£te©HYZitICEïa stapsmeuws Griekenland. De anti-revolutionaire beweging. Do verwarring in Regeering s- kringen. De correspondent van de „Daily Ex press" te Athene seint, dat er groote verwarring heerscht in de gelederen der revolutionairen, die pogen de macht, welke hun nog rest, te handhaven. Kolonel Gonatas, de premier, maakt van den vroegen morgen tot den laten avond geruststellende verklaringen be kend, om den zinkenden moed zijner me destanders te steunen. Zaterdag nam hij een wapenschouwing af over de garnizoenen van Athene, maar de loyauteit der troepen is twijfelachtig, en de revolutionaire leiders voelen zich te onzeker, dan dat zij hel zouden wagen de troepen tegen het volk aan te wenden. De verwarring in de regeering is ver hoogd, doordat kapitein Procas, die na kolonel Gonatas en kolonel Plastyras als de voornaamste leider der revolutionairen wordt beschouwd, Vrijdag aan boord van oen schip naar West-Europa is vertrok ken, vergezeld van zijn geheele familie. Het orgaan van generaal Metapsas, de „Himera", deelt mede, dat de torpedoja ger „Elli" order heeft ontvangeii, zich gereed te houden, om met de revolutio naire leiders te vertrekken, die voorne mens zijn, het land te verlaten, zoo zij gedwongen mochten zijn afstand te doen van de macht. Li do straten van Athene heerscht bui tengewone opwinding. Er worden patriot tische liederen gezongen ter eere van wijlen koning Constantijn. De anti-Venezelistische bladen zeggen, dat het stoffelijk overschot van den ko- inng, dat zich thans in Grieksche kerk te Napels bevindt, plechtig naar Athene zal worden overgebracht na den val der revolutionaire regeering. Servië. Onlusten in Trizzend. In Zuid-Servië zijn onlusten uitgebro ken. Gemeld wordt, dat een afdeeling der gendarmerie naar de plaats Donja Salja werd gezonden, om de bevolking, die in Opstand was gekomen tegen de plaatse lijke autoriteiten, te ontwapenen. Toen, do gendarmes de plaats naderden, wer den zij van alle kanten met geweervuur ontvangen. De geheele patrouille, bestaan de uit 12 man, werd gedood. Militairen zullen naar de streek gezonden worden. Volgens nadere berichten van andere zijden zouden de onlusten in Zuid-Servië een ernstiger karakter hebben aange nomen. siaaügüLniP Vragen van Kamerleden. De postchèque- en Girodienst. Tijdstip van heropening nog onzeker. Geen terugkeer tot do decentralisatie. Minister Van Swaay heeft op de vragen van den heer Pank in zake den Postchè- quo- en Girodienst o.a. geantwoord, niet anders ter zake van de vooruitzichten van het herstel te kunnen mededeelon, dan dat hij in hooge mate het betreurende, dat het verloop der centralisatie dwong tot sluiting over te gaan de noodige maatregelen voor zoo spoedig mogelijke diensthervatting heeft getroffen. De me dewerking van de Nederlandsche Bank is daarvoor van zeer groote waarde. Allo krachten worden ingespannen om de slui tingsperiode zoo kort mogedijk te doen zijn. Zekerheid omtrent het einde dier periode kan hij evenwel nog niet geven. De Ned. Bank heeft nog geen advies betreffende den stand van zaken en de middelèn tot herstel uitgebracht, doch do bemoeiingen van de door de Bank ter beschikking gestelde deskundigen wetti gen do gevolgtrekking, dat met de slui ting, waartoe na onderzoek en op advies dier deskundigen is besloten, inderdaad het einde van den ongewenschten toe stand wordt bereikt. Terugkeer tot den gedecentralisecerden dienst