Tweede Blad De Koninklijke Koopman. ftdij ^«Kf V'iaai, ZA'ff, ate« -VISC» Pond. tKT. rs vaa belas, usraarii gens ''eliikl -Aia, and bond; Zocjj n de,* Tolt Tel nfotëi W Fo: hti; Vrijdag 24 Augustus 1923 BINNENLAND Het Regeeringsjubilé van H. M. de Koningin. pc cours van gelukwensclien. De vice-admiraal, chef van het Mili taire Hu*s en de Ópperceremoniemeester van 'H- de Koningin maken bekend, in aansluiting aan het bericht van 29 Juni jl. dat de cour van gelukwensching te ^sterdam zal plaats hebben: voor de dames uit Amsterdam en de provincie Noord-Holland in den namid dag van 5 September a.s.; voor H. M. militairen, eveneens in den namiddag van 5 September a.s.; voor de heeren uit Amsterdam in den voormiddag van Vrijdag 7 Sept. a.s. voor de heeren uit de provinciën Gel derland, Noord-Holland, Utrecht, Fries land, Overijsel, Groningen en Drenthe, in den'voormiddag van Zaterdag 8 Sept. a.s.; Te 's-Gravenliage zal de Cour van gelukwensclien als volgt plaats hebben: In den namiddag van Maandag 19 Sep tember a.s. Hooge Colleges van Staat, ci viele autoriteiten, en Rijks-, Gemeente- en Kerkelijko commissies uit 's-Gravenliage. 'In den namiddag van Dinsdag en Woensdag 11 en 12 September, dames uit alle provinciën, uitgezonderd Noord-Hol land; In den namiddag van, Donderdag 13 September: Particuliere Commissies en Particulieren uit Den Haag; In den namiddag van Vrijdag 14 Sep tember H.H. Militairen; In den namiddag van Zaterdag 15 Sep tember civiele autoriteiten, rijks-, ge meente- en kerkelijke commissies, parti culiere commissies en particulieren uit de provinciën Noord-Brabant, Zuid-Holland, Zeeland en Limburg. Alle dames en heeren ontvangen te hun ner tijd persoonlijk een mededeeling van den dag en het uur, waarop zij op de Cour verwacht zullen worden. De Staatsloterij. Naar wij vernemen, zal de vierde klasse der Staatsloterij in verband met de feesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin, een week later trekken dan is vastgesteld. Nederlandsche haringexport. De reedersvereeniging te Vlaardingen heeft besloten groote partijen haring in consignatie te zenden naar Duitschland en Polen. Een Nederlandsche deskundige zal aldaar den verkoop leiden. I Do regeering steunt dit plan. Zij heeft zich bereid verklaard het tweederde deel der te maken kosten tot een bepaald maxi mum voor haar rekening te zullen nemen. Uit de textielindustrie. In een druk bezochte vergadering van de R.-K. Textielarbeidersvereeniging„St. Lambertus" gaf de districtsleider A. J. Mensink een uiteenzetting van de gehou den conferentie met de fabrikantenvere nigingen. De heer A. J. Mensink noemde deze voorstellen onaannemelijk. Het hoofdbe stuur van „St. Lambertus" wenscht de 48-urige werkweek niet prijs te geven. De vergadering verklaarde het geheel êens te zijn met het standpunt, door het hoofdbestuur ingenomen. KERKNIEUWS Mgr. Szeptycki ziek. Naar de „Reichspost" meldt, is do tirieksch-Katholieke metropoliet, mgr. Szeptycki, op zijn reis van Romo naar Lemborg in Weenen ernstig ziek geworden, be bisschop werd in het hospitaal der barmhartige Broeders opgenomen. De oor- zaflk van zijn lijden is een oude pijn aan den voet. Mgr. Szeptycki moet thans ech ter weer aan de betere hand zijn. 21 Augustus vertrokken twee klassen theologie van het studiehuis der paters Minderbroeders te Bleijerheide naar Weert Er komt een klasse filosofie uit Wyyclien naar Bleijerlieide. STADSNIEUWS Leidsche Processie naar St. Jeroen te Noordwijk. Gisteren, Donderdag, trok de eerste pro cessie uit Leiden naar Noordwijk om de martelplaats van St. Jeroen te