[Tweed© Blad Pe Koninklijke Koopman. Lderdag 9 Augustus 1923 liajPE FEE® FIJNE MARMEREN. je Maasbode scbrült onder Loven- ,u Avondblad der „N, R. Crt." van r. 7 Ass'iSl'Ja statu oen uitgebreide Cede .'ie «it ChrMiama over „Knr Ml Tall Rossum m Noorwegen' t correspondent der „N. R. Crt." in Itiania meende dat aan dien Kardi- J Van Rossum wel een aardig kapje 3 zat, vooral voor de lezers van de R, Crt"- Een Kardinaal op bezoek 'oorwegen, ea nog wel ©en Hol- jL de eenige die bet tot de waardig- vaa Kardinaal beeft gebracht, de spoadent meende 't wel de moeite l5rj om er in de „N. R. Grt." over te Rjfbacktte als correspondent van de R, Crt." een onderhoud te verkrijgen ij den KardinaaL edacteur of correspondent van de raame, deftige „N. R. Crt." dat zou 1 Kardinaal van Rome wel imponeeren it Kardinalen worden nu eenmaal niet De Kardinaal Eet zich verontschuldigen, Ser beleefd, zeer hoffelijk", maar hij Etoch maar niet verschijnen. >1 Was natuurlijk een geweldige teleur- dling voor den man van de groot© „N. Crt", die denkt dat de naam van zijn ad een „sesam open-u" is voor alle ingen. Do goede pater Drelimans, de secreta- g Yan den Kardinaal, las blijkbaar de ireldige teleurstelling den man van het acht. Bereidwillig en geduldig stond de altijd iendelijko pater Drelimans den corres- indent te woord. En deze haalde duizend en dén argu- imt voor den dag om te betoogen, dat zoo interessant voor den Kardi- ml zou zijn als bij zich liet interviewen wr de „N. R. Grt." Pater hrelimans, die blijkbaar medelij- met den man kreeg, en menschelijk greep, wat eon journalist moet doen om 0 noot bij zijn directie te verdie- i, zou 't nog eens bij den Kardinaal proeven. Doch de Kardinaal bleef bij zijn besluit, zou den correspondent niet ontvangen .ls een reiziger in wijn, die afgescheept irdt, bleef de correspondent talmen en even. man deed zich van zijn bcminne- royaalste en meest liberale zijde nnen, vol waardeering en bewondering or Rome's macht en organisatie. Pater Drehmans kwam er onder den in- vk van. Na drie kwartier praten zou hij toch den irdinaal nog even gaan zeggen, wat een ngenaam en vertrouwbaar man die" cor spondpiit van de „N. R. Grt." was. ds men zoo drie kwartier met iemand :eekt, open en eerlijk, dan weet men wel 0 ongeveer wat voor vleesch men in de lip heeft. Daarom zou pater Drehmans, de secre- tis, nog eens een goed woordje gaan Raar de Kardinaal kent zijn Pappen- imers, hij hleef onverbiddelijk, hij ont- 1 journalist niet. Hoe goed do Kardinaal heeft gozien uit hetgeen deze „heer" van de „N. L Crt." nu in zijn blad durft te schrijven Pater Drehmans deed den correspondent 01 de huisdeur uitgeleide, „en toen ik het igs bordesje afgedaald was, en mij om- hnV, verhaalt nu de correspondent, ^toid hij daar nog, en boog zich met Ita- iannsche hoffelijkheid; zijn oogen kregen lu een bijzonderc-n glans en schenen groo- te worden, zijn trekken, die tot dus- ferre onder ons gesprek weinig geaccen tueerd varen, kregen nu meer expressie, N vaster karakter. Toen plooiden de lip- FEUILLETON (Nadruk verboden). 12) Ook ik, antwoordde de jongeling met Ne stem. Ook ik vorscht© in de overle- jringen van het verleden, en zag o, luid mijn woorden niet ten kwade! rzag tot mij niet verblijdde. Noem mij één Note daad waarop een Albizzi zich be duien mag, klopt an het hart des volks r noemt den naam Albizzi, doze zal Nu echo wekken. Nooit vloeide er een pn van dank, door de liefde van ons is iu het oog geroepen, en was bet zoo, pa menschenmin dooh eerzucht bewoog hand van het Albizzische geslachtl Ih Duister niet naar hem, hij ia ver- :^htl Laat hem niet voleinden, stoot hem p schreeuwde men wild dooreen. 