weede Blad laatste der Gzaren. waarschijnlijke leugens. Gelderlander schrijft: ft wordt steeds moeilijker een rede- i verklaring te vinden voor <le opua- jer artikelen „van Toomsche zijde" in Nieuwe Rotterdamsche r a n L ij blad noemt zich op reklameborden voornaamste Nederlandsche dagv aar voornaamheid stelt hare oischen. (en opzichte van tegenstanders, voornaam zijn de manieren niet, zij jegens ons, katholieken, toepast, vorige week verscheen het eerste ar- ,van roomsche zijde": een fantas ia jover de heerschappij, welke miuister door middel van enkele mededeelin- jon hebben uitgeoefend over do r.k. Het artikel heeft tegenspraak ge- van allen kant; het ongegronde der jchtmaking is overduidelijk aange- 1. Maar de lezers van de „N. R. Grt." in den eersten waan gelaten, ilgde de leugen inzake het briefje van iïendrichs. (Het liep over Pater Irichs en diens verhouding tot de N. led. L. Grt.). hebben onmiddellijk de meest stel- legenspraak geleverd: de lezers van Jf. Rott. Crt" bleven er alweer on- van. aar men zou toch kunnen verwachten, „N. Rolt. Crt." nu met haar „room- :ijde" wat voorzichtiger zou gewor- oensdag 14 Nov. 1923 UIT DE PERS njn. il zij tenminste zou kontroleeren, wat die zijde haar wordt voorgezet. Ihans zou kontroleeren, wat op 't gezicht een waarschijnlijke leu- had men van „het voornaamste Had" mogen verwachten, aizij men moet aannemen, dat het alle zijden voornaam wil wezen, be ten opzichte der katholieken, tegen hen de manieren van schrijf taak mogen gelden. Dianieren van het minst voorname lad. zich tweemaal de vingers gebrand ebben, krijgt de man van de „room- zijdo" gelegenheid een verhaal op te :iien, dat aan eiken journalist-mel- [e-ervaring het summum van on- ichijrilijkkeid moet schijnen, gaat oter de verklaring van Z. D. Aartsbisschop op den, Katholieken Nijmegen inzake het optreden der P. Die verklaring zou door den heer Wijnbergen zijn afgedwongen door rhonkomst van Z. H. den Paus! D. H. zou zoo afkeerig niet geweest van de N. K. P. en het verzoek van heer Van "Wijnbergen in den beginne sn afgewezen. Deze zou daarna het wlandsche gezantschap Lij den H. in den arm hebben genomen, het intschap een invloedrijken Kardinaal ■kt en do Kardinaal wederom den korr. laat Mgr. Van de Wetering bij iï. Vader komen, die dan dadelijk over de binnenlandsche politiek van aland en de dreigende scheuring in talholieke partij. Hij schildert de ver van den Aartsbisschop! Alsof hij gezeten had! „N. Rott. Grt" zoo'n dwaas ver bad gekregen van 'n overigens hoogst iwbaren berichtgever, konden wij de ervan vergoelijken, tar zij ontving het van iemand, die aar al tweemaal heeft laten inloopen. is eenvoudig onverklaarbaar. ilQiirlijk is er van deze gansche ge- denis geen woord waar. lieer Van Wijnbergen heeft officieel i officieus, niet rechtstreeks -en oven een omweg hij do Nederland- FEUSLLKTÖïi totiscb verhaal uit het Rusland), door Narrator. (Nadruk verboden). den gebeelen dag was de Czarit- "»een treurige stemming geweest, het alsof zij een voorgevoel had, dat er wheilspellends ging gebeuren, ^bedroefdheid en onrust waren ver- nu haar beschermeling en vertrou do monnik Raspoetin, niet op zijn nren was verschenen. maanden lang was hij getrouw 1 Zaterdagmiddag haar komen op to en nu vandaag, nu zij zulk eten bij- behoefte had aan zijn raad en hij weggebleven. Waa baar in haar kamer te klein, geworden. voor