Een waardevol resultaten te bereiken. En evenmin zal be zuiniging verkregen worden door veran dering van stelsel hoeveel theoretische be schouwingen rncn er ook over houdt. Al dat millioenen-gegoochel lijkt heel schit terend, maar practisch nut heeft 't niet. Als men inderdaad bezuinigen wil, moet men het mes gr op geheel andere wijze in zetten. Begonnen moet dan worden met de uitvoerings-organen in staat te stellen economisch te werken en een streep te halen door alle bureaucratie. Laat de wetgever tocli aan de uitvoe rings-organen vrijheid van beweging ge ven. Laat do wetgever er publiekrechte lijke organisaties van maken, samenge steld door de patroons- en werklieden organisaties, en men is waar men zijn moet. Dan kan een consequente eerlijke decentralisatie worden doorgevoerd, die de gewensehte bezuiniging in zich draagt. Reeds onmiddellijk kan er aanzienlijk bezuinigd worden. Als men wilde overgaan tot samenstelling van Verzekeringsraad en Rijksverzekeringsbank, als aan de Raden van .Arbeid de classificatie der be drijven en de toekenning van de renten worden opgedragen, en het toezicht aan de publiekrechtelijk georganiseerde orga nen werd opgedragen, zou reeds zeker twee ton per jaar te bezuinigen zijn en nu spreek ik alleen over de administra tiekosten. De groote bezuiniging van circa 19 millioen gulden per jaar, die minister Colijn wil bezuinigen op de Staatsbijdrage aan het fonds gedurende een bepaald aan tal jaren, heeft sprekers volle instemming, omdat dit geschieden kan zonder dat het principe, dat kapitaalvorming noodig is, wordt aangetast. De strijd over den vorm van organisa tie moet echter plaats maken voor een gezamenlijk streven van allen, die bij de uitvoering betrokken zijn, naar bezuini ging. Spr. eischte, dat openbaarheid gegeven wordt aan alles wat de publieke zaak raakt, en wanneer, zooals thans gebeur de, de wiskundige adviseur van de Rijks verzekeringsbank verdacht wordt gemaakt en hem verweten, dat hij opzettelijk on juiste becijferingen gemaakt heeft, dan is het plicht van de regeering tegenover het volk, dat dezen ambtenaar do gelegenheid gegeven wordt zijn becijferingen te pu- hliceeren. Do Raden van Arbeid moeten worden veranderd in organen, die gansch zelf standig zijn en samengesteld worden door alle belanghebbenden en bekleed met pu bliekrechtelijke bevoegdheden. Voor de vereischte^ eenheid zou noodig zijn, dat deze organen een vereeniging vormden, welke vereeniging eveneens publiekrech telijke bevoegdheden zou moeten hebben en die de macht zou moeten hebben en die de macht zou moeten bezitten, de beslui ten, door de meerderheid genomen, te doen uitvoeren. In deze richting valt een aanzienlijke bezuiniging te verkrijgen. Alle bureau cratische rompslomp zou kunnen verval len. Il/i^iltKgxhr^Vour1 uu nleesT econottu- sche uitvoering, de betrokken arbeiders zullen wel zorgen, dat bun belangen niet In -hoi guadram*- komen. toaseaigda Bsa»ieiateaia Een spijkertje in het oor. Bij bet opereeren van een oorgezwel werd bij een dame te IJmuiden een spijkertje in bet oor vergroeid gevonden. Vermoedelijk had zij dit als kind bij bet spelen in bet oor gekregen en'eerst na jaren bad dit zijn Invloed doen gelden. Binnengesleept. Men meldt uit Lemmer aan de „Msb": Door de Harderwijker visschers H.W. 127 en H.W. 130 alhier is uit zee binnen gebracht, schipper J. Hartman van Dok- kum, op reis met zijn ijzeren tjalkschip „De •Jonge Andries", met een lading materiaal yan Eemues naar Tjalkert. Deze schipper was op de Zuiderzee tusschen Harderwijk en Lemmer door een stortbui overvallen en had. daarbij zijn mast overboord gezeild. Dientengevolge dreef zijn schip hulpeloos :*ond. Genoemde visschers, die zich in zijn nabijheid bevonden, waren hem daarop te .hulp gekomen en hadden zijn schip op sleeptouw genomen. Een relletje bij een bouwwerk. Gistermorgen is een 60-tal werklooze bouwvakarbeiders bij den Nelerlandschen Bouwvakarbeidersbond en bij de Landelijke Federatie naar een bouwwerk getrokken van do fa. Nederhorst uit Gouda aan den Rijsw.