Tweede Blad De laatste der Czaren. Vrijdag 16 Nov. 1923 Uit de textielnijverheid. Uitbetalingop Christelijke! feestdagen. Tusschen de vereeniging van R.-K. werk gevers in de textielnijverheid en de ar- Ijeidcrsorganisaties bestond verschil van meening over de uitbetaling van de Chris telijke feestdagen. De werkgevers wensch- ten de loonen op die dagen alleen uit te betalen aan gehuwden en kostwinners. Een arbitragecommissie werd ingesteld om uit te maken, of de loonen ook aan niet- kostwinners toekomen. In die commissie had voor de werkgevers mr. Kortenhorst, voor do arbeidersorganisaties de heer J. van Rijzewijk en als onpartijdig voorzit ter het Kamerlid mr. Rutgers zitting. Bij meerderheid van stemmen heeft de com missie uitgemaakt, dat alleen aan gehuw den en kostwinners de uitbetaling dient te geschieden. De regeling gold voor het jaar 1923. De postcheque- en girodienst. -Het personeel. Volgens de „Telegr." zou eerstdaags de heer A. P. T. Duijnstee. inspecteur der posterijen te Maastricht, tot directeur van den postchèque- en girodienst worden benoemd. Een groot aantal schrijvers van de pos terijen cn telegrafie, aan wie met ingang van 1 Januari a.s. ontslag was aangezegd wegens overcompleet, is, naar hetzelfde blad verneemt, aangezocht, voorloopig op tijdelijken voet werkzaam te worden ge steld aan de centrale giro-directie te 's-Gravenliage. Onlsiag van burgercorveeërs. 5 0 0 man. Blijkens een kennisgeving van den Minister van Oorlog bestaat het plan om met ingang van 1 Febr. 1924 uit bezuini- gingsovemegingen plm. 500 tijdelijke, met werkzaamheden in de kazernes enz. be laste, burger werklieden te ontslaan.Hoewel de mogelijkheid bestaat, dat sommigen van hen in dienst kunnen blijven, wordt den putoriteiten van het leger verzocht, nu reeds aan alle tijdelijke werklieden als in den aanhef dezer kennisgeving bedoeld, schriftelijk den dienst op te zeggen tegen 1 Februari 1924. Prov. Waterstaat van Zuid-Holland. - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben benoemd tot bouwkundige bij den Provincialen Waterstaat den heer J. M. van Driel le Voorburg. Deze treedt met ingang van dien datum op als hoofd van het bureau van den Provincialen Water staat ter vervanging van wijlen den heer J. Schelling. De wethouders-salarissen te Zaandam. In de vergadering van den gemeente raad van gisteravond zijn do wethouders pensioenen opnieuw in bespreking geko men. Een voorstel van don heer Pelt (v.-b.) om deze pensioenen geheel te laten verval len, was in de vorig vergadering verwor pen. Het communistische lid de heer Bol- hoevo deed daarop het voorstel, do wet houders op gelijken voet als de ambtena ren te pensioneeren, dus na 7 jaar in functie te zijn geweest en het pensioen in gaande op den leeftijd van 65 jaar. Het pensioenbedrag zou dan zijn 80 pCt. van de genoten wedde, verhoogd met 2 pCt. voor elk jaar, dat de betrokken wethouder langer dan 7 jaar in funciie zal zijn ge weest. Dit voorstel, waarvoor ook de leden stem den, die in het geheel gecü pensioenen voor do wethouders wenschlcn, werd met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. De heer Pelt, die een voorstel had ge daan, een fonds to stichten, waaruit de wethouderspensioenen zouden worden be taald, vond dit nu niet meer noodig en trok zijn voorstel in. FSUILLETOW (Historisch verhaal uit het hedendaagsche Rusland), door Narrator. - (Nadruk verboden). 14) j,.