7 Edmondo Bernardelli, spreek ver- r hoval Beatrice. iT ^08 anders waren de Medici, ging "®°ado onverschrokken voort, het hart m de hand en groote daden stralen tel P11 hun verleden! Een kramers- Jacht noemgt gij het: De gezanten van j®rs. eQ koningen, die do hallen van foatlf rï01" .^ec^c^ vijgen, en als een betrekkingen en leeningen vroegen J: mogen u beter leeren. Eere aan hen, zoo klein van oorsprong, zich tot zulk Jlprn^6 w^slen i0 verheffen. Eere aan et ^G hledici, den stamvader van L d i? <*en onV0rscbrokken Verdedi- burgervrijheid, die slechts gehoor aan éénen, voor éénen zich bui pen zich tot een broeden glimlach, die vriendelijkheid trachtte uit to drukken, waarbij de tanden zichtbaar werden, en do mondhoeken zich naar boven krulden Ik grootte hoffelijk, zonder evenwel op don glimlach te kunnen reageer en". En dan het slot als het venijn in het eind van den staart: „Ik had een masker gezien. Daarachter voelde ik Rome en het Vaticaan. een onzichtbare macht, geweldig door eenheid en organisatie". "Wij vermoeden dat de correspondent dit slot, dat pakken moest, voor den Kar dinaal zelf had geprepareerd, maar nu deze Luit ontging, heeft hij deze zoo prach tig uitgedachte apotheose maar op den secretaris Pater Drehmans toegepast. En zoo werd de goede, eenvoudige, al tijd bereidwillige Pater Drehmans, die zich een uur lang met den man onderhield en driemaal probeerde hem toch tot den Kardinaal toe to laten, dankbaar gepro moveerd tot een „masker waarachter de onzichtbare macht van het Vaticaan zich verborgen hield." Dit zijn de fijne manieren van de def tige oer-liberale „N. R. Grt." Kardinaal van Rossum scheen er de in tuïtie van te hebben, en dankte er voor om gezelschap ie verleenen aan dit soort van menschen, die met een masker van joviale liberale vriendelijkheid tot u ko men, om als zij wc-er thuis zijn het mas ker af te lichten en in hun krant de weer spiegeling te doen zien van hunne ware physio nomie. BgflgüEÜLABgD Het jubileum van d2 Koningin, Naar Vlaamsche bladen melden, was in Belgische regeeringskringen het plan ge opperd, om ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van Koningin Wilhelmina, een delegatie naar Den Haag af te vaar digen, ten einde aan H. M. de gelukwen- schen van België over te brengen. Waar de Nederlandsche regeering inmiddels echter, in verband met de moeilijke inter nationale verhouding, als haar wonsch te kennen gegeven heeft, dat er geen buiton- landsehe afgevaardigden naar Den Haag zouden komen, is, naar aan de „N. R. Gt." wordt bericht, van Belgische zijde met spijt van dit plan afgezien. Ten einde do jubileumfeesten zoo alge meen mogelijk te maken, heeft, naar aan hetzelfde blad wordt gemeld, de Bond van Nedè'rlandsche Vereenigingan en Licha men in België aan tachtig Nederlanders in de provincie de gelegenheid opengesteld, op 8 September a.s., voor zijn rekening, naar Brussel te komen, om de kerkdien sten en de feestvoorstelling in den Vlaam- schen Schouwburg b.ij te wonen. Een maaltijd zal hun worden aangeboden en de reiskosten zullen worden vergoed. Ds Koningin in Engeland geblesseerd. Naar „Het Vaderland" bericht, had de Koningin op een wandeltocht in de En- gelsche bergen het ongeluk te vallen en een been te bezeeren, zoodat - zij daarna -veel por Tijtuig, coach of auto moest af doen, maar de andere leden der „house party" hebben zich in de ongeëvenaard zuivere buitenlucht niet weerhouden van