-weg le den Haag, waar getracht werd een 7-tal betonwerkers het werk te doen neerleggen. Deze genieten een loon van 60 cent per uur, terwijl het contract, ".fgesloten tusschen de bouwvakarbeiders- bonden en de Nederla-ndsche Patroonsorga nisatie in de bouwbedrijven een loon stelt van 80 cent. De firma Nederhorst is weliswaar niet bij de patroonsorganisatie aangesloten, doch lie vakvereenigingen der arbeiders beschou wen het optreden van de firma Nederhoxsfc bier ter stede als oneerlijke concurrentie, wijl men zich in Den Haag algemeen aan het loon. van 80 cent houdt. Toen na onderhandeling met de arbei ders de werkloozen niet wilden beengaan, werd de hulp ingeroepen van de politie, die het terrein hierna schoonvecgde. Dc betonwerkers, die ongemotiveerd zijn ooi allen te Leidschendam wonen, hebben ^it vrees voor molestatie het werk ge staakt. Gevecht tusschen stroopers cn politie. Uit Hilvarenbeek wordt aan do „Tel." gemeldGisternacht troffen de rijksveld wachters Brekelmans en Heeffer, op sur veillance in het jachtveld Baarschot, on der de gmeente Diessen, twee stroopers aan, die met behulp van den lichtbak aan bet stroopen waren. Toen dezen na driemaal gasommeerd te zijn weigerden hun geweren neer te leggen, losten de jachtopzieners eenige schoten in de lucht, waarna zij met veel moeite de stroopers, genaamd J. T. en H. de L., afkomstig uit Hulsel, konden arresteeren. Geweren, lichtbak en buit werden in beslag genomen Lettei^eis era Kasaist Sixtijnscfre Kapel. In 't (Haagscbe) „Vaderland" lezen we: De laatste uitvoering van de Six lijn- sclie Kapel bad plaats voor een geheel uitverkocht buis. Het Credo van de mis Papae Marcelli van Palestrina aan het slot, was het hoogtepunt. Het werd met een onbeschrijfelijke schoonheid ten ge- hoore gebracht. Het publiek heeft den Romeinsclien zangers een buitengewoon geestdriftige^ huldiging gebracht. Een gelukkige tijding is, dat zè li et volgend jaar weer terugkeeren. RECHTZAKEN Malversaties te Maasdam. De Dordtsche rechtbank beeft gisteren den oud-burgemeester van Maasdam gens valschheid in. geschrifte veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, met' aftrek van do voorloopige hechtenis. (Verbeterd bericht). FAILLISSEMENTEN Uitgesproken J. Schinkel, wijnhandelaar, Ro de graaf- sche Straatweg, Reeuwijk. Cur. rar, H. Jon- geburger, Gouda. SPORT BILJARTEN. De Pool lilDe Bengel III. Donderdagavond heeft de vierde ont moeting plaats gehad tusschen deze vijf tallen, in het Clublokaal van „De Bengel' Uitslagen: put. brt. h.s. gem. K. v. Hoven (Do Pool) 75 70 4 1.07 Kamp (De Bengel) 74 69 7 1, D. Boon 75 40 9 1.87 Ba velaar 59 39 10 1.50 D. C. Mioch 75 41 14 1.1 Ede 55 40 7 1.1 N. de Wolf 75 51 8 1.67 La'bordus 70 50 5 1.40 J. Kanbier Jr. 75 45 7 1.67 Hurk 62 44 8 141 Totaal „De Pool" 1737 car. Totaal „De Bengel" 1515 car., zoodat „De Pool" een voorsprong heeft van 222 car. Donderdag a.s. heeft de vijfde ontmoeting plaats in bet clublokaal van „De Pooi" tusschen tweede vijftallen dezer clubs. -JNaar.jvü vernemen heeft a.s. Dinsdag celsior II uit Wassenaar en De Pool 11/in het clublokaal van „De Pool". ACADEMIE-NIEUWS LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de bee ren M. van der Goes van Naters (Baarn), W. G. D. Mur ray (Rotterdam); candidaats-examen klas sieke letterkunde de heeren H. J. M. van Buchem (Maastricht), G. H. Blanken (Leiden). Apothekers-assistenteu-examen. 6de groep. Geslaagd de dames C. G. M. Hartman (Delft), J. v. d. Ploeg (Rotter dam) en de heer H. E. de Zoete (Til borg). UIT DE OMGEVING H1LLEG0M. De laatste candidaat. Do heer G. H. Hermans, de 12de en laatste candidaat van de lijst der R.