het gewone uur had zij hem "bt, herhaaldelijk op de klok geke- to&rt do monnik werd niet aange- Ze wachtte onrustig en ongedul- jNiar do minuten verliepen, het werd °ver vier, half vijf, vijf uur, ze be- dat Raspoetin niet meer kwam. ®°est iets gebeurd zijn, dat stond lJant zonder buitengewoon ernstige zou hij niet weggebleven zijn. «Q ongeluk met den monnik DJ allerminst. Zij schreef zijn wog- als in verband staande met n'-na do C~= ~r was. -.s'che legatie oi den Nederl-andschen gezanl zulke stappen gedaan. He Aartsbisschop heeft namens het Ne derlandsche Episkopaat op den Katholie kendag te Nijmegen de bekende verklaring geheel spontaan afgelegd, zonder ©enige ruggespraak met den heer Van Wijnber gen of met een der andere Jaden van het Bondsbestuur. Even spontaan als bot Episkopaat vroe ger de niededeeling aan het Bomlsbestuur heeft verstrekt inzake het voortbestaan der koalitie. Deze niededeeling en de verklaring op den Katholiekendag te Nijmegen waren voor den beer Van Wijnbergen en het gc- heele Bondsbcstüur een even groote ver rassing als voor iedereen. Geen verrassing in dezen zin, dat zij onverwacht kwamen, want heel katholiek Nederland voelde den vorigen. zomer, dat liet Episcopaat zich moest uitspreken. Maar een verrassing in deze beteekenis dat de verklaringen geheel uit het eigen initiatief van het Episkopaat zijn voort gekomen. Het zal ons verbazen, of de „N. Rott. Grt." van deze tegenspraak, welke wij uit de meest betrouwbare bron hebben geput, aan hare lezers iets zal mededeelen. Wij zullen ons veroorloven ze op eehigszins ruime schaal te verspreiden, want op den waarheidszin van onS pu bliek doet men niet tevergeefs een beroep. In de voornamopers van Nederland was het tot heden goen gebruik, dat men vden tegenstander bestookte met wat wij zonder aarzeling waarschijnlijke leugens durven noemen. Een verhaal als dat van „de roomsche zijde", waarin do heer Van Wijnbergen 't pauselijk Gezantschap, een Kardinaal, den Paus besluipt en ben beweegt den Aartsbisschop van Utrecht naar zijn wil te zetten, is op zichzelf voor 'n ernstig man onaanemelijk. Als 't bovendien wordt opgedischt door iemand, die al tweemaal verkeerd bleek in te lichten, dan wordt zoo'n verhaal een waarschijnlijke leugen. En vernedert het blad zich, dat zulke dingen opneemt. HoIIandsche emigraiie naar Amerika. Geen pasvisamcer voor 1 J u 1 i a.s. Aan Nederlanders, die naar de Veree- nigde "Stalen wenschten to emigreeren, zijn thans reeds zooveel visa verstrekt, dat aan nieuwe aanvragers eerst na 1 Juni 1924 een visum kan worden verstrekt. In komende aanvragen zullen in volgorde worden afgewikkeld en wel na 1 Juli 1924. Wel worden nog visa verstrakt aan niet-emigranten. Uitvoering der Vleeschkeuringswel. In de ,,Vec- en Vleeschkaiidel" lezen we o.m. het volgende: Al hooreïi we niet veel ernstige klachten ovc-r te hoogo keurloonen, toch is het ons bekend, dat verscheidene gemeenten od daarbij niet te vergeten de abattoirs leden, uit de vleeschkeuring een dik „suiker potje" maken en aldus het voedingsartikel vleesch onnoodig nog meer belasten. We kennen een gemeente, waar een enkele vleeschwaren fabriek zooveel invoerkeur- geld betalen moet, dat daaruit de kosten van den gebeelen keuringsdienst kunnen worden Lstredeu en meer dan dat. De keur- gelden van de slachtingen in de gemeente spekken de gemeentekas. Dit kan onmogelijk