bezoeken en zijn H.H. Overblijfselen te vereeren. Brak er den vorigen avond een hevig on weer los, dat weinig goeds voor den bedo- vaartdag voorspelde, de bewering der Noord wijkers werd weer'bewaarheid: „Als er een processie is naar St. Jeroen, is het altijd goed weer. Immers onder een heerlijk zonnetje, dat heel den dag bleef schijnen trokken te on geveer half tien ruim 200 pelgrims, begeleid door zes priosters, vooraf gegaan door het" vaan van St. Jeroen en een aantal bruidjes met levonde bloemen, onder klokgelui Noordwijk binnen. Na door een gemeenschappelijk liet de eerste groet aan Noordwijk's martelaar was gebracht, werd door den Eerw. Directeur der procossie, Kapelaan Th. Blom een kort welkomstwoord tot de pelgrims gesproken, waarna de plechtige Hoogmis een aanvang nam. Deze werd opgedragen door den Hoog Eerwaarden heer P. L. Dessens, Deken van Leiden, met assistentie van den ZeerEerw. Heer J. Meijer, Pastoor tc Leiderdorp en Kapelaan P. Simons uit Leiden. Na de Hoogmis werd de eerste predica- tie gehouden door den WelEerw. Heer S. Braakman, Kapelaan te Noordwijk. Z.Eerw. wees erop,, hoc St. Jeroen Chris tus gekozen had boven de wereld cn hoe hij blijmoedig de offers heeft gegeven welke de uitvoering van deze keuze met zich meebracht. Hij wees de pelgrims op het voorrecht thans te mogen neerknielen voor de reli- quiën van den H. St. Jeroen, de kostbare schat, welke wij zoo gelukkig zijn in ons midden te bezitten, cn hoe wij behalve de andere geestelijke en tijdelijke gunsten, welke we voor ons zeker en onze dierbaren moeten vragen, vooral zij no voorspraak moeten inroepen, ook onze offers, zooals hij, bliimcedig te brengen. .•Onmiddellijk daarna schreed een stoet van misdienaars en bruidjes met vaandels en bloemen naar voren, in hun midden me devoerend de groote processiekaars een geschenk der bedevaartgangers, welke heel het jaar door zal blijven getuigen van hun liefde en vereering voor St. Jeroen. Do wijding geschiedde door den Wel Eerw. Directeur, waarna de kaars plechtig hij de reliquiëen werd geplaatst; te midden van het vele andere kaarslicht dat schit terde bij de overblijfselen van Noordwijk's eerstén Herder. Te 12 uur riep de klok de pelgrims weer te zarnen voor do tweede plechtigheid, de processie naar het Martelveld, op de bui tenplaats Calorama. Het was een treffend gezicht die stem mige stoet zwijgend te zien voorttrekken door Noordwijk's straten terwijl de vele vaandels stralend in den middagzon de aantrekkeliikheid verhoogden. Op het Martelveld werd de 2e predicatie gehouden door den WelEerw. Pater W. Jonckbloedt C.&.S.R. die in de laatste da gen mét nooit verflauwden ijver reeds zoo menïemaal den lof van St. Jeroen verkon digd had. Zijn Eerw. wees er op lioc in liet. alge meen onze Vaderlandsclie Heiligen te veel vergeten worden, hoe in het bijzonder in het Bisdom Haarlem een St. Jeroen, als een der heiligen van ons eigen Bisdom veree ring verdiend. Is het n'ot vréémd, zoo zei- de hij, dat in heel ons Bisdom zoo weinig kerken aan eigen" Heiligen zijn toege wijd, dat er zelfs maar één ia ter eere van St. Jeroen. Wij moeten hem vcreeren als „onze heilige" wij moeten hem huldigen, zoo vervolgde Zijn Eerwaarde, als Apostel, wiens geloof ook wij moeten belijden en beleven, wij moeten' hem prijzen als mar telaar, die wij moeten navolgen door de offers onzer versterving. Want wie Chris tus' leerling wil zijn moet de versterving beoefenen naar het woord der H. Schrift. 