Tweede Blad Donderdag 27 Sept. 1923 UIT DE PERS ter overweging. T)e Haasbode schrijft: Ti het -Ug- Handelsblad" van 15 dezer tont eenVtikel voor over den nu nfgc- treden The»unfer-Generaad Mr. L. J. A. Trio Tijdens het onderhoud, dat de sch rij erVaa heb artikel had met Mr. Trip, Svara ook de kwestie van de ambtenaren- clarissen ter sprake. De gewezen thesau rier zeide o.a.: Hijn ervaring is in den loop der jaren deze geworden, dat de Staat de mensehen, dio het werk doen, die de verantwoordelijke posities bekleeden. het slechts betaalt; dat daarentegen een leger van ambtenaren, dat machi- nalen arbeid verricht, salarissen op strijkt-, die zij in eenig particulier be drijf nooit zouden kunnen verdienen. Als gevolg van de invoering van bet funeste bezoldigingsbesluit, waarbij alles over één kam wordt geschoren, moeten nu de goeden met de kwaden lijder. e spijker wordt hier op den kop gesla- Enorm groot is het aantal, dat sala rissen ontvangt, die voor het to. leveren werk beslist te hoog z:jö, torwijP enkele andere leidende en scheppende ambtena- ni stellig te weinig ontvangen. Indien men bekend is met- het werk ian tal van departementen, dan vraagt lïcfli steeds met verwondering af,-hoe 'net mogelijk is, dat de Staat aan perso nen, die tot gewichtige beslissingen mede verken, eigen geestesarbeid leveren enz. eenzelfde tractement uitkeert als aan hen, die voor het overtypen en expodieeren. van dezo beslissingen of bepalingen te zorgen iobben. Zoo ocdc, moet het hoofd van een school jn 60 kinderen hetzelfde tractement heb ben als dat van een school van 600 kin deren? ïïet-zelfde geldt voor tal van militairen. Bij de behandeling van de Oorlogsbegroo- nng het vorige jaar wees de lieer Colijn met groot en nadruk op de veel te hooge tractementcn in vergelijking met. het ge- eischte eenvoudige werk. Nu moet er op de salarissen in het alge meen bezuinigd wonden en de vraag dringt zich op, of heb niet .billijk zou zijn, van die gelegenheid gebruik te maken om tevens dat funeste bezoldigingsbesluit geheel te herzien, zoc'dat aan hen, die werkelijk vcr- ,ntvoordeljjk werk leveren een andere ïondslng voer do berekening van het traktement, wordt gegeven dan aan hen, die routine-arbeid verrichten; arbeid die zonder jarenlange studie of e enige be- aamheid in korten tijd kan worden aan- jeleerd. Men zal, we weten het maar al fce goed, ierdoor in «botsing kojnen met de massa^ k organisaties, die juist deze gelijkstel lingen bevochten hebben, maar waardee ring in den vorm van boogere salarieering voor hen die het zwaarste em verantwoor- lelijkste werk verrichten is tpch ook "wat aard. De regeering kan om a.an «de/ bezwaren iegemoet te komen twee wegen inslaan. Zij kan een geheel© reorganisatie van het tenarencorps voorbereiden, waarbij aantal hooge're ambtenaren! zeer be- lerkfc wordt. Aan de automatische opklim ning ongeacht den te verrichten arbeid komt dan een einde, al heeft dit ook in iet ambtenarencorps grooter seheidin'gs- ijn ten gevolge. Een andere weg is die, welke reeds ge volgd wordt door enkele gemeente-admi- nstratiën, waarbij men hen, die werke- ijk redactïoneelen arbeid /verrichten niet idjunct-commies, commies, bo'ofdcomonies p referendaris noemt, maar gt don titel edaeteur bijvoegt, en aan dien titel een wigge van f 200 tot f 500 per jaar vcr- pndt. Alleep met een verlaging der salarissen over de geheel© linie is de Staat toch niet waar hij wezen moet, al zal het ein!dcijf« van de begrooting er door dalen. De eenijg afdoende oplossing is natuur lijk gelegen in een algeheel© reorganisa tie, maar wij .wensdhea in dit. kort bestek noch voor, noch tegen te pleiten. Te mid den van