Tweede Blad ie Saaiste der Czaren. dinsdag 13 November 1923 kgen h ei d KERKNIEUWS De nieuwe Pauselijke Encycliek. Over de Oostersclie Kerk. De nieuwe Pauselijke encycliek ter ge- van de derde eeuwherdenking- den dood van den Poolschcn marte- den H. Josaphat, wiens feestdag .wij gisteren vierden, is, naar dc Rómelnscjien correspondent van de ,.Msbd." meldt, ver- fdnenen. De encycliek behandelt vooral den toe- jland der Oosterscho kerk en haar ver houding' tot en tegenover Rome. In den aanvang van Zijn zendbrief ifjjst de H. Vader er op, dat Christus, Onze Verlosser, aan de gezamenlijke Apostelen niet alleen het bestuur van Zijn Kerk toevertrouwde, maar tegelijkertijd jvoor zorg droeg, dat de Apostolische een heid nooit zou uiteentallen. Dat bewerkte Christus door alleen aan den H. Apostel Petrus, die altijd in zijn opvolgers voort- ift, de sleutelmacht te schenken, hem •evens de taak opdragend de geheele dde te weiden en in het geloof te beves tigen. Zelfs na het oor van Zijn'.deed, nog Vval Jesus die eenheid aan Zijn hemel- then Vader aar. „De vorst der duist if nissen", zoo zegt !o Paus verder, belaagt ecliter immer •er die eenheid door het aankweeken van itionalo kerken en schisma's, van welke vooral de Oosterscke bekend is, welke een jamp voor de zielen is geworden. De Oosterscke Slaven zijn evenwel ook Michael Certilarius, die de scheiding iiisschen dei Griekschen en Latijnschen ilus doorvoerde, algemeene met Rome ver tenigd gebleven. De kerk van Kieff bleef trouw ook na baar bezetting door Dchin- Chan in 1240. «Ka den inval van Ta- nerlano (Kutb ed din emir Timur van fongolie) beleed Isidorus, metropoliet van Kieff en Moskou en later kardinaal ;n patriarch van Consfantiopel, op bet concilie van Florence in 1439 plechtig de jnheid van het Oosten met Rome". Do E. Vader verhaalt vervolgens dc sschiedenis van vele geünieerde diocesen ai brengt in herinnering, hoe deze ver- li aiiging werd geheiligd door den martel- 'i loocl van den H. Josaphat, den aartsbis- II Ecliop van Polotsk, op den 2den Novem- W 1623. .Hofc eeuwfeest van hem, die zijn bloed pf. voor zijn kudde, doet ons wederom au de verheven deugden ran den marte- har herinneren en doet nog vuriger het j ïerlangen ontwaken naar den terugkeer na do Slavische kerk, waar de E. Josa- zijn leven gaf'. De Paus noemt den Heilige ©en voor- dig kloosterling, een onvermoeibaar idiker van het eenheidsideaal. In ge- ührift en aanmoedigingen herstelde 'hij ie gewijde discipline «onder de seculiere üi reguliere geestelijkheid. De Heilige tilde sterven voor Zijn kudde cn, door 3od verhoord, stierf hij ook als do Apos- slen, gelijk martelaren als een H. Ste nnis en een Thomas van Canterbury, aardoor opnieuw bewaarheid werd het roord van Tertullianus: Sanguis martv- semen christionorum, het bloed der M nrlelaren is het zaad der Christenen. .Niettegenstaande zijn JioldendooiT', lervolgt do encycliek, „blijven toch zoo- iele Slaven van Rome verwijderd, lijdend e rijken, uitgestrekt en verlaten. Zeker dc Ip H Josaphat bidt voor hen, dio in physiek |ee amoreel lijden verkeeren; hij bidt Jesus in Maria, opdat, nadat zooveel rampen iia neergekomen, de gaven der Goddelij- I 11 genade zich over dit volk uitstorten en Slavische liturgie opnieuw in do Ka- riolioke Kerk schittere. Ondertusschen gaan Wij voort, om. aar het voorbeeld van den diep betreur- b Paus Benedictus op de best mogelijke ijze de nooden te lenigen. Wij «nven- Ében, dat do Slaven de devotie van de ïadoima der weide hebben verspreid, '.Ml wrli Lidde men de II. Maagd vurig, dat Zij liet Russische volk naar de vrücMbaro weide lerugvocre, waar Petrus de geheele kudde weidt, welke Hem door Christus is