1 „Wie aan Christus toebchooren, hebben hun vleesch'met bun begeerlijkheden ge kruisigd." Na do predicatie volgden de gebeden voor de verschillende intenties. In de Kerk teruggekeerd begon de plech tige processie met het H. Sacrament, het hoogtepunt van den dag. Pastoor Meijer van Leiderdorp droeg het Allerheiligste, gcass. door Past. Leusen en Kap. Simons, beiden uit Leiden. Onder x>lech tig gezang trok de processie door den tuin der pastorie cn werd bij het nieuwgebouw de rustaltaar de -zegen gegeven, waarna met een Te Deum in de Kerk de plechtig heid besloten werd. Het was een zwaro tocht geweest en wie denkt dat een bedevaart louter een pleizcr- rcisje is, had hier aan menige pelgrim kun nen bemerken, dat' er op zoo'n dag ook offers moeten gebracht worden, offers van inspanning en vermoeienis. Een wat ruimere rust was dus wel ver diend cn het was goed gezien van de lei ding der processie hiervoor dan ook gele genheid, te geven. Te 5 uur had de laatste ommegang plaats en wel met de reliquiëen van den H.Jeroen. Omringd door bruidjes en vaandels, ge volgd door de begeleidende priesters wer den onder hot zingen van Hollandsche lie deren de kostbare overblijfselen rondge dragen door den tuin en bij het rustaltaar verrichtte de Eerw. Directeur de verschil lende gebeden pit het bedevaartsbeekje. Met de vereering der H.H. reliquiëndoor de. pelgrims werd te G uur de plechtigheid besloten. Uitgeleid door den Pastoor van Noord wijk en den WelEerw. Pater W. Jonck- bloedt vertrokken de pelgrims te half 7 per extra tram naar Leiden en met een „het is ons heel erg meegevallen en. wij komen het volgend jaar terug-', verlieten zij de bedevaartsplaats. Zoo heeft Leiden zijn eerste bedevaart gehouden naar Gt. Jeroen, zoo is het lang gekoesterd verlangen van menigen Leidc- naar vervuld, zoo is er door een nieuwe be devaart hulde gebracht aarj Hei'»'g- UIT DE OMGEVING LISSE. De jubileum feesten. Naar men ons van zeer betrouwbare zijde meedeelt is de opgave voor den bij de a.s. Oranjefees ten te houden Historisch en Optocht, welke tot Dinsdagavond j.l. moest geschieden, van dien aard, dat er misschien niet eens voor allen plaats is. Dit punt van hèt programma is dus tot zooverre uit voerbaar. Bollenplantcn. Bij enkele bollen- kweekers is men reeds weder begónnen met de bollenplanterij. De telefoon. Men is alhier thans druk bezig met het leggen van een onder- grondsche telefoongoleiding. Onnoodig te zeggen, dat het graven in den weg nogal eens stagnatie in het verkeer veroor zaakt. NIEUWKOOP. Uitvoering. De onlangs aangekon digde uitvoering van de Maria-Vereeni- ging zal alsnog gegeven worden op Zon dag 26 Aug. a.s. en Zondag 2 Sent. a.s., 's avonds halfacht, nieuwen tijd. Hinderwet. -B. en W. dezer ge meente hebben aan P. Kistemaker alhier (Noorden) vergunning verleend tot liet oprichten van een slachterij op het perceel sectic F 377 onder voorwaarde, dat het afval uit de slagerij rechtstreeks wordt afgeleid naar een put met een in houd van minstens 2000 liter, gemetseld of van cement, te plaatsen in den grond vóór het huis. WOUBRUGGE. Diefstal. Door den heer A. O. al hier is aangifte gedaan, dat een rijwiel is ontvreemd uit zijn wagenschuur. De politie heeft de zaak in onderzoek. OP REIS NAAR DE HARZ. Een stadgenoot zendt ons een causerie over zijn vacantiereis. Zaterdag 18 Augustus 1923 aankomst Bentheim. Naar onze meening is het hier zeer druk, maar de douanen zijn veel in schikkelijker dan het voorgaande jaar. Daar wij met het reisgezelschap Klintzer uit Hannover gingen, stond de leider daar- klaar met de kaartjes en een lonch in het station: soep, vleesch, aardappelen en groenten. Daaraan kon mon zien dat de algemeene meening, dat men weinig