de instemming heb ben van de Inspectie, immers een derge lijke handelwijze maakt de keurïngswet gehaat. Bovendien druischt het tegen de economische strekking der Wet in. Jam mer is dan ook, dat'de hef Bugs-verorde ningen, alvorens ze bij Gedeputeerden ter goedkeuring komen, niet bij de Inspectie zijn geweest oin advies. De wet verplicht hiertoe niet en dan laten de gemeenten het,maar na, niet uit eigenbelang natuur lijk! De keuring van vleeschwaren is nog altijd een lastig probleem in de uitvoering der wet. Naar we vernemen zal ten dezen spoe dig een verandering en naar wo hopen verbetering komen ten aanzien van de keuring en bet vaststellen der samenstel ling van vleeschwaren. Deze scheikundige Maar haar koude trolsche natuur weer hield haar om anderen deelgenoot van haar onrust te maken, zij wilde met an deren over haar verlangen naar den mon nik niet-spreken en kon dus niemand vra gen, niemand om inlichtingen uitsturen. Maar hier in haar boudoir, tè midden van haar kinderen kon zij zich hint lan ger inhouden. Zij voelde, zich zoo buiten gewoon ongelukkig en barstte jn stilte in tranen uit. Grootvorstin Olga, die het bemerkte, kwam naar haar toe. Moedertje, vroeg ze op medelijdenden toon, waarom zoo verdrietig? Alexis is toch heelemaal weer beter? Moeder is den gebeelen avond weer zoo vervelend, klaagde Grootvorstin Feo- dorowna, daarom is het hier weer zoo ongezellig. Kinderen, letten jullie toch niet zoo op mij, verontschuldigde zich de keizerin, laat moeder maar aan haar lot over. Dat kun je begrijpen, zei Dlga, en meteen bestrafte ze haar jongere zuster die zoo onhartelijk was. Komt vader nog niet spoedig terug? vroeg Olga, zich opnieuw tot haar moeder wendend. Ik denk nog wel van niet kind, gaf de keizerin ten antwoord. Do Jjedoeling 'is dat vader nog eenige weken wegblijft. Schreit U daarom, moeder? Ik weet het niet, kind, ik heb zoo'n angstig voorgevoel vandaag, ik heb een gevoel alsof ons iets vTeeselijks boven het hoofd liangt. Och moeder, troostte Grootvorstin Olga, zet die nare gedachten toch uit uw hoofd. Go verdriet uvr loven en het ouzo materie zal worden ondergebracht hij de Warenwet. Vleesch- en vischkeuring was vroeger in één hand; men wcnscht dien toestand weer terug. Een wijziging der VJeeschkeu- ringswet kan aan het begrijpelijk verlan gen tegqmoet komen. In dit verband vestigen we nog de aan dacht op de keuring van wild en gevogelte. Dat liet wordt gekeurd, hebben wo nooit waargenomen. Dat ook het vleesch van deze dieren echter schadelijk voor do ge zondheid is, is bekend; tuberculose onder vogels is heusch niet zeldzaam. Evenals in Denemarken de kwestie reeds de algemeene belangstelling heeft, mag ook hier de aandacht gewijd worden aan de noodzakelijkheid van een,geregelde keu ring van wild, gevogelte of visch. Dit vrij te stellen is een onbillijkheid, eigenlijk een oneerlijke concurrentie ten aanzien •van het handelsartikel van den slager. Gemengde Berichten. De typhus te Edam. Te Edam zijn sinds Maandag weder vier nieuwe typhusgevallon geconstateerd. Dr. Mol, directeur van den Keurings dienst van waren in het district Altmaan stelde Maandag persoonlijk een onder hoek in. „Tel." Overleden. De 24-jarige ongehuwde bakkersknecht v. d. B. die Vrijdag te Nijmegen tijdens het werk met zijn hoofd in aanraking kwam met de grijparmen van een deegkneed machine en daarbij een schedelbreuk op