toever trouwd. „Allen moeien begrijpen", zoo zet de H. Vader uiteen, „dat Christus' Kerk niet plaatselijk, noch nationaal, noch paticu- lier is, maar oecumenisch, katholiek en universeel. In Haar vormen de Grieken, de Slaven, de Syriërs, do Kopten, do Ar meniërs en Chaldeeën, mits vercenigd in gemeenschap met het Apostolisch geloof, een familie met do geloovigen van den Latijnscheu ritus, zonder dat de eene Ti tus miuder is dan de andere. Allo geloovigen van de verschillende ritussen moeten daarom elkander bemin nen in de liefde van Jesus, Die allen tot broeders heeft gemaakt". Mgr. Andreoli t Do Brusselsehe redacteur van de „Msh" meldt: Mgr. Andreoli, aartsbisschop van Re- can'ati en Loretto is in een put gestort, die in den tuin van het bisschoppelijk paleis werd gerepareerd. Hij was op slag ge dood. Dc Eeatificaiic van Bernadette Souhirous Nahr de „Croix" meldt, zal Zondag a.s 18 November in tegenwoordigheid van den Paus de plechtige voorlezing plaats hebben van het decreet over de heldhafti ge deugdonheoefening door do eerbied waardige Bernadette Souhirous. H. Landstichting. Van 18 tot 23 Hor. zal er op do H. Landstichting te Nijmegen een Eucharis tische week worden gehouden onder lei ding van de Eerw. Paters van „Brakken- stein". U8T DE OiraGEi?3giG ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitvoeringen. Do uitvoeringen van de R. K. Tocneel-vereoniging „Ons Tooneel", aanvankelijk vastgesteld op 25, 26, cn 27 November e.k., zijn door onvoorziene om standigheden ©enigen tijd uitgesteld. Verfraaiing. Do werkzaamheden, be treffende den aanleg van ©en plantsoen en een straat nabij het station alhier, zijn reeds flink gevorderd. Nu ook do boomen worden uitgerooid, welke voor het station staan, verkrijgt men een beter overzicht van de omgeving aldaar en laat het zich aanzien dat deze nieuwe aanleg veel zal bijdragen, tot verfraaiing van dit deel der gemeente. BODEGRAVEN. Gearresteerd. Door de politie alhier werd dezer dagen aangehouden en naar Utrecht overgebracht een zekere F., dio zich wegens het toebrengen van lichame lijk letsel bij een vechtpartij voor den rechter te verantwoorden had, doch zich steeds had weten schuil te houden. Personaiia. Voor de examenverecni- ging van Directeuren der Pontscholen iti Nederland slaagden voor kantoorsteno- graaf, 130 lettergrepen per minuut de heer J. G. Kuijpers, en voor machineschrijven en Ned. Taal de heer A. Schiutz, heiden alhier. HILLEGOM. Bouwen. Aan den aannemer B. Imt- liorn is opgedragen het houwen van een burgerwoonhuis aan den Stationsweg voor rekening van den lieer J. van de Eeld al hier, alsmede het verhouwen van een woonhuis aan den Loostenveg III, voor rekening van den heer H. van Dijk, alhier. Tabaksbelasting. Tegen een drietal winkeliers alhier is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Tabaksbc- lastingwef.Naar men ons mededeelde, moet dit het werk zijn van den nieuwen controleur. De zaken zelf zijn van dood- onschuldigen aard en er is van belasting ontduiking geen sprake. Het zal dus met de verbaliseerden wel losloopen. Men zij inlusschen gewaarschuwd. R.-K. Onderwijs. -Aan den heer G. Steenvoorden, onderwijzer aan de St. Jo seph-Jongensschool alhier, is met ingang vau 1 Januari 1924 op verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. De heer S. gaat het onderwijs verlaten. In zijn plaats is met ingang van denzelfden datum be noemd de heer J. Kroes te Haarlem. LISSE. Oprichting Jongensbond. Vanwege het Kruisverbond „StA Jan de Dooper" zal a.s. Vrijdagavond in het Patronaatsgebouw een Jongensbond, leeftijd 1218 jaar, worden opgericht. Dc ouders worden verzocht hun jongens naar deze vergadering te willen sturen LISSE. R.