is bij heet onderzoek van de Neder landsche Bank mede overwogen en ver worpen. Uit een oogpunt van een zoo snel en zoo eenvoudig mogelijke bediening der rekeninghouders, zonder vertraging door een onderzoek naar het onzeker geworden saldo, doch met de noodige waarborgen voor benadeeling in 's Rijks gelden - kan de minister, noch in de inlichtingen, die de commissie deed verstrekken, noch In de voorwaarden, die moesten worden gesteld, iets zien wat minder behoorlijk zou zijn of afbreuk zou doen aan de ver houding tusschen Staat en rekeninghou der, zooals die in de bestaande wettelijke voorschriften is geregeld. - Volgens zijn antwoord aan mej. Van Dorp levert do arbeid van het onderzoek ïaar aanvragen om tegoed, die bij de commissie inkomen, gezien de resultaten, Srèlke zij tot nu toe afwerpt, geen grond 3P voor de vrees, dat de bezwaren voor -Je rekeninghouders te onvolledig zullen gorden ondervangen of dat er zich on- yewenschte consequenties zullen open- iare. Bovendien is het, nu de dienst een- naai gesloten is, voor den Staat onmoge- 4jk de rekeninghouders op andere wijze helpen dan thans geschiedt. Hoewel het hoofddoel, waartoe allo be schikbare krachten worden ingespannen, Is: den rekeninghouders zoo spoedig doen- ïjk de vrije beschikking over hun saldi te verschaffen en dus het normale cheque ?n giroverkeer te herstellen, zou het, mede blijkens de mededeelingen van de deskundigen van de Ned. Bank, de ont stane verwarring slechts vergrooten, in dien alle rekeningen met de bijbehooren- de stukken naar de postkantoren, waar zij vandaan zijn gekomen, werden terug gezonden. Z. i. moet dan de gecentraliseerde dienst niet worden heropend vóór en al eer een behoorlijke functionering ge waarborgd is. Mr. Romme Staatsraad. Te verwachten is de benoeming van mr. R, H. A. M. Romme, vice-president van ■het gerechtshof te Amsterdam, tot lid van den Raad van State. Bakkersarbeid. De K. v. K. voor het Land van Maas en "Waal heeft den Minister van Arbeid een request gezonden met verzoek de hakkers in 60 gemeenten, dio niet 's morgens om 5 uur mogen beginnen met hun werk (voor zoover .zij namelijk met minder dan zes gezellen werken), dat verlof alsnog toe te staan, in het belang van het bedrijf De Vlootwet. Naar de „N. R. Crt." uit parlementaire kringen verneemt, wordt ter rechterzijde in de Tweede Kamer verwacht, dat van de R. K. fractie tenslotte alleen de heeren Bo- ma-ns, Bulten en Kuiper tegen de Vlootwet zullen, stemmen. De heer van Schaib, die ernstige kritie'k op het ontwerp heeft uitge oefend, maar zich zijn definitief oordeel voorbehouden heeft in afwachting van de argumenten der regeering, zal, naar wordt aangenomen zich door de noodige „toezeg gingen" van haar laten bepraten. Men re kent erop, dat hij zal voorstemmen en dat zijn voorbeeld, ook andere twijfelaars in zijn fractie de zijde der regeering zal doen kiezen. Tot zoover de „N. R. Crt.". Uit de beste bron kunnen wij mededeelen, dat het noe men van juist deze drie katholieke namen zuiver phantasie is. Verschillende bladen hebben gisteravond alle tegenspraak gebracht van het bekende bericht in het „Vaderland", dat we gisteren hebben overgenomen. Daartegenover schrijft het „Vaderland" zelve:' „Wij handhaven ons bericht gebaseerd op de mededeeling, die ons gedaan werd, eigener beweging, door iemand die bet kon weten, en die voor zijn woord blijft staan, en die de mededeeling