Ouder domsrente evenveel weken na het bereiken van het 65ste jaar, als zij zich weken na 3 December 1921 hebben aangemeld. Die gelegenheid vervalt evenwel voor goed -en onherroepelijk op 3 December 1923, dus binnen een paar we ken .Daar er op deze verzekering veel geld door den Staat wordt toegelegd is het bij den benarden toestand van 's lands kas in hoogo mate onwaarschijnlijk, dat deze termijn nog eens zal verlengd worden. Iedereen, die op 3 December 1919 35 jaar was, maar nog geen 65 jaar, kan zich dus nog aanmelden. Men raadplege verder de advertentie in dit nummer of kome om inlichtingen hij de vertegenwoordigers, agenten-incasseer ders of hij den Raad van Arbeid zelve. Uit de textielnijverheid. Naar „Het Volk" verneemt, is gisteren op uitnoodiging van den heer Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid, een be spreking gehouden tusschen do partijen in het conflict in de textielindustrie. Het Roode Kruis. Levensmiddelen en goederen naar Duitschland. Men verzoekt ons mede te deelen: Het Hoofdbestuur van het Nederland- scho Roode Kruis is voornemens zoo spoe dig mogelijk treinen met levensmiddelen en goederen naar Duitschland te zenden. Voor dit doel heeft het Nederlandsche Roode Kruis een afzonderlijke Commissie benoemd, met den heer D. T. Ruijs, Direc teur der Rott. Lloyd te Rotterdam, gedele geerde van het Hoofdbestuur, als Voorzit ter en den heer S. J. Ghabot als Secreta ris. Het Secretariaat is gevestigd in het gebouw van het Roode Kruis, Princessegr. 27, Den Haag. De eerste trein, welke naar Berlijn ge dirigeerd zal worden, zal zoo spoedig mo gelijk afgezonden worden en mitsdien vraagt genoeand Hoofdbestuur hij deze aan alle Comité's, Vereenigingen enz., wel ke goederen iu natura inzamelen en naar Duitschland willen verzenden, zich met bovengenoemde Commissie in verbinding te stellen. Desgewenscht kunnen reeds da delijk goederen naar do loods „Suma'ra" der Rotterdamseho Lloyd, Lloydkade, Rot terdam, worden verzonden. Voor grootero zendingen, welke een of meer wagonladingen beslaan, kan met de Commissie eerst overleg gepleegd worden. Het is voorloopig nog niet mogelijk z.g. „Liebesgahenpaketten" met deze treinen te vervoeren. Geldzendingen worden op de gewone wijze hij het Hoofdbestuur van het Neder landscho Roode Kruis, Princessegrach t 27, Den Haag, ingewacht. De gewone audiënties yan de minis ters vn justitie en van financiën zullen deze week niet plaats hebben. &ERtCMIEaJ3tfS Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot kapelaan te Enschedé (H. Joseph) den weleerw. heer G. L. Vlie ger en tot kapelaan to Rijscnburg den weleerw. heer B. G. H. Warendorff. SPORT W1ELRIJDEN. Een Wir.ter-Wielerbaan in Amsterdam. Naar de „Tel." verneemt, zouden er op het oogenblik plannen in voorbereiding zijn cm reeds spoedig te komen tot den houw en exploitatie van een overdekte wielerbaan in Amsterdam. Wij vernemen, dat voor dit doel met goed succes reeds onderhandelingen gaande zouden zijn tot den aankoop van een der gebouwen van de voormalige" Oostergasfabriek aan de Linnaeusstraat, aldaar. Reeds deelde men mede, dat de haan in omtrek ca. 200 M. groot zal zijn, dus ongeveer van dezelfde grootte als do over dekte wielerbaan in Brussel. LUCHTVAART Nederlandsche vliegmachine in Frankrijk neergekomen. Het gisterenmorgen om 10 uur uit Parijs vertrokken Fokker-toestel H. moest wegens een scheuring in den cylinder te ruim 11 uur nabij Noyon een noodlanding maken. De bestuurder van der Hoep bleef het toestel meester en wist zonder ongevallen te lan den. De eenigeg 'passagier, de heer Corvey, hoofdredacteur van het Leven, uit Amster dam. bleef ongedeerd. Land- en Tuinbouw Veiling te Lisse op 20 dezer van plantgoed per H.L. onder directie van Holland's BloeinboUenkuis. Overal verkrijgbaar. 