weede Blad Koninklijke Koopman /oensdag 26 Sept. 1923 Zr DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Geen evenredigheid in de plaat- II Ui] sé seliike schoolcommissie „Werk verschaffing" - De exploitatie der nemeentewoningen. jemingen efcak liet lid der S. p de lieer Groenoveld, een spaak tiiel. In de plaatselijke schoolcom- Tvcrdt z. i- de evenredigheid niet orliik betracht; er moeten meer soc.- in die commissie. Wethouder uniissie vacatures meer streeft naar alzijdig- naar evenredigheid. En nu zou theoretisch beschouwd, kunnen gaan met meeidere i jarigheid; zonder schade voer de eerst rtm pefficic qualiteit, zoo er meer sociaal- [ocraten in de commissie zitting had- maar.laten de sociaal-democraten 'erkennen: is er onder hen zoo'n groote van raensohen met kunde, met erva- praotijk op het gebied van het on- igSjfc? Gezond verstand alléén is nog voldoende inleiding tot een vrij scherpe discussie vervolgers het voorstel van B. en W., 12.000 gld. beschikbaar te stellen voor demping en rioleering va-n de Binnen- gracht benoorden de Langejgracht. ivas vooreerst de vraag: waarom 12.000 gld. gevoteerd, terwijl in de besteding voor liet dempen zelf een be- [r vord'fc genoemd van 7000 gld. De houder antwoordde, dat de mogelijk- bestaat, dat de begrooting wordt ichreden en dat bovendien 1000 of I. noodig is voor afscheiding lijkt ons een vrij vreemde methode financiering! En wij verstaan het iomen, dat de Nieuwe Leidsche Crt. erenavond schreef: „Tot groote verba- van alle nuchtere toeschouwers nam jEaad met dit nietszeggend antwoord wethouder Mulder op de hier verme'l- vraag)) genoegen"! i bedoelde demping is op zichzelf goed, Ig, maar zou. o.i. toch in dezen fina-n- i-moeilijken tijd niet gerechtvaardigd zoo zij niet geschiedde mede en voor- lelijk uit een oogpunt van werkverschaf relen, die anders werkloos zouden en overheidssteun zouden moeten ont- jSj; gen. Vandaar dat ook werd gesteld de ra-wachten vraa-g: hoe groot gedeelte het te besteden geld zal worden uitge an arbeidsloon? Wethouder Mul- hierop echter niet antwoorden.... i. zooals gezegd, werd het voorstel van W. met slechts vier stemmen tegen kl genomen (één Katholiek en drie Christ. 1 dsn ouden Raad hebben we het al maakt, dat men heel gauKv over een we heenstapt, a-ls er maar „werkver- Ifing" wordt genoemd. Héél die Raa'd 'mand uitgezonderd heeft -kort ge- zijn goedkeuring er aan gegeveni, om 275 iphooging van een terrein achter den singel als kunstmatig kostbaar te *:en en lang te doen duren, terwille Van werkverschaffing. De nieuwe Raad Maandag bij dit werkverschaff ings- 1 ook al heel giemaikkelijk bij zijn ng. Of achtte dé Baadsmeerderheid dien afstemmen in dezo omstandig- en een onmogelij:kheid of een waar- nadeel voor de gemeenteen de. zij niet, in verband met. do werk- kid, tot uitstel besluiten? Wij willen veronderstelling gaarne aanvaarden de werkelijkheid, met het oog op de ^deling van soortgelijke zaken in de et voorstel van B. en W. in zake de [oitatie van de 162 door de gemeente ut buwde arbeiderswoningen vormde het perp voor debat. Zooals in den Raad gebeurt, werd het ten slotte toch )ijna algemeene stemmen - aangeno- De zaak komt hierop neer. Dé woningen moeten: gemiddeld een huurprijs op brengen van f 3.87 (grootere meer, kleinere minder). De Lichtfabrieken echter, bij wier uitbreiding vele woningen zijn afgebroken, hebben om deze reden uit haar reservefonds 48.600 gld. gestort, waardoor de woningen op een gemiddeld bedrag van f 3.52 zou den kunnen worden gesteld. B. en W. wil den echter den prijs houden op f 3.87 en aan de Stichting, die met de exploitatie der woningen zou wordep belast, vrijheid ge ven in bepaalde gevallen weinig of veel lager te verhuren, indien maar