deed, omdat bet hem te bar is, dat vele katholieken ten deze hunne overtuiging aan de coalitie ten offer brengen, ten volle. „Alleen moeten wij terugnemen, dat die ministerieel© mededeeling in de vergade ring van de R. K. Kamerclub van Vrijdag 11. zou zijn behandeld, let op de wereld schokkende vergissing, lezer; dat is in de vergadering van Donderdag geschied. Ook ware het formeel juister geweest om te spreken van „de zienswijze van den pre mier, die ter kennisse van de Roomsch- Katholieke Kamerclub De Minister van Financiën zal op 2G dezer en 2 en 9 November geen audiëntie houden; de Minister van Marine zal Don derdag en de Ministers van Koloniën en Waterstaat zullen Vrijdag geen audiëntie 'houden. Gisterenavond, beeft de opening plaats gehad van een Kruadeniersbeurs te VGra- venhage, een tentoonstelling door de afdee ling Den Haag van den Nederlandschen Kruideniersbond in de Vereeniging in de Willemstraat georganiseerd, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den bond. Veertig exposanten hebben de zaal van de Vereeniging herschapen in een fleurigen kruidenierswinkel. Zakkenrollers veroordeeld. De 4-e Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed lieden uitspraak in de zaak tegen den Peruaan Ternando Sanchez en den Griek E. Molfesis, die terechtston den terzake van zakkenrollerij van een potefeuille, inhoudende f 3200, op 9 Juni in het Grand Teatre te Amsterdam. De Peruaan werd veroordeeld tot 13d jaar, de Griek lot 1 jaar gevangenisstraf. HS&BEÜlE-lieuifs LEIDEN. Gaslaagd voor het Doctoraal examen Geneeskunde, de heeren B. L. Vaandrager (Rotterdam), J. van Niekerk (Den Haag), A. J. Bleeker (Dronrijp Fr.). Candidaatsexamen Rechten de hoeren G. A. J. Utenhove (Rijsen O.), G. H. Hens (Den Haag). UIT DE 0HËEWIH6 ALPHEN AAN DEN RIJN. Het „Groene Kruis". Het Groene Kruis hield gisteravond' in 't Nutsgebouw een ledenvergadering, onder voorzitter schap van den heer L. G. Jongenburger. Ondr de ingekomen stukken wad een schrijven van het hoofdbestuur, inhou dend de gewijzigde statuten, voorts een lijst van sprekers voor het vervullen van spreekbeurten met diverse onderwerpen. Op voorstel van bet bestuur werd besloten hier niet op in to gaan. Als afgevaardig den naar de algemeene vergadering, te houden 31 October te Rotterdam, werden benoemd do heeren dr. do Graaf en W. v. d. Bijl; tot plaatsvervangers de heeren Best en van Ree. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief der algemeene vergadering, werd den afgevaardigden opgedragen, voor de verkiezing van drie leden van bet hoofdbestuur to stemmen arts W. Pool man, Den Haag; arts J. v. d. Drift, te Bolnes, en dr. 0. J. Kamberg te Hendrik Ido-Ambacht. De begrooting 1924 der afd., geraamd in ontvangsten en uitgaven op f 2436, werd onveranderd vastgesteld. Aan de orde kwam de verkiezing we gens periodieke aftreding van de heeren Jongenburger, 0. Groen en J. H. Elze- vierStokman. Alle aftredenden werden herkozen. Hierna werd door den Voorzitter een commissie benoemd tot inspectie van het materiaal. Aav». de orde kwam -de bespreking van het bouwplan van bet groene kruis-gebouw en de financieele behandeling. De Voorzitter deelde mede, toezegging voor dit doel te hebben van de W. W. cf 300, voorts van een onbekende f200. Bovendien hadden eenige fabrikanten in deze gemeente zich bereid verklaard, voor de gratis levering een er aanzienlijke hoe veelheid bouwmaterialen. De