Culdoendo medewerking verleenden in den Hrijd tegen liet drankmisbruik. De sluiting Sou ecliter onverbiddelijk worden toegs- $>ast op die gelegenheden, waarin men niet srnstig medewerkte om liet drankmisbruik ♦e weren. Heb is duidelijk dat bij gchcele sluiting de controle op de naleving der verordening »ok veel gemakkelijker is dan bij een ver ordening, als het Leidsehe tapverbod be- teekent. Voor het geval alzoo men meent dat ïonder eenige verordening te Leiden niet .voldoende gewaakt kan worden tegen drankmisbruik op Zaterdagmiddag en Zon dag, zou toch nog wel een beter middel, om tegen dit euvel te waken, te vinden zijn dan de verordening, waarvan ondergetee- kenden om al de bovengenoemde redenen de intrekking wenschelijk achten. Dr. J. H. O. Reij's, van 's-Gravenhage, toegelaten als privaat-docent aan de Leid sehe Universiteit bij de medische facul teit, hield gisterennamiddag in het Groot- Auditorium van het Academiegebouw tot opening zijner colleges een openbare les over: „De Wetenschap der Lichamelijke opvoeding". Bij de Leidsclie Spaarbank is in de maand October ingelegd f242.866.06 en terugbetaald f 183.180.62, terwijl 89 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 56 hoek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16199 inleggers bedroeg eindo October f 5.048.309.86. Ten nadeele van de firma van H., is van een haar toebehoorende schuit die in de Waardgracht lag, een groot dekzeil ontvreemd. Gisterennacht, omstreeks half twee, werd de hulp van de brandweer ge vraagd voor een binnenbrand die bleek uitgebroken te zijn in de timmerfabriek der firma Pander aan de Rijnkade. Een oogenblik zelfs scheen het alsof de brand naar huiten zou slaan, doch zoover is het niet gekomen. Het verbrande gedeelte betreft in hoofd «aak de zoldering, het overige bekwam slechts waterschade. De oorzaak van den brand wordt ge zocht in het gebezigde verwarmings- eysteem. Politie- en autospuit waren direct ter Oqk de Comm. v. Politie was aanwezig. MUZIEK. Lieder- en Piano-avond in den Schouwburg. Een lieder-avond van Hona Durigo geeft altijd een blij vooruitzicht. Bij on dervinding weet men, dat wanneer zij zingt, men onder de bekoring komt van haar groote muzikale gave. Haar stem is niet zoo wonder-mooi; men zou zeggen: ik hoorde er wel mooiere. Dit mag zoo wezen, maar kunnen al deze haar evena ren in voordracht en zegging? Zijn al deze zoo innig en waar in wat zij geven? Natuurlijk zijn er vele, in wie deze gave wordt aangetroffen, en dat is maar geluk kig ook. De muzikaliteit van deze zange res maakt, die haar hooren, gelukkig, en zij zelf ziet er uit wanneer zij zingt, of haar kunst haar geluk maakt. Zij weet de teksten wel heel bijzonder te belichten, daarom waren Schubert's liederen zoo mooi van vertolking, meegesleept als zij wordt in Schubert's rijke melodie. Van Glück beviel het eerste lied het beste. De aria uit „die Pelgrimme auf Mekka" zong zij in 't Fransch en dit kan ik niet „haar fort" noemen. De liederen van Schubert evenwel waren eenig. „Der Jüngling auf dem Hügel" ontroerde, der Wachtelschlag was zeldzaam mooi; aan „Einsamkeit" en aan „der Musensohn" viel eveneens een prachtvertolking te beurt. Zij bisseerde Klarchen's lied en der Musensohn. Al vóór de pauze ont ving do zangeres bloemen, oa. een bou quet van 't Schouwburgbestuur. Na de pauze heeft de zangeres in de liederen van Hugo Wolf weer zoo heel veel moois gegeven. Zij zong „Der Gene- eene an die Hoffntmg", Frühling uber's Jahr", die Bekehrte en het prachtige „Gophtisches lied. Als toegiftje zong zij „der Gartner" van Hugo Wolf. Opnieuw heeft 't ons getroffen hoezeer bij' Ilona Burigo heel haar ziel muziek is. Josef Pembaur verstaat de kunst van begelei den. Er was