-K. Volksbond. Onze afdeeling van den Nederlandschen R.-K. Volks hond vierde het Willibrordusfeest. Het JBondsgebou'w was hij deze gelegenheid tot in de uiterste hoeken bezet. De voorzitter, de heer A. H. Schrama, opende de fees telijke bijeenkomst met den Christelijken groet, en heette de talrijke aanwezige leden met hun dames hartelijk welkom. Hij zeido voorts, dat er dien morgen geen ge legenheid geweest was, het feest kerkelijk to vieren; dit zou echter Zondag a.s. ge schieden. Voorts spoorde de Voorzitter aan om. zich to abonneeren op de „Volkskrant' Binnen enkele dagen zal een vergadering worden gehouden tot oprichting van een Ziëkenhms-verplegiiigsfonds. Spreker ver wachtte een even groote opkomst als nu; alleen hij een groote deelname kan zoo'n fonds bloeien. Nog spoorde hij de leden aan, welke nog geen lid zijn van de be- grafenisvereeniging „St. Barbara" zich spoedig als lid te laten inschrijven. Spr. woes er vervolgens op, dat wo heden een dubbel feest 'hebben; daar do toonecl-afdee- ling „Nut cn Genoegen" baar 25-jarig be staan viert. Namens alle leden feliciteert hij de club en hij uit daarbij den wenscli, dat deze verecniging nog jaren moge werkzaam zijn tot bloei der afdeeling. Nog den heer P. Warmerdam tot wethouder on opgemerkt in onze afdeeling voorbijgaan ou wel de verkiezing van ons bondslid, do heer P. Warmerdam tot wethouder on zer gemeente. De taak, welke vriend "War merdam cp zich heeft genomen, is voor zeker zwaar, doch laten wij hem steunen en medewerken dio zware taak zooveel mógelijk te verlichten. Namens alle leden richtte hij een felicitatie aan 't adres van den heer Warmerdam en hij hoopte, dat hij een reeks van jaren onze gemeente mag helpen besturen tot heil der inwoners. Een donderend applaus bezegelde deze woorden. Na allen.een genoeglijken avond to hebben toegewendent, gaf hij het woord aan „Nut on Genoegen", welke het pa troonsfeest opluisterde. Allereerst werd opgevocr „Pierro do Galeiboef of Onschul dig Veroordeeld", drama in vijf bedrijven. Dit drama werd op magnifieke wijze ge speeld. Dc hoofdfiguren gaven prachtig spel, terwijl ook de kleinere rollen goed bleken te zijn ingestudeerd. Decor, coslu- meering en grime waren goed verzorgd en droegen ook het hunne bij tot een goede vertolking. Met diepe aandacht volgde men het spel en ha elk bedrijf brak oen krachtig applaus lós. Na cle pauze werd opgevoerd „De leugenaar, die op 't laatst zelf geloofd, dat hij de waarheid spreekt," kluchtspel in één bedrijf. Hoewel goed gespeeld, vol deed het absoluut niet.: Echter is dat geens zins aan de spelers te wijten. Da heer C. Elfring gaf tot .slot een voordracht ten beste, waarvan ons den titel is ontgaan. Hij liad als altijd reuzensucees! Een aar dig orkestje zorgde tusschen een en ander voor aangename afwisseling, zoodat we kunnen spreken van een best geslaagd patroonsfeest! NIEUWKOOP. Kolfwedstrijd. Dezer dagen werd een kolfwedstrijd gehouden bij de Wed. Valkenet; de volgende prijzen werden be haald: le pr. Jac. Luneburg met 131 pun ten, 2e pr. Th. van Dam met 130 p., 3e pr. A. C. van Houten met 103 p., 4e pr. A. Hogerwcrf met 97 p., 5e pr. Joh. v. d. Laan met 84 p., 6e pr. J.de Bruin met S2 p., en een troostprijs F. van Koert. NIEUW-VENNEP. Auto-bcising. Toen de landbouwer G. M. Verbeek Zondag met paard en wagen uit de kerk huiswaarts keerde, kwam op den Sloterweg een auto door den glibberiggen weg in snelle vaart met den wagen in hotsing. Het rijtuig werd totaal vernield. De heer Verbeek werd uit het rijtuig geslingerd, de verdere inzitten den kwamen met den schrik vrij. De auto bestuurder bekwam lichte verwondingen en de auto word danig beschadigd. De schade wordt door verzekering gedekt. Rijden zonder licht. ^-Door P. B. van den Hoofdweg alhier, die 's morgens in 't duister naar zijn arbeid ging en zijn rij wiel niet verlicht bad, werd H. B. aange reden. Beiden kwamen te vallen. Het rij wiel van H. B. was zoodanig beschadigd, dat het onbruikbaar was. Het rijden in een onverlichte» polder zonder licht is al tijd voor den berijder en wien hij moet passcoren hoogstgevaarlijk. NOORDWIJK. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer W. do Ruyter, is benoemd tot vice- Voorzitler van de Vereeniging ..Finland Nederland." Arbeidsbeurs. Als werkzoekenden staan bij de plaatselijke arbeidsbeurs ingeschre ven 14 losse arbeiders, 7 landarbeiders, 14 visschers. 31 bouwvakarbeiders en 1 kok. Mond- en klauwzeer. Ken geval van mond- en klauwzeer is geconstateerd ouder heb vee van den landbouwer J. Plug te Noórdwijk aan Zcc. WOUBRUGGE. Kaasproducenten. Het bestuur van de aid. van Kaasproducenetn alhier, heeft tot stemhebbend afgevaardigde naar de al-gem. vergadering te Gouda benoemd de heer "VV. den'Hertog, alhier, cn,tot secundus de heer W. C. van Daan. Verwacht Wordt dat meer dere leden die vergadering zullen bijwonen, daar er iets behandeld zal worden, cfci-t de H.H. kaasboeren interesseerd nl. de gelden de uitvoerregeling van kaas en de inter nationale verhandeling in zake volvette kaas. Wegafsluitinq. Ged. Staten dezer pro vincie verleenden vergunning aan het be stuur der Heerlijkheid Hooginade het vor keer met rij- en voertuigen af te sluiten tot 31 December a.s., op den weg in de Bosch- en Munnikenpolders en hebben het verbod opgeheven voor motorrijtuigen, van het "Woubrugschpad onder Alphen aan den Rijn, ook tot dien datum. WASSENAAR. De winkelstand. Met het grooter wor den van ons dorp, breidt cok de winkelstand zich gestadig uit. Zoo werd de vorige week aan den Molenweg een drogistzaak ge- open door Mej. Peereboom. die zich. wat inrichting en verscheidenheid van.artikelen betreft, mot de beste uit de stad kan me ten, en door den heer J. K. van den Hoek een bloemenwinkeil, die er ook wezen mag. Zaterdag jl. opende voorts de heer Laar man aan het Molenplein een bloemenzaak, waarin een schab van bloemen en planten is tentoongesteld. Men verzuime dan ook niet daar eens een kijkje te gaan nemen. WOERDEN. R.-K. Volksbond. De R.-K. Volks bond hield Zondag haar Patroonsfeest. In de parochiekerk werd voor de leden een H. Mis opgedragen waaronder de leden ter H. Tafel naderden, 's Avonds had een feestavond plaats voor de leden. Deze feestavond wordt Wonsdag'a.s. herhaald voor de donateurs en a.s. Zondag voor belangstellenden tegen entree van slechts 20 cents. Uitvoering. De R.-K. gemengde zang- ter. ,W- I. K.", directeur do heer Theo Smit, Utrecht, geeft Maandag 19 en Woensdag 21 Nov. a.s. haar eerste uit voering in dit seizoen. Voor deze uitvoe ring heeft zij neeft prachtig programma Muziek, zang en tooneel wisselen elkan der af. Het beloven schitterende avonden te worden. ZWAMMERDAM. Gemeenteraad. Afwezig de heeren Edelman en r. Beek. Do notulen worden onveranderd vastge steld. Van de Vereeniging tot bc-strijding der tuberculose afd. BodegravenZwammer- dam is een verzoek ingekomen tot het be komen eenor subsidie groot f 150 voor 1924. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten dit adres bij do begrooting te be handelen. Voorlezing wordt gedaan van een ontwerp inzake de regeling van onder linge hulp bij brand. Idem vaststelling tot wijziging der verordening tot heffing van kourloonen der gemeenten Bodegraven Zwammcrdam. Deze wijziging, welke door do gemeente Bodegraven is voorgesteld, beoogt een verlaging der keurloonen. Op voorstel van B. en W. wordt deze wijzi ging z. h. s. aangenomen. Van den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente is een adres ingekomen, houdende verzoek om gedurende de wintermaanden een lokaal der school in den Tempel te mogen gebruiken, ton einde des Donder dagsavonds bijbellezingen te houden. B. en \V. stellen veer dit verzoek in h wil ligen en als vergoeding f 1.per avond te vragen. Do heer kinschoten vraagt welke vergoeding do» andere vereenigingef als gymnastiek- en zangvereeniging bel len voor het gebruik van een lokaal. I. Voorzitter merkt op, dat de gymnastiek- ver. de zaal gratis gebruikt, terwijl de zangvereeniging f0.50 per avond betaalt. Dit verzoek heeft echter alleen betrekking op de wintermaanden, waarbij dus reke ning gehouden moet worden met vuur cn. licht. Dc. heer Van Linschclcn ia van meening, dat er geen uit zondering gemaakt moet worden, en een vast tarief voor alle aanvragen gelden moet. ))q heer Van Muiswinkel is van nieening, dat op eiken regel wel eens een uitzondering is; zoo is het ook met deza beide vereenigingen, waarbij als hoofd motief geldt schraalheid der kas, doch overigens wordt van den algemeenen regel niet afgeweken. Overigens is hel lokaal, waar de beidé genoemde vereenigingen in samenkomen, zonder meubilair zooclac daar aan geen schade kan worden toegebracht, in tegenstelling met het lokaal der Tcm- pelschool, waar voor iedere samenkomst de banken moeten worden verplaatst cn kans van beschadigen derhalve groot is. Om deze redenen acht spr. een tarief van f 1.per avond billijk. De heer Hoogen- dijk is van dezelfde nieening; echter wil spr. deze vergunning alleen doen gelden voor deze wintermaanden. Indien de nieuwe school in gebruik -is genomen is spr. er beslist tegen. De heer Kinschoten kan zich met deze zienswijze vereenigen, waarna het voorstel van B. en W. met al gemeene stemmen wordt aangenomen. Hierna komt in behandeling een voor stel van B. cn W, om afwijzend te be schikken op een verzoek van A. R. Koster, hoofd der Chr. School alhier, ora hem uit de gemeentekas een toelage, te verstrekken voor het geven van lessen buiten do school uren. Do lieer Koster gaf 7 uur les per week buiten de gewone schooluren, zoodat in do afgeloopen 2 jaar ongeveer 600 uur les door hem is gegeven. -Dé lieer Muis winkel geeft een overzicht, waaruit blijkt dat voor deze overuren door liet Rijk niet betaald wordt. In verband hiermede wordt do billijkheid van dit verzoek wel inge zien; echter vreest men, dat dan ook an dere onderwijzers, dio in gelijke omstan digheden zouden verkeeren, ook een ver zoek zullen indienen. "Waar men. van oor deel is, dat dit de gemeentekas te veel zou kosten, wordt besloten aan dit verzoek niet te#voldoen. Van liet bestuur der Ned. Herv. School is een adres ingekomen, houdende verzoek tot beschikbaarstelling van circa f 200. voor den aankoop van meubilair tengevolge van dc invoering van het 8ste leerjaar en vermeerdering van het aantal leerlingen. Do lieer Hoogendijk stelt voor deze aan gelegenheid in handen te stellen van B. en W. tot nader onderzoek. Do heer Van Muijswinkel steunt dit verzoek, doch is van oordcel, dat genoemd Schoolbestuur door bijzondere omstandigheden, waarin de school verkeert, wel recht heeft dit ver zoek te doen. Spr. wil evenwel eerst een gespecificeerde aanvrage t j eraoet zien, waarvoor deze gelden noodig zijn. De heer Kinschoten is van dezelfde meening, doelt meent, dat voorloopig wel banken enz. der openbare school afgestaan kunnen worden. Besloten wordt, dat B. cn W. inlichtingen, «sullen vragen, ten einde in een volgende vergadering op dit verzoek te beslissen. Hierna wordt de verbid-whig god «-tea. BspaeifaÊeaiB