liep is aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Terborg: De Vrijdagavond door de van Doetinchem komende stoomtram bij het uitwijken voor een passeerende auto aangeredenfabrieks arbeider Th. S. is in het ziekenhuis aldaar aan de gevdgen overleden. Ontploffing. Toen arbeiders van de firma Diks te Uden bezig waren een acetylesngaskctel, die eenigen tijd buiten gestaan bad, naar binnen te brengen, sprong deze met een •hevigen knal uiteen. De deksel vloog hon derden meters de lucht in en kwam op grooten afstand neer. Alle ruiten in de fa briek werden verbrijzeld. De heer Diks en arbeiders bekwamen brandwonden. Overhaaste vlucht. Te Reuver werd door de marechausséo een Duitsche communist aangehouden, die verklaarde te zijn inoefen vluchten met achterlating van zijp ldeeren. De man was slcdhts gekleed in zijn ondergoed. Meisje vermist. Do dienstbode van den heer Jac. de Rid der in do Purmer, Eva Smit, een wcesmeis je, is sedert eenige dagen vertrokken zon der eeni-ge mededoeling. Nadien heeft zij njets van zich laten hoeren. Bij haar fa milie is zij niet aangekomen. Gevreesd wordt, dat haar een ongolulc overkomen is. Treurige ontdekking. Toen de familie O. te Rotterdam Zater dagavond thuis kwam vond zij haar 12- jarig dochtertje dood in het -bad. Het meisje had tijdens de afwezigheid der ouders een had willen nemen en is tenge volge van een defect aan den geyser ge stikt. Beslag leggen. In den Helder is een begin gemaakt met het leggen van beslag op den inboedel van ingezetenen die tot nog toe geweigerd heb ben de navorderingsbelasting (pi. ink.) dienst 19201921" te voldoen. Tindiefstallen ontdekt. Zaterdagavond werd de politie te Wcesp gewaaischuwd dat een man nabij den lin kervleugel van het station, do t. g. vcela- ding, een pak in een donkeren hoek had gelegd, ep. daarna ijlings verdwenen was. Degene die de aangifte deed, had voorloo- pig liet pak bij zich in huis genomen. Teen de politie ter plaatse kwam en het terrein met lantaarns afzocht, kwam plot seling een man uit een afgelegen heek te voorschijn, en wilde zich uit de voeten ma ken. Men hield hem echter aan en vroeg wat hij aldaar had uit te voeren. Ik ben in dienst bij de firma Van Leer er wordt sinds een paar -dagen tin vermist altijd door die muizenissen, die niets te beteekenen hebben. 1 Ge hebt misschien gelijk kind, ik moest anders voden, ik probeer het ook dikwijls, maar altijd overvalt me die triestigheid. Ik voel mij alleen sterk te genover vader, wanneer hij zwak is. Maar ik ben geloof ik voel zwakker dan. hij. Op dit oogenblik lfed do kleine kroon prins weer de hulp van zijn oudere zus ter noodig en zoo liet Grootvorstin Olga haar moeder even alleen. Deze nam haar handwerkje weer op en zoo gingen andermaal enkele minuten voorbij. De stilte, die nu even in 't vertrek heerschte, werd onderbroken door een ge- klop aan de deur. Op een daartoe gedaan verzoek trad Baron Rednow, de kamerheer, die dezen avond dienst had, het boudoir binnen. Majesteit, zoo begint hij, Zijno Hoog heid Grootvorst Nicolaas laat vragen of U hem een oogenblik kimt ontvangen. Grootvorst Nicolaas? vroeg zij, met eenige verwondering. Op dit uur? Zijn Hoogheid verklaarde mij, dat de aangelegenheid, welko hij met Uwe Ma jesteit wilde bespreken, van zeer dringen den aard was. Laat Zijn Hoogheid in de Roodo Ka mer en zeg hem, dat ik onmiddellijk kom Stuur tevens