/eede Blad aatste der Czaren. sdag 7 November 1923 CE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Een onderwijs-kwestie Boomen ooien De gasprijs Werkloo- Rloleeren. ■r Heijnen, de nieuwe wethouder rrwijs, lieeft bij zijn verdediging foorstel van B. en W., inzake ont- andwerk-onderwijzeressen, getoond, gc-legenheid onder de knie te heb- jj" te zitten; getoond ook te weten wil en daarnaar krachtig te streven, laatste betreft: dat de Baad eerst hij jneer dan een jaar geleden [it daartoe heeft genomen, een krijgt, om tot dit ontslag over te ist, nu juist niet op een spoedig ai der zaken aan deze afdceling van eatehuishouding. Doch dit terloops, Ifeijncn verdedigde, zooals gezegd, slel van B. en W. met kennis van doch wel wat érg breed uitgeme- ülend en vergelijkend als 'n on- voor zijn klas. orstel van B. en W. was de uïtvoc- een Raadsbesluit op de voor het zoowel als voor de betrokkenen rkiesclijke wijze. Van de 32 ont- zullen nu de beste worden uitge- de Centrale 7e jaarsschool, voor thool der Kweekschool en voor het aderwijs daar, waar het, om spe- enen, niet verstandig zou zijn de met het handwerk irt debatje bracht vervolgens een rooi-voorslel. Wethouder Reimc- ïd een voorstel, om drie linden in itraat niet te doen rooien. Do i scheen het niet aardig te vinden, ïethouder een, van dat van B. en iend voorstel zelf deed. Wij zouden in. dat daartegen toeh geen over- hiwaar is tenzij in dit speciale .dat een wethouder geen voorstel B, wat hij maar erg dunnetjes a kan en waarvan de verwerping ;c voren vast staat! imen aan den gasprijs. zoo nagaan wat er van Katholie- in het midden is gebracht, dan it ens toe, dat er in dit opzicht a verandering is gekomen in de 9 fractie, nl. dat zij wat betreft i van winst door gemeentelijke niet de zijde kiest van het Ka- meentcprogram. heer Heemskerk, die evenals er ook nu, togen het voorstel W. was, met de socialisten mee- ccn gasnrijs-verlaging, 'ook hij oat de bedrijven winst mogen ma. rhijnt hij alleen maar een heel en igc winst geoorloofd te achten, rvan Eek, die een voorstel verde- gasprijs-verlaging van 1 cent, kon figc Raadszitting, toen hij dit indiende, nog mededeelen, dat bij dorheid van de Raadscommissie Lichtfabrieken aan zijn zijde had. starheid had reeds eenzelfde voor- en W. ingediend. Nadien is ecli- ler leden van die meerderheid van reranderd en is de meerderheid een tid geworden. Er was daardoor nu een voorstel van de Commissa- Lichtfabrieken, (daarvoor is een ïeid van de Commissie noodig), een voorstel van het Raadslid Toevalligerwijs was dus dit voor- Eek niet overbodig; wat het wel a!s de commissie bij haar eenmaal zou zijn gebleven, mmissie van de Lichtfabrieken be ide hoeren: s (Voorzitter), Huurman, Elker- m Eek en Spendel. De heeren El- (A. R.) en VAn Eek (S. D.) bleken fo voorstanders van de gasprijs-ver- ta heer Sanders een overtuigd te- kr. De heeren Huurman en Spen- ®iea beiden tegen, doch een van hen, moet oorspronkelijk aan de zijde van den heer Van Eek hebben gestaan. Maar dit doet eigenlijk niet veel ter zake. Do heer v. Eek bleef met zijn voorstel tob gasprijsverlaging in den Raad in de minderheid (zij 5b dan ook op het kantje af), gelijk hij miuderheid was gewor den in heb College van Commissarissen. Wethouder Sanders verdedigde in een wei-geordend en zeer duidelijk betoog zijn standpunt. Met zijn meening omtrent de geoorloofdheid van een niet te hooge winst op de exploitatie der Lichtfabrieken kun nen wij ons vereenigen wij hebben des tijds deze mee-ning verdedigd toen wethou der v. d. Pot zich op eenzelfde standpunt plaatste. Maar zijn voorspiegelingen om trent mogelijkheden van een veel lagere