Lett Courant", Tweede Blad De Koninklijke Koopman,, Woensdag 22 Augustus 1923 UIT PE PERS dubbele salarissen. Onder dit opschrift schrijft „D e Standaard': Men zal zich herinneren hoo bij de be handeling van de Begrooting voor Water staat van anti-revolutionaire zijdo aange drongen is op het verleenen allereerst van ontslag aan do gehuwde vrouw, wanneer xooals thans in meer dan een geval ge schiedt, moet worden overgegaan tot in- irimping van overheidspersoneel. Ons leek deze eisch zeer billijk. Vooral in dagen, dat er zoovele mannen, ruders van groote gezinnen, rondloopeu xonder verdienste. En zoovelen ronder jeuig resultaat van dag tot dag dingen jaar allerlei betrekkingen. Men.behoeft het oor dan ook maar even tc luisteren te leggen om te weten hoeveel bitterheid het bij velen wekt, te zien, dat in menig gezin, doordat man en vrouw heden in dienst der Overheid zijn, een dubbel salaris inkomt, terwijl zoovelo hoof den van gezinnen vruchteloos uitzien naar een bun eenigermate passende positie. Het wil ons voorkomen, dat de weg door ouze club bij de behandeling der Begroo ting ten vorige jare aangewezen, de eenig juiste is en dies ook bewandeld dient te worden. Geen dubbele salarissen voor man on vrouw hier, als- het enkele voor den man elders ontbreekt. UIT PE OBBGEVIKB RIJPWETERING. Jubileumfeesten. Het bestuur alhier voor de Volksfeesten heeft in een vergade ring gisterenavond besloten, het 25-jarig jubileum van onze geëerbiedigde Koningin te herdenken op 4 en 5 September. De Commissie hoopt door milde bijdragen dit feest waardig te kunnen vieren, waarvoor zij bij de ingezetenen zal aankloppen. Voor Zaterdagavond zijn in vergadering uitgenoodigd alle jongelieden, in welke bijeenkomst de plannen zullen worden •uiteengezet. Zie advertentie in dit num mer. SASSENHEIM. Ongeluk. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur had de kleine zevenjarige knaap I v. D. uit de Zuilhofsté alhier zich ach- ler een vrachtwagen beven. Juist op het moent dat hij zich verwijderen wilde ham uit dë tegenovergestelde richting m auto aangereden met het gevol"- dat Je knaap er onder kwam. Na eerst ver werd te zijn naar de plaatselijke genees heer, is hij met de auto gebracht naar het dead. Ziekenhuis te Leiden. Men vreest dat hij eenige beenbreuken heeft. Het is <n blijft een raadsel dat, nu alles opgebro ken ligt, in dit druk seizoen, er nog niet meerdern ongelukken zijn voorgevallen. Dergelijke aanleg van tramlijnen moest *n dit seizoen van hoogerhand verboden zijn. TER AAR. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde op Donderdag 16 Augustus. Afwezig met ken aisgeving de heeren Harteveld en v. d. Boogaard. Voorzitter is de burgemeester, jhr. de Mural t. De Voorz. opent de vergadering met ge bod. De Secretaris leest de notulen der vo rige vergadering, welke na een opmerking tan den heer Koeleman, onveranderd wor- len vastgesteld. ^Punt 1 der agenda: Ingekomen stukken roces-verbaal van kasopname waaruit blijkt dat alles n orde is bevonden. Een schrijven, waarin adhaesie-betuiging gevraagd wordt inzake de z.g. forensenbe- asling. Deze drukt; te veel op kleine be kijven, welke in een andere gemeente borden uitgevoerd, dan waar men woon- ^cklig is. Hierdoor worden deze bedrijven FEUllLKTOM (Nadruk verboden). 