Tweede Blad UIT DE OMGEVING FEUILLETOM 3e Koninklijke Koopman» Gestrengde Serichten. Dinsdag 21 Augustus 1923 nouden priesterfeest van b kanunnik zondag. Woensdag, 15 Augustus, was het 50 iur geleden dat do hoogeerw. heer ka- nnik H. j. Zondag, deken van Noord Tiik en pastoor van Vogelenzang, de II. Priesterwijding ontving. De viering werd schier uitgesteld tot Zondag 19 Augustus P dat geheel Vogelenzang hartelijk zou medeleven met dit zeer bijzondere feest, ieder hegrijpen, die weet welk een voorname plaats kanunnik Zondag in zijn omgeving inneemt. Zaterdagavond werd de hoogeerw. jubi laris afgehaald van het station Vogelen- zank door een kleurigen stoet edelwach- ters te paard, pauselijke 'garden, helle- jjaardiers, versierdo fietsen en voertuigen, bruidjes, patronaatsjongens, deputatio van R.-K. Volksbond en oud-parochi anen van De-Zilk en de muziek St. Jeanne d'Arc van Noordwijkerhout. In den stoet werd 'n fraaie praalwagen meegevoerd Toorstellendo de verheerlijking van het Priesterschap. Poor het in vlaggentooi gestoken dorp trok men naar de rijk versierde kerk. Bij de aankomst in de kerk werd door de parochianen hun herder een welkomst lied toegezongen, waarna de aanbieding plaats had van het cadeau der parochie. Namens de parochianen voerde de weleerw heer kapelaan Jac. Schmidt het woord, wenschte den jubilaris geluk met zijn gou en dankte hem voor al het goede, dat hij als pastoor voor zijn .parochie heeft gedaan. Als blijk van waar deering bood spr. hem aan een som gelds - ruim f 2000 voor de aanschaffing van een nieuw orgel. De zeereerw. heer H. Hafkenscheidt, pastoor van de Zilk, vertolkte daarna de genegenheid die de oud-parochianen van de Zilk, sinds 4 jaren van deze parochie gescheiden, nog immer voor hun oud-pas toor gevoelen en bood eveneens een cadeau onder couvert aan. De jubilaris dankte daarop geroerd voor zooveel blijken van belangstelling. Dan werd een kort Lof gecelebreerd door* den jubilaris met assistentie van den zeer eerw. heer Hafkenscheidt, kapelaan Schmidt en pater Gorver, van de Congre gatie van het H. Hart. Na het Lof werd op het fraai versierd en verlichte kerkplein een vuurwerk afge- stoken en een muziekuitvoering gegeven door het korps St. Jeanne d'Arc van Noordwijkerhout. Zondagmorgen om 10 uur droeg de grij ze jubilaris een plechtige Hoogpns op, daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer J. Krook, pastoor to Hillegom.presby tcr-assistens, den zeereerw. heer F. Was- pastoor van Bennebroek, diaken, den zeereerw. heer H. Hafkenscheidt, pastoor te de Zilk, subdiaken, en den weleerw* lieer J. Schmidt, ceremoniarius. De zeereerw. heer G. G. van Noort, pas toor to Amsterdam en oud-professor van .het seminarie Warmond, hield de feest predikatie, naar aanleiding van de woor den: „Dit is de dag, dien de Heer "heeft gemaakt; laten wij juichen en jubelen". Na de H. Mis werd onder leiding van !en heer Lensen de priestercantate gezon gen van Bern. Grandjean. Op het kerkplein had na de H. Mis een huldiging door de schoolkinderen plaats. Feestliederen werden gezongen en een H. Hartbeeld aangeboden. Do jubilaris dank te hartelijk voor deze hulde. De receptie des namiddags was zeer druk bezocht. Van Z. H. den Paus was oen telegram fan gelukwensch ingekomen, waarin Z. H aen jubilaris tevens den apostolischen ze- ?en verleende. Schier de geheele parochie maakte van 30 gelegenheid gebruik om den jubilaris complimenteeren. Vele bloemen en ca deaus toonden hoe bemind de jubilaris is, 3Qk buiten Roomsche kringen. Om half acht werd een plechtig Lof ge celebreerd, waarna door alle aanwezigen het parochiale feestlied werd gezongen. Des avonds was er op het kerkplein we derom concert Gistermiddag om 2 uur bracht Z. D. H. de Bisschop van Haarlem en het kapittel van Haarlem