of niets kan krijgen, zeer overdreven is. Ook de volgende drie dagen kregen wij ruim voldoende cn goed toebereid eten. Heden morgen 20 Aug. in Goslar zelfs aan het ontbijt twee soorten brood, eieren en twee soorten vleesch. In Hannover waren wij dus Zaterdagmid dag en was 't station (zeer groot) overvol van reizigers. Overal mannen en vrouwen in reiskleeding, met rugzakken, man tels en stokken en trein na trein ging het station uit. Van ongeregeldheden geen sprake. Wij gingen naar Hildesheim, logeer den daar en gingen Zondagmorgen naar de H. Mis in de Dom. Een gebouw vol merk waardigheden. Daar droeg de Vorstbisschop om elf uur een plechtige H. Mis op. Eigen aardig voor onze oogen dat de predikstoel achter het altaar, gedeeltelijk boven het tabernakel is geplaatst en dat vandaar de gewijde redenaar, zijn hoorders toesprak. Na de H. Diensten vertrek van Z. D. H. den Bisschop, zegenend door het pad, op weg naar zijn paleis dat tefenover de kerk is gelegen hij ging dus over het kerkplein in vol ornaat. Daarna werden dc kerkdeuren gesloten en ving door 2 broeders, in roode toga. een rondgang door de Kerk aan, waar hun, die tegen een klein entree daarbij wensch- tcn te zijn alle mogelijke inlichtingen ge geven werden over dc kunstschatten der kerk. Bisschop Bernhard, die omstreeks het Jaar 1000 daar kwam, was zelf een prac- tisch kunstenaar en modelleerde eenige kunststukken, waarin Z. D. H. door heelden uit het leven van den Heiland tot het volk trachtte te spreken. Eon paar kerkdeuren pl.m. 3 Meter hoog, geheel van brons, vortoonen 1() tafereelen uit het Oude en 10 uit het Nienwe Testa ment, .alles in buitengewoon haut relief, en daaronder een naar leeuwenkoppen, en dat alles uit een stuk gegoten. Do deuren pl.m. 900 jaar oud bestaan nog en er komen dui zenden om deze te zien. cvenzob een zuil, ook gegoten, waarop in basreliëf als rond gaande band een groot aantal vervolg tafe reelen van dc deuren zijn gegoten. F.cn schitterend mooi binnenhof is achter de kerk, waarin een amrt heiliffdom. en een aantal zeer kunstrijke graven, omgeven daar de duïzendjariee rozenstruik van Hil desheim, die naar de sage steeds nieuwe loten uit oude wortels voortbrengt. Later zagen wij 't stadhuis en rondom tal van oude gebouwen die Hildesheim tot een museum maken van groote aartrekke lijkheid. 's Middags naar Gcslar, de toe gang tot "VHarzffeherste. Daar waren wij dus Zondagavond, 't Eerst -trof ons over 't hotel aan een huismuur, de waarschuwing: .Denk aan dc smaadvrede van Versailles", Die speciaal geschilderde platen staan hier en daar op drukke punten aan den muur. Een schilderachtiz marktplein waarop zeer interessante gebouwen en daarachter op een hoogte het oude ..Kaiserhaus", waarvoor de bronzen ruiterstandbeelden van Frederik Bnrbarossa en Wilhelm der Grosse. In het gebouw een prachtige reeks fresco's van Duitschland's geschiedenis, waar duizenden en duizenden geregeld naar gaan zien en waarvan een verklaring gege ven wordt, die de menigte met aandacht volgt, zoo stil als een muis. In 't stadje duizenden menschen op hun Zondag's uitstapje met rugzak, mandolines en allen een wandelstok. Vereenigingen, die een opgewekt lied zingen, maar nergens dronkenschap of ruwheid. Daar komt een gezelschap van een bergweg, mannen en vrouweji. een guitaarspeler in hun midden als begeleider van hun zang. Zij gaan in marschtempo voort en vermaken zich op hun manier. Padvinders, Gym( Vereenigingen enz. al les is opgewekt maar niet uitgelaten. Een. aantal jongelui met wandelstokken, ont moeten wij later, als 't reeds stiller graat worden, en