dan de geraamde winst ja zelfs van een tekort, zoo het voorstel-Van Eek werd aangenomen deze voorspiegelingen sche nen ons toch wel wat erg somber! De beweringen van den heer Van Eek en ook, meenen we, van den heer Eikerbout, dat wethouder Sanders do winst der Lichtfa brieken tot een soort „sluitpost" op de 'bc- grooting wil maken, iswij zouden haast zeggen: een insinuatie. Ee» dergelijk svs* teem toch zou o.i. in lijnrechten strijd zijn met Avat 'de rechtvaardigheid'ook van do overheid bij do exploitatie van een bedrijf eischt; zou onsociaal zijn in zeer ernstige mate. En de heer Sanders heeft niet in het minst blijk gegeven, zulks te beoogen. Bij de behandeling der begrooting zal, naar wij vertrouwen, het tegendeel, nog wel duidelij ker blijken. Sterk stond de heer Sanders bij de inter pellatie-Knuttel over de verplaatsing van werklooze arbeiders die niet zelf een kas willen vormen naar het Armbestuur zulks is geheel in overeenstemming met het* ge nomen Raadsbesluit. En dat nu de S. D. A. P., die toen zelf met dat Raadsbesluit sympathiseerde en, nu tneo ging met den heer Knuttel het is „politiek" van een minderwaardig allooi. Do rioleeringskwestie zal de Raad. eerst met de deskundigen kunnen bespreken in een zitting met gesloetn deuren oftewel in een onder onsje. MUZIEK. DE SIXTIJNSCHE KAPEL. Hu morgen ook te Leiden de Sixtijn- sche Kapel komt zingen, laten wij hier eenige bijzonderheden volgen over dit we reld-beroemde ensemble en ziin leider, ont leend aan „De Gooische Post". De Sixtijnsche Kapel, dat is de populair geworden naam van dit koor. Voor wie dat nog niet weten mochten is het niet ondien stig mede-te-deelen, dat deze zangers niet de eigenlijke Sixtijnsche Kapel vormen. Dit is een bijzonderheid, louter ter wille der juistheid gezegd en moet niet worden ver staan als iets, wat eigenlijk een kleine te leurstelling zou inhouden. Want het ensemble is gevormd uit de beste en beroemdste koren der kerken van Rome, koren, die een wereldvermaardheid hebben. De zange/3 zijn gerecruteerd uit de kapellen van de St. Jan van Laterane, do St. Picter, do Sane La Maria Maggiore en ook uit die van do Sixtijnsche Kapel., Hun leider is Monseigneur Raffaele Casi- miro Casimiri, de kapelmeester van de St. Jan van Laterane en leeraar in de compo sitieleer aan de Pauselijke school voor ge wijde muziek. De „SixtijnschQ Kapel" dankt, zooals men weet, ha-ar naam aan de beroemde Vati- caansche Kapel, gebouwd door Paus Sixtus IV (14261493), een Kapel beroemd over de geheele wereld om haar groote pracht en de kunstschatten, die zij bevat van Mi chel Angelo Buonarotï. Wat aangaat de stemmen der zangers van deze Sixtijnsche Kapel, de eigenlijke echte. Sixtijnsche Kapel dus, tegen het eind van de zeventiende eeuw werd het gebruik van zoogenaamde sopraan-musici in de Ka pel ingevoerd, en bij uitzondering ook die van de zoogenaamde contralti (alten, ge lijk aan do tweede vrouwe-stem). Pius X heeft echter het gebruik van zul ke niet natuurlijke stemmen verboden, en om in het gemis van de volwassen manne lijke sopranen en alten te voorzien, heeft men toen' kindersopranen en kinderfalset stemmen genomen, daarmee herstellend de traditie der Pueri Cantus, zooals die in vroeger eeuwen in de kerken van Rome in zwang waren. Behalvo nu uit liet 'koor vart dc Sixtijn sche Kapel werden, zooals wij zagen, ook uit andere koren de zangers van het en semble, dat onder den naam do Sixtijnsche Kapel buiten Rome op tournee is, gerecru teerd en wij noemden het eerst het koor van de basiliek van St. Jan van Laterane. Een van haar voornaamste glories is haar musikale kapel en tot de stichting van de Six tijnsche Kapel