UURGENS7 WAT 7N BEZUINIGING" IOOOgulden FÜN5TE PLANTENBOTER Ui DAN NOG VOOR DEN ÖROÖTSTEN VERBRUIKER acht het nutteloos over deze kwestie op nieuw te gaan debatteexen. Hij wijst er verder op, dat de burgemeester geen en kele verdienste heeft voor, de gemeente en zoo hij al verdiensten heeft dan is het alleen ten opzichte van, hen, die van de kermis houden. De burgemeester antwoordt hierop, dat, loo iemand tegenstander van de kermis is, hij het dan is. Spr. zegt, dat de kermislui in de praktijk niet zijn te weren. Met op zet heeft 'hij alle kermisgasten naar een straat buiten de gemeente verwezen en in het dorp heeft niemand er last van gehad. Weth. Tromp begrijpt dit niet. Als de burgemeester toch zegt, dat ze niet in de gemeente mogen verblijven, dan gebeurt het toch niet en kunnen ze doorgaan! De Voorz.: Dan weet ge toch ook, hoe- vgel tegenwerking ik van het publiek kreeg. Weth. Tromp: Er waren toch heel wat tenten. Nog nimmer hebben we er zoo'n last van gehad. Do heer Verduyn: Het werpt intusschen wel een eigenaardig licht op het gezag van den burgemeester De Voorz.: Als hier goed de hand aan gehouden wordt, dan mogen we bij de 8 veldwachters er nog wel 25 hebben. De heer Segers: Wel goeie morgen! Als ik burgemeester was en ik wil ze niet hebben, dan komen ze niet. Ik zou wel eens willen zien wie er baas was. Ik wil den moreelen last, die zulk 'n houding mij op de schouders zou deen werpen, niet dragen. Maar enfin, U zult den langs ten tijd wel aan het hoofd gestaan hebben. Do Voorz.: Het is zeer moeillijk om het ieder naar den zin te maken. De eene helft der ingezetenen wil de vermakelijkheden, de andere helft wil ze niet. De heer Langeveld: Er is toch niets te gen vermakelijkheden, die onschuldig zijn. Er zijn toch ook eerlijke en fatsoen lijke menschen onder de kermislui! De heer Kuipers: Het is toch zeker niet het grootste deel van het publiek, dat de kermis wil. Ip hoop, dat er in het ver volg maatregelen genomen zullen worden ter voorkoming van onaangenaamheden. Zondag een wedstrijd. De opbrengst der entreegelden was bestemd eveneens voor de Missie, en bedroeg f 110. Tevens wer den op het terrein speldjes verkocht, waarvan de opbrengst f 70 heeft bedragen Noordwijkerhout heeft dus getoond de Missie goedgezind te zijn. R.-K. Volksbond. In verband met het 10-jarig bestaan van den R.-K. Volksbond afd. Noordwijkerdhout, zal Vrijdag, Zater dag en Zondag a.s. in de St. Jozefkerk een triduum worden gegeven voor de le den van den Bond. Zondag a.s. om zes uur is er een generale H. Communie en wordt de plechtigheid Zondag om 7 uur met een plechtig Lof gesloten. Op 22 en 23 October d.a.v. wordt het 10-jarig bestaan feestelijk herdacht in het café ',Het Wapen van Noordwijker hout". Op die avonden zal met medewer king van de Tooneelvereeniging „Oefening baart Kust" een uitvoering worden gege ven. Op de planken wordt gebracht: „Het spel van den Sleutel", tooneelspel in 4 be drijven, door J. Schmidt. R.-K. Priester; en „De verdraaide Sectie", militaire grap in één bedrijf, van H. Hauben. Wij zijn gewoon dat de Tooneelvereeni ging goed spel te zien geeft en wij twij felen dan ook niet of de uitvoering zal ze ker slagen. NQQRDWIJK. Nad. Mij. v. Tinnb. en Plantenkunde. Zooals altijd, was het voorzaaltje van ho tel „Royal" in een waren feestdos gesto- kep bij" de gehouden vergadering der afd. Noordwijk der Mij. De dahlia voert hierin den hoofdtoon, waaronder wij op- - merkten de prachtige Extase, Salmonea, Nelsoni Hariffa, Lady Derby, Rosette Glow en Juweeltje en nog meerdere soor ten. De heer P. v. d. Meer Azn. had ook nog eenige zaailingen geëxposeerd, waar van óns de groote gele Pompon dahlia met oranje weerschijn een zeer goede aan winst