-K. Kiesvereeniging, beeft voor do benoeming als Raadslid b e- dankt. NIEUWVEEN. Ongevallen. De 14-jarige G. Blom bad het ongeluk bij het malen in de coöperatie met zijn hand. tusschen de machine te ko men, waardoor hij zijn rechter wijsvinger heeft moeten missen. - Mej. Van Leeuwen kwam, doordat de trap, waarop zij stond, uitgleed, zoo te val len, dat z'j haar been brak en naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. TER AAR. Personalia. Naar wij vernemen heeft onze gemeenteveldwachter, de heer J. Snij ders, na ruim 40 jaren, plichtgetrouw deze functie te hebben vervuld, met ingang van 1 Januari 1914, als zoodanig ontslag aan- Ongeval. Terwijl de heer V. zich met een met pakken stroo beladen wagen naar den landbouwer de. K. te Korteraar begaf, gleden deze pakken ter hoogte van de Korteraarsche brug den wagen af en kwa men voor een groot gedeelte inde Ringsloot terecht. Oe paarden sloegen op hol en wer den door den knecht bij den landbouwer tot staan gebracht, waarna- bleek, dat nog al wat materieele schade was veroorzaakt-. Te water. Donderdagavond geraakte de pas uit Indië teruggekeerdeheer A. de B. toen hij zich naar zijn kosthuis begaf, te water. Door de duisternis bemerkte bij niet, dat de brug, waar hij over moest, af gedraaid was. Als goed zwemmer wist hij spoedig den wal te hereiken. VOORSCHOTEN. Mond- en klauwzeer. Wederom doen zich onder het vee van den landbouwer v. VI. gevallen voor van mond- cn klauw zeer. Bekroond. Op do nationale tentoon stelling van pluimvee en konijnen te Schie dam behaalde ia zware concurrentie, de en blijvend ST. NICOLAAS-GESCHENK is een Foto van het Atelier „M. BONGENAAR" P. SLEGTEPêHORST HST NIEUWE RIJN 46 "Tpf Atelier geopend van 9 uur v.m, tot 8 uur n.m. 14184 Lef op Biet jsüiste adres. heer A. C. Dijkmau, alhier-, met een brand- neusvoedster een 3den prijs. Gemeenteraad. Maandagavond om 8 uur komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van: 1. Ingekomen stukken; 2. besluiten comp tabiliteit. Daarna besloten vergadering. IETS OVER STERRENKUNDE. IV. De „Giants"- en „Dwarïs"-theoric. De kennis van de werkelijke afmetin gen der sterren is een noodzakelijkheid om het astronomische vraagstuk betref fende den bouw van 't heelal op te lossen; en evenals wij de bewegingen en posities, del physjsche en chemische gesteldheid der sterren weten, zoo moeten wij o^r liun waro grootte en massa trachten te weten te komen. Bovendien heeft de ken nis van de ware afmetingen der sterren een bijzonder goede zijde, omdat zij ons tevens een blik vergunt in do eeuwenlange ontwikkeling van een ster. Sinds lang reeds heeft men de sterren naar hun ver schillende schijnbare grootten en kleur gerangschikt en bun honderden soorten van spectra in een doorloopende serie met natuurlijke overgangen vastgelegd. De hoofdverdeeling van de sterrespectra is gevormd door middel van de letters: N, M, K, G, F: A, B, O, waarbij de sterren met de laagste temperatuur door do letter N worden aangeduid; voor toe nemende liitte de volgende letters worden gebruikt met O voor de hoogste tempe ratuur. Wat nu het voorkomen dor ster ren betreft in liun ouderdom van levens- eeuwen, zoo heeft eenige jaren geleden prof. H. Russell daaromtrent een theorie ontwikkeld, die heden algemeen wordt aangenomen. Volgens deze theorie ont- menigte aan het uitspansel voorkomen. De onderlinge aantrekkingskracht, die er tus schen de gasachtigo of meteorietachtige stofdeeltjes van zoo'n eerste nevel bestaat, veroorzaakt een verdichting naar het midden toe en tegelijkertijd een toename der temperatuur. Een voorbeeld van eenzelfde hitte-ver- oorzaking is, wanneer men lucht pompt in rijwiel- of autoband. De lucht wordt beet Tin maakt de pomp warm: niet door dat er wrijving is, maar door den arbeid, die er wordt verricht om do luchtdeeltjes