den grooten strijd ,over de nood zakelijke salarisverlaging wensohen we al leen de hier uitgedrukte gedachte te* overweging te geven. DE AFGETREDEN WETHOUDER VAN VUUREN. Naar aanleiding van het. aftreden van den heer G. A. v. Vuuren, Katholiek wet houder te 's-Gravenhage, schrijft het (Lib.) Vaderland: „Het aftreden van den heer A. G. A. van Vuuren als wethouder berooft ons Dagelijksch Bestuur van een werkkraoht van beteekenis. Zeven jaar heeft hij de leiding gehad van do Gemeentebedrijven van Den Haag en in dio jaren meer dan een bewijs geleverd, dat het ambt voor hem geen sinecure was, en hij met toe wijding do belangen onzer gemeente hielp behartigen. We zullen hier geen overzicht geven van wat er onder het wethouder schap van den Van Vuuren is tot 6land gekomen, maar wio de geschiedenis van Den Haag in de laatste jaren heeft mede geleefd, herinnert zich ongetwijfeld, dat onder dezen wethouder de belangrijke uit breiding van ons telefoonbedrijf is begon nen, die thans haar voltooiing nadert, hoe het vraagstuk der vuilverbranding door hem is ter hand genomen en de tijdelijke installatie daartoe bij het Gem. Electr. Bedrijf door hem in het leven geroepen. Op zijn- initiatief is tot den belangrijken bezuinigingsmaatregel, opgesloten in de opheffing van de gasfabriek aan den Loosduinschenwcg overgegaan en ten slot te herinneren we er aan, dat onder wet houder "Van Vuuren tot de electrificatie van het waterleidingbedrijf is besloien. Het zijn slechts enkele puntenuit de zevenjarige periode, welke wij in herin nering brengen, maar zij zijn zeker wel voldoende bewijs van de werkkracht van den heer Van Vuuren. En dat hij goed toegerust was, als hij de voordrachten, rakende zijn wethouderschap in den Raad verdedigde, zal ieder erkennen, die hem hoorde. Mooispreker is de heer Van Vuu ren niet; zijn gedaohten gaan sneller dan zijn woorden, wat aan den vorm zijner zinnen afbreuk doet, maar uit woord en gebaar spreekt zijn overtuiging, dat hij het aan het juiste eind heeft, en dat maakt op den hooTder veelal dieper indruk dan do mooiste frases". En Het Volk schrijft: „Het heengaan van wethouder Van Vuuren heteekent ongetwijfeld, dat oen bekwaam en gewetensvol bestuurder uit het collego van B. en W. «verdwijnt. Hij behoorde lot het conservatieve deel der Roomsche fractie en tot de conservatieve helft van B. en W. Uit dien hoofde stond hij herhaaldelijk tegenover onze wethou ders en onze raadsleden. Maar dat sloot geen waardeering voor zijn persoonlijke eigenschappen uit. Wethouder Van Vuu ren was in den Raad bij alle partijen een geziene figuur, met wien het om zijn op rechtheid óók voor den politieken tegen stander een. genoegen was, al naar het moest of kon, te vechten of saam to wer ken". R.-K. JUVENAAT IN het BISDOM HAARLEM. Gisteren werd in het Patronaatsgebouw van de St. Willibrordusparochie (buiten) te Amsterdam de jaarvergadering gehou den van het R.-K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem. Aan deze jaarlijksche bijeenkomst gin gen een drietal sectie-vergaderingen voor af, welke des morgens om elf uur werden gehóuden. In de sectie stadspalronaten, welke on der leiding stond van pastoor J. C. van Kelckhoven, sprak de weleerw. Pater Strijboscb over „Kinderrechter en Gezins voogdij". Na in het kort te hebben geschetst hoe vroeger de rechtspleging tegenover min- FEUILLETON (Nadruk verboden). Dichter dan ooit omringde heden in erbiedigo stilte, zooals een sterfbed dat i mensch inboezemt, het volk van Flo- het paleis van den koninklijken opman. Het gerucht had zich verbeid in den nacht de crisis was ingetreden n le"er uur de dood z'n ziel weg kon voe- tot voor den troon