21) Gelijk zijn leidsvrouw hem had inge heid, schilderde hij zijn verhouding met Je zuster van den valkenier als een vluch- hge kennismaking, zijn ontmoeting met Jaar voor San Giovanni als heel toevallig, «ar zij kwam op uitnoodiging van haar Peettante met het doel een verzoek te doen *00r haar broeder. Francesco echter was hartstochtelijk, licht ontvlambaar man jr°v°! ®én s^aö an de familie der euici wilde dringen of een werktuig wil- e zijn in de hand der vijanden van dat Sas f' naarmate de gelegenheid gunstig Blozend, met afgewend gelaat had Pie- <|Vt bekentenis gedaan, doch als een Xi0e, !rek 'sneed hem die leugen door de nu waagde hij zich niet meer terug en vaag vermoeden der waarheid Pos'mo's geest OP te rijzen. Jem I getooven, zeide'hij op ge- te o t n toon' de dooden staan niet op,om van en' °.n de Medicus mag het woord Hrw6?!1 Medicus niet wantrouwen. Ik ken «hnif v?l|dello, zij "voldoet aan alle srhfCn! Cosimo de. Medici aan zijn gedochte* stollen mag, - uw verbin- Z1J gezegend! Liefde hij legde na- örulop0^ woord heeft deze gesloten lnoJi -. s.c;liadl|w van donko-e wolken, lirCf i'!J vruchlon dragen onder'het 'v9r stralende zon! ?-al het zijn, bevestigde Signora dermate gedrukt, dat hun bestaan bijna niét mogelijk is. Men stelde voor, deze be lasting te heffen, zooals de opcenten voor de bebouwde en onbebouwde eigendommen Na cenige bespreking werd met algemoene stemmen de gevraagde adhaesie betuigd. Een schrijven was ingekomen van de woningbouwvereniging waarin zij mede- deeling doet, dat wegens een schrijven van den Minister de huren van de wonin gen moeten worden verhoogd; do verhoo ging werd door den Minister voor elk per ceel afzonderlijk opgegeven. Deze moeten in overeenstemming gebracht worden met de exploitatiekosten; wordt dit niet ge daan, dan wordt do crisisbijdrage door den Minister niet verstrekt, wat een be- drag van pl.m. f 600 bedraagt. Deze ver hooging der huren is moeilijk ten uitvoer lo brengen, ofschoon het bestuur bij en kele huurders de huur heeft verhoogd. Wordt dit gedaanj dan vreest men, dat de bewoner er uitgaat. Dit if. ook niet ge- wenscht. Deze zaak wenscht bovengenoemd bestuur onder de aandacht van den Raad to brengen. Uit de discussie blijkt, dat dit een moeilijk geval is. Daarom wordt voor gesteld deze zaak nog nader te onderzoe ken en op een volgende vergadering hierop terug te kornon. Dan een schrijven van den Polder Nieuwkoop, waarin deze voor stelt den kwakel, gelegen in het Noord einde van Korteraar, welke dit gedeelte var de gemeente toegang geeft op den dijk. gelegen langs dien polder, te doen ver vallen. Deze kwakel moet hersteld wor den, wat veel kosten met zich brengt. Men was van oordeel, dat deze kwakel wel kon vervallen. Genoemde polder draagt 2/3 en de gemeente 1/3 in de kosten van onder houd bij. Alle hoeren voeren over dit punt tiet woord, doch het bleek, dat men met dit voorstel piet accoörcl ging. Men heeft den kwakel gelegen omdat er behoefte aan was en algemeen was men van oordeel dat dit nog niet is veranderd', zoodat het voor stel met algemeene stemmen wordt ver worpen. Voorts een schrijven van het be stuur van de Chr. Herv. School om sub sidie uit de gemeentekas, van een bedrag van f 21000, voor den bouw van eon lokaal tot uitbreiding van de school volgens de Wet op.het Lager Onderwijs. Na kennis geving van dit schrijven wordt dit ver wezen naar B. en W. om praeadvies. Een schrijven van de Commissie voor School toezicht, waarin zij mededeeling doet van haar werkzaamheden, wordt voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van hetzelfde college om de vergoeding voor zijn arbeid, n.l. de subsidie van f25, te verhoogen tot f 50, zulks om den secr. van het college f25 te geven voor zijn arbeid. Na eenige bespreking stelt-de heer v. d. Hoorn voor, om f 15 te geven voor den secretaris en f*25.