den jubilaris een bezoek Om half acht gisteravond werd een feestcan tate uitgevoerd, wakrna wederom muziek uitvoering door „Sint Michael" van Heem stede. Verder hebben in den loop der week nog eenige feestelijkheden plaats. LISSE. De haven, Door het gemeentebestuur daartoe uitgenoodigd maakten we Vrij dagavond met de motorboot van Ml Ovor- burg, daartoe bereidwillig afgestaan, een reisje naar de thans voltooide nieuwe en verbeterde liavenslootwerken. Tegenwoor dig waren de beide wethouders, de hoeren J. Riggel en G. Tromp, de gemeentesecre taris J. C. de Haan, de raadsleden J. P. Sogers en J. M. van Til, de gemeente-op zichter en de havenmeester. Enkele jaren geleden reeds werd de haven verbreed en op diepte gebracht doch -door de gebrek kige vaart konden schepen met een tame- lijken diepgang nimmer geladen "de haven binnenkomen. De ingang van de haven- sloot aan de Ringvaart werd reeds het vorige jaar verlegd en op breedte en diep te gebracht. Door aankoop van eenige perceelen langs do vaart kggenden grond was men thans in staat de vaart afdoen de to verbeteren Do bocht vanaf Verde- gaal tot de Kruishoorn moest vervallen Men wilde oen rechte of althans bijna rechte vaart. Hiervoor moest de scheep- makerij van M. Akerboom bet veld rui men Van de gemeente verkreeg bij een perceel en liet alles aan den Smallen weg nieuw optrekken De oude rommel werd afgebroken en verkocht. Vanaf Verdegaal werd nu een nieuw eind van ruim 200 Me ter gegraven De vaart heeft nu een breedte van 20 Meter op het water met een 9 Meter bodembroedte, terwijl schepen met een diepgang van 2 Meter gemakke lijk de haven kunnen binnenkomen Het geheel© nieuw gegraven gedeelte is ge schiedt bij wijze van werkverschaffing terwijl de verbreeding i3 geschiedt met de baggermachine. Hot terrein gelegen langs de "nieuwe vaart is bestemd voor fabrieks- bouw. Met een en ander hebben de kos ten naar men ons meedeelt f 15.000 be dragen R. K. Volksbond. Onze afdeeling van den R. K. Volksbond hield Vrijdagavond een niet druk bezochte vergadering. Uit de medodeelingen bleek dat de secretaris de heer Bon, die als zoodanig zijn ontslag liad ingediend, op aandringen van den Geestelijken Adviseur dit ontslag heeft in getrokken. In hot bestuur waren aftre dend de heerem L. van Dijk, J. Mesman en C. Steenvoorden, terwijl de heer C. v. d. Zwet heeft bedankt. Er was slechts één candidaat ingediend over welks gel digheid verschil van meendng bestond tus- schen bestuur een eenige leden, weshalve deze candidaat zich terugtrok. Tot Vrij dag a~s. is de gelegenheid open candidaten in te dienen. Op 6 Sept. a.s. za-1 de afdee ling en vaandelbezittenden onderafdeelin- gen zich met hun vaandel doen vertegen woordigen bij de huldiging van H. M. de Koningin te Amsterdam. "Wegens het late uur werd het verslag van de meeting te Wassenaar uitgesteld. Inzake de oprich ting van een Ziekenhuisfonds werd een commissie van drie personen, n.l. L. Ka- piteijn, Th. Raaphorst en W. Sprengers, benoemd om gegevens te verzamelen, op plaatsen waar reeds een dergelijk fonds bestaat. Hierna sluiting. Hooi broei. Vrijdagnamiddag liep het gerucht, dat er in de omgeving van de Engelenbrug brand was. Het bleek een loos alarm. Bij den landbouwer v. 'R. aan de 3o Poellaan was namelijk dermate hooi- broei aanwezig dat een gat in den berg moest worden gemaakt. Wel was er reeds vuur aanwezig, doch dit kon met enkele emmers water gebluscht worden. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzitter: E. Vernède, Burgemeester. Aanwezig allo leden. Do notulen 'der vorige vergadering worden gelezen, waarna wethouder J. M. van Kempen Sr. eenigo inlichtingen vraagt omtrent het zenden van Kerkelijke ar chieven naar den archivaris te Den Haag ter bewaring. De Voorzitter verstrekt de gewenschte inlichtingen, waarna do no tulen onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Een proces-ver baal van kasopnamo bij den gemeente ontvanger van 29 Juni 1923. Kas en boe ken zijn in orde bevonden. Het verslag over den toestand in de gemeente over 1922: De bevolking telde op 31 December 1922 4400 zielen. De geboorten hebben be dragen 105, waarvan 54 mannen en 49 vrouwen en 2 lovcnloozo kinderen van het vrouwelijk geslacht. De sterfte heeft be dragen 38, waarvan 20 mannen en 18 vrouwen enz. Dit verslag zal ter visie worden gelegd voor de- leden van den Raad. Een viertal missiven van Gedep., Staten, meldende goedkeuring van geno men raadsbesluiten. Een verslag van den Keuringsdienst te Leiden, waaruit blijkt, dat ter plaatse zijn genomen en onder zocht 1592 monsters, waarvan 7 monsters zijn afgekeurd. Deze stukken worden aan genomen voor kennisgeving. Een adres is ingekomen van de ver gunninghouders alhier, verzoekende maat regelen te beramen ten einde vreemdelin gen te weren, die bij gelegenheid van de paardenmarkt en Konihginnefeesten al hier te koop staan met eet- en drinkwaren, wat grooto schade berokkent aan de ne ringdoenden alhier. De Voorzitter stelt den Raad voor, dit. adres in banden te stellen voor praeadvies. De heer G. Eggink Sr. zegt, dat dit adres dan te Iaat zal wor den behandeld, daax do feestelijkheden spoedig zullen plaats hebben. Al meerdere malen is deze kwestie besproken en spr. meent, dat dit adres beter thans kan wor den behandeld. Dit adres heeft sprekers belangstelling. De Voorzitter zegt, dat het vrijwel onmogelijk is om zoo onmiddellijk eén juist oordeel te vellen. Verschillende juridische kwesties komen bij dergelijke verordeningen te pas. Hoever strekt de macht van de gemeente zich uit in deze zaak? Spr. durft dit niet zoo onmiddellijk maar uit te spreken. De adressanten heb ben dit adres te laat ingediend. Spreker blijft bij zijn meening en' meent het uit brengen van een praeadvies in deze zaak onmisbaar, waarna besloten wordt, dit adres te stellen in handen van B. en W. om praeadvies. Eveneens wordt in handen gesteld van B. en "W. voor praeadvies een verzoek van het R.-K. Parochiaal Kerk bestuur om gelden beschikbaar te stellen ten einde eenige veranderingen aan te brengen aan de R.-K. Meisjesschool en een adres van het hoofdbestuur van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Pozef", om adhaesie te betuigen met het adres van den Christelij ken Bouwvakarbeidersbond inzake werkloosheidsverzekering. Ook het adres van „Het Groene Kruis", verzoeken de een subsidie van f 200 ter bestrijding van de tuberculose voor het jaar 1923, wordt verwezen naar B. en W. om prae- De Voorzitter leest thans een adres van de bewoners van het Burgemeester Ver- nèdc-park voor, waarin dezen verzoeken het fietsen in het park te verbieden. De Voorzitter zegt, dat een dergelijk verbod zeer lastig zal zijn voor kruideniers, sla gers enz., en vindt bet eigenaardig, dat dt bewoners van het park hun onmacht er kennen over hun kinderen, daar toch voor zeker de kinderen van de adressanten wel het meest zullen fietsen ia Let park. De heer G Eggink meent echter, dzei Let niet zoo moeilijk zal zijn den inenedbea fn deze zaak ter wille te zijn en de heer Jol:. A. Mens gelooft, dat het park nog al tens wordt gebruikt ook door niet-Lev/cners als een soort wielerbaan. Het adres werdt in handen gesteld van B. en W. voor prae advies. Thans komt aan de orde een adres Yan den heer W. Bos en anderen, verzoekende de bouwverordening zoodanig te wijzigen, dat bet bedekken van woningen met on ontvlambaar riet, systeem Dubbelman", wordt toegestaan. De Voorzitter zegt, dat bij het gemeentebestuur reeds een derge lijk adres vóór eenigen tijd is ingekomen. Dat de bouwverordening wordt gewijzigd om een dergelijk verzoek toe te staan, is 'niet noodzakelijk, daar B. en W. volgens de bestaande verordening reeds de be voegdheid bezitten een dergelijk verzoek toe te staan. Echter heeft bet College -van B. en W. gemeend van deze bevoegdheid 30) (Nadruk verboden). pen grondel werd ter zijde geschoven en gelaat van zijn bewaker zag door de geopende deur. Is het binnentreden mij vergund, Sig- sor (joshüo? vroeg Malovolti, op den .