JURGENS RUSVERLAGING THANS UVCTSPER-PQNO; DE RJMSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLIJK VOOROEELIG 60, DE WIJZE WEEGT HET SCHERP GEZICHT ZIJN UITGAAF HET EEN GOUD GEWICHT openen, ten eerste, omdat de opbrengst zal besteed worden tot stichting van bo vengenoemd fond, ten tweede, omdat spr. een lichtpunt in deze tentoonstelling ziet, bloembollencultuur beoefenaars heeft ge vonden. Dat geeft hoop voor de toekomst Spr. vraagt allen propagandist voor deze tentoonstelling te zijn en velen uit te noo- digen een bezoek te gaan brengen. Met den wensch, dat het bestuur van het Wit-Gele Kruis mot genoegen op deze tentoonstelilng zal mogen terugzien, ver klaart de burgemeester deze tentoonstel ling voor geopend. De Zeereerw. heer pastoor Herscheit, hierna het woord verkrijgend, zegt, dat hel moeilijk is na deze sprekers nog iets te zeggen. Hij deelt echter mede, dat hij niet geaarzeld heeft om bet bestuur toe stemming te geven tot het gebruik van het patronaat. Spr. roemt deze tentoon stelling, die getuigt" v&u willen en kun nen, doch hij uit daarbij den wensch, dat de tuinders ook op de markt hun beste waar te koop zullen aanbieden en 't minder goede niet voor best prijzen. Tenslotte wekt spr. op tol eendrachtig samenwer ken, want dat deze tentoonstelling zoo goed in elkaar gezet is, is het gevolg van de eensgezindheid, die er hij allen heersch te om van deze tentoonsidling te maken wat er van te maken was. Een hartelijk applaus onderstreepte de woorden van do drie sprekers en nadat van alle aanwezigen een foto was gemaakt, gmg men een rondwandeling maken om al hetgeen de tentoonstelilng biedt in oogenschouw te nemen. Het zou ons to ver voeren indien wij een uitvoerige beschrijving gingen geven van hetgeen deze tentoonstelling omvat. De bloemenpracht van chrysanthemums en dahlia's, de rijke weelde, die de tuinbouw hier in al zijn producten ten toon spreidt, kunnen geen woorden tot recht laten ko men; men moet gaan bezichtigen. Het dameshandwerk vraagt eveneens aller belangstelling en doet zien, dat de dames in de Yeen tot zeer goede dingen in staat zijn. Ook de huisvlijtartikelen zijn greenten. Het is daar oen waar lusthof voor de huismoeders! Ook de R.-K. Coop. Tuindersver. „Eendracht maakt Macht" heeft hier 'n mooie expositie gemaakt (bui ten mededinging), bevattend alle soorten groenten, in de Veen geteeld. Huisvlijt: le pr. G. v. Haastregt en C. Hoogenboom, inz. een schip op stan daard: 2e pr. P. de Rie, inz. een karton met fraai besneden houteir mes, vork en lepel; 3e pr. P. van Hoeven, inz. een mooi uitgesneden etagère, 4o pr. Jac. Seip, inz een trap, 5e pr. J. Heemskerk, inz. een schip in hak, 6e pr. Nic. Verhaar, inz. half model motorsleepboot. Teekenwerk: le pr. Eduard Stockman, inz. een pastel-teekening, 2e pr. J. Heems kerk, inz. penteekening. Ook hier waren ter opluistering eenige teekeningen ingezonden, die met de an dere een goed geheel vormden. De jury was gevormd door de heeren Jac. Dobbe en C. Wesselman, R'veen en S. Strijk, Rijp wetering. Dam es handwerken: le pr. Gor de Jong, inz. Richelieuwerk, Duifje l'Ami, inz. teneriffe, Rika Riedel, inz. breiwerk Anna v. d. Meer, inz. knoopwerk, mej. de Mooi, inz. haakwerk, Jerien Los, inz. borduurwerk, A. v. Berkel, inz. hardan- ger, Mina Loos, inz. teekenwerk, Agnes de~Wjt, C. Verhaar, inz. naaiwerk. 2e pr. Truida Verwey, inz. Richelieu werk, mevr. Groenewald, inz. breiwerk, Math. Hoogenboom, inz. hardanger, Anna Pauw, inz. teneriffe, Abr. v. Pelt, inz. stopwerk, Jerien Los, inz. teekenwerk, Goba Loos, inz. haakwerk, mevr. v. Hoe ve, inz. borduurwerk, Greta v. d. Meer, inz. naaiwerk. 