de totale opbrengst is 162 maal f 3.52. Deze wijze van exploitatie was niét naar wensch van enkele ledery, die daartegen principieel© en pra-ctische bezwaren opperden. De beer Oostdam deed een voorstel om voor alle woningen van gelijk type een gelijken huur prijs te bedingen voor 'allen te stellen het gemiddelde van f 3.52. Als de wo ningen dan te duur zouden zijn vc-or som migen, dan zou eventueel kunnen worden bijgepast uit een nog to vermom fonds, bestaande uit bijdragen van parti culieren. De voorzitter verdedigde zelf het voorstel van B. en W. krachtig en met veel overtuiging, zoodat tenslotte de heer Oostdam bij do stemming maar één mede- genstander kreeg, den heer Eikerbout. De heer Oostdam heeft toch echter met zijn voorstel iéts bereikt, nl. dit, dat veel scherper o. i. dan in de desbetreffende stukken1is komen vast te staan, dat de eigenlijke huurprijs voor bewoners van eenzelfde type woningen gelijk zal zijn doch dat de „Stichting" daarop om spé ciale redenen kan geven een toeslag wat dan is een soort armenzorg of maatschap pelijk hulpbetoon. De heer v. Eek wilde zien vastgelegd dat in het bestuur der Stichting de huurders vertegenwoordigd zullen zijn. Hoewel ve len der huurders als zoodanig geen belang zullen hebben of voelen bij een goed finan cieel beheer, der woningen achten ook wij het goed, om, zoo er geen bijzondere om standigheden tegen zouden pleiten, aldus te handelen. De voorzitter was ook gene gen, te bevorderen, dat een of meer huur ders zouden deel uitmaken va-n het be stuur; maar hij wilde dit niet als een recht zien' vastgelegd, (waaruit misschien onvoorziene en ook onge'wensekite conse-. quenties zouden voortkomen). De Raads- meerderlieid ging niet met den heer v. Eek mede. Do Rondvraag bracht niet veel bijzon ders. INAUGURALE REDE PROF. DR. W. H. KEESOM. Het Belang van den Tocht naar het Absolute Hul punt. In het Groot-Auditorium van het Uni versiteitsgebouw aanvaardde lieden prof. Dr. W. H. Keesom, nieuwbenoemd hoog- ïeéTaar bij de faculteit der wis- en natuur kunde, als opvolger van wijlen Prof. Dr. J. P. Kuenen, om onderwijs te geven in de Elementaire Natuurkunde, zijn ambt met het uitspreken eener rede over het hier boven genoemde onderwerp: Aan die rede wordt het volgende ont leend 3 De geest van den Hollander, aldus spr., is op de practijk gericht. Heb zoeken naar Noord- of Zuidpool, alleen bij wijze van sport, heeft nooit op ons programma ge staan, De tocht van Willem Baren,dz en de zijnen had ten doel om langs het koude Hoorden het lichtende Zuiden met zijn rijkdom aan producten te bereiken. Dank zij Kamerliugh Onnes, zijn wij belangrijk dichter dan eenige andere natie, de noord pool der physica, het rmtpunt van tempe ratuur genaderd. Mag bij een enkele proef het sportieve element al niet geheel ont breken hebben, hoofdzaak was dit in gee- nen deele. Het doel waarop al het streven steeds gericht was, is het onderzoek naar de meest intieme en wezenlijke eigenschap pen der stof. De lagere temperaturen vormen daarbij slechts een hulpmiddel in zooverre het bij die temperaturen verschillende eigenschap pen duidelijker naar voren treden of zelfs nieuwe eigenschappen of verschijnselen optreden. In enkele trekken wenscht spr. even te schetsen het belang van den tocht naar het absolute nulpunt en 't terrein; dab op dit gebied 'veroverd is, te beschouwen. Temperaturen beneden het' vriespunt van ijs werden in de 33e en in het begin der 19c eeuw verkregen met behulp van. afkoelende mengsels. Wanneer men ehloor- calcium met sneeuw of ijs vermengt, kan men komen tot ongeveer 50 gr. C. Krachtiger afkoeling leerde men dn de 19e eeuw verkrijgen, door gebruik te ma ken van vloeibaar of vast gemaakte gas sen. In het bijzonder diende