-«rempel blijvende staan. Moet gij dat vragen? antwoordde de g,1Cl Schend. Zijt gij niet mijn cipier? ge ooit gehoord, dat een gevangene ?j| i1} te gaan of te blijven? Waar- jplj'., £Dor> Antonio, voegde bij er vrien- ijk aan toe, gij vervult uw ambt op een 'C '}nri6] waarv°or de edele Republiek en .««r.familie u weinig dankbaar zou- hanffh^Tibisten hoe gij mij be- folli! koop, het u te vergelden, Malo- Het hoofd van den Medici beschermd en> S&f Malovolti ten antwoord, is i? ervoor mijn dak! Ser A\w behoort gij tothet geslacht fioft ri llZ1'.buis mijner doodsvijanden! rVelnnf 7U' ^at opnieuw in mij het 9 hnnaaUi- menschheid hebt versterkt! «a'i.i He dorre stam de bladerlooze tem rln t-n heJ?€l strekt nog leeft in oude Kn m' ie °Puieuw ontspruit als de Her AlH°m Verm°buf. Reeds een uit de rij te w/221 waasHe zijn leven om het mijne lllis herdmi"' Cn nu sii1,1 zaI uw ?eldinrF 11 wanneer He dag der ver kor vLlf gekomten; en komen zal hij, Sig- vroeg of laat! Voorloopig zweeft u een vonnis van hoogverraad boven het hoofd, antwoordde Malovolti bewogen. Sedert den morgen is de raad der Signoria vergaderd om een beslissing te nemen. Gij kunt die vermoe den. Het is een doodvonnis! zeide „Cosimo ernstig. Zwijgend boog Malovolti het hoofd. Er heersckte een oogenhlik van drukken de stilte. De Medici was de eerste die het stilzwijgen brak. En gij, een Albizzi, wiens stem mede tot den uitslag kan bijdragen, die de uwen wenschen, u vergunt men heden-in de Sig- noria te ontbreken? vroeg hij. Ik ben wel een Albizzi, zeide Malo volti; maar ik ben geen beiil, voegde hij er halfluid lusscken de tanden aan toe. Maar zij zullen het niet wagen! sprak Cosimo met fierheidzóó zonder ver dediging, zonder bewijzen! Ik hoop het; in het vooruitzicht van de komende tijden zijn ze wellicht tot grootmoedigheid geneigdOm u den tijd der eenzaamheid te korten, heeft men toegestaan, dat een ministreel u, den vriend der kunst, door zijn liederen af leiding brengt. Wilt gij ze hooren? Mis schien verheugt u zijn kunst en bant de kommervolle rimpels van uw voorhoofd. Dat kan slechts en ding-, zeide Co simo, het is de zekerheid over het lot der mijnen. Wat weTd er van Pietro, mijn zoon, drukt zijn geweten de misdaad, die men mij in het oor brulde? Mijn mond is stom, antwoordde Malo volti, ik heb moeten beloven u niets te zeg gen van do buitenwereld en wat daar om gaat, teen ik van de Si/mpria de gunst ver kreeg u'onder mijn dak te berbergen. Wel licht kan het een ander, misschien de troubadour in een beteekenisvol lied. Hij verlangt voor uw oogen te treden, Zijn harp is gestemd, en helder zijn keel mogen zij klinken tot uw troost! Zwijgend drukte de Medici hem de hand Malovolti verstond den dank, die in dien handdruk lag opgesloten. Hij opende de deur, en een jonge man in licht blauw fluweel met korten witten mantel, de kleine ovale, schuinsnarige harp aan zijn zijde, trad binnen. Een kreet van verbazing ontsnapte aan de lippen van den Medici. Zie ik goed? riep hij. Zijt gij het, gij mij vriend en moediger beschermer? Ik dacht u reeds'lang verwijderd van Floren- tijnsch gebied; of heeft men u moeilijk heden bezorgd, omdat 't een schip van den Medici was, dat u naar Frankrijk voeren zou? De termijn is verstreken, waarop ik, om de mijnen te gehoorzamen, het rechts gebied mijner vaderstad achter mij moest hebben, sprak