r-e kampen. Ten gevolge van de bijlslagen op haar hoofd waren stukjes van haar hoed in haar hoofd gedrongen. Het dochtertje maakt het zoo goed, dat het alweer in den tuin speelt. Gisteren zou er opnieuw een gerechtelijk verhoor plaats hebben. Motorongeluk tc Zandvoort. Zaterdagnacht heeft een ernstig motor ongeluk plaats gehad op den Hieuwen Zec- boulevard te Zandvoort. Toen dr. Van Veen uit Overveen met zijn auto den Boulevard passeerde des nachts om halfeen, vond hij even voorbij de laatste villa een persoon in bewusteloozen toestand op den straatweg liggen. Bij nader onderzoek bleek hem, dat hier een motorongeluk had plaats ge had, daar een eind verder op den Boule vard een omgeslagen motorrijwiel lag. Dr. Van Veen vervoerde den bewusteloo- ze in zijn auto naar Zandvoort, deed aan gifte bij de politie, terwijl hij een onder zoek bij'den patiënt instelde. De rechterknie én het rechterscheenbeen bleek geheel ontvcM, terwijl het gelaat leelijk was toegetakeld, zoodat men ver- moedo dat de motorrijder met het hoofd voorover op de straatsteenen was gevallen. Doordat de pat iënt in zijn ijlkoorts'steeds de naam ..Henri" noemde, meende men, dat een reisgezel op de duo-zitting even eens een ongeluk was overkomen. Dadelijk stelde de politie op de plaats van het on geluk een onderzoek in, maar geen tweede persoon werd gevonden. De zoo onfortuinlijke motorrijder bleek te zijn de heer Verschure, wonende te Am sterdam. Keizersgracht. Dr. van Veen achtte directe overbrenging naar het gast huis noodzakelijk, waarop de patiënt naar het Sint Elizabeths-gasthuis te Haarlem werd vervoerd. »Tel. Doodelijk mijnongeluk. In de mijn Oranje-Nassau III te Heer- lerheide, geraakte de mijnwerker W. uit Valsrade, Nuth, beklemd tusschen twee wagens. W. overleed in het hospitaal te Heerlen. Een gevecht tusschen jachtopzieners en stroopers. Zondagmorgen is het te Laagkeppel in een bcsch aan den ouden Zutphenschenweg tot een ontmoeting gekomen tusschen drie ètroopers en drie jachtopzieners. Toen de jachtopzieners de stroopers wilden arres teeren volgde hevig verzet. De messen wer den getrokken en de jachtopzieners be dreigd. Herhaalde sommatie, om het verzet op to geven, mocht niet baten en toen eender stroopers mpt het geopende mes kwam aan zetteq, om zijn inmiddels gearresteerden broer te ontzetten, loste een der jachtop zieners een schot op hem waardoor hij doo- delijk werd getroffen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gehaald, maar na twee uur trad de dood in. De kogel was juist onder het hart het lichaam binnengedrongen. Do getroffene gaf op te zijn zekere Johan Jansen. Het lijk is in beslag genomen en het parket te Arnhem gewaarschuwd. Van de verwarring maakten de twee an dere stroopers gebruik te ontvluchten. Do getroffene was uit Emmerik afkom- uig, gehuwd en vader van drie kinderen. 2en der ontvluchte stroopers is gep.rres- •eerd. Den derden is men op het spoor. Baldadig. Te Roosendaal werd Vrijdagavond, lou ter uit baldadigheid, in een voorbijrijdende •iuto een flesch geworpen, met het gevolg dat de*heer. die de auto bestuurde, aan een oog gewond werd. Het wa-s de burge meester van Brouwershaven. Hij moest het stuur loslaten, en de wagen zwaaide over den weg. Een juist passeerende chauffeur sprong op de auto over en bracht ze tot stilstaan Hen vreest, dat de "verwonds burge meester bet oog zal moeten missen. Een driftige amateur-bokser. De Rotterdamsche gemeenteambtenaar iL J. L. was Zondag op bet Stationsplein aldaar een café binnengegaan en had zijn "motorrijwiel met zijspan buiten laten staan Toen hij het café weer verliet, zag hij, dat om het vehikel drie personen standen, waarvan er één aan den motor peuterde. Hij beval dezen, zich uit de voeten te ma- <en. De bewoordingen, waarin dit verzoek vervat