zij luarcheeren ordeliik cn als met één slag zetten zij geregeld hun stok ken neer; nog lang hooren wij in liét lat® avonduur den slag van die 20 30 stokken. Ingehouden kracht? Het land rondom bebouwd "draagt een riike oogst en een lust voor de" oogen is 't, al die lange vierkanten, afwisselend goud en groen, maar, zegt onze begeleider, ïooïï is er maar een klein deel van de bevolking dat daardoor kan gevoed worden. Hedenl' vertrek naar Schierte en zoo mogelijk zul-j len wij vandaar uit verdere mededeelingen i doen. De prijzen zijn hier mot Isag, hoewel) alles in de honderdduizenden en millioenert loopt maar teruggebracht tot de Holland-; sclió koersen gaat het nog al, ofschooij, luxe artikelen op sommige plaatsen beslist' duurder zijn dan in Holland. Gemengde Berichten. De moordaanslag in den Duitschen trein. De daders hebben bekend. Nader vernemen wij omtrent den Woens dagavond in den Duitsdhen trein gepleeg- den moordaanslag het volgende: De familie Ruben werd piet ver van Schüttorff door de twee bandieten Kalt een 20-jarige bakkersknecht en Fommer een 22-jarigen koopman uit Osnabrück door zware bijlslagen vreeselijk gewond. Do heer Ruben kreeg zeven,, mevr. Ruben en het dochtertje ieder twee slagen op hot hoofd. Allen vielen bewusteloos neer. Bij mevrouw keerde het bewustzijn spoedig even terug en zij vertelde daarop, dat het eerst haar man was neergeslagen. Met de meeste zorg werden de slachtof fers door het stationspersoneel naar het ziekenhuis te Schüttorff overgebracht. De man met de bijl werd door het pu bliek gegrepen, do andeté eenige uren later door de politie. Zij bleken de familie Ruben beroofd te hebben van 30 gulden aan Hnl- landsch geld, 130 millioen mark in Dnitsch bankpapier en een gouden horloge me' let ting. Alles kon in beslag worden genomen. Gisteravond om zes uur was zoowel de vader als de dochter nog steeds bewuste loos. Voor eerstgenoemde schijnt geen hoop op behoud te bestaan. De toestand van mevrouw Ruben in min der ernstig: bij tusschenpoozen krijgt zij haar bewustzijn terug. De bevolking toonde zich zoo woedend tegenover de misdadigers, dat de politie hen slechts met veel moeito kon bescher men. Ze hebben een volledige bekentenis afge legd. Hun doel was de familie te berooven. Een der bandieten was ook in het bezit van een zwaar bedwelmend vergif. Beiden zijn naar de gevangenis -te Bent heim overgebracht. Verliezen en vinden. Iemand uit Groningen verloor te I.Tmui- den een zilverbonétui met 5 briefjes van tien en één van f 2.50. Eenige mensct^n hadden gezien dat iemand wat gevonden had en de politie hield dezen persoon aan. Het bleek te zijn zekere J. uit Amsterdam, die bekende het étui opgeraakt te hebben maar zeide het weer weggegooid te hebben, omdat er niets in zat. Men vond echter de 5 briefjes en den zilverbon op hem, waarom, hij ter beschikking van den Officier van Justitie tc F~ariem werd gesneld. Kijk eens wat ik kan! De familie organiseerde een fietstocht door het Gooi om de 7-jarige logé eens te laten zien welke natuurmonumenten deze streek bezit en hoeveel lui en al zijn stad- genooten wel misten in Rotterdam. Bovendien dit zei men hém echter niet als hij op z'n fiets zat had hij bezig heid en zou hij wel niet. aan kattekwand denken, want e, die jongen was zoo lastig en druk! Men ging van huis. De logé v.-.