uitgestrekte tochten, waarbij Prinses Ju liana zich als een uitstekende klimster deed kennen. Een tekort van f140 niillioen. Naar de „Rsb." meedeelt, wijst de oor spronkelijke staatsbegrooting voor 1924 een tekort van 140 millioen aan. Intusschen wordt, volgens het blad, in deze begrooting aanzienlijk besnoeid en zijn zeer ingrijpende bezuinigingsmaat regelen in voorbereiding. Vrijheid blijheid! De „Tribune" had Maandagavond voor het eerst haar rubriek voor de oppositie. Zooals men weet heeft Moskou gedecre teerd, dat er elke week drie kolommen moeten openstaan voor partijgenooten, die anders durven denken dan Wijnkoop van Ravesteyn c.s. Dezen blijken dit be vel echter op de meest krenterige manier uit te voeren. Krap twee kolom kunnen eenige kameraden wat sputteren over „discipline" en degelijke proletarische on derwerpen, dan praat de „Tribunen-re dactie er een halve kolom lang tegen in en de laconieke mededeeling volgt: We SSSig9«S3EE;5gB3a3a3Bfflggg3aBg5E3g^g3aS35SgSBB3S gend, den vader der Christenheid, de Re publiek hielp bevrijden van den druk ha- rer tyrannen! Met een woesten kreet sprongen allen overeind, da roekelooze woorden van den jongeling riepén een tooneel van onbe schrijflijke verwarring te voorschijn. Men drong op Edmondo aan, die onder de handen van Boberto on Ricciardo bijna bezweek. Inmiddels Tolde de donder en vlamden bliksem, het onweer had haar hoogtepunt bereikt. Terug van hem! Het is is niet aan u te richten Beatrice trad tussehen beide, met jeug dige kracht was zij van de hoogte gedaald en legde de van den handschoen ontdane, beenige hand op den schouder van Ed mondo. Edmondo Bernardelli, betuig uw spijt! Ik kan niet! f—Edmondo Bernardelli, leg den eed af! De jongeling zonk aan de voeten der oude dame en verborg het hoofd in de plooien van haar fluweelen kleed: Grootmoeder, wees barmhartig, ik kan nietl Beatrice week terug, zoodat Edmondo alleen te midden der vergadering op de knieën lag. Ik zal den vloek uitspreken, zeide zij mot trillende stem, die onze huis wet voor schrijft te vellen over den afvallige; maar nog altijd, Edmondo Bernardelli, nog al tijd beschouw ik u als een offer van oogen blikkelijke verblinding. Gij zijt jong, en wild bruischt het jeugdige bloed in uw aderen; ik geef u tijd, lot berouw en na denken. Na een jaar roep ik u weder op ontvingen nog meerdere stukken, met welker plaatsing de drie kolom zoude overschreden worden. Dus we plaatsen ze pas de volgende week. Zoo wordt de oppositie alweer in een klein hoekje geduwd. fSstrnsesigd© Berichten. Bijna levend verbrand. Ten huize van de alleenwonende 95- jarigc wed. K. te Beverwijk viel een bran dende petroleumlamp om; de vrouw ge raakte daarbij in brand. De buren blusch- ten den brand in het huis en rukten de vrouw de brandende kleeren van het lijf. Intusschen had zij zulke hevige brand wonden aan een der aimen gekregen, dat geneeskundige liulp moest worden ingeroe pen. Meisje levend verbrand. Terwijl de woonwagenbewoner S. te De- demsvaart met zijn vrouw afwezig was, wilde een dochtertje van 12 jaar pap van de kachel zetten, toen plotseling haar klee deren vlam vatten. In een oogwenk stond het meisje in lichte laaie. Omringd door vlammen vloog ze den wagen uit en den weg op. De brugwachter, die den hopeloo- zen toestand van het meisje zag, wierp haar in de sloot, waarna de vlammen spoe dig doofden. Geneeskundige hulp was wel dra aanwezig, doch het meisje overleed kort daarna. Een 14-jarig zusje, dat pogin gen had aangewend, de vlammen te dooven bekwam ernstige