was, waren voor den man aanlei ding, overjas, colbert en vest uit te wer pen en den gemeenteambtenaar tot een gevecht uit te dagen. Eén zijner vrienden trachtte hem te kalmeeren, maar het drif tige heerschap, 'n amateur-bokser, trok toen »en mes, waarop de vriend hetr' hazenpad koos. De amateur-bokser liep hierna om den motor heen en gaf den gemeenteamb tenaar een kaakslag, dio ongenadig aan- ïwam. De getroffene liep heen om een po- Htieagent te halen. Deze verscheen op het gevechtsterrein, juist toen een brievenbe steller, die toevallig langs gekomen was ia den twist had willen sussen, als dank 7oor zijn vriendelijke bemoeiingen van den bokser eveneens een upper cut ontving, foen was de kwestie ook uit, daar de a-gent den bokser, die J. U. beet, medo jaar het politiebureau nam. Inbraak of insluiping? In de Haverstraat te Utrecht wonen een broer en een zuster tezamen; men had op den zolder in een koffer een geldtrommel staan, waarin voor ongeveer f 2000 was ge borgen. Zondag waren broer en zuster uit gegaan. Toen ze des avonds thuiskwamen, vonden ze do straatdeur open staan en op Bolder den koffer geopend. Het geldtrom- meltje bleek eveneens opengemaakt te zijn en het geld goeddeels verdwenen. De dief heeft echter de vriendelijkheid gehad, 15 bankbiljetten van f 10 in het geldtrommel- ije achter te laten; een beminnelijke dief dus, die van pl.m. f 2000 nog f 600 achter laat om de menschen niet heelcmaal troos teloos te stemmen. De Brussebche bankzwendel. Zoowel politie als justitie zijn nog steecis dnk in de weer met het onderzoek naar de oplichtingen van de directie van de Brusseïsche Bank en haar handlangers. Uit dc provincie melden zich dagelijks personen aan, die in betrekking hebben gestaan met deze bank en die benadeeld zijn. Te Amsterdam zelf is bet aantal perso nen, die met deze bank „zaken" hebben ge daan, minder groot, althans er melden zich weinig personen aan. Dc kolendiefstal te Roermond. De kolenhandelaar A., die in verband met den in het kolenpark der Staatsspoor wegen te Roermond gepleegden kolendief stal was aangehouden, is weer op vrije voe ten gesteld. Gebleken is, dat de verdachte E., die reeds 18 jaren bij de S.S. in betrekking is en tijdens de mobilisatie den rang van le luitenant bekleedde, ook aan verschillende particulieren kolen geleverd heeft. Bij velen stond hij als kolenhandelaar bekend. De feiten zijn gedurende ongeveer drie jaar ge pleegd tot een totaal van een twintigtal wagons. De kolen, aan het depot geadres seerd, werden door E. naar do losplaats gedirigeerd en daar door de kcopers ge- lost. Haar wij vernemen heeft E. zijn misdrijf hekend. Duitsche inbrekers aangehouden. Een- tweetal Duitsc'hers, hadden des nachts diefstal met biaalc gepleegd in win kels van koloniale waren langs de grens to Kerkrade. Zij hadden koffie, zeep, boter en andere artikelen gestolen. Van een kelder was een sleutel vermist. Dezer dagen kwamen beiden om waren te koopen in een der' winkels, waar zij hadden inge broken. De recherche, die op de verdach ten loerde werd gewaarschuwd en arres teerde beiden. Een hunner was nog in het bezit van den keldersleutel. Hog werd een derde persoon aangehouden verdacht de gestolen goederen te hebben gekocht. Het drietal is naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Ergerlijke baldadigheden. Een nieuw soort amusement schijnt door de jeugd te zijn uitgedacht: het gooien met verschillende projectielen naar rijdende automobielen. Herhaaldelijk worden daar voor klachten gehoord. Het is inderdaad in de hoogste mate ergerlijk wat op dit punt door automobilisten wordt ondervonden. Dezer dagen, vertelt bet „U. D.", reed een dokter uit Utrecht met een spiksplinter nieuwe (gesloten) wagen op den Amers- foortschen straatweg, toen den geneesheer die zelf reed, plotseling