-s de eerste die op de fiets zat en hij maakte kringe tjes, reed het trottoir op "en af tot de ande ren allen klaar waren. „Jongen pas toch op, je maakt nog onge lukken!" „Ongelukken", smaalde de logé. „niks hoor. Ivan u met twee handen los rijden? Ik wel hoor, kijk maar", en hij reed do handen gevouwen op den rug; de familie siond doodsangsten uit. Toen kwam hij te rug. zegevierend en riep: -„Durven jullie niet hé?" en hij zon alweer op een andere hel dendaad, die de flauwerds natuurlijk ook wel niet zouden kennen. „Kijk eens wat ik kan!" „Kijk eens wat ikMaar verder kwam het'niet de rest ging over in een vreeseliik gebrul. FEUILLETON (Nadruk verboden). 3) Nog lang zult gij u in den glans van W huis mogen verheugen, dierbare moe- zeide Ricciardo. Doch vooreerst is uw i sgpiwoordigheid noodig om twee hande lingen de rechte waarde te verleenen: de <$ne is het huwelijk van uw kleinzoon Roberto, dat overmorgen in den Dom plaats moet hebben met al de pracht liet fluis der Albizzi waardig. Wij zullen een hechten steun door deze verbintenis krijgen, viel Beatrice hem j11 de rede. Markies de Tamburini zal niet lang ineer leven het lijden kort zijn da gen hebben wij hem eerst in het graf 2|jner vaderen ter ruste gelegd, dan, Ric ciardo en de oogen van de oude vrouw scholen vlam dan zijn de millioenen tan dc Tamburini ons, dan zullen wij zien We dc macht der Albizzi durft trotseeren Goud in onze schatkamer en de ijze- *e|i lansen onzer soldaten waar vindt hetere steunsels voor een troon? "7 hart des volks, zon dc Me- j.^1 zeggen, meende Ricciardo verachtc- i' Mag zijn!.Alleen niet in de gen ^-Cr ^oren^jnenl Want deze leg- ijzer WrJ onder een zegel van verguld ,a,; 11011 vruchtelódZG plannen trim 0n'< at Rudèllo, die eerzuchtige in- Cosim llaar scMtten .verspillen 0 "wordt oud, en millioenen zijn nog altijd niet in staat om Pietro mannelijke kracht en energie te schenken. Met den vader is do trotscho hoorn der Medidci geveld, die den onzen dreigde te over schaduwen! Doch gij zegt nog tot een tweede handeling wordt mijn tegenwoor digheid vereischt, brak zij haar toekomst- droomen af. Wat is het, dat men van mij verlangt? Gij zult u herinneren, moeder, dat er een jaar verstreken is, sinds wij Ed- mondo Bernardelli wegens zijn weerspan nigheid uit den kring der onzen hebben verbannen, wij gaven hem twaalf maan den om van meening te veranderen; die tijd is nu voorbij. En denkt gij, dat de knaap nu on zen zin zal volgen? vroeg Beatrice on- geloovig. Do dichter van den „afscheids groet aan de Medici" heeft zich voor im mer van ons losgescheurd! Gij dwaalt, moedpr; nog .altijd heeft- hij wel zooveel respect om do gebruiken onzer familie te ceren, terwijl hij bij bet drijven van de Medici in minder rooskleurig licht als nutteloos werk tuig ter zijde is gesteld, boe het zij, ik heb zoocvon een schrijven van hem ont vangen, dat hij op den familiedag van morgen zal aanwezig zijn. Een trek van wantrouwen vloog over hot hoekig gelaat der oudo - dame. Wie weet of er geen arglist van Cosimo onder de komst van Edmoiido verborgen ligt? meende zij. Men. zal goed doen hem tc bewaken, tot wij van zijn gezindheid overtuigd zijn! Doch nu genoeg van crustigo zaken, mijn zoon, ginds zio ik Roberto, den gelukkigen brui degom, komen in gezelschap van Savello, die door onzen invloed stalmeester is ge worden. Ik deed het, omdat gij het vroeg. Signora, en de wil zijner moeder is een wet voor een Albizzi. Wat mij persoon lijk betreft, ik mag dezen Savello niet, ik kan mijn geheimen afkeer van dien man niet onderdrukken en bijn^ weigeren mijn lippen liet te zeggen, want het is uw lieveling maar sinds langen tijd trekt deze afkeer zich zelfs tot onzen jon gen spruit, Roberto uit. Roberto! De stem van Beatrice klonk scherp, verklaar u nader, wat hebt ge over hem te klagén? Is hij niet ijverig, niet