brandwonden. Meisje overreden. Maandagmiddag wilde te 's-Gravenhage de tweejarige Maria van L. in de De Heem straat plotseling die straat oversteken. Zij liep daarbij tegen een paard, dat voor een wagen was gespannen, viel en kreeg een wiel van den wagen over zich heen. De kleine was onmiddellijk dood. Den be stuurder treft geen schuld. Onder een lift. Dinsdagmiddag is de 17-jarige arbeider 'A. van Tersel op een wolienstoffenfabriek te Tilburg door onbekende oorzaak onder een lift van 2000 Kg. draagvermogen be kneld geraakt. Met zeer ernstige kneuzin gen werd hij naar het gasthuis vervoerd. Hij is nog steeds buiten bewustzijn. De moord te Bocholt. Hit Weert wordt aan de Tel. gemeld: Dinsdagmiddag is het lijk van den ver- moorden Timmermans per automobiel van Bocholt naar Weert overgebracht Twee Belgische gendarmen begeleidden den wa gen tot aan de grens, waar het lijk aan de Nederiandsche politie werd overgegeven, die- liet tot kier bracht. De begrafenis had gistermorgen onder groote belangstelling plaats. Yan de vermoedelijke daders is een ze kere K. van WeertAltweert, gearresteerd Deze heeft echter nog niet bekend, tor.wijl Verhagen, die aan den moord medeplichtig zou zijn, voortvluchtig is. Hooi brand. Bij den landbouwer D. Beekcndam te Berkum is de hooiberg afgebrand. Drie maal in één week zijn in dit dorp hooiber gen uitgebrand. Door hooi'broei geraakten drie hooiber gen, waarin ruim 80.000 Kg. hooi, toebehoo- rende en staande bij de boerderij van D. J. Beekendam in de Poepershoek gom. Zwollerkerspel, in brand. De brand werd het eerst gezien door een aantal padvin ders uit Utrecht, di© onmiddellijk, gehol pen door een aantal grond we vkes, het dak beid ommen en met emmers water het be dreigd© hoofdgebouw nat hielden, ondanks de hevig© hitte tot een brandspuit nit Zwolle de taak overnam. Het hooi en boer derij waren verzekerd. Een locomotief op hol. Op onverldaarbare wijze is op het sta tions-emplacement te Doetinchem Dinsdag een locomotief in beweging gebracht en zonder bemanning in volle vaart de lijn opgegaan in de richting Arnhem. Gelukkig stond even buiten het station een goederenwagen op de baan, waarop de machine met groote kracht bótste. De wa gon werd uit de rails geworpen en over de dwarsliggers voortgeduwd. Juist voor de deze plaats, dan is bet aan u te kiezen tussehen eer en roem of vloek en eeuwige verbanning! Tot dat uur gebied ik u Flo rence te vermijden, een bescheiden reis geld zij n tot bestrijding van uw onder houd toegezegd. Doch neem u in acht, ooit te verkonden, dat gij een telg zijt van het doorluchtig huis der Albizzi: een zieke spruit past niet aan onzen stam; doch met vréugde zullen wij haar aannemen wan neer zij ons geheeld .en gesterkt opnieuw geboden word. Trek in vrede heen, nie mand reiko n de hand ten afscheid, geen traan vlooie om u, alleen in de eenzaam heid van mijn vertrek zal mijn gebed voor u ten hemel stijgen. Ga, Edmondo Bernar delli, ga, eer drie dagen verstreken zijn moet ge Florence achter u hebben! ~i Grootmoeder, men verbant mij om dat ik geen haat en wraak wil zweren? riep de jongeling met tranen in de oogen. Florence moet ik verlaten, mijn vader stad, de stad waar ik LauHij zweeg, verschrokken over den klank van zijn eigen stem; gelukkig had niemand hem verstaan. Het is aan u, te blijven of te gaan, was Beatrice's harde antwoord. Hij stond op. Zoo zij het dan! sprak hij vastbeslo ten, ik zal scheiden, met tranen in het oog, doch in het bewustzijn: goed te heb ben gehandeld! Zonder dqel, zonder weg ga ik heen, de kunst, de