iets voorbijvloog, hem toegeworpen van uit een gezelschap terzijde van den weg. De dokter, die meen de dat' men met een steen naar den wagen wierp, bukte, om het projectiel te ontgaan; het bleek echter geen steen tè zijn, doch een groote paddestoel, die men bij wijze van „aardigheid" door het geopende por tierraam binnen in de auto had gewor pen,, en wel met zooveel kracht, dat de paddestoel tegen den achterwand van het interieur uiteenspatte en op de bekleeding van den wagen groote vlekken veroorzaak te. Dc geneesheer stopte en wees den jon gen, die gegooid bleek te hebben, op bet verregaand onhebbelijke van z'n daad; maar de familie van den knaap, die er ook bij tegenwoordig was, vond het niet meer dan een „ongelukje" waar men. eerder om te lachen had dan om boos over te wor den. De dokter dacht er echter anders over, reed door naar De Bilt, en waar schuwde daar de politie, die later den jongen aanhield en verbaliseerde. Yan een anderen automobilist toevallig ook een Utrechtsch geneesheer vernamen wij, dat het hém op eeii rit overkwam dat een bende kwajongens met steenen wierp naar de auto, liefst riet stukken straatklinkers. Een dier steenen werd door de kap van den wagen heengeslingerd, waarhij houten on derdeden van dio bekapping totaal werden versplinterd. Wat wel het meest verwondert, is de om standigheid, dat menigmaal ouders van kinderen dio deze baldadigheden plegen, zich uitsloven, om het gedrag hunner lie velingen als een heel onschuldig pleiziertje voor te stellen. De dokter, die op den Amersfoortschen straatweg z'n auto-inte rieur bedorven zag, ontmoette bij de fami lie van den schuldigen knaap zoo'n be scherming en goed-praterij van het gebeur de, dat de medicus in stomme verbazing er maar van af zag het gesprek met de ouders te continueeren. Daar was toch geen vrucht van te plukken. De kantonrechter die dit laatste geval op de zitting voor kinderzaken te behande len kreeg, verklaarde den knaap schuldig en veroordeelde hem tot één maand tucht school (voorwaardelijk) met een proeftijd van één jaar. Een Utrechts ingenieur die niet lang ge leden eveneens door een jongen werd ge gooid gedurende een autorit, paste de vol gende methode toe; hij wist den vlegel te achterhalen, nam hem mee iri z'n wagen en reed met den knaap tv/ee uur ver weg; zette den steenengooier toen op den weg en zei: zie nu maar dat je loopende weer thuis komt. Een straf, die den jongen wel heugen zal Intusschen kan er toch niet nadrukkelijk genoeg de aandacht on worden 'gevestigd, hoe uitermate gevaarlijk het is, om met voorwerpen, welke dan ook, naar automo bilisten tc gooien. Als deze door den plot- selingen schrik onzeker worden in hun be sturing van de auto, kunnen op den weg dp grootste ongelukken voorvallen. Men denke alléén maar aan de mogelijkheid die het eerst voor de hand ligt dat de auto oprijdt tegen wielrijders terzijde van den weg Het bovenstaande eens voorlezen in de klas. op onze 'scholen? Zijn er velen, die meenen dat daarmede neg eenig nut wordt gesticht?! Of verwacht men méér van gevoelige straffen van den rechter? Luchtballons. Men meldt aan het „Hbld.": Zaterdagavond '10 uur passeerden over Roermond, twee luchtballons op geringe I hoogte. Zij dreven zeer langzaam, daar er J weinig wind wias. Plotseling gaf de eerste noodsignalen en wierp lichtseinen uit. Per motor werden de luchtvaarders gevolgd, wijl zij mogelijk een daling voorbereidden. Doch achter Swalmen stegen zij plotseling zeer hoog en waren uit het gezicht verdwe nen. 2 i3 Zeevisch in een binnenwater. De storm van 6 Hovember 1921, die de- golven van de Zuiderzeo met zooveel ge weld Oostwaarts zweepte, dat o. a. het Kamper-Eiland door het zoute water over stroomd werd, waardoor het vischrijke Hoorddiep totaal ontvolkt raakte, diezelfde storm