de jonge man. Wel belem merde geen hinderpaal mijn schreden en toch, ik kon niet gaan, vóór ik wist hoe zich uw lot zou wenden. Mijn edele vriend en bloedverwant Antonio Malovolti bood zich aan mij to beschermen en 'schuil plaats te vcrleenen, slechts hem alleen mag ik nog den mijno noêmen, want allen, allen hebben mij verloochend. De trouba dour noemden zij mij spottend, een eere- titel zal mij die naam zijn, wanneer mijn lied de wolk van het voorhoofd van den Medici vermag te verdrijven. Vergunt ge mij, het u voor te zingen? Ik zal luisteren met heel mijn hart, geen gebruik te moeien maken, daar vol gens hun meening er groote bezwaren aan verbonden zijn. B. en W. hebben na ge daan onderzoek afwijzend beschikt op het verzoek, eertijds gedaan, omdat men meent dat dit praeparaat wel onontvlambaar is, wanneer het werk wordt afgeleverd, doch. men vreest, dat na verloop van jaren deze daken door den invloed van de zon en de lucht ontvlambaar worden. Vooral is 't bezwaar groot bij een complex van wonin gen. «Do heer J. F. de Kleermaeker deelt ook de meening van B. en W. Wel zijn deze daken zeker onontvlambaar wanneer zij nog nieuw zijn, zegt spr.; doch na jaren vreest hij groot gevaar, vooral als de woningen aan elkaar gebouwd zijn en controle is moeilijk. De here J. Nas veld meent, dat 't brand gevaar niet zoo groot is, want, zegt spr, wanneer komt het nu voor, dat juist brand ontstaat door het rieten dak? Spr. wijst op do provincie Noord-Brabant, waar de rieten daken zooveel in gebruik zijn. De heer Joh. A. Mens vraagt of B. en W. genegen zijn dit praeparaat toe te staan op alleenstaande panden, zooals te Was senaar, waar dit praeparaat veel wordt gebruikt. De Voorzitter zegt, dat B. en W iedere zaak op zichzelf zullen beoordeelen en rekening zullen houden met alle om standigheden. Bij alleen staande panden en wanneer de eigenaar er zelf in komt wonen, staan de zaken wel eenigszins an ders. Besloten wordt dit adres in hadden te stellen van B. en W. om nader prae advies uit te brengen. Een adres van de heeren dr. J. T. "Sirks en J. Schoenmaker om de afvoeren van de riolen hunner woningen te verbin den aan het pas aangelegd riool in de Papelaan, wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. Wel deelt de Voorzitter mede, dat aansluiting op dit riool natuurlijk mogelijk is in de naaste toekomst. Vervolgens komt aan de orde liet her benoemen van eenige tijdelijk aangestelde ambtenaren bij het gas- en waterleiding bedrijf. B. en W. stellen den Raad voor voor een jaar wederom aan te stellen in tijdelijken dienst de volgende personen: G J. Ivuneken, E. v. d. Blom, P. G. de Jongh en J. van Os. Do heer J. Braggaar meent, dat het locn dier personen tamelijk laag is. Deze menschen zijn reeds een poosje in het bedrijf en dus voor het bedrijf meer productief geworden cn daarom mag het loon wel worden verhoogd. Spr. nieeni. dat de gas- en watermcestqr tegenover bet personeel in een eigenaartfigen toestand verkeert. Deze man heeft tamelijk wel te beschikken over de loonen van het per soneel. De Voorzitter zegt, dat dit punt op het oogenhlik niet aan de orde is. Dit punt is ook niet door B. en W. overwogen. De. chef van den dienst houdt ook rekening met de belangen van het personeel. Spre ker kan niet toegeven dat de loonen, die thans dalende zijn, voor dit personeel aan den lagen kant zjin. De heer Braggaar kan natuurlijk een voorstel doen, doch B. en W. viriclen daartoe geen aanleiding. Daarna wordt dit voorstel van B. en "\V. zonder 'iv.ofdclijke stemming aangenomen. B. en Yv". stellen den raad voor aan het verzoc-k van het R.