toe was deze heb eerste pauselijke koor. Deze Kapel is een zuivere voortzetting van do Schola Cantorum, waarvan de geschiedenis opklimt tot de eer ste tijden van het Christendom en die altijd een luisterrijke roem van de Roomsche Kerk is geweest. Gedurendè de laatste jaren heeft dit koor onder de voortreffelijke leiding van den maëstro R. Casimiri, een zoó hoogen trap van volmaaktheid bereikt, dat het naar algemeene erkenning beschouwd kan wor den als het beste van de geheelo wereld. Verder noemden wij als basiliek, waar van zangers in de Sixtijnsche Kapel zijn gerecruteerd, de Vaticaansche basiliek St. Pieter. En ten slotte zingen in de Kapel enkele zangers van de basiliek Sancta Maria Mag giore, een koor dat historisch en in roem weinig bij de andere ten achter staat. Na deze bijzonderheden ter bijbrenging van een juist begrip van de Sixtijn'sche Ka pel volge hier een-en-ander over den leider Maëstro Casimiro Casimiri. Maëstro R. Casimiri is nu drie-en-veertig jaren oud. In 1909 kreeg hij van Paus Pius X de vereerende opdracht de Schola Cantorum van Vercelli te stichten, waarvan hij tot het laatst van 1911 kapelmeester bleef. In December van hetzelfde jaar werd hij be noemd tot kapelmeester van de St. Jan van Laterane. Al3 ijveraar voor de gewijde" muziek stichtte hij de revue Psalterium en gaf hij verschillende kleinere en groote geschied kundige, didactische critische en polemi sche geschriften uit. Een lijvig boekdeel met opzienbarende historische en critische bijzonderheden omtrent Palestrina ver wierf groote vermaardheid en trok in Euro pa en Amerika de aandacht van alle musi- Op verschillende congressen voor gewijde muziek trad R. Casimiri als spreker op. Thans is R. Casimiri, behalve kapelmees ter van de St. Jan van Laterane, leeraar in de compositieleer aan de Pauselijke school voor gewijde muziek, leeraar in den Gregóriaa-nscken zang aan het Pauselijk Seminarie van Laterane, algemeen secreta ris van het Italiaansche genootschap van de H. Cecilia, secretaris van de Commissi» voor gewijde muziek te Rome, lid wan de Commissie voor de nationale uitgave der werken van Palestrina, stichter-directeur van d© Revue Note d'Archivio per la Storia Musicale etc. UIT OE OEHGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Een eeuv/feest. Naur wij vernemen zal déze weck de zaak in bouwmaterialen der N.V. Oosthoek on Zn. alhier 100 jaar hebben bestaan. Dit feit zal eienigszina feestelijk worden herdacht. Veiling 1—1 Wegens de weinige aanvoer zal de groentenveiling alhier, welke twee maal per week gehouden Averd, tijdelijk alleen op Donderdag worden gehouden. Duitscho kinderen. Gisteravond kwa men hier door bemiddeling van het R.-K. Huisvestingscomité weder twaalf kinderen aan afkomstig uit Brcslau en Rijnland. HOGGMADE. R.-K. Volksbond. Do leden worden bij dezen herinnerd aan de Generale H. Com munie op a.s. Zondag, en tevens aan den a-ollen aflaat, verleend op het Patroons feest! of daarop volgenden Zondag. Alle le den worden, getooid met insigne, tot deel name verzocht. Do H. Mis voor de leden ■zal op Zondag 18 November opgedragen Avorden. KATWIJK AAN ZEE. Brand. Gisteravond ontdekte do heer Nic. Parlevliet in het voorbijgaan, dat er brand Avas uitgebroken in het „Groot Bad hotel" langs den Noord-Boulevard. Onmid dellijk Averd de brandweer gealarmeerd. Het. duurdo echter avcI wat lang eer do spuit ter plaatse Avas. Do vlammen gingen intusschen door met hun Avcrk. Toen na een half uur do stoomspuit in werking was, werd men den brand spoedig mees ter. Het bovengedeelte was echter intus schen uitgebrand. Oorzaak onbekend, ver moedelijk door het droogstoken. Verze kering dekt