van den Almachtige. een groote familie wachtte op liet Piden van een goeden vader, zoo ston- m angstig zwijgen de Florentijnen bet reusachtige gebouw, alleen door '■■nen van jammer onderbroken. Slechts n toe werd eenige beweging merkbaar boven aan een der vensters ola smartelijke doch tranenlooze den jongen Lorenzo vertoonde 'Wdaagde de ondergaande zon, maar 110 n in hem het aanbrekende mor- n„L Men verloor het zekere geluk, men behield de hoop. L°" ket gewoel des volks slopen in oofd 8 vo'ksdracht met diep over het tam» kappen, tweo mannen, ij mi i, te op *ien' niemaud zag hoe rk-eiÜ ^^er oen eigenaardigen blik CQ' mompelde do ccn, den roor>n. ^ustootend. Neri, was het ant- Ooniii ft.n gingen zij samen naar een niPl?ngenc* Portaal, waar een don- L "en voor het oog en oor van - p^'jge, toevallige hoorders verborg 'j brengt een boodschap, Neri? vroeg Luca Pitti, want de rijke patriciër zelf was c'en der verkleeden, de andere Diotisalvi Neri, do gunsteling van den jongeren Medici. Is het waar dat dc uren van den oude geteld zijn en zijn toestand hopeloos is? Het is zoo ge zegt, Signor, antwoord de Neri, eveneens fluisterend. Wellicht noemt bij het aanbreken van den dag reeds Pielro di Medici zich hoofd van de Signoria van Florence. Dat zal hij niet lang doen, de zwak keling! riep Pitti, luider dan gewenscht was. Ik reken op uwe hulp, Neri; zoo lang de oude leefde, dorst ik mij niet roe ren, hij was slim als een vos cn geen enkele mijner bewogingen ontging hem; het was alsof een argus al mijn schreden bewaakte, zelfs het oprichten van zijn beeld in mijn paleis vermocht hem niet blind te maken en onder den vorm van vriendschap wies hij mij steeds de klau wen, gereed mij te grijpen hij de minste poging van verzet tegen zijn despotisme, waarmede hij volk en adel binnen de grenzen hield. Maar hot zal anders wor den, Pietro is een lafaard, Lorenzo oen knaap het is gedaan met het trotsche geslacht der Medici. Luca Pitti zal over het wel en Avee der Republiek beslissen en Diotisalvi Neri, zal zijn trouwste en eer ste raadsman zijn. Laat mij buiten het spel! antwoordde de geleerde kort. Niet om u lo dienen, niet uit eerzucht pas ik mijn handelingen aan uw wensohen aan en speel ik den verra der. Meent gij, dat het mij voel moeite kosten zou, van den zwakken Pietro eer en geld te verkrijgen, veel meer. dan uw gierigheid en wantrouwen mij ooit gc- 'derjarigem geschiedde, kwam do eerw. spr. tot het instituut van den kinderrech ter en de kindervoogdij. Zijn inleiding was er voornamelijk op berekend de patronaats-bestuursleden met deze lichamen bekend te maken, hun do werkwijze ervan aan te toonen en hun te wijzen op de wenschelijkheid, dat zij zich bij voorkomende gevallen met den kinder rechter in verbinding stellen en zich als gezinsvoogden aanbieden? In de sectie dorpspatronaten, welke onder presidium stond van het bestuurs lid, den heer Berkelaar, werd het woord gevoerd door den weleerw. heer Braak man, kapelaan te Ncordwijk, over „Con tact tusschen ontspanningsclubs en dorps patronaten." Spr. zette uiteen, dat het dorpspatronaat het centrum dient te zijn van alle jeugd- amusementen (sportclubs, tooneelclubs enz.) in het dorp én voerde hiervoor de volgende gronden aan: le."Door deze centralisatie wordt de in vloed der neutrale clubs beperkt; 2e. de massa-organisatie wordt er door bevorderd; 3e. deze centralisatie is een groot mid del om de slechtwillenden in bedwang te houden, door de bedreiging, dat zij van de clublijst zullen worden geschrapt; 4e. zij is het eenige middel om voetbal excessen tegen te gaan; 5e. zij houdt het besef levendig; dat sport en ontspanning slechts onderge schikt