SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR STATEBhGEKERAiML TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. INTERPELLATIE-TROELSTRA. De- lieer T r o cl s t r a (S.D.) vervolgt zijn vragen: 7. Acht de Regeering de voorwaarde der Staatscommissie (conclusie 155) ver vuld, dat geen besluit van verre strekking, als do Vlootwet bevat, de geldmiddelen van Nederland en Ned.-Indië voor de toe komst nog meer vast zal leggen, dan toch reeds het geval is, tenzij gelijktijdig ge daan wordt, wat noodig is om het geheel verbroken budgetaire evenwicht te her stellen- 8. Kan met name de Regeering de ver antwoordelijkheid op zich nemen voor een verslechtering van clicn toest'and, in ver hand" ook met het geheel of gedeeltelijk stopzetten van belangrijke sociale en cul- tureele maatregelen, zoowel in Nederland, als in Ned.-Indië, met do weinig gunstige vooruitzichten voor het bedrijfsleven en de heerschende werkloosheid, die mede verstrekt zal worden door de hoognoodige bezuiniging op bet aantal ambtenaren, ten gevolge der voorgenomen reorganisatie •\an den Staatsdienst en is de Regeering van meening, dat het aangaat den belas tingdruk op de inheemsche bevolking van Indië en de ambtenaren te verzwaren en de Nederlandsche bevolking met nieuwe of verhoogde indirecte belastingen zwaar der te drukken, mede met het oog op de loons- en salarisverlagingen, die aan de ordo van den dag zijn? 9. Is er op de Regeering van buiten- landsche zijde eenige directe of indirecte aandrang geoefend of acht zij zich, met liet oog op aangegane verplichtingen, ge bonden de onverwijlde aanneming der in gediende vlootplannen door te drijven? Zoo ja, waarin bestaan deze aandrang en die verplichtingen, zoo neen, welke zijn -lan do dringende overwegingen voor in ternationalen aard, die de onverwijlde totstandkoming der vlootplannen eischen? Spr. licht zijn vragen nog nader toe. Antwoord der Regeering De Minister van Bimienlandsche ^aken de heer Ruys de Beerenbrouck, antwoordt: Do Regeering is bereid inlich tingen te geven, maar kan niet altijd in gaan op de zijwegen warop de heer Troel sira haar wil leiden. Het resultaat van de besprekingen in den Ministerraad wil spr. meedeelen maar niet de besprekingen zelf Evenmin kan de regeering meedeelen hoe het standpunt van den Gouverneur-Gene raal is. Spr. herinnert aan de discussie over Suriname waarbij de kwestie van onderling overleg ook aan de orde was. De Regeering moet voorzichtig zijn met me- dedeelingen over adviezen van deskundi gen. Er kunnen zich wel eens omstandig heden voordoen dat publicatie gewenscht 's, maar een dergelijke constellatie dient door do Regeering te worden beoordeeld, waarbij groote behoedzaamheid gewenscht is. Eén geval zal onmiddellijk een prece dent worden en daarin ziet spr. een ge vaar. Overlegging van het advies van den G.- G. acht de Regeering niet in 's lands be lang. (Gelach) Welke G.-G. die de Vloot wet afkeurde, zou op zijn post blijven om de uitvoering van die wet tot stand te mengen? In len Volksraad is tweemaal gebleken dat de G.