de schade. De eigenaar is Avoonachtig in het „Paviljoen" naast Groot-Badhotel. Niemand was dus in huis LSSSE. Gemeenteraad. Do Raad der gemeente a-ergaderde gis termiddag te half drie. Voorz. burgemeester Eenliuis. Aanwezig allo leden. Tot ccanmissie van onderzoek van ge loofsbrieven van den heer L. Onderwater, gekozen tot lid van den Raad in de vaca- ture-Riggel, worden benoemd do heeren Warmerdam, A. H. Schrama en Kuipers Do commissie adviseert tot toelating. Na goedkeuring der notulen Avordt de heer L. Onderwater binnengeleid, waarop deze in handen des voorzitters de voorge schreven eeden aflegt en door den Voorz. wordt gelukgewenscht, waarvoor de heer Onderwater dank zegt. Hierna heeft de verkiezing van een wet houder plaats in de vacatiire-Riggel. Bij eerste stemming worden uitge bracht op den heer Warmerdam 0, Pijn- acker 2 stemmen, blanco 5. Bij tweede stemming verkreeg de heer Warmerdam 7, do heer Pijnaclcer 2 stemmen, 4 blanco. De heer Warmerdam is dus gekozen. Op de vraag van den voorzitter, of de heer Warmerdam zijn benoeming aan neemt, antwoordt deze, dat al naarmate het aantal stemmen grooter is, dat op iemand is uitgebracht, des te grooter is do eer en des te beter de samenwerking tusschen he-t collego aran B. en W. in den Raad. Spr. acht echter deze a-erkiezing niet van bijzondere omstandigheden ont bloot. Den laatsten tijd zijn er klachten gerezen tegen het college van B. en W. collectief, doordat in den Raad aangeno men voorstellen en ingediendo vragen niet op de-eerstvolgende vergadering van B. en W. worden behandeld. Spr. zegt te zullen trachten het daarheen to ledden, dat zulks in den vervolge Avel geschiedt, daar zulks beteekent het behartigen der gemeentebelangen. Daarom aanvaardt spr do liem aangeboden functie, doch hij hoopt, dat, mocht hij in zijn taak tekort schieten, men hem daarop attent zal ma ken, anders wil hij oven graag weer plaats maken voor een ander. Met Gods hulp zal spr. trachten wel te doen voor do ge meente, die hem dierbaar is geworden. Na een felicitatie aran den Voorz. wordt do agenda voortgezet. Tot voorzitter a-an het Burgerlijk Arm bestuur wordt met algemeen© stemmen be noemd de heer H. Marseille, tot lid van dat bestuur de heer N. P. van Riek, met 9 stemmen. B. en W; stellen vervolgens voor te be sluiten: le. Onder voorbehoud, dat de a'an het rijk te a-ragen geldelijke steun Avondt verkregen, een bedrag aran f 6140 beschik baar to stellen ter verkrijging \ran land voor de landarbeiders P. J. en A. G. v. d. Zwet en 2e. Uit 's rijks kas een voorschot ten behoeve van gemeld doel aan to vra gen en to aanvaarden tot een gelijk be drag, zijnde f 6140, waarvan voor dade lijk verschuldigd© uitgaven is benoodigd f 1000, terwijl het resteerend bedrag ad f 5140 is benoodigd den len Decembr 1923 Na eenigo discussie Avordt dienovereen komstig besloten. Hierna komt in behandeling een adres aran de bewoners van Vreewijk om a'erbe- tering van den toestand achter hun wo ningen door demping van de sloot en het leggen a'an een riool. B. en W. stellen voor, daar deze sloot particulier .eigendom is, dit adres gelijk te behandelen met rioolplan van den Heerenweg, vanaf de Veldhorststraat tot de Lisserbrug. Ver schillende leden Avijzen op den onhoudba- ren toestand van deze sloot, die dien naam feitelijk niet meer kan dragen. B. en W. beamen dit, doch zij kifnnen er he den niets aandoen. Het a'oorstcl van B. en W. wordt hierna aangenomen. Inzake do klacht van den lieer Zijp over den toestand van de vuilnisbelt langs de 10 Poellaan, zegt Aveth. Tromp, dat bij den gemeente-opzichter instructie heeft gegeven liier goed toezicht to houden, op dat het