geen enkel accompagnement, waarin hij niet de schoonheden markeer de. De hulde aan heiden was dan ook al leszins verdiend. Als solist deed Josef Pembaur zich verst hooren in Sonaten A gr. t. van Mo zart. Hoewel dezo sonate misschien wel wat al te gedetailleerd vertolkt werd, heeft de pianist vooral het Andante met de mooie variaties en het laatste deel zeer schoon gespeeld, transparant als fijn kantwerk. Chopin's Fantaisie op. 49 f kl. t. heeft minder kunnen boeien; wel in 't begin was Pembaur hierin heel mooi, maar bizar van aard als hij is, ligt de muziek van Liszt hem heter. Deze bravour-muziek is eigenlijk niet meer van dezen tijd. De pianist heeft ons infusschen versteld doen staan door de vertolking ervan. De kracht van dezen tengeren man is enorm. Het in strument, dat hij bespeelt, heeft 't zwaar te verantwoorden, en geraakte dan ook eenigszins ontstemd. Het forto kan niet altijd welluidend genoemd worden. Zijn pianissimo is prachtig en met bewon dering moet men luisteren naar 't uitko pen der rhythmen. Hij kan, wat hij wil, (technisch- Men was geestdriftig aan 't slot van ieder nummer. Herhaalde toe juichingen deden hem als toegift een „Prélude" van Chopin spelen, waarin fcijn mooie p.p.'s opnieuw de bewondering strekten. Met hartelijk applaus werd af- •cheid gene® en. J. K. UIT BE OIBGEVIIIB HILLEGOM. R.-K. Drankbestrijding. Woensdag avond werd in hotel Sistermans een pro paganda vergadering gehouden voor de Maria-vereeniging. De opkomst was matig De Weleerw. heer Kapelaan Wortel van St. Joseph, opent de vergadering met een woord van welkom in 't hijzonder gericht tot mevrouw Huivenaar-Van Beek, van Amsterdam, spreekster van dezen avond. Do Weleerw. leider stelt mevr. Huivenaar aan de vergadering voor en vertrouwt dat deze aan de tot heden kwijnende vereeni- ging nieuw leven zal instorten, waarna hij haar het woord geeft. Mevrouw Huivenaar begint te zeggen, dat 't met de afd. Hillegoni niet goed gaat, omdat de voor clko vereeniging zoo noo- dige stuwkracht ontbreekt. Spr. stelt de vraag: Wat wil de drankbestrijding en waar is zij goed voor? De een zegt voor droogpruimers, 'n ander voor onmatigen en dronkaards, 'n derde voor kwezels en onde van dagen; 't drankkapitaal zegt om broodelooze menschen te maken, enz. Wat zegt de drankbestrijder? 't Gaat in dezen strijd niet om droogleggen, niet om 'n misgunnen van 'n glaasje, niet tegen de drankbereiders, maar wel tegen 't al coholisme, tegen 't weergaloos gebruik van sterken drank in alle rangen en standen. Spreekster gaat na de gevangenissen, de ziekenhuizen, de sanatoria, de weeshuizen de idiotengestichten, de verbeterhuizen, voor gevallen meisjes. Van ontelbare on gelukken is do drank de oorzaak of mede oorzaak. Doel der drankbestrijding is ge zonde ideeën te geven over de uitwerking van den alcohol, om de dronkaards terug te voeren toti de kerk, om do onmatigen terug te schenken aai?* hun huisgezinnen. Dan gaat spr. na wat reeds gewonnen werd ondanks de machtige vijanden, on danks het drankkapitaal. Een eere-saluut bracht spr. aan Mgr. Ariëns, de groote pionier om dan te komen tot het treurige feit van het ontzettend groot aantal drank zuchtige vrouwen, opwekkend tot deel name der vrouwen aan dit uitnemend liefdewerk, door nimmer drank op te dringen, door te helpen de drinkgewoon ten nit te roeien en zich door lectuur op de hoogte te stellen met dit mooie sociale werk (applaus). Alle aanwezigen gaven zich hierna, voor zooverre zij nog geen lid der Maria-Yereeniging waren als zoo danig op. Hierna verkreeg de ZeerEerw. heer Pastoor Van Leeuwen 't woord. Hij hoopte dat alle aanwezigen begin Januari bij een volgende vergadering elk 2 nog niet-leden zouden meebrengen. Spr. is reeds jaren „Blauw Soldaat", heeft echter nog weinig in dezen kunnen doen, doch op die vol- gendo vergadering zal hij behandelen: „De droogmaking van do Haarlemmermeer", dan komen er wel meer ter vergadering. Pastoor's overtuiging is, dat bet Kruis- verhond niet bloeit,dat de Maria-vereering op sterven ligt. Zóó kan 't niet blijven! 