1256 LET OP HANDELSMERK R.H.W. E.V.T. La Reine 8.—; E.V.T. Geelo Prins f 22; E.V.T. Calypso 8.—; E.V.T. "Witte Due Max f 26; E.V.T. Chrysolora f 30; E.V.T. Lady Boreel 33; E.V.T. Witte Valk f 39; E.V.T. Witte Zwaan 24; E.V.T. Duchesse de Parma f 33; E.V.T. Rose Valk f 26; E.V.T. Ophir d'Or 26' E.V.T. La Belle Alliance f 24; E.V.T. Rose Grisdelin f 24; E.V.T. La Preeieuse f 27; D.T. Murillo f 20; Dw. Sophosino f 9. Dw. Sieraad v. Flora f 43; Dw. Wm. Cop land f 20. Kwaliteit: van minder goed tot middelmatig. RECHTzascEaa De „Vree\vijk"-zaken. De Rotterdamseho Rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de drie „Vrce- wijk"-zaken. Men herinnert zich, dat het O. M., waargenomen door mr. A. Rom- bach, tegen den ontslagen hoofdinspecteur van den Gemeentelijken Woningdienst, A. J. v. W., 1 jaar gevangenisstraf had ge- eischt en legen den ontslagen ingenieur van het Stadstimmerhuis, C. F., 6 maan den, omdat zij als ambtenaar giften had den aangenomen, wetende, dat dezo wer den aangeboden opdat zij in strijd met hun plicht in hun bediening iets zouden doen. Tegen den voormaligen directeur van Vreewijk, den steenfabrikant J. S., had 't O. M. wegens verduistering van bedragen van f49.591.80 en f23.387.70 ten nadeele van „Vreewijk", voorts wegens valschhoid in hoeken en balansen en wegens mede plichtigheid aan de omkooping van hoven- genoemde gemeente-ambtenaren, 2 jaar gevangenisstraf geëisclit. De rechtbank veroordeelde heden v. W. tot 7 maanden gevangenis met aftrek van preventieve hechtenis. F. lot 2 maanden gevangenis en S. fot drie jaar gevangenis met aftrek van preventieve hechtenis. Ingezonden Stukken [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het Leidsche Kruisvcrborul en het Tapverbod. Zeer Geachte Redactie. Gaarne zag ik, dat U het onderstaande zou plaatsen als antwoord op het ingezon den stuk van den heer Bisschop, voor komende in Uw blad van gisteravond. Het artikeltje van „Een Kruisverbonder" geeft mij geen aanleiding daarop in te gaan. Het is allerminst mijn bedoeling, om over de voor- of nadeelen van een tapverbod in het strijdperk te treden, doch ik zou den lieer Bisschop alleen dit willen zeggen: „Zoowel hier als elders heeft de practijk aangetoond, dat een tapverbod alleen suc ces kan hebben (daar gaat het toch om) als dit bij de wet, dus niet plaatselijk zou zijn geregeld en alleen dan nog, als de kroegen gesloten moeten zijn". Verbieden sterken drank te verkoopen, terwijl de kroegen open mogen zijn met sterken drank en glazen in die lokalen aanwezig, heeft prac- tisch geen nut. Integendeel, op de verboden uren wordt de borrel toch verkocht, maar veel sehielijker gedronken, omdat ieder oogenblik de politie kan binnenkomen. Ook is gebleken, dat, tijdens het tapverbod geld. er meer sterke drank bij de maat is gehaald dan toen de drankverkoop vrij was. Wijst dat er niet op, dat degene, die gewend was Zaterdags en Zondags een borrel to drin ken, dit tijdens het tapverbod toch deed, doch inplaats van in de kroeg.zijn borrel thuis gebruikte] Verder zal ik niet op de zaak ingaan geachte Redactie, omdat het Kruisverbond blijkbaar van meening is dat ik mij tegen dat verbod zou verklaren, iets waaraan ik niet zou denken. Met dank voor de