daartoe het koolzuur. Hadat Thilodier in 1834 dit gas in groote hoeyeelheid. in den vasten toe stand had -gebracht. Voortgaande werden steeds hoogerc resultaten verkregen door Cailletet te Parijs, Pictet te Genève en anderen totdat op dit gebied Kamerlingh Onnes zijn cryosta-ten had gebouwd. Hadat gedurende 15 jaren Leiden van de met vloeibaar helium te verkrijgen tempe raturen het monopolie heeft behouden, is het zeer onlangs, nl. aan Mc Lennan te Toronto, gelukt, met een installatie, (welke tot in bijzonderheden die te Leiden is nagebouwd, eveneens helium vloeibaar te maken. Ha aldus in vogelvlucht het terrein der hgs temperaturen te hébben ovexschouwd gaat spreker over tot beantwoording van de Vraag, wat het onderzoek bij die lage temperaturen heeft opgeleverdvoor onze kennis va-n den bouw en het gedrag vstii de stof. Allereerst zien wij dan dat de uitbrei ding vèn liet veld van onderzoek tot lage temperaturen ons de eenheid in het gedrag tle'r verschillende stoffen nader heeft doen kennen. Alle tot nu toe bekends gassen zijn tot vloeistof verdicht geworden onder verschijnselen, die eene groofcé mate van overeenkomst vertoonon. De reeds in' 1873 door Van der Waals uitgesproken stelling: „stof zal wel altijd aantrekking vertoonen moéten," door (hem herhaald eenige dagen voor het vloeibaar ma-ken van het helium,) heeft hierdoor eene -schitterende bevesti ging gevonden. 1 De eenheid in het 'gedrag van verschil lende stoffen is op bijzondere wijze door Van der Waals tot uitdrukking gebracht in' de wet der overeenstemmende toestan den. Volgens deze .wet kan men uit liet gedrag van eene stof dat van eene andere afleiden, door do punten, die hier bij de (beschrijving van het gedrag dier stof ge bruikt, met name die van temperatuur, lel mik, volume, in een,e bepaalde verhouding te vergooten of te verkleinen. Deze wet is door v. d. W. voor den gas- en den vloei stoftoestand uitgesproken en door hem en anderen aan het gedrag van oen aantal stoffen getoetst. i' Het onderzoek van het theraiodynamisch gedrag van een aantal een- en twee atomi- 'Sche stoffen in gas- en vloeistoftoestand bij lage temperaturen heeft geloeid, dat, niettegenstaande dié stoffen tot de nor male moeten 'gerekend worden, toch aan merkelijke afwijkingen van de wet der overeenstemmende toestanden optreden. Deze worden bijzonder duidelijk, wanneer ifien waterstof. m|er ncfë indien men he lium met stoffen als. «ïurrstpf en stikstof vergelijkt. Intusscheil'is in deze afwijkin gen weer een sprekende regelmatigheid gevonden. Zij laten zich namelijk in een regelmatig verband brengen met de criti- sehe temperaturen dier .stoffen. Aldus rang Schikken zich bijv1; stikstof, neon, water stof, helium, wat de afwijkingen van de iwet der overeenstemmende toestanden be treft in de volgorde hunner kritische tem peraturen. Over een zoo uitgestrekt moge lijk gebied van temperaturen en drukkin gen verschaffen onderzoekingen bij lage temporaturen belangrijke gegevens. Dat zich hier belangwekkende verschijnselen kunnen voordoen bewijst wel de bekende proef van Kamerlingh Onnes, waarbij een mengsel van helium e-n waterstof, dat rijk is aan helium, als een gasbel door samen drukking tot zinken gebracht werd in een vloeibaar mengsel dier thvee stoffen1, dat rijk is aan waterstof.. Richten wij nu den blik naar de' stof in den vasten toestand dan blijkt dat ook hier eenheid is gebracht door het onder zoek bij laige temperaturen, met name wat betreft de soortgelijke-warmte. Hieuw licht werd op deze kwestie geworpen toen het eerst Behn, daarna Déwar en anderen de atoomwarmte bij lage temperaturen be paalden. Zij vonden dat de elementen, die bij gewone temperatuur den regel van Dulong en Petit volgen, daarvan bij lagere -•temperaturen afwijken in denzelfden zin als waarin dit 'bij dé uitzonderingen reeds bij gewone temperatuur geschiedt. In het bijzonder 'wexJd de eenheid in het gedrag der verschillende stoffen duidelijk, toen Einstein do theorie der quanta op de warmtebeweging der atomen toepasselijk had verklaard, Debije nader eene formule Jkad gegeven, die heb gedrag der st.oom- warmte over het geheele temperatuurge- bied goed weergeeft en door Nernst en zijne medewerkers en in het Leidscko La boratorium nauwkeurige metingen van de soorfcgolijko warmte ook bij de laagste temperaturen waren verricht. Daarbij is gebleken, dat bij het afdalen tot de laagste temperaturen de atoomwarmte steeds daalt om ten slotte zeer klein te worden. Ook voor de soortgelijke wrSpnte van gas sen heeft het onderzoek bij lage tempera turen belangrijke uitkomsten opgeleverd, 't welk door spr. in tal van bijzonderheden wordt aangetoond. Een machtig hulpmiddel om den inwen- digen bouw van de stof te onderzoeken is ons gegeven in do Röntgenstralen, sedert Laue en zijne medewerkers toonden, hoe deze tot interferentie gebracht .worden, wanneer een bundel er van een kristal treft. Hieb alleen, over de ligging der atomen, maar ook over do configuratie der eleetromen in het atoom leven het Röntgeninteiferenüiebeeld gegevens. Terioops stond spr. nog stil bij het on derzoek betreffende de thermoelectriciteit bij lage temperaturen en heb veld van on derzoek van magnetisme. Dat deze eigen schap der stof nog vele raadselen biedt is door Lorentz in zijn laatste „Teyler-voor- drachten" nog zeer duidelijk in het licht gesteld. In dit verband werd door spr, o.a: gememoreerd^dat door Weiss uit metingen bij ijzer en nikkel, te Lei'den tot in vloei bare waterstof voortgezet, is afgeleid dat het elementair magnetisch moment dier stoffen een geheel veelvoud van een be paalde eenheid zon zijn, aldus het magne ton als nieuwen funda-menteelen bouwsteen voor den ophouw der stof vormend en in voerend. Latere onderzoekingen hebben intussclien het bestaan van diit magneten als zoodanig niet buiten twijfel kunnen stelleen. Ook voor de quaéstie van h'et magneten is de vraag of bij zeer lage temperaturen nog een bepaa-lde w&rmte-enlergio overblijft van fundamenteel belang. Met de gebruikelijke toe-spraken tot curatoren, professoren en studenten besloot spr. zijne veelszins belangrijke éde. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot zijne amb'tigenooten Kamerlinigh Onnes, Lorentz, Ehrenfest en Einstein. En hij eindigde aldus: „Een man met de karaktereigenschappen van onzen diepbetreurdön Kneuen op te volgen, stelt hooge eischen. Zooveel ik ver mag, zal ik mij beijveren, hem in hulp vaardigheid na te volgen. In het bijzon der U, studenten in de Wis- en Hatuui'kun- dige Faculteit, die de natuurkunde als uw bijzonder vak van studie hebt uitgekozen, roep ik op, om naar ons vermogen geza menlijk de tradities van opofferenden we- tensckuppelijken zin, die Lorentz, Kamer lingh Onnes, Kuenen ons nalaten, hoog te houden. Dat de Heer van alle Wetenschap ons daarbij Zijn ommisba-retn steun ver- leene." uit m ohbgev88IB ROELQFARENDSVEEN. TENTOONSTELLING VAN BLOEMEN, TUINBOUWPRODUCTEN, HUISVLIJT- EN DAMESHANDWERKEN. De tentoonstelling in het St. Paneratius patronaat, waarvan de opbrengst bestemd is tot stichting van een fonds voor on- en minvermogende tuberculose-lijders, is het onderwerp van den dag, en zulks terecht. Immers deed de ophef, waarmede de ten toonstelling is aangekondigd, verwachten, dat zij schitterend zou wezen, niemand zal zulks ontkennen. Het is een werk dat af is, op alle gebied. Zoowel bloemen als bollen, tuinbouwproducten, huisvlijt- en dameshandwerfeartikelen, kortom alles doet zien, dat hier