't Kruisverbond kan niet tot bloei komen zonder 'n bloeiende Maria-vereering: de vrouwen moeten voorgaan. Spr. weet, dat te Hillegom met Drankbestrijding ge lachen wordt, doch zoolang we Kier alle Zondagavonden nog beschonken en zien, is ook hier drankbestrijding wel ter dege noodig, wil de drank niet overbeerschen. Spr. brengt dank aan mevr. Huivenaar, docb vraagt hulp van 't Hoofdbestuur vooral in den vorm van lectuur om Kruis verbond en Maria-vereering te herbouwen opdat de ergernissen worden weggenomen Die verbetering kan niet alleen komen van den preekstoel, doch meer nog van en door den steun van den spreèkstoel (ap plaus). Hierna sluiting op de gebruikelij ke wijze. NIEUWKOOP. Personalia. Naar we vernemen gaat de heer G. van Middelkoop zich te Bode graven vestigen. De heer Yan Middelkoop was van 1891—1919 lid van den Raad dezer gemeente. OUDE WETERING. Roode Kruisdag. De collecte ten bate van den Rooden Kruisdag, gehouden dezer dagen onder leiling van den heer De Ren, heeft opgebracht de som van f 62.57. ROELOFARENDSVEEN. Wit-Gele Kruis Verloting. Dinsdag avond had onder groote belangstelling van het publiek de openbare verloting plaats van de aan de laatstleden gehouden ten toonstelling verbonden loterij. De belang stelling van Roelofarendsveen en omge ving was zoo groot dat zelfs geen staan plaats in de Paneratiuszaal meer over was. De Voorzitter, de heer De Koning opende do bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen. Spreker memoreerde in het kort het behaalde suc ces op de gehouden tentoonstelling, de prachtige inzendingen op gebied van bloe men en bloembollen, tuinbouw, dameshand- werken en huisvlijt en bracht een woord van warmen dank aan degenen die hebben medegewerkt tot het welslagen van deze tentoonstelling. Ook bracht spreker dank aan de milde gevers en geefsters der aan de tentoonstelling geschonken prijzen. Spr. wensc-hte alle aanwezigen een gezelligen avond en sprak tot slot de hoop uit dat •het batige saldo uit deze onderneming voortgevloeid veel zal mogen bijdragen tot steun aan de lijdende men3chheid. Hierna werden door het zangkoor onder bekwame leiding van den directeur den beer v. d. Meer eenige keurige zangnummers ten ge- hoorc gegeven, welke zeer in den smaak van het publiek vielen getuige het langdu rig applaus. Ook het gemengde zangkoor liet terdege van zich hooren en oogstte veel bijval. Vervolgens gaf de muziekver eeniging Liefde voor Harmonie eenige num mers, welke in een woord keurig werden uitgevoerd. Opmerkelijk waren de snelle vorderingen die deze vereeniging den laat- «ten tijd maakt. De heer Wagenaar met zijn vereeniging mocht dan ook herhaalde- Jijk een luid applaus ontvangen. Hierna had de trekking plaats, welke een zeer geani meerd verloop had. Do prijzen welk© ten bate van de verëeniging b.Vven werden daarna bij opbod in de zaal verkocht. Dit gaf oen buitengewone attractie, daar er veel animo voor was. De opbrengst was dan ook bevredigend. De trekkingslijst zal worden gedrukt en op aanvrage verkrijg baar zijn bij den secretaris, den heer van Domburgh. Een woord van dank aan de heeren van de muziekvereeniging en aan de dames en heeren van het zangkoor, die belangeloos hun hulp hebben verleend tex- opluistering van dezen avond is hier zekei wel op zijn plaats. Roode Kruisdag. De collecte ten bate van den Rooden Kruisdag, alhier, dezei dagen gehouden, heeft opgebracht dc som van f 62.57. RUPWETERING. Uitvoering. De muziekvereeniging On derling Genoegen, .alhier, staat binnen en kele dagen weer voor de door haar te ge ven jaarfeestviering. 