3e pr. Dora Rietbroek, inz. «haakwerk, Nelly "Winnubst, inz. stopwerk, D. Pelt, inz. teekenwerk, Jo v. d. Meer, inz. bor duurwerk. 4e pr. Sophie Straathof, inz. borduur werk. De prijs voor aardigste inzonding, een gegarneerde wieg met pop, verwierf Cor de Jong. De jury voor deze laatste afdeeling be ginnen. "Wij kunnen doen wat wij willéh doch nogmaals: indien God het huis niet bouwt, bouwen de arbeiders tevergeefs. En moge God ons daarvoor behoeden; moge Hij ons rijkelijk Zijn zegen geven, moge bet nageslacht aan die genade deel achtig worden. Het zijn nu pas enkele steenen die aan elkaar gemetseld zijn, doch als er samen werking is, staat men verbaasd over wat men tot stand kan brengen. De een heeft geld, de andere werkkracht, dn een dit, de andere dat. Met al deze gaven in liefde samengewerkt kan veel gewrocht worden Als de samenwerking er echter niet is en de liefde moet plaats maken voor den haat dan wordt bijna zeker afgebroken wat met zooveel offers tot stand is ge bracht. Wat we hier zien gebeuren, draagt dat door het leven. Laten we bet ter harte nemen en steeds die samenwerking trach ten te behouden. Zeker, we zijn niet al len van hetzelfde gevoelen, maar wij kun nen toch eendrachtig samenwerken, en in verdraagzaamheid. Z.Eerw. meende een woord van dank te moeten spreken aan enkele personen, als aannemer en perso neel. Het is nu echter maar een gewone dag. Later, als de school plechtig ge opend wordt, zullen meerdere personen uitgenoodigd worden. Moge in denzelfden geest als er thans bij allen heerscht en met Idezelfde samenwerking, dit wérk tot het einde worden gebracht. Hierna ver richtte Z.Eerw. do Kerkelijke plechtig heid en legde den eersten steen. Na afloop wachtte het personeel een verrassing. Aan wezig waren het Kerkbestuur, de leden van de „Schoolpenning", aannemers, hoofd opzichter der gemeente, 2de opzichter en vele belangstellenden. R.-K. Volksbond. Morgenavond te kwart voor aoht zal de R.-K. Volksbond in de zaaï Permes een ledenvergadering houden. Een zestal punten staan op de NIEUW VENNEP. Stationsversiering. Door de Commis sie voor de stationsversiering van den A. N. W. Bond werd aan den heer R. Beek honderden stoelen en tafeltjes, 't Was er in één woord: stampvol. Dan maar naar een ander café en daar kregen wij door meten en passen een paar tafeltjes vrij. Bier, koffie en allerlei soorten ijs en daarbij taart en koek, waarbij ook prijk ten harde stukken krentenbrood, waarin de krenten te zoeken waren. Dien avond vroeg naar de kooi, daar er voor Zondag weder een uitgebreid pro gramma was. Zondagmorgen naar de H. Mis in de groote Mariakerk, die stamr- vol was. H. Mis met zang, waarhij de kinderen en de andere geloovigen nu en dan luid bidden en zingen. Gelukkig, dat kan men er nog goed: bidden en smeeken, en zij, die na de H. Mis ter H. Communie gingen, waaronder verscheidene jonge mannen,hebben ons bepaald gesticht. Nu ik het toch over bidden heb, op geheel onze reis hebben wij overal waar wij aan tafel gingen, eerst rustig gebeden, en nimmer hebben wij daarvan cenigen last ondervonden. Na de lunch bezochten wij te voet of per tram verschillende gedeelten der stad en kwamen zoowel in do moderne luxe wijken als in de zoo aardige nauwe straatjes en steegjes der oude stad. Alle mogelijke oude bouwstijlen kan men daar opmerken en vooral de bovengedeel ten der huizen zijn dikwijls kundig ge beeldhouwd en gekleurd. Beneden hééft men de winkelruimten eenigszins willen moderniseren. Voor artisten wederom een zeer dankbaar veld van studie. Maar schalk Hindenburg's woning zijn wij ook gaan