heer Kroon, architect alhier, was bereid; gevonden de geheel uitvoering van den houw koste loos op zich te nemen. Het bestuur was vervolgens in onderhandeling getreden, met de Gemeente, omtrent de toezegging van grond en sprak als zijn wensch uit, dat ook de Gemeente den grond gratis voor dit doel zou afstaan. In dit geval werden de kosten geraamd op een bedrag van circa f 11000.De heer Best had ernstige bezwaren tegen den houw. omdat z.i. de financieele lasten ten koste der afd. te zwaar zouden worden. Andere leden daarentegen deelden de overtuiging van het bestuur aangaande de noodzakelijk heid van den houw. Besloten werd het Bestuur te machtigen in deze richting door te gaan, opdat dit dan op een vol gde vergadering met een vast plan en begrooting daaromtrent zal luimen ko men. Hierna de rondvraag en sluiting. s- BODEGRAVEN. Burgemeester Le Coulire. Volgens het Hdbl. zou de burgemeester, de heer H. le Goultre, in verband met vergevorderden leeftijd zijn ambt binnenkort neerleggen. WOERDEN. R. K. Volksbond. Zondag vergaderde de R. K. Volksbond. De opkomst was bui tengewoon groot. Na opening met gebed werd staande het Bondslied gezongen. De Voorzitter deelt in zijn openingswoord mede, dat de WelEerw. adviseur heden avond den leden iets zal aanbieden. Spr. wijst nog op de spreuken welke in de zaal hangen o. m. Onze adviseur brengt ons in 'n goed humeur, onvermoeid is hij, dit be- loonen wij. Vervolgens biedt de Voorzitter den ad viseur nog een prachtig portret aan uitge voerd door de fa. Niestadt alhier voorstel lende de leden van den Bond gekiekt met de adviseur op den dag van de feestvie ring. Spr. uit den wensch, dat Z.Eerw. de 914 leden, welke op deze foto voorkomen, steeds als zijn getrouwe mannen zal be schouwen. De WelEerw. adviseur zegt dat de hulde niet ophóud t. 14 da-gen geleden had spr. allen toegesproken uit de volheid van zijn hart. Het mooiste op zijn feestdag w.as,' -zei-de Z.Eerw., aller alg. H. Communie. Jn de laatste weken zijn meer dan 20 rnénschan bij hem geweest die verklaar den, nimmer te hebben geweten dat in dien Volksbond zooveel werd gewerkt. Deze verklaringen verheugden spr. en groot ook is zijn vreugde dat er zoovele harde werkers zijn, die overtuigd 'hebben, dat het zoo hard. noodig is. D aai om zou spr. dan dien avond een kleinigheid geven. Z.Eerw. stelde vervol gens voor het portret van de bondsleden dn de zaal te plaatsen. Moge, aldus Z.Eerw., dit portret waar allen geschaard staan om een priester steeds voor U spre ken van trouw en liefde voor de goede zaak. Do Voorzitter aanvaardt dit portret doch niet als eigendom doch als erfpacht- De Volksbond zal een trouwe bewaarder hiervan -zijn. Hierna worden enkele ververschingen rondgediend. De notulen worden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van 4 nieuwe leden, twee leden bedankt, 3 leden werden geroyeerd. Medegedeeld wordt, dat in November het Patroonsfeest zal worden gevierd. 