7 November a.s. zal dit feest plaats hebben in de zaal van café Rustoord. We kunnen na inzage te hebben genomen van het programma met genoe gen constateeren dat het bestuur heeft ge tracht het den eere-leden en donateurs zoo gezellig mogelijk te maken. Naast de keu rige muzieknummers zal optreden het be-- kende duo „Hellmann en Yan Leen-, wen" met een geheel nieuw repertoire. Ook enkele kamerstukjes zullen ten tooneel© ge bracht worden. Het belooft dus in een woord weer een schitterenden avond te worden. Niemand mag uit Rijp wetering en onmiddellijke omgeving ontbreken; daar om meldt U nog heden bij den secretaris aan als eere-lid of donateur. Do vereeniging heeft het financieel hard noodig. Roode Kruisdag. De collecte voer den Rooden Kruisdag alhier dezer dagen ge houden heeft opgebracht de som van f 76.63. Oemessgde Bepieüaien. Aanvaringen* Woensdagochtend 6 uur kwamen op de Merwedo ter hoogte van Woudrichem de zandzuiger-motorboot „De Merwede", toe behoorende aan de firma Heuff en Co., en de met zand geladen vrachtmotor „Niets bestendig" uit Oudekerk a. d. IJs- sel in aanvaring. De zandzuiger voer bo ven op den vrachtmotor, waardoor deze zooveel water maakte, dat hij aan den mond van de haven zonk. De opvarenden wisten zich te redden. Het vaartuig zou niet verzekerd zijn. De „Niets bestendig" zit geheel onder water, een gedeelte van den mast steekt^ alleen hoyen de oppervlakte van het hooge vloedwater uit. Het gezonken vaartuig ligt niet hinder lijk voor de scheepvaart. Woensdagavond zijn de binnenkomen do stoomtreiler. „Eendracht 2", Ym. 131, en het uitgaande Deensche stoomschip „Bar- tels," voor Harlingen bestemd met een restant lading hout, bij den ingang van de haven aldaar in aanvaring gekomen. De stoomtreiler is bij den kop van den Noordpier gezonken; do opvarenden zijn door een sleepboot gered. Het van gewa pend beton gebouwde stoomschip Bar- tels is met zware schade en een lek in een der voorruimen teruggekeerd. Brand. Te Behagen is tot den grond afgebrand het ruime woonhuis van den heer Dek ker, door het omvallen van een branden de petroleumlamp. Het huisraad, alsme de een 20-tal wagens hooi, werden een prooi der vlammen. Verbrand. Li een onbewaakt oogenblik is, volgens de „Opr. Ha-arl. Crt.", het vierjarig zoontje van den arbeider H. C. Yvesselius, wonen de aan den Leimuiderdijk te Haarlemmer meer, achterover in een teil met kokend water gevallen. Geheel overdekt met brand wonden werd het ventje in huis gedragen. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk in geroepen, doch mocht niet meer baten. Dins dag is het kind onder hevige pijnen aan de bekomen wonden overleden. Te Versiiiënbosch bij Heerlen kreeg bet tweejarig kind van den politieagent V. door het omatooten van een bak kokend water zulke ernstig© brandwonden, dat het aan de gevolgen! overleed. Overleden. De koopman J. M. V. uit Rotterdam die te Delft door de Haagsche stoomtram beide beeneiï werden afgereden', is in Bethel overleden. Een politicagent mishandeld. Toen dc politie-agent Ten Kant te Til burg, ©en berucht individu ter zake van openbare dronkenschap wilde arresteeren, verzette de beschonken© zich met alle ge weld daartegen. Bij de worsteling, welke ontstond, wist do arrestant zijn mes te trekken en den agent daarmede een vijftal steken toe te brengen. Deze kreeg ©en bloedende wonde aan de bovenlip en twee ernstige wonden aan den rechter arm. De arrestant, zekere P., die daarna wist te ontkomen, is 's nachts in zijn woning aangehouden. Autobus te water. Woensdagmiddag is de