zijn in het Patronaatsleven. In do sectievergadering „St. Franciscus- Liefdewerk" sprak de WelEerw. heer Rec tor van Kampenhout over: „Het verband van besturen van het St. Frauciscus-Liefdewerk in het Bisdom Haarlem". Spr. zette uiteen Iioe tot voor korten tijd de belangstelling voor het verwaar loosde kind, voor de geestelijk onverzorg de jeugd, veel te wenschen over liet. Nu echter' de verschillende St. Francis- cus-Liefdewerken worden opgericht en uitgroeien, is het gewenscht gebleken het verband tusschen de besturen der St. Fran- ciscus Liefdewerken te versterken. Hierna ging men over tot het vaststellen van een grond statuut der St. Franciscus Liefdewerken. De bedoeling van het op maken der statuten was niet het opmaken van een model instituut voor iedere ver- eeniging maar liet aangeven van grond regels, dio in elk St. Franciscuswerk moe ten worden vastgelegd. Het eerste artikel van dit grond-statuut werd vastgesteld als volgt: „Het St. Franciscus Liefdewerk is een R.-K. Instelling van Weldadigheid, welke zich ten doel stelt: het bevorderen van de godsdienstige en maatschappelijke verhef fing van achterlijke en verwaarloosde jon gens volgens de R.-K. beginselen." Eenige discussie ontspon zich over de vraag of ook jongens, wier godsdienstige opvoeding normaal verloopt, ook in het St. Franciscus-Liefdcwerk moeten worden opgenomen. Rector van Kampenhout waarschuwde hiertegen. Spr. meende dat dan het karak ter van het Liefdewerk zou verloren gaan;- dergelijk© jongens behoorefi op de patro naten. De vergadering verecnigde zich met deze opvatting. In de artikelen der statuten werd, na uitvoerige bespreking, vastgelegd „dat het St. Franciscus-Liefdewerk haar zorgen uiteraard uitstrekt tot die jongens, wier opvoeding gevaar loopt of reeds veronacht zaamd wordt en (die) om een of andere reden nog niet in de termen vallen voor bemoeiingen krachtens do kinderwetten, vooral als die jongens voortkomen uit ge zinnen, welke in staat van voortdurende armlastigheid verkeeren." In het grondstatuiit werden voorts vast gelegd bepalingen omtrent het Mishooren, communiceeren, maatschappelijk onder wijs, enz. Betreffende de diocesane organisatie der St. Fr. L. werd aangenomen, dat deze zouden worden vereenigd in een verband onder een diocesaan bestuur, aan het hoofd waarvan staat een priester als pre sident, te benoemen door den Bisschop. Over het samenbrengen der verschil lende St. Fr. L. in één plaatselijke orga nisatie, werden uitvoerige besprekingen gevoerd. Daar de organisatie der St. Fr. L. in Amsterdam cn Den Haag geheel verschillend is uitgegroeid, bleek het moei lijk te zijn tot overeenstemming to komen. Besloten werd ten slotte, dat het St. Fr. E. plaatselijk' georganiseerd zou worden, als één Zelfstandige, rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging. Meerdere afdoelin- gen ter plaatse staan onder een hoofdbe stuur. (Wordt vervolgd.) Het Schoenenwetje. Een verzoek van de K. v. K. voor de Langstraat aan den Minister van Arbeid, H. en N. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor do Langstraat is aan den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid het volgende advies gezonden: „Met groote voldoening vernemen wij uit persberichten, dat Uwe Excellentie voornemens is le bevorderen, dat de duur van het-z.g. „Schoenenwetje" wordt ver lengd. Het lijdt geen twijfel, dat de gunstige resultaten, dio voor onze schoenindustrie zijn te verwachten van de invoerbeper king, eerst bet volle effect zullen hebben, wanneer de wet wordt verlengd, gezien do enorme hoeveelheden schoenen, die vóór liet totstandkomen daarvan zijn ge- importeerd. Wij nemen echter de vrijheid