-G. niet tegen de Vloot wet was. (Rumoer). De Vlootwet is ver leden jaar niet uitgesteld met bet oog op de financiën des lands, maar wel met het oog op een nieuw onderzoek. (Gelach). Minister de Geer kan zich niet vereeni gen met de opvatting der Regeering ten aanzien van de Vlootwet. Alle leden van het Kabinet, behalve de heer De Geer, wa ren van hetzelfde gevoelen. Stopzetten van den aanbouw door niet- aanneming van de Vlootwet achtten zij bezwaarlijk en in het belang van Indiëi was voortzetting dringend gewenscht. Daarbij werd overwogen, dat zonder Vlootwet elke personeelsorganisatie zou gaan ontbreken en dat ten slotte de mari ne geheel zou ophouden te bestaan. Het verschil van gevoelen met den mi nister van financiën bleek niet te over bruggen en dus bleef niets anders over dan dat de minister zijn ontslag bij H.M. de Koningin indiende. Het Kabinet ver wachtte van den opvolger van den heer De Geer dat hij de bezuiniging even krachtig zou doorzeten, maar het oordeel der Re geering over de Vlootwet zou deelen. Aan die eischen voldoet de nieuw 3 minister. Het budgetair evenwicht zal worden hersteld, hetgeen voorop moet staan: Ver schillende wijzigingsontwerpen op de be grooting voor 1924 zullen spoedig worden ingediend. Wij zullen daarbij vele offers moeten brengen. In de conclusie 140 en 141 van de Vloot- commissie wordtde urgentie van de Vlootwet krachtig bepleit en de Regeering gaat met dit pleidooi aceoord. Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen en spr. acht het onvermijdelijk voor de hand having van onze overzeesche gewesten een offer te brengen. Bezuinigingsmaatregelen en nieuwe be lastingen zijn noodig, ook al was er van geen Vlootwet sprake geweest. De kostenbeitokening van de Regeering acht .spr. juist en het antwoord op vraag 5 luidt beslist ontkennend. Op vraag 9 wil spr. wel antwoorden. Deze vraage verraad allesbehalve een juist begrip van do Nederlandsche staatkunde. Voor buitenlandsche pressie beslaat daar in geen plaats. (Gelach). Zoolang de wereld er uit blijft zien als ■thans het geval is, is de instandhouding van de noodige maritieme middelen, voor de handhaving der zeifstandigheid. onmis baar. Nederland heeft er voor te waken dat het zdjn souvereiniteit handhaaft en dat geen andere Staat Indië in zijn sfeer gaat betrekken. Nederland zou aan den Urode v*n de wereld geen dienst bewijzen LEI3EH - STATI0K5VSEG 43 TELEFOON 408 POSTREK. ÊE603 als het zijn waardevol bezit in Indië aan zijn lot overliet. Bij conflicten tusschen andere mogend heden valt rekening te houden met de vol kenrechtelijke verplichtingen. Do confe rentie van Washington heeft de spanning in het Oosten verminderd, maar men. is van den dag van morgen niet zeker. Zoo lang niet tot aller ontwapening wordt overgegaan heeft Nederland ziju plichten na te komen, al is liet met een minimum van maritieme middelen, waaraan geen. enkele regeering zich zou kunnen onttrek- kenn. Minister Golijn zegt, dat mr. Troel stra iets over zijn persoon heeft gezegd. Het was niet de bedoeling een smet te wer pen ofr die persoon, maar een diskwalifi catie van zijn geschiktheid lag er wel in. Spr. vraagt alleen af te wachten welke voorstellen spr. zal indienen. De regeering verwacht in 1925 een slui tend budget te verkrijgen- voor ons land. In Indië is de toestand niet ongunstiger dan die in Nederland en men verwacht, dat fle be-grooting voor 1923 reeds zal sluiten. Voor 1924 is een tekort geraamd van 22 millioen, maar spr. hoopt, dat de uitkomst gunstiger zal zijn. Het is moge lijk gebleken op de gewone uitgaven in drie jaar tijds 20 pet. to verminderen. De dienst van de Indische schuld zal van nu tot 1932 een hoogere uitgave eischen van 321 milioen. De cijfers die spr. geeft zijn iets gunstiger dan die in het rapport der Vlootwet, maar daarvoor geeft spr. een nadere uiteenzetting. De militaire uitgaven zijn gesteld op 35.433.000 gulden, waarbij nog niet zijn gebracht de kosten van den aanmaak van vliegtuigen, n.l. f 500.000. Indië betaalt f2.SOO.GOO voor haar aandeel. De totale druk is dus 33.076.000 gld. Dat is als de Vlootwet niet wordt