gewerkt is met kracht en ijver, weken en maanden lang. Die ijver zal nu beloond worden door een veel vuldig bezoek. Zulks zal ongetwijfeld bet geval zijn, daar ieder op de allereerste plaats zeer zeker met het sympathieke plan van „het Wit-Gele Kruis'-' zei inge nomen zijn. Het doel der tentoonstelling toch, georganiseerd door bovengenoemde vereeniging met medewerking van allo bif de K.S.A. aangesloten' vereenigingen, ia zeker zoodanig, dat allen hiervoor hun steun willen verleenen. Haast dit hoofddoel beeft de tentoonstel* ling nog een nevendoel, n.I. het aankwee- ken van liefde voor het eigen vak en be* roep, vermeerdering van kennis op da{ gebied en bet geven van grootere bekend heid naar buiten aan do hoofdproducten der gemeente. Dat do tentoonstelling een moreel suo- ces zou worden was to voorzien uit de be* reidvolle medewerking van zoo talloos ve len, die bij het lot sland komen der ten toonstelling belangeloos hulp verleenden' Da opening der tentoonstelling had gis termiddag te half vifr plaats in tegen woordigheid van hot eere-comité, waarin o.m. zitting had do geheele geestelijkheid der gemeente. Verder waren aanwezig de raadsleden, do gemeente-secretaris en vroegere gemeente-secretaris, verschillende afgevaardigden van de bij het plaatselijk Comité der K.C.A. aangesloten vereenigin gen, de heer do Vries, rljkstuinfeauw,con sulent to Aalsmeer en do heer S'pnargatf ren, chef-kwoekor en leeraar aan dezelfde school te Aalsmeer. De heer J. do Koning, voorz. van de Vereen. „Het Wit-Gelo Kruis", heette alle aanwezigen hartelijk welkom cn sprak daarna als volgt: Toen voor enkele maanden terug hei idee werd geopperd tijdens do feesten ter gelegenheid van liet 25-jarig regeerings-' jubileum van H.M. onze geëerbiedigde»- Vorstin, een tentoonstelling te houden, waarvan de opbrengst zou strekken tot stichting van een fond.s, ten bate van on- en minvermogende tuberculoselijders, werd hèt ideo door het bestuur van het Wit Gele Kruis met groote instemming begroet. Hiermede toch werd beoogd een drie voudig doel: Ten 1ste om een blijk te geven van ons werken en kunnen en to laten zien wat Roelofarendsveen en omgeving op bet gebied van zijn hoofdbedrijf, >tuin-i bouw en bloemen- en bloembollenbedriji kan voortbrengen; Ten 2de om ter gelegenheid van lie£ regeeringsjubileum van H.M. onze in woners in de gelegenheid te stellen nuttige met het aangename te vereenigen, maar bovenal om een blijvend aandenken, van dit regeeringsjubileum voor onze om- geving te verkrijgen, n.I. een fonds ten bate van on- en minvermogende tubercu loselijders van allo gezindten. Do bestrijding van dezo zoo zeer ge vreesde ziekte moet van het bestuur vai? een vereeniging als bet Wit Gele Kruis steeds de volle aandacht vragen, en het ligt op onzen weg steeds naar middelen te zoeken, teneinde deze vreeselijke kwaal, welko zoovelen in den bloei van hun leven wegrukt met alle mogelijke middelen te bestrijden. Maar hoe kunnea wij dit doelmatig doen als óns de nooöige fondsen ont breken? Daarom dames en hoeren is en blijft de opzet en het doel van deze tentoonstelling bet beoefenen deit liefdadigheid n.I. door van allen een offer te vragen ten bate van hen, die worden aangetast door dezo vreeselijke ziekte om ben zoo mogelijk met Gods hulp terug te geven aan bun ge zin en aan de maatschappij. Moge onze opzet in deze slagen. Moge Roelofarendsveen en omgeving toonen^niet alleen dat zij in staat zijn met hun arbeid iets te prestoeren wat gezien mag worden, maar tevens dat allen het doel van onzen opzet volkomen begrijpen en ieder naar vermogen zal bijdragen, ten einde een krachtig fonds te stichten, om onze vereeniging in de gelegenheid te stel len op dit gebied doelmatig en krachtdadig te kunnen