2 December zal de jaar vergadering worden gehouden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren G. W. v. d. Vlist, J. Blankenstein, C. Fortuin en J. v. d. Kant. Deze laatste stelt zich niet meer herkiesbaar. In deze vacature is door bet bestuur candidaab gesteld de heer A. Ponsioen. Een 10-tal leden lean tot 30 November candidaten indienen. Eet Patroonsfeest wordt gehouden 11- 1418 November a.s. De eerste twee avon den alleen toegankelijk voor leden,de derde avond voor donateurs en tegen entrée a 23 cent. Do alpkabetische volgorde zal op bet agendabord aangekondigd worden. De geheel regeling is weder als bij het fees£ van den adviseur en zal medewerking ge vraagd worden van de onderafd. De begrooting" ligt vanaf heden ter in zage bij den congieïge. Vervolgens spoort de Voorzitter allen aan tot trouw bezoek van heb triduum ter gelegenheid van het 5-jaiig bestaan der Rëtraiteclub. De leden van het oud- retraitanten worden aangemaand deel te nemen aan dc alg. H. Communie a.s. Zon dag onder de H. Mis van half acht. Namens de afd'. "Winterprovisie wordt bekend gemaakt, dat aardappelen ver krijgbaar zijn a f 5.per 70 K.G. netto zicktekiemvrij en vrij van blauw. Opgave ten spoedigste bij de heeren J. Vermeij. G. Rietveld on G. W. v. d. Vlist, uiterlijk a.s. Zondag. Tot slot spreekt de Eerw. adviseur een enkel woord waarbij Z.Eerw. zijn vreugde uit over de groote opkomst. Moge dit zoo blijven. Paardenmarkt. Maandag bad weder die onder meer dan 300-jarig©' oude. tradi- tioneele paardenmarkt plaats. Veel van het echt oude is reeds verdwenen. We den ken nog aan heb verdwijnen der kermis, die met zulke dagen zoo'n groote levendig heid bracht. Sindsdien zien we onze jaar markt jaar op jaar kleiner worden en het bezoek minder. Hiprbij komt nog 'heb mis van de Duitsche kooplieden die thans bijna niet meer de Hollandscbe markten Hallo O, wilt U mij even aansluiten met de leden van de Prop.-Glub St. Petrus. U spreekt met dén secretaris. De leden welke zijn aangewezen voor het huisbe zoek voor de R. K. Wlerkmeestersbond, worden verzocht morgen (Woensdag)avond 7i uur in het Bondsgebouw aanwezig te zijn. 't Is noodig, dus allen present. bezoeken, gevolg van den valutatoestand. Al is de "kermis verdwenen, al wordt het bezoek minder voor elk Woerdenaar is het die dagen feest. Menig vreemde ling kan zoo iets niet begrijpen. Zij spre ken van Augius stal etc. Doch onze Woerdenaars nemen die dagen zooveel mogelijk vrij. Gewapend met stokken gaat men dan „marten". In menig gezin komen met die dagen oude vriendinnen en vrienden over en de tradi tioneel© kermisboek ontbreekt dan daar niet. De aanvoer was dit jaar niet groot. 606 stuks waren aangevoerd. De handel was traag, de prijzen beliepen voor veulens van f 110 tot f 150; voor. anderhalf jarige van f 130 tot f 250; voor werkpaarden van f250 tot f350; luxe paarden f400 tob f700. In. de Voorstraat, voor zoover daar nog plaats is, was geen plaatsje onbezet. Verschillende raadsleden namen dezen dag zoo hier en daar eens polshoogte om trent de plannen voor verplaatsing. Bij velen ontwaarden zij, dat dio verplaatsing niet gewensc'ht wordt. Van verschillende zijde vernamen we dan ook, dat een groot getal leden van onzen raad thans is voor behoud van de markt in de Voorstraat. In de Achterstraat heerschte weer die be drijvige drukte, veroorzaakt door de vele kramen welke daar zijn geplaatst. IÜMna«atelijka Aanlcoïiijjj Do collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis zal alhier worden gehouden op Woensdag, den 24en October 1923. Eenige jongedames zullen op dien dag een vlagje te koop aanbieden. Allo gelden zullen uitsluitend aan Nederland ten goede k'ouien. Vanaf Donderdag 25 Oct. a.s. wordt in do zaak van de firma J.'Meeuws, aan de B'reestraat, een liefdadigheidscompagne gehouden ten bate der noodlijdenden der ramp in Japan. Een en ander geschiedt in overleg met volle medewerking van het Hoofdbestuur van het Nea. Roode Kruis, Den Haag, aan wie de gelden worden afgedragen. De firma Meeuws heeft voor bedoelden liefdadigheidsverkoop een speciaal artikel doen fabriceeren en wel Japansche Cl-earns; Deze zijn gratis te proeven al vorens men het artikel koopt. 