autobus, die van Alkmaar naar Oudkarspel rijdt, tusschen Broek op Langend ijk en Sint Pancras in het water terechtgekomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Goed afgeioopen! Bij een vroeger bewaakten, doch thans onbewaakt en overweg van het spocr nabij Steenwiik, bad j.l. Dinsdag een ongeluk plaats, dat boven verwachting nog goed afliep. Do landbouwer Stevens bevond zich met paard en rijtuig onmiddellijk bij genoem den overweg (eenig houtgewas had zijn uit zicht belemmerd) toen een trein passeerde. Nog juist bad hij den tijd, het paard -tot staan te brengen. Dit ging met zoo'n schok dat paard en rijtuig omsloegen. De vier inzittende dames kwamen -met den schrik vrij. Stevens had een wonde aan een been en arm opgeloopen. Het rijtuig was ernstig beschadigd. 1 cJ -- Eerlijkheid gestraft! A Niet altijd wordt de deugd beloond, dat heeft het strijkje ondervonden, dat dezer dagen in een café-restaurant te Rotterdam musiceerde. De jeugdige violist, van het muzikantentrio vond op de W. C. een por tefeuille, die bij nader onderzoek f 40.000 bleek te bevatten. Do jongeman stelde dadelijk de weinige gasten in de zaak met zijn vondst in ken nis en een Duitscher, die inderdaad zoo pas het toilet had bezocht, meldde zich aan als verliezer en aanvaardde de portefeuille weer zonder veel omslag met een enkel be dankje. Beloond werd de eerlijke vinder dus niet, maar zijn straf kwam 's avonds. Toen namelijk de directeur hoorde, wat er was voorgevallen, werd deze woedend, dat do zaak" buiten hem om was geregeld, en hij heeft in zijn woede het strijkje dadelijk de straat opgejaagd. R. Nbl. Geraffineerde oplichtersstreek. Woensdagmiddag, omstreeks half vier, kwam in den goudsmidswinkel van den heer Roelof Citroen, Kalverstraat 1 te Amsterdam een Duitsche dame, die, naar zij voorgaf, voor haar dochtertje een gou den ring wilde koopen. Door den bediende werden haar verschillende standaards met ringen voorgezet, or was echter geen keuze hij. Dan moest het maar een cadeau wor den voor haar echtgenoot, d. w. z. een van méér gewicht, want om het goede gewicht was het haar vooral te doen. Zij zocht, en zocht, doch kon blijkbaar nog niet slagen en drong er telkens op aan dat do sieraden die haar aanstonden, werden gewogen. Dit vertrouwde de eerste bediende niet, hij bleef nauwkeurig letten op het aantal ringen op de standaards, en liet een ander wegen. Eindelijk was er keuze gemaakt, en weeö de dame aan, welk sieraad zij verlangde. Er moesten initialen in worden aange bracht, een uur later zou zij den ring komen halen; de koopster gaf twintig gul den handgeld en vertrok. Toen zij nu, na het verstrijken van het uur, niet was verschenen en het personeel wantrouwend werd, ontdekte het, dat de vrouw een ring dien zij droeg had verwis seld. voor een der firma Citroen. Haar ring geleek zeer veel op het meegenomen sie raad, doch de ring uit den winkel was vëeï zwaarder en bevatte een diamant van groote waarde, althans veel kostbaarder dan het eenvoudigo steentje van dien, wel ke was achtergelaten. Onmiddellijk wercl de firma Spijer in de Kalverstraat opgebeld, want de ervaring heeft geleerd dat dergelijke oplichtersstre ken in den regel wordep geprobeerd bij deze beide firma's. De firma Spijer werd gewaarschuwd om er niet in te loopen. Tien minuten later meldde zij dat een Duitscher in den winkel was die een gouden ring, als door het personeel van Citroen omschre ven, voor f 350 te koop aanbood. De heer Visser van de benadeelde firma ging onmiddellijk naar de zaak vanSpijex*, keek in die buurt rond en zag zijne koop ster ijverig aan het bestudeeren van de étalages van Vroom, en Dreesman, tegen over de firma Spijer. Inmiddels is, door genomen maatregelen vanwege laatstge