Kind verbrand. Te Schaik is een lJ^-jarig kind van den heer J. v. d. H. in een pot "kokend water gevallen en aan de gei olgen overleden. Noodlottige ongelukkon. Te Wcesp viel dc 55-jarige mej. Van der Kruis van do trap op liaar ruim SO-jarigo moeder. De dochter scheen er good afge komen, want zij hielp haar moeder, die een paar ribben brak. Enkele uren later kreeg zij evenwel een bloeduitstorting in de her senen en stierf To Haarsteeg is do boerendochter W( v. d. B., van den hooizolder gevallen en met het achterhoofd op de deel terecht, ge komen. Zij is zonder tot bewustzijn, te zjjn gekomen overleden. Te Horst is dc molenaar W. F„ doordat FEUILLETON ïislorisch verhaal uit het hedendaagsche Rusland). •feor Narrator. (Nadruk verboden). Maar ik ga nu eerst naar liet paleis, is nu het beste ©ogenblik om de Gzarit- I te spreken. - Goed succes Nicolaas, ik kom mor- i'i vroeg den uitslag hooren. Met deze qj "wrden nam Grootvorst Michael af- yp ®eid en Nicolaas maakto zich gereed I i«r zijn moeilijke boodschap aan de l jÈcrin. HOOFDSTUK V. "t Czaar plotseling in Petersburg terug. ziekte van den kleinen Alexis, zoo- toen reeds 13-jarige kroonprins «Sander nog steeds werd genoemd, was P«Sg niet van ernstigen aard. *kt was weer de oude ziekte geweest, ï3raan de zwakke troonopvolger reeds vfen leotl en welke aan zijn ouders 2org en veel smartelijke uren had I F» •^dat God de ^keizerlijke familie ach- ifcii vier dochters had geschonken n.I. ■jrooivorstinnen Olga, Tatjaua, Maria ^"i'owna. en Anastasia, werd op 12 ™lus 1904 eindelijk dc reeds Jang ver ""•f- zoor. geboren, Do vreugde in bot land was daarover bijzonder groot, maar in het keizerlijk paleis zelf, in het intie me gezinsleven van de Russische keizer lijke familie, moet do vreugde onuitspre kelijk zijn géweest. Do geboorte van een dochter tot vier maal toe achter elkaar, moét voor de kei zerin een nog grootero teleurstelling zijn geweest dan voor den keizer. Het gemis aan een troonopvolger kwelde de eerzuch tige keizerin veel meer dan den Czaar, van wien verteld wordt, dat hij bij de ge- boorto van zijn zoon schreiende op dc knieën viel en uitriep: Moet dit kind dit leven voortzetten, da't ik met zooveel moeite tors-' De keizerin, die een innig "vrome vrouw was, had heel wat gebeden, talrijke aal moezen ter eere Gods gebracht, vurig snieekende, dat haar hartewensch, dat zij nog een troonopvolger zou ter wereld brengen, mocht worden verhoord. Do ziekte, waaraan de keizerin later leed, en die zich toen reeds in die jaren openbaarde schreef men juist toe aan het gemis van een zoon, waaronder zij zeer gebukt ging. Eindelijk op den 12en Augustus van het jaar 1904, werd baar liartewenscb ver vuld en schonk zij bet leven aan een zoon, dio genoemd werd naar zijn Grootvader Alexander Nicolajewitsj. Do geboorte van den kroonprins hadop denzelfden dag plaats, waarop het Rus sische lc-gcr (Rusland was toen in oorlog met Japan), dat onder generaal Rennen berg, de passen naar Port-Arthur bezet hield, door den Japanschen Maarschalk Oyama vernietigd vc-rtl, waardoor den Japanners de weg naar Port-Arthur ge opend werd. Op dien dag -overstemde echter de feest vreugde deze droeve tijding en diegenen die do Czaritsa kenden, vertelden, dat de toen 32-jarige keizerin geheel weer op leefde en haar jeugdige kracht en schoon heid geheel herwon. Reeds kort na de geboorte bleek ech ter, dat do troonopvolger een zc-er zwak kind was en in het eerste jaar reeds werd het jonge leven ernstig bedreigd. - Hier aan het ziekbed van haar kind, toonde do Czaritsa zich in haar edelste hoedanigheden. Nachten achtereen, zoo vertelde eens de gouvernante, zat zij aan 't ziekbed van haar