Uwe Ex cellentie er op te wijzen, dat het van het grootste belang is, dat een voorstel tot verlenging ten spoedigste bij do Staten- Generaai aan de orde wordt gesteld. Het is nu do tijd, dat do monster-collecties voor het volgend voorjaarsseizoen gereed zijn e^i de reizigers uitgaan om voor jaarsorders op te doen. Zoowel winkelier als grossier nemen echter een afwachtend houding aan, omdat het niet vaststaat, dat de verlenging tot stand komt. De ge ringe verbetering in den toestand der schoenindustrie loopt dan ook weer gevaar en het nieft tijdig inkomen van voorjaars orders zal de eenigermato verminderde werkloosheid weer doen toenemen. Met den* meesten aandrang bevelen wij dan ook deze aangelegenheid in de bij zondere belangstelling van Uwe Excellen tie aan." Ned. R.-K. Middenstandsbond. Bestuursvergadering. Dezer dagen hield het bestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond zijn ge wone tweemaandelijkscho vergadering, waarvan we reeds een en ander vermeld den. Men verzoekt nog plaatsing van het volgende: In opdracht van een der voorgaande vergaderingen is een adres gezonden aan den Middenstandsraad om te bereiken dat do huidige Tabakswet ingrijpend worde gewijzigd en het banderollesysteem worde losgelaten. Do bestaande wet moet noodzakelijk leiden tot het verdwijnen van een aantal middenstanders, hetgeen ook door den Minister hij zijn verdediging der Tabaks wetswijziging toegegeven. Bovendien moest het stelsel tot de meest mogelijke fraude leiden. Om deze redenen is de wet te veroordeelen. Aan den Middenstands- raad is gevraagd een commissie samen te stellen uit do vertegenwoordigers van en gekozen door de verschillende vakorgani saties met toevoeging van een technisch deskundig ambtenaar van het Departement Besproken zijn plannen om te geraken tot een gewijzigde uitgave van „De Ne- derlandsche Hanze", waardoor de uitgave voor de organisatie voordeeliger zou kun nen worden, Tot een definitieve beslissing kon bet evenwel niet komen. Van het daghlijksch bestuur der K.S.A. was een verzoek ingekomen om twee leden aan te wijzen voor een commissie uit de standsorganisaties en vakcentrales ten einde over het rapport-Barge een advies uit te brengen. Aanvankelijk had het bestuur hiertegen bezwaren, omdat de commissie advies moest uitbrengen aan den Centralen Raad der K. S. A. en het bestuur daarin geen nut zag. Nu later evenwel bleek, dat het de bedoeling was, om de commissie in eigen boezem te laten uitmaken, wat er met haar rapport diende te geschieden, besloot het bestuur aan do samenstelling der commissie mee te werken, waartoe werden aangewezen dr. J. van Beurden en Mr. J. van Hellenberg Hubar. In samenwerking met „St. Christoffel" zullen dezen winter proeven worden ge nomen met gecombineerdo cursussen in warenkennis voor enkele vakafdeelingen van de Hanze en vakgroepen van „St. Christoffel" Voorloopige besprekingen werden ook reeds gehouden met het bestuur van „St. Ghristoffel" over enkele programma-pun ten, welke beide organisaties in baar actio hadden betrokken en door beide gezamen lijk zouden kunnen worden ter band go- nomen en uitgevoerd. Met „St. Christoffel" zal nader overleg worden gepleegd, ten einde omtrent deze programma-punten tot concrcto voorstel len te kunnen komen. Geen verlaging der Posltarievcn. In do te Haarlem gehouden vergadering van do Kamer van Koophandel werd 'me degedeeld, dat van den minister van Wa terstaat de mededeeling is ontvangen, dat in den Raad van Ministers is besloten, dat tot nader order niet tot verlaging der posttarieven zal worden overgegaan. De Kamer betuigde nog adhacsie aan bet adres aan den Volkenbond tot afschaf fing