-^aar tegen welken prijs Alexandra? -k zie nog die duizend-koppige ongewa pende menigte voor het winterpaleis, die toet anders vroegen dan om mij een ver zoekschrift aan te bieden. Bat een zuivere revolutionaire strek king had, viel de Czaritsa in. He Czaar deed alsof hij die onmerking toet hoorde. .TT. ®-a'^ ik l°ei1 dat verzoek maar inge willigd, zoo ging hij voort, dan waren «ie menschen kalm uiteengegaan. Maar «plaats daarvan zond Protopotof een es- ïadron cavalerie op hen af, dio zonder waarschuwing op de menigte vuurde en in n ai "ur tijd bijna 200 dooden velde. Alexandra, nog dikwijls in mijn slaap, no u die verwrongen gezichten, hoor ik «at vrocselijk gillen van dio menigte. Wilt go wel gclooven Alexandra, dat ik soms easch, dat ik een van dio demonstranten as geweest, liever dan hun moordenaar, «owii *aalste ^00rd perste de Czaar met *>-• tran°11 in zijn oogen terug. - Zoolaas, Nicolaas, riep de Czaritsa goU in de politiek dan nooit als een man gedragen? 's ,Ilet dan mannelijk om door een toacht van militairen op een engewa- De wethoudersvarkiezing le Zaandijk. De gemeenteraad van Zaandijk kwam gisteren weer bijeen tot liet benoemen van een wethouder, daar de heer Bakker (S. D.) kennis had gegeven zijn benoeming niet to aanvaarden. Na twee vrije stem mingen, waarbij geen volstrekte meer derheid werd verkregen, volgde een her stemming tusschen de heeren Witbaard (arbeiderskiesver.) en Obertop (burger lijk). Ook dezo slemming leverde geen resultaat op, zoodat het lot moest beslis sen. Dientengevolge werd de heer Wit baard benoemd, die echter bedankte. Ten elott9 werd de heer Obertop met twee stemmen tegen vier blanco benoemd; doch hij wenschte zijn benoeming in beraad te houden. De belasting fo Amsterdam. In do gistermiddag gehouden zitting van den Amsterdamschon gemeenteraad heeft do wethouder'van financiën, de heer Wibaut, in zijn begroolingsrede medege deeld, dat als de nooduitkeering van do regeering voor 1924 niet wordt verkregen, de gemeente Amsterdam als het niet an ders kan de inkomstenbelasting zal moe ten verhoogen. Prof. dr. J. J. A. J. Frantzcn. t Gisternacht is te Utrecht overleden prof. dr. J. J. A. J. Frantzen, oud-hooglceraar in de faculteit der letteren cn wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit aldaar. Misverstand. Het „Vad." schrijft: De berichten omtrent de onregelmatig heden bij den bouw van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden hebben aanloiding gegeven tot een mis verstand, dat we gaarne uit den weg wil len helpen ruimen. Die onregelmatigheden zijn aanleiding geweest tot het verwijderen van enkele ambtenaren uit het korps. Dat trof echter samen met de reorganisatie der Rijks- bouwdiensten, welke medebracht het eer vol ontslag van een aautal leden van het personeel. Wat gebeurt echter nu? Dat zij, die met eervol ontslag den dienst hebben verlaten, met wantrouwen worden aangezien, wan neer zij elders een werkkring trachten te erlangen. Reeds als men bij sollicitatie ver leemt dat de betrokkene heeft behoord tot de Rijksbouwdionsten, is dit voldoende om hem van do lijst der gegadigden te schrap pen! Dit is voor hen, die zich niets hebben te verwijten, zoo onaangenaam en maakt hun het leven zoo moeilijk, dat wij gaarne vol doen aan het verzoek onze lezers er op te wijzen, dat men onrecht pleegt allen over één kam te scheren en bij evenlueele sol licitatie billijk doet, eerst 'eens te infor- meeren, op welke wijze de belanghebbende uit het ambtenaarskorps is getreden. De Forenscnhc'asftng. Adres Kamer van Koop handel en Fabrieken voor R ij n 1 a n d. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland le Leiden veroorlooft zich Uwe Excellentie in kennis te stellen met hare bezwaren tegen de huidige rege ling der Forcnsenbelasting, terwijl zij te vens zoo vrij is, ©enige voorstellen ter overweging aan to bieden, welke haars inziens tot cene. hetere regeling zouden kunnen leiden. Thans worden vole bedrijven door de Wet op de Forensenbelasling dermate ge troffen, dat vele ondernemers, indien eenigszins mogelijk, er toe over gaan cm hun bedrijf zoo in te richten, dat zij niet onder dé bepalingen der Wet vallen. Het feit, dat zij daardoor veelal gedwongen worden liun bedrijf op oneconomische wijze te fcchecren en dat uitbreiding van het bedrijf dikwijls onmogelijk gemaakt wordt, is dan ook oorzaak, dat onze Ka mer meende, hare "bezwaren kenbaar te imaken. Deze aangelegenheid is bij onze Kamer aanhangig gemaakt tengevolge van het feit, dat exporteurs en kweekersvan bloembollen, welke in eene andere ge meente land hebben, waarop een bloem bol lenschuur staat, wegens hot hebben pende massa te laten schieten? vroeg de Czaar. 1—1 Nicolaas, gij zijt een dweper, riep de keizerin op een half verwijtenden, half mcdelijdendcn toon uit. 4 Neen, noem het geen dwepen, Alexandra, vroeg de Czaar,.het doet mij pijn, als ik U zoo hoor spreken, gij dio zelf zoo rijk aan liefde en medelijden zijt. 4 Nicolaas, gij moet onderscheid ma ken tusschen noodzakelijke strengheid en noodelooze wreedheid. Het laatste ver foei ik even hard als gij, maar een man moet niet aarzelen, het eerste op gepasto wijze in toepassing te brengen. Het gesprek werd afgebroken door Grootvorstin OJga, ^ie met den Tsarewitsj binnenkwam. Den volgenden morgen 10 uur werd mi nister Galitzin door don Czaar cn de Cza ritsa in de werkkamer van den Czaar ont vangen. Na de gebruikelijke plichtplegingen, ver telde Galitzin op verzoek van do Czaritsa uitvoerig alle nadere bijzonderheden om trent den moord, waarbij natuurlijk ook do bewuste brief van het revolutionaire comité niet vergeten werd.- Het kostte Galitzin heel wat minder moeite om het keizerlijk echtpaar voor zijn standpunt te winnen, 'dan do beide Grootvorsten. En van do daders is geen enkel spoor verder gevonden? vroeg de Czaritsa, die voortdurend met de grootste aandacht had zitten luisteren. Helaas Mevrouw, merkte de minis ter op. Ondanks het meest, minutieus© on derhoek hebben wij tot nu toe niets out ran dien schuur, onder de Forensenbelas ting <lier gemeente vallen. Velen gaan cr nu noodgedwongen toe over om deze schuren van de hand te doen, daar ze minder voordeel opbren gen, dan aan Forensenbelasling moet worden betaald. Do Kamer van Koophandel heeft de overtuiging, dat in vele andere bedrijven eenzelfde toestand bestaat, maar dat men daar niet in staat is het bedrijf in die mate om te zetten. Vooral echter werkt het heiemmerend ten aanzien van de uit breiding van het bedrijf. Menigeen die er anders toe over zou gaan om gunstig gelegen terreinen en gebouwen in eene andere gemeente te koopen, wordt daar van teruggeschrikt door de belastingen, welko opgebracht zouden moeten worden. Dat dit vooral bij liquidatie 'van onderne mingen tot zeer 'groot© cn onnoodige ver liezen moet leiden, is bekend. Naar de meening der Kamer spruit deze oneconomische werking hoofdzakelijk voort uit de omstandigheid, dat men do Forcnsenbelasting le veel heeft gebruikt om de gemeenten aan extra-inkomsten te ■helpen en het belastinggebied der ge meenten te verruimen. Het hoofdmotief voor do Forcnsenbe lasting dient naar de mocning der Kamer te zijn, dat men moet voorkomen, dat be drijfsleiders enz. om do hooge plaatselij ke