dichter bij elkaar te krijgen. Do steeds voortgaande verdichting van de nevel massa maakt, dat zij eindelijk gaat gloeien en zichtbaar wordt, en men aanschouwt dan een M- of N-typo ster van een lago temperatuur en een zeer geringe dicht heid, maar van een geweldige afmeting een z.g. roodo reuzenster. Voortgaande verdichting is .begeleid van een toename der warmte en een kleiner worden van den omvang, en zoo doorloopt de ster alle stadia van haar ontwikkeling: door het oranje, geel en wit (K, G, F spectraal- type) lot aan heit z.g. blauw-wit van spectraal-type A. Gedurende deze ontwik keling rijst de tempera tuur van 3000 0 Celsius tot 12000 Celsius. Het mee- rendeel der sterren is dan op een levens- keerpunt gekomen, en van nu af aan neemt de temperatuur af. Evenwel bren gen sommige der meest massieve sterren het tot de veel hoogere temperatuur van de B en O klasse, die op ongeveer 20000 0 Celsius wordt geschat. De dichtheid van de ster heeft zich nu zoodanig verhoogd, dat de samentrekking nihil is gewordep, en er geen warmte meer wordt toegevoerd om in do plaats te treden van do uitstralende hitte. De ster. doorloopt nu in tegengestelde volg orde dezelfde spectraal-klassen van wel eer: door het blauw-wit en wit naar de lagere temperaturen geel en oranje, tot wederom de roode kleur en de zeer lage temperatuur is bereikt, do dichtheid zeer groot en de afmeting klein is geworden. De ster is een roodo dwergster geworden. Volgens deze theorie doorloopt de ster dus b. v. tweemaal liet M-stadium; eerst kort nadat de verdichting een aanvang nam en de ster een enorme spherisclie massa was, met waarschijnlijk een duizendste dichtheid van onze aardscbe lucht, en met een middellijn van lionderd-miUioenen mijlen. Zij draagt dan den letterlijk juis- ten naam van M-type reuzenster. Ten tweede male wordt liet M-type bereikt, wanneer do ster to{ de laatste graad van afkoeling is- vervallen (milliarden eeuwen later in haar bestaan) echter nu met een middellijn waarschijnlijk veel kleiner dan onze zon en met een veel hoogere dicht heid. Het is nu een M-type dwergster en zij nadert haar" algeheelo uitdooving. Vol gens oude theorieën moesten noodzakelijk do roodo M sterren „dwergen" zijn; sinds de onderzoekingen van Michelson echter omtrent de roodo M sterren Anta- res, Betelgeuso cn Arcturus heeft do llieorio van reuzenster-in-het-begin-sta- dium een schitterende bevestiging gekre gen, en verdero onderzoekingen met tie interferometer zulkp -wel even zoovele bevestigingen zijn. Mt. Hamilton. J. D. S. STÜB811ETOS EEN KLOOSTER DER PATERS FRANCISCANEN. De Paters Franciscanen zullen te de- zei' stede een klooster stichten. Heden is bericht ontvangen, dat Z.D.H. de Bisschop Van Haarlem heeft goedge keurd voor dat doel aan te koopen de villa Rozenhof met het daaromheen liggend ter rein. aan den Haagweg. Van de villa zal zonder veel verbouwing een klooster kunnen worden gemaakt. Van uit dit klooster zullen de paters assisten tie gaan verleenen aan de parochies in do omgeving. De bedoeling is, op het terrein naast de villa, zoo spoedig mogelijk, een eenvoudige kloosterkerk te bouwen. Voorloopig zullen enkele kamers van de villa voor kapel worden ingericht. Blijkens enkele voorbarige pers-berich ten was van bet bovenstaande al iets be kend geworden, maar, zooals onzen lezers nu zien, niet bet juiste. De mededeeling, dat le Leiden komt een Franciscanen-klooster met kloosterkerk, zal met blijdschap worden vernomen door de Katholieken in onze omgeving door de Eerw. geestelijkheid en door de leeken. Met bijzondere vreugde zal van deze tijding worden kennis genomen door de bewoners aan Haagweg en naasten om trek, die in de kloosterkerk (die geen parochiekerk is, maar wel een openbare kerk) zoo gemakkelijk zullen kunnen gaan „kerken". Binnen enkele maanden wordt al de komst der paters verwacht waarschijn lijk zes of zeven, met eenige broeders. Hefc perceel Rozenhof Kad. Sectie O, No. 718, is, zooals velen onzer lezers zul len weteu, gelegen aan den Haagweg, als men van Leiden komt aan de rechterzijde, even voorbij de spoorbrug. Het is groot 29.55 Aren. VOOR DE NOODLIJDENDE DUiïSCHERS. De „St.