bezichtigen. De voorzijde van dat huis, heeft hijzonder weinig vensters, maar de achterzijde schijnt op groote tuinen uit te zien, zoodat daar wel de vriendelijke zijde der woining zal zijn. Het voorgedeelto harmonieert uitstekend met 'smans gelaat zooals men dat op de vele afbeeldingen in café's enz. ziet: „Forsch, stug en streng". Het slot der vorsten van het oude Hannover, ligt ook in een aardig park, omgeven door moderne stedelijke paleizen en 't is ons niet mecfcgcvallen 'j r was slechts dansen, strijkje en Bp" Schrammel-gezelschap, solodansem z.g. rhylhmisch dansen en daarn,,..' geregeld dans van het aanwezigo r)nï;J Die menschen waren allen goed Vm? en bijna ernstig en van. uitbundii,' buitengewone losheid is ons ook niets gebleken. Muziek, dansen en zuren wijn drinken, dat schijnt hel punt van genoegen te zijn!? Men zal daar als elders wel uil tingen en laagheid vinden, maar zoif meestal, men moet dat opzoeken! berichten over de heerschende buiJ wone losheid van zeden leken ons zeer overdreven. Eindelijk, des Maand,! nog wat mooie plekjes opzoeken, wint bekijken en dan naar huis. In Benlhrj voor welke plaats wij een vol uur mÜ ten stilstaan, wederom drukte. Hop 't aantal reizigers niet buitengewoon m was, meende men toch te moeten du* en dringen. 't Is ergerlijk, hoe de menschen olh 't leven lastig maken. Gaat men gerei* achter elkaar, dan komen allen op |ji maar neen! dring je niet, zoo kom ja' niet! Ook dames en heeren ontzien niet anderer bagage of kinderen geur!, onder den voet te loopen. Een der onzen vroeg luidkeels of al dringen ook een teeken van beschaij was. Douanen en pascontroleurs war zeer beleefd, en eindelijk weder waren, op weg naar Oldenzaal. Nieuw gczelschi een overste der Frères des Ecoles Créli? nes, teruggekomen van een reis naar; lezië, en een Duitsch ingenieur, op naar Brazilië. Met beiden hadden wij i interessant gesprek, ofschoon do meed gen zeer uiteenliepen, hoopten beiden] een spoedig vergelijk. Do Hollands, douane kwam in den trein en ook l was uitermate beleefd. Dus waren t) wij weder ingeklaard en na een mej reis in ons eveneens schoon Holland prachtig, en gezien dat zij in de zomer maanden grootendeels vervaardigd zijn, mogen we wel zeggen, dat anders de inzending nog grooter was geweest. We laten hier de bekroningen in de ver schillende afdeelingen volgen. Bloemen: Gouden medaille: P. Loos inzending bloemstukken en dahlia's in pot; zilveren mèd. J. Hoogenboom Pzn., inz. dahlia's; verguld zilv. med. Nic. Koek (met lof), C. Heemskerk, G. v. Leeu wen, J. Loos, A. LOO'S; bronzen med.: J. v. d. Zwet; eerv. verm. Corn. Hoogen boom (met lof), Corn. Loos; eereprijs J. Heemskerk met fantasie-bloemstuk (ver sierde boot), Proeftuin Aalsmeer met nieuwste dahlia; getuigschrift voor cul tuur Alb. Spaargaren, 'Aalsmeer en Fj v. Bommel en Hofman, Aalsmeer. Bloembollen: Gouden medaille met lof Nic. Bakker met inz. nieuwe nar cissen; zilv. med. A. v. Zijl; verguld zilv. med. J. J. v. d. Meer, J. Hoogenboom Krz., Corn. Hoogenboom, Nic. Bakker, G v. d. Meer, G. do Koning; eerv. vermeld. D. v. d. Meer J.Jzn., Ant. Loos en D. v. d. Meer J.Tzn. Keurmeesters voor beide afdeelingen waren de heeren A. J. Zwartelé, G. v. d. Meer Bz., R'veen, G. Spaargaren en P. de Vries, Aalsmeer. Tuinbouwproducten: le pr. gouden med. Jac. de Jong Gz.; le pr. zilveren med. C. Huigsloot; le pr. verg. zilv. med. G. Heemskerk, Th. v. d. Klugt, C. A. v. d. Wereld, Nic v. d. Meer Gzn., C. Huigsloot: 2e pr. verg. zilv. med. Nic. v. d. Meer Gzn., G.'