belasting te ontgaan, in eene gemeente gaan wonen, waar do belasting veel la ger is. Past men dit beginsel zuiver toe, dan vervallen tal van moeilijkheden. De ver werkelijking van dit principe zal men kunnen hereiken door te bepalen, dat men in de woon gemeenten betaalt 2/3 der plaatselijke heffing en in de forensaal- gemeente nog zooveel meer, als de hoog- s'e aanslag bedraagt in een der gemeen ten, hetzij forensaal, hetzij woongemeen- te. Men voorkomt dan in ieder geval, dat men zijn woonplaats of ook zijn bedrijf verplaatst om aan dehoogo belasting in een bepaalde gemeente to ontkomen. Terwille van do Fortnsenbelastihg zal men er in dat geval niet of weinig tegen on zien cm aan zijn zaak uitbreiding te geven, to meer daar de belasting-percen tages in zeer vele gemeenten niet zoo sterk ui teengeloop en. Het bedrijfsleven zou in dat geval zij no vrijheid herwinnen en zich rustig kunnen ontplooien, wat voor do lier loving der welvaart oen der eerste eisehen is. Voorts zou in overweging genomen kun nen worden, om iemand, dio in do plaats woont, waar zijn hoofdbedrijf gevestigd is, niet voor cene andere gemeente in do Forcnsenbelasting te betrekken. In hoe verre de vaststelling van het hoofdbedrijf moeilijkheden oplevert, kan van hieruit echter moeilijk beoordeeld worden. Ook de beperking lot een bepaalde grens van het inkomen, waar beneden do Foren- son belas ting niet toegepast kan worden, zal veel onbillijkheden Wegnomen. In dit verband moet or ook op gewezen worden, dat het zeer veel aanbeveling ver dient, deze Ldaslung facultatief to stollen Ten slotte echter veroorlooft do Kamer van Koophandel zich Uwe Excellentie te wijzen op do mogelijkheid om voor spe ciale gevallen cene andere maatstaf toe te passen. Inzonderheid geldt dit voor het boven aangehaalde geval der exporteurs en kweekers van bloembollen. Daar do winsten hoofdzakelijk hij den export worden be haald, gevoelt, men het als onbillijk dn een andere gemeente te worden aangeslagen, ook voor het inkomen door export verkre gen.^ Waar er aan de andere zijde juist bij den land- en tuinbouw reden voor is, dat men bijdraagt in de gemeente, waar men zijn gronden heeft liggen, daar men deze gemeente op speciale kosten brengt voor bewaking en vooral voor wegenonderhoud, komt het de Kamer van Koophandel zeer gewcnscht voor, den land- en tuinbouw en eventueel ook den boschbouw buiten de ge wone Forcnsenbelasting to laten jyi daar voor eene speciale bepaling te maken, waardoor de eigenaar verplicht is een vast te stellen bedrag per H.A. jaarlijks aan de gemeente, waar zijn land ligt uit lo betalen Nader te overwegen zou zijn of deze dit bedrag van zijne belasting in do woon- gemeente af zou mogen houden. dekt, dat tot de arrestatie van oen der moordenaars kan leiden. En welke politiek denkt Uwe Excellen tie, die wo nu moeten voeren? vroeg de Czaar. Voorvallen als deze politieke moord, nopen toch tot oen of ander in grijpen. Ik mag Uwe Majesteit niet verhelen, zei Galitzin, dat de toestand niet alleen in St. Petersburg maar ook daar buiten zeer ernstig is. Trouwens do Brief, welke ik zooe.ven voorlas, bewijst voldoende, dat de revolutionairen niet aarzelen om steeds driester op te treden. En wat denkt gij, dat wij daartegen moeten doen Excellentie, vroeg de Czaar andermaal. Hetzelfde wat men in Rusland steeds in dezo omstandigheden heeft gedaan. Gij meent dus, dat het noodzakelijk is om krachtiger 'tegen do revolutionaire beweging op te treden? Uwe Majesteit veroorloove mij do op merking, dat de Russische geschiedenis steeds geleerd heeft, dat geweld alleen met geweld kan gekeerd worden, merkte Galitzin op. Gij bedoelt toch zeker, viel de Czaar hem in do rede, dat geweld het laatste middel is, waartoe men zijn toevlucht neemt. Niet altijd Majestpit, ik zou in som mige omstandigheden het geweld ook als een preventief middel willen gebruiken. Om den schrik onder de bevolking te brengen? vroeg do Czaar. 