stuwde toen het zeewater ook over de lage landen ten Zuiden van Kampen. Ha enkelo dagen toen de storm was gaan lig gen, liep het water geleidelijk weer af, met achterlating echter van een levende her innering, naar gisteren gebleken is. Bij het afvisschen namelijk van een paar kolken langs den Elburger weg (resten van een voormaligen rivierarm) werden bovenge brachteen schol, een half dozijn bot ten en een aantal haringen, al welke zee- visschen springlevend waren en zich blijk baar in den besten welstand verheugden. Het is duidelijk, dat de dieren met het voortgestuwde "zeewater in do diepe kolk terecht gekomen zijn en daar achtergeble ven, maar het merkwaardige schuilt 'hierin, dat ze er gedurende twee j&ren het leven hebben kunnen houden. Dc afdeeling Zoet- watervisscher^i van de Heidemaatschappij zal het raadsel trachten op to lossen. De „Had-je-me-maar" partij in den Kerkeraadschen gemeenteraad. In den Kerkeraadschen gemeenteraad heeft dezen zomer zijn intrede gedaan iemand, die met overgroote meerderheid Van stemmen tot raadslid werd gekozen. Dit personage, zekere Alexander Haas, een bekend straattype, ontvangt sedert ja ren ondersteuning van het Burgerlijk Arm bestuur en van verschillende particuliere liefdadigheidsinstellingen. Hij staat bekend als te lui om te werken, maakt voor arme en domme menschen wat requesten (waar in hij zich als specialiteit uitgeeft.) en teert voor de rest op kosten van het algemeen. In de laatst, gehouden raadsvergadering zijn de verschillende raadscommissies inge deeld, en werd dc Edelachtb. Heer Alexan der Haas ingedeeld in de Commissie voor Volkshuisvesting. Het eigenaardige van het geval is, dat Sander Haas reeds verschil lende maanden woont ineen bouwval lig verklaarde woning. „Hbld." De doodende booglamp. Eén man gedood, één ernstig gewond aldus een bericht uit Bandoeng, betreffen de een ongeluk dat plaats had op het radio station op den, Malabar. Wat is er voorgevallen. De vage bewoor dingen van net bericht, hetwelk, vermeldt dat: „bij het openen van het toestel" het ongeluk gebeurde, geven aanleiding te vermoeden, dat de ongelukkigen niet zijn geëlectrocuteerd, doch pmgekomen ten ge volge van een explosie in de hoogkamer. Van de spitsen, waartusschen de boog- vlam brandt, is er één van metaal, dat door stroomend water gekoeld wordt; de andere is van kool. De boogvlam brandt niet, zoo als de voer de electrische verlichting go bruikte, continu door, doch dooft en ont steekt enkelo honderden of duizenden ma len per seconde, afhankeljik van de golf lengte waarmee geseind wordt. Dit regel matig dooven en ontsteken geschiedt op zeer ingenieuze wijze, geheel automatisch door '.ca V<cg zeiven. Om nu dit rhythmische dooven en ont steken gemakkelijk te laten verloopen, is het wenschelijk, den boog te laten branden in een atmosfeer van waterstofgas. Men bereikt dit door benzine, petroleum of alco hol in de hoogkamer te druppelen. Valt dit in de hoogkamer, dan ontleedt die vloei stof ten gevolge van de zeer hooge tempe ratuur in koolstof en waterstof. De water stof wordt verbruikt, de koolstof, een nood zakelijk kwaad, slaat als een vuile roet- laag tegen de wanden van de hoogkamer neer. Het is dus begrijpelijk dat die hoog kamer van tijd tot tijd moet worden ge reinigd 1 Bij het reinigen zal het ongeluk, naar alle waarschijnlijkheid, gebeurd zijn. Is men daarbij niet voorzichtig genoeg en opent men de hoogkamer te kort na het stopzetten, dan treedt de buitenlucht toe en vormt met de nog achtergebleven water stof het zeer explosieve knalgas. De gloei end heete koolspits ontsteekt het gas en een krachtige ontploffing op het moment, dat het toestel geopend wordt, is het gevolg. Aldus werd Kromo het slachtoffer van het onverbiddelijk verloop der chemische reacties envan zijn eigen en van an- derer zorgeloosheid. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R.V.C. I-E.M.S. Ill: 1—4. E.M.S. III ging to gast bij R.V.C. I Na pl.m. 20 min. voor den regen, welke hij stroomen neerviel, gewacht te hebben, stelden heide elftallen zich onder leiding van scheidsrechter v. Dorp op. E.M.S. raadt goed en verkiest voor den wind te spelen. Al gauw blijkt, dat do partijen aan elkaar gewaagd zijn. Nadat beide keepers hun talenten vertoond, hebben, krijgt de rechtsbinnen van E.M.S-. den leal toege speeld, welken hij snel opbrengt en mooi voorzet. De back van R.V.C. tracht le red den, doch trapt in eigen doel. Hierna neemt R.V.C. 't spel geheel in handen, doch do kansen worden voor doel niet be nut. Uit een doorbraak gelukt het den rechtsbinnen to doelpunten, zoodat de rust met 20 ingaat voor E.M.S. Dachten wij R.V.C. met voordeel van wind gelijk to zien maken, 't bleek anders, daar de rechtsbuiten van E.M S. den voorsprong vergrootte. Nu komt R.V.C. onstuimig op zetten. De verdediging van E.M.S. is in goede conditie, vooral de linksback en deze zendt alles retour. Toch gelukt het R.V.C. 't vij andelijk doel te vinden, waarna ook E.M. S. nog eenmaal doelpunt. Zoo kwam het eindo met 41 voor E.M.S. Het was een in alle opzichten vriendschappelijke wed strijd, welke door scheidsrechter v. Dorp zere correct geleid is. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Afdeeling II. Vierde klasse. D.R.V. IBodegraven I: 1—2. Men schrijft ons uit Bodegraven: Wederom was het voor onze rood zwarte plaatsgenooten een succesvolle dag Het tweede elftal thuis spelend tegen Olympia IV, nam door een 20-overwin- ning bezit van de bovenste plaats in de ranglijst der 2e klasse A van den Goud- schen Bond. Het eerste elftal behaalde wederom een overwinning, waardoor zij zich vaster nestelde op do bovenste plaats in deze klasse. Ongeveer 2.20 uur wordt aangevangen Bodegraven is wederom zonder Schuling, terwijl ook de gastheeren een invaller hebben. Bodegraven heeft den aftrap, doch moet het leder reeds oogenblikkelijk afstaan aan D.R.V., dat zich met buiten gewoon enthousiasme in» den strijd werpt Het Bodegraven-doel ondergaat dan ook een aantal gevaarlijke momenten. Nau welijks zijn 10 minuten gespeeld of er moet voor een stortbui worden gestaakt. Als is hervat is het spel onzer plaatsge nooten verbeterd en gaan zij dan ook on-, middellijk tot den aanval over, aanvanke lijk evenwel zonder succes. Bij een nieu wen aanval krijgt Boele het leder van Sauer toegespeeld, waarna deze een ver schot op het doel lost; do keeper is uitge- loopen en'moet aanzien, dat de hal via zijn vingertoppen in het net verdwijnt. Van beide zijden wordt dan een vrij forsch spel gespeeld. De groen-witten weten ten slotte tot den aanval over te gaan en be lagen het doel. Blonk schiet het'leder als dan hard in, doch schiet juist tegen een der spelers der tegenpartij. Oé hal ketst terug en belandt in eigen doel aldus den Botterdammers wel wat gemakkelijk den gelijkmaker bezorgend. Met onverander- den stand komt dan de rust. Na do rust, is het spel vrij gelijk opgaand met do rood zwarten iets in de meerderheid. Plotse ling weet Boele het leder vrij le maken en geeft van links een vinnig schot hetwelk buiten (bereik van den keeper in de touwen verdwijnt. Kort hierop valt Bodegraven een goalcick ten deel, welke evenwel niets oplevert. In de laatste 5 minuten woedt aan D. R. V. eveneens een goalcick toege kend, doch ook dezo heeft geen succes en onveranderd komt dan ook het einde. Bodegraven blijft door deze overwinning alsnog do eereplaats bezetten. België—Engeland. Men meldt uit Antwerpen aan de „N. R. Crt.": Het Belgische elftal, dat 1 November legen Engeland speelt, zal als volgt zijn samengesteld: doel De Bio (R. C. Brussel); achter, Swartonbroecks (Daring) en Ver- beeck (Union); midden Fiercns (Beer schot), Van Halmo en Schelstraete (G. S. Brugge); voor, Goctinck (R.F.C. Brugge), Gillis -(Standard), Larnoe en Thijs (Beer schot en D. Bastin (Antwerp). Reserves zijn: Van der Cloot (Antwerp) Moucheron en Morlet (Daring, Jooris (R C. Brussel) en Musch (Union). Goetink uit Brugge is 40 jaar oud en speelt reeds 24 jaar in de eerste klas. Dat neemt niet weg dat hij nog steeds uit stekend is en na Bessems, dio niet beschik, baar is, België's beste rechtsbuiten. Vcefballen op Zondag. Do Hooge Raad heeft verworpen het be roep van J. van der R., en zes anderen, te zamen vormende het bestuur van de Meppeler Voetbalvereeniging „Alcides", die door den kantonrechter to Zwolle wa ren veroordeeld tot een geldboete van f 5, subs. 3 dagen hechtenis, wegens het op Zondag houden eener openbare vermake lijkheid (het houden van een voetbalwed strijd op Zondag in de gemeente Stap horst). Doodelijke ongelukken bij wedstrijden. V.D. meldt uit Gent, d.d. 20 October: In den wedstrijd F. C. Grammont l'Etoile Sportive, welke op het terrein van laatstgenoemde vereeniging gespeeld is, heeft een der spelers, een zekere Vekmans zoo'n hevigen trap tegen het hoofd gekre gen, dat hij bewusteloos incenzeeg en kort daarna is overleden. V.D. meldt uit Winston Salem, d.d. 22 Oct.: Lee Caldwell, een beroemd speler van het plaatselijk voetbalelftal werd ge dood, toen hij tegen een speler van de te genpartij aanbotste. GYMNASTIEK. Kon. Ned. Gymnastiekverbond. De voorzitter van het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond, de heer Joh. Heijnen te 's-Gravenhage, heeft in do bondshestuurs vergadering d.d. 12 dezer do mededeeling gedaan, dat hij uit persoonlijko overwegin gen met ingang van half Maart 1924 (jaar lijkscho algemeeno bondsvergadering), als voorzitter zal aftreden. De heer Heijnen was 30 jaar lid van het hondsbestuur waarvan 18 jaar voorzitter LUCHTVAART keuze doet herinneren aan het welluidend» ambtelijke proza, dat de oud-gouvernew generaal graaf Van Limburg Styrum h soortgelijke gevallen placht to bezigen! „Voluit aan den arbeid". Dat slaat on do radioverbinding „Holland-Indië". Dat beteekent, dat Kootwijk des avonds weei moeizaam in een tempo van 12 a 14 woor- den per minuut telegrammen naar Iudis overseint, waarbij het ieder woord twee. maal seint, ongeacht de vele extra her- halingen die bovendien op Indisch ver" zoek plaats vinden. Houdt men nu hier. mede ook rekening, evenals met do op] roepseinen, de instemseinen en de pauze'a tusschen de telegrammen, dan mag een be. houden „snelheid" van 4 woorden per minuut worden aangenomen. Veel meer dan zes uur per etmaal kan dit niet wor. den volgehouden, zoodat in 24 uur eener, zijds rond 1400 "woorden worden overge, bracht. Dit is het resultaat van liet Nederland, sche regeerings-ontvangstation en men kan er verzekerd van zijn, dat de beste telegrafisten en het beste ontvangmaterieel van den technischen dienst er toe hebben bijgedragen. In welk een prettige stemming overi. gens in dezen door de moederlandscbe' en de Koloniale telegraafdiensten wordt samengewerkt, blijkt uit een verzoek, dat de Indische Radiodienst tot het Fransche station Villejuif bij Parijs richtte, om eens naar Malabar te luisteren, daar men de resultaten van Sambeek wantrouwde, Dit verzoek geschiedde op 23 Mei per in zeer gezwollen stijl in het Eransch ge, stelde nota, die wel op Sambeek werd op. gevangen, doch dieVillejuif niet be reikte. Toch heeft Villejuif twee manuden achtereen naar Malabar geluisterd en ia dien tijd kans gezien driemaal haar naam sein te ontcijferen. Er is echter nog meer tegenspoed! Om een dragelijke verbinding te hebben is bet noodig, dat men „duplex" werkt, d.wz. dat Malabar en Kootwijk gelijktijdig sei nen en