noemden juwelier, dé Duitscher door de politio gearresteerd. In den loop van den avond werd ook de vrouw, die met hem in relatie stond, in hechtenis genomen en naar het bureau Pïe- tershals overgebracht. Beiden hebben bekend de poging tot op lichting te hebben gepleegd. Zij zullen ter beschikking der justitie worden gesteld. „Hbld." Een geheimzinnig geval. Nabij de kruithuizen te Ouderkerk heeft de politie uit den Amstel een heerenrijwiel opgehaald. Men schijnt gezien te hebben, dat de fiets daar door een man in het water was gezet, terwijl deze zich in de richting van Kalfjeslaan te voet verder begaf. Dit feit wordt in verband gebracht met de verdwijning van een veehouder uit Ne- derhorst den Berg, die Maandag jl. zijn woning verliet, om zooals gebruikelijk, de veemarkt te bezoeken. Na afloop van de markt is hij nog op bezoek geweest bij de familie in den Legmeerpolder. Daar de man gezond en wel van huis is gegaan en er ook bij zijn afgelegd bezoek niets bijzonders door de familieleden aan hem is bemerkt, tast men volkomen in het duister, te meer daar hij een belangrijk be drag aan geld bij zich droeg. Als vrij zeker wordt aangenomen, dat de gevonden fiets het eigendom is van den vermiste. Niettegenstaande de politie reeds een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, is nog niets naders aan het licht gekomen. „Tel." Mislukte inbraak. Donderdagnacht zijn twee gemaskerde mannen door uitbreking van een soliede gesloten raam de woning van den 72-jari- gen molenaar te Hoofdplaat binnengedron gen, De oude man, door het leven gewekt, greep een der inbrekers aan en begon met hem te worstelen, terwijl de huishoudster do straat op liep om hulp. De beide op bet dorp wenende veldwachters waren buiten de kom op surveillance, en van de ont waakte Hoofdplaters scheen niemand moed genoeg te bezitten den grijsaard te hulp te komen, zoodat de beide onverlaten de vlucht konden nemen, oa. achterlatende een revolver dat de molenaar den man, met wien hij geworsteld had, uit de hand. had geslagen. Do politie is de daders nog niet op het spoor. !£i Jeugdige inbrekers. Gisterennacht werden door de politie te De Bilt aangehouden twee lö-jarige jon gens uit Utrecht, die, zooals bij onderzoek bleek, even te voren hadden ingebroken en een kiosk te Bilthoven. Het gestolen geld werd Op hen gevonden. Het werd in beslag genomen, terwijl men beide rakkers in ar rest stelde. /Tv. \a u- ê.U; Boefje. Te Haarlem werd door een burger het bureau van politic gebracht een tien-jarige jongen nit Helmond, aie^ aan Heck's lunchroom aangemeld' had' nachtverblijf. Op bet bureau van r verklaarde de jongen wees te zijn en Haarlem te zijn gekomen om het bloei lenkweekersvak te leeren. Hij had. f zijn bezit, die hij zeide van de uitW bij het overlijden van zijn vader fe j ben overgehouden. Dit kwam de Po] echter verdacht voor en zij stelde een' derzoek in, waaruit bleek, dat de m geen wees was,, maar de ouderlijke t had verlaten met meeneming van f hij uit de portefuille van zijn vader' gestolen. Reeds meerdere malen had zich aan diefstal schuldig gemaakt, politie zal het veelbelovend heerschap j zijn ouders terugbrengen. De „Brusselsche Bank^-zwendel. De rechtbank te Middelburg rechtsingang, met last tot instructie gevangenhouding van den beklaagde leend in do zaak tegen den 50-jarigea H. B. Br. accountant te Noordwijk Zee, thans gedetineerd, die verdacht y van poging tot oplichting van een b ner van een der gemeenten op Walch voor ettelijke duizenden. Een goede vangst. De vorige week is melding gemaald een brand in het gebouw Wijnstraat te Rotterdam, waar verschillende h ren gevestigd zijn. De brand was ontfi op den zolder; het archief van de kiersfirma Davidson en Spier