leek, die wel iets voor de toekomst belooft. De tweede voorzitter, do heer J. Braun, opende deze bijeenkomst wegens ontstentenis van den voorzitter, met een kort welkomstwoord, waarin hij o.a. me moreerde het succes, behaald in den alle- levend en in nood gedood vee, het zouten en rooken' van vleeschwaren in het per ceel B 85. ivj ROELOFARENDSVEEN. Hinderwet. Bij 't Gem.best. is van C. v d. Meer alhier een verzoek ingekomen om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats in perceel B 260. Drankwet. Door J. Bot, caféhouder alhier, is een verzoek ingekomen bij het Gemeentebestuur om vergunning tot. den verkoop van sterken drank in het klein voor perceel B 175.. VOORHOUT. R.-K. Ziekenhuisfonds. <-» Aangezien het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn tarieven voor verpleging gewijzigd heeft, heeft het Bestuur van genoemd fonds in do uitkeering eenige wijziging moeten brengen. De verpleegkosten zijn voor fondsleden van f 2.50 op f2 per dag ge bracht. Bij breuk-behandeling moet voor 20 dagen of korter f 40 betaald worden. Het reglement spreekt van een uitkeering van f 2.50 per dag. Die uitkeering blijft echter^ gehandhaafd, ook al wordt een lid in 't Academisch Ziekenhuis verpleegd. Ook zullen de leden, die voor een breuk in genoemd huis opgenomen worden, geen extra kosten hebben. Deze maatregel geldt ,tot 30 Nov. e.k., waarna de ledenverga dering over deze aangelegenheid zal heb ben te beslissen. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De Raad der gemeente hield dezer da gen een vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Na gebruikelijke ope ning geschiedt voorlezing der notulen. De heer Schaeffer maakt hierbij o.m. de opmerking, dat in de notulen niet is op genomen, hetgeen in de betreffende ver gadering door den Voorzitter is gezegd omtrent, woningbouw. Het heeft spr. ver heugd, dat B. en W. met een voorstel zou den komen om op zeer bescheiden schaal in den woningnood te voorzien, doch mist nu in de notulen een en ander. 15 Dec. 1921 en die van de electriciteits- commissie, kunnen daarvan getuigen. Na zeer breedvoerige besprekingen en na advies ingewonnen te hebben van 3 uit stekende' advocaten, werd besloten -den raad voor te stellen de billijkheid te be trachten en over 1922 een toeslag van f 0.10 per K.W.U. te betalen. Deze toeslag vindt, van 1 Januari 1923 af niet ineer plaats. Zooals voldoende bekend mag worden geacht is het besluit tot uitbreiding, van het hoogspanningsnet langs den Voorweg niet overhaast genomen. Enkele jaren zelfs is er over gesproken en in menige vergadering hetzelve behandeld, totdat B. en W., meenden, dat de tijd daar was om den knoop door te hakken. Het gemeente belang werd daarbij ongetwijfeld ge diend en het is voldoende gebleken, dat de bewoners van den Voorweg den Raad voor bet genomen besluit dankbaar zijn. Uit de opbrengst van verkochte inschrij ving op het Grootboek werd de uitbreiding bekostigd. Het kapitaal moet in 20 jaar weer aangezuiverd zijn. Aangaande den woningbouw kan gezegd worden, dat na een ingesteld onderzoek vanwege den inspecteur voor den wo ningnooddienst, gebleken is, dat er geen aanleiding besfond om art. 6 der woning noodwet toe te passen. Er bad dan n.m. de verplichting opgelegd kunnen worden, om te bouwen. Nog willen B. en W. mededeelen, dat naar hun meening de #waterleidingscom- missie ook niet in staat is om over kor ten tijd met voorstellen dienaangaande t-e komen. Het raadslid, dat vreest,, dat de financieele regeling niet btf B. en W. in goede handen is, is de schoone taak weg gelegd met desbetrefende voorstellen te komen. Ten slotte wendt de Voorzitter zich spe ciaal tot den heer Schaefer en wil hem als voorzitter der vergadering