ingevoerd. Als de Vlootwet wordt ingevoerd heb ben er eenige mutaties plaats. De begroo- ting wordt met diverse posten ontlast tot een bedrag van 12.390.000 gld. en wordt belast met 9.450.000. Er blijft dus een ver laging met 2.940.000 gld., waarvan af gaat een bedrag van 2.857.000 gld., dat Indië heeft te betalen. Er blijft dus een voordeel van 83.000 gulden als de Vloot wet in 1924 wordt ingevoerd. Voor de toekomst kan spr. niet dezelfde exacte cijfers geven, maar de Vlootwet commissie heeft een nauwgezetten arbeid geleverd. De conclusie is volkomen ge rechtvaardigd, dat do Vlootwet voor Ne derland geen nieuwo lasten meebrengt. Voor Indië staat het anders. Het totaal bedrag is zonder Vlootwet in 1924 23 millioen en het eindcijfer wordt dan 31.550.000 gld. Na aftrek van het jaar- lijksch beschikbare bedrag is er een stij ging van 3.350.000 gl. Dit bedrag stijgt geleidelijk tot het in 1929 is 18.350.000 gld Hiervan gaat af wat toch uitgegeven zou moeten worden voor materiaal, dat in aan houw is en blijft er over ruim 12 millioen gulden. Vervolgens geeft spr. nog eenige inlich tingen over de financiering van de kas- voorschotten, die zonder bezwaar kan ge schieden. De heer T r o e 1 s t r a (S.D.) is aan het woord, maar spreekt heden. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 nur. UST PE QFfiSEMigiQ HILLEGOM. De Hanze. Woensdag hield d© afd. Hillegom en omstreken een ledenvergade ring. De opkomst was zeer bevredigend. Do voorzitter, de beer C. G. va-n de Poll, opent met den Chr. groet en een woord van welkom. De secretaris leest de notulen dio onveranderd worden vastgesteld. On der de ingekomen stukken waren er van cben Gentralen Raad, begrooting daarvan enz. Verschillende voorstellen der af dee lingen werden besproken. Onzo afdeeling zal bij de federatie een voorstel aanhan gig maken om het weekblad tot maand blad te maken. Ook zal zij indienen een voorstel inzake al of niet opheffing van het Incasso-bureau. Besloten werd do oan- didatuur-Alkemado voor lid van het Hoofdbestuur to steunen. Tot afgevaardig den naar den Centraleni Raad te Leiden op 17 dezer werden benoemd de heeren van de Poll (ambtshalve) en G. J. W. Mathot. Verder hadden besprekingen plaats inzako het volstorten der aandeelen van de' Hanzebank. Do voorzitter beant woordde verschillende vragers op bevre digende wijze. Hierna rondvraag en slui ting met den Chr. groet. Do Vlootwet. Natuurlijk wordt'ook hier getracht propaganda te maken tegen de Vlootwet. Een gemeente ambtenaar meende zelfs zijn vacantie niet nuttiger te kunnen besteden dan door handteeke- ningetjes to verzamelen tegen de Vloot wet. We gelooven echter niet dat het suc ces zoo groot is. Men achtte het geraden niet huis aan huis af handteekeningen te bedelen doch bleef onder de „vreemden" Heel handig was de tegen-reclame die van chr. zijde gemaakt werd: huis aan huis af werd een vlugschriftje in de bus ge duwd getiteld: „De waarheid over de Vlootwet". Kort en zakelijk worden de volgende onderwerpen behandeld: 1. waar om een Vloot; 2.'zijn de voorgestelde hulp middelen voldoende? 3. Maar kunnen we dit in dezen lijd betalen? 4. Maar kan men het £an niet zonder een vloot? 