-Bavo" bevat de volgeude Bis schoppelijke mededeeling: In verband met den stijgenden nood van het reeds zeer beproefde Duitsch- land, worden de EE. Geestelijken bij deze verzocht hun geloovigen er op attent te maken en krachtig aan te sporen dat zij hunne giften en gaven zenden naar het R.-K. Huisvestings-comité, te 's-Her- togenbosch, Zuid-Willemsvaart 163, of aan zijne plaatselijke onderafdeelingeu; dit Comit'é staat in zeer rauwe betrek king met bet Duitsche Doorluchtig Episco paat, zoodat ongetwijfeld langs dezen weg de liefdegaven het best bun doel berei ken. Haarlem, den 3den November 1923. Bisschop van Haarlem. Het comité bier ter stede beeft ontvan gen 47 Yi gld. voor de Duitsche priesters, 12.50 gld. voor de Duitsche kloosters, 140 gld. voor Rijnland. Het comité houdt zich dringend aanbe volen voor giften in geld of in natura. De Heeren Kap. Th. Blom, Oude Vest 223 en G. v. d. Heyden, Haarlemmerstr. 220, de dames Mevr. Wilmer, Breestraat 32a, Mej. V. Hollauts, Vischmarkt 2 en Mej. A. v. d. Horst, Oude Singel 230 zijn bereid, giften in geld te ontvangen per postwissel of op andere wijze. (Giften in natura gelieve men te bezorgen bij den heer v. d. Heyden). Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag, 26 November a.s. te twee uur en de voortzetting, zoo noodig, des avonds te 8.15 Des namiddags te 3.30 uur zal de Raad in Comité-Generaal overgaan, ter bespre king van het Rioleerplan, waarbij tot het geven van inlichtingen tegenwoordig zullen zijn de heeren Ingenieur van den Steen van Ommeren en de Directeur der Gemeen tewerken, Ingenieur Driessen. Volksbond-nieuws. ,H ulp in Noo d." Den leden wordt verzocht, alsnog den sjoelbakwedstrijd van „Hulp in Nood" le bezoeken, verschillende mooie prijzen zijn te winnen; en er is geld noodig voor menig lid, dat in nood verkeerd. Het is wellicht nog niet voldoende be kend dat de bibliotheek weer geopend is. Wel is het aantal boeken, dat uitgegeven wordt, reeds zeer groot, en komen vooral veel nieuwe lezers boeken halen, doch tal van oxide, trouwe klanten worden nog ge mist. Daarop wordt hier nog eens bijzon der de aandacht op gevestigd. Handelsbeurs Leiden. Gisteravond werd in de bovenzaal van „Amicitia" een welgeslaagde vergadering gehouden, belegd door het Bureau van de Kamer van Koophandel met de Werkge versverenigingen, Patroonsverc\nigingen en Middenstandsvereenïgingen van bui ten Leiden. Do Voorzitter der Kamer, dc heer D. ten Gate Brouwer, opende de vergadering met een welkomstwoord en zette de plannen tot stichting der Beurs breedvoerig uiteen. Daarop volgde een geanimeerde bespre king. Algemeen was men ei» van overtuigd, dat er een groot algemeen belang bij de tot standkoming eener Handelsbeurs betrok ken was, maar er weTden twee bezwaren naar voren gebracht. In de eerste plaats achtte men Leiden niet do meest geschikte plaats voor een beurs, die baar centrum zou vinden in de bouwmaterialennijverheid. Leiden, zoo ,wer(J opgemerkt, biedt als industrie-cen- Semeenkiijlte Aankondig;, KOEPOKINENTING. Burgemeester en Wethouders van den brengen ter algemeeno kennis, dai koepokinrichting in liet Elisabethshof do Oude-Vest tot nadere aankondigiu gesloten. N. G. DE GIJSELAAR, Bur gemot VAN STRIJEN, Secrelarh, Leiden, 1.0 November 1923. B. en W. van Leiden; gezien zoek van: a. B. Neuteboora, om vet, ning tot oprichting van een vleeschüê kingsinrichting in het perceel Glarai No. 12, Sectie H No. 2934; b. K. Velde, om vergunning tot oprichting een bankelbakkerij in bet perceel Kra if straat No. 3 c, Sectie D. No. 1631; Geven bij dezen kennis aan het pui 91 dat genoemde verzoeken met de bijl li' op de Secretarie dezer gemeente ter gelegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag 24sten November o.k., des voormiddaj lialfelf uren, op het Raadhuis, gelegei zal worden gegeven om bezwaren deze verzoeken in ie brengen. Katholieke Agani LEIDEN. Zondag en Maandag. De Christusfilm,S f] gehoorzaal, te 8 uur. Maandag. R. K. Jonge vrouwenbond, B en C, kleine Stadszaal (ii Aalmarkt, te 7.30 uur. Woensdag. 