vuil wordt Aveggeruimd. Het adres wordt hierna voor kermis- geA'ing opgenomen. Hierna is do gemeentel>egrootïng aan de orde. Alvorens tot de verhandeling over te gaan ontstaat een onverkAvikkclijk debat, ingeleid door den heer Seejfers, die den Voorzitter zegt, dat dezen- eén brief heeft bereikt, waarin er aan herinnerd wordt, dat hij in een vergadering het vorig jaar heeft gezegd, dat hij hoopte do volgendo begrooting niet meer mede te maken. De Voorzitter antwoordt hierop, dat deze brief hem geen. antwoord waard was. Als alles hem goed was gegaan, was hij reeds lang weggeweest. Dit neemt niet weg, zegt spr., dat hij zal blijA-en zoolang het hem goeddunkt óf zoo hij een Avenk van do regeering krijgt. Dergelijke bricA'en behoeven hem niet meer gezonden to wor den, daar zij hem volkomen, koud 'laten Spr. zegt verder, dat het hem niet onha kend is, dat een deel van den raad hein vijandig gezind is, doch hij zal die raads leden dienen net zoo lang als hij wil, on danks die vijandigo gezindheid. De heer Secgers constateert in ieder ge val, dat de Voorzitter van den raad een man is, die zijn woord gebroken heeft. Do heer Warmerdam geeft den Voorzit ter de overtuiging, dat, zoo hij do ge nomen besluiten goed wil uitA'oeren, hij op do medewerking van allen kan rokenen Het gaat niet tegen den persoon, doch tegen de wijze van werken. Spr. wijst in dit verhoed op de politieverordening, b.v. op het in- en uitrijden van de Kromme Elleboogsteeg, waaraan de hand niet ge houden wordt. Op verschillende punten is Avelis waar bevrediging gegeven, doch niét op alle. Dat grieft ten zeerste. Toch had do Voorzitter kunnen voorkomen, dat alles openbaar werd, indien hij de tweemaal in geheime zitting geboden gelegenheid had benut, om tot overeenstemming te komen. Spr. herhaalt, dat er geen vijandige ge zindheid bestaat, doch dat de burgemees ter tegen aller gevoelen in handelt. Do Voorzitter antwoordt ten aanzien van de handhaA'ing der poli 'icv erordening, dat zij wel degelijk nagekomen wordt en dat er ook prooes-yerbaal is opgemaakt tegen overtreders in genoemde steeg. Hij vindt H echter te betreuren, dat notabelen der gemeente hier opzettelijk do verorde ning overtraden. De heer Warmerdam zegt, dat hieraan dan openbaarheid moet gegeven worden ter waarschuwing. Do Voorzitter is het hiermede niet eens, daar men niets met politiezaken heeft f maken. Dat is alleen goed voor a-erslag- gevens of redacteuren van kranten die be- lust zijn op nieuwtjes zegt spr. De heer Yerduijn 3>etoogt, dat de Voor zitter toch wel antwoord had. kunnen geven op den brief, onderteekend door 8 raads leden, daar hij er nu toch ook antwoord op heeft gegeA-en. Dat had tenminste be leefd geweest. Spr. zegt, dat er in deze vergadering verder geen klachten geuit zullen worden. De Voorz.: Het valt mij togen, dat ik nog niet Avog ben, dat durf ik gerust in een openbare vergadering to zeggen. Do heer Seegers: Ons ook. Do Voorz.: Dank je. Hiermede is het debat len einde en Wordt de begrooting aangevangen. Een voorstel van den heer G. Schrama, can de Avethouderssalarissen te verhoogen van f 390 tot f 500, Avordt verworpen met 83 stemmen. Voor de heeren G. cn A. H. Schrama en v. Kestoren. Een voorstel van den lieer Seegers om •liet presentiegeld der raadsleden to ver minderen met f 1.per zitting, wordt alleen gesteund door den heer Lange\"eld. Bij den post belooning A*e ld wachter zegt de heer v. Kesteren, dat de Voorzitter, al vorens hij weggaat, nog een goed Averk kan deen, door de salarissen met f 2000 to verhoogen en het politiecorps te reorga- niseeren. De Voorz. ziet de noodzakelijk heid daar niet van in. De heer Verduyn zegt, dat