5. Maar waarom zouden we Indië behouden? "Wie dit vlugschriftje, ontleend aan ar tikelen uit de „Standaard", aandachtig leest, behoeft nog geen vlootwet-vergoder te zjin maar tegen de Vlootwet teekent hij dan toch zeker niet! Animo. Door do afdeeling Hillegom No. 5. LEIDEN, October 1923 L. S., Wij merkten in onze laatste annonce op, dat ons bedrijf aantrekkelijk is voor allen, die belang hebben bij een goede exploitatie van onzen eigen vaderlandschen bodem. Het mag van algemeene bekendheid geacht worden, dat een welvarende boerenstand ten goede komt aan alle klassen der bevolking. Hieraan mede te werken is één der onderdeelen van ons bedrijf, n.l,: a. Financiering van landaankoop en •ontginning, speciaal ten behoeve van kleine grondbezitters. b. Het bezit van eigen grondex ploitaties. Eenige mededoelingen over wat wij op dit gebied reeds hebben bereikt geven wij een volgenden keer, 9658 Hoogachtend, Spaarfonds v. Bodemcuituur en Omstreken van den Ned. R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St.-Petrus" is voor Zondag 14 October e.k. de autobus van de firma Ruigrok afgehuurd ten ein de de leden in de gelegenheid te stellen, do protestvergadering te Utrecht, tegen salarisverlaging, bij te wonen. De animo onder de leden blijkt hiervoor zoo groot, dat het bestuur ernstig overweegt nog een tweede bus te huren. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam Donder dagmiddag in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heeren D. C. van Leeuwen en P. Meerburg. Voorzitter Burgemeester J. H. de Waal-Malefijt. De notulen der drie vorige vergaderingen wor den behoudens een kleine wijziging goedge keurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, goedkeurend verschillende raadsbesluiten. Een schrijven dat de ge meente Katwijk moet bijdragen aan bet Openbaar Gymnasium per 3 leerlingen f 109.19. V^n Katwijk gaan drie leerlingen naar die school. Dit geldt voor 4 maanden. Voor 1 jaar wordt dit bedrag grooter. Ook voor de Rijks H. B. S. moet een tamelijk groot bedrag bijgedragen worden. Een mi nisterieel schrijven, waaruit blijkt dat do gemeente dit jaar geen nooduitkeering krijgt. Dan een mededeeling dat 6000 deel nemers, leden van Centrale Socialistische Jeugdorganisatie, zijn samengekomen op den Burcht te Leiden. Het stuk is niet on derteekend. Kan dus niet in behandeling genomen worden. Nog ingekomen een schrij ven van den keuringsdienst mededeelende den uitslag van dezen dienst. 66 monsters zijn bijv. afgekeurd. De uitslag is vroeger gunstiger geweest. Op de volgende begroo ting zal f 1759.10 voor dezen dienst uitge trokken moeten worden. Do vereeniging reizend Drankweermu- seum vraagt subsidié. B. en W. adviseeren, dat, gezien den slechten financiëelen toe stand van de gemeentekas, dit verzoek af te wijzen. Goedgekeurd. Volgt punt 2 der agenda: Voorloopige vaststelling der gemeenterekening. De Com missie bestaande uit de heeren van Leeuwen en Grimbergen stellen voor deze rekening goed te keuren. Het iltkomstencijfer geeft de som van f 1640177.96. Uitgaven f 941146,88 batig saldo f 123031.75. Met algemeene stem •men wordt de voorloopige rekening over 1922 goedgekeurd. Punt 3. Verordening tot heffing van schoolgeld, voor het gewoon lager onderwijs, het vervolg onderwijs en het uitgebreid la ger onderwijs, alsmede de verordening op de invordering daarvan. De voorzitter licht deze zaalc nader toe. Deze regeling lijkt den voorzitter niet billijk omdat de gehuwde personen met kinderen dit moeten betalen als een soort belasting. Die geen kinderen hebben dragen hieraan niet bij. Het geval zou kunnen voordoen dat het schoolgeld buitengewoon hoog zou zijn. De heer R. Ouwehand zegt het'met het gesprokene van den voorzitter niet eens te zijn. Spreker wijst op een geval dat iemand met een flink vermogen in zoo'n "geval veel te weinig schoolgeld betaald als hij bewijst dat hij dat jaar geen inkomen heeft gehad. De ver ordening wordt artikelsgewijze in behan deling genomen en z. h. st. aangenomen. Volgt