plaatsing Hoogachtend U dw.dn. Leiden, 21 Nov. 1923. ESKENS Geachte Redactie. Verzoeke beleefd' een weinig ruimte in Uw veelgelezen blad. Door den voort-durenden regenval der laat ste weken zijn de verschillende straten van ons Leiden in een poel veranderd, ook de Voorstraat bij den Lage Rijndijk. Dit is deels do schuld van den geregelden regen val, grootendeels echter van do bestrating, die ons onwillekeurig doet denken aan vroeger dagen, aan straten en Btegen vol van kuilen van niet geringe diepte. Zou de mogelijkheid niet bestaan hierin verande ring te brengen] U dankend voor de verleende plaats ruimte 11i-il'H?'Ttpjlj;.'? Een abonné. STAPSMEÜIW3 „Ds Hanze". In do bovenzaal van „In den Vergulden Turk" hield de R.-K. Middeiistaudsver- eeniging „De Hanze" gisteravond een bui tengewone algemeene ledenvergadering ter behandeling van de statutenwijziging. Do Voorz. opende de bijeenkomst met den Chr. groet en een welkom aan de aan wezigen, vooral aan den heer H. Jansen, die een lezing zou houden over het Mid- denstandscrediet. De statutenwijziging werd na eenige bespreking als door het bestuur voorge steld aangenomen met uitzondering van art. 3, sub b. De volgende wijzigingen werden aange bracht: In art. 8 sub 1 te schrappen „of een ge mengde verkeering aangaan"; sub 3 de laatste alinea te doen vervallen; ATt. 11 sub 4 te lezen: De door de "alge meene vergadering gekozen bestuursleden verdeelen onderling de functiën; sub. 5 te lezen: De door de algemeene vergadering gekozen leden treden om de drie jaren, volgens een door het bestuur op te maken rooster, af. Voorzitter, secretaris en pen ningmeester zijn steeds, andere loden slechts éénmaal herkiesbaar. Art. 12 te lezen: Het bestuur wordt bij gestaan door een Geestelijken Adviseur, te benoemen door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Do G. A. wordt tot alle vergaderingen zoowol van het bestuur als van de leden uitgenoodigd. Alle besluiten worden hem medegedeeld Acht hij eenig besluit in strijd met de Katholieke beginselen, dan zal hij zich te gen de uitvoering daarvan verzetten. Bij blijvend meeningsverschil heeft bet bestuur beroep op den Bondsadviseur en in laatste instantie op den Bisschop van Haarlem, aan wiens beslissing de vereeni- ging en haar bestuur zich onderwerpen. Hangende dit beroep is de uitspraak yan den G. A. van kracht. De Geestelijke Advi seur draagt geenerlei verantwoording voor 't financieel beheer. Hierna verkreeg do heer H. Jansen het woord, die in zijn inleiding zeide, dat het onderwerp, waarover hij zou spreken, al zoo goed als doodgepraat is. Spr. zegt feitelijk niet anders te kunnen doen dan herhalen, hetgeen de heer Perquin bij zijn uiteenzetting heeft medegedeeld. Spr. be toogt dan, dat het middenstandscrediet een speciaal crediet is en hij beroept zich op dr. Max de Vries, die, diverse banken beschrijvend,. doet uitkomen, dat in tijden van hoog conjunctuur de zaken door de belanghebbenden, nooit becritiseerd wer den en in slechte tijden als nu hoort men niets dan verwijten. Hij betoogt verder, dat de midden- standsbank niet is opgericht als een bra- vour-stuk maar als een noodzakelijke schakel tusschen den middenstander die geld noodig heeft en hem, die geld uitzet, Spr. weidt dan in den breede uit over do catastrophe der banken in Utrecht en den Bosch en hij zegt, dat het voor de Delft- scho Hanzebank ook beter geweest ware op den fatalen 16en Juni te sluiten. Sinds dien is steeds stille critiek, stille tegen werking uitgeoefend, die