- van Leeuwen; 3e pr. zilv. med. G. Huigsloot; 4e pr. kunstvoor werp: Nic. Bakker Jaczn.; eerv. verin.: Th. v. d. Zwet Gzn., J. Bakker Hzn., P. Bakker Jacz. De jury voor deze afdeeling bestond uit de heeren P. do Jong, G. Hölscher en S v. Ruiten Dzn. Onder deze tuinbouwproducten namen aardbeien en augurken een eerste plaats in naast de talrijke andere soorten stond uit drie Eerw. Zusters van het St. Jacobus gesticht. Zooals men uit een en ander bemerken zal, is de tentoonstelling een bezoek over waard! Tenslotte brengen wij gaarne den dank van bet bestuur over aan de schenkers en schenksters der talrijke fraaie prijzen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Wconwagen-ongeval. Aan de Lage- waardscho Brug passeerden een drietal woonwagens. Toen een der wagens de hel ling der brug opreed, bleek de zware wa gen voor de hit, welke er voor gespannen was te zwaar, zoodat het voertuig achter uit reed en in een diepe wegsloot terecht kwam. Door het stukslaan van een ruit werden tweo kinderen uit den wagen ge haald. Naar verluid werd een der kinde ren door do vallende voorwerpen in den wagen licht gewond. De inboedel en wa gen werden zwaar beschadigd, 't Kostte heel wat moeite den wagen weer op den weg te brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN. R.-K. School. 1 Gisteren had de eerste steenlegging plaats der R.-K. School door den Z.Eerw. heer Pastoor H. J. Maas. Vooraleer de plechtigheid aanving sprak Z.Eerw. de genoodigden en belangstellen den toe. Alvorens over te gaan tot de eerste steenlegging, aldus Z.Eerw., is het misschien goed even aan te geven wat de beleekenis is der eerste steenlegging. We lezen in het Boek der Psalmen: „Wan neer God niet medewerkt, zullen wij te vergeefs ons werk doen". Indien de Heer het huis niet bouwt, bouwen de werklie den tevergeefs. Gezamenlijk zijn wij bij eengekomen. om Gods genade af te smee ken over liet werk wat wij gaan beginnen Alle begin hebben wij van God te verwach ten. Dat is het wat wij afsmeeken als wij den eersten steen gaan leggen. Dat wij met God beginnen, uat God ons wasdom geve, en wij met God eindigen. Wij vragen aan God dat het Zijn wil is dat wij be- huis, stationschef alhier, toegekend een diploma 2e klasse en als extra prijs de bronzen medaille van den Bond. voor de fraaie versiering met planten en bloemen van en om het station Nieuw Vennep. Groote karper. Door J. S. alhier, werd aan den hengel een karper gevangen van ongeveer 14 pond; een aardige vischma-al- tijd in één slag. OP REIS NAAR DE HARZ. VI. (Slot). Op weg naar „huis-toe" kwamen wij des Zaterdags in Hannover. Het prachtige station maakte opnieuw indruk, daar de kleine 30 perrons wederom vol reizigers waren. Bij het betreden van het Stations plein met het mooie Ruiterstandbeeld van den vorst Ernst August, zagen wij in den gevel van het hotel van dien naam, do overblijfselen van de laatste oproerige be weging. In de granietplaten waren n.l. hier en daar verscheidene kogelgaten zichtbaar, door verdwaalde kogels daarin gemaakt. Ook zagen wij later in een paar winkelstraten vernielde etalagekasten en ruiten, maar daar schonk men geen aan dacht meer aan. 't Was weder voorhij. Zaterdagmiddag bezagen wij de verschil lende mooie magazijnen en warenhuizen, daar die om G of 7 uur gesloten waren. Een vergelijking van prijzen leerde ons dat over 't algemeen alles duur kon ge noemd worden in vergelijking met Hol land en inlichtingen omtrent de prijzen voor een opera gaven voor vreemdelingen middelprijs, ongeveer f 15. Resultaat: niets koopen en niet naar de opera. Dan 's avonds naar een groot café op do Hannoverscho boulevard. Hier ging :t ons als Mozes hij de RuoJe Zee. Wij trok ken er droog doorheen. Door