heilige, die mij zoo dikwijls heeft getroost, zal ook den banneling troosten. Vaarwel! ik lees in uw oog: in iedere trekken mijn vonnis. Ik vergeef het u, niet anders kondt gij, niet anders ik, en zooals ik nu héb gesproken door den ernst van het oogenblik gedre- spoorbrug over de IJscl kwam do wagon dwars te staan en ook de machine tot slaan. Persoonlijke ongelukken hadden niet Ongeval met een „vliegfiets". Gisterenavond ongeveer 8 uur is aan den weg naar Ithoon, ten Zuiden van het vlieg veld Y/aalhaven, een vliegongeluk gebeurd, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. De bekende vlieftuigbouwer J. D. Carley maakte met een van zijn bekende Meine roode toestellen, welk toestel voorzien was van een motor en slechts 19 P.K., een proefvlucht boven het vliegterrein. Het toe stel vloog op zeer geringe hoogte, raakte plotseling in telegraafdraden verward, viel en kwam in een sloot terecht. Van het vliegveld was spoedig hulp ter plaatse. Het toestel was slechts zeer licht beschadigd en werd door monteurs van de K. L. M. weer naar het terrein teruggebracht. De heer Carley was niet gewond, doch Maag- de over pijn in den rug. Door een auto van den Geneeskundigen Dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij ter observa tie is opgenomen. Zijn toestand is bevredi gend. Hij is slechts licht aan een der rug- wervels gekwetst. Toch achtten de doctoren het raadzaam dat de heer Carley, die te Rijswijk woont, voorloopig ter verpleging in het ziekenhuis blijft. Kermïs-vechtpartijen. Men meldt uit Ondorp (H.-H.): Op de kermis te Oudorp is het tot hevi ge vechtpartijen gekomen. Een inwoner uit Lr.ngeadijk werd door het slaan met een glas den polsader doorgesneden en moest naar het St. Elisabeths-gesticht vervoerd worden. Een ander, S. B. genaamd, had een steek in den buik gekregen. Een vechtpartij. Men meldt aan de „Msb.": In het hartje van Flakkee op een der drukste verkeerspunten heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad. Toen een achttal jongelieden, uit Dïrks- land en Melissanfc, welke bijna allen lid zijn van de mnziekvereenïgïng te Stellen dam, enkele dagen geleden terugkeerden van een to Stellendam gehouden concert., «prongen even voorbij het café Fortuin, welk café geleyen is tussehen de gemeente Stellendam en Melissant, een 14-tal perso nen to voorschijn, gewapend met messen en stokken. Deze gewapenden grepen de drie voorrij ders beet, doch tot de ontdekking komen de dat deze hun mannen, niet waren, lieten zij z© weer direct los. De anderen die ach teraan kwamen moesten het ontgelden. Een der aangevallenen een zekere L. K. had do tegenwoordigheid van geestover een draad to springen en in een weide aan de zijde van den weg zich te verschuilen, waar hij echter bewusteloos is blijven lig gen. Intusschen waren de anderen voor zoo'n overmacht niet bestand en op de vlucht geslagen, achtervolgd dooT een brullende bende, d;o hen onder hot loopen nog op slagen en trappen „tractecrden". Een der voorrijders welke op do vlucht was geslagen met achterlating van zijn nieuwe flets, bleef bij do gemeente Melis sant wachten, ef mogelijk een van zijn ka meraden de fiets zou medenemen. Een der aanvallers echter bracht het rij wel terug. Toen de eigenaar echter gereed stond er op te stappen en weg te rijden, kreeg hij onverwacht met, een s'-ok zoo'n vervaarlij ken slag op zijn hoofd dat zijn hoed aan stukken werd geslagen en hij zelf een groote bloedende wond. opliep. Om zijn aanvallers te ontvluchten reed hij, zekere J. K. van den steilen rijk af en waadde