erger is dan openbare. Steeds werden er te veel sloo- pers en to weinig opbouwers gevonden. Doch ondanks dat- alles ging de Hanze bank haar gang en door liet maar steeds opvragen van geld keerde zij in 5 maan den tijd meer dan 81 millioen gulden, uit, zonder dat een enkel bedrijf te gronde is gericht. Spr. wijst er dan op, boe alles wordt uitgespeeld om de Bank verdacht te ma ken, hoo de pers, de liberale en nog erger do Roomsche pers zelf slechte en eenzij dige voorlichting geeft. Hij wijst in dit verhand op de vergadering in Delft. Daar werd besloten geen communiqué van het besprokene aan de pers te verstrekken. En ziet, er kwam in de couranten een ver slag, waarvan de strekking juist anders was dan liet bespokene. Een verweer van den heer Perquin is tot heden nog niet opgenomen. Tenslotto wijst spr. erop dat er toch wel maatregelen genomen worden om een goeden gang van zaken te waarborgen, getuigo do verkoop van verschillende ge bouwen en zulks tegen een waarde als te gen welke zij op de balans stonden. Mot een opwekking tot allen, om voor het oogenblik critiek te bewaren tot betere tijden, besluit spr. zijn enthousiaste rede. Do heer B. v. Noort vroeg hierna boe het stond met do reorganisatie-commis sie, waarvan men niets hoort. De heer Jansen zegt, dat deze stil maai' krachtig werkt. Do heer Westerman betoogde, dat er wel degelijk door hem reeds in 1918 cri tiek is uitgeoefend op bet beleid van de Hanzebank, doch dat daarop geen acht is geslagen. Do heer Jansen zegt, dat hij in het algemeen gesproken heeft en dat er in dien tijd ook van den kant van het bankwezen wel te optimistisch is geleefd. Hierna deed dé Voorz. verschillende mededeelingen. Als dubbeltallen voor de aftredendo leden van de plaatselijke com missie van den Raad van Toezicht op do Hanzebank, worden naast do heeren Per quin, Slijnman, Bergers, v. Deeno cn Simonis candidaat gesteld de heeren Tobé, Kohschulte, Verberg, N. A. v. Zijp en v. d. Heijden. Voor do verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel utelt do heer Stijnman zich weer beschikbaar, de beer Creijghton niet. De Voorz. brengt een woord van warmen dank aan den beer Greyghton voor hetgeen hij als lid van de K. v. K. heeft gedaan. Van do heeren P. do Jong en W. v. d. Laan was nog geen bericht ingekomen of zij een herverkiezing wenschten. Een der leden vroeg, of het nu geen tijd was om do stad gelegenheid te geven ten koste van de omgeving een lid uit do slad SiHMtElïlljke Aankondiging VJEMEaWTELIJKE VISCHVERK001V Aan den gemeentelijken VischwinU Vischmarkt 18 (Tejef. 1325) is Donderda, verkrijgbaar SCHELVISCH a f oay f 0.47, SCHOL a 0.28, KABELJAUW7 f 0,44, TARBOT n £0.65, TONG a f 1, per pond en INMAAK- en VOLLE H ARItja a f 0.0414 per etuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Leiden, 21 November 1923. Katholieke Agenda LEIDEN. Maandag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Lourdesfilm, Stadsgekoor, zaal, Foyer, te 8 uur. Woensdag. 3de Conferentie van Pater Hen, drichs, St. Petruskerk, te 8.15 uur. Zondag. Tooneelgezelschap „Futura", Zoj merzorg, te 8 uur. HOOGMADE. Donderdag en Zondag. Uitvoering HannoJ nie, bij C. Hillebrand. NIEUWKOOP. Vrijdag. Praatavond, Patronaatsgebouw,'te 7.30 uur. VOORSCHOTEN. Woensdag. „Volkstuinen", Vergadering, B, K. Verenigingsgebouw, te 7.30 uur, Zondag 25 Nov. Feestvergadering voor do leden van den R.-K. Volksbond, dej avonds te 7.30 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Vrijdag. „Bouwmeester Solness", Leidsek Schouwburg, te 8 uur. Telegrafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den mor» gen van 21 Nov. 