een der tourniquets binnengekomen, gingen wij er aan de ander zijde weder uil, daar de lokalen zoo vol waren, dat er geen open ruimte te bekennen viel in die massa van o.a. die der waterleidingen. Dit ziet er meer pompeus uit dan het oude paleis. De tegenwoordige stamhouder der vorsten die, zooals men weet, destijds huwde met de eenige dochter van het keizerlijk paar, was tijdens de revolutie uitgeweken. Nu is hij weder stil in een heerenhuis in de buitenwijken gaan wonen en voorspelt nu dat 't niet zoolang zal duren of hij zal 't oude slot weder betrekken. Des middags een bezoek aan den stads concerttuin. Zeer mooi onderhouden. Het best te vergelijken met ons „Zomerzorg", maar dan vijftig maal zoo groo.: veranda, vijver, tuin met stoelen en banken en oudo zalen, 't Was daar vol en daar het regende schoven de bezoekers al maar dieper de zalen in. Er was geen plaatsje meer over. Wij zaten daar tusschen een rustig zittend spelende en drinkende menigte. Dames breiend of hakend; hee ren lezendo en rookende, en dan allen koek of tulband etende. Gebak als onze Limburgsche vla werd in tal van stukken rondgebracht, terwijl sommige families geheele tulbanden mede brachten om te zamen genoeglijk te ge bruiken. Men was daar „te huis". Het onmisbare strijkje was er natuurlijk ook, alleen geen gelegenheid tot dansen. Na lange wandelingen landden wij weder in een bierhuis aan. Wc namen plaats aan een grooten „Stamtisch" en waren daar weldra weder „vreedzaam", niettegen staande de geweldigen, Ludendorf en Hin denburg uit de hoogto op ons neder- zagen. Een bezoek aan ons hotel en dra weder de straat op, nu voor een bezoek aan een cabaret. Wij wilden de stedelingen ook wel eens bij avond in hun ontspanningen zien. Na ingewonnen advies zouden wij naar do Rothle Mühle gaan, waarvan de reclames op de hoeken der straten en lantaarns prijkten. Do naam had 'veel van „Moulin Rougo" te Parijs en die naam heeft geen goeden klank, maar men ver zekerde ons, dat [t hier beter was. In klein gezelschap gingen wij er heen Lande en Yisinlsou» INTERNATIONAAL TUINBOUW CONGRES. De laatste excursie voerde naar Westland, Holland's vruchtentuin. fi werd te Hoek van Holland een korl zoek gebracht aan de steigers en in'-' plaatsen der Great Eastern Railway, der groote zeebooten lag langszij cM was bezig kistjes tomaten te Westlandsch produkt, clat evenals aJ? dere vruchtensoorten, per vrachtau# met de Westlandsche stoomtram aangevoerd. In 's-Gravenzande kreeg de groen.- vruchtenleweekerij van de firma p wegen een, bezoek. Op het vrije velt don hier aardbeien, bessen en oo.» cichorei verbouwd, welks bladeren, spinazie toebereid, gegeten worde® j Hier en daar bevindt zich een miun boomgaard met bessen als onder®-? ting. In dit gedeelte van het teelt men hoofdzakelijk druiven,!^ en meloenen, ook wat perziken, alle* glas. Do grond, bestaande uit e# soort, waar een laagje duinzand isj bracht, ligt pl.m. één M. boven ff# dit brengt het voordeel, dat de nimmer begoten behoeven te vrouw wortels zuigen het benoodigde de grondlagen. Bij perziken, tomw wordt weer een andere bcwerkiS volgd. Togen ongedierte spuit me®1 cember met carbolineum, welke zeer voorzichtig moet geschieden. Behalve de, afzonderlijk staand* venkassen, bevinden zich hier Warenhuizen, rijen aanccngebou«® sen, bestaande uit cénruiters ond® glazen dak. De benaming ontleen* kassen aan do vele, opvolgende en fruitsoorten, welke in één zoo® teeld worden. Eén Warenhuis k1- oppervlakte van Y1 H.A. Ons bezoek aan deze kweekcrc besloten met een kijkje in een P PLANT

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4