door een moddersloot, waarin hj tot zijn midden in wegzakte, en kwam zoo doende terecht in een aan den dijk liggen de boomgaard van den heer J. Hierdoor raakten zijn achtervolgers zijn spoor bijs ter. Zijn fiets had onder den aanval deer lijk geleden, terwijl bovendien zijn gouden ring ook zoek was. Hij had een totaal aau flarden geslagen hoed en geheel gescheurde kleeren. De ergst toegetakelden zijn B. K. en W. van der W., welke laatste zijn rechterarm niet gebruiken kan. Beiden zijn onder be handeling. De rijkspolitie is met het geval in kennis ven, zoo zal ik spreken na één, na vele jaren, tot mijn oog breekt, mijn mond ver stomt! Hij boog zich, de band zijner grootmoe der te kussen; doch Beatrice Albizzi week achteruit en wenkte baar meest geliefden kleinzoon, Roberto, aan haar zijde. Edmondo klemde de lippen vast opeen en wierp een laats ten blik op de oude vrouw, boog dan het hoofd ten groet, voor de vergadering en schreed langzaam, met vasten tred op den hoogdingang toe. Do oude hofmeester sloeg de zware vleu. geldeuren open, met tranen in het oog, want hij had den bescheiden jongeling lief gekregen. God, bescherme u, jongenheer! zeide hij fluisterende, alleen voor 't oor van den vertrekkende verstaanbaar. Nog eenmaal wendde Edmondo den blik. Daar lag zij achter hem, in het twij felachtig dag- en kaarsenlicht, de groote zaal, met menschen tot welke zijn hart zich voelde getrokken, doch die hij nu uit vrijen wil verliet, gehoorzamend aan de stem van zijn"' geweten. Schemerachtig verhief zich in hun midden de gestalte van zijn grootmoeder; het was hem, alsof haar oog hem volgde. Wellicht was het voor de laatste maal, dat hij haar zag, wier koude grootheid niet zonder indruk op zijn jeugdig, licht ontvlambaar hart was gebleven. Doch hij moest, geen terug blik hielp, geen weifelen. Edmondo! klonk het nog eens ach ter hem, als een lokstem; het was de stem van Signora Beatrice, die haar kleinzoon riep. Hoorbaar klonk door de zaal de zucht, die opsteeg uit de geprangde borst van Enkele daders zijn vermoedelijk pokend. De reden van dezen aanval is niet met zekerheid vast to stellen. Uit verschillende uitingen tijdens de vecht partij zou op te maken zijn dat het niet anders is dan een soort naijver van do zijde van de leden van een muziekgezel schap te Melissant. Dat vermoeden vindt ook grond, omdat' onder de aanvallers verschillende leden waren van genoemde vereeniging te Me lissant. i Ergerlijke nalatigheid. Een bejaard vrouwtje te Beverwijk ging op 23 Mei haar wettelijken plicht vervullen: en stemmen op een der Candida ten voor den gemeenteraad. „Komt uw man nog stemmen?" vraagt dö voorzittor van stembureau I, burgemees ter Strick van Linschoten. De vrouw vraagt (natuurlijk ontdaan, of de burgemeester dan niet weet, dat haar man overleden is? Eenïgen tijd later komt iemand van dö secretarie vragen, waarom haar man nieb is wezen stemmen en dezer dagen kreeg zij door de politie een proces-verbaal thuic gebracht voor haar op 31 December 1922 gestorven echtgenoot. Het vrouwtje heeft nog vaak zitten grienen door zooveel nala tigheid. (Het Volk). Brutaal. Naar toen aan de „Avp." meldt, heeft dé voortvluchtige kapitein der mil. adm. K. R. den Minister van Oorlog een schrijven doeö toekomen, waarin hij meedeelt zoo vrij té zijn geweest, zijn pensioen voor de eersté 11 jaren mede te nemen. Het na dien ter mijn hem toekomend pensioen, schenkt hij in dit geval aan den Staat. De inbraak te Duivendrec'nt. Naar de Tel. verneemt, heeft de gear resteerde J. B., die te Ouderkerk