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.74.0 Akureyri. I Laagste Barometerst.: 743.5 Wisbv. Verwachting tot den avond-van 22 Nov.! Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste-I lijke wind, meest zwaar bewolkt of be- trokken, wellicht nog eenige regen, zelfde) temperatuur. meer af te vaardigen. De Voorz. achtte dit niet gewenscht, temeer daar door de zittende leden do tuinbouw- en de bollen streek zoo goed vertegenwoordigd was. Na stemming werd de heer H. Simonis candidaat gesteld in de vacature-Creygh- ton. Bij de rondvraag betoogde een der aan wezigen de wenschelijkheid, can tocli iets te doen tegen al die speelgoed-verkooperij in winkels, die zulks niet belmoren te doen Do winkeliers benadeelen daardoor ande ren van bun stand. De Voorz. antwoordde hierop dat door de gecombineerde besturen der Midden slandsbonden aan de betrokken winkelier» een verzoek in deze richting was gezon den, om zulks in den vervolge niet meer 19 doen. Na liet dankwoord van den Voorz. volg de sluiting met den Chr. groei. Uitvoering St. Josephs-Gezellen. Deze week geeft de St. Joseph-Gezellen- Vereeniging weer verschillende malen een genoeglijken avond aan wie het gebouw be zoeken. Vier tooneeïavonden, waarvan de eerste Zondag-, de tweede gisteren plaats had, de derde morgen- en de laatste as, Zondagavond gegeven wordt, gevep weer ruimschoots gelegenheid kennis te maken of kennismaking te hernieuwen met de to> rieelclub Adolf Kolping, die steeds iets bij zonders weet te geven en alle bezoekers tveet te bevredigen. Du avond werd ook gisteren geopend mei eenige muzieknummertjes van de .B.-K. Muziekvereeniging „Perosi" onder bekwame leiding van haar directeur, den heer Jac. Kroon. Hierna sprak de vice-praeses, kapelaan Kemperman, het openingswoord na bei uitspreken van den Gezellengroet. Spr. heette allen bijzonder hartelijk welkom, ge* zeilen, ouders en aller vrienden en kennis- sen. ZijnEerw. uitte den wensch, dat deze avond mocht wezen geheel in den geest van Adolf Kolping, den priester, die de Duitscbfl jongelingschap jarenlang heeft geleid over eenkomstig zijp lief spreuk: godsdienstig heid, arbeidzaamheid, vroolijkheid en eens gezindheid. Vooral spoorde spr. aan tot be trachting der eerste en laatste deugd. Gods dienstigheid cn eensgezindheid toch moctcl op den voorgrond staan, dan komen arbeid zaamheid en vroolijkheid vanzelf. Na het zingen van het Gezellenliech voor het verdere gedeelte van den avon het woord aan de tooneelafdeeling. Opge voerd werd als hoofdnummer ..Napoleon} Horloge", kluchtspel in 3 bedrijven doet Jan Verhoeven. Toen wij voor den aanvang van het sp zoo eens een kijkje namen achter de scner- men, hoorden we, dat de verwachting niet zoo hoog gespannen waren, omdat tijd van voorbereiding en instudecring kort was geweest. Waren we dus niet zoo optimistisch g stomd, het bleek alras,dat er toch gj* reden voor zwartkijkerij was, want het s liep vlot van stapel, waaraan de ,,0°® Bart Stoppels een zeer groot aandeel den. Mcdo door het goede kap werk van heer Kouwenberg viel het spel van. slimmen, nictigen Bart buitengewoon g in den smaak. De andere spelers sloten zich hierij komen aan en het zij tot lof van cn zegd, er waren geen hiaten, alles liep van stapel, een bewijs dat de heer als regisseur ook in korten tijd bijz goed zijn jongens weet te leiden.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2