de heele raad wel overtuigd i3 van do nood-zakelijkheid eener reorgani satie, doch de tijd is daarvoor niet ge schikt. Do heer A. H. Schrama vindt re-; organisatie op het oogenblik \yel ge- Avenscht, al was het alleen maar, dat da politie gebruikt werd voor hetgeen zij dienst moet doen. Na eenige discussie Avordt zpnder besluit te nemen voortge gaan. Bij den pest jaarwedde personeel Open baro Werken wordt behandeld een adres Aan do afd. A'an „De Hanze", Avaarin er FEU1LLETÖM isli verhaal uit het hedendaagsche Rusland), door Narrator. (Nadruk verboden). jUtt millioenen onder ons, die "ar vreczcn cn haten, maar hem tea soort God, of minstens als een ^schouwen, naar wien zijhun "'et zouden durven uitsiaan. zoowel met die nationale geA'oe- 1 fflet dipn eerbied voor den Czaar, wortelt in ons volk, moeten wij Mening houden. ar Golosjtsjekin, riep men hier en honderd uit men was niet ge- zoo te hooren spreken gij Plotseling geen reformist ge- maar jullie zwelgen alleen jje gedachto aan de revolutie en alle tactiek over het hoofd. u'i0 ontketenen is kinderwerk, ar handhaven, daar komt meer jn. En om die revolutie te hand 0et go meegaan met do voorstel- en Gentralen Raad. .terugschrikt voor do daad, riep 10 or meer misdadig dan snug- ?Ce.J «chler weinig te tellen, ,sJ«sjokin ging onverstoord ver hij de opmerking niet ge- Wanneer wij nu aan het bewind kwamen, dan zouden wij onmiddellijk den oorlog moeten stakeD, zooals' we met do Duitschers overeengekomen zijn, wier steun we de eerste maanden nog niet kun nen missen. Een onmiddellijke vrede zou echter bij de bevolking op een grooten te genstand stuiten, Avant de nationale harts tochten zouden fel reageeren, wanneer wij oen vrede sloten tot eiken prijs. Het is daarom beter, dat eerst de Mensjewiki aan het bewind komen, die natuurlijk den oorlog zullen voortzetten. Intusschen werken wij aan de ont binding van het leger, zoorlat van door vechten geen sprake meer kan zijn en dan is het oogenblik voor ons aangebro ken om den vrede te sluiten. De manuen moesten erkennen, dat tegen deze redeneering heel weinig was in te brengen en het algemeen verzet van zoo- even werd hier en daar reeds, gebroken door een goedkeurend gemompel. Golosjtsjekin, die als handig volkslei der, zag, dat hij terrein won, ging ver der. Mannen, zoo sprak hij, liet spreekt ook van zelf, dat onze overwinning niet volkomen zou zijn, indien avo met do Ro manoffs niet volledig konden afrekenen. Natuurlijk! Wat dacht je dan, zoo werd van verschillende zijden geroepen on heel Avat oogen die getuigden van 'haat cn wrok werden op den spreker gericht. Juist daarom, moeten we tactisch op treden, antwoorddo Golosjtsjekin. Een Avraakmoord op den Czaar, zou onder de boeren tot een soort heiligen oorlog lei- len cn daarom moeten Avij eerst tien eer bied voor den Czaar bij de bevolking uit roeien. Zoo spoedig, Avanneer de Mensjewiki aan het heAvind zijn, gaan Avij een krach tige propaganda voeren, Avaarbij avo do Romanoffs beschuldigen van verraad je gens Rusland. We strooien overal uit, dat er documenten zijn gevonden, die bewij zen, dat de Czaar met de Duitschers op goeden voet leefde cn door middel van draadloozo telegrafie allerlei mededeelin- gen Aran den Russischen Genei-alen Staf aan do Duitschers overgebracht heeft. Ge zult zien, dat deze propaganda won deren zal doen, dat het Russische volk niet alleen een haat zal opvatten tegen zijn AToegerc hecrschers, maar er ook al len eerbied voor verliezen zal. En Avan- neer wij het volk zoover gebracht heb ben, dan hebben jullio a-rij spel, dan kan je straks je hart ophalen aan den man, door Aviens wil, zoovelen A'an ons in de