benoeming van een onderwijzeres. Op de voordracht staan: no. 1 Mej. M. de Wijs, Rotterdam; 2. Mei. J. Metselaar, Gieter- veen; 3. Mej. H. H. G. Meerburg te Kat wijk. Do uitslag der stemming is op no. 1 1 stem, op no. 2 geen stemmen, op no. 3 12 stemmen. Gekozen is dus Mej. Meerburg die als tijdelijk onderwijzeres aan deze openbare lagere school II al dienst deed. Voorstel om een rekening-courant te openen bij de Bank van Ned. Gemeenten. De stagnatie aan den Post-Cheque en Giro dienst maakt dit voorstel tc meer noodig. Op een desbetreffende vraag antVoordt de voorzitter dat de kans bestaat dat in het vervolg belastinggelden bij de Nationale Bank zullen kunnen worden gestort. Ook de heer Wouda vraagt nog inlichtin gen. Dan wordt het voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen'. Punt 6. Belastingreclarnes. Deze hebben ter visie gelegen. Besloten volgens voorstel van B. en W. Bij de rondvraag vraagt de here Van der Zwaan te plaotsen een lantaarn langs het fietspad bij het Waterloopje. In de eerst volgende vergadering van B. en W. zal het ter sprake komen. Dan zou de heer v. d. Zwaan het fietspad verhard willen zien. met grint inplaats van schelpen. Zal in over weging genomen worden. De heer v. d. Perk maakt nog een aan merking op do bepaling betreffende het schoolgeld in het begin der vergadering ter sprake gebracht. De voorzitter zegt, dat er volgens de wet niets aan te doen is. Dan sluiting der vergadering met gebed. NIEUWKOOP. Grasverpachting. Blijkens een adver tentie in dit blad maken B. en W. dezer gemeento bekend, dat bij publieke in schrijving Bullen "worden verpacht Weo perceelen grasland, gelegen langs de Ziendevaart, groot 2.08.60 H.A. in buur hij P. Kapteijn en 35.50 A. in huur bij A. van Wilgenburg. Ëamercgefe Berichten. DE RADIO-WERELD. Atmospherische storingen over grcot8 gebieden. Iedereen, die zich met radio-telephonie bezig houdt, heeft zich wel eens geërgerd aan de atmospherische storingen, die dik wijls een voortdurend geruisch of ook plot seling kraak- en schok-geluiden veroorza ken. Om den aard en de oorzaak dezer storin gen te leeren kennen, is het va-n belang, te welen of deze plaatselijk zijn, dan wel over groot© gebieden gelijktijdig optreden. Daar toe heeft men in Duitschland onderzoekin gen ingesteld onder leiding van naar K. W. Wagner in ,Die Naturwissenschaften" mededeelt het „Telegraphertechmsche Reiehsamt", terwijl ook het „Physikalische Institut" der universiteit te Hamburg, het lucht-, electrische- en draadloozo onder- zoekstation te Grafelding bij München en het ontvangstation Rivcrhead (Long Is land) der Radio Corporation of America er aan deelgenomen hebben. Daartoe heeft men op twee stations, nl. te Grafelding en te Strelitz, met behulp der bij zelfregistreerende elementen gebruikte schrijfstiften de storingen ópgeteekend. Ten einde de gelijktijdigheid vast te stellen, werden ook de tijdseinen van den Eiffeltó- ren en van Lyon opgenomen. Het blijkt-, dat de storingen vrijwel vol komen overeenkomen. Het is gelukt, op eene dergelijke wijze ge lijktijdige storingen in Strelitz en Riverhead (Amerika) vast te stellen, dus op een af stand van 6400 K.M. Daaruit blijkt dan wel, dat de radiotelegraphischo storingen- gebieden overdekken, die veel grooter zijn dan men gewoonlijk aanneemt. Doodelijke val. De 27-jarige Verseveld uit Ingen kwam Zaterdag van zijn wagen te vallen. Hij be kwam daarbij een oogenschijnlijk kleine wonde aan het hoofd, tengevolge waarvan hij echter Donderdag is overleden. Een daraillement op het kantje af. Men meldt aan de „Geld.", dat