zoon, dien zij aan geen vreemde lian den toevertrouwde. Daar hij den kleinen Alexis was zo nooit vermoeid, kende zij geen verveling, voelde zij geen slaap. Aanvankelijk koesterde men de hoop, dat het slechts een kinderziekte was, die na ©enigen tijd wel vergroeien zou, maar helaas, die hoop, hoe vurig ook gekoes terd, bleek ijdel. De jeugdige Alexis was als een teere plant, die met de meest nauwlettende zor gen moest worden omringd en niettegen staande dit, kwam toch telkens de hoos aardige kwaal naar voren en vernietigde in enkele dagen, waaraap do geneeskunst -en de moederzorgen maanden lang met zooveel zorg on liefde hadden gewerkt. Toen de ziekte hopeloos scheen, kwam ook bij de keizerin de oude kwaal terug en haar overdreven godsdienstzin maakte 'naar bijgeloovig. De nederlaag van generaal Rennen berg, die met de geboorte van den kroon prins .samenviel en waaraan zij toen geen aandacht had besteed, kwam haar later aoor den geest als een sombero voorspel ling. Zij zag in dit tobval het bewijs, dat haar zoon voor het ongeluk geboren was en hoe oiulcr het kind werd, hoe meer deze gedachte bij baar wortel schoot. lii dien tijd begon reeds het geweldige tragische zielelijden van deze vorstin, hetwelk van haar in enkele jaren een oudere afgeleefde vrouw maakte. Op den Zaterdagavond, waarop de tra gedie zich afspeelde, waarover we in ons vorig hoofdstuk ©en en ander vertelden, zat do keizerin te midden van haar vijf kinderen, in haar boudoir. De Czaritsa teldo toen 45 jaar, maar wie haar daar zag, liad baar daar zag, had haar voor veel ouder versleten. Niet alleen waren haar haren vergrijsd maar ook het lijden ©n do zorgen hadden diepe voren op haar voorhoofd achterge laten. Toen prinses Alice op 26 November 1594 als keizerin van Rusland in de oude Czarenstad Moskou haar intrecte deed, ging er één roep uit over haar schoon heid. Met welke idealen was toen deze een voudige jonge vrouw, die daar zoo statig zat naast baar 4 jaar ouderen gemaal, op dat oogenblik vervuld? Zij, de kleine, onbekende prinses uit het kleine Groot-Hertogdom Hessen, was nu de heerscheres van dit uitgestrekte land, van millioenen en millioenen men- schen. Wolk oen illusies heeft deze 22-jarige prinses op dat oogenblik misschien ge koesterd? Nu zat ze daar 22 jaren later te midden van haar gezin, verouderd voor haar tijd, gepijnigd in datgene wat haar aLs vrouw en moeder liet meeste dierbaar was, haar echtgenoot en haar zoon. Een slepende kwaal, en vroege ouder-' dom, do haat van millioenen, was alles, wat van die illusies was overgebleven. Do kleiue Alexis speelde met Groots vorstin Olga, die als een tweede moedertje over hem waakte cn voor wie de kleine prins dan ook een bijzondere genegenheid, koesterde. Do beide andore Grootvorstinnen waren bezig met een studieboek, terwijl do Cza ritsa zich met en handwerk 'onledig hield Het boudoir zelf was eenvoudig maar smaakvol ingericht. Een damesschrijfbureau stond in den hoek, tegen den muur stond een divan, terwijl midden in de kamer een kleine fraai bewerkte tafel was geplaatst. Aan de muur prijkte ©en groot crucifix en verder wat fclo's van den Czaar en de kinderen. i- Do keizerin was alleen met haar kinde ren, zij kon niet dulden, dat een vreemde zich in deze intiemen kring bewoog. Wan: neer haar kinderen bij haar waren, en dit was het grootste gedeelte van clen dag, wild© zij geheel alleen met. hen zijn. Do Czaritsa had een oogenblik haar? handwerkje neergelegd. Zij scheen in een! bijzonder droeve stemming te zijn, nu en! dan rolde oen traan over haar wangen,1 hoeveel moeite zij ook deed dit te beletten^ M (Wordt vervolgd)-M

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3