1/3 -der netto opbrengst zal afgedragen worden aan ge noemd Hoofdbestuur. Ten einde het publiek van buitenaf at tent te maken op- deze campagne wordt een speciale etalage- ingericht met een schil derstuk, vervaardigd door den bekenden kunstschilder Bruinsma, voorstellende een symbool van de plaats gevonden ramp in Japan. Door de architecten, de heeren B. N. A. L. Gusell en J. N. Munnik werd giste ren aanbesteed bet bouwen van een wo ningcomplex bevattende 75 woningen op een terrein aan de Fischerstraat te 's- Gravenhage, namens de Woning-bouw-Ver- eeniging „De Goede Woning", 't Laagst was ingeschreven door de firma A. J. Vreeburg alhier voor: 'a. jf 236.497; b. f225.795; c. f 1000— TOO NE EL. De sterkste Band *-* N.V. Het Rotterdamsch Hofstad-Toon eel Do erfprins voelde zich zoo eenzaam, geraakte verliefd op een dot van een meis je, dat alleen dit tegen bad, dat zij geen prinses was, en ze waren samen gelukkig. Toen kwam opeens het bericht, dat de erfprins de regeering moest aanvaarden; hij moest zich losrukken uit de armen van het eenvoudige meisje, dat toch geen her togin kon worden en het oök niet wilde. Hij ging naar de residentie, maar kon zijn geliefde niet vergeten „U vertelt zeker van Oud-Heidelberg, niet waar?" Neen, ditmaal niet. Wel kan do bovenstaande lieve vertelling evengoed voor Oud-Heidelberg gebezigd worden, doch dat is blijkbaar de geschiedenis van papa geweest. Nu maakt zoonlief zoo onge veer dezelfde geschiedenis mee en daarvan vertelt bet blijspel van Felix Salten, ge titeld „De sterkste Band". Ja, de sterkste band, want de geschiedenis is nog niet uit. De liefde blijkt n.l. een sterker band te zijn dah de traditie, dat eenvoudige meis jes zoo maar niet kunnen trouwen met erfprinsen en hertogen, en op het eind val len de held en heldin elkaar in do armen. Wat er precies gebeurt, is niet uit te ma ken, doch het gebaar is welsprekend ge- noeg. Het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad- Tooneel heeft van dit spel een aardige ver tolking gegeven. Marie van Eysden—Vink was ais de hertogin, de personificatie van do vrouwelijke inconsequentie, heel goed. Zij en Jaap v. d. Poll als de stijve kamer heer von Marnitz hadden het leeuwendeel aan het komieke element. Theo Frenkel jr. en Lily Bouwmeester vormden, als de erf prins en Hedwig, het meer sentimenteele gedeelte, Theo Frenkel de warmbloedige jongelingschap, Lily Bouwmeester de vrouwelijke charme en lieflijkheid. Lily Bouwmeester was een heel lieve Hedwig. De zaal was slechts matig bezet, doch bij bet aanwezige publiek hadden de spe lers veel succes. SfiEMESÖSTEJ.IJKE VISCHVEfi? Aan den gemeentelijken vise},. Vischmarkt 18, tel. 1225, is "WOENs verkrijgbaar SCHELVISCH a U f 0.26, SCHOL a f 0.18—f0.39 Ki JAUW a f 0.40 en TARBOT a'fo per pond. N. G. DE GIJSELAAH, Leiden, 23 October '1923. ONTHEFFING SLUITINGSUUR •f VOOR WINKELS. Burgemeester en Wethouders vai den brengen ter algemeene kete door hen, ten aanzien van den afd. Leiden e. o. van de Nederk Vereeniging tot bescherming van J op 13, 14, 15 en 16 November a.s. h Nutsgebouw, alhier1, te houden ontheffing