de reizi gers in den Mittel-Europaische Express van YlissingenBerlijn te Oss aan een groot ge vaar ontsnapt zijn. Het moet Woensdagavond gebeurd zijn op den laatsten wissel, welke uitgaat van Oss naar Nijmegen. In bliksemsnelle vaart stoof de lange „bar- monicatrein" over den wissel tot plots de restauratiewagen uit de. rails vloog. De pas sagiers schrokken, werden tegen elkander opgeworpen, de kopjes en schoteltjes met koffie, thee en melk vlogen links en rechts van de tafeltjes. Er heerschte oogenblikkelijk een ontstel lende angst onder de talrijke passagiers. Weldra keerde de rust terug toen men ze kerheid had dat alles zonder verdere onge lukken zou afloopen. De volgende wagens hadden door de groote snelheid den evpn gederailleerden restauratiewagen weer inde spoorlijn geduwd en in razende vaart joeg de van het ongeval onkundige machinist zijn trein naar Nijmegen. Een Nijmeegsche passagier, die in verbou wereerdheid even zijn valiesje met horloges had laten staan, attrappeerde 'n Engelsche reisgenoot die juist bezig was dat valiesje wederrechtelijk open te breken. Men veronderstelt, dat het even uit de rails vliegen van den restauratiewagen zijn oorzaak kan vinden in het even onklaar zijn van den wissel als gevolg van dc vele re gens. Het is maar een veronderstelling even goed als men beweert, dat de machi nist met te groote snelheid over den wissel zou zijn gegaan. Hoofdzaak is, dat het déraillement geen ernstige gevolgen gehad heeft voor de vele passagiers. Al gauw defect. Men meldt uit Kampen aan do .,0. D.":' Toen Woensdag de trein van 10.23 van hier naar Zwolle vertrekken zou, bleek de nieuwe benzine-motorwagen defect te zijn. Een ander personenrijtuig ter vervanging was aan het station Kampen niet aanwezig, waarna een goederenwagen voor de reizi gers beschikbaar werd gesteld om de reis te vervolgen. Een angstige nacht. Uit Oud-Beijerland wordt aan de „Tel." gemeld Do plotselinge vloed van gisternacht heeft aan een echtpaar hier ter plaatse een angstige nacht bezorgd. Om gezondheidsre denen voor de vrouw woonden zij in een lighal, die geplaatst was in een boomgaard aan de noordzijde van het dorp. Toen de man 's nachts wakker werd, ontdekte hij, dat het rivierwater den boomgaard had overstroomd en dat het hun lighal was bin nengedrongen, waarin bet reeds tot den onderkant der bedden gestegen was. On middellijk begon hij hulp te roepen, wat do aandacht trok van een politieagent, die bij zijn pogingen om de in nood yerkcerendc-ü te bereiken tot den hals in het raakte, doch er niet in mocht sIaco--\ te bieden. Intusschen waren oclc ontwaakt en met vereende krachten f men een boot over den kant, waarni6de! den overstroomden boomgaard ir.voc* dus mocht het gelukken, liet echtpaji de inmiddels gevaarlijk overhellende Jj< te bevrijden. Overtreding der buskruitwet. Woensdag heeft dc Rijksinspecteur het vervoer- on opslaan van ontploft, stoffen beslag gelegd op 'n grootcn voom geweer en andere patronen, opgeslagen een pakhuis aan de .Singelstraat t(T]}! Tegen de eigenares de firma M. werd r. ces-verbaal opgemaakt wegens overtro'i van de bepalingen der Buskruitwet. Inbraak. Te Uithoorn is ingebroken bij de fm P. v. V., houthandel. Uit do -brandkast een portefeuille met een aanzienlijk bedii aan geld, benevens eenige belangrijke ken ontvreemd. Deze laatste werden teruggevonden. Yan de dader(s) geen sp Diefstal. Na afloop van de veiling in de villa i generaal Yan Heutsz te Bussuni, wiens! boedel in publieken verkoop was gebrj wegens vertrek naar het buitenland, scl' zicli iemand te hebben laten insluiten,i