ontvangen. Wanneer evenwel ia Indië de zender met zijn krachtige ener gie naar Holland seint, is er zoo'n lawaai der eigen seinteekens in de telefoons op het 10 Kilometer van den zender ver wijderde ontvangstation, dat liet zwakke stemmetje uit Holland er in ten onder gaat of slechts met grqote moeito er uil kan worden opgevischt. Dat frisch klinkende woord van „voluit aan den arbeid" is dus in werkelijkheid niets anders dan oen zielig getob van -1 het zij grif toegegeven knappe theore tici, die de onvermijdelijke en bittere ge volgen hopen te ontgaan van een overmoe dig ondernomen technischen reuzenarbeid Wanneer de Indische radioverbinding wortelde in het publieke leven, gelijk de Postchèque- en Girodienst dit deed, zou den wij de débacle reeds achter den rug hebben. Thans ziekt het nog voort, 'of schoon het resultaat niet twijfelachtig k De Girodienst kreeg mr. Delprat, den vak man par excellence; de radiodienst makt den gang naar Canossa en vrage Guiglielmo Marconi! „Tel." UIT BEO^gevseg AP HEN AAN DEN RIJM. Personalia. Tot onderwijzer aan dj Oranjeschool, hoofd de heer J. v. d. Berg, is benoemd de beer Job. Oostenbrink fo Weer op. Tegen het stootblok. Maandagmiddag 3.15 uur, liep de machino van den trein UithoornAlphen bij het station alhier, door het weigeren van do rem, op lid stootblok, waardoor dit geheel ineen werl gedrukt. De machine, welke in 't zand bleef steken werd niet beschadigd. Per soonlijko ongelukken hadden niet plaats BODEGRAVEN. Afsluiting verkeer. Tijdens de werk zaamheden aan den Zuidzij schen en Wei- poortsewg is het doorgaand verkeer ottr dezen weg gestremd." Personalia. Onze plaalsgenoote ra?;- J. E. Maaskant, thans onderwijzeres t* Zeften, is in gelijke betrekking benoeml te Reeuwijk. Voor het examen apotheker-asss- ten te slaagde to Leiden onze plaatsgenoot) Mej. C. M. Y. Batelaan. Verkooping. Bij de ten overslaat van Notaris Kruzeman gehouden versos- ping van een woon- en winkelhuis aan® Willemstraat, thans bewoond door <-a heer Gelderblom, werd dit pand in bod bracht op f3850 door den heci; A. Ver boom alhier en niet afgemijnd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tentoonstelling. Gisteravond was commissie voor do te houden tentoocstfe- ling bijeen in vergadering. De leiding in handen van den Zeereerw. heer Paste'' H. J. Maas. Van de verschillende bcsptf ken aangelegenheden zij hij deze verni» dat de tentoonstelling zal geopend worp op Woensdagmiddag 21 Nov. a.s. Do toonstelling zal worden gehouden i" bollenschuur van de fam. v. d. Valk, voor dezo gelegenheid bereidwillig voor is afgestaan en in gereedheid-' worden gebracht door do Coning waardoor deze een feestelijk aanzien krijgen. Aan de bestaande commissie** den nog als leden toegevoegd do L. J. v. d. Valk en W. J. v. Leeuwen.1 lo secretaris werd benoemd dc heer Meijer, 2e secr. de heer W. Gaspers.-j verschillende aangelegenheden werden sproken en geregeld. Hierove binnen' meer. Voor het in ontvangst-nemen prijzen voor dezo tentoonstelling zal f» dig een adres worden opgegeven. Men ge dus alvast voor een flinke collect KATWIJK AAN ZEE. Proces-verbaal. Door do P0'1'1 hier werd bekeurd de winkelier v- wegens overtreding der drankwet- lang werd dezo persoon hiervan ven 't Is te hopen, dat zij, die zich ni kunnen spiegelen, ervan zullen leer® De verbinding HollandIndië. „Malabar is weer geheel gereed om vol uit aan den arbeid to gaan", aldus de directeur van het Departement van Gou- vernements Bedrijven in Ned.-Indië, de heer Roelofsen, voormalig bedrijfshoofd van het voortreffelijk werk verrichtende dienstvak „Waterkracht en Electriciteit", die zich hierdoor op een meer elegante dan gcrustslellendo wijze heeft uitgelaten over een zeer pijnlijke zaak. Do woord-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4