1 Uwo Majesteit begrijpt mijn bedoe ling, merkto de minister met eenigo zelf- voldaahheid op. Er zijn omstandigheden waaronder overtuigd, dat op deze wijze niet allo be zwaren ondervangen worden, maar wel is zij van meening, dat de voorgestelde rege ling velo onbillijkheden zal wegnemen, terwijl bovendien de vrije ontplooiing van het bedrijfsleven niet noemenswaard go- liinderd zal worden, waarom zij er ten zeerste op aandringt bovenstaande in ern stige overweging te nemen. Do Kamer van Koophandel en F abrieken voor Rijnland te Lei den w,g. D. TEN CATE BROUWER, Voorzitter, w.g. Mr. P. G. KNTBBE, Secretaris U8T DE OHIGEV3NG ZOETERMEER,. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer ge meente. Afwezig de heer Groenheide. Na voorlezing der notulen vraagt do heer Schaeffer het woord. Spr. komt terug op het door hem ge uit te woord „slippen- drager" en ontkent dat dit woord als een scheldwoord moet worden opgevat; het was niet do bedoeling om te schelden. De Voorzitter: Indien U het woord nog maals gebruikt wordt U tot de orde ge- troepen. Ü8 heer Schaeffer zegt er mede to h&b- ben willc-n aanduiden de geestesgesteld heid van den Voorzitter, dio tegen zijn overtuiging in, met anderen meegaat o.a. is dat 'gebleken hij de gehouden landbouw tentoonstelling toon er geen stoomcarous- sel mocht geplaatst worden en bij do ju bileumfeesten wel. Wat de distributie be treft, meent spr., dat B. en W. zich ver schuilen achter anderen door te zeggen dat de controle uitgaande van de-Ver. van 1 Gemeenten, niet voldoende is geweest. B. en W. waren verantwoordelijk. De zaken waren al in do war toen de controle begon De Voorzitter: niet B. en W. van Zoe- termeèr -waren verantwoordelijk doch B. en W. van Zoe'ermeërZeg waart samen. Alles is gedaan wat men kon doen. De heer Schaeffer: ook wat de stroom- prijs aangaat schuilen B. en W. zich ach ter de advocaten. Het contract had niet mogen worden- gewijzigd. B. en W. had den moeten weigeren of een nieuw con tract moeten afsluiten. De uitbreiding van liet net is niet behoorlijk voorbereid ge worden. De Voorzitter: er is jaren lang over go- praat en beraadslaagd. Ingekomen stukken. Verzoek van den omnibus-ondernemer op Rottendam om subsidie. Daar het ver zoek niet voorzien is van een zegel, wordt het terzijde gelegd; verzoek van de Kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen om subsiaio. B. en W. stellen voor afwijzend cr op te beschikken; wordt besloten. De gemeente-rekening 1922 sluit met een batig saldo ad f 888.19*; ontvangen f 45.477.93*; uitgaven f 44.589.74. Do iagestelde commissie, bij monde van den heer Schaeffer, zegt do rekening ac- ccord te hebben bevonden. Begrooting 1924. De Voorzitter vraagt of do leden een algemeen© beschouwingen wenschen Do heer Schaeffer zegt alleen de ver schillende posten te zullen bespreken. Salaris burgemeester f 3045. De heer Sohaeffer .sielt voor om liet salaris met 10 pCt. te verminderen. Alles moet omlaag en spr. wilt in de lijn van de Regeering werken. Aan het pensioen betaalt de gemeente nog 7 pCt. De Voorzitter zegt, dat in andere ge meenten 15 pCt. voor pensioen wordt be taald. Spr. zelf betaald 8 