de-n inhoud van de zilverkast heeft g.J Ontvreemd werden o.m. gouden annl den, ringen, zilveren toiletgarnituur, scfo tje, sigarettenkoker, ketting enz., tot waarde van ongeveer f 1000. Ook wordt i aktetasch vermist waarin vermoedelijk buit is meegenomen. Een verzonnen berooving. Dezen zomer deed iemand bij de po} te Montfoort aangifte, dat men hem j avonds in „De Waard" had aangevallen, dwelmd en van f 2700 had beroofd. Thans heeft hij bekend, dat alles ven nen te hebben, omdat hij zijn mcirip verzekerd over dit bedrag te kunun schikken en niet in staat was haar <j toonen. Fraude? In verband met het bericht van de ,J overgenomen in ons blad van gisteren fraude bij de gemeentebelastingen in Haag meldt de Res.-bode: We zijn te bevoegder plaatse enes informeeren en vernamen toen, dat dit een vrij oude kwestie is. Het vorige zijn twee deurwaarders wegens ffraudi ze handelingen, waardoor de gemechtcfi schade heeft geleden, oneervol ontsl Eenigen tijd geleden heeft ook een deurwaarder zich vermoedelijk aan 1 de misdrijf schuldig gemaakt. Deze is nog in onderzoek en omtrent het taat hiervan kon op dit oogenblik neg worden meegedeeld. Van een bepaald frauduleus systeem eenige afmetingen was echter geen spn Alweer een? Naar de Mataram meldt, is de direct van gewestelijke werken te Djokja schorst omdat hem niet langer het aai! stratie beheer kon worden tcevertro: Een onderzoek is in vollen gang. Onder den hamer. Naar aan het „Utr. Nbl.", blijkbaar de zijde van hen, die in contact sta Kees Boeke, geschreven wordt, zullen; Broederschapshuis cn de woning i Boeke 26 dezer in het notarishuis te onder den hamer komen. Op deze eigendommen rust een bela schuld van f 24.C00, die Kees Bceke weigert te voldoen. Reeds eerder is hierom failliet verklaard, doch het f lang geduurd, eer dc verkooping wert gekondigd. Thans zal deze echter op van den Minister van Financiën plaats! ben. Naar het bericht verder verluidt bi er plannen van andere zijde, om de nog te redden. Mond- en klauwzeer en de strategy van den landman. Woensdagavond werd te Meppel k ontvangen, dat in de omgeving van l' moüd- en klauwzeer was uitgebroken derdagmorgen, weekmarkt, werden all gangen uit Overijsel door de politie'! en al het vee uit d:e provincie ging Toch was do aanvoer tamelijk groot de listige landlieden uit de omwegea Giethoorn en Staphorst groote oei maakten en langs Drentsch grond? met wagens en vrachtauto's Meppel EK vee binnenrukten! De „klas". Het gemeente-gymnasium tc Arnbtf naar de'„N.' Arab. Crt." vertelt, inBj lukkig bezit van een afdeeling VI B.! een lesrooster en dc week telt vele ls De „klas" bestaat uit.... één leerling ten f 6000 's jaars. 1 Welk een perspectieven openen zica een beschouwing van dit interessante.3 Do VI B-klas, een Israëliet, viert tW Joodscho feestdagen. Reeds eenige genieten de leeraren van vele extra-n.' uren. Onlangs verstuikte dc „klas" z'JD vrije uren voor de leeraren. Dezer dagen moet het zijn voorga dat de geheele klas zich verslapen be dacht er reeds over do klas dan n1- vrijen dag te laten. Gelukkig blijkt de klas geen aan»® geven om eenige weken van school' den gestuurd. Een wonderei. Woensdag vond de heer Tonnage1-* tenholte bij Zwolle in het nest- ner duiven een ei. dat aanmerken)» was dan een gewoon duivenei. Bi zoek bleek in dit ei een tweede eijj geheel gaaf en in een schaal, go»» dan een normaal duivenei. Een big als marktgeld. Een boer moest gisteren te Hoog» marktgeld f OAT'A offeren. Och, den gaarder, pak er maar een big En zoo goschiedde.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4