— voor presentie geld voor de overige léden, totaal f 40. De Voorzitter merkt op dat het moeilijk gaat het aldus te regelen; zulks moet het college zelf doen. Wel, kan de gevraagde subsidie gegeven worden onder voorwaar de. Nogmaals stelt de heer v. d. Hoorn voor om dan onder voorwaarde, dat de secretaris f 15.ontvangt voor zijn meer deren arbeid en f 25 voor presentiegeld voor de andere leden, er toch op in te gaan met ingang van 1 Jan. 1923. Met 4 stem men wordt dit voorstel aangenomen. De heer van Vliet hield zich buiten stemming. Een schrijven van de feestcommissie ter herdenking van het 25-jarig regeerings- jubileum onzer Koningin om subsidie tot een bedrag van f 500. Onder voorlezing van dit schrijven komt den heer Hartveld ter vergadering. In verband hiermede stelt den heer Visser voor om den schoolgaande kinderen een blijvend aandenken te geven De heer v. d. Hoorn stelt voor om geen hooger bedrag te geven dan op de begroo ting is uitgetrokken, n.l. f 250, zulks on der voorwaarde dat deze gelden .beschik- bjiar zullen zijn ter feestviering van schoolkinderen. De Voorzitter merkt op, dat het in de bedoeling ligt van genoemde feestcommissie om de schoolkinderen te tracteeren, de kosten worden geraamd op 40 cent per kind. De heer Hendrikse is er ook niet voor om veel geld uit de gemeente kas beschikbaar te stéllen voor feestviering H-et voorstel v. d. Hoorn wordt met alge meene stemmen aangenomen. Punt 2: Aan bieding gemeenterekening 1922. De Voor zitter stelt voor om een commissie ie'be noemen tot nazien der rekening om op een Gismonda, en haastig op Cosimo loe tredend, terwijl Malovolti Pietro geluk- wenschte, fluisterde zij hem in het oor* De Signoria is vergaderd. De invloed der Al bizzi heeft u ter dood veroordeeldGod is echter almachtig, en voor vijf telt de stem van den Gonfaloniero! Zij trad terug; want Malovolti stond haastig op. Een bediende had hém fluiste rend een mededeeling gedaan. Weg! zeide hij. Men mag u hier niet vinden? Gij, Edmondo, blijf, de tegenwoor digheid van een minstreel zal geen arg waan wekken; ik geloof ook niet, dat een der Albizzi, die u zou herkennen, bereid zal gevonden zijn het vonnis der Signoria over te brengen. Hij opende de deur van een zijvertrek waarin Pietro en de Signora verdwenen; de troubadour zette zich op een tabouret, praeludeerend op zijn kleine harp, terwijl Cosimo zijn oude plaats aan het venster hernam. In de gang werden schreden hoorbaar, Wijd openden zich de vleugeldeuren en ge volgd door vier leden van de Signoria in amblskleèding, de toga en de eierhóekige muts van purper fluweel, verscheen de forsche gestalte van Ricciardo Albizzi op den drempel. Edmondo wendde het hoofd af, om den blik van zijn oom lo ontwijken. Antonio Malcolti fronste de wenkbrauwen, en met een uitdrukking van bitterheid trok hij de lippen samen. Hij zelf! mompelde hij hij; kan de hoop laten varen, wat kan hij anders brenger, dan den dood? Malovolti vergiste zich. Met fiere, mannelijke beuling in het volgende vergadering rapport uit te bren- gen. Dit wordt aangenomen. In deze com missie nemen zitting de heeren Visser, v. Vliet en Hendrikse. Voorts wordt voorge steld om de post onkosten stembureaux tc verhoogen met f 19.De onkosten van dezo stembureaux bedroegen f 220. Om deze kosten te betalen moest f 19.meer worden uitgetrokken op de begrooting 1923 dan aanvankelijk geraamd was.In verband hiermede stelt de l^eor v. d. Hoorn voor, voortaan presentiegelden te geven aan de leden van het stembureau; genoemde lieer vindt deze rekening wel wat hoog. Alle leden zijn het er mee eens bij een vol gendo gelegenheid presentiegelden uit te keeren.Vervolgens wordt de gevraagde ver hooging toegestaan. Rondvraag. De heer van Vliet vraagt of er ook een bepaling is wat het venten op Zondag verbiedt, zulks in verband met ■het verkoopen van ijs op den openbaren weg. Alle heeren zijn er voor dat zulks niet geschieden mag. De Voorz. zegt, dat dit alleen met een verordening te vinden is, waarop met algemeene stemmen wordt besloten zulks in de politieverordening op to nemen. Het venten op Zondag is dus - verboden. Do heer Hendrikse vraagt of de «toombrandspuit