is verleend van het sluit uur voor winkels, welke ontheffing' tot des avonds 11 uur. N. G. DE GIJSELAAH. Burgen» C VAN STRIJEN, Secrota Leiden, 23 October 1923. E&a$ihoBieike Spend LEIDEN. Dinsdag Graf. Studieclub, Bondag te 8 uur. Woensdag. Missieclub „Sancta Marh trona-atsgebouw, Hooigracht, Woensdag. Bestuursvergadering i Volksbond, Bondsgebouw. te Donderdag B. K. Vrouwenbond, Stadszaal, te 8 uur. Vrijdag. Repetitie voor alle leden „Onze Tooneelclub", te 8 RLGEMEEME AGEMDI LEIDEN. Vrijdag Mengelberg-Concert, Stadsa 8 uur. Vrijdag Veefonds Leiden, Zomerss 11 uur. In Apotheek die tot en met Maandagmorgen eiken nacht en de. ciags geopend zijn: O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Ti De apotheek van het Ziekenfond ii Hulp der Menschheid is steeds doch alleen voor leden van dit Fgik k YfcSegspafiseh Wees»&eric volgens waarnemingen verricht in di gen van 23 Oct. 1923, mi door het Kon. Ned. Meteorologis Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.758.7 Zuericj Laagste Barometerst.: 729.1 Black Verwachting tot den avond van Matige tot krachtige, tijdelijk achtige Zuidelijke tot Zuidwestelijks betrokken of zwaarbewolkt met tiü opklaring, regenbuien, aanvank. MUZIEK. Erna Rubinstein, Vioolavond.. Een kind haast nog, zooals staat; tenger figuurtje met ernst! 'a zicht je, met de viool onder de ki drukt. Onwillekeurig' komt de m ons op: moet dit jonge wezentje zorg hebben voor haar optreden? welke kunstenaar (de grooten niel zonderd) heeft geen zorg voor 't den? Erna Rubinstein is een nilji ken talent. Niet zoodra is zij met begonnen of het kinderlijke is gfi W Techniek behoeft niet besproken li den. Wie hoorde er neit van de 1? hedeii van deze jonge virtuose? 'II noeg to zeggen, dat moeilijkheds haar niet meer bestaan, dat zij bewust spel geeft en meesfentijd! viool kan laten klinken, zooals zij en dat zegt veel; de stokVoering is; voornaam cn sierlijk. Haar doet liaar, in wat zij vertolkt, eenfe de passie leggen en haar spel is s telligent. Met den Hongaarscskl Nicolaus Schwalb speelde zij een van Leo Wciner, eeli eerste uih zooals het programma vermeldt, is evenals do twee kunstenaars, dii werk vertolkten, een Hongaar, violiste was deze sonate, een kolf? haar hand. De rnuriek klinkt g<? neerd, echt Hongaarscli, melaiichol? van tint en de uitvoering ervan listö en pianist was een zeer de drie eerste deelen en daarna hijzonder het Larghetto. Do viois hierin de viool klagelijk zingen, donkere gloed gaf diepte aan p tolking. De beide solisten w.tfS trekkelijk in hun samenspel. 't_W voorkomen, dat Mozarts fleurigs aan zoo'n jonge kunstenaar >,ilr moet liggen wat geaardheid aanf* vertolking wees er op, dat di! Rubinstein niet het geval was. wat dezen avond werd ten g bracht, lijkt mij het Concert in tg-1 Mozart 't minst geslaagd. Het P ook voor, dat zij niet rustig viool had ietwat neiging tot p® haar herhaaldelijk ecnigszinsj aan de stemknoppen deed draait pasten de pianist en zij zicli nis aan elkander aan. Begeleiding oPJ vier .in de plaats van orkest altijd wat onbeholpen en nietig- nist vertolkte Mozart licht, elast® lijk en zangrijk. Zij hield dc muziek' te strak, De gulden Mo rning ontbrak bij haar, ten n#j teravond. Misschien zou orkesW haar meer hebben geïnspireerd' Na de pauze was de vióhsw tend op dreef. Afwisselend deed haar hoogstaande yiolistischo e'P

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2