-K. Kerkbestuur van de parochie van den Heiligen Laurentius, te voldoen, daar aan de wettelijke verplich tingen is voldaan, om gelden beschikbaar te stellen voor verandering van school in richting, n.l. van closets, ramen en het aanschaffen van een Harmonium voor de zangles. Deze verandering van schoolin- richting is geschied na overleg met den inspecteur. Wordt aldus aangenomen. Punt 4 der agenda komt thans aan de orde, n.L hot voorstel tot opheffing van het vervolgonderwijs. B. en W. adviseeren den raad het openbaar vervolgonderwijs vanaf 1 October 1923 te doen ophouden, in afwijking van het advies van de com missie van toezicht op het lager onderwijs. De heer Joh. A. Mens zegt, dat in de com missie van toezicht op het lager onderwijs deze zaak is besproken en deze commissie heeft gemeend te moeten adviseeren hét vervolgonderwijs nog niet te doen eindigen, daar goed onderwijs voor het kind een levensbelang is. Ook spreker is deze mee ning toegedaan, daar hij weet welk een groot belang het is goed onderwijs te heb ben genoten. Spreker zegt, dat de .com missie haar advies heeft moeten vaststel len zonder te weten hoe groot de kosten voor de gemeente zijn. Spreker is teleur- het gesteld, daar de kostenberekening niet bij het advies van B. en "VV. zijn inge- laschF, óm aldus als "lid van dén Raad een juist .oordeel te kunnen vellen en vraagt den Voorzitter inlichtingen te willen geven omtrent de grootte'der kosten voor de gemeente voor het vervolgonderwijs. Bij voortzetting zou men b.v. een minimum aantal leerlingen kunnen vaststellen, die voor dit onderwijs zich moesten aanmeld j ■den, wanneer dit wordt gegeven. De Voorzitter zegt dat het geven van' vervolgonderwijs, nu het Rijk niets meer wenscht bij te dragen voor de gemeente een, zeer kostbare zaak ia. De kosten voor de scholen zullen wel ongévéer f 3000 A f 4000 per jaar bedragen, waarbij komt dab de deelneming aan dat onderwijs gering ia te noemen. Tevens wordt alhier een win® tercursus gegeven door de Ambachtstee- kenschool waar juist nijverheidsonderwijs wordt gegeven dat voor velen juist het meest noodig is. Voor de handwerken zijc alhier ook scholen en dan nog kan mem zeer gemakkelijk de scholen te Leiden bezoeken, zoodat volgens de meening vaC B. en W. alhier bet vervolgonderwijs, katf worden beëindigd. De heer J. Nasveli? vraagt of het dan niet mogelijk is, het ver volgonderwijs te geven tot het zevende leerjaar is ingevoerd. De heer Mens dankt den voorzitter voor de uitvoerige toelich ting en verklaart zich thans te kunnen vereenigen met 'iet voorstel Tan B. en W, omdat een dergelijk bedrag voor onze ge meente werkelijk te hoog is. Daarna wordt dit voorstel van B. en W. zonder koofde< lijke stemming aangenomen. De Voorzitter zegt dat door den heer W. Verschoor oen uitbreidingsplan is gemaakt voor terreinen aan de Wijngaardclaan en Papelaan nabij het station van de H. ÏJ. S. Maatschappij. B. en \V. stellen den raad voor dit ont werp aldus vast te stellen. Ook de grond< eigenaar heeft zich met dit ontwerp ver- oenigd. Aldus zonder discussie en hoofde lijke stemming aangenomen. De Maat schappij tot eenploitatie van Tramwegen te Haarlem heeft zich bereid verklaard voor do rioleering in dc Schoolstraat vanaf Bijdorp tot aan Elslaan in de kosten te willen bijdragen tot een bedrag van f 1500. Aanvankelijk was men bereid bij te dragen f 750, doch na te hebben gccon fereerd is de Maatschappij gekomen op e>en bedrag van f 1500. B. en W. advisee ren den raad dit voorstel aan te nemen. De heer C. Eggink vindt dit bedrag wat- de Maatschappij wil geven wat laag cn vraagt den voorzitter of er nu niets aan to doen is om een grootere subsidie to verkrijgen daar het toch ook in het be lang der Maatschappij is. De Voorz. zegt dat de raa-d zich kan wenden tot den In genieur van den Provincialen "Waterstaat om advies. De heer C. Eggink wenscht zich te wenden tot den Ingenieur en wil e»en hooger bedrag vragen en het bedrag