een goeden raad geven, welke is: gebruik in de ver gaderingen niet wat men noemen kan scheldwoorden, zooals „slippendragers"', mij in de vorige vergadering toegewor pen. De Burgemeester, Voorzitter van den Raad, in Zoetermeer geboren en afstam- stateerde dat do man reeds twee da^a langer dood rwas en betwijfelde zeeroof man een natuurlijken dood gestorven Daarom werd de Justitie to Zwolle metdv sterfgeval in kennis gesteld. De officier justitie is Maandagmiddag naar Ste'enVk overgekomen om het verder onderzoek leMen- „Hbld' Logger vergaan. Te Scheveningen is bericht dat de logger Scb. 38 van de reedcrij' Jan den Duik en Zn. in de Noordzee ia OTOr varen en vergaan. De bemanning, bestaand"'1 uit den schipper" K. Klein en 11 hoofden .echter gered en in Bremerha/ven aan T gebracht. De logger was den I2den Se tember van' Scheveningen uitgevaren 1' baringvissdherij. Nadere bijzonderheden' ontbreken nog. Het „déraillement" van den Vlissingschen mailtrein. Aan ,/De Gelderlander" ontleenden njj het bericht, dat van den Vlissingschen mailtrein op het traject 's-HertogenbpscW Nijmegen nabij Oss het restauratie-rijtè ontspoorde terwijl de trein in razende vaar; dit station passeerde. Door de groote sneb heid waarmede de mailtrein voortschoof J aldus meldde „De Gelderlander" WEnj' 'het restauratie-rijtuig weer van j^lf in rails teruggebracht, zoodat de trein in de. zelfde vaart doorvloog en de machinist vaï het gebeurde blijkbaar niemendal 1 merkt. Het „TJ. D." heeft naar de mogelijkheid van dit geval geinformeerd. Aan het bbj bleek, dat bij geen der betrokken spoor, wegdiensten ook maar iets van dit ..derail, lement" bekend was. Van zéér deskundij zijde werd aan het ,,'CJ. D." verzekerd, di het een absolute onmogelijkheid is, dat v, een' sneltrein, die in volle vaart is, een ij tuig en dan nog wel een restauratie-! wagen, die tot de zwaarste rijtuigtypj behoort uit de rails loopt, om eeniggl oogenblikken later weer netjes op de spon. f 'baan terug ge'zet te worden, zoo maat kalmweg onder het rijden door, met tl K.M. vaart. Een rijtuig, dat gedurende dei' b rit buiten de raih komt te staan, blijft ba! LANTA De Voorz.: Er is mij geen enkele klacht ter oore gekomen Do heer Kuipers: Mij zooveel te meer, mijnheer de Voorzitterl De heer Segers: En toen mijnheer (den hier genoemden naam konden wij niet verstaan) uw hulp inriep, toen er een potsenmaker zooveel menschen rond zich ■"erzameld had, dat hij zijn huis niet kon "m- of uitgaan? De Voorz.: Dat was juist voor den op- -vocht: daar kon toen niets aan veranderd worden. Later is €T direct werk van ge maakt en is den man een andere plaats jewezen. De heer Warmerdam: Ik wil alleen zeggen, dat ik geen bewonderaar van dit feest ben, omdat het er zoo onordelijk is toegegaan. Laat eenige gewone, goede ten ten ordelijk toe, dan zullen velen er ge noegen mee nemen. De heer A. Schrama: Ik meen, dat er - wel tenten zijn - geweest, die niet hadden mogen worden toegelaten. Van den ande ren kant, zegt spr., te kunnen begrijpen, dat er gezrwicht is voor den aandrang dei: kermisgasten. Waar er zoo tientallen ko- mjen gaat het moeilijk om ze af te wijzen Hiermede was het onverkwikkelijk de bat ten einde en informeerde de heer v. Kesteren naar het droogmaken van een eloot en het bestraten van een modderweg. De heer A. H. Schrama wees op de ko- mlende werkloosheid in dén a.s. winter en vroeg of het niet mogelijk zou zijn pa troons te subsideeren indien zij niet direct noodzakelijke werken wilden laten uitvoe ren door we'rkloozen. Weth. Tromp zegt, dat dit een moeilijke kwestie is, waarbij iedere geval op zichzelf beoordeelt dient te worden. Hierna volgde sluiting 'der vergadering i NOORDWIJKERHOUT. Missie-collecte. In