werkzaam zijn. Met den wensch dan ook, dat bet ons gegeven zal zijn, in de naaste toekomst de vruchten van onzen gezamelijken ar beid te oogsten, verzoek ik onzen E.Achtb. beer burgemeester als vertegenwoordiger van onze geliefde Vorstin deze tentoon stelling te openen. De heer L. J. H. M. Vosters nam hierna bet woord en zeide met zeer veel genoegen do uitnoódiging aanvaard te hebben om als burgemeester deze tentoonstelling (o FSUIULETOSI (Nadruk verboden) p aan de aarde ontrukt, greep hij r zpn harp. Zijn oog schitterde met r'5achtigerL gloed. Zijn wangen waren t gekleurd. Ter eere der vrouwen, de ui istei' van vroomheid en goede zeden, Me hij een lied aan, zóó begeesterend oeeslepend, dat menig traan in vtou oogen glinsterde, hoewel er maar een ej" hen de beteekenis van bet lied ver j dat voor baar alleen bestemd was. )rf 'oisalvo Neri stond als een marmer- 11 111 gespannen verwachting. -f dat plotseling de stem des K verzwakken, dat zijn vingers onzeker over de snaren gle- iuii ^rmonie door een schrillen werd verbroken? Hoe werd zijn t zijn wang zoo vaal? En brnV3 f 7^n -^e<^ uog enkele kort j klanken, een aarzeling, een L rA ontgleed zijn hand en de R. hortte neder. T-1 klonk bet van zijn bloed fedtTen.' voel bet als vuur 111 drank gift! bet gold den Medici beef n een vleselijke echo steeg zini koist van Lauretta en tjn,V00rt van mond lot mond In "rong alles door elkander, liet. >af?nfV en stortte zich °do riumte onder bet uiten van verwensobingen en wraakgeroep. Met moeito konden zich dokters en gerechts dienaars door den menscbenstroom baan breken, do laatste om de band te leggen op den man, die den noodlottigen beker bereid had en nergens meer te vinden was, de eersten, niet alleen om den ster vende hulp te brengen, maar ook om Cosimo's toestand to onderzoeken, die eveneens, zij bet ook in geringere mate, van den giftdrank genoten bad. Doch bun vragen afwijzend, wees hij op Edmondo. Redt daar,«helpt daar, de trouwe, die zijn liefde tot mij met den dood betaalde! zende hij met vamsmart verstokte stem. Zij bogen zich over Edmondo en legden de hand op bet nauwelijks kloppend hart, zagen in bet smartelijk vertrokken gelaat en schudden bet hoofd. De troubadour wees hoofdschuddend hun hulp af en smeekte fluisterend om den bijstand van een priester. En bij had de genade, de laatste troost middelen der kerk te ontvangen. Eerbie dig lag de menigte «op de knieën, bun vurige gebeden vereenigend met die des priesters. Gesterkt door de heilige teer spijze en gezalfd door de olie des heils, lachte Edmondo in bet licht der verheer lijking; zijn oog rustte op allen die zijn sterfbed omringden en baden, op Cosimo op Lauretta en bare dochter, op Lorenzo. Nu viel bet oog op den stervende, op die magere gestalte in zijn zwarte talaar, welke 'langzaam, aarzelend naderde, ter wijl Pietro hem tegemoet snelde: Dioti- salvi! riep bij, o dat ik niet vroeger aan u dacht! Help, red, uw kennis is zoo groot u moet mogelijk zijn wat de kunst der artsen niet vermag. Neri antwoordde niet, een magnetische kracht lag in zijn blik. Nog altijd rustten de oogen van de stervende op hem. Hij boog zich over Edmondo. En zucht van vertwijfeling, slechts voor bet oor van den scheidende hoorbaar, drobg uit zijn borst Maar plotseling week bij terug, want Edmondo's blik nam een uitdrukking aan van nameloozen angst, bij bad den vriend zijner jeugd Francesco berkend en afwerend stieten zijn onzekere handen den over hem buigenden man terug. 