ellendige kwikmijnen van Siberië zijn omgekomen, tengevolge van uitputting en mishandeling. Hoerah, a-oor Golosjtsjekin, riepen A-erschillendo der aanwezigen, houd maar op, het is genoeg. Hij kon dan ook "gerust ophouden, hij had do-juiste snaar van deze kerels Aveten te treffen. Do wraaklust puilde hun do oogen uit en de gedachte, dat zij daar straks, hun haat zouden kunnen koelen op dep. alleen- heersclier, dat daar straks do C^aar aller Russen, als een machtelooze prooi zich in hun handen zou bevinden, deed hen alle andere bezwaren over het hcofd zien. Immers uit hun midden waren de man nen reeds aangewezen, dio als do beulen van den Czaar zouden optreden. Wanneer straks de overwinning was bereikt, wanneer do Bolsjewiki a'anuit het geheimzinnigo duister naar het licht der openbaarheid moesten komen, dan konden ze deze mannen, die hen nu be langrijke diensten bewezen, niet meer ge bruiken. Om hem dan tevreden te stellen zouden zij als belooning voor de belangrijke be wezen diénsten, naar welgevallen met de Czarenfamilie mogen handelen, waarbij dan do leiders der BolsjeAvistisclie Regee ring geheel buiten spel izouden blijven, zoodat dezen nooit iets verweten kon Avor- den. Zoo was alles te voren bepaald en dat Avisten deze mannen en vandaar hun plot selinge toegevendheid toen Golosjtsjekin hun een nieuwe zekerheid gaf voor het verkrijgen vanr hun prooi. Zonder a'eel moeite slaagde Swerdlof na het pleidooi van Golosjtsjekin erin, om de plannen van do Centrale UitA-oerende Commissie met eenstemmigheid aangeno men te krijgen. De agenda was hiermede afgehandeld en nadat de genomen beslissingen nog eens in 't kort werden samengevat, verlie ten de mannen een voor een, met groote tusschenpoozen het huis, precies zooals ze gekomen Avaren. Alleen Golosjtsjekin en Swerdlof bleven nog even napraten, in gezelschap van ©eni ge andere kopstukken. Gelooft go werkelijk, vroeg SAverdlof aan Golosjtsjekin, dat de tijd thans rijp is om te slagen. „Ja", antwoordde deze laatste en hij sprong a-an zijn sloel, tenvijl zijn oogen vuur schoten. Ja, Rusland staat op dit oogénblik voor een geweldige crisis. Wat tegenwoordig in ons land afspeelt is niet slechts een toeken moer Aan onte vredenheid, geen enkele studentenbeweging of iets dergelijks. Het is het ontwaken van den volks geest. Jong Rusland als zoodanig verheft zich. De studenten zijn slechts de a-oor-t posten, het heele jongere geslacht van allo denkende Russen staat achter hen: de in- dustrieele arbeiders der groote steden, zelfs de burgerklassen en jonge officieren en ambtenaren. 1Beoordeel do toestanden niet al t( gunstig, interrumpeerde hem Swerdlof. Niemand beseft meer dan ik, hoezeer een al te groot optimisme ons zou schaden hernam Golosjtsjekin en daarom heb ik zooeven dien kerels de toestanden somber der geschetst, dan ze in werkelijkheid zijn De tegenwoordige Czaar is algemeen ge haat, nog meer dan zijn beide voorgangera zelfs Nicolaas I, die toch veel wreeder en fanatieker waren. Het gemis aan eenige persoonlijkheid bij den tegenwoordigen heerschcr heeft hem zelfs de toewijding en vriendschap doen verliezen a'an zijn conservatieva aanhangers. In plaats, dat hij ook maar in het min ste aan de verwachtingen voldeed, dio het beschaafde en vrijzinnige element van' Rusland hoopte, heeft hij zich van deii aanvang zijner Regeering af zish geheel en al geworpen in do armen van den al- lerrcactionairsteii vleugel van oud-Rusland en zich laten meeslepen lot geweldmaat- regelen tegen de intelligento jeugd, dia herinnerde aan de tijden van Hvan den Verschrikkelijke. ,v (Worifc vervolga.J!

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3