a. d. Am- stel opgesloten is, Terdacht van verschillen de inbraken, waaronder die, welke in den nacht van 2 op 3 Augustus te Duivcudrechb werd gepleegd in het café van den lieer Spruyt, gisterenochtend bekend, zich aan laatstgenoemde inbraak te hebben schul dig gemaakt. Wat de te Weesp en Weesperkarspel ge pleegde inbraken bel reft, blijft hij nog ontkennen, daaraan debet te zijn. hoewel reeds tal van aanwijzingen, welks de poli tie verzameld heeft, tegen hem pleiten. Gistermiddag is B. ter beschikking van' den Officier "an Justitie gesteld. Een nachtelijk© bokspartij. Men bericht uit Zwijndrecht aan de Rotfc. In den afgeloopen nacht vervoegde zich op het politiebureau een zekere P. uit Dor drecht, die mededeelde, dat hij ter hoogte van de Rijsoordtsche steeg had gevochten" met iemand, dien hij niet kende. De oorzaak van deze vechtpartij was een aanrijding, waardoor een woordentwist onfc stond. Zijn tegenpartij, een sterke grooté kerel, begon te vechten en stompte P. in zijn gezicht, waardoor deze hevig bloedde. Vechtende waren beiden in de sloot ge raakt, waar de onbekende doorging met stompen en zelfs P. wilde verdrinken. Be wusteloos was P. eenigen tijd blijven lig gen en is, nadat de onbekende zijns weegs was gegaan, uit de sloot gekropen en heeft het bureau kunnen bereiken. Daar werd hij verzorgd en van droge Ideeren voorzien. Wie was die onbekende sterke persoon, die volgens P. een woesteling was? Hij kwam uit de richting Dordrecht. P. kwam uit de richting Rotterdam. Een en ander had omstreeks 12 uur deé nachts plaats. De strooien hoed. De strooien hoed gaat verdwijnen, al thans volgens de Morning Post. Het blad heeft de strooien hoeden geteld, die Dins dag om 3 uur aan 't Strand, tussehen Lud- gate Circus en Charing Cross werden ge dragen. Dit gaf een gemiddelde van 62 strooien hoeden tegen 2000 andere. Dé strooien hoed werd nog het meest gedragen door mannen van middelbaren leeftijd. Dé jongelni droegen, over het algemeen slappé hoeden, en ongeveer 4 van de 10 een harde' In de vestiaire van een club in de city hin gen 3 strooien, 33 harde en 57 slappe vilten hoeden. Een hoedenwinkelier, over dit verschijn sel ondervraagd, kon er geen verklaring van geven, anders dan dat het de medé den banneling; dan schreed hij over den drempel der ridderzaal en achter hem. sloten zich de deuren met luiden slag. Hij was verdwenen. Tot den Gonfaloniere Guadagni wend-* de zich zacht fluisterend Antonio Malen volti: Zie om u heen, Gonfaloniere, zeide hij, hoe groot deze kring ook is, slechts twee mannen heeft mijn oog gezien: een oude vrouw is de eene, de andere een zwakke, meisjesachtige jongeling, beiden bewonderenswaardig op hunne wijze. HOOFDSTUK V. Edmondo trad door de groote poort van het paleis Albizzi naar buiten; als een bange droom lag achter hem wat hij in het laatste uur had doorleefd en ervaren. Maar een droom waaruit hij gesterkt tot nieuw leven ontwaakte. Zelfs de duister nis, die op het wijde plein lag gespreid, was geweken. Het onweer was voorbij, en heerlijk brak de zon weer door de wolken De jonge man herademde. Het is voorbij, zeide hij halfluid in zich zeiven, ik moest doen, zooals ik deed en spreken, zooals ik sprak. Het berouwt mij niet voor mij leeft gij in dwaling, zooals ik voor u. En toch, wist gij, boe hard mij het vonnis der verbanning treft, dat mij wegscheurt van haar, wier aan-* denken mij ontvlamt tot alles wat goed erf edel is, van Lauretta ik kan er niet aan. denken! (Wordt vervolgd.) 1

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5