verband met de Leidsche Missieweek is in de Parochie kerken alhier ten behoeve der Missie ge collecteerd. Li de St. Jozefkerk bracht deze collecte f294, in de Victorkork f 173 op. De Voethalvereenigingen E. M. S., S. .T. C„. S. M. G. m. Lisse hielden gorischen optocht van eenige weken gele den, met den prachtigen wagen der afd. en dank brengt aan hen, die hieraan hun krachtep hebben gegeven. De notulen wer den ongewijzigd vastgesteld, waarna de beschrijvingsbrief der algem. vergadering in ebhandeling kwam. Daar de vergade ring zich voor deze bijeenkomst niet veel interesseert, wordt besloten hiervoor geen afgevaardigden te benoemen. In het kort brengt de Voofz. nogmaals de goed ge slaagde tentoonstelling van Augustus 1.1. in bespreking en stelt voor om van het batig saldo van ruim f 12 een cadeautje aan te schaffen, voor de twee heeren, die zich voor deze tentoonstelling buitenge woon verdienstelijk hebben gemaakt, n.l. de heeren A. R. Overvelde en P. v. d. Meer Azn., wat aller instemming verwierf. Hier na richtte hij met een kernachtig woordje zooals wij dit van hem gewoon zijn, de medailles uit aan hen, die deze op de ten toonstelling hadden verworven, waaronder wij eenige zeer mooie aantroffen. Daarna had de keuring en verloting der ingezon den bloemen en planten plaats. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld of nog dezen winter aan den cursus voor groen- tenteelt wordt begonnen. Hierop wordt ge antwoord, dat een dergelijke cursus wel ter sprake was gebracht, doch er was nimmer besloten dezen te houden. Ook werd gevraagd of evenals vorig jaar eenige lezingen zullen worden gehouden in den loop van dezen winlr. Hiertoe wordt be sloten. Eenige sprekers zullen uitgenoodigd worden, terwijl vanden heer Volkerz van Lissc nog steeds toezegging is, om over een bepaald onderwerp een lezing te hou den, welke nu zoo mogelijk op de eerst volgende vergadering zal worden gehou den. Deze lezingen zullen ook toegankelijk zijn voor de leden van B. B. G. Daar ver der niets bijzonders ter tafel werd ge bracht, sloot de Voorz. onder dank voor de opkomst der leden deze gezellige bij eenkomst. niJFWETERINS. Hinderweh Door Gebrs. Disseldorp alhier is aan het Gemeentebestuur ver zocht om vergunning tot het slachten van De Voorzitter zegt, dat de heer Schaef fer gelijk heeft. Er is over woningbouw gesproken, echter niet in den geest, zoo als nu door hem wordt voorgesteld. Het geen spr. op het oog h:ad betrof particu lier bouwen, maar spr. hoop daaromtrent is intusschen niet verwezenlijkt en hij legt den raad uit hoe de zaak in elkaar zit. Dat B. en W. met een voorstel zouden ko men, om op zeer bescheiden schaal wo ningen te bouwen, ontkent spr. absoluut gezegd te hebben. De heer Schaeffer houdt vol, dat de Voorzitter wel degelijk die woorden heeft uitgesproken en meent voorts, dat parti culiere zaken niet in den raad naar voren gebracht moeten worden. De heer Groenheide^ wil niet pertinent beweren, dat de Voorzitter over een in te dienen voorstel van B. en W. heeft ge sproken, doch uit hetgeen gezegd is, meen de spr. zulks wel te mogen en kunnen concludeeren. De Voorzitter zegt, dat de heeren zich de zaak verkeerd hebben voorgesteld of begrepen en beantwoordt hierna het in de vorige vergadering door den heer Schaeffer naar voren gebrachte over het beleid van B. en W., zeggende: B. en W. willen niet nalaten voornamelijk in het belang van het publiek het volgende "mede te deelen op hetgeen den heer Schaeffer in de vorige vergadering is gezegd ge worden: le wat betreft de distributie: Nogmaals kan de verzekering worden gegeven, dat, wanneer B. en W. eerder bemerkt had den, dat de controle, vanwege de Vereeni- ging van Gemeenten ingesteld, beter