een boodschap naar Barones Friedrich en verzoek haar of zij onmid dellijk hier komt. De keizerin voelde zioli nu weer de vrouw van den keizer, maar toch doed zij bijzonder zenuwachtig. Wat zou de Grootvörst voor bood schap htJ vii op dii f/Ogênblik? vroeg en nu lag ik bier op do loer om de dieven te snappen, luidde het antwoord. De politie vond die plaats wel wat zon derling gekozen en nam den man mee naar het bureau, waar bet bleek te zijn G. de B., een der bazen, der Emballagefabriek voorheen firma Van Leer en Zonen. Hij verklaarde niets van de diefstallen verder af te weten, doch de politic nam hem voor loopig in arrest. Het inmiddels naar liet bureau gebrach te pak bleek 10 kg. soldecrtin te ibeva-tten. Zondagochtend werd d. B., die ta Krom menie woont, doch to Weesp in den kost is, opnieuw gehoord en heeft toen alles bekend. Sinds eenige dagen ontvreemdde bij ihceveclhelen sokleertin uit de fabriek, welk tin een arbeider, die eveneens bij de fir ma Van Leer in dienst was, doch te Am sterdam woonde, aldaar aan den. man bracht. Zoterdagmi-ddag was laatstbedoelde na dat de fabriek om 1 uur gesloten werd, naar Amsterdam gereisd, doch de af spraak met de B. was, dat hij 's avonds om 6.25 met den tre^n naar Weesp zou terugkeer en en dan het gestolen tin aan het station in ontvangst zou nemen. Daar genoemde trein echter op Zaterdagen niet rijdt, liep de afspraak mis en werd do diefstal ontdekt. In verband met deze tindiefstallen ver neemt de Tel. nader, dat gisterochtend de arbeider H. van genoemde fabriek, toen hij cm 7.0S uit Amsterdam aan het station te Weesp arriveerde, onmiddellijk door de politie gearresteerd werd. H. verklaarde van niets te weten. De politie wist echter, dat hij Zaterdagavond met een latexen trein dan met v. B. afgesproken was, te Weesp gearriveerd was. Voor zijn reisje naar - deze plaats, op dat ongewone uur, kon hij geen voldoende reden opgeven. Valsch geld. Het schijnt, dat thans in Limburg weer veel valsch geld in omloop is, getuige het feit, dat na de circulatie van valsche gul dens en rijksdaalders te Sittard, Zaterdag te Eoht een valsch bankbiljet van f 25 in betaling werd gegeven in den winkel der Coöperatie Do Toekomst. Dit biljet is door de marechaussee in beslag genomen. 's Rijks Munt en de Danziger Gulden. De Vrije Stad Danzig (d.i. de stad met omgeving) heeft een nieuw muntstelsel in gevoerd, gegrond op den Danziger Gulden als rekeneenheid, welke met 1/25 deel van het pond Sterling is gelijkgesteld. Behalve de mark mag in het gewone verkeer geen rekeneenheid gebezigd worden. Papier van 5 Danz. gulden tot 1 Danz. pfenning wordt door een hiervoor opgerichte bank uitgege ven; dit papier is ten volle door goudwaar den gedekt. Daarnaast gaat Danzig thans ook metalen munten volgens het nieuwe stelsel in om loop brengen. De zilveren stukken, nl. die van 5, 2, 1 cn Vk Danz. gulden worden bin nenkort aan 's Rijks Munt te Utrecht gesla gen. De genoemde munten worden vervaardigd van zilver van het gehalte van 750 duizend- sten; do gewichten bedragen 25, 10, 5 en 2Vï gram en de middellijnen 35, 26J4, 2314 en 1914 m.M. De voorzijde draagt heb Wapen van Danzig met het jaartal, de tegenzijde als opschrift: Freie Stadfc Danzig en de waardeaanduiding. De beide grootste stuk ken zullen als randschrift de wapenspreuk van Danzig: ,.Nec temere nee timide' voe ren, de-beide kleinste krijgen een