pCt. Hij wil er niet verder over praten en laat het aan den Raad over. Wat hem persoonlijk be treft zegt spr. hij zal zonder de f 300 toch wel leven. De beer Schaeffer: het gaat hier niet om den persoon maar om het ambt van bur gemeester. Ik vind het' salaris te hoog voor een zielental zooals Zoetermeer be vat. Ik hoop bet volgende jaar wederom met 10 verlaging te komen. De heer Groenewegen is tegen verla ging. Spr. merkt op, dat de vele dienstrei zen per particuliere £uto weieens achter wege zouden kunnen blijven, ma.w. in rekening worden gebracht. Het voorstel van den heer Schaeffer ik geweld zou gebruiken, niet omdat dit direct noodig is, maar om erger geweld te voorkomen. Die theorie lijkt mij toch niet ge- waarloos, bracht de Czaar in 't middien. Uwo Majesteit boude mij tem goede, zeide Galitzin, maar ook een passieve hou ding is niet zonder gevaar. Bovendien in oen gevecht is de eerste klap dikwijls van beslissende bgteekenis. Do Czaar scheen zich met deze gedach- ■tengang maar half te kunnen vereenigen, want plotseling klonk 't- op ietwat scher pen en hevelenden toon: Toch is 't mijn wenseh, dat een gewelddadig optreden zoo lang mogelijk verschoven wordt. Zou Uwe Majesteit - dan in willen grijpen in de bevoegdheid van den politic- prefect, vroeg de minister, dit lijkt mij toch niet zonder gevaar. Door dit antwoord was de Czaar even uit het veld geslagen. De Czaritsa, die dit merkte, mengde zich nu in het gesprek. Ik geloof, dat Uwe Excellentie Zijn Keizerlijke Hoogheid verkeert begrijpt, merkte zij op. Zijn opmerking was geen bevel maar een Wenscli. Het spreekt na tuurlijk van zelf, dat Protopotof in elk speciaal geval naar omstandigheden moet handelen. Natuurlijk, voegde de Czaar hier aan toe. Den huldigen politie-prefcct is dio taak volkomen toevertrouwd. rIn dit geval is cr volkomen overeen stemming, merkte Galitzin niet zonder vol doening op. Uwe Keizerlijke Hoogheid geeft dus Protopotof toeslemming naar eigen ver antwoordelijkheid te handelen? wordt aangenomen met do stemmen c!or beide wethouders legen. Salaris wethouders; ieder f120. Do heer Schaeffer zou willen zien, <la( do wethouders geen salaris ontvingen. Het wethouderschap is den ©erebaantje, cn de wethouders zijn welgesteld. Do hoer Scheer heeft persoonlijk geen bezwaar legen verlaging, doch men moet daaruit niet afleiden dat het salaris te hoog Is. Do heer Boonekamp vindt liet uitge trokken bedrag niol te hoog. Do lieer Dui- nisveld wil f 80 verminderen. Do heer Schaeffer stelt voor om met 10 be ginnen; wordt aangenomen. Salaris secretaris f2830.83. De heer Schaeffer stelt voor een vermin dering van 10 toe to passen en tevens eoiio korting van f550, zijnde liet bedrag wat do gemeente aan den ambtenaar uit betaalt. De vorige burgemeester betaalde den ambtenaar zolf. Spr. wijst er op dat do secretaris slechts halve dagen in func tie is. Do Voorz. vindt een verlaging van 10 en f 550 erg kras. Spr. wijst er op, dat de tijden veranderd zijn en de werkzaamhe den enorm zijn toegenomen. Zoo heeft b. v. do heer Schaeffer den secretaris van 2 tot 5 uur in beslag genomen voor informa ties, dio hij noodig had. Hot verwijt, dat de secretaris maar halve dagen werkt, Is ongegrond, daar hij destijds op die voor waarde benoemd is. Na eenigo discussies ;trekt de heer. Schaeffer zijn voorstel, cm boven do 10 r/o nog met f 550 het salaris van den secre taris te veringen, in. Het voorstel cm 10 r/c te verlagen wordt aangenomen. Presentiegeld Raadsleden. De lieer Schaeffer bepleit schrapping dezer post. Do stemmen staken