dienstwillig, niet altijd bereid om voor de eer van ons huis te werken? Ik ben mij van dat alles bewust, ant woordde Ricciardo, en toch, hij bevalt mij niet, nachten in wilde orgiën door gebracht met weinig passende gezellen, vorstelijke sommen verbrassend met die nieuwo uitvindingspeelkaarten, dat zijn daden die geen Albizzi waardig zijn en nog minder den verloofde van de dochter van markies Tamburini. Signora Beatrice had een zwak hart voor haar kleinzoon; hoe hard haar karakter overigens was, Roberto had steeds van die zwakke zijde gebruik weten te ma ken en menig geschenk was hem onge merkt in de hand gegleden, dat hij na- ituurlijk onmiddellijk ih woeste gelagen liad verbrast. Do komst van dogenen, over wie het gesprek liep, maakte 'aan het onderhoud tuschen moeder en zoon een einde. Roberto Albizzi zag er verwilderd en v.erioopen uit; een zekere ruwheid, die hij tevergeefs trachtte Ic verbergen, lag over zijn wezen. Achter hem trad Savello het vertrek van Signora Beatrice hiruien. Dc voormalige roover, thans stalmeester der Republiek, had zich in 'n waardigheid gehuld,die hem belachelijk stond, en het rijke costuum, een wambuis van groen fluweel, gaf zijn hoe kige verschijning een nog meer komisch aanzien. Als beschermeling J van haar kleinzoon ontving Beatrice hem welwil lend en nam den dank voor zijn bevorde ring in ontvangst. Nu keerde zij zich tot Roberto. Uw oom heeft over u te klagen, Ro berto. - En inderdaad, uw uiterlijk ligt er getuigenis van af, dat gij een levenswijze voert, die niet aan den bruidegom van de lieve* Lauretta Tamburini betaamt. Wie bijna op de treden des altaars staat, als gij, moest oen ander gelaat kunnen toonen Roberto zag duister voor zich heen, klaarblijkelijk had hij een andere ont vangst verwacht. Ik voel mij niet wel, gaf hij ten ant woord, had ik geweten dat mijn trekken het misnoegen mijner vereerde grootmoe der zouden opwekken, ik bad gewacht, tot mijn spiegel bet veroorloofde haar te naderen. - Ik doe u geen verwijt, merkte Sig nora Beatrice vergoelijkend, op, en de na bijheid uwer Lauretta zal wel spoedig uw bleekè wangen doen blozen. Gij zult toch nog lieden naar het paleis Tamburini gatfn om op den vooravond van het huwelijk uw bruid te bezoeken? Roberto hoog zwijgend. De oude dame stond op en schreed, op haar stok leu nend. door de zaal; voor oen der hooge kasten van sandelhout met ingelegd mo zaïek bleef zij staan en nam daaruit een oud met goud versierd kistje, Dit kleinood, zeide zij, moogt ge als bruidsgeschenk van de oudste der Albizzi aan nw bruid overhandigen: het is een oud erfstuk van ons huis, zij moge het heilig houden. Door een druk harcr vinger sprong liet deksel open, een halssieraad, fonkelend, van edelgesteenten, schitterde voor de oogen der aanwezigen. Ik hoop, ging Signora Beatrice voort, haar kleinzoon het kistje overhandigend, dat uw bruidsgeschenk zich waardig aan mijn gave zal aanpassen. Dezen avond, vóór ge het overbrengt, wensch ik het in oogenschouw te nemen. Nu echter kunt ge gaan, uw oom heeft mij nog over ernstige J zaken te spreken en de gelukkige bruide- j gom mag slechts blijde gezichten zien. Ga, mijn zoon, en breng uw lieve bruid mijn zegen! Zij nam met een vriendelijke handbe-j weging afscheid van Roberto, en de jonge man trok zich met zijn gunsteling Savello terug. In de voorzaal bleef hij staan; vor- schend zag hij rond, geen luisterend oorj- was in do nabijheid, alleen de portretten" der voorvaderen van het geslacht Albizzi, zagen uit hun donkere lijsten neder op hunV telg.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3