in orde is. De Voorz. zegt, dat dezo niet geheel in orde is, doch wel zoo, dat dit geen hinder heeft. Zoodra er minder kans voor brandgevaar bestaat in verband met hooibroei, zal bedoelde spuit geheel in orde gemaakt worden. De heer Visser vraagt of de kleine spuiten nog in orde zijn. Do Voorz. antwoordt be vestigend, ofschoon aan de spuit te Lan- geraar gedeeltelijk nieuwe slangen worden aangebracht. De heer v. d. Hoorn stelt voor om de balans, winst- en verliesreke ning van het elcctriscb bedrijf bij de le den to laten circuleeren, De Voorz. ant woordt dat het tot het archief behoort, maar dit is geen bezwaar. Dit voorstel wordt aangenomen. Alzoo aan het einde van de laatste ver gadering gekomen wenscht de Voorz. nog iets te zeggen. Hij zegt ongeveer het vol gende: Er zijn Heeren die in den nieuwen Raad niet meer zullen terugkeeren en wel de heeren v. d. Boogaard en Koeleman. Spr uit zijn waardeering voor den arbeid door deze heeren gepraesteerd; steeds was hun optreden van vriendschappelijken aard. Persoonlijk- hebt gij het mij niet moeilijk ;gemaakt, hoewel de heeren altijd openlijk voor hun meening zijn uitgekomen. Jam mer, dat de heer v. d. Boogaard deze laat ste zitting niet kon hijwonen. U, mijnheer Koeleman, wenscli ik toe, dat het u buiten den Raad goed mag gaan, ook in uw za- 1 kenleven, en ik hoop dat de vriendschap mag voorlbostaan, ook al zijt gij geen Raadslid meer. Ook u, mijne heeren, die ik straks zie wederkoeroH, mijn hartelijken dank voor do vriendschappelijken omgang, welken ik van u heb ondervonden. En voor namelijk van- de heeren wethouders. Met genoegen zie ik' op den afeelegden weg te rug, en spreek den wensch uit, dat onze omgang steeds zoo moge blijven.Groote za ken zijn door ons niet verricht. Dit lag niet .op ons terrein als kleine gemeente. Nog thans hebt gij u plicht met nauwge zetheid vervuld. De heer Koeleman het woord nemend, zegt: Het is mij niet mogelijk mijn woot- den te kiezen om u to antwoorden,- zooals gij mij hebt toegesproken. Het is mij steeds aangenaam geweest in den Raad zitting te hebben. De vriendschap, welke ik van u ontvangen heb, heeft mij altijd aan genaam gestemd Ook de leden van den Raad mijn oprechte dank voor u vriend schap mij betoond. Ik hoop dat het u al len welga. Nadat de overige heeren allen hun waardeoring over de goede verstandhou ding hebben uitgesproken, wordt door den Voorz. de openbare vergadering gesloten. VOORHOUT, Speldjesdag. De speldjesdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht", (gehou den op Zondag j.l., had tot resultaat, dat" een bedrag ad f49.65 aan het Comité kon worden overgemaakt. Een woord van dank aan de ijverige damcs-colportrice's is hier 'niet misplaatst, 't Is een aardig succes. Jubileum. Op 4 Sept. o.k. hoopt onze gemeentewerkman, de heer A. v. d. Lans, ■den dag le herdenken, dat hij voor 25 jaar 'bewustzijn zijner onschuld, was de Medici opgestaan en trad zijn doodsvijand tege moet. Strak zagen heide mannen elkander aan. Er ontstond een oogenblik van stilte, ieder der aanwezigen voelde dat hij een groot oogenblik doorleefde. Eindelijk nam Ricciardo het woord. Cosimo de Medici, sprak hij, in naam der vergaderde Signoria der groote Repu bliek Florence, kom.ik uw vonnis verkon digen, daar zij geoordeeld heeft over uw schuld Vergeef mij, Signor, wanneer ik u onderbreek, viel de Medici hem in de rede Waar ter wereld vond men het voorbeeld, dat iemand, onvoorbereid, wederrechtelijk gevangen, veroordeeld werd, voor men hem zelfs de aanklacht doet kennen, die inen hem ten laste legt? Do aanklacht, Signor, zegt u uw eigen geweten. Waar bewijzen in handen der Signoria zijn, als uw schrijven aan den markies van Ferrara, daar is noch aan klacht, noch verdédiging noodig om ge