van alle belemmeringen voor het vrije ruilverkeer. Aan den gemeenteraad van Haarlem zal een adres gezonden worden om op .ver laging van de havengelden aan (o drin gen. Gemengd» Berichten. Begrafenis der twee verongelukt Tilburgers. Gisteren had t© Tilburg ender groote bcüa/nig&telling de teraardebestelling plaats van de beide slachtoffers van het auto- ongeluk ibij Antwerpen. Om half tien vertrok de lijkstoet van liet Gasthuis. Een dichte menigto bad zich aan beide zijden van den weg opgesteld. De zangvereeni* ging „St. Caecilia" waarvan v. Rlerck lid was, opende met omfloerd vaandel den stoet. De lijkbaar, was omhangen met vele bloemen en kransen. In de Kerk aan de Gasthuisstraat wérd een plechtige H. Mis van Requiem opge dragen. „St. CaeeiKa" zong het Requiem van Pcrosi» Langs een vierdubbele haag van raen- schen trok de lijkstoet vanuit de Kerk naar de begraafplaats, waar de voorzitter van „St. Oaecilia" eenige treffende woor den sprak. De kisten met het stoffelijk overschot der beide jongemannen werden naast elkaar in het graf gezet. Het geval op Haarbmrnerliede. In aansluiting op vorige berichten over het sterven onder verdachte verschijnselen van een eierenbandelaar to Haarlemmer- liede deelde de officier van justitie te Haarlem mede, dat voorlocpig absoluut nog niets vaststaat van de schuld der vrouw, en dat daaicvm geen reden gevon den is de aanhouding te bevelen. Brutale inbraak te Voerendaal. Verschillend© kostbaarheden ontvreemd. Een brutale inbraak met roof heeft, naar de „Tel." meldt, gisterennacht plaats gehad op hét onbewoonde kasteel ,.K or ten- hoef" ondeT de gemeente Voerendaal. Tegen acht uur 'a avonds merkte een tuinman dat. een ruit van de keuken ge broken en de achterdeur geopend was. De politie werd gewaarschuwd, on een onder zoek weTd in het kasteel ingesteld. Twee of meer dieven bleken het onibo- woond-zijn benut te hebben om hun slag te slaan. Een brandkast van oudcrwetscbe constructie was opengebroken en alles wat zich daarin bevond ontvreemd. Do dieven hebben vermoedelijk, eerst met een steek vlam. en teen dit niet gelukte met een bijl een gat zien te krijgen. Den bijl hebben zij uit een schuur gehaald. Zij schijnen hierbij zeor verwoed te werk te zijn ge gaan: de kast is in stukken geslagen, na dat zij eerst eenige meters in de kamer verschoven is. Er heersehte een groote wanorde: papie ren en andere zaken waren over den grond verspreid- Eenige kasten, koffers en bu reaux werden met valsche sleutels open gebroken. De eigenaar, de heer Florijn dio zich ta Brussel bevond werd telegrafisch gewaar schuwd; hij constateerde, dat vele kost bare voorwerpen, vooral antiquiteiten, ge stolen waren. Enkele eikenhouten kasten, waarin zich' eveneens kostbaarheden bevonden, liebben de dieven niet open kunnen krijgen. Geld was op heb kasteel niet aanwezig. Een knecht, die in de garage slieo, had ven kan? Wanneer ik Pietro di Medici van den voorzittersstoel der Republiek afstoot, wanneer ik in liet geheim het volk tegen hem inneem, heb ik daar een bijzondere bedoeling bij. Of Luca zich de eerste noemt in Florence, of een ander is mij volmaakt onverschillig alleen Pietro niet! Doch ga nu, ging hij minza mer voort, men mag ons niet te zamen zien, ondanks ouzo verkleeding zou het argwaan wekken. Zoodra er iets van ge wicht gebeurt, krijgt go bericht. Slechts één ding beveel ik u aan: doe niet over ijld, Luca Pitti! Langzaam moet de lont verglimmen die de mijn doet springen en het geslacht di Medici vernietigt, goed voorbereid, dat liet niet tegelijkertijd u zeiven meesleept. Een half jaar moet Pietro nog de voornaamste zijn in de Republiek, hoert ge, dat moet, opdat het