kartel rand. De oorspronkelijke stempels worden in Berlijn gesneden. Dit is de eerste maal dat 's Rijks Munt tijdens haar bestaan een buit-enlandsche op dracht tot het vervaardigen van munten uitvoert. „Hbld." Aardappelen en muziek. Gisteren beeft de militaire politie te Dinxperlo een vijftal Duitsche straatmu zikanten uit Bocholt aangehouden, die langs de buizen der landbouwers muziek maakten met de bedoeling-daarmee de noo digo aardappelen te krijgen, waaraan ze. in hun woonplaats gebrek hebben, f Kippenziekte. Onder de kippen te Ouddorp komt een eigenaardige ziekte voor. De dieren wor den plotseling blind cn sterven binnen en kele dagen. Een strenge winter? Op de Zuiderzee wordt betrekkelijk veel haring gevangen; gewoonlijk' vangf lief seizoen in Maart aan. ITifc deze omstandigheden voorspellen do Zuiderzeevisschers oen strengen, winter. In 1890 deed zich hetzelfde verse!: ricsel veer. 8J8T BE OiiflGE¥li8ja HILLËG0M. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag hield de Raad dezer ge meente te 2 uur een openbare vergadering. Aanwezig de Burgemeéster cn 10 leden. Er is één vacature. Afwezig de heeren Loerak ker en Hoogmoed; de laatste met kennisge ving. Nadat de Voorzitter met gebed de verga dering heeft geopend, wordt bij loting tok voorstemmer aangewezen de heer P. Kla ver. 'Punt 1. De notulen worden vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken worden voor. kennisgeving aangenomen. Punt 3. Het gemeenteverslag 1922 zal on der de leden circuleeren. Punt 4. Met het verslg der Volkshuisves ting 1922 geschiedt hetzelfde. Punt 5. Aan het R. K. Kerk(Scliool)be« stuur der parochie Sint Martians wordt vergunning verleend tot plaatsing van eert ijzeren hek voor de St. Joannesschool aart de Mariastraat op de door B. en W. ge stelde voorwaarden. Punt 6. Plaatsen van een afsluiting J. A. Gerritsen voor zijn nieuw gebouwde percee- len aan den Stationsweg. De heer Klaver is .niet togen inwilliging van hot verzoek, doch vraagt, of het niet op den weg lag van B. en W. om het terrein open te laten voor een trottoir, waar het hier iemand geld als eerste bewoner. Wethouder De Vreugd zegt, B. en W. hebben dezen weg goed bekeken, hij is te 6mal dat er ooit een trotoir aan die zijde kan komen. Daarom hebben B. en W. nu gemeend, in dezelfde lijn door te gaan. De heer Klaver kan er zich zoo bezietf bij neerleggen. Do heer Van de Loo merkt op, dat 'n Li gusterhaag na een jaar reeds breed uit kart De Voorzitter zegt, dan zal er gesnoeid moeten worden. 't Voorstel van B. en W. wordt hierna- aangenomen. Punt 7. Aan de Commissie van Toezicht op den Tuinbouwcursus wordt een lokaal der Open-bare School voor het onderwijr onder bepaalde bedingen toegestaan. Punt 8. Aan den Onderwijzers A. C. Thérkow en J. de Geus wordt een school lokaal toegestaan voor een kinder-za'ng- koor. Punt 9. De begrooting van het Burger lijk Armbestuur over 1924 in ontvangsten en hitgaven op f 18000 geraamd, wordt goedgekeurd. Punt 10. Verzoek van den afgetreden wet houder H. Veldhuijzen van Zanten om ii» het genot tc worden gesteld van nensioen. B. eu W. stellen den Raad voor f 833 ner jaar te geven, met ingang van 4 September 1923. Hierover wordt breed van gedachten gewisseld. De heer Klaver zegt, in de yorerdening is iets vergeten nl. den'datum vast te stel len van inwerkingtreden. De Voorzitter zegt, de heer Van Zanten trad met 4 