4 Medici! klonk het rochelend uit zijn keel wees op uw hoede, een vijand Pietro's gunsteling wierp zich op hem en drukte een* vurjgen kus op zijn van gift gezwollen lippen, bet woord verstierf, alleen bet oog sprak nog in dien kus ontvlood Edmondo's ziel naar betere ge westen. Toen Diotisalvi Neri opstond, geleek bij meerop een doode dan een levende. —J Hij is dood! zeide 'hij zonder meer, en waggelend als een beschonkene, verliet bij bet met bloemen getooide tooneel van den moord, voor een enkel oogenblik nog de plaats der hoogste vreugde, nu van de diepste smart. Gehoor gevend aan bet ver langen zijner familie en den aandrang des volks, bad Cosimo di Medici zich terug getrokken om zich door bekwame artsen te doen onderzoeken en de uitwerking van bet vergift door tegengift schadeloos te maken. In zijn vertrek, een dor beneden zalen, deed ieder, die het geslacht der Medici nabij stond, van zijn belangstelling blijken; wie- den toegang ontzegd was, wacbtto buiten de berichten van bevriende bezoekers,. In een der andere zalen van de beneden verdieping lag op een bed van bloemen Edmondo's lijk, om het voorhoofdden gouden lauwerkrans, welken bij uit Lau retta's band als prijs zou hebben ontvan gen. Een kalme, vredige glimlach lag over het marmer-bleeke gelaat, verlicht door de kaarsen, welke rondom het doods bed brandden. Grijze priesters baden voor het beil zijner ziel de ziel van den laat- sten Albizzi, die met liefde had be taald wat de baat van zijn geslacht tegen de Medici bad misdaan. Wederom verdrong zich een groote masas schouder aan schouder rond bet paleis der Medici, een dof stilzwijgen lag over de menigte, slechts alleen door blik en gebaren sprak de een met den ander. Zoo hadden zij gestaan, drie dagen lang, zich. slechts voor het noodzakelijk maal even verwijderd om aanstonds terug te keeren, het hart vervuld met angst en zorg en. met vochtig oog, want bet liep ten einde met Cosimo di Medici, ten einde met den koninklijken koopman, den trots der burgers van Florence. Een jaar was bijna verstreken, sinds de" drank van den schurkachtigen Savello het gift in zijn lichaam bad gebracht; bad bij geheel den beker geledigd in plaats hem le deelen, zijn leven was even spoe dig geëindigd als dat van den ongeluk- kigen Edmondo Bernordelli. Wel hadden de artsen hem met tegengif overladen en na lange waarneming alle gevaar geweken verklaard maar de kiem der verwoes tende werking moest in het bloed van den Medici zijn achtergebleven; want sedert enkele maanden begon de anders zoo ijzersterke man te sukkelen, en de krach tige gestalte boog zich als een oude stam onder den last des levens. Zoolang mogelijk bad Cosimo tegen do verzwakking geworsteld, die hem dreigde te overmeesteren. Met de gelatenheid eens Christens de lichamelijke smarten ver dragend, die hem inwendig verteerden: geen trek op zijn gelaat verried, wat hij leed. Maar hoeveel wilskracht de menscli ook mag bezitten, hoe gestaald ook van geest, een woord van den Eeuwige, het woord: „Het is genoeg" en bij ligt in bet stof, machteloos en gebroken. Een week was verstreken sinds Cosimo, door een hevigen koortsaanval getroffen, op weg naar zijn werkkamer, ter aarde stortte en bewusteloos naar bed moest gedragen worden. De kunst "der bekwaam ste doktoren leed schipbreuk op do hard nekkigheid der kwaal en met innige deel neming vernam het opgeschrokken Flo-i rence het groote gevaar waarin bun edel ste burger verkeerde. Van dat oogenblik af was het niet ledig voor het paleis. Do geneesheeren hadden Cosimo's toestand voor hopeloos verklaard en hij zelf beschouwde zich als een ster vende. Zijn eerste werk was, zoodra het bewustzijn teruggekeerd' was, de heiligé plichten der kerk te vervullen en ieder, helder oogenblik, dat de koortn hem gun de, benutte hij tot vrome overwegingen met den waardigen Bisschop Gentilia van Urbino, of om de zaken der Republiek en van zijn huis te regelen. (Wordt vervolgd.) j

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3