volk het onderscheid leere kennen lus- schen vader en zoon: dat zal, want hij zal handelen naar mijn raad! Het naderen van eenige burgers, die in ernstig gesprek in de richting van het portaal liepen, maakte aan hetflui.steren van beide duis- lero gezellen een. einde; zonder afscheid verwijderde Neri zich tusschen do menigto Een sombere glimlach speelde om zijn mond. Meent ge mij te lokkon cn to van gen, rijke man? mompelden zijn blocd- looze lippen. Do liaat laat zich niet koo- P' ïi, nocli verblinden. Gij houdt mij voor uw werktuig en ge zijt het mijne, dat ik gebruik zoo ik wil tot liet doel mijner wraak. Ja, ik kon hem eerder stillen, de onbedwingbare haat togen den moorde naar mijner zuster. Ik kon hem het staal in het hart stopten en toe donderen: „Dit is van Marietta's broeder! Want van den eed, welken ik Edmondo zwoer, ben ik ontslagen sinds hij de oogen sloot. En toch, ik kan het niet, 't is alsof 'den blik van den doode mijn hand verlamt. Niet mijn arm mag het volvoeren, en toch, Pietro, zult gij den doodsangst kennen, den angst, te midden van het verbitterde volk, hulpeloos aan hun woede te zijn prijsgegeven, verlaten door de edelen, uws gelijken. Ik zal den grond weggraven onder uw voeten, waarin het geslacht di Medici steeds dieper en dieper drong en wortel schoot, de liefde des volks, en komt ge met uw leven den storm te bo ven dien ik tegen u zal ontketenen, dan zal dat leven een stage kwelling zijn bij de herinnering aan datgene, wat uw va deren met moeite verwierven en wat gij in hinderlijke zwakheid vöor uw geslacht verspeelde! Hij verstomde in zijn alleenspraak, want er ging een beweging door de me nigte, aller oogen richtten zich op heit halcon van het middengebouw, waarvan do glazen deuren werden geopend. Een hooge, eerbiedwaardigo priestergestalte trad naar voren, ieder kind in den omtrek der Republiek kende het zachte, vriende lijke gelaat van den vromen prelaat, van den Bisschop Gentilis van Urbino. Men kon het hart hooren slaan, zoo stil werd het rondom. Do priester trad tot voor het hekwerk van het balcon en sprak met .smartelijk bewogen stem: Volk Ivan Florence, verhef uw gebe den, uw smeeken tot God. Een edel man gaat van u heen, op dit oogenblik staat de engel des doods aan de zijde van Go- si mo di Medici. Als bij tooverslag zonk alles op de knieën; honderden armen strekten zich uit naar den hemel als wilden zij de scheidende ziel weerhouden; slechts een enkele donkere schaduw was midden on,-* der hen, het was de gestalte van Dioti salvi Neri. Op zijn bed rustte, door een donker flu- weelen kleed tot aan het hoofd bedekt, Gosimo di Medici; hij had overwonnen, reeds was de koortsgloed op een wenk des doods verdwenen en hadden de pijnen hem verlaten, helder en klaar was zijn oog, stil en vriendelijk zijn gelaat, op. welks was-bleeke trekken do onafwend bare verwoester zijn stempel reeds had gedrukt. Een betrekkelijke eenvoud heersehte eff in de slaapkamer van de Medici, waarin hij iu den eeuwigen slaap zou ingaan; niets in de meubelen verried een spoor, van den rijkdom zijner bewoners, tenzij een kostbaar gesneden crucifix, dat tegen! over zijn bed hing, en waarop zijn blik voortdurend rustte. Zij familieleden ledeh rond zijn bed ge knield, waarbij zich ook Lauretta Oraüit en haar dochter Lucrezia, Lorenzo's veg loofde, hadden gevoegd. De dokters had* den zich teruggetrokken, zij konden hier biet meer helpen, ook de Bisschop ha4, zich verwijderd om met het verzameld^ volk te bidden, e&r hij den stervende de' laatste woorden van troost zou toesprekéji het geslacht der Medici was alleen mét hun hoofd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3