vaststellen. De Voorz. meent dat het zeer moeilijk zal gaan een bepaald cijfer te noo men. Do heer Mens stelt voor een 'schrij ven te richten aan den Ingenieur van den Provincialen Waterstaat zonder een be paald cijfer te noemen, doch waarin do geest van den raad sterk tot uiting komt om dezen ambtenaar daarop de aandacht te doen vestigen bij het vaststellen m het te geven advies. De Voorz. kan zich hier mede voroemgen en acht dit volstrekt niet onbillijk tegenover de Maatschappij. Al dus wordt besloten. De auto-ramp bij Lourdes. De voorzitter der Nederlandschc Reis- verecniging mr. v. d. Flier, is gisteravond uit Frankrijk teruggekeerd. De lijken van de tot dusver gevonden slachtoffers zijn niet- medegebracht. We vernamen, dat deze, voor zoover z© berkend zijn, voorloopig zijn bijgezet in een grafkelder te Lourdes, tot de Roisver- eenigirig zich met de familie der slacht offers in verbinding zal hebben gesteld ten einde van die familieleden te vernemen of overbrenging naar Nederland wensche- lijk wordt geacht. Bovendien brengt, de identificatie der slachtoffers groote moeilijkheden mee. Ook de benoodigde formaliteiten nemen mcef tijd in beslag dan aanvankelijk werd ge dacht. We vernamen voorts, dat overwogen wordt een actie tot schade vergoeding in te zeide Gosimo, zich diep bewogen in zijn zetel neerzettend. Edmondo greep in de snaren en begon: „In des vijands hand gegeven Moet gij leed in 't harte dragen, Vreezen, niet voor eigen leven Doch om 't lot der uwen klagen. Hoort, dat u mijn zang verblijde: Wat gevaren dreigen zouden Hoopt op Hem, Die troost in 't lijden, Want de uwen zijn behouden!" Een ^eugdekreet klonk uit den mond yan den Medici. Do zanger, opnieuw do snaren roerend, ging voort: „Tot U smeek ik, ed'Ie Hoeder, Sluit hem slot en grendel open, Doe geen kind'ren langer treuren Die op zijn terugkeer hopen. Geeft hun licht en vrijheid weder, Hem door blinden haat ontnomen, Dankbaar zal U 't volk gedenken Als 't vergeldingsuur zal komenl" Malovolti sprong op: Edmondo, knaap, wat verlangt ge? Ik kan niet! Oom Antonio, het moet! Wie weet wat het volgend uur zal brengen? Doch Signora Rudcllo staat in voor het leven van Gosimo de Medici, wanneer ge haar slechts een oogenhlik een onderhoud met hem vergunt zij is tot de zijnen te rekenen; want sinds gisteren noemt zij Pietro de Medici de verloofde barer doch ter. Mijn zoon verloofd? Zonder mijn weten? riep Cosimo. Verloofd, terwijl dn verdenking eener zware misdaad op hem rust? Ik zie wel, dat het gedaan is met Gosimo do Medici, gedaan met zijn vader land, met Zijn huis! Integendeel, het geslacht der Medici zal groeien en bloeien onder uw bescher ming, Gosimo! liet zich een scherpe stem hooren. Om uw loestercmiug, uw zegen te vragen kom ik met uw zoon Pietro, dien ik voor de volkswoede, door een halfwaan- zinnige opgezweept, wist te verbergen in mijn landhuis, Ik waarschuwde ook u, doch gij wildet niet luisteren! Pietro wilde zich in de armen zijns va ders werpen, doch Cosimo hield hem terug Zie mij eerst in het oog, mijn zoon, en antwoord mij! zeide hij streng, een vreselijke aanklacht bracht men tegen u in! Pietro, wie was dat jonge meisje, wier lijk haar broeder voor mijn oogen sleepte en uw offer noemde? Pietro, antwoord uw. j vader, den rechter De jonge man kromp ineen. Haar lijk! Is Marietta dood? Hij verborg het gelaat in beide handen, j Doch te zeer stond hij onder den invloed van Gismonda Rudelli, verbonden met de bevalligheid van het meisje, dat hij zelf als zijn bruid erkende, daar hij de open- lijke verklaring van de Signora niet weer- sprak. Hoe hem het eerste bericht van; Marietta's dood aangreep, hij beschouw- de het nu als gunstige beschikking des hemels. v - (Wordt vervolgd.)"

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3