hierover. Tegen pre senliegeld de hoeren wethouders cn de lieer Schae'fers. Salaris veldwachter f1400. Da heer Bos wil 10 verminderen. De heer Schaeffer is er niet voor cm het salaris der lagere ambtenaren te ver minderen. Spr. hoopt op goed politie-toe- zicht. Do heer Gromewegen wijst er op, dat de politie onafhankelijk moet zijn. Spr. is tegen dienstklopperij. De heer Bos trekt zijn voorstel in. Poot f 150, klecding vc-ldwachter. De heer Schaeffer vindt het niet goed, dat de ccstuüms huiten de gemeente gemaakt worden. De Voorz. heeft er geen bezwaar tegen. De fa. Assink te Amersfoort,, waar do vervaardiging thans heeft plaats ge vonden, levert beter werk en is niet duur der. Do heer Groenewegcn meent, dat hier bezuinigd kan worden door prijsopgaaf te vragen en dan te beslissen; aldus wordt besloten. Pest f750, nachtwacht. De heer Sabacf- fer heeft vernomen, dat de nachtwacht in Zegwaart zijn ontslag gaat vragen. In dat geval wil hij zien, dat beide gemeenten samenwerken. Spr. zegt, dat het hem tegen den horst stuit te zien, hoe de nacht wacht overdag moet werken en dan 's nachts nog moet waken. Do Vcorz. is er zeer op tegen, dat er maar eene nacht wacht voor beide gemeenten zou zijn. De heer Scheer heeft eveneens vele bezwaren en meent, dat het voor de veiligheid veel beter is, dat er 2 mannen samengaan dan dat er maar één is. De post blijft onver anderd. Aan het eind der polilio-bcgrooting ge komen, maakt de heer-Schaeffer de be merking, dat de heer Noppe, cx-gemeente- veldwachter, bij diens 45-jarig ambts jubileum niet gecomplimenteerd is geu or den. Vooral gedurende de mobilisatie- jaren heeft hij zijn plicht zoo stipt moge lijk vervuld en hadxeen gelukwensch daar-i om niet misplaatst geweest. Post f 2C0 bestrijding epidemische ziekten. De heer Schaeffer stelt voor het bedrag op f ICO te brengen; wordt ver worpen mot 5 tegen 2 stemmen. Tusschen deze behandeling der posten deelt de Voorz. mede, dat de voordracht door Prof. Visser to geven over waterlei ding, vermoedelijk binnen 3 weken zal worden gehouden. Voorts is besloten zegt spr., dat de Hum-commissie in beide ge meenten met ingang van 1 Jan. 1924 zal worden ontbonden. Bij den post volkshuisvesting zegt de heer Schaeffer dat er een behoefte aan Volkomen, antwoordde de Czaritsa Do moord op Raspoetin heeft duidelijk bewezen, dat 'n politiek van dulden en toe geven tegenover land en volk niet langer geoorloofd is. Het wordt tijd, dat aan de oproerige beweging zoo spoedig mogelijk een krachtig halt wordt toegeroepen. Uwe Majesteit ziet de situatie inder daad zeer scherp, vleide de minister eenigszins. Haar standpunt deel ik vol komen. De Czaar zweeg maar, hij zag, dat het gesprek precies het tegenovergestelde had bereikt, vanwat hij zich had voorgesteld. Nadat nog enkele andere staatszaken waren afgehandeld verliet minister Galit zin het keizerlijk paleis. Met vluggen opgeruimden tred liep hij over de binnenplaats, men kon het hem aanzien, hij was in een goed humeur. Hij en de politie-prefect Protopotof had den een uitgebreide volmacht, ze zoude* nu wel eens krachtig tegen do revolution nairen gaan optreden. Terwijl zijn auto hem naar zijn depart tement teruggebracht had, maakte hij al-* lerlei plannen, op welke wijze hij meende te kunnen slagen. Hij zou dezer dagen met den politie-» prefect de zaak bespreken cn wanneer men' voldoende zekerheid had over betrouw-» baro troepen te beschikken, zou hij zor* gen de revolutionairen voor te zijn. /Wordt vervolgd.)'

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7