September af, met ingang van dien datum gaat het -pensioen in. De heer Klaver: Heeft de verordening don terugwerkende kracht? De heerWooren bestrijdt de meening van den heer Klaver. De heer Vermeer zegt, formeel heeft de heer Vooren gelijk, maar de zienswijze van den heer Klaver is practisch juist. Een wet houder krijgt pensioen; de ander, die jaren met Wethouder Van Zanten in 't zelfde college zat-, niet. Do Voorzitter zegt, zoo rcdenccrend zou het ook onbillijk jegens vroegere wet houders; deze redeneering gaat niet op. Do 'heer Klaver zegt: de Raad kan de be doeling niet gehad hebben, 't zoo in to' 'stellen. De heer Loerakker komt ter vergadering. De heer Klaver zegt, da-t hij nooit do gedachte loslaat, dat bedoeling geweest is dat we beginnen te tellen vanaf den datum waarop het besluit genomen is. De Voprz. meent, dat de heer Klaver" het verkeerd heeft begrepen. Grootvorstin Olga, op een ietwat angsti- gen toon. O, niets kind, stelde de Czaritsa haar gerust, waarschijnlijk een bericht van het front, waarvan hij mij onmid- dellijk mededeeling wil doen. Wie echter de keizerin nauwkeurig zou hebben gadegeslagen had spoedig be merkt, dat zij zelf niet geloofde wat zij zeide. Olga zult ge eventjes bijzonder op Alexis letten, vroeg ze op bezorgden toon. Ga gerust uw gang moeder, stelde do Grootvorstin haar gerust. Iniussohen kwam Barones Friedrich binnen. Barones, zoo voegde de Czaritsa haar toe, Grootvorst Nicolaas is in 't pa leis en verwacht mij voor oen dringend onderhoud. Hij is in do Roode Kamer, gaat ge even mee? Natuurlijk Majesteit, antwoordde do barones. Buiten op de gang, nu zij haar kinde ren niet meer om zich heen had, voelde de keizerin zich vreeselijk bang. Het angstige voorgevoel, dat zich den geheelen dag reeds aan haar opgedron gen had, greep haar nu mot groote kracht aan. Zij beefde over haar geheele lichaam, zoodat ze de armen van de barones moest grijpen als steun. O, ik voel, het is een vcrschrikkelij- ko tijding die hij mij brengt, steunde de keizerin. "Waarom Mevrouw, het is toch niet voor do eerste maal, dat do Grootvorst zich in deze oorlogsjaren op een ongele gen v>r- zich bi-- Uwe Majesteit laat aan dienen; zoo trachtte de barones haar moed in te spreken. Neen, maar ik voel hM, het is nu iets anders. Zij waren intusschen hij de Roode Ka-* mer aangekomen. De kamerheer van dienst opende de deur en kondigde Hare Majesteit aan. De keizerin werd even gerust gesteld, door de kalme uitdrukking, die het gelaat van Grootvorst Nicolaas vertoonde. Deze daarentegen schrok van het lijk- bleeko gelaat der keizerin, waarop een ze nuwachtige trek duidelijk merkbaar was Hij voelde het, zij maakte hem zijn Moei lijke boodschap niet gemakkelijker. Na een korte, maar toch niet onharte-i lijke begroeting, vroeg de keizerin, voor-* dat zij hem de gelegenheid liet zich ta verontschuldigen voor dit ongelegen be- Welke tijding brengt Uw Hoogheid me. Vertel me maar direct, wat is er met den keizer gebeurd? Die uitval gaf hem "weer eenigszina moed. Stel U gerust, Mevrouw, hernam nij. Ik breng van den keizer niet anders dart de meest gunstige berichten. Het gelaat van de keizerin klaarü* plotseling op. - Ik ontving hedenmiddag oen »riefl van den Opperbevelhebber, waarin hij mij, de meest gunstige berichten omtrent deo^ Czaar meldt. - (Wordt vervolgd.),;

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3