rechtigheid te deen, een oordeel te vellen. En-wanneer ik verklaar, dat zulk een schrijven nooit van mij uitging, dat hier vervalsching in het spel moet zijn? vroeg de Medici, wanneer ik verlang tegenover den bode gesteld te worden, wic-n men dat schrijven zcu ontnomen hebben, of den aanbrenger, die zich van den 'brief heeft meester gemaakt? .Die ons dat schrijven overhandigde, is een trouw zoon der Republiek, en zijn getuigenis hoven allen twijfel verheven, Zeide de Albizzi, de bode echter wist tc ontkomen cu zijn spoor is lot nn verloren Een trot'schc glimlach speelde om du als zoodanig in dienst trad in deze ge meente. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. (Vervolg.) Door het bestuur van de naai- en hand- werkschool wordt een subsidie gevraagd van f 500. B. en W. stollen den raad voor nog voor dit jaar een subsidie toe te kennen van f 500 om te voorkomen dat deze school moet worden opgedoekt. Het is met deze school eene lijdensgeschiedenis, zegt de Voorzitter, het bestuur had ge hoopt dit jaar door aansluiting bij Leiden een rijkssubsidie te verkrijgen, doch wegens do bezuiniging kan hiervan niets komen. Deze school is toch eene zeer nut tige instelling. De heer Mens vindt het voor de gemeente' eene zeer dure geschie denis. Een subsidie van f 500 voor onge veer 25 leerlingen vindt spreker veel te hoog. Temeer daar in de gemeente een R.-K. naai- en handwerkschool bestaat van on ere veer 60 leerlingen, die geen cent sub sidie ontvancren. Spreker heeft zich afge vraagd: is'de exploitatie van deze naai school wel goed? Het bevreemdt spreker dat do R.-K. naaischool zich zelf kan be druipen en deze school niet- Telkenjarc is deze subsidie verhoogd en nog steeds komt men geregeld te kort. Spreker stelt voor de vroegere subsidia van f 350.te verleenen en niet meer. De heer D. J. van G'uilem— borg verklaart het eens te zijn met den vorigen spreker. Ook spreker vindt deze subsidie te hoogj Spreker vraagt zich af 'hoe het komt dat Protestantsche ouders hunne kindei-en zenden naar de Tt.-K. naai school. Hiervoor zal toch zeker wel een reden zijn. Misschien moet deze school wel op een anderen voet worden geëxploiteerd dan tot op heden is gedaan. Want het is toch zeer opmerkelijk, dat de eene school zich zolf kan bedruipen en de andere school niet. De Voorzitter zegt (blijkbaar meenende dat de B.-K. Naaischool bestuurd wordt door de Eerw. Zusters) dat.de R.-TC. Naai school minder kosten heeft. De heer Mens interrumneort en zegt dat aan het hoofd van de R.-K. Naaischool heden geen reli- gieusc doch een leek staat, die ook gesala rieerd moet worden. De Voorzitter zegt dat niet te hebben geweten en weet dan ook de oorzaak niet zoo onmiddellijk. Het zou soreker zeer aangenaam zijn, indien het bestuur der R.-K. Naaischool eens hare rekening wilde'zend:.n aan den Gemeente raad. dan was de zaak beter tc beoordee- len. De heer Mens meent dat het voor het bestuur van de vereenïeing die subsïdïo aanvraagt, de oangewezen weg is. dit zelf te onderzoeken en zich in verbinding te stellen met de R.-K. Naaischool, daar de R.-K. Naaischool er geen enkel belang bij heeft hare rekening te zenden aan den r Raad. En wat de kwestie betreft, die de. heer Cuilenrhorg heeft besproken, n.l. het zenden van kinderen van Protestantsche ouders naar de R'.-K. Naaischool. Daarop Van de Voorzitter eeen antwoord geven. Er ziin toch ook wel Protestantsche ouders, die hunne kinderen niet daarheen zenden. De* heer C. Egeink Sr. zegt dat de naaischool toch wel eene nuttige instelling is en opdoeken van die school niet zoo aan bevelenswaardig is. »Spr. meent dat deze school wel levensvatbaarheid zal hebben en wil nog eenmaal trachten deze school té doep voortbestaan. Ook de heer J. Brag- gaar meent dat de subsidie hoog is, doch wil ze toestaan om de school te redden, waarbij de heer J. Nasveld zich aansluit. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met. 10 tegen 1 stem. Tegen de heer Joh. A'. Mens. B. en W. stellen den raad voor aan de Feestcommissie ter viering van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin voor de te houden kinderfeesten eene sub sidie té geven groot f 1000. Al de school kinderen zullen een blijvend aandenken ontvangen in den vorm van een lepel. Door de burgerij is voor de feestviering bijeen gebracht de som van f 1100. De heer J. Braggaar wenscht te worden aangeteekend als te hebben tegengestemd. De heer J. •Nasveld spreekt denzelfden wensch uit. Daarna wordt dit voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens komt aan de orde „Vaststel ling Schoolgeldverordeningen". (Voorwaar 'n zeer belangrijke zaak waar vele inwoners lippen van Cosimo. Ik wil u de moeite spareu, mijno heeren, zeide hij, u verdere moeilijkheden in den weg te leggen. Ik heb tc veel eer bied voor den kostbaren tijd der raads- heeren van mijn dierbare vaderstad, om u met protesteeren op te houden. Wij wil len het kort maken; het is een uitgemaakte zaak: Gosimo de Medici is door den raad der Signoria, neen, door het geslacht Al bizzi, op het oogenblik almachtig in Flo rence, als verrader des vaderlands ter dood veroordeeld!zoo luidde inder daad het vonnis, en de stemming zou be slissen. In de noodlottige uren vielen de balletjes, de witte en de zwarte, doch toen men deze telde, vond men twee gelijke helften. Hij zweeg een oogenblik, en zag met loerenden blik Cosimo in- het gelaat, als wilde hij bespieden, welken indruk dit be richt op den Medici maakte; deze bleef echter onbewogen onder het oog van zijn vijand. In zulko gevallen', ging de Albizzi voort, is het, zooals gij weet, gebruik, het voorrecht van de Gonfalconiere te benut ten, wiens stem dan beslissend is. Men bracht de urn voor hem, en de Gonfalco niere Guadagni wierp, zijn recht in vollen omvang uitoefenend, vier balletjes door de smalle openi'nghet waren witte! Een zucht van verlichting steeg hoor baar, ontsnapt aan de borst van Malovolti Ricciardo wierp hem een hatelijken blik toe; op den troubadour, die zich met afgewend gelaat op den achtergrond op hield, lotto niemand. Hof leven is u geschonken, ging Ric ciardo Albizzi hoonend voort: maar het reeds langen tijd naar hebben uitgezien daar de vastgestelde heffing zeer hoog was Corr.) B. en W. stellen den raad voor do volgende schaal van. heffing: Art. 37 van de verordening: Het schoolgeld bedraagt per leerling: In klasse 1 bij een belastbaar inkomen van f 1000 tot en met f 1200 voor het ge woon onderwijs per jaar en paar leer ling f 5.— In klasse 2 van f 1201—f 1400 f 6.20 In klasse 3 van f 1401—f 1600 f 7.50 In klasse 4 van f 1601—f 1800 f 8.90 In klasse 5 van f 1801—f 2000 f 10.40 In klasse 6 van f 2001—f 2200 f 12.— In klasse 7 van f 2201—f 2400 f 13.60 In klasse 8 van f 2401—f 2700 f 15.20 In klasse 9 van f 2701—f 3000 f 18.— In klasse 10 van f 3001—f 3300 f 21.— Tn klasse 11 van f 3301—f 3600 f 24.— In klasse 12 van f 3601—f 4000 f 27.— In klasse 13 van f 4001—f 4400 f 31.— In klasse 14 van f 4401—f 4800 f 35.— In klasse 15 van f 1801—f 5200 f 39.—-. In klasse 16 van f 5201—f 5600 f 43.— In klasse 17 van f 5601—f 6000 f 47.41? In klasse 18 van f 6001—f 6-100 f 51.8C Jn klasse 19 van f G401f 0600 f 56.20 In klasse 20 van f 6801—f 7200 f 60.61 In klasse 21 van f 7201—f 7600 f 65.— In klasse 22 van f 7601—f 8000 f 70.— In klasse 23 van f 8001 en meer f 75.