2do cursusavond, Pater drichs S. J„ St. Pctruskerk, it Apotheek die tot en met Zondaj Maandagmorgen eiken nacht en d dags geopend is: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. De apotheek van het Ziekenfonds Hulp der Menschheid is steeds geojie doch alleen voor leden van dit Fonds Van Zaterdagavond 8 u. tot Maand!, 8 uur nemen de volgende bnisartsa dienst waar: Pr Braining. *W«~ïnir? 59. Tel 60S.; Dr. Niemer, Stationsweg, Tel. Dr. Sehreuder. Hooigracht 69. Tel Dr. Veldtnivzen. Hooigracht 84. Tel. De geneeskundige Zondagsdienst Oegstgeest wordt vanaf Zalerdagava s uur tot ManadagmoTgen 8 uur waatj B men door Dr. Timmermans, Wilheli flj park, telefoon 390. Wees-isepie! volgens waarnemingen verricht in dei gen van 10 Nov. 1923, medegedt a door het Kon. Ned. Meteorologist Or Instituut te De Rildt. Hoogste Barometerst.772.3 Blacks* Laagste Barometerst.: 746.0 Memel. Verwachting tot den avond yan 11 Matige tot zwakke Noordoostelijk Noordelijke of Noordwestelijke nevelig tot licht- of halfbewolkt., weer, 's nachts lichte vorst, zelfde te ratu.ur overdag. trum niet genoeg, gaat dan ook als danig achteruit, terwijl Alphen voor dergelijke beurs aangewezen is, daan bedrijven op die plaats het meest g k centreerd zijn. Van de zijde van den Voorzitten opgemerkt, dat, al lag er wel eenige® ft beid in deze woorden, de voordeelen,i jj ke Leiden voor bet houden eener biedt, zoo groot zijn, dat er geen li over kan bestaan of de beurs zal te Ie gevestigd moeten worden. Even zoo goed als Haarlem medeè de bloembollenbeurs bet centrum is worden en gebleven van den bollen m del zoo moet Leiden de groote Ham! j, beurs hebben van bouwmaterialen, alle deelen van liet land zal men Leiden kunnen komen, iets wat mei phen niet liet geval is. Als tweede bezwaar werd genoemi men als fabrikant nu niet bijzonders! j, patliiek tegenover een beurs staat; 1 onderhandelt liever met iemand, als niet te veel concurrenten in de buurtn n Gevreesd werd, dat de concurrent» te sterk door zou worden, en er meer' deel dan voordeel van verwacht kan* den. De Voorzitter antwoordde, dat de er is, om de lcoopers te lokkeu. I" omtrek van Leiden liggen zooveel fok' ken, dat men met de auto deze steeds kunnen bereiken, om nader uit te zoe op de fabrieksterreinen zelf wat 1 noodig heeft. Dit is een zeer belangrijk voordeel» de concurrentievrees aangaat, moei r niet te bang zijn; in den omtrek van1 den heeft men kerngezonde zaken, concurrentie nooit gevreesd hebben, ders zou de industrie ook niet zoon breiding gevonden hebben, want als opzij gaat voor concurrentie, dan V'LI1 do welvaart uit de zeyalc. Men gaat wel naar Amsterdam, terdam en Den Haag naar de beurs, F om dan niet naar Leiden, als daar centrum geschapen wordt. Door dergelijke concurrentievrees» men zich niet laten leiden. E#n der van een middenstandsvereeniging bloembollenstreek deelde nog me j door de kweekers op de bloembolled te Haarlem bijna altijd hooger prijzen, maakt werden, dan ergens elders. Als een beurs slaagt, komen er de pers; dat moet men nooit vergeten. J Nadat nog verschillende mededee werden gedaan over don opzet der werd tot stemming overgegaan, ten vast te stellen, wie er sympathiek over do beurs stonden. Er werden slechts twee stemmen

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2