in liquid dat op dien zolder geborgen was, g" vlammen op. De huisbewaarder, die dien zolder zijn woning heeft, vertin aan de brandweer, dat even voor hel breken van den brand het electrisch was uitgegaan en wierp de veromlea ling op, dat kortsluiting de oorzaak zijn. De omstandigheden wezen er op, dat dit onwaarschijnlijk was en litio stelde een ernstig onderzoek in. Inspecteur Holsbergen nu ontdekte; de brand was ontstaan in een!" af| deel van den zolder, dat door den gen zoon van den concierge voor ka was ingericht. D© politie vond tevens leiding tot den heer -Spier het verzoel richten, om eenige ophelderingen te Heb bleek nu, dat de 27-jarige prooufi houder van de firma Davidson en Spie van verdacht werd, opgaven in de te hebben vervalscht en f 17.000 te verduisterd. De liquidateur der firrni -vidson en Spier, mr. Van Zanten, haJ na een nauwkeurig onderzoek der ba ontdekt. De procuratiehouder had zié tusschen naar Duitschland begeven. Het voortgezet onderzoek van den! Holsbergen bracht het aan het licht, niet slechts de procuratiehouder k had bij een brand, die de bewijzen vai fraude zou vernietigen, maar dat de ge zoon ran den concierge den ii van zijn kantoortje, ter waarde van stens eenige tientallen guldens, voorfl had verzekerd. De assurantie had ven te inspecteer en, of do verzekerde somt ■eenkwa'm met' de aangegeven waardi 17-jarige jongen wercl aangehouden dag na den brand en is herhaaldelijï een verhoor onderworpen. Hij heeft slotte bekend, dat hij op aansticlifcinj den procuratiehouder* brand gesticht Deze was uit Duitschland overgekomes hem daarfcoo to bepraten en had hem het geld gegeven om het kantoortje toj zekeren. Ook dit plan was van den curatiehauder uitgegaan en beiden to de bepaling gemaakt, dat zij bet geM, de assurantiemaatschappij zou zouden deelen. 23 October stak hij 's avond een aantal lampions en guirlandes, dit den zolder hingen, in brand. Hij zijn ouders op dat uur naar bed giugtt menschen hebben in nachtgewaad de moeten opvluchten. De procuratiehouder, wiens adres kond was, is Zaterdag gearresteerd, bleek te Amsterdam te werken hij dei sche Bank. Het onderzoek heeft w licht gebracht, dab de verklaringen den l7-jarigen jongen juist geweest n De procuratiehouder had hem herin lijk naar de boeken gevraagd en trt jongen hem geen nauwkeurige inliet daarover kon geven, heeft hij bem« zet om brand te stichten. Toevalligs* heeft mr. Van Zanten eenige da den brand de boeken, die het he' den van de gepleegde fraude, wegge* Thans is ook aan den dag gekomen, «j procuratiehouder connecties heeft gebroeders Brouwer, bekend uit denj op Hartog Blaazcr. Dezo laatste eiri broeders hadden een aanslag voorbed het kantoor van Davidson en zij een buit van f 100.000 hoopten s nen roeven. De aanslag ging niét iPl dat de vermoorde Blaazer zich op to st© oogenblik terugtrok en men W dat hij alles had uitgebracht. Het t procuratiehouder S., die aan de bf situatie-teekeningen van heb baius& •had geleverd en alle bijzonderBMI den inhoud van de brandkast ha strekt. j S. beeft tot dusver allo schuld en noemt alles gelogen. Morgen worden S. en W. ter besc van de justitie gesteld. Overtreding der vuurwapen^ Ten! huize van den student in de Cornelis Trompstraat te 17e de politie in beslag genomen trisch meetinstrument, eigensteen gemeentebedrijven te Delft. Hu - i. i. i:i- j.» itti.Ti i int lilbcli vens in het bezit te zijn van 'oiïhJ arsenlaalzoo werden' daar gcv< aantal revolvers, buksen, gewc«o groote hoeveelheid (o.m. 2 kiswWj men!, onderdeelenl vair Duitsche nateni en. andere projectielen. De éigenaar werd op straat den en bleek een1 revolver bij 21 gen. Alles is in beslag genomen.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 8