— Art. 36 der wet op de inkomstenbelasting 3914. Het belastbaar inkomen der binnen het Rijk wonende personen wordt, alvorens het tarief van Art. 37 daarop wordt toe gepast, voor ieder minderjarige (beneden 21 jaar) eigen of aangehuwd of pleegkind dat niet zelf in deze belasting wordt aange slagen, verminderd volgens de' onderstaan*' de sehaal: Inkomen Vermindering minder dan:' per kind. f 1400 f 100 f 1400 of meer doch minder dan f 1500 f 110 f 1500 of meer doch mindnr dan f 1600 f 120 f 1R00 of meer doch minder dan f 1700 f 130 f 1700 of meer doch minder dan f 1600 f 140 f 1600 of meer doch minrleV dan f 1000 f 150 f 1900 of meer doch minder dan f 2000 f 160 f 2000 of meer doch minder dan f 2300 f 170 f 2300 of meer doch minder dan f 2600 f 180 f 2^00 of meer doch minder dan f 3000 f 190 f 3000 of meer f °00 Onder belastbaar inkomen volgens bij gaand tarief wordt verstaan het belastbaar inkomen na<jat de vermindering voor kin deraftrek volgens art. 38 is toegeoast. De voorzitter geert den raad in overwe- weging toch vooral niet lager te gaan dan f 75. Volgens de bijgaande berekening be draagt do kostprijs per leerling f 116. cre- Lmiddeld. Door deze nieuwe verordening wordt eene groote verlaging gebracht voor de kleine en middelmatige inkomens. Vol gens de berekening van het oude tarief zou het schoolgeld te,innen aan de christelijks school bedragen f 2325 volgens de bereke ning van dit u aangeboden tarief bedraagt, het de som van f 1414. Eene aflnrienliike' vermindering dus. Onze oude heffing was te hoog. Dit erkent spreker. Thans onenfc de voorzitter het debat. De heer Mens betuiet ziine vreugde met' deze nieuwe schoolgeldheffing, die voor da minder gesitueerden een groote zegen zal blijken te zijn en vooral ten goede zal ko men aan de groote gezinnen, waarvoor de> vastgestelde verordening veel te hcog was. Echter meent spreker dat do kostprijs per leerling van f 116 niet geheel juist is. Ver der wijst spreker erop, dat van de hoogerei inkomens een te hoog schoolgeld wordt ge- eischfc on acht dit een gevaar voor onzo scholen, waarom de beter gesitueerden hun ne kinderen zullen zenden naar dc scholen in de stad. De heer C. Eggink verklaart ook verblijd fe zijn over deze nieuwe regeling. Ook spr. meent dat van de hoogcre inkomens te veel wordt gevraagd. De voorzit^ér verdedigt uitvoerig het voor stel van B. en W. De heer J. Braggaar zegt, dat wel de middelmatige inkomens doch niet de lagére inkomens worden ontlast. Spreker stelt voor van de eerste 4 klassen te hi ff"n het bedrag volgens de oude reereling. Dit kan geen hinderpaal zijn voov grooto gezin nen, want voor deze wordt de regeling dan nog milder. Dc voorzitter zegt dat dan het kohier belangrijk lager zal worden en ont raadt aanneming. De heer Mens ontkent besluit der Signoria is harder dan de dood die u temidden uwer vaderstad treffen, die uw asch in vaderlandscho aarde zou doen rusten. Signor Grimelli, kanselier der hooge Signoria van de Republiek Flo rence, doe, wat uw ambt is! Een der heeren trad, zichtbar.;- oango- daan, naar voren, en zijn slem beefde toen hij van het ontvouwde perkamer -g vol gende l^s: „Aangeklaagd en overtuigd hoog verraad en verraderlijke verstandhouding met de vijanden der Republiek, is Cosimo de Medici en met hem heel zijn geslacht, door dc rechtvaardige uitspraak der Sig noria tot op honderd mijlen uit den om trek van Florence verbannen voor hel le ven. Doodstraf wacht hem, of iemand van zijn geslacht die in strijd met dit vonnis het rechtsgebied der stad betreedt. Het zich in Florence bevindend roerend vermogen van Gosimo de Medici, alsmedo zijn paleizen en landerijen vervallen aan den Staat. Dit vonnis is uitgesproken te Florence in het jaar des Heeren 1433 den 15cn Yan 1 de maand Juli". Verbannen! Als een smartkreet klonk dat woord van Gosimo's lippen. Cosimo, zich herstellend, trad hoog op-^ gericht voor Ricciardo en ging voort: 'Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3