had kunnen zijn, zij er zeker op hadden aan gedrongen, dat deze controle had gewij zigd moeten worden; 2e. dat het gezegde „toen Delft een hoo- geren stroomprijs wenschte, heeft het collage van B. cn W. zich aan de zijde van eischercs freschaard", de indruk zou kunnen wekken, dat B. en "VV. zonder meer hebben toegegeven. Het tegenoverge stelde is 't geval. B. en V/. hebben zich terdege verzet tegen een wijziging van het contract. De notulen van do vergade ring van raadsleden te Delft gehoudèn, op mende van een echte Zoetermeersche fa milie, die niets anders beoogt dan de be langen zijner gemeente op eerlijke wijze voor te staan en te behartigen, die met zijn gemeente leeft en om zoo te zeggen „voor zijn gemeente wil sterven", zal zoolang hij in die betrekking door Hare Majesteit de Koningin is geplaatst, derge lijke woorden voor kennisgeving aanne men en daarvan niet afwijken. De heer Schaeffer maakt den Voorzitter opmerkzaam, dat het niet zijn bedoeling is geweest scheldwoorden te gebruiken en het woord „slippendrager" moet als zoo danig niet beschouwd worden. Spr. wilde een eigenaardige geestesgesteldheid weer geven, doch had beter gedaan een ander woord te bezigen. Wat anders er voor kon spr. of kan hij nu niet zqo gauw vinden. Waar ik heb geconstateerd, dat de voor zitter zijn eigen meening geweld aandoet en van zijn principes afwijkt, uitsluitend om anderen gezindten ter wille te zijn, is het mijn bedoeling geweest dat uit te drukken. De Voorzitter: Wanneer u nogmaals het woord slippendrager bezigt, zal ik u tot de orde roepen. (Wordt vervolgd.) £s©sai©ï§g|e8a Belichten. Droevig ongeluk. De timmerman H. te Heemse, die in zijn werkplaats bezig was met zagen, merkte niet*op, dat zijn één-jarig kindje, dat bij 'hem in het lokaal vertoefde in zijn nabij heid waa en in aanraking kwam met de zaag. Het treurige gevolg was, dat de va der het kindje den middelvinger van het linkerhandje geheel afzaagde. ,.L Een misdaad? 'I Sedert enkele dagen hadden de buren niets van den alleenwonenden 50-jarigen A. Podt te Steenwijk gehoord of gezin en waarschuwden daarom de politie dio den man met een vreeselijk gezwollen hoofd dood op zijn bed vond. Dr. I. de Vries con- esJ I l Jo'fe' ücldi^ ten de rails en er is geen sprake van, door de snelheid van den trein die weer netjes op zijn wielen terecht kom!SB weer mee suist in de vaart van het get* Wat wél mogelijk is, is dit: dat ckp?# met groote snelheid door een wissel reden en dientengevolge heeft ges Maar als een rijtuig dan zoo Root. inventaris (gelijk in het bericht van derlander" werd medegedeeld) over grond rolt, dan is er toch wel eenige om aan iets ernstigs te denken en aan< noodrem te trekken, om erger te voorkoJ Maar ook dat is niet gebeurd, de tresj met onverminderde 'vaart zonder incidenten op zijn bestemming! men. Er is dan ook geen enkelen diens!' gerapporteerd-. Om kort te gaanhet fcf van „De Gelderlander" moet in zc mate overdreven worden genoemd. Een verzonnen verhaal. Door de politie te Heemstede werd aangehouden etn 17-jarige jongen, di vend© was. Hij gaf voor uit een vf gen te zijn weggeloopen en op leeftijd te zijn gestolen te Apeldoorn. -® bij onderzoek zijn verhaal een leugen 1 te zijn, bekende hij dat hij; uit de i lijke woning te Zoetcrwoude wa'^ gaan. Hij is naar zijn ouder: Nachtvorst. Maandagnacht heeft het to flink gevroren. De te veld staande e j pelen hebben er schade door ge,D'pn' Een wonder kalf. Te Rucpheu, bij den landbouwer